8.11.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 289/32


A BIZOTTSÁG (EU) 2019/1869 RENDELETE

(2019. november 7.)

a 2002/32/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv I. mellékletének a takarmányban előforduló egyes nemkívánatos anyagok maximális szintje tekintetében történő módosításáról és helyesbítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a takarmányban előforduló nemkívánatos anyagokról szóló, 2002. május 7-i 2002/32/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 8. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 2002/32/EK irányelv úgy rendelkezik, hogy tilos felhasználni olyan, takarmányozásra szánt termékeket, amelyek az I. mellékletében megállapított maximális szinteket meghaladó mértékben tartalmaznak nemkívánatos anyagokat.

(2)

Az illetékes hatóságoktól és az érintett takarmányipari vállalkozóktól kapott adatok azt jelzik, hogy a növényi eredetű takarmány-alapanyagokban előforduló arzén tekintetében a 2 mg/kg-os általános maximális szint a leonardit és a tőzeg takarmány-alapanyagokban nem teljesíthető. Ezért az ellátás biztosítása érdekében helyénvaló növelni a szóban forgó takarmány-alapanyagok teljes arzéntartalmára vonatkozó maximális szintet. A növelés sem állategészségügyi, sem közegészségügyi szempontból nem jár káros hatással, mivel a kiegészítő takarmányban és a teljes értékű takarmányban előforduló arzénra megállapított maximális szint változatlan marad.

(3)

Az érintett takarmányipari vállalkozóktól kapott adatok azt jelzik, hogy a nyomelemek vegyületeinek funkcionális csoportjába tartozó takarmány-adalékanyagokban előforduló arzén tekintetében a 30 mg/kg-os általános maximális szint a dimangán-klorid-trihidroxid nyomelem esetében nem teljesíthető. Ezért az induktív csatolású plazma tömegspektrometria (ICP-MS) analitikai módszerrel kapott adatok alapján a dimangán-klorid-trihidroxid esetében helyénvaló növelni az arzénra vonatkozó maximális szintet. A fémekre és nitrogénvegyületekre szakosodott európai referencialaboratórium megerősítette, hogy ez a módszer megfelelő eredményeket ad az arzén nyomelemekben való előfordulása tekintetében. Ez a növelés sem állategészségügyi, sem közegészségügyi szempontból nem jár káros hatással, mivel a kiegészítő takarmányban és a teljes értékű takarmányban előforduló arzénra megállapított maximális szint változatlan marad.

(4)

Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja az érintett felekkel együttműködve megvizsgált egyes, a mésztartalmú tengeri algákban előforduló fluorra vonatkozó megállapításokat. A szóban forgó vizsgálat megállapította, hogy a fluor mésztartalmú tengeri algákban való háttér-előfordulása egyes esetekben meghaladja a fluor mésztartalmú tengeri algákban való előfordulására meghatározott maximális szintet. Ezért a fluor mésztartalmú tengeri algákban való előfordulására vonatkozó maximális szintet helyénvaló 1 000 mg/kg-ról 1 250 mg/kg-ra növelni. Ez a növelés sem állategészségügyi, sem közegészségügyi szempontból nem jár káros hatással, mivel a kiegészítő takarmányban és a teljes értékű takarmányban előforduló fluorra megállapított maximális szint változatlan marad.

(5)

Az (EU) 2017/2229 bizottsági rendelet (2) többek között az ólom tekintetében módosította a 2002/32/EK irányelv I. mellékletét. Az egyértelműség érdekében az ólomra vonatkozó teljes bejegyzés helyébe új szöveg lépett. E helyettesítés során a tengeri állatok mésztartalmú héja mint takarmány-alapanyag tévedésből lemaradt azon takarmány-alapanyagok listájáról, amelyekre a 15 mg/kg-os maximális szint vonatkozik. Az (EU) 2017/2229 rendelet a diréz-oxidban előforduló ólomra vonatkozóan is új maximális szintet állapított meg. Azonban az adalékanyag Elméleti és Alkalmazott Kémia Nemzetközi Uniója (IUPAC) szerinti neve réz(I)-oxid. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) réz-oxidról szóló véleményében (3) megfogalmazott ajánlásával összhangban az adalékanyagot réz(I)-oxidnak kell nevezni, a rendelet angol, olasz és szlovák nyelvi változatában azonban nem úgy szerepel. Ezeket a hibákat helyesbíteni kell.

(6)

A „Halak, egyéb vízi állatok, és azokból nyert termékek” kategóriába tartozó egyes takarmány-alapanyagokat kutyák és macskák közvetlen etetésére szolgáló, nedves takarmányalapanyag-konzerv formájában hozzák forgalomba. Mivel ez a nedves takarmányalapanyag-konzerv a takarmánykeveréket helyettesíti, a nedves takarmányalapanyag-konzervben előforduló higany tekintetében helyénvaló ugyanazt a maximális szintet alkalmazni, mint a takarmánykeverékre vonatkozó maximális szint, mivel ez a változás nem jár káros hatással az állati egészségre.

(7)

Az EFSA tudományos nyilatkozatot fogadott el az egész gyapotmagban előforduló szabad gosszipolról (4). Arra a következtetésre jutott, hogy a tudományos szakvéleményt nem szükséges a gosszipol mint takarmányokban előforduló nemkívánatos anyag állategészségügyi kockázatai tekintetében naprakésszé tenni. Figyelembe véve a szóban forgó nyilatkozatban említett előfordulási adatokat, a gyapotmag takarmány-alapanyagban előforduló szabad gosszipolra vonatkozóan helyénvaló magasabb maximális szintet megállapítani. Ez a növelés állategészségügyi szempontból nem jár káros hatással, mivel a teljes értékű takarmányban előforduló szabad gosszipolra megállapított maximális szint változatlan marad.

(8)

A 2002/32/EK irányelv maximális szintet állapít meg a kötőanyagok és a csomósodást gátló anyagok funkcionális csoportjába tartozó egyes takarmány-adalékanyagokban előforduló dioxinokra, dioxinok és dioxin jellegű PCB-k összegére, valamint nem dioxin jellegű PCB-kre vonatkozóan. Az élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszeren keresztül a közelmúltban bejelentett megállapítások azonban az adott funkcionális csoportba tartozó egyéb takarmány-adalékanyagokban mutatják a dioxinok és dioxin jellegű PCB-k magas szintjét. Ezért helyénvaló a dioxinok és dioxin jellegű PCB-k maximális szintjét a kötőanyagok és a csomósodást gátló anyagok funkcionális csoportjába tartozó összes takarmány-adalékanyagra megállapítani. Továbbá a szóban forgó maximális szinteket kell alkalmazni akkor is, amikor ugyanazokat a takarmány-adalékanyagokat „A radionuklidokkal való szennyeződést korlátozó anyagok” és „A takarmány mikotoxinok általi fertőzésének csökkentésére szolgáló anyagok” funkcionális csoportokban engedélyezik.

(9)

A 2002/32/EK irányelvet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(10)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 2002/32/EK irányelv I. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul és helyesbítésre kerül.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2019. november 7-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 140., 2002.5.30., 10. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2017/2229 rendelete (2017. december 4.) a 2002/32/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv I. mellékletének az ólom, a higany, a melamin, valamint a dekokinát maximális szintje tekintetében történő módosításáról (HL L 319., 2017.12.5., 6. o.).

(3)  EFSA Journal 2015;13(4):4057.

(4)  https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2017.4850


MELLÉKLET

A 2002/32/EK irányelv I. melléklete a következőképpen módosul:

1.

Az I. szakasz arzénról szóló 1. sora helyébe a következő lép:

Nemkívánatos anyag

Takarmányozásra szánt termékek

Legnagyobb tartalom mg/kg-ban (ppm), 12 % os nedvességtartalmú takarmányra vonatkozóan

„1. Arzén (1)

Takarmány-alapanyagok,

2

 

kivéve a következőket:

fűből, szárított lucernából és szárított lóheréből készült liszt, szárított cukorrépapép, szárított melaszos cukorrépaszelet,

4

 

pálmamagpogácsa,

4 (2)

 

tőzeg; leonardit,

5 (2)

 

foszfátok és mésztartalmú tengeri algák,

10

 

kalcium-karbonát; kalcium- és magnézium-karbonát (10); tengeri állatok mésztartalmú héja,

15

 

magnézium-oxid; magnézium-karbonát,

20

 

halak, egyéb vízi állatok, és azokból nyert termékek,

25 (2)

 

algaliszt és algalisztből nyert takarmány-alapanyagok.

40 (2)

 

Jelölőanyagként használt vasrészecskék.

50

 

A nyomelemek vegyületeinek funkcionális csoportjába tartozó takarmány-adalékanyagok,

30

 

kivéve a következőket:

réz-szulfát-pentahidrát; réz-karbonát; diréz-klorid-trihidroxid; vas-karbonát; dimangán-klorid-trihidroxid,

50

 

cink-oxid, mangán-oxid; réz-oxid.

100

 

Kiegészítő takarmányok,

4

 

kivéve a következőket:

ásványi takarmányok,

12

 

halat vagy más vízi állatot, illetve azokból nyert termékeket és/vagy algalisztet és algalisztből nyert takarmány-alapanyagot tartalmazó, kedvtelésből tartott állatoknak szánt kiegészítő takarmányok,

10 (2)

 

nyomelemeket nagy koncentrációban tartalmazó, különleges táplálási célt szolgáló, a hosszú távú ellátást lehetővé tevő formulációban előállított kiegészítő takarmányok, melyben a nyomelemek koncentrációja meghaladja a teljes értékű takarmányra megállapított maximális szint százszorosát.

30

 

Teljes értékű takarmányok,

2

 

kivéve a következőket:

halaknak és prémes állatoknak szánt teljes értékű takarmányok,

10 (2)

 

halat vagy más vízi állatot, illetve azokból nyert termékeket és/vagy algalisztet és algalisztből nyert takarmány-alapanyagot tartalmazó, kedvtelésből tartott állatoknak szánt teljes értékű takarmányok.

10 (2)”.

2.

Az I. szakasz fluorról szóló 3. sorában a „Legnagyobb tartalom mg/kg-ban (ppm), 12 %-os nedvességtartalmú takarmányra vonatkozóan” című oszlopban a mésztartalmú tengeri algákban való előfordulásra vonatkozó maximális szint értékének helyébe „1 250” lép.

3.

Az I. szakasz ólomról szóló 4. sora helyébe a következő lép:

Nemkívánatos anyag

Takarmányozásra szánt termékek

Legnagyobb tartalom mg/kg-ban (ppm), 12 %-os nedvességtartalmú takarmányra vonatkozóan

„4. Ólom (12)

Takarmány-alapanyagok,

10

 

kivéve a következőket:

szálastakarmány (3),

30

 

foszfátok, mésztartalmú tengeri algák és tengeri állatok mésztartalmú héja,

15

 

kalcium-karbonát; kalcium- és magnézium-karbonát (10),

20

 

takarmányélesztő.

5

 

A nyomelemek vegyületeinek funkcionális csoportjába tartozó takarmány-adalékanyagok,

100

 

kivéve a következőket:

cink-oxid,

400

 

mangán-oxid, vas-karbonát, réz-karbonát és réz(I)-oxid. A kötőanyagok és csomósodásgátló anyagok funkcionális

200

 

csoportjába tartozó takarmány-adalékanyagok

30

 

kivéve a következőket:

vulkáni eredetű klinoptilolit; nátrolit-fonolit.

60

 

Előkeverékek (6)

200

 

Kiegészítő takarmányok,

10

 

kivéve a következőket:

ásványi takarmányok,

15

 

nyomelemeket nagy koncentrációban tartalmazó, különleges táplálási célt szolgáló, a hosszú távú ellátást lehetővé tevő formulációban előállított kiegészítő takarmányok, melyben a nyomelemek koncentrációja meghaladja a teljes értékű takarmányra megállapított maximális szint százszorosát.

60

 

Teljes értékű takarmányok

5”

4.

Az I. szakasz higanyról szóló 5. sora helyébe a következő lép:

Nemkívánatos anyag

Takarmányozásra szánt termékek

Legnagyobb tartalom mg/kg-ban (ppm), 12 %-os nedvességtartalmú takarmányra vonatkozóan

„5. Higany (4)

Takarmány-alapanyagok,

0,1

 

kivéve a következőket:

élelmiszer-termelő állatoknak szánt összetett takarmányok előállításához felhasznált halak, egyéb vízi állatok és azokból nyert termékek,

0,5

 

a kutyáknak, macskáknak, díszhalaknak és prémes állatoknak szánt összetett takarmányok előállításához felhasznált halak, egyéb vízi állatok és azokból nyert termékek,

1,0 (13)

 

halak, egyéb vízi állatok, és azokból nyert termékek kutyák és macskák közvetlen etetésére szolgáló, nedves takarmányalapanyag-konzervként,

0,3

 

kalcium-karbonát; kalcium- és magnézium-karbonát (10).

0,3

 

kivéve a következőket:

0,1

 

Takarmánykeverék,

ásványi takarmányok,

0,2

 

halaknak szánt összetett takarmányok,

0,2

 

kutyáknak, macskáknak, díszhalaknak és prémes állatoknak szánt összetett takarmányok.

0,3”.

5.

A III. szakasz szabad gosszipolról szóló 1. sorában a „Legnagyobb tartalom mg/kg-ban (ppm), 12 %-os nedvességtartalmú takarmányra vonatkozóan” című oszlopban a gyapotmagban való előfordulásra vonatkozó maximális szint értékének helyébe „6 000” lép.

6.

Az V. szakasz dioxinokról szóló 1. sorában a „Takarmányozásra szánt termékek” című oszlopban „A kötőanyagok és csomósodásgátlók funkcionális csoportjába tartozó következő takarmány-adalékanyagok: kaolinittartalmú agyag, vermikulit, nátrolit-fonolit, szintetikus kalcium-aluminátok és üledékes eredetű klinoptilolit.” negyedik bejegyzés helyébe a következő lép:

 

„A kötőanyagok és csomósodásgátló anyagok funkcionális csoportjába tartozó takarmány-adalékanyagok (*1).

(*1)  A maximális szint „A radionuklidokkal való szennyeződést korlátozó anyagok” és „A takarmány mikotoxinok általi fertőzésének csökkentésére szolgáló anyagok” funkcionális csoportokba tartozó olyan takarmány-adalékanyagokra is alkalmazandó, amelyek egyben a kötőanyagok és a csomósodásgátló anyagok funkcionális csoportjába is tartoznak.”"

7.

Az V. szakasz „Dioxinok és dioxinjellegű PCB-k összege” című 2. sorában a „Takarmányozásra szánt termékek” című oszlopban „A kötőanyagok és csomósodásgátlók funkcionális csoportjába tartozó következő takarmány-adalékanyagok: kaolinittartalmú agyag, vermikulit, nátrolit-fonolit, szintetikus kalcium-aluminátok és üledékes eredetű klinoptilolit.” negyedik bejegyzés helyébe a következő lép:

 

„A kötőanyagok és csomósodásgátló anyagok funkcionális csoportjába tartozó takarmány-adalékanyagok (*2).

(*2)  A maximális szint „A radionuklidokkal való szennyeződést korlátozó anyagok” és „A takarmány mikotoxinok általi fertőzésének csökkentésére szolgáló anyagok” funkcionális csoportokba tartozó olyan takarmány-adalékanyagokra is alkalmazandó, amelyek egyben a kötőanyagok és a csomósodásgátló anyagok funkcionális csoportjába is tartoznak.”"

8.

Az V. szakasz „Nem dioxinjellegű PCB-k” című 3. sorában a „Takarmányozásra szánt termékek” című oszlopban „A kötőanyagok és csomósodásgátlók funkcionális csoportjába tartozó következő takarmány-adalékanyagok: kaolinittartalmú agyag, vermikulit, nátrolit-fonolit, szintetikus kalcium-aluminátok és üledékes eredetű klinoptilolit.” negyedik bejegyzés helyébe a következő lép:

 

„A kötőanyagok és csomósodásgátló anyagok funkcionális csoportjába tartozó takarmány-adalékanyagok (*3).

(*3)  A maximális szint „A radionuklidokkal való szennyeződést korlátozó anyagok” és „A takarmány mikotoxinok általi fertőzésének csökkentésére szolgáló anyagok” funkcionális csoportokba tartozó olyan takarmány-adalékanyagokra is alkalmazandó, amelyek egyben a kötőanyagok és a csomósodásgátló anyagok funkcionális csoportjába is tartoznak.”"


(*1)  A maximális szint „A radionuklidokkal való szennyeződést korlátozó anyagok” és „A takarmány mikotoxinok általi fertőzésének csökkentésére szolgáló anyagok” funkcionális csoportokba tartozó olyan takarmány-adalékanyagokra is alkalmazandó, amelyek egyben a kötőanyagok és a csomósodásgátló anyagok funkcionális csoportjába is tartoznak.”

(*2)  A maximális szint „A radionuklidokkal való szennyeződést korlátozó anyagok” és „A takarmány mikotoxinok általi fertőzésének csökkentésére szolgáló anyagok” funkcionális csoportokba tartozó olyan takarmány-adalékanyagokra is alkalmazandó, amelyek egyben a kötőanyagok és a csomósodásgátló anyagok funkcionális csoportjába is tartoznak.”

(*3)  A maximális szint „A radionuklidokkal való szennyeződést korlátozó anyagok” és „A takarmány mikotoxinok általi fertőzésének csökkentésére szolgáló anyagok” funkcionális csoportokba tartozó olyan takarmány-adalékanyagokra is alkalmazandó, amelyek egyben a kötőanyagok és a csomósodásgátló anyagok funkcionális csoportjába is tartoznak.””