27.3.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

LI 85/22


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2019/497 RENDELETE

(2019. március 25.)

az 508/2014/EU rendeletnek az Egyesült Királyság Unióból való kilépését követően az Európai Tengerügyi és Halászati Alappal kapcsolatos bizonyos szabályok tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre, és különösen annak 42. cikkére és 43. cikkének (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében (1),

mivel:

(1)

2017. március 29-én az Egyesült Királyság az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 50. cikke alapján bejelentette az Unióból való kilépésre irányuló szándékát. A kilépésről rendelkező megállapodás hatálybalépésének időpontjától, illetve ennek hiányában a bejelentéstől számított két év elteltével, azaz 2019. március 30-át ól a Szerződések az Egyesült Királyságra többé nem alkalmazhatók, kivéve, ha az Európai Tanács az Egyesült Királysággal egyetértésben ennek a határidőnek a meghosszabbításáról egyhangúlag határoz.

(2)

Az Európai Unió Hivatalos Lapjában2019. február 19-én közzétett, kilépésről rendelkező megállapodás (2) intézkedéseket tartalmaz az uniós jog rendelkezéseinek az Egyesült Királyságra azon dátumot követő alkalmazására vonatkozóan, amikortól a Szerződések többé nem alkalmazhatók az Egyesült Királyságra. Ha a megállapodás hatályba lép, a közös halászati politika a megállapodásnak megfelelően az átmeneti időszakban alkalmazható az Egyesült Királyságra, az átmeneti időszak után pedig már nem.

(3)

Amikor a közös halászati politika már nem alkalmazható az Egyesült Királyságra, az Egyesült Királyság vizei (a parti tenger és az azzal szomszédos kizárólagos gazdasági övezet) többé nem képezik az uniós vizek részét. Következésképpen, a kilépésről rendelkező megállapodás hiányában az uniós hajók annak a kockázatnak vannak kitéve, hogy 2019. március 30-tól megszűnik az Egyesült Királyság vizeihez való hozzáférésük és megszűnnek az azokon való halászati lehetőségeik. Ennek jelentős hatása lenne az uniós flotta halászati tevékenységei és a gazdasági jövedelmezőség szempontjából.

(4)

Az 508/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) alapján már rendelkezésre állnak olyan intézkedések, amelyek alkalmazhatók az Egyesült Királyságnak az Unióból való kilépése miatti kedvezőtlen gazdasági hatások enyhítésére a teljes termelési és forgalmazási értéklánc mentén.

(5)

Az 508/2014/EU rendelet meghatározza a halászok és halászhajó-tulajdonosok számára a halászati tevékenységek ideiglenes szüneteltetése esetén nyújtandó pénzügyi kompenzációra vonatkozó szabályokat és rendelkezéseket. Az ideiglenes szüneteltetést lehetővé tévő kritériumok nem tesznek lehetővé kompenzációt amiatt, ha valamelyik tagállam kilép az Unióból, és ennek következtében nem lehet hozzáférni az adott tagállam vizeihez és azokon halászati tevékenységeket folytatni.

(6)

Az 508/2014/EU rendelet alapján már rendelkezésre álló intézkedéseken túlmenően, a valamelyik tagállamnak az Unióból történő kilépése által okozott kedvezőtlen gazdasági hatások enyhítése érdekében a halászati tevékenységek ideiglenes szüneteltetése esetén az Egyesült Királyság vizeitől jelentős mértékben függő halászok és piaci szereplők számára állami támogatást kell nyújtani.

(7)

Az 508/2014/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(8)

A fennmaradó előirányzatok bármilyen támogatható intézkedésre felhasználhatók, amely enyhíti az Egyesült Királyságnak az Unióból való kilépéséből származó következményeket.

(9)

Az egyszerűsítés kedvéért az érintett tagállamokat felkérik annak mérlegelésére, hogy az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 22. cikkének (4) bekezdésével összefüggésben egyesítsék operatív programjuk módosításait.

(10)

Tekintettel arra, hogy az Egyesült Királyság Unióból való kilépésének időpontja előtt biztosítani kell az Európai Tengerügyi és Halászati Alapból a halászati tevékenységek ideiglenes szüneteltetése esetén az Egyesült Királyság vizeitől jelentős mértékben függő halászok és piaci szereplők számára nyújtandó támogatást abban az esetben, ha az Egyesült Királyság az esetleges 2019. március 30-i kilépése időpontjától kezdődően megtagadja a hozzáférést a vizeihez, helyénvalónak tűnt kivételt biztosítani a nemzeti parlamenteknek az Európai Unióban betöltött szerepéről szóló, az Európai Unióról szóló szerződéshez, az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez és az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződéshez csatolt 1. jegyzőkönyv 4. cikkében említett nyolchetes időszak alól.

(11)

E rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon sürgősen hatályba kell lépnie, és az azt követő naptól kell alkalmazni, amelyen a Szerződések az Egyesült Királyságban többé már nem alkalmazandók, kivéve, ha addig az időpontig hatályba lép az Egyesült Királysággal megkötött kilépésről rendelkező megállapodás,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 508/2014/EU rendelet módosításai

Az 508/2014/EU rendelet a következőképpen módosul:

1.

A 13. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

„(9)   A tagállamoknak lehetőségük van arra, hogy az e rendelet 33. cikkében meghatározott intézkedések támogatása céljából túllépjék az e cikk (2) bekezdésében megállapított összeget, illetve ne érjék el az e cikk (3)–(6) bekezdéseiben megállapított összegeket, ha az Egyesült Királyság megtagadja a vizeihez való hozzáférés jogát a halászati tevékenységeik tekintetében jelentős mértékben a brit vizekhez való hozzáféréstől függő uniós halászhajókra, amennyiben az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 50. cikkének (3) bekezdése alapján a Szerződések az Egyesült Királyságra többé nem alkalmazandók.”

2.

A 25. cikkbe a következő bekezdés kerül beillesztésre:

„(3a)   Annak megállapításakor, hogy az e cikk (3) bekezdésének a), illetve b) pontjában meghatározott küszöbértékeket meghaladták-e, nem vehető figyelembe a 33. cikk (1) bekezdésének d) pontjában említett intézkedésekhez az ETHA-ból nyújtott pénzügyi hozzájárulás teljes összege,.”

3.

A 33. cikk a következőképpen módosul:

a)

az (1) bekezdés a következő ponttal egészül ki:

„d)

az abból a helyzetből adódó következmények kezelése esetén, ha az Egyesült Királyság megtagadja a vizeihez való hozzáférés jogát a halászati tevékenységeik tekintetében jelentős mértékben a brit vizekhez való hozzáféréstől függő uniós halászhajókra, amennyiben az EUSZ 50. cikkének (3) bekezdése alapján a Szerződések az Egyesült Királyságra többé nem alkalmazandók.”

b)

a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(2)   Az (1) bekezdés a), b) és c) pontjában említett támogatás a 2014 és 2020 közötti időszak folyamán hajónként legfeljebb hat hónapos időtartamig, az ugyanezen bekezdés d) pontjában említett támogatás pedig a 2014 és 2020 közötti időszak folyamán hajónként legfeljebb kilenc hónapos időtartamig nyújtható. Az (1) bekezdés d) pontjához kapcsolódó kiadások az (EU) 2019/497 európai parlamenti és tanács rendelet (*1) alkalmazásának napjától támogathatók.

(*1)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/497. rendelete az 508/2014/EU rendeletnek az Egyesült Királyság Unióból való kilépését követően az Európai Tengerügyi és Halászati Alappal kapcsolatos bizonyos szabályok tekintetében történő módosításáról (HL L 85. I, 2019.3.27., 22. o.).”"

2. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet az azt követő naptól kell alkalmazni, amelyen az EUSZ 50. cikkének (3) bekezdése értelmében a Szerződések már nem alkalmazandók az Egyesült Királyságra.

E rendeletet nem kell alkalmazni akkor, ha a második bekezdésben említett napig hatályba lép az EUSZ 50. cikkének (2) bekezdésével összhangban az Egyesült Királysággal megkötött, kilépésről rendelkező megállapodás.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Strasbourgban, 2019. március 25-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

A. TAJANI

a Tanács részéről

az elnök

G. CIAMBA


(1)  Az Európai Parlament 2019. március 13-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2019. március 19-i határozata.

(2)  HL C 66. I, 2019.2.19., 1. o.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 508/2014/EU rendelete (2014. május 15.) az Európai Tengerügyi és Halászati Alapról, valamint a 2328/2003/EK, a 861/2006/EK, az 1198/2006/EK és a 791/2007/EK tanácsi rendelet, valamint az 1255/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 149., 2014.5.20., 1. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320. o.).