25.5.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 129/16


A BIZOTTSÁG (EU) 2018/761 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2018. február 16.)

az (EU) 2016/798 európai parlamenti és tanácsi irányelv alapján a nemzeti biztonsági hatóságok által az egységes biztonsági tanúsítvány vagy a biztonsági engedély kiadását követően végzett felügyelet céljára alkalmazandó közös biztonsági módszerek meghatározásáról és az 1077/2012/EU bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a vasútbiztonságról szóló, 2016. május 11-i (EU) 2016/798 európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 6. cikke (6) bekezdésére,

tekintettel az Európai Unió Vasúti Ügynöksége által 2017. március 9-én a Bizottsághoz benyújtott, ERA-REC-115-REC számú, a megfelelés értékelésére szolgáló közös biztonsági módszerek és a felügyelet céljára alkalmazandó közös biztonsági módszerek felülvizsgálatáról szóló ajánlásra,

mivel:

(1)

A közös biztonsági módszerek leírják, hogyan kell értékelni a biztonsági szinteket, a biztonsági célok megvalósítását és az egyéb biztonsági követelményeknek való megfelelést.

(2)

Az (EU) 2016/798 irányelv 6. cikkének (5) bekezdésével összhangban a közös biztonsági módszereket rendszeres időközönként felül kell vizsgálni az alkalmazásuk során szerzett tapasztalatoknak és a vasútbiztonság általános fejlődésének figyelembevételével, általában a biztonság fenntartását és – amennyiben észszerűen megvalósítható – folyamatos javítását szem előtt tartva.

(3)

2016. szeptember 1-jei végrehajtási határozatával (2) a Bizottság az (EU) 2016/798 irányelv 6. cikkének (2) bekezdésével összhangban megbízta az Európai Unió Vasúti Ügynökségét (a továbbiakban: Ügynökség) az 1158/2010/EU (3), az 1169/2010/EU (4) és az 1077/2012/EU (5) bizottsági rendelet felülvizsgálatával. A Bizottság megbízását teljesítve az Ügynökség 2017. március 9-én kiadta ajánlását, amelyhez csatolta a nemzeti biztonsági hatóságokkal, a szociális partnerekkel és a felhasználókkal folytatott konzultáció eredményeiről szóló jelentést, valamint az új közös biztonsági módszerekre vonatkozó hatásvizsgálati jelentést. A Bizottság az (EU) 2016/798 irányelv 6. cikkének (4) bekezdésével összhangban megvizsgálta az Ügynökség által adott ajánlást, annak ellenőrzése céljából, hogy teljesült-e a megbízatás.

(4)

Az egységes biztonsági tanúsítvány vagy a biztonsági engedély kiadása után a nemzeti biztonsági hatóságnak felügyeleti tevékenységet kell végeznie annak ellenőrzése érdekében, hogy a biztonságirányítási rendszerrel kapcsolatos intézkedéseket hatékonyan alkalmazzák-e az üzemeltetés során, és hogy valamennyi szükséges követelmény folyamatosan teljesül-e.

(5)

Az (EU) 2016/798 irányelv 17. cikkének (1) és (8) bekezdésével összhangban azokban az esetekben, amikor a vasúti társaságok és a pályahálózat-működtetők a karbantartásért is felelősek és nem rendelkeznek az (EU) 2016/798 irányelv 14. cikkének (4) bekezdése szerinti tanúsítással, a nemzeti biztonsági hatóságok által annak ellenőrzése céljából végzett felügyeleti tevékenységek, hogy a karbantartásért felelős szervezetek alkalmazzák-e az (EU) 2016/798 irányelv 6. cikkében említett, vonatkozó KBM-eket, elfogadott eszköznek minősülnek az említett vasúti társaságok és pályahálózat-működtetők által alkalmazott biztonságirányítási rendszerek hatékonyságának ellenőrzésére.

(6)

A nemzeti biztonsági hatóságok számára felügyeleti eljárást kell kidolgozni annak érdekében, hogy erősödjön a felügyeleti tevékenységgel kapcsolatos megközelítéseikbe és az annak során hozott döntéseikbe vetett kölcsönös bizalom.

(7)

A nemzeti biztonsági hatóságoknak felelősséget kell vállalniuk döntéseikért, ezért olyan belső szabályokkal vagy eljárásokkal kell rendelkezniük, amelyek alapján felelősségre vonhatók.

(8)

A felügyeletet elsősorban azokra a tevékenységekre kell összpontosítani, amelyek a nemzeti biztonsági hatóságok megítélése szerint a legsúlyosabb kockázatokat hordozzák vagy amelyek esetében a kockázatok a legkevésbé ellenőrzöttek. E célból a nemzeti biztonsági hatóságoknak kockázatalapú felügyeleti stratégiát és terv(ek)et kell kidolgozniuk és végrehajtaniuk, melyekben fel kell tüntetniük, hogyan teszik célzottá tevékenységeiket, valamint meg kell állapítaniuk a felügyelet elsődleges szempontjait.

(9)

A nemzeti biztonsági hatóságok által az (EU) 2016/798 irányelv 17. cikkének (1) bekezdésével összhangban annak biztosítása érdekében hozott végrehajtási intézkedéseknek, hogy a vasúti társaságok és a pályahálózat-működtetők eleget tegyenek jogi kötelezettségüknek, arányban kell állniuk a biztonsági kockázatokkal vagy a jogi kötelezettségnek való meg nem felelés lehetséges súlyosságával.

(10)

Annak érdekében, hogy a nemzeti biztonsági hatóságok el tudják látni az (EU) 2016/798 irányelv 16. cikke (2) bekezdésének i) pontja szerinti feladataikat, felügyeleti tevékenységük eredménye alapján meg kell ítélniük a biztonsági keretszabályok hatékonyságát.

(11)

A felügyelet végzésére szolgáló ellenőrzési és vizsgálati módszereknek általában magukban kell foglalniuk a szervezet különböző szintjein található személyekkel folytatott interjúkat, a biztonságirányítási rendszerrel kapcsolatos dokumentumok és nyilvántartások felülvizsgálatát, valamint az irányítási rendszernek az ellenőrzések vagy vonatkozó tevékenységek során a biztonsággal kapcsolatosan megállapított eredményeinek vizsgálatát.

(12)

Az (EU) 2016/798 irányelv 17. cikkének (13) bekezdésével összhangban a biztonsági tanúsító szervként eljáró Ügynökségnek és a nemzeti biztonsági hatóságoknak szükség esetén együtt kell működniük az értékelési és felügyeleti tevékenységek közötti teljeskörű információcsere biztosítása érdekében, beleértve a vasúti társaságoknak címzett értesítések cseréjét is. A határokon átnyúló infrastruktúrák esetében az illetékes nemzeti biztonsági hatóságoknak hasonlóképpen együtt kell működniük.

(13)

Annak érdekében, hogy a nemzeti biztonsági hatóságok eredményesen végezhessék a felügyeletet, és még nagyobb bizalommal viseltessenek egymás iránt, a nemzeti biztonsági hatóságoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a felügyeletet végző szakemberek rendelkezzenek a szükséges kompetenciákkal. E célból meg kell határozni a szóban forgó kompetenciákat.

(14)

A határokon átnyúló infrastruktúrával rendelkező pályahálózat-működtetők vagy az egynél több tagállamban működő vasúti társaságok felügyeletében részt vevő nemzeti biztonsági hatóságoknak együtt kell működniük egymással a felügyeleti tevékenységek megkettőzésének elkerülése érdekében, és össze kell hangolniuk felügyeleti megközelítésüket annak biztosítása érdekében, hogy a pályahálózat-működtetőkre vagy a vasúti társaságokra vonatkozó legfontosabb információkat – különösen az ismert kockázatokat és a pályahálózat-működtetők vagy a vasúti társaságok biztonsági teljesítményét – megosszák egymással, továbbá hogy ezen információkat a felügyeleti tevékenységeknek az üzemeltetés egésze szempontjából a legnagyobb kockázatot jelentő területekre való összpontosítására használják fel.

(15)

A nemzeti biztonsági hatóságoknak szükség esetén együtt kell működniük a vasúti ágazatban tevékenykedő egyéb illetékes hatóságokkal vagy szervekkel, így például a 2012/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (6) értelmében vett igazgatási szervekkel és engedélyező hatóságokkal, valamint a vasúti járművezetőkre vonatkozó, a munkavégzéssel, a vezetéssel és a pihenőidővel kapcsolatos szabályok betartását ellenőrző illetékes hatóságokkal a feladataik teljesítése, az információk megosztása, a megközelítést érintő ellentmondások tisztázása, az ezekkel kapcsolatban a vasúti rendszerben jelentkező káros hatások megelőzése, valamint a biztonsági keretszabályoknak való meg nem felelésre adandó válaszuk összehangolása érdekében.

(16)

Az (EU) 2016/798 irányelv 31. cikkének (3) bekezdése értelmében az új biztonsági tanúsítási rendszer alkalmazása 2019. június 16-án kezdődik. A tagállamoknak azonban lehetőségük van arra, hogy az (EU) 2016/798 irányelv 33. cikkének (2) bekezdése értelmében bejelentsék az Ügynökségnek és a Bizottságnak, hogy meghosszabbították az átültetési időszakot, és ennek következtében 2020. június 16-ig továbbra is a 2004/49/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (7) megfelelően adhatnak ki igazolásokat. Ezért az új tanúsítási rendszerre való zökkenőmentes átállás érdekében e rendelet alkalmazási időpontjait össze kell hangolni az (EU) 2016/798 irányelvben meghatározott határidőkkel.

(17)

Az 1077/2012/EU rendelet elavult, ezért e rendelettel kell felváltani,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet a vasúti társaságoknak az egységes biztonsági tanúsítvány kiadását követő és a pályahálózat-működtetőknek a biztonsági engedély kiadását követő, a nemzeti biztonsági hatóságok által végzett felügyeletére vonatkozó, az (EU) 2016/798 irányelv 6. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett közös biztonsági módszereket határozza meg.

2. cikk

Fogalommeghatározás

E rendelet alkalmazásában:

a)   „biztonsági tanúsító szerv”: az egységes biztonsági tanúsítvány kiadásáért felelős szerv, amely vagy az Ügynökség vagy egy nemzeti biztonsági hatóság;

b)   „fennmaradó aggály”: az egységes biztonsági tanúsítvány vagy a biztonsági engedély iránti kérelem értékelése során feltárt olyan kisebb jelentőségű probléma, amelynek fennállása nem akadályozza a tanúsítvány vagy az engedély kiadását, és további vizsgálata későbbre halasztható.

3. cikk

A felügyeleti eljárás

(1)   A nemzeti biztonsági hatóságoknak az I. mellékletben meghatározott felügyeleti eljárást kell alkalmazniuk.

(2)   A nemzeti biztonsági hatóságoknak a felügyeleti eljárás irányítására szolgáló belső szabályokat vagy folyamatokat kell létrehozniuk.

(3)   A felügyelet céljából a nemzeti biztonsági hatóságoknak el kell fogadniuk a vasúti társaságok és a pályahálózat-működtetők vagy alvállalkozóik, partnereik vagy beszállítóik által benyújtott, a vonatkozó uniós jogszabályokkal összhangban kiadott engedélyeket, elismeréseket, valamint termékekre vagy szolgáltatásokra vonatkozó tanúsítványokat annak bizonyítékául, hogy a vasúti társaságok vagy a pályahálózat-működtetők teljesítik az (EU) 2018/762 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (8) meghatározott követelményeket.

4. cikk

Felügyeleti technikák

Felügyeleti tevékenységeik megtervezése során a nemzeti biztonsági hatóságoknak megfelelő technikákat, például ellenőrzéseket és vizsgálatokat kell elfogadniuk, és ezek közül ki kell választaniuk a legalkalmasabb módszereket.

5. cikk

A felügyelet és az értékelés közötti kapcsolat

(1)   A felügyeletet ellátó nemzeti biztonsági hatóságnak az egységes biztonsági tanúsítványok vagy a biztonsági engedélyek megújítása vagy frissítése céljából végzett felügyeleti tevékenysége során fel kell használnia és adott esetben meg kell osztania a biztonságirányítási rendszer teljesítményéről gyűjtött információkat.

(2)   Azokban az esetekben, amikor az egységes biztonsági tanúsítvány vagy a biztonsági engedély kiadásáért nem az (1) bekezdésben említett nemzeti biztonsági hatóság felelős, megújítási vagy aktualizálási kérelem kézhezvételét követően az említett nemzeti biztonsági hatóságnak haladéktalanul egyeztetnie kell a biztonsági tanúsító szervként eljáró Ügynökséggel vagy határokon átnyúló infrastruktúra esetében az illetékes nemzeti biztonsági hatóság kérésére az adott illetékes nemzeti biztonsági hatósággal.

Az első albekezdésben említett egyeztetés eredménye alapján a nemzeti biztonsági hatóságnak azonosítania kell és ki kell jelölnie azokat az információkat, amelyek relevánsak annak értékelése szempontjából, hogy a vasúti társaság vagy a pályahálózat-működtető biztonságirányítási rendszere ténylegesen működik-e, így legalább az alábbi információkat:

a)

azon jelentős meg nem felelések leírása, amelyek befolyásolhatják a biztonsági teljesítményt vagy súlyos biztonsági kockázatokat okozhatnak, valamint a legutóbbi értékelés óta a felügyeleti tevékenységek során feltárt bármely más problémás terület leírása;

b)

a vasúti társaság vagy a pályahálózat-működtető által az a) pontban említett jelentős meg nem felelések és problémás területek kezelése érdekében létrehozott cselekvési terv(ek), valamint az e kérdések megoldásának felügyelete érdekében a nemzeti biztonsági hatóság által hozott releváns intézkedések állapota;

c)

a vasúti társaság vagy pályahálózat-működtető biztonsági teljesítményének áttekintése a saját tagállamában;

d)

a vasúti társaság vagy a pályahálózat-működtető által a korábbi értékelés után fennmaradó aggályok megoldása érdekében létrehozott cselekvési terv(ek) állapota.

6. cikk

A felügyeletet végző szakemberek kompetenciái

(1)   A nemzeti biztonsági hatóságoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a felügyeletet végző szakemberek rendelkezzenek a következő kompetenciákkal:

a)

a felügyeleti tevékenységre alkalmazandó keretszabályok ismerete;

b)

a vasúti rendszer működésének ismerete;

c)

megfelelő mértékű kritikus elemzés;

d)

a vasúti ágazatban működő biztonságirányítási vagy hasonló rendszer vagy egy másik, de hasonló operatív és technikai kihívásokkal jellemezhető ágazatban működő biztonságirányítási rendszer felügyelete terén szerzett tapasztalat;

e)

interjúkészítési ismeretek és tapasztalatok;

f)

problémamegoldás, kommunikáció és csapatmunka.

(2)   Csapatmunka esetén a kompetenciák a csapat tagjai között megoszthatók.

(3)   Az (1) bekezdés megfelelő alkalmazása érdekében a nemzeti illetékes hatóságoknak kompetenciakezelési rendszert kell életbe léptetniük, amelynek részei a következők:

a)

minden egyes beosztás, munkakör vagy feladatkör vonatkozásában kompetenciaprofil kidolgozása;

b)

a személyzetnek a meghatározott kompetenciaprofilok alapján történő felvétele;

c)

a személyzet kompetenciájának a meghatározott kompetenciaprofilokkal összhangban történő fenntartása, fejlesztése és értékelése.

7. cikk

Döntéshozatali kritériumok

(1)   A nemzeti biztonsági hatóságoknak meg kell határozniuk és közzé kell tenniük, hogy milyen döntéshozatali kritériumok alapján értékelik a biztonságirányítási rendszernek a vasúti társaságok vagy a pályahálózat-működtetők általi helyes alkalmazását, valamint a biztonságirányítási rendszer hatékonyságát a vasúti társaságok vagy a pályahálózat-működtetők tevékenységéhez kapcsolódó biztonsági kockázatok ellenőrzése szempontjából.

E kritériumoknak tájékoztatást kell tartalmazniuk arról, hogy a nemzeti biztonsági hatóságok hogyan intézik és kezelik a vasúti társaságok és a pályahálózat-működtetők biztonságirányítási rendszerében azonosított meg nem feleléseket.

(2)   A nemzeti biztonsági hatóságoknak eljárást kell elfogadniuk és közzétenniük arra vonatkozóan, hogy a vasúti társaságok, a pályahálózat-működtetők és más érdekelt felek hogyan nyújthatnak be panaszt a felügyeleti tevékenységek során hozott határozatokkal kapcsolatban.

8. cikk

A nemzeti biztonsági hatóságok közötti koordináció és az egyéb hatóságokkal vagy szervezetekkel való együttműködés

(1)   A határokon átnyúló infrastruktúrával rendelkező pályahálózat-működtetők vagy egynél több tagállamban működő vasúti társaságok felügyeletében részt vevő nemzeti biztonsági hatóságoknak az (EU) 2016/798 irányelv 17. cikkének (7) és (9) bekezdésének megfelelően össze kell hangolniuk a felügyeleti megközelítésüket.

A biztonsági engedély vagy az egységes biztonsági tanúsítvány kiadását követően a nemzeti biztonsági hatóságoknak haladéktalanul dönteniük kell arról, hogy melyikük fog vezető szerepet betölteni a biztonságirányítási rendszer helyes alkalmazása és hatékonysága felügyeletének összehangolásában, a nemzeti biztonsági hatóságokra vonatkozóan az (EU) 2016/798 irányelv 16. cikke (2) bekezdésének d) és j) pontjában, valamint 17. cikkében előírt kötelezettségek sérelme nélkül.

(2)   Az (1) bekezdés alkalmazásában a nemzeti biztonsági hatóságoknak intézkedéseket kell kidolgozniuk az összehangolt és közös felügyeletnek a II. mellékletben meghatározott keretszabályai alapján.

(3)   A nemzeti biztonsági hatóságoknak továbbá ki kell dolgozniuk a nemzeti vizsgáló testületekkel, a karbantartásért felelős szervezetek tanúsító szerveivel és az egyéb illetékes hatóságokkal vagy szervekkel való együttműködésre vonatkozó eljárásokat.

9. cikk

Hatályon kívül helyezés

Az 1077/2012/EU rendelet 2019. június 16-án hatályát veszti.

10. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2019. június 16-tól kell alkalmazni. Az 5. cikk (2) bekezdése, valamint a 8. cikk (1) és (2) bekezdése azonban 2020. június 16-tól alkalmazandó azon tagállamok tekintetében, amelyek az (EU) 2016/798 irányelv 33. cikkének (2) bekezdése értelmében értesítették az Ügynökséget és a Bizottságot arról, hogy meghosszabbították az említett irányelv átültetési időszakát.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2018. február 16-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 138., 2016.5.26., 102. o.

(2)  A Bizottság végrehajtási határozata (2016. szeptember 1.) a megfelelőségértékelésre szolgáló közös biztonsági módszerek és a felügyelet céljára alkalmazandó közös biztonsági módszer felülvizsgálata céljából az Európai Unió Vasúti Ügynökségének adott megbízásról és a C(2014) 1649 final végrehajtási határozat hatályon kívül helyezéséről (C(2016) 5504 final).

(3)  A Bizottság 1158/2010/EU rendelete (2010. december 9.) a vasútbiztonsági tanúsítvány megszerzéséhez szükséges követelményeknek való megfelelés értékelésére szolgáló közös biztonsági módszerről (HL L 326., 2010.12.10., 11. o.).

(4)  A Bizottság 1169/2010/EU rendelete (2010. december 10.) a vasútbiztonsági engedély megszerzéséhez szükséges követelményeknek való megfelelés teljesítésének értékelésére szolgáló közös biztonsági módszerről (HL L 327., 2010.12.11., 13. o.).

(5)  A Bizottság 1077/2012/EU rendelete (2012. november 16.) a nemzeti biztonsági hatóságok által a biztonsági tanúsítvány vagy a biztonsági engedély kiadását követő felügyelet céljára alkalmazandó közös biztonsági módszerről (HL L 320., 2012.11.17., 3. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács 2012/34/EU irányelve (2012. november 21.) az egységes európai vasúti térség létrehozásáról (HL L 343., 2012.12.14., 32. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 2004/49/EK irányelve (2004. április 29.) a közösségi vasutak biztonságáról, valamint a vasúttársaságok engedélyezéséről szóló 95/18/EK tanácsi irányelv és a vasúti infrastruktúrakapacitás elosztásáról, továbbá a vasúti infrastruktúra használati díjának felszámításáról és a biztonsági tanúsítványról szóló 2001/14/EK irányelv módosításáról (vasútbiztonsági irányelv) (HL L 164., 2004.4.30., 44. o.).

(8)  A Bizottság (EU) 2018/762 felhatalmazáson alapuló rendelete (2018. március 8.) az (EU) 2016/798 európai parlamenti és tanácsi irányelv alapján a biztonságirányítási rendszerek követelményeire vonatkozó közös biztonsági módszerek meghatározásáról, valamint az 1158/2010/EU és az 1169/2010/EU bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (lásd e Hivatalos Lap 26. oldalát).


I. MELLÉKLET

A 3. cikkben említett felügyeleti eljárás

1.   ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEK

A nemzeti biztonsági hatóságnak az alábbi elemeket magában foglaló, strukturált és ellenőrizhető eljárást kell kialakítania a teljes tevékenységre vonatkozóan. Ily módon biztosítható a felügyeleti eljárás ismétlődő jellege és a folyamatos fejlesztés szükségességének figyelembevétele, ami a függelékben található ábrán is látható.

2.   A FELÜGYELETI STRATÉGIA ÉS TERV(EK) LÉTREHOZÁSA

A nemzeti biztonsági hatóság:

a)

a stratégia és a terv(ek) alapjaként összegyűjti és elemzi a legkülönbözőbb forrásokból származó adatokat/információkat. A forrásoknak tartalmazniuk kell a biztonságirányítási rendszerek értékelése során összegyűjtött információkat, a korábbi felügyeleti tevékenységek eredményeit, az alrendszerek vagy a járművek engedélyezéséből származó információkat, a nemzeti vizsgáló testületek által készített baleseti jelentéseket vagy ajánlásokat, egyéb, balesetekre/váratlan eseményekre vonatkozó jelentéseket vagy adatokat, a vasúti társaságok vagy a pályahálózat-működtetők által a nemzeti biztonsági hatóságnak benyújtott éves biztonsági jelentéseket, a karbantartásért felelős szervezetek éves karbantartási jelentéseit, a lakossági panaszokat és más releváns forrásokat;

b)

a célzott felügyeleti tevékenységekhez azonosítja a kockázati területeket a felügyeleti stratégiában, ideértve adott esetben az emberi és szervezeti tényezők integrálásából és kezeléséből fakadó kockázatokat;

c)

felügyeleti terve(ke)t dolgoz ki, melyekben feltünteti, hogyan fogja teljesíteni a felügyeleti stratégiát az egységes biztonsági tanúsítványok vagy a biztonsági engedélyek érvényességi ideje során;

d)

a feltárt célterületek alapján kezdeti becslést készít a terv(ek) teljesítéséhez szükséges erőforrásokról;

e)

forrásokat különít el a terv(ek) teljesítéséhez;

f)

a felügyeleti stratégiában és terv(ek)ben ismerteti a határokon átnyúló tevékenységgel vagy infrastruktúrával kapcsolatos kérdéseknek az egyéb nemzeti biztonsági hatóságokkal való koordináció révén történő kezelését.

3.   A FELÜGYELETI STRATÉGIA ÉS TERV(EK) KOMMUNIKÁCIÓJA

A nemzeti biztonsági hatóság:

a)

közli a felügyeleti stratégia átfogó célkitűzéseit és a terv(ek) összefoglaló magyarázatát az érintett vasúti társaságokkal vagy pályahálózat-működtetőkkel, és adott esetben szélesebb körben, más érdekelt felekkel is;

b)

átfogóan tájékoztatja az érintett vasúti társaságokat vagy pályahálózat-működtetőket a felügyeleti terv(ek) megvalósításának módjáról.

4.   A FELÜGYELETI TEVÉKENYSÉGEK VÉGREHAJTÁSA

A nemzeti biztonsági hatóság:

a)

végrehajtja a terv(ek)et;

b)

ha a vasúti társaságok vagy a pályahálózat-működtetők nem tesznek eleget jogi kötelezettségeiknek, arányos intézkedés(eke)t hoz a helyzet kezelésére, ideértve szükség esetén a sürgős biztonsági riasztások kiadását és az átmeneti biztonsági intézkedések alkalmazását is;

c)

értékeli, hogy a vasúti társaságok vagy pályahálózat-működtetők megfelelően dolgozták-e ki és hajtották-e végre a meg nem felelések vagy a fennmaradó aggályok orvoslására szolgáló cselekvési terv(ek)et a megszabott határidőn belül;

d)

dokumentálja a felügyeleti tevékenységének eredményét.

5.   A FELÜGYELETI TEVÉKENYSÉGEK EREDMÉNYE

A nemzeti biztonsági hatóság:

a)

megosztja a felügyeleti tevékenységének eredményét az érintett vasúti társasággal vagy pályahálózat-működtetővel, ideértve a vasúti társaság vagy a pályahálózat-működtető meg nem felelése által érintett területek, valamint a biztonság javítását célzó bevált gyakorlatok meghatározását;

b)

áttekintéssel rendelkezik a tagállamában működő minden egyes vasúti társaság vagy pályahálózat-működtető biztonsági teljesítményét illetően;

c)

közzéteszi és eljuttatja a tagállamban fennálló általános biztonsági teljesítményről szóló véleményét a vonatkozó érdekelt feleknek;

d)

közzéteszi és eljuttatja a biztonsági keretszabályok hatékonyságáról szóló véleményét a vonatkozó érdekelt feleknek;

e)

az egységes biztonsági tanúsítvány vagy a biztonsági engedély megújítására vagy aktualizálására irányuló kérelmek újbóli értékelését megelőzően felhasználja a vasúti társaságok vagy a pályahálózat-működtetők felügyelete során gyűjtött, a biztonságirányítási rendszer teljesítményére vonatkozó információkat, és adott esetben megosztja ezeket a biztonsági tanúsító szervként eljáró Ügynökséggel vagy határokon átnyúló infrastruktúra esetében az érintett nemzeti biztonsági hatósággal;

f)

adott esetben végrehajtási intézkedéseket hoz, megállapítja, hogy az adott esetben szükséges-e az egységes biztonsági tanúsítvány vagy a biztonsági engedély korlátozása vagy visszavonása, és amennyiben nem ő felel az egységes biztonsági tanúsítvány vagy a biztonsági engedély kiadásáért, értesíti az illetékes nemzeti biztonsági hatóságot.

6.   A FELÜGYELETI TEVÉKENYSÉGEK FELÜLVIZSGÁLATA

A felügyeleti tevékenységek során szerzett információk és tapasztalatok, valamint az egyéni és tagállami szintű biztonsági teljesítmény alapján a nemzeti biztonsági hatóság rendszeres időközönként:

a)

elvégzi a felügyeleti stratégia és terv(ek) felülvizsgálatát annak ellenőrzése érdekében, hogy az eredetileg megcélzott tevékenység, a különböző forrásokból származó adatok/információk felhasználása, a felügyeleti eredmények és az erőforrások elosztása megfelelőek-e, és szükség esetén módosítja a prioritásokat;

b)

szükség esetén módosítja a terv(ek)et, és figyelembe veszi a módosításoknak a felülvizsgálati stratégiára gyakorolt hatását;

c)

tagállamát szükség esetén ellátja véleményével és javaslataival a biztonsági keretszabályok esetleges hiányosságainak kiküszöbölése érdekében.

Függelék

Image

Ügynökség vagy az il-letékes nemzeti biz-tonsági hatóság

A biztonság-irányítási rendszer teljesít-ményéről gyűjtött releváns információk

A felügyeleti stratégia átfogó céljai, a felügyeleti terv(ek) és azok megvalósítási módjának magyarázata

Általános biztonsági teljesítmény a tagállamban

A biztonsági keretszabályok végrehajtása, előmozdítása és/vagy továbbfejlesztése

Intézkedésekszükségesek?

A biztonsági teljesítmény értékelése

A felügyelet eredményeinek dokumentálása

A felügyelet eredményei

Nincs

Nem

A cselekvési terv(ek) relevanciájának és

eredményes-ségének értékelése

A cselekvési terv(ek) kidolgo-zása és végrehajtása

Van

Meg nem felelés?

A terv(ek) végrehajtása

A felügyeleti stratégia és terv(ek) kidolgozása és a felügyeleti tevé-kenységek koor-dinációja a többi nemzeti biztonsági hatósággal

A kockázati területek azonosítása

Információgyűjtés

és -elemzés

Bármely releváns információ

Vizsgálati jelentések

A vasúti társaságok és a pályahálózat-működtetők éves biztonsági jelentései

A korábbi felügyelet eredményei

Adatok a balesetek-ről/eseményekről

A biztonsági értékelés során gyűjtött információk

A biztonsági keretszabályok hatékonysága

Arányos intézkedés(ek)meghozatala

Igen

A felügyeleti tevékenységek felülvizsgálata

Vasúti társaság vagy pályahálózat-működtető

A felügyeletet végző nemzeti biztonsági hatóság


II. MELLÉKLET

A 8. cikk (2) bekezdésében említett koordinált és közös felügyelet keretrendszere

Az illetékes nemzeti biztonsági hatóságoknak intézkedéseket kell kidolgozniuk a következő elvek és konkrét elemek alapján:

1.

Megállapodás arról, hogy mely vasúti társaságok és pályahálózat-működtetők működése teszi szükségessé a koordinált vagy közös felügyeletet.

2.

Megállapodás a közös nyelv(ek)ről és a koordinációs intézkedések céljára felhasznált információk bizalmas kezelésének szintjéről.

3.

Megállapodás az információcsere tárgyát képező információkról és a csere ütemtervéről:

a)

az 1. pontban azonosított vasúti társaságokra és pályahálózat-működtetőkre vonatkozó releváns információk cseréje és az értékelési tevékenységeik eredményeinek megosztása;

b)

adott esetben a biztonsági engedélyek másolatának rendelkezésre bocsátása;

c)

a kapcsolódó felügyeleti tevékenységek eredményeinek megosztása, ideértve adott esetben a végrehajtási határozatokat és intézkedéseket is;

d)

az egyes tagállamokban működő, az 1. pontban azonosított vasúti társaságok és pályahálózat-működtetők biztonsági teljesítményére vonatkozó információk megosztása.

4.

A döntéshozatali kritériumok megosztása:

a)

az arra vonatkozó információk megosztása, hogy az egyes nemzeti biztonsági hatóságok hogyan teszik célzottá tevékenységüket a felügyeleti terv keretében az egyes vasúti társaságokra és pályahálózat-működtetőkre vonatkozóan;

b)

párbeszéd kialakítása az illetékes nemzeti biztonsági hatóságok között a jelentős megfelelési hiányosságok kezelésére javasolt válaszlépésekről.

5.

A koordináció irányítása:

a)

a meglévő felügyeleti stratégiák és tervek megosztása;

b)

a közös érdekek és/vagy közös problémák meghatározása;

c)

egyéni, koordinált vagy közös kezdeményezések hatékony megtervezése oly módon, hogy az ne okozzon szükségtelen kényelmetlenséget a vasúti társaságoknak és a pályahálózat-működtetőknek, és hogy ne legyenek átfedések a kezdeményezések között.

6.

Megállapodás arról, hogy melyik nemzeti biztonsági hatóság(ok) feladata lesz adott esetben az azon fennmaradó aggályokra irányuló intézkedések nyomon követése, melyek kezelését a felügyelet keretében későbbre halasztották.

7.

Megállapodás arról, hogy mely célterületekre kell összpontosítani a koordinált vagy közös felügyelet keretében:

a)

az érintett vasúti társaságokra és pályahálózat-működtetőkre vonatkozó azon fő kockázatok meghatározása, amelyeket a nemzeti biztonsági hatóságok koordináltan vagy közösen fognak kezelni;

b)

adott esetben, jól megalapozott kritériumok alapján megállapodás arról, hogy melyik témában melyik nemzeti biztonsági hatóság fog vezető szerepet betölteni;

c)

megállapodás arról, hogy adott esetben milyen közös felügyeleti tevékenységeket fognak végezni;

d)

megállapodás arról, hogy a vasúti társaságokat és a pályahálózat-működtetőket hogyan fogják tájékoztatni a nemzeti biztonsági hatóságok által kidolgozott intézkedésekről és megállapodásokról.

8.

A bevált gyakorlatok megosztása:

a)

intézkedések kidolgozása az érintett vasúti társaságokra és pályahálózat-működtetőkre vonatkozó felügyeleti tevékenységek rendszeres felülvizsgálata és koordinációja céljából;

b)

intézkedések kidolgozása az egyes nemzeti biztonsági hatóságok és adott esetben az Ügynökség közötti koordináció és együttműködés hatékonyságának értékelése céljából.