12.12.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 321/64


A BIZOTTSÁG (EU) 2019/2123 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2019. október 10.)

az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a bizonyos áruk esetében az ellenőrző pontokon elvégezhető azonossági és fizikai ellenőrzések, illetve a határállomástól távol is elvégezhető okmányellenőrzések eseteire és feltételeire vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az élelmiszer- és takarmányjog, valamint az állategészségügyi és állatjóléti szabályok, a növényegészségügyi szabályok, és a növényvédő szerekre vonatkozó szabályok alkalmazásának biztosítása céljából végzett hatósági ellenőrzésekről és más hatósági tevékenységekről, továbbá a 999/2001/EK, a 396/2005/EK, az 1069/2009/EK, az 1107/2009/EK, az 1151/2012/EU, a 652/2014/EU, az (EU) 2016/429 és az (EU) 2016/2031 európai parlamenti és tanácsi rendelet, az 1/2005/EK és az 1099/2009/EK tanácsi rendelet, valamint a 98/58/EK, az 1999/74/EK, a 2007/43/EK, a 2008/119/EK és a 2008/120/EK tanácsi irányelv módosításáról, és a 854/2004/EK és a 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, a 89/608/EGK, a 89/662/EGK, a 90/425/EGK, a 91/496/EGK, a 96/23/EK, a 96/93/EK és a 97/78/EK tanácsi irányelv és a 92/438/EGK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2017. március 15-i (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (a hatósági ellenőrzésekről szóló rendelet) (1) és különösen annak 53. cikke (1) bekezdése a) pontjára és e) pontjára,

mivel:

(1)

Az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendelet meghatározza az agrár-élelmiszerláncra vonatkozó uniós jogszabályoknak való megfelelés vizsgálatára irányuló hatósági ellenőrzések és egyéb hatósági tevékenységek keretét. Ez a keret magában foglalja a harmadik országokból az Unióba beléptetett állatokon és árukon elvégzett hatósági ellenőrzéseket.

(2)

E tekintetben a hatósági ellenőrzések hatékony elvégzésének és a kockázatok megfelelő ellenőrzésének biztosítása céljából a határállomás illetékes hatóságait fel kell jogosítani arra, hogy bizonyos feltételekhez kötve engedélyezzék az (EU) 2017/625 rendelet 47. cikke (1) bekezdésének c) és e) pontjában említett növényeket, növényi termékeket és egyéb anyagokat tartalmazó szállítmányok azonossági és fizikai ellenőrzésének a határállomástól eltérő ellenőrző ponton történő elvégzését.

(3)

Ugyanezen okokból az (EU) 2017/625 rendelet 47. cikke (1) bekezdésének d), e) és f) pontjában említett jogi aktusokban előírt intézkedések hatálya alá tartozó, nem állati eredetű élelmiszereket és takarmányokat tartalmazó szállítmányok esetében is ugyanígy kell eljárni.

(4)

A 669/2009/EK bizottsági rendelet (2) és a 884/2014/EU (3) bizottsági végrehajtási rendelet többek között szabályokat állapít meg a hatályuk alá tartozó, nem állati eredetű élelmiszereket és takarmányokat tartalmazó szállítmányoknak a kijelölt beléptetési helytől eltérő ellenőrző ponton történő azonossági és fizikai ellenőrzésére vonatkozóan. A 884/2014/EU végrehajtási rendelet különösen a következőket állapítja meg: a szállítmány azonossági és fizikai ellenőrzés elvégzése céljából kijelölt behozatali helyre történő továbbításának engedélyezésére vonatkozó feltételek, a szállítmányt a kijelölt behozatali helyig kísérő szükséges okmányokra vonatkozó szabályok, a kijelölt helyek illetékes hatóságaira és a szállítmányért felelős vállalkozókra háruló tájékoztatási kötelezettségek, valamint az azon esetre alkalmazandó szabályok, amikor a vállalkozó azt követően kíván behozatali helyet váltani, hogy a szállítmány elhagyta a kijelölt beléptetési helyet. Az említett rendeletek 2019. december 14-től kezdődően hatályukat vesztik, és a fent említett rendelkezések helyébe ez a rendelet lép. A hatósági ellenőrzések hatékony elvégzésének és a szállítmányok megfelelő nyomonkövethetőségének biztosítása érdekében az e rendeletben megállapított szabályoknak a hatósági ellenőrzésekkel és a szállítmányok nyomonkövethetőségével kapcsolatban a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszere vagy a meglévő nemzeti rendszerek által nyújtott információcsere-lehetőségeket is teljes mértékben ki kell használniuk.

(5)

A határállomás illetékes hatóságainak a vállalkozó kérésére bizonyos feltételek mellett engedélyezniük kell az áruszállítmánynak az adott árukategória tekintetében kijelölt határállomástól eltérő ellenőrző pontra történő továbbítását. Ez esetben a vállalkozónak az illetékes hatóságok rendelkezésére kell bocsátania azon ellenőrző pont nevét és Traces-kódját (kereskedelem-ellenőrzési és szakértői rendszerét), amelyhez a szállítmányt továbbítani kell.

(6)

A hatékony azonossági és fizikai ellenőrzések elvégzéséhez szükséges mértékben a határállomás illetékes hatóságainak képesnek kell lennie arra, hogy felkérje a vállalkozót, hogy a határállomástól eltérő ellenőrző pontra továbbítsa az árukat. Ilyen esetekben a határállomás illetékes hatóságainak az ellenőrző pontra történő továbbítás engedélyezése előtt meg kell szereznie a vállalkozó beleegyezését. A vállalkozó beleegyezése szükséges, tekintettel az általa viselt szállítási költségekre, illetve az olyan helyzetek elkerülésére, amikor a romlandó árut tartalmazó szállítmányokat a határállomástól nem megfelelő távolságra lévő ellenőrző pontra továbbítják.

(7)

A növény-, illetve közegészségügyi kockázatok csökkentése érdekében a növényeket, növényi termékeket és egyéb anyagokat, valamint nem állati eredetű élelmiszereket és takarmányokat tartalmazó szállítmányoknak az ellenőrző pontra történő továbbítását a határállomáson végzett okmányellenőrzés kielégítő eredménye alapján kell engedélyezni.

(8)

A szállítmányok nyomonkövethetőségének biztosítása érdekében az ellenőrző pont illetékes hatóságainak tájékoztatniuk kell a határállomás illetékes hatóságait a szállítmány érkezéséről. Ilyen tájékoztatás hiányában a határállomás illetékes hatóságainak ellenőrizniük kell az ellenőrző pont illetékes hatóságainál, hogy a szállítmány megérkezett-e az ellenőrző pontra, és ha az ellenőrzés azt mutatja, hogy a szállítmány nem érkezett meg, értesíteniük kell az (EU) 2017/625 rendelet 75. cikkének (1) bekezdésében említett vámhatóságokat és más hatóságokat, és további vizsgálatot kell folytatniuk a szállítmány tényleges helyének megállapítására.

(9)

Annak érdekében, hogy az illetékes hatóságok az ellenőrző pontokon el tudják végezni a növényeket, növényi termékeket és egyéb anyagokat tartalmazó szállítmányok hatékony azonossági és fizikai ellenőrzését, azokat a határállomásról továbbítani kell az ellenőrző pontra. A szállítást úgy kell elvégezni, hogy az ne okozzon parazitafertőzést vagy egyéb fertőzést más növényekben, növényi termékekben vagy egyéb anyagokban. Ezen okból a vállalkozóknak biztosítaniuk kell, hogy az ellenőrző pontra történő továbbítás során a csomagolás vagy a szállítóeszköz le legyen zárva vagy pecsételve. Különleges esetekben az illetékes hatóságokat fel kell jogosítani arra, hogy engedélyezzék, hogy különös feltételek teljesülésekor a tűlevelűek fáját tartalmazó szállítmányok csomagolása vagy szállítóeszköze ne legyen lezárva vagy lepecsételve a határállomástól az ellenőrző pontra történő szállítás során. Ilyen esetekben a szállítmányokban lévő tűlevelű fákat egy harmadik országnak azon tagállammal közös szárazföldi határ menti területén termesztették vagy termelték, amely az illetékes hatóság hatáskörébe tartozik, és információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a fáknak ugyanolyan a növényegészségügyi helyzete az adott harmadik országban és az adott tagállamban.

(10)

A hatékony hatósági ellenőrzések megszervezése érdekében azokat az illetékes hatóságokat, többek között a vámhatóságokat, amelyekre a tagállam átruházta a hatósági ellenőrzések elvégzésének feladatát, vagy a határállomástól eltérő ellenőrző pont illetékes hatóságait fel kell jogosítani arra, hogy a határállomástól távol végezzenek okmányellenőrzést.

(11)

A hatósági ellenőrzéseknek a határállomástól eltérő uniós beléptetési helyen való hatékony elvégzésének biztosítása céljából a hatóságokat, többek között a vámhatóságokat, amelyekre a tagállam átruházta a hatósági ellenőrzések elvégzésének feladatát, fel kell jogosítani arra, hogy elvégezzék az 1756/2004/EK bizottsági rendeletben (4) megállapítottak szerint csökkentett gyakorisággal ellenőrizendő növények, növényi termékek és egyéb anyagok szállítmányainak okmányellenőrzését.

(12)

A 2010/313/EU bizottsági határozat (5) engedélyezi a 669/2009/EK rendelet alapján a ciprusi takarmány- és élelmiszer-ipari vállalkozók engedélyezett telephelyén végzendő fizikai ellenőrzéseket. A 2010/458/EU bizottsági határozat (6) pedig engedélyezi a 669/2009/EK rendelet alapján a máltai takarmány- és élelmiszer-ipari vállalkozók jóváhagyott telephelyein végzendő fizikai ellenőrzéseket. Mivel ez a rendelet alkalmazandó az említett határozatok hatálya alá tartozó területekre, a 2010/313/EU és 2010/458/EU határozatot e rendelet alkalmazásának napjától kezdődően helyénvaló hatályon kívül helyezni.

(13)

Mivel az (EU) 2017/625 rendelet 2019. december 14-től alkalmazandó, a következetesség és a jogbiztonság érdekében ezt a rendeletet is ettől a naptól kezdve kell alkalmazni. Az (EU) 2017/625 rendelet 165. cikke (4) bekezdésével összhangban azonban az 53. cikk (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott szabályok csak elfogadásuk után legalább 12 hónappal válhatnak alkalmazandóvá, amennyiben az ugyanazon rendelet 47. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett növények, növényi termékek és egyéb anyagok szállítmányait érintik. Ezért a 2000/29/EK irányelv (7) vonatkozó rendelkezéseit érintő átmeneti intézkedések 2020. december 13-ig szükségesek lennének. Ez az egyéves időszak szükséges ahhoz, hogy a gazdasági szereplőknek és az illetékes hatóságoknak további idő álljon rendelkezésére a különleges követelmények végrehajtására.

(14)

mivel ezt a rendeletet az (EU) 2017/625 rendelet 47. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett növényekre, növényi termékekre és egyéb anyagokra vonatkozó 2004/103/EK bizottsági irányelv (8) hatálya alá tartozó területekre kell alkalmazni, helyénvaló az említett irányelvet 2020. december 14-étől hatályon kívül helyezni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

(1)   Ez a rendelet szabályokat állapít meg azon esetekre és feltételekre vonatkozóan, amelyek fennállásakor az illetékes hatóságok:

a)

a határállomástól eltérő ellenőrző ponton is végezhetnek azonossági és fizikai ellenőrzést a következőkön:

i.

az (EU) 2016/2031 európai parlamenti és tanácsi rendelet (9) 72. cikkének (1) bekezdésében és 74. cikkének (1) bekezdésében említett növények, növényi termékek és egyéb anyagok szállítmányai, valamint az (EU) 2016/2031 rendelet 28. cikke (1) bekezdésének, 30. cikke (1) bekezdésének, 40. cikke (3) bekezdésének, 41. cikke (3) bekezdésének, 49. cikke (1) bekezdésének, 53. cikke (3) bekezdésének és 54. cikke (3) bekezdésének megfelelően elfogadott jogi aktusokban előírt vészhelyzeti intézkedés hatálya alá tartozó növények, növényi termékek és egyéb anyagok szállítmányai.

ii.

az (EU) 2017/625 rendelet 47. cikke (1) bekezdésének d), e) és f) pontjában említett jogi aktusokban előírt intézkedések hatálya alá tartozó, nem állati eredetű élelmiszereket és takarmányokat tartalmazó szállítmányok;

b)

a határállomástól távol az (EU) 2016/2031 rendelet 72. cikkének (1) bekezdésében és 74. cikkének (1) bekezdésében említett növények, növényi termékek és egyéb anyagok szállítmányait érintő okmányellenőrzések.

(2)   A határállomástól távol működő illetékes hatóságok – ideértve a határállomástól eltérő ellenőrző ponton és az uniós beléptetési helyen működő illetékes hatóságokat is – az okmányellenőrzések, azonossági ellenőrzések és fizikai ellenőrzések során és azokat követően végzendő műveleteket a határállomásokon hatósági ellenőrzésnek alávetendő állatokra és árukra vonatkozó okmányellenőrzések, azonossági ellenőrzések és fizikai ellenőrzések során és azokat követően végzendő műveletekre vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló (EU) 2019/2130 bizottsági végrehajtási rendelettel (10) összhangban végzik.

I. fejezet

A határállomásoktól eltérő ellenőrző pontokon végzett azonossági és fizikai ellenőrzések

2. cikk

Az azonossági és fizikai ellenőrzéseknek a határállomástól eltérő ellenőrző ponton történő elvégzésére vonatkozó feltételek

(1)   A határállomástól eltérő ellenőrző ponton az alábbi feltételek fennállása esetén lehet azonossági és fizikai ellenőrzéseket végezni:

a)

a vállalkozó – az (EU) 2017/625 rendelet 56. cikke (3) bekezdésének a) pontja szerinti előzetes értesítéskor – vagy a határállomás illetékes hatósága a közös egészségügyi beléptetési okmányban (KEBO) megadta azon ellenőrző pontot, ahol az azonossági ellenőrzéseket és a fizikai ellenőrzéseket el kell végezni;

b)

a határállomás illetékes hatóságai által elvégzett okmányellenőrzések eredménye kielégítő;

c)

a határállomás illetékes hatóságai a közös egészségügyi beléptetési okmányban rögzítették, hogy engedélyezik a szállítmánynak az ellenőrző pontra történő továbbítását;

d)

még mielőtt a szállítmány elhagyta a határállomást, a vállalkozó értesítette a szállítmány várható érkezési idejéről és a szállítóeszközről azon ellenőrző pont illetékes hatóságait, ahol az azonossági és fizikai ellenőrzést el kell végezni, méghozzá úgy, hogy kitölt egy külön közös egészségügyi beléptetési okmányt, és azt beküldi a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerébe;

e)

a vállalkozó vámfelügyelet alatt szállította el a szállítmányt a határállomásról az ellenőrző pontra anélkül, hogy a szállítás során kirakodták volna az árukat;

f)

a vállalkozó biztosította, hogy a szállítmányt a c) pontban említett közös egészségügyi beléptetési okmány nyomtatott vagy elektronikus példánya kísérje az ellenőrző pontig;

g)

a vállalkozó biztosította, hogy:

i.

az (EU) 2016/2031 rendelet 72. cikkének (1) bekezdésében és 74. cikkének (1) bekezdésében említett növények, növényi termékek és egyéb anyagok szállítmányait, az (EU) 2016/2031 rendelet 28. cikke (1) bekezdésének, 30. cikke (1) bekezdésének, 40. cikke (3) bekezdésének, 41. cikke (3) bekezdésének, 49. cikke (1) bekezdésének, 53. cikke (3) bekezdésének és 54. cikke (3) bekezdésének megfelelően elfogadott jogi aktusokban előírt vészhelyzeti intézkedés hatálya alá tartozó növények, növényi termékek és egyéb anyagok szállítmányait, valamint az (EU) 2017/625 rendelet 47. cikk (1) bekezdésének e) és f) pontjában említett nem állati eredetű élelmiszerek és takarmányok szállítmányait az (EU) 2017/625 rendelet 50. cikkének (1) bekezdésében említett hatósági bizonyítványoknak az 50. cikk (2) bekezdésének megfelelően kiállított hitelesített példánya kísérje az ellenőrző pontig;

ii.

az (EU) 2017/625 rendelet 47. cikke (1) bekezdésének e) és f) pontjában említett jogi aktusokban előírt intézkedések hatálya alá tartozó, nem állati eredetű élelmiszereket és takarmányokat tartalmazó szállítmányokat a harmadik ország illetékes hatóságai által végzett laboratóriumi analízis eredményeinek a rendelet 50. cikke (2) bekezdésének megfelelően kiállított hitelesített példánya kísérje az ellenőrző pontig.

h)

a vállalkozó megadta a vámhatóságoknak a szállítmány ellenőrző pontra történő továbbítása céljából benyújtott vámáru-nyilatkozatban a c) pontban említett közös egészségügyi beléptetési okmány hivatkozási számát, és a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (11) 163. cikkével összhangban a vámhatóságok rendelkezésére tartotta annak egy példányát;

(2)   Az (1) bekezdés g) pontjának i. és ii. alpontjában említett, a szállítmányt kísérő hitelesített példányra vonatkozó követelmény nem alkalmazandó, amennyiben a megfelelő hatósági bizonyítványokat vagy a laboratóriumi analízis eredményeit a harmadik ország illetékes hatóságai beküldték a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerébe vagy a vállalkozó töltötte fel oda, és a határállomás illetékes hatóságai ellenőrizték az eredeti bizonyítványokkal való egyezést, illetve a laboratóriumi analízis eredményeit.

(3)   Amennyiben valamely tagállam illetékes hatósága egy meglévő, az okmány-, azonossági és fizikai ellenőrzések eredményeit rögzítő nemzeti rendszert kezel, az (1) bekezdés d) és h) pontja nem alkalmazandó a határállomásról ellenőrző pontra továbbított szállítmányokra, feltéve, hogy teljesülnek az alábbi követelmények:

a)

a meglévő nemzeti rendszerben rendelkezésre állnak információk a szállítmány ellenőrző pontra való érkezésének várható időpontjáról és a szállítóeszköz típusáról;

b)

a meglévő nemzeti rendszer eleget tesz az alábbi feltételeknek:

i.

biztosítja, hogy a vámhatóságok és a vállalkozó időben értesüljenek az (1) bekezdés c) pontjában említett engedélyről, a határállomás illetékes hatóságai pedig a szállítmány ellenőrző pontra való érkezéséről,

ii.

elektronikus adatcserét folytat a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerével, ideértve a szállítmányok visszautasítására vonatkozó információkat és azokat az információkat, amelyek lehetővé teszik az egyes szállítmányok egyértelmű azonosítását, például egyedi hivatkozási szám révén,

iii.

biztosítja, hogy az (1) bekezdés c) pontjában említett közös egészségügyi beléptetési okmány véglegesítésére csak a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszere általi elektronikus adatcserét és megerősítést követően kerülhessen sor.

3. cikk

A nem állati eredetű élelmiszereket és takarmányokat tartalmazó szállítmányoknak a határállomástól eltérő ellenőrző ponton elvégzett azonossági és fizikai ellenőrzései

(1)   Az illetékes hatóságok az (EU) 2017/625 rendelet 47. cikke (1) bekezdésének d), e) és f) pontjában említett jogi aktusokban előírt intézkedések hatálya alá tartozó, nem állati eredetű élelmiszereket és takarmányokat tartalmazó szállítmányok azonossági ellenőrzéseit és fizikai ellenőrzéseit akkor végezhetik el a határállomástól eltérő ellenőrző ponton, ha az alábbiak valamelyike fennáll:

a)

a szállítmányért felelős vállalkozó kérte a határállomás illetékes hatóságaitól, hogy az azonossági ellenőrzéseket és a fizikai ellenőrzéseket azon az ellenőrző ponton végezzék el, amelyet a szállítmányt alkotó áruk kategóriájához jelöltek ki, és a határállomás illetékes hatóságai engedélyezik a szállítmánynak az adott ellenőrző pontra történő továbbítását;

b)

a határállomás illetékes hatóságai úgy határoztak, hogy az azonossági ellenőrzéseket és a fizikai ellenőrzéseket azon az ellenőrző ponton kell elvégezni, amelyet a szállítmányt alkotó áruk kategóriájához jelöltek ki, és a vállalkozó nem emel kifogást a határozat ellen.

(2)   Az (1) bekezdésben említett azonossági ellenőrzéseket és fizikai ellenőrzéseket a határállomás illetékes hatóságainak kell elvégeznie, amennyiben az alábbiak valamelyike fennáll:

a)

a határállomás illetékes hatósága nem adta meg az engedélyt az (1) bekezdés a) pontjában említettek szerint,

b)

a vállalkozó kifogást emel azon határozat ellen, hogy a szállítmányt az (1) bekezdés b) pontjában említettek szerint az ellenőrző pontra továbbítsák.

4. cikk

A növényeket, növényi termékeket és egyéb anyagokat tartalmazó szállítmányoknak a határállomástól eltérő ellenőrző ponton elvégzett azonossági és fizikai ellenőrzései

(1)   Az illetékes hatóságok a határállomásoktól eltérő ellenőrző ponton az alábbiakat tartalmazó szállítmányok azonossági ellenőrzéseit és fizikai ellenőrzéseit végezhetik el:

a)

az (EU) 2016/2031 rendelet 72. cikke (1) bekezdésében és 74. cikke (1) bekezdésében említett növények, növényi termékek és egyéb anyagok,

b)

az (EU) 2016/2031 rendelet 28. cikke (1) bekezdésének, 30. cikke (1) bekezdésének, 40. cikke (3) bekezdésének, 41. cikke (3) bekezdésének, 49. cikke (1) bekezdésének, 53. cikke (3) bekezdésének és 54. cikke (3) bekezdésének megfelelően elfogadott jogi aktusokban előírt vészhelyzeti intézkedés hatálya alá tartozó növények, növényi termékek és egyéb anyagok.

(2)   Az (1) bekezdésben említett azonossági ellenőrzéseket és fizikai ellenőrzéseket az illetékes hatóságok akkor végezhetik el a határállomástól eltérő ellenőrző ponton, ha az alábbiak valamelyike fennáll:

a)

a szállítmányért felelős vállalkozó kérte a határállomás illetékes hatóságaitól, hogy az azonossági ellenőrzéseket és a fizikai ellenőrzéseket egy olyan ellenőrző ponton végezzék el, amelyet a szállítmányt alkotó áruk kategóriájához jelöltek ki, és a határállomás illetékes hatóságai engedélyezik a szállítmánynak az ellenőrző pontra történő továbbítását;

b)

a határállomás illetékes hatóságai úgy határoztak, hogy az azonossági ellenőrzéseket és a fizikai ellenőrzéseket egy olyan ellenőrző ponton kell elvégezni, amelyet a szállítmányt alkotó áruk kategóriájához jelöltek ki, és a vállalkozó nem emel kifogást a határozat ellen.

(3)   Az (1) bekezdésben említett azonossági ellenőrzéseket és fizikai ellenőrzéseket a határállomás illetékes hatóságainak kell elvégeznie, amennyiben az alábbiak valamelyike fennáll:

a)

a határállomás illetékes hatósága nem adta meg az engedélyt az (2) bekezdés a) pontjában említettek szerint,

b)

a vállalkozó kifogást emel azon határozat ellen, hogy a szállítmányt a (2) bekezdés b) pontjában említettek szerint az ellenőrző pontra továbbítsák.

5. cikk

A növényeket, növényi termékeket és egyéb anyagokat tartalmazó szállítmányoknak a határállomástól eltérő ellenőrző ponton történő azonossági ellenőrzéseire és fizikai ellenőrzéseire vonatkozó egyedi feltételek

(1)   Az azonossági és fizikai ellenőrzések a 4. cikk (1) bekezdésben említett szállítmányok esetében végezhetők el ellenőrző ponton, amennyiben a vállalkozó biztosította, hogy a szállítmányok csomagolása vagy szállítóeszköze olyan módon van lezárva vagy lepecsételve, hogy az ellenőrző pontra történő továbbítás során nem okozhatnak parazitafertőzést vagy egyéb fertőzést más növényekben, növényi termékekben vagy egyéb anyagokban az (EU) 2016/2031 rendelet 5. cikkének (2) bekezdésében és 30. cikkének (1) bekezdésében említett, uniós zárlati károsítóként vagy uniós vizsgálatköteles nemzárlati károsítóként jegyzékbe vett károsítók és – védett zónák esetében – a rendelet 32. cikkének (3) bekezdése szerinti jegyzékben szereplő károsítók révén.

(2)   Az (1) bekezdéstől eltérve a határállomás illetékes hatóságai az alábbi feltételek fennállása esetén engedélyezhetik, hogy a növényeket, növényi termékeket és egyéb anyagokat tartalmazó szállítmányok csomagolása vagy szállítóeszköze ne legyen lezárva vagy lepecsételve:

a)

a szállítmány tűlevelűek fáját tartalmazza, amelyet valamely harmadik országnak azon tagállammal közös szárazföldi határ menti területén termesztettek vagy termeltek, amely az illetékes hatóság hatáskörébe tartozik, és amennyiben információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a fának ugyanolyan a növényegészségügyi helyzete az adott harmadik országban és az adott tagállamban.

b)

a tűlevelűek fáját tartalmazó szállítmányokat olyan ellenőrző pontra szállítják, amely ugyanazon tagállamban található, mint a beléptetés szerinti határállomás,

c)

a tűlevelűek fáját tartalmazó szállítmányok az ellenőrző pontra történő szállítás során nem jelentenek különös kockázatot az uniós zárlati károsítók vagy az (EU) 2016/2031 rendelet 30. cikkének (1) bekezdése szerint alkalmazott intézkedések hatálya alá tartozó károsítók elterjedése tekintetében,

d)

az illetékes hatóság biztosítja, hogy mielőtt elhagyja az adott tagállam területét, az ilyen fát olyan feldolgozási eljárásnak vessék alá, hogy ne jelentsen növényegészségügyi kockázatot.

(3)   Azon tagállamok, amelyek alkalmazzák a (2) bekezdésben említett rendelkezéseket:

a)

tájékoztatják a Bizottságot és a többi tagállamot az érintett harmadik ország területéről és a terület növényegészségügyi helyzetéről;

b)

jelentést nyújtanak be az érintett, a tűlevelűek fájával kapcsolatban elvégzett hatósági ellenőrzések volumenéről és eredményeiről.

6. cikk

A határállomástól eltérő ellenőrző ponton történő azonossági és fizikai ellenőrzések során és azokat követően végzendő műveletek

(1)   Azt követően, hogy a határállomás illetékes hatóságai engedélyezték vagy döntést hoztak arról, hogy a szállítmányt a közös egészségügyi beléptetési okmányban megjelölt ellenőrzési pontra továbbítsák, a szállítmányért felelős vállalkozó nem mutathatja be a szállítmányt azonossági és fizikai ellenőrzés céljából a közös egészségügyi beléptetési okmányban feltüntetettől eltérő ellenőrző ponton, kivéve, ha a határállomás illetékes hatóságai a 3. cikk (1) bekezdésének a) pontjával és a 4. cikk (2) bekezdésének a) pontjával összhangban engedélyezik a szállítmánynak egy másik ellenőrzési pontra történő továbbítását.

(2)   az ellenőrző pont illetékes hatóságai a 2. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett közös egészségügyi beléptetési okmánynak az információkezelési rendszerben való kitöltésével megerősítik, hogy a szállítmány megérkezett a határállomás illetékes hatóságaihoz.

(3)   Az ellenőrző pont illetékes hatóságai véglegesítik a 2. cikk (1) bekezdésének d) pontjában említett külön közös egészségügyi beléptetési okmányt vagy – amennyiben a 2. cikk (3) bekezdése alkalmazandó – a 2. cikk (1) bekezdésének c) pontjában említett közös egészségügyi beléptetési okmányt, rögzítve az azonossági ellenőrzések és a fizikai ellenőrzések eredményeit, valamint minden, a szállítmányra vonatkozóan az (EU) 2017/625 rendelet 55. cikkének megfelelően hozott határozatot.

(4)   A vállalkozó a (3) bekezdésben említett véglegesített KEBO hivatkozási számát megadja a vámhatóságoknak a szállítmányra vonatkozóan benyújtott vámáru-nyilatkozatban, és e KEBO egy példányát a vámhatóságok rendelkezésére bocsátja a 952/2013/EU rendelet 163. cikkében említett alátámasztó okmányként.

(5)   Amennyiben a határállomás illetékes hatóságai nem kaptak megerősítést az ellenőrző pont illetékes hatóságaitól a szállítmány megérkezéséről az attól a naptól számított 15 napon belül, amelyen a szállítmány továbbítását engedélyezték:

a)

ellenőrzik az ellenőrző pont illetékes hatóságainál, hogy a szállítmány megérkezett-e az ellenőrző pontra;

b)

amennyiben az a) pontban előírt ellenőrzés azt igazolja, hogy a szállítmány nem érkezett meg az ellenőrző pontra, tájékoztatják az (EU) 2017/625 rendelet 75. cikkének (1) bekezdésében említett vámhatóságokat és más hatóságokat arról, hogy nem kaptak megerősítést a szállítmány rendeltetési helyre való megérkezéséről.

c)

az áruk tényleges helyének megállapítása érdekében az (EU) 2017/625 rendelet 75. cikkének (1) bekezdésében említett vámhatóságokkal és más hatóságokkal együttműködve további vizsgálatot folytatnak.

II. fejezet

A határállomástól távol elvégzett okmányellenőrzések

7. cikk

A növények, növényi termékek és egyéb anyagok szállítmányait érintő, a határállomástól távol elvégzett okmányellenőrzések

Az (EU) 2017/625 rendelet 47. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett növények, növényi termékek és egyéb anyagok Unióba beléptetett szállítmányainak okmányellenőrzését a következő hatóságok valamelyike végezheti:

a)

a határállomásra érkező szállítmányoknál a határállomástól távol működő illetékes hatóságok vagy a határállomástól eltérő ellenőrző pontok, feltéve, hogy azok ugyanabban a tagállamban találhatók, mint a szállítmány beérkezése szerinti határállomás;

b)

amennyiben a szállítmányok az (EU) 2017/625 rendelet 1. cikke (2) bekezdésének g) pontjában megállapítottak szerint csökkentett gyakorisággal ellenőrizendők és a határállomástól eltérő beléptetési helyre érkeznek, az uniós beléptetési helyen működő illetékes hatóságok.

8. cikk

A növények, növényi termékek és egyéb anyagok szállítmányait érintő, a határállomástól távol történő okmányellenőrzések elvégzésére vonatkozó feltételek

(1)   A 7. cikkben említett okmányellenőrzések elvégzéséhez az alábbi feltételeknek kell teljesülniük:

a)

a 7. cikkben említett hatóságok az alábbiakkal kapcsolatban végeznek okmányellenőrzést:

i.

a szállítmány beérkezése szerinti határállomás illetékes hatóságai által a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerébe feltöltött hatósági bizonyítványok és laboratóriumi vizsgálati eredmények,

ii.

a vállalkozó által a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerébe feltöltött hatósági bizonyítványok és laboratóriumi vizsgálati eredmények, amennyiben a határállomás illetékes hatóságai ellenőrizték az eredeti bizonyítványokkal való egyezést, illetve laboratóriumi vizsgálati eredményeket,

iii.

harmadik országok illetékes hatóságai által a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerébe beküldött hatósági bizonyítványok és laboratóriumi vizsgálati eredmények, vagy

iv.

eredeti hatósági bizonyítványok, amennyiben a 7. cikkben említett illetékes hatóságok az (EU) 2019/1012 bizottsági végrehajtási rendelet (12) 4. cikkének (2) bekezdésében említett kijelölt határállomásokhoz tartoznak;

b)

a vállalkozó addig nem szállíthatja el a szállítmányt a határállomásról az ellenőrző pontra azonossági és fizikai ellenőrzés céljából, amíg a 7. cikkben említett illetékes hatóságok nem tájékoztatják a határállomás illetékes hatóságait az okmányellenőrzés kielégítő eredményéről.

(2)   Amennyiben a vállalkozónak a növényeket, növényi termékeket és egyéb anyagokat tartalmazó szállítmányt azonossági és fizikai ellenőrzés elvégzése céljából ellenőrző pontra kell szállítania, a 2., 4. és 5. cikk alkalmazandó.

(3)   A vállalkozó a növényeket, növényi termékeket és egyéb anyagokat tartalmazó szállítmányt okmányellenőrzés elvégzése céljából elszállíthatja a határállomásról az ellenőrző pontra, feltéve, hogy az ellenőrző pont is ugyanazon illetékes hatóság felügyelete alá tartozik, mint a határállomás.

III. fejezet

Záró rendelkezések

9. cikk

Hatályon kívül helyezés

(1)   A 2004/103/EK bizottsági irányelv 2020. december 14-től kezdődően hatályát veszti.

(2)   A 2010/313/EU és a 2010/458/EU bizottsági határozat 2019. december 14-től kezdődően hatályát veszti.

10. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2019. december 14-től kell alkalmazni.

A 4. cikk (1) bekezdésének a) pontját, valamint a 7. és 8. cikket 2020. december 14-től kell alkalmazni.

A 2. cikk (3) bekezdését 2023. december 13-ig kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2019. október 10-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 95., 2017.4.7., 1. o.

(2)  A Bizottság 669/2009/EK rendelete (2009. július 24.) a 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek bizonyos nem állati eredetű takarmányok és élelmiszerek behozatalára vonatkozó fokozott hatósági ellenőrzések tekintetében történő végrehajtásáról, valamint a 2006/504/EK határozat módosításáról (HL L 194., 2009.7.25., 11. o.).

(3)  A Bizottság 884/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. augusztus 13.) az egyes harmadik országokból behozott bizonyos takarmányokra és élelmiszerekre az aflatoxinokkal való fertőződés kockázata miatt vonatkozó egyedi feltételek megállapításáról és az 1152/2009/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 242., 2014.8.14., 4. o.).

(4)  A Bizottság 1756/2004/EK rendelete (2004. október 11.) egyes, a 2000/29/EK tanácsi irányelv V. melléklete B. részében felsorolt növények, növényi termékek és egyéb áruk növényegészségügyi ellenőrzése redukálási típusához és szintjéhez előírt bizonyítékok és kritériumok részletes feltételeinek meghatározásáról (HL L 313., 2004.10.12., 6. o.).

(5)  A Bizottság 2010/313/EU határozata (2010. június 7.) a 669/2009/EK rendelet alapján a ciprusi takarmány- és élelmiszer-ipari vállalkozók engedélyezett telephelyén végzendő fizikai ellenőrzések engedélyezéséről (HL L 140., 2010.6.8., 28. o.).

(6)  A Bizottság 2010/458/EU határozata (2010. augusztus 18.) a 669/2009/EK rendelet alapján a máltai takarmány- és élelmiszer-ipari vállalkozók jóváhagyott telephelyein végzendő fizikai ellenőrzések engedélyezéséről (HL L 218., 2010.8.19., 26. o.).

(7)  A Tanács 2000/29/EK irányelve (2000. május 8.) a növényeket vagy növényi termékeket károsító szervezeteknek a Közösségbe történő behurcolása és a Közösségen belüli elterjedése elleni védekezési intézkedésekről (HL L 169., 2000.7.10., 1. o.).

(8)  A Bizottság 2004/103/EK irányelve (2004. október 7.) a 2000/29/EK tanácsi irányelv V. melléklete B. részében felsorolt növények, növényi termékek és egyéb áruk azonosítási és növényegészségügyi ellenőrzéséről, amelyet a Közösségbe való beléptetés helyétől eltérő vagy ahhoz közeli helyszínen is le lehet folytatni, valamint az ezen vizsgálatokra jellemző körülmények meghatározásáról (HL L 313., 2004.10.12., 16. o.).

(9)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/2031 rendelete (2016. október 26.) a növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedésekről, a 228/2013/EU, a 652/2014/EU és az 1143/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 69/464/EGK, a 74/647/EGK, a 93/85/EGK, a 98/57/EK, a 2000/29/EK, a 2006/91/EK és a 2007/33/EK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 317., 2016.11.23., 4. o.).

(10)  A Bizottság (EU) 2019/2130 végrehajtási rendelete (2019. november 25.) a határállomásokon hatósági ellenőrzéseknek alávetendő állatokra és árukra vonatkozó okmányellenőrzések, azonossági ellenőrzések és fizikai ellenőrzések során és azokat követően végzendő műveletekre vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (lásd e Hivatalos Lap 128 oldalát).

(11)  Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete (2013. október 9.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról (HL L 269., 2013.10.10., 1. o.).

(12)  A Bizottság (EU) 2019/1012 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. március 12.) az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az ellenőrző pontok kijelölésére vonatkozó szabályoktól, valamint a határállomásokra vonatkozó minimumkövetelményektől való eltéréssel történő kiegészítéséről (HL L 165., 2019.6.21., 4. o.)