23.12.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 332/184


AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK (EU) 2019/2217IRÁNYMUTATÁSA

(2019. november 28.)

a Központi Bankok Európai Rendszerében a könyvvitel és pénzügyi jelentéstétel jogi keretéről szóló (EU) 2016/2249 iránymutatás módosításáról (EKB/2019/34)

AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK KORMÁNYZÓTANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányára és különösen annak 12.1., 14.3., és 26.4. cikkére,

tekintettel az Európai Központi Bank (EKB) Általános Tanácsának a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmánya 46.2. cikkének második és harmadik francia bekezdésével összhangban való közreműködésére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2016/2249 iránymutatás (EKB/2016/34) (1) rögzíti a nemzeti központi bankok által végzett műveletek könyvvitelének és pénzügyi jelentéstételének egységesítéséhez szükséges szabályokat.

(2)

Az (EU) 2016/2249 iránymutatás (EKB/2016/34) IV. mellékletének pontosítására van szükség az azon indexált értékpapírokra vonatkozó pénzügyi beszámolás tekintetében, amelyek esetében az indexálási összetevő szerepel a negyedév végi és az év végi könyv szerinti értékben, a hitelintézettől eltérő pénzügyi intézményekkel kötött penziós ügyletek jelentése tekintetében, valamint a nyugdíjakkal kapcsolatos céltartalékokhoz használt értékelési elvvel összefüggésben.

(3)

Az (EU) 2016/2249 iránymutatás (EKB/2016/34) 8. cikke alapján az NKB-k által létrehozható céltartalék hatókörét ki kell terjeszteni minden pénzügyi kockázat fedezésére.

(4)

Az (EU) 2016/2249 iránymutatásnak (EKB/2016/34) a forgalomképes befektetési alapokra vonatkozóan a forgalomképes törzsrészvényekre alkalmazandóaktól eltérő értékelési szabályokat kell meghatároznia.

(5)

A fedezett hitelek formájában sürgősségi likviditási támogatásban részesülő szerződő felekkel kötött ügyletekre vonatkozó pénzügyi beszámolást pontosítani kell oly módon, hogy az (EU) 2016/2249 iránymutatás (EKB/2016/34) IV. melléklete az ezekre a műveletekre való kifejezett hivatkozást tartalmazzon.

(6)

Ezért az (EU) 2016/2249 iránymutatást (EKB/2016/34) megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYMUTATÁST:

1. cikk

Módosítások

Az (EU) 2016/2249 iránymutatás (EKB/2016/34) a következőképpen módosul:

1.

Az 5. cikk (4) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(4)   A negyedév végi és az év végi számviteli módosítások, valamint az »Egyéb eszközök« és az »Egyéb források« között szereplő tételek kivételével az eurorendszer pénzügyi beszámolási céljaira készített napi pénzügyi jelentés részeként közölt összegek csak a mérlegtételekkel kapcsolatos pénzmozgásokat tükrözik. Negyedév végén és év végén az értékpapírok könyv szerinti értékének az amortizációt és az indexált kötvényeken keletkező indexálási összeget is tartalmaznia kell.”

2.

A 8. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„8. cikk

A pénzügyi kockázatra vonatkozó céltartalék

Az NKB-k tevékenységei jellegének megfelelő figyelembevételével az NKB-k a mérlegükben céltartalékot képezhetnek a pénzügyi kockázatra. Az NKB a kockázati kitettségére vonatkozó indokolt becslés alapján határoz a céltartalék nagyságáról és felhasználásáról.”

3.

A 11. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„11. cikk

Forgalomképes törzsrészvények

(1)   Ez a cikk a forgalomképes törzsrészvények esetében alkalmazandó, akár közvetlenül egy jelentést készítő jogi személy, akár annak ügynöke hajtja végre az ügyletet, kivéve a részesedésekkel, leányvállalatokba történő befektetésekkel vagy jelentős érdekeltségekkel kapcsolatos tevékenységeket.

(2)   A külföldi fizetőeszközben denominált és az »Egyéb eszközök« között nyilvántartott forgalomképes törzsrészvények nem képezik a teljes devizapozíció részét, hanem egy külön devizaállomány részét alkotják. A kapcsolt devizanyereség és -veszteség kiszámítása történhet a nettó átlagköltség módszerével vagy az átlagköltség módszerével.

(3)   A forgalomképes törzsrészvények átértékelését a 9. cikk (3) bekezdésével összhangban kell végezni. A különböző törzsrészvények között nem megengedett a nettó elszámolás.

(4)   Az egyes ügyleteket ügyleti áron kell a mérlegben nyilvántartani.

(5)   Az ügynöki jutalékot vagy ügyleti költségként az eszköz költségének részeként, vagy pedig az eredménykimutatásban ráfordításként kell nyilvántartani.

(6)   A megvásárolt osztalék összegét a forgalomképes törzsrészvények költsége tartalmazza. Attól a naptól, amelyet követően az osztalék joga nem száll át automatikusan az eladóról a vevőre, a megvásárolt osztalék összege külön tételként kezelhető, amíg az osztalékot ki nem fizetik.

(7)   Az esedékes, de még ki nem fizetett osztalékot az időszak végén nem kell elhatárolni, mivel az már tükröződik a törzsrészvények piaci árában, az osztalékvesztési nappal jegyzett részvények kivételével.

(8)   A részvényesi opciót a kibocsátást követően külön eszközként kell kezelni. Az akvizíciós költség kiszámítása a részvény korábbi átlagköltsége, az új kötési árfolyam, valamint a régi és új részvények közötti arány alapján történik. Más módszer szerint a jogosultság ára a jogosultság piaci értékén, a részesedési jog múltbeli átlagköltségén, valamint a részesedési jog opciós jegyzés előtti piaci árán alapul.”

4.

A szöveg a következő 11a. cikkel egészül ki:

„11a. cikk

Forgalomképes befektetési alapok

(1)   Ez a cikk a következő kritériumoknak megfelelő, forgalomképes befektetési alapokra vonatkozik:

a)

azokat kizárólag befektetési célokra szerzik meg, a mindennapi vételi és eladási döntésekre való befolyás nélkül;

b)

az alap befektetési stratégiáját és megbízatását előre meghatározták, és minden feltételt szerződésben rögzítettek;

c)

a befektetés teljesítményét egyetlen befektetésként fogják értékelni, az alap befektetési stratégiájával összhangban;

d)

az alap külön jogalany, jogi formájától függetlenül, és azt függetlenül kezelik, a napi befektetési döntéseket is ideértve.

Az a)–d) pontban szerinti kritériumok fenntartásával e cikk alkalmazható lehet a hosszú távú munkavállalói juttatási alapokra is, kivéve, ha más számviteli szabályozást kell alkalmazni.

Az a)–c) pontban szerinti kritériumok fenntartásával és a 3. cikk (1) bekezdésében rögzített minőségi jellemzőkkel összhangban e cikk alkalmazható lehet azon részvényportfóliókra is, amelyek nem külön jogalanyok, amelyek azonban külső kezelésben vannak és szigorúan leképezik valamely indexhez kötött alap teljesítményét. E cikk alkalmazásában az ilyen részvényportfóliók forgalomképes befektetési alapoknak minősülnek.

(2)   A külföldi fizetőeszközben denominált és az »Egyéb eszközök« között nyilvántartott forgalomképes befektetési alapok nem képezik a teljes devizapozíció részét, hanem egy külön devizaállomány részét alkotják. A kapcsolt devizanyereség és -veszteség kiszámítása történhet a nettó átlagköltség módszere vagy az átlagköltség módszere szerint.

(3)   A forgalomképes befektetési alapok átértékelése nem a mögöttes eszközök alapján, hanem a nettó elszámolás elve alapján történik. A különböző forgalomképes befektetési alapok között nem megengedett a nettó elszámolás.

(4)   Az egyes ügyleteket ügyleti áron kell a mérlegben nyilvántartani.

(5)   Az ügynöki jutalékot vagy ügyleti költségként az eszköz költségének részeként, vagy pedig az eredménykimutatásban ráfordításként kell nyilvántartani.

(6)   A megvásárolt osztalék összegét a forgalomképes befektetési alapok költsége tartalmazza. Attól a naptól, amelyet követően az osztalék joga nem száll át automatikusan az eladóról a vevőre, a megvásárolt osztalék összege külön tételként kezelhető, amíg az osztalékot ki nem fizetik.

(7)   A forgalomképes befektetési alap esedékes, de még ki nem fizetett osztalékát az időszak végén nem kell elhatárolni, mivel az már tükröződik a forgalomképes befektetési alap piaci árában, az osztalékvesztési nappal jegyzett részvények kivételével.”

5.

A II. mellékletben szereplő fogalomtár a következő kifejezéssel egészül ki ábécésorrendben:

„–

Pénzügyi kockázat: piaci, likviditási és hitelkockázat.”

6.

A II. mellékletben szereplő fogalomtárban a „Sürgősségi likviditási támogatás” kifejezés meghatározása helyébe a következő meghatározás lép:

„–

Sürgősségi likviditási támogatás: Átmeneti likviditási problémákkal küzdő, fizetőképes pénzügyi intézménynek vagy fizetőképes pénzügyi intézmények csoportjának nyújtott támogatás. A sürgősségi likviditási támogatást az NKB-k nyújtják, kivéve, ha a Kormányzótanács megállapítja, hogy a sürgősségi likviditási támogatás nyújtása a KBER Alapokmányának 14.4. cikke értelmében a KBER céljaival és feladataival ellentétes.”

7.

A II. mellékletben szereplő fogalomtárban az „Előirányzott portfólió” kifejezés meghatározása helyébe a következő meghatározás lép:

„–

Előirányzott portfólió: a mérleg eszközoldalán ellentételként nyilvántartott, előirányzott befektetés, amely állhat hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokból, törzsrészvényekből, befektetési alapokból, lekötött betétekből és folyószámlákból, részesedésekből, leányvállalatokba történő befektetésekből. Megegyezik a mérleg forrásoldalán valamely azonosítható tétellel, függetlenül a jogi, alapszabályon alapuló vagy egyéb korlátozásoktól.”

8.

A II. mellékletben szereplő fogalomtárban a „Tulajdoni részesedést megtestesítő instrumentumok” kifejezés meghatározása helyébe a következő meghatározás lép:

„–

Tulajdoni részesedést megtestesítő instrumentumok: osztalékjogosult értékpapírok, vagyis társasági részesedések és befektetési alapba történő befektetést tanúsító értékpapírok.”

9.

A IV. és a IX. melléklet helyébe ezen iránymutatás I. és II. melléklete lép.

2. cikk

Hatálybalépés és végrehajtás

(1)   Ez az iránymutatás az azon tagállamok NKB-ival történő közlésének napján lép hatályba, amelyek pénzneme az euro.

(2)   Azon tagállamok, amelyek pénzneme az euro, NKB-inek 2019. december 31-től kell megfelelniük ennek az iránymutatásnak.

3. cikk

Címzettek

Ennek az iránymutatásnak címzettje az eurorendszer valamennyi központi bankja.

Kelt Frankfurt am Mainban, 2019. november 28-án.

az EKB Kormányzótanácsa részéről

az EKB elnöke

Christine LAGARDE


(1)  Az Európai Központi Bank (EU) 2016/2249 iránymutatása (2016. november 3.) a Központi Bankok Európai Rendszerében a számvitel és számviteli beszámoló jogi keretéről (EKB/2016/34) (HL L 347., 2016.12.20., 37. o.).


I. MELLÉKLET

Az (EU) 2016/2249 iránymutatás (EKB/2016/34) IV. melléklete helyébe a következő szöveg lép:

„IV. MELLÉKLET

A MÉRLEG TARTALMA ÉS ÉRTÉKELÉSÉNEK SZABÁLYAI (1)

ESZKÖZÖK

Mérlegtétel (2)

A mérlegtételek tartalmának osztályozása

Az értékelés elve

Hatály (3)

1

1

Arany és aranykövetelések

Fizikailag létező arany (például rudak, érmék, lemezek, rögök) raktáron vagy »leszállítás alatt«. Aranykövetelések, mint például a látra szóló aranyszámlák, lekötött betétek, valamint a következő ügyletekből származó aranykövetelések: a) felértékelési és leértékelési ügyletek; valamint b) az arany helyével és tisztaságával kapcsolatos swapügyletek, amikor a kiadás és az átvétel között egy munkanapnál hosszabb idő telik el

Piaci érték

Kötelező

2

2

Euroövezeten kívüli rezidensekkel szembeni, devizában denominált követelések

Euroövezeten kívül rezidens szerződő felekkel szembeni, devizában denominált követelések, beleértve a nemzetközi és a nemzetek feletti szervezeteket és az euroövezeten kívüli központi bankokat

 

 

2.1

2.1

Követelések a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) szemben

a)

A tartalékkvótán belüli lehívási jogok (nettó)

A nemzeti kvóta, csökkentve az IMF rendelkezésére álló euroegyenleggel. Az IMF 2. számú számlája (euroszámla az igazgatási költségekre) beszámítható ebbe a tételbe vagy az »Euroövezeten kívüli rezidensekkel szembeni, euróban denominált kötelezettségek« közé

a)

A tartalékkvótán belüli lehívási jogok (nettó)

Névértéken, devizapiaci árfolyamon átszámítva

Kötelező

b)

Különleges lehívási jogok (SDR-ek)

SDR-ek állományai (bruttó)

b)

SDR-ek

Névértéken, devizapiaci árfolyamon átszámítva

Kötelező

c)

Egyéb követelések

Általános hitelmegállapodások, különleges kölcsönnyújtási megállapodás alapján felvett kölcsönök, betétek az IMF kezelésében lévő alapoknak

c)

Egyéb követelések

Névértéken, devizapiaci árfolyamon átszámítva

Kötelező

2.2

2.2

Bankokkal szembeni egyenlegek és értékpapír-befektetések, külső hitelek és egyéb külső eszközök

a)

Az euroövezeten kívüli bankokkal szemben fennálló, a 11.3. »Egyéb pénzügyi eszközök« eszköztételben fel nem tüntetett számlakövetelések

Folyószámlák, lekötött betétek, látra szóló betétek, fordított repoügyletek

a)

Az euroövezeten kívüli bankokkal szemben fennálló számlakövetelések

Névértéken, devizapiaci árfolyamon átszámítva

Kötelező

b)

Az euroövezeten kívüli, a 11.3. »Egyéb pénzügyi eszközök« eszköztételben fel nem tüntetett értékpapír-befektetések

A devizatartalék részeként tartott, euroövezeten kívüli rezidensek által kibocsátott minden kötelezvény, kötvény, váltó, kamatszelvény nélküli kötvény, pénzpiaci papír, törzsrészvény és befektetési alap

i.

Forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, a lejáratig tartottak kivételével

Piaci áron és devizapiaci árfolyamon számítva

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

ii.

Lejáratig tartottként besorolt, forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Az értékvesztésre tekintettel és devizapiaci árfolyamon számítva

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

iii.

Nem forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Az értékvesztésre tekintettel és devizapiaci árfolyamon számítva

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

iv.

Forgalomképes törzsrészvények

Piaci áron és devizapiaci árfolyamon számítva

v.

Forgalomképes befektetési alapok

Piaci áron és devizapiaci árfolyamon számítva

Kötelező

Kötelező

Kötelező

Kötelező

Kötelező

c)

Az euroövezeten kívüli felekkel szemben fennálló, a 11.3. »Egyéb pénzügyi eszközök« eszköztételben fel nem tüntetett külső hitelek (betétek)

c)

Külső hitelek

Betétek névértéken, devizapiaci árfolyamon átszámítva

Kötelező

d)

Egyéb külső eszközök

Euroövezeten kívüli bankjegyek és érmék

d)

Egyéb külső eszközök

Névértéken, devizapiaci árfolyamon átszámítva

Kötelező

3

3

Euroövezeti rezidensekkel szembeni, devizában denominált követelések

a)

Az euroövezeten belüli, a 11.3. »Egyéb pénzügyi eszközök« eszköztételben fel nem tüntetett értékpapír-befektetések

A devizatartalék részeként tartott, euroövezeti rezidensek által kibocsátott minden kötelezvény, kötvény, váltó, kamatszelvény nélküli kötvény, pénzpiaci papír, törzsrészvény és befektetési alap

(a)

 

i.

Forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, a lejáratig tartottak kivételével

Piaci áron és devizapiaci árfolyamon számítva

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

ii.

Lejáratig tartottként besorolt, forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Az értékvesztésre tekintettel és devizapiaci árfolyamon számítva

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

iii.

Nem forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Az értékvesztésre tekintettel és devizapiaci árfolyamon számítva

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

iv.

Forgalomképes törzsrészvények

Piaci áron és devizapiaci árfolyamon számítva

v.

Forgalomképes befektetési alapok

Piaci áron és devizapiaci árfolyamon számítva

Kötelező

Kötelező

Kötelező

Kötelező

Kötelező

b)

Az euroövezeti rezidensekkel szemben fennálló, a 11.3. »Egyéb pénzügyi eszközök« eszköztételben fel nem tüntetett egyéb követelések

Hitelek, betétek, fordított repoügyletek, vegyes kölcsönnyújtás

b)

Egyéb követelések

Betétek és vegyes kölcsönnyújtás névértéken, devizapiaci árfolyamon átszámítva

Kötelező

4

4

Euroövezeten kívüli rezidensekkel szembeni, euróban denominált követelések

 

 

 

4.1

4.1

Bankokkal szembeni egyenlegek, értékpapír-befektetések és hitelek

a)

Az euroövezeten kívüli bankokkal szemben fennálló, a 11.3. »Egyéb pénzügyi eszközök« eszköztételben fel nem tüntetett számlakövetelések

Folyószámlák, lekötött betétek, látra szóló betétek. Az euróban denominált értékpapírok kezelésével kapcsolatos fordított repoügyletek

a)

Az euroövezeten kívüli bankokkal szemben fennálló számlakövetelések

Névértéken

Kötelező

b)

Az euroövezeten kívüli, a 11.3. »Egyéb pénzügyi eszközök« eszköztételben fel nem tüntetett értékpapír-befektetések

Euroövezeten kívüli rezidensek által kibocsátott minden törzsrészvény, befektetési alap, kötelezvény, kötvény, váltó, kamatszelvény nélküli kötvény, pénzpiaci papír

(b)

 

i.

Forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, a lejáratig tartottak kivételével

Piaci áron

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

ii.

Lejáratig tartottként besorolt, forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

iii.

Nem forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

iv.

Forgalomképes törzsrészvények

Piaci áron

v.

Forgalomképes befektetési alapok

Piaci áron

Kötelező

Kötelező

Kötelező

Kötelező

Kötelező

c)

Az euroövezeten kívüli, a 11.3. »Egyéb pénzügyi eszközök« eszköztételben fel nem tüntetett hitelek

c)

Euroövezeten kívüli felek részére nyújtott hitelek

Betétek névértéken

Kötelező

d)

Az euroövezeten kívüli felek által kibocsátott, a 11.3. »Egyéb pénzügyi eszközök« és a 7.1. »Monetáris politikai célokból tartott értékpapírok« eszköztételben fel nem tüntetett értékpapírok

Nemzetek feletti vagy nemzetközi szervezetek, például az Európai Beruházási Bank által kibocsátott és nem monetáris politikai célokból vásárolt értékpapírok, függetlenül a földrajzi helytől

(d)

 

i.

Forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, a lejáratig tartottak kivételével

Piaci áron

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

ii.

Lejáratig tartottként besorolt, forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

iii.

Nem forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

Kötelező

Kötelező

Kötelező

4.2

4.2

A második árfolyam-mechanizmus (ERM II) alapján nyújtott hitelből származó követelések

Az ERM II feltételeinek megfelelő hitelnyújtás

Névértéken

Kötelező

5

5

Monetáris politikai műveletekkel kapcsolatos, euróban denominált hitelnyújtás euroövezeti hitelintézetek részére

Az 5.1-től 5.5-ig felsorolt tételek: az Európai Központi Bank (EU) 2015/510 iránymutatásában (EKB/2014/60) (4) meghatározott, megfelelő monetáris politikai eszközöknek megfelelő ügyletek

 

 

5.1

5.1

Irányadó refinanszírozási műveletek

Rendszeres likviditásbővítő penziós ügyletek, heti gyakorisággal és általában egyheti lejárattal

Névértéken vagy repo bekerülési értéken

Kötelező

5.2

5.2

Hosszabb lejáratú refinanszírozási műveletek

Rendszeres likviditásbővítő penziós ügyletek, általában havi gyakorisággal és az irányadó refinanszírozási műveletekénél hosszabb lejárattal

Névértéken vagy repo bekerülési értéken

Kötelező

5.3

5.3

Finomhangoló penziós műveletek

Eseti alapon finomhangolás céljából végrehajtott penziós ügyletek

Névértéken vagy repo bekerülési értéken

Kötelező

5.4

5.4

Strukturális penziós műveletek

Az eurorendszer pénzügyi szektorral szembeni strukturális pozíciójának kiigazítása céljából végrehajtott penziós ügyletek

Névértéken vagy repo bekerülési értéken

Kötelező

5.5

5.5

Aktív oldali rendelkezésre állás

Egynapos likviditási lehetőség előre meghatározott kamatlábbal, elfogadható eszközök ellenében (jegybanki rendelkezésre állás)

Névértéken vagy repo bekerülési értéken

Kötelező

5.6

5.6

Fedezetkiegészítési felhívással kapcsolatos hitelek

Hitelintézeteknek nyújtott kiegészítő hitel, amely ugyanezen hitelintézetek által más hitellel kapcsolatban benyújtott fedezeti eszközök értéknövekedéséből ered

Névértéken vagy bekerülési értéken

Kötelező

6

6

Euroövezeti hitelintézetekkel szembeni egyéb, euróban denominált követelések

Folyószámlák, lekötött betétek, látra szóló betétek, a 7. »Euroövezeti rezidensek euróban denominált értékpapírjai« eszköztételben szereplő értékpapír-állományok kezelésével kapcsolatos fordított repoügyletek, beleértve az euroövezeten belüli korábbi devizatartalékok átalakításából eredő ügyleteket és egyéb követeléseket. Euroövezeti, nem hazai hitelintézeteknél vezetett levelezőbanki számlák. Az eurorendszer monetáris politikai műveletein kívül eső egyéb követelések és műveletek, beleértve a fedezett hitelek formájában nyújtott rendkívüli likviditási segítségnyújtást. Az NKB által az eurorendszerhez történő csatlakozás előtt megkezdett monetáris politikai műveletekből származó követelések

Névértéken vagy bekerülési értéken

Kötelező

7

7

Euroövezeti rezidensek euróban denominált értékpapírjai

 

 

 

7.1

7.1

Monetáris politikai célokból tartott értékpapírok

Monetáris politikai célokból tartott értékpapírok (beleértve a nemzetek feletti vagy nemzetközi szervezetek vagy multilaterális fejlesztési bankok által kibocsátott, monetáris politikai célokból tartott értékpapírokat, függetlenül a szervezet földrajzi helyétől). Finomhangolás céljából vásárolt európai központi banki (EKB) kötvények

a)

Forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Monetáris politikai megfontolásoktól függően az alábbiak szerint elszámolva:

i.

Piaci áron

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

ii.

Értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken (bekerülési értéken, amikor az értékvesztést a céltartalék fedezi a 13. b) »Céltartalékok« tételben a forrásoldalon)

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

b)

Nem forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

Kötelező

Kötelező

7.2

7.2

Egyéb értékpapírok

A 7.1. „Monetáris politikai célokból tartott értékpapírok” és a 11.3. „Egyéb pénzügyi eszközök” eszköztételben fel nem tüntetett értékpapírok; euróban denominált kötelezvények, kötvények, váltók, kamatszelvény nélküli kötvények, közvetlenül tartott pénzpiaci papírok, beleértve a gazdasági és monetáris unió (GMU) előtti időszakból származó állampapírokat. Törzsrészvények és befektetési alapok

a)

Forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, a lejáratig tartottak kivételével

Piaci áron

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

b)

Lejáratig tartottként besorolt, forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

c)

Nem forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

d)

Forgalomképes törzsrészvények

Piaci áron

e)

Forgalomképes befektetési alapok

Piaci áron

Kötelező

Kötelező

Kötelező

Kötelező

Kötelező

Kötelező

8

8

Euróban denominált államháztartási adósság

A GMU előtti időszakból származó, állammal szembeni követelések (nem forgalomképes értékpapírok, hitelek)

Betétek/hitelek névértéken, a nem forgalomképes értékpapírok bekerülési értéken

Kötelező

9

Eurorendszeren belüli követelések+)

 

 

 

9.1

Részesedés az EKB-ban+)

Csak NKB-mérlegtétel

Az egyes NKB-k részesedései az EKB-ban a Szerződés és a megfelelő tőkejegyzési kulcs szerint, valamint a KBER Alapokmánya 48.2. cikkének megfelelő hozzájárulások mértékében

Bekerülési értéken

Kötelező

9.2

A devizatartalék-átadás mértékének megfelelő követelések+)

Csak NKB-mérlegtétel

Euróban denominált követelés az EKB-val szemben, a devizatartalékoknak a KBER Alapokmányának 30. cikke szerinti kezdeti (és kiegészítő) átadásából eredően

Névértéken

Kötelező

9.3

EKB-kötvények kibocsátásával kapcsolatos követelések+)

Csak EKB-mérlegtétel

Az EKB kötvényeinek kibocsátásából eredő, az NKB-kkal szemben fennálló eurorendszeren belüli követelések

Bekerülési értéken

Kötelező

9.4

Az eurorendszeren belüli eurobankjegy-elosztással kapcsolatos nettó követelések+), *

Az NKB-k esetében: a bankjegyelosztási kulcs alkalmazásával kapcsolatos nettó követelés (beleértve az EKB bankjegykibocsátásával kapcsolatos eurorendszerbeli egyenleget), a kompenzációs összeg és az annak ellentételeként szolgáló könyvelési tétel, az (EU) 2016/2248 európai központi banki határozatban (EKB/2016/36) (5) meghatározottak szerint

Az EKB esetében: az EKB bankjegykibocsátásához kapcsolódó követelések, az EKB/2010/29 határozatnak megfelelően

Névértéken

Kötelező

9.5

Az eurorendszeren belüli egyéb követelések (nettó)+)

Az alábbi altételek nettó pozíciója:

 

 

a)

az NKB-k TARGET2-számláinak és levelezőbanki számláinak egyenlegéből származó nettó követelések, azaz a követelések és a kötelezettségek nettó egyenlege – lásd még a 10.4. »Az eurorendszeren belüli egyéb kötelezettségek (nettó)« tételt a forrásoldalon

a)

Névértéken

Kötelező

b)

Az összevonásra és az újrafelosztásra kerülő monetáris jövedelem közötti különbözetből eredő követelések. Kizárólag a monetáris jövedelmek év végi elkönyvelése és a minden év januárjának utolsó munkanapján esedékes elszámolása közötti időszakra vonatkozik

b)

Névértéken

Kötelező

c)

egyéb esetlegesen felmerülő, eurorendszeren belüli, euróban denominált követelések, beleértve az EKB bevételének NKB-k számára való év közbeni felosztását (*1)

c)

Névértéken

Kötelező

9

10

Elszámolás alatti tételek

Elszámolási számlaegyenlegek (követelések), beleértve a fizetésre bemutatott csekkek elszámolásával kapcsolatos időeltolódást

Névértéken

Kötelező

9

11

Egyéb eszközök

 

 

 

9

11.1

Euroövezetbeli érmék

Euroérmék, ha nem NKB a törvényes kibocsátó

Névértéken

Kötelező

9

11.2

Tárgyi eszközök és immateriális eszközök

Földterület és épületek, bútor és berendezés (beleértve a számítástechnikai eszközöket), szoftver

Értékcsökkenéssel csökkentett bekerülési értéken

Az értékcsökkenési leírás kulcsa:

számítógépek és az azokhoz tartozó hardver/szoftver, továbbá gépjárművek: 4 év

berendezések, bútorok és üzemi felszerelések az épületen belül: 10 év

épület és tőkésített főbb felújítási költségek: 25 év

A kiadások tőkésítése: értékhatár alapján (héa nélkül számított 10 000 euro alatti összeg esetén: nincs tőkésítés)

Ajánlott

9

11.3

Egyéb pénzügyi eszközök

Részesedések és leányvállalatokba történő befektetések; stratégiai/politikai célokból tartott törzsrészvények és befektetési alapok

Az előirányzott portfólió részeként tartott értékpapírok, beleértve a törzsrészvényeket és befektetési alapokat és más pénzügyi eszközöket, valamint számlaegyenlegeket (például lekötött betétek és folyószámlák)

Fordított repoügyletek hitelintézetekkel az ebben az eszköztételben szereplő értékpapír-portfólió kezelésére

Euróban denominált fordított repoügyletek hitelintézettől eltérő euroövezeti pénzügyi intézményekkel az ebben az eszköztételben szereplőektől eltérő értékpapír-portfóliók kezelésére

a)

Forgalomképes törzsrészvények

Piaci áron

b)

Forgalomképes befektetési alapok

Piaci áron

c)

Részesedések és nem forgalomképes törzsrészvények, és minden más, tartós befektetésként tartott tulajdoni részesedést megtestesítő instrumentum

Értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken

d)

Befektetések leányvállalatokba vagy jelentős érdekeltségek

Nettó eszközértéken

e)

Forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, a lejáratig tartottak kivételével

Piaci áron

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

f)

Lejáratig tartottként besorolt, vagy tartós befektetésként tartott forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

g)

Nem forgalomképes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

Értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken

Az ázsiót/diszázsiót amortizálni kell

h)

Bankokkal szembeni egyenlegek és hitelek

Névértéken, devizapiaci árfolyamon átszámítva, ha az egyenleg vagy betét külföldi fizetőeszközben denominált

Ajánlott

Ajánlott

Ajánlott

Ajánlott

Ajánlott

Ajánlott

Ajánlott

Ajánlott

9

11.4

Mérlegen kívüli instrumentumok átértékelési különbözetei

Határidős devizaügyletek, devizaswapügyletek, kamatlábswapügyletek (kivéve, ha azokhoz napi változó letét kapcsolódik), határidős kamatláb-megállapodások, határidős értékpapírügyletek, azonnali devizaügyletek értékelési eredményei a kötési nap és a lejárati nap között

A határidős és az azonnali ügylet közötti nettó pozíció, devizapiaci árfolyamon

Kötelező

9

11.5

Aktív időbeli elhatárolások és előre fizetett költségek

Bevétel, amely nem a tárgyidőszakban esedékes, de arra vonatkozik. Aktív időbeli elhatárolások és kifizetett felhalmozódott kamatok, azaz az értékpapírral megvásárolt, felhalmozott kamat

Névértéken; a devizát a piaci árfolyamon kell átszámítani

Kötelező

9

11.6

Vegyes tételek

a)

Előlegek, kölcsönök, egyéb kisebb tételek. Hitelek kezelése megbízásos alapon. Nemzeti euroövezeti pénznemekben denominált érmék. Folyó kiadások (nettó felhalmozott veszteség), az előző évi veszteség elhatárolás előtt.

a)

Névértéken vagy bekerülési értéken

Ajánlott

b)

Függő átértékelési számlák (csak év közben mérlegtétel: év közben történő átértékelések napjával elszámolt nem realizált veszteségek, amelyeket nem fedeznek a megfelelő újraértékelési számlák az »Átértékelési számlák« tételben a forrásoldalon).

b)

Az átlagköltség és a piaci érték közötti átértékelési különbözet, a devizát a piaci árfolyamon kell átszámítani

Kötelező

c)

Ügyfelek aranybetéteivel kapcsolatos befektetések

c)

Piaci érték

Kötelező

d)

Nyugdíjpénztárak nettó eszközei.

d)

A 28. cikk (2) bekezdésének megfelelően

Kötelező

Ajánlott

e)

Az eurorendszer hitelműveleteivel összefüggésben az eurorendszer szerződő feleinek nemteljesítéséből származó, fennálló követelések.

e)

Névértéken/megtérítési értéken (a veszteségek elszámolása előtt/után)

 

f)

Az eurorendszer nemteljesítő szerződő felei által biztosított fedezet végrehajtásával összefüggésben érvényesített és/vagy megszerzett eszközök vagy követelések (harmadik felekkel szemben)

f)

Bekerülési értéken (devizapiaci árfolyamon átszámítva a megszerzés időpontjában, amennyiben a pénzügyi eszközök külföldi fizetőeszközben denomináltak)

Kötelező

12

Mérleg szerinti tárgyévi veszteség

 

Névértéken

Kötelező


Források

Mérlegtétel (6)

A mérlegtételek tartalmának osztályozása

Az értékelés elve

Hatály (7)

1

1

Forgalomban lévő bankjegyek (*2)

a)

Eurobankjegyek, növelve/csökkentve a bankjegyelosztási kulcs alkalmazásával kapcsolatos kiigazításokkal, összhangban az (EU) 2016/2248 határozattal (EKB/2016/36) és az EKB/2010/29 határozattal

a)

Névértéken

Kötelező

b)

Nemzeti euroövezeti pénznemekben denominált bankjegyek a készpénzcsere évében

b)

Névértéken

Kötelező

2

2

Monetáris politikai műveletekkel kapcsolatos, euróban denominált kötelezettségek euroövezeti hitelintézetekkel szemben

A 2.1., 2.2., 2.3. és 2.5. tételek: eurobetétek az (EU) 2015/510 iránymutatásban (EKB/2014/60) leírtaknak megfelelően

 

 

2.1

2.1

Folyószámlák (beleértve a kötelező tartalékot)

Olyan hitelintézetek euroszámlái, amelyek szerepelnek a KBER Alapokmányával összhangban tartalékképzésre kötelezett pénzügyi intézmények felsorolásában. Ez a tétel elsősorban a kötelező tartalékok könyvelésére szolgáló számlákat tartalmazza

Névértéken

Kötelező

2.2

2.2

Betéti rendelkezésre állás

Egynapos, látra szóló betétek, előre meghatározott kamatlábbal (jegybanki rendelkezésre állás)

Névértéken

Kötelező

2.3

2.3

Lekötött betétek

Betétgyűjtés a finomhangoló műveletekkel összefüggő likviditásszűkítés céljából

Névértéken

Kötelező

2.4

2.4

Finomhangoló penziós műveletek

Monetáris politikával kapcsolatos ügyletek likviditásszűkítés céljából

Névértéken vagy repo bekerülési értéken

Kötelező

2.5

2.5

Fedezetkiegészítési felhívással kapcsolatos betétek

Hitelintézetek betétei, amelyek az ugyanezen hitelintézeteknek nyújtott hitelekkel kapcsolatos fedezeti eszközök értékének csökkenéséből erednek

Névértéken

Kötelező

3

3

Euroövezeti hitelintézetekkel szembeni egyéb, euróban denominált kötelezettségek

Repoügyletek hitelintézetekkel a 7. »Euroövezeti rezidensek euróban denominált értékpapírjai« eszköztétel alatt szereplő értékpapír-portfóliók kezelésére. Az eurorendszer monetáris politikai műveletein kívül eső egyéb műveletek. A hitelintézetek folyószámláitól eltérő egyéb számlái. A központi bank által az eurorendszerhez történő csatlakozását megelőzően kezdeményezett monetáris politikai műveletekből eredő kötelezettségek/betétek

Névértéken vagy repo bekerülési értéken

Kötelező

4

4

Kibocsátott kötvények

Csak EKB-mérlegtétel – az NKB-k esetében átmeneti mérlegtétel.

Az (EU) 2015/510 iránymutatásban (EKB/2014/60) leírtaknak megfelelő kötvények. Likviditásszűkítés céljából kibocsátott diszkont értékpapírok

Bekerülési értéken

A diszázsiót amortizálni kell

Kötelező

5

5

Egyéb euroövezeti rezidensekkel szembeni, euróban denominált kötelezettségek

 

 

 

5.1

5.1

Államháztartás

Folyószámlák, lekötött betétek, látra szóló betétek

Névértéken

Kötelező

5.2

5.2

Egyéb kötelezettségek

Alkalmazottak, vállalatok és ügyfelek folyószámlái, beleértve azokat a pénzügyi intézményeket, amelyek mentesek a tartalékképzési kötelezettség alól (lásd a 2.1. »Folyószámlák« tételt a forrásoldalon); repoügyletek a hitelintézettől eltérő pénzügyi intézményekkel, a 11.3. »Egyéb pénzügyi eszközök« eszköztétel alatt szereplőektől eltérő értékpapírok kezelésére; lekötött betétek, látra szóló betétek

Névértéken

Kötelező

6

6

Euroövezeten kívüli rezidensekkel szembeni, euróban denominált kötelezettségek

Más bankok, központi bankok, nemzetközi/nemzetek feletti szervezetek (beleértve az Európai Bizottságot) folyószámlái, lekötött betétei, látra szóló betétei (beleértve a fizetés céljából fenntartott számlákat és a tartalékkezelés céljából fenntartott számlákat); egyéb betétesek folyószámlái. Repoügyletek az euróban denominált értékpapírok kezelésére.

Az eurót be nem vezetett tagállamok központi bankjai TARGET2 számláinak egyenlege

Névértéken vagy repo bekerülési értéken

Kötelező

7

7

Euroövezeti rezidensekkel szembeni, devizában denominált kötelezettségek

Folyószámlák, repoügyletek szerinti kötelezettségek; általában devizaeszközt vagy aranyat felhasználó befektetési ügyletek

Névértéken, devizapiaci árfolyamon átszámítva

Kötelező

8

8

Euroövezeten kívüli rezidensekkel szembeni, devizában denominált kötelezettségek

 

 

 

8.1

8.1

Betétek, egyenlegek és egyéb kötelezettségek

Folyószámlák. Repoügyletek szerinti kötelezettségek; általában devizaeszközt vagy aranyat felhasználó befektetési ügyletek

Névértéken, devizapiaci árfolyamon átszámítva

Kötelező

8.2

8.2

Az ERM II alapján felvett hitelből származó kötelezettségek

Az ERM II feltételeinek megfelelő hitelfelvétel

Névértéken, devizapiaci árfolyamon átszámítva

Kötelező

9

9

Az IMF által kiosztott különleges lehívási jogok ellentételezése

SDR-ben denominált tétel, amely az adott ország/NKB részére eredetileg kiosztott SDR-ek összegét mutatja

Névértéken, piaci árfolyamon átszámítva

Kötelező

-

10

Eurorendszeren belüli kötelezettségek+)

 

 

 

-

10.1

A devizatartalék-átadás mértékének megfelelő kötelezettségek+)

Csak EKB-mérlegtétel, euróban denominálva

Névértéken

Kötelező

-

10.2

EKB-kötvények kibocsátásával kapcsolatos kötelezettségek+)

Csak NKB-mérlegtétel

Az EKB kötvényeinek kibocsátásából eredő, az EKB-val szemben fennálló eurorendszeren belüli kötelezettségek

Bekerülési értéken

Kötelező

-

10.3

Az eurorendszeren belüli eurobankjegy-elosztással kapcsolatos nettó kötelezettségek+),  (*2)

Csak NKB-mérlegtétel.

Az NKB-k esetében: a bankjegyelosztási kulcs alkalmazásával kapcsolatos nettó kötelezettség, azaz beleértve az EKB bankjegykibocsátásával kapcsolatos eurorendszeren belüli egyenlegeket, a kompenzációs összeget és az annak ellentételezéseként szolgáló könyvelési tételt, az (EU) 2016/2248 határozatban (EKB/2016/36) meghatározottak szerint

Névértéken

Kötelező

-

10.4

Az eurorendszeren belüli egyéb kötelezettségek (nettó)+)

Az alábbi altételek nettó pozíciója:

 

 

a)

az NKB-k TARGET2-számláinak és levelezőbanki számláinak egyenlegéből származó nettó kötelezettségek, azaz a követelések és a kötelezettségek nettó egyenlege – lásd még a 9.5. »Az eurorendszeren belüli egyéb követelések (nettó)« eszköztételt

a)

Névértéken

Kötelező

b)

az összevonásra és az újrafelosztásra kerülő monetáris jövedelem közötti különbözetből eredő kötelezettségek. Kizárólag a monetáris jövedelmek év végi elkönyvelése és a minden év januárjának utolsó munkanapján esedékes elszámolása közötti időszakra vonatkozik

b)

Névértéken

Kötelező

c)

Egyéb esetlegesen felmerülő, eurorendszeren belüli, euróban denominált kötelezettségek, beleértve az EKB bevételének év közben történő felosztását az NKB-k között (*2)

c)

Névértéken

Kötelező

10

11

Elszámolás alatt álló tételek

Elszámolási számlaegyenlegek (kötelezettségek), beleértve a folyamatban levő zsíróátutalásokat

Névértéken

Kötelező

10

12

Egyéb kötelezettségek

 

 

 

10

12.1

Mérlegen kívüli instrumentumok átértékelési különbözetei

Határidős devizaügyletek, devizaswapügyletek, kamatlábswapügyletek (kivéve, ha azokhoz napi változó letét kapcsolódik), határidős kamatláb-megállapodások, határidős értékpapírügyletek, azonnali devizaügyletek értékelési eredményei a kötési nap és a lejárati nap között

A határidős és az azonnali ügylet közötti nettó pozíció, devizapiaci árfolyamon

Kötelező

10

12.2

Passzív időbeli elhatárolások

Jövőbeni időszakban esedékes költség, amely a tárgyidőszakra vonatkozik. A tárgyidőszakban kapott bevétel, amely jövőbeni időszakra vonatkozik

Névértéken; a devizát a piaci árfolyamon kell átszámítani

Kötelező

10

12.3

Vegyes tételek

a)

Adószámlák (függőszámlák). Devizahitellel vagy garanciával fedezett számlák. Repoügyletek pénzügyi intézményekkel, a 11.3. »Egyéb pénzügyi eszközök« eszköztétel alatt szereplő értékpapír-portfóliók kezelésére. Kötelező betétek a tartalékok kivételével. Egyéb kisebb tételek. Jelenlegi bevétel (nettó felhalmozott nyereség), az előző évi nyereség (felosztás előtt). Források kezelése megbízásos alapon. Forgalomban lévő érmék, ha NKB a törvényes kibocsátó. Nemzeti euroövezeti pénznemekben denominált forgalomban levő bankjegyek, amelyek már nem minősülnek törvényes fizetőeszköznek, de a készpénzcsere évét követően még forgalomban vannak, feltéve, hogy nem a »Céltartalékok« tétel alatt szerepelnek a forrásoldalon.

a)

Névértéken vagy (repo) bekerülési értéken

Ajánlott

b)

Ügyfelek aranybetétei

b)

Piaci érték

Kötelező

c)

Nyugdíjpénztárak nettó kötelezettségei

c)

A 28. cikk (2) bekezdésének megfelelően

Ajánlott

10

13

Céltartalékok

a)

Nyugdíjakra, pénzügyi kockázatra, illetve egyéb célokra (például várható jövőbeni kiadások), valamint olyan nemzeti (euroövezeti) pénznemekre képzett céltartalékok, amely már nem minősül törvényes fizetőeszköznek, de a készpénzcsere évét követően még forgalomban vannak, feltéve, hogy az érintett bankjegyek nem a 12.3. »Egyéb kötelezettségek/vegyes tételek« tétel alatt szerepelnek a forrásoldalon.

Az egyes NKB-k általi, a KBER Alapokmánya 48.2. cikkének megfelelő, az EKB részére történő hozzájárulást össze kell vonni a 9.1. »Részesedés az EKB-ban«+) eszköztételben szereplő megfelelő összegekkel

a)

Bekerülési költségen/névértéken/diszkontált értéken

Ajánlott

b)

Monetáris politikai műveletekből származó partner- vagy hitelkockázatokra

b)

Névértéken

Kötelező

11

14

Átértékelési számlák

Árfolyammozgásokhoz kapcsolódó átértékelési számlák aranyra, mindenfajta, euróban denominált értékpapírra, mindenfajta, külföldi pénznemben denominált értékpapírra, opciókra; kamatkockázati származékos ügyletekhez kapcsolódó piaci értékelési különbözetek; a deviza-árfolyammozgásokhoz kapcsolódó átértékelési számlák (mindenfajta nettó deviza pozíció, ideértve a devizaswapügyleteket, határidős devizaügyleteket és a különleges lehívási jogokat)

Az egyes NKB-k általi, a KBER Alapokmánya 48.2. cikkének megfelelő, az EKB részére történő hozzájárulást össze kell vonni a 9.1. »Részesedés az EKB-ban«+) eszköztételben szereplő megfelelő összegekkel

Az átlagköltség és a piaci érték közötti átértékelési különbözet, a devizát a piaci árfolyamon kell átszámítani

Kötelező

12

15

Tőke és tartalékok

 

 

 

12

15.1

Tőke

Befizetett tőke – az EKB tőkéjét össze kell vonni a részt vevő NKB-k tőkerészesedéseivel

Névértéken

Kötelező

12

15.2

Tartalékok

Jogszabály által előírt és egyéb tartalékok. Visszatartott nyereség

Az egyes NKB-k általi, a KBER Alapokmánya 48.2. cikkének megfelelő, az EKB részére történő hozzájárulást össze kell vonni a 9.1. »Részesedés az EKB-ban«+) eszköztételben szereplő megfelelő összegekkel

Névértéken

Kötelező

10

16

Mérleg szerinti tárgyévi nyereség

 

Névértéken

Kötelező


(*1)  Összehangolandó tételek.

(1)  A forgalomban levő eurobankjegyekre vonatkozó adatok közlését, az eurorendszeren belüli eurobankjegy-elosztásból származó, eurorendszeren belüli nettó követelések/kötelezettségek ellentételezését és a monetáris bevételt az NKB-k közzétett éves pénzügyi jelentéseiben össze kell hangolni. Az összehangolandó tételek a IV., VIII. és IX. mellékletben csillaggal kerültek megjelölésre.

(2)  Az első oszlop számozása az V., VI. és VII. mellékletben megadott mérlegformátumokra vonatkozik (eurorendszer heti pénzügyi kimutatása és összevont éves mérlege). A második oszlop számozása a VIII. mellékletben megadott mérlegformátumra vonatkozik (a központi bankok éves mérlege). A »+)« jellel jelölt tételeket az eurorendszer heti pénzügyi jelentése összevontan kezeli.

(3)  Az e mellékletben felsorolt tartalmi és értékelési alapelvek kötelezőek az EKB elszámolásai, valamint az NKB-k eurorendszer céljaira szolgáló elszámolásaiban kimutatott összes (az eurorendszer működése szempontjából) lényeges eszköz és forrás tekintetében.

(4)  Az Európai Központi Bank (EU) 2015/510 iránymutatása (2014. december 19.) az eurorendszer monetáris politikához kötődő keretének végrehajtásáról (EKB/2014/60) (HL L 91., 2015.4.2., 3. o.).

(5)  Az Európai Központi Bank (EU) 2016/2248 határozata (2016. november 3.) azon tagállamok nemzeti központi bankjai monetáris jövedelmének felosztásáról, amelyeknek pénzneme az euro (EKB/2016/36) (HL L 347., 2016.12.20., 26. o.).

(*2)  Összehangolandó tételek. Lásd az (5) preambulumbekezdést.

(6)  Az első oszlop számozása az V., VI. és VII. mellékletben megadott mérlegformátumokra vonatkozik (eurorendszer heti pénzügyi kimutatása és összevont éves mérlege). A második oszlop számozása a VIII. mellékletben megadott mérlegformátumra vonatkozik (a központi bankok éves mérlege). A »+)« jellel jelölt tételeket az eurorendszer heti pénzügyi jelentése összevontan kezeli.

(7)  Az e mellékletben felsorolt tartalmi és értékelési alapelvek kötelezőek az EKB elszámolásai, valamint az NKB-k eurorendszer céljaira szolgáló elszámolásaiban kimutatott összes (az eurorendszer működése szempontjából) lényeges eszköz és forrás tekintetében.


II. MELLÉKLET

Az (EU) 2016/2249 iránymutatás (EKB/2016/34) IX. melléklete helyébe a következő szöveg lép:

„IX. MELLÉKLET

A KÖZPONTI BANK KÖZZÉTETT EREDMÉNYKIMUTATÁSA  (1)  (2)

(millió EUR )

... december 31-i eredménykimutatás

Tárgy

év

Előző

év

1.1.

Kamatbevétel
 (*1)

 

 

1.2.

Kamatráfordítás  (*1)

 

 

1

Nettó kamatbevétel

 

 

2.1.

Pénzügyi műveletekből származó realizált nyereség/veszteség

 

 

2.2.

Értékvesztés pénzügyi eszközök és pozíciók miatt

 

 

2.3.

A pénzügyi kockázatra céltartalék képzése és felhasználása

 

 

2

Pénzügyi műveletek, értékvesztések és kockázati céltartalékképzés nettó eredménye

 

 

3.1.

Díj- és jutalékbevétel

 

 

3.2.

Díj- és jutalékráfordítás

 

 

3

Díjak és jutalékok nettó bevétele

 

 

4

Törzsrészvényekből és részesedésekből származó bevétel (*1)

 

 

5

A monetáris jövedelem összevonásából származó nettó eredmény (*1)

 

 

6

Egyéb bevételek

 

 

Összes nettó bevétel

 

 

7

Munkaerő költsége  (4)

 

 

8

Igazgatási költségek  (4)

 

 

9

Tárgyi eszközök és immateriális eszközök értékcsökkenése

 

 

10

Bankjegy-előállítási szolgáltatások  (5)

 

 

11

Egyéb ráfordítások

 

 

12

Társasági nyereségadó és más, eredményt terhelő adók

 

 

Mérleg szerinti tárgyévi eredmény

 

 


(*1)  Összehangolandó tételek. Lásd az (5) preambulumbekezdést.

(1)  Az EKB eredménykimutatásának formátuma némileg más. Lásd az Európai Központi Bank éves beszámolójáról szóló, 2016. november 3-i (EU) 2016/2247 határozat (EKB/2016/35) III. mellékletét (HL L 347., 2016.12.20., 1. o.).

(2)  A forgalomban levő eurobankjegyekre vonatkozó adatok közlését, az eurorendszeren belüli eurobankjegy-elosztásból származó, eurorendszeren belüli nettó követelések/kötelezettségek ellentételezését és a monetáris bevételt az NKB-k közzétett éves pénzügyi jelentéseiben össze kell hangolni. Az összehangolandó tételek a IV., VIII. és IX. mellékletben csillaggal kerültek megjelölésre.

(3)  A központi bankok euróban kifejezett pontos összegeket vagy más módon kerekített számokat egyaránt közzétehetnek.

(4)  Az igazgatási költségekre képzett céltartalékokat is beleértve.

(5)  Ezt a tételt akkor kell használni, ha a bankjegyek előállítását külső vállalkozó végzi (a külső vállalatok által a központi bankok részére végzett bankjegy-előállítási szolgáltatások költségeinek elszámolására). Mind a nemzeti bankjegyek, mind az eurobankjegyek kibocsátásával kapcsolatosan felmerülő költségeket ajánlott a számlázásuk vagy egyéb módon történő felmerülésük időpontjában átvezetni az eredménykimutatásba.