11.1.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 6/26


A BIZOTTSÁG (EU) 2018/33 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2017. szeptember 28.)

a 2014/92/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelően a díjkimutatás egységesített formátumára és egységes szimbólumára vonatkozó végrehajtás-technikai standardok meghatározásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a fizetési számlákhoz kapcsolódó díjak összehasonlíthatóságáról, a fizetésiszámla-váltásról és az alapszintű fizetési számla nyitásáról, illetve használatáról szóló, 2014. július 23-i 2014/92/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 5. cikke (4) bekezdésének második albekezdésére,

mivel:

(1)

A 2014/92/EU irányelv előírja a tagállamok számára annak biztosítását, hogy a pénzforgalmi szolgáltatók évente legalább egyszer díjmentesen kimutatást bocsássanak a fogyasztók rendelkezésére a fizetési számlához kapcsolódó szolgáltatások igénybevételével kapcsolatosan felmerült valamennyi díjról, valamint adott esetben a kamatlábakról. A pénzforgalmi szolgáltatóknak a fizetési számlához kapcsolódó legjellemzőbb szolgáltatások végleges jegyzékében lévő egységesített megnevezéseket kell használniuk. A végleges jegyzékeket a tagállamoknak kell közzétenniük és azokba be kell építeniük az (EU) 2018/32 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (2) meghatározott egységesített uniós terminológiát.

(2)

Annak biztosítása érdekében, hogy a díjkimutatás megfeleljen a 2014/92/EU irányelv céljainak, és ezzel egyidejűleg az összehasonlítást és az átláthatóságot megkönnyítő megfelelő tájékoztatást nyújtson a fogyasztók részére, a pénzforgalmi szolgáltatóknak egységesített díjkimutatás-mintát kell használniuk.

(3)

Ami a fizetési számlához kapcsolódó szolgáltatáscsomagok bemutatását illeti, figyelembe kell venni, hogy a pénzforgalmi szolgáltatók eltérő csomagtípusokat kínálnak. Egyes szolgáltatáscsomagok nyújtását az általános díj fedezi, például a számlanyitást vagy -vezetést, míg más csomagok díját az ilyen általános díjtól elkülönítve számítják fel és néhány csomag meghatározott mennyiségű szolgáltatást tartalmaz. Annak érdekében, hogy megkönnyítsük a fogyasztó számára a különböző típusú csomagok tartalmának és díjának megértését, a díjkimutatásnak külön kell felsorolnia a csomagokat. Mindenekelőtt amennyiben a csomagdíj az általános díj részét képezi, az ilyen csomagokat az említett díjjal együtt kell feltüntetni.

(4)

A tagállamok előírhatják, hogy a díjkimutatásban fel kell tüntetni bizonyos kiemelt mutatókat, például egy átfogó költségmutatót. Ezért a díjkimutatás-mintának külön táblázatot kell tartalmaznia azon pénzforgalmi szolgáltatók számára, amelyekre ilyen feltételek vonatkoznak.

(5)

Továbbá, mivel a díjkimutatás elkészítését meg kell könnyíteni a pénzforgalmi szolgáltatók számára, egyértelmű iránymutatást kell kapniuk a díjkimutatás kitöltésének módjára vonatkozóan.

(6)

Ez a rendelet az Európai Felügyeleti Hatóság (Európai Bankhatóság) (EBH) által a Bizottságnak benyújtott végrehajtás-technikai standardtervezeten alapul.

(7)

Az EBH nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező végrehajtás-technikai standardtervezetről, elemezte az esetleges kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1093/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 37. cikkével összhangban létrehozott banki érdekképviseleti csoport véleményét,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A díjkimutatás-minta és annak egységes szimbóluma

(1)   A pénzforgalmi szolgáltató a mellékletben meghatározott mintát használja, és azt a 2–18. cikkben meghatározottaknak megfelelően tölti ki.

(2)   A pénzforgalmi szolgáltató a díjkimutatás-mintát a kitöltés során csak az e rendeletben előírtaknak megfelelően módosítja. A pénzforgalmi szolgáltató mindenekelőtt betartja az információk, címek és alcímek mintában meghatározott sorrendjét.

(3)   A díjkimutatás:

a)

A4-es méretű, álló formátumú;

b)

tartalmazza a „Díjkimutatás” címet az első oldal tetején középen, a pénzforgalmi szolgáltatónak a dokumentum bal felső sarkában látható logója, valamint a dokumentum jobb felső sarkában látható egységes szimbólum között;

c)

tartalmazza a mellékletben meghatározott mintának megfelelően ábrázolt egységes szimbólumot, amelynek mérete legfeljebb 2,5 cm × 2,5 cm;

d)

Arial vagy ahhoz hasonló, 11-es méretű betűtípus használatával készül, kivéve a „Díjkimutatás” címet, amelyhez 16-os betűméretet kell használni, félkövérrel szedve; a címekhez félkövér 14-es betűméretet, az alcímekhez pedig 12-es betűméretet kell használni, kivéve, ha a látássérült személyekre tekintettel a nemzeti jog a betűméret növelését vagy a Braille-írás használatát írja elő, vagy arról a fogyasztó és a pénzforgalmi szolgáltató megállapodik;

e)

fekete-fehér nyomtatással készül a pénzforgalmi szolgáltató logójának és az egységes szimbólumnak a kivételével, amelyeket a 2. cikkben meghatározottaknak megfelelően színesben is meg lehet jeleníteni;

f)

a címek színe az RGB színmodell 166 166 166 referenciaszámú színárnyalatának megfelelő középszürke, az alcímeké pedig az RGB színmodell 191 191 191 referenciaszámú színárnyalatának megfelelő világosszürke;

g)

oldalai számozottak.

2. cikk

Az egységes szimbólum és a pénzforgalmi szolgáltató logója

(1)   Az egységes szimbólum színes megjelenítése esetén a háttér színe az RGB színmodell 0/51/153 (hexadecimális: 003399) referenciaszámú színárnyalatának, a szimbólum színe az RGB színmodell 255/204/0 (hexadecimális: FFCC00) referenciaszámú színárnyalatának felel meg.

(2)   A pénzforgalmi szolgáltató logójának mérete megegyezik az egységes szimbólum méretével.

(3)   A logó csak akkor tüntethető fel színesben, ha az egységes szimbólum is színes. Fekete-fehér nyomtatás esetén az egységes szimbólumnak jól olvashatónak kell lennie.

3. cikk

A számlavezető neve és elérhetősége

(1)   A pénzforgalmi szolgáltató a szögletes zárójelben szereplő megjelölés helyén a számlavezető nevét tünteti fel félkövér betűkkel szedve és balra igazítva.

(2)   A pénzforgalmi szolgáltató a szögletes zárójelben szereplő megjelölés helyén feltünteti az elérhetőségeit, például a postai címet, telefonszámot, e-mail-címet, faxszámot, webcímet és a kapcsolattartó személyt/pontot, akihez/amelyhez a fizetési számla tulajdonosa fordulhat a későbbi kapcsolattartás során.

Ezeket az elérhetőségi adatokat balra igazítva kell feltüntetni.

4. cikk

A számlatulajdonos neve és elérhetősége

(1)   A pénzforgalmi szolgáltató a szögletes zárójelben szereplő megjelölés helyén a számlatulajdonos nevét tünteti fel.

Ezt a nevet félkövér betűkkel szedve és balra igazítva kell megjeleníteni.

(2)   A pénzforgalmi szolgáltató a szögletes zárójelben szereplő jelzések helyébe a számlatulajdonos postai címét írja be.

A postai címet balra igazítva és az egyes szavak kezdőbetűinek kivételével kisbetűvel kell megadni.

5. cikk

A számla megnevezése és azonosítója

(1)   A pénzforgalmi szolgáltató feltünteti a fizetési számla megnevezését.

Ezt a megnevezést félkövér betűkkel szedve, balra igazítva és közvetlenül a vonatkozó szavak után kell megjeleníteni.

(2)   A pénzforgalmi szolgáltató megadja a fizetési számla azonosítására szolgáló adatokat, például a bankazonosító kódot (BIC), a nemzetközi bankszámlaszámot (IBAN), a nemzeti számlaszámot és a nemzeti bankazonosító kódot.

Ezeket az adatokat balra igazítva kell megjeleníteni.

6. cikk

Naptári időszak

A pénzforgalmi szolgáltató az „Időszak” sorban balra igazítva megadja a díjkimutatás által lefedett naptári időszakot.

7. cikk

Dátum

A pénzforgalmi szolgáltató a „Dátum” sorban balra igazítva feltünteti a díjkimutatás elkészítésének naptári dátumát.

8. cikk

Bevezető nyilatkozat

A mintában meghatározott bevezető nyilatkozat szövegét változtatás nélkül kell átvenni a díjkimutatásban, 1,15-ös sorközzel, a szöveg előtt 0 pontos, a szöveg után pedig 10 pontos távolságot hagyva.

9. cikk

A díjak és kamat összefoglalása

(1)   A pénzforgalmi szolgáltató félkövér betűkkel szedve és jobbra igazítva jeleníti meg a díjak és kamatok teljes összegét, amelyeket a „Díjak és kamat összefoglalása” cím alatt négy különálló táblázatban kell megadni.

(2)   Amennyiben nincs alkalmazandó kamat egy adott számlára és az ilyen információ feltüntetését lehetővé teszik vagy előírják a 2014/92/EU irányelvet átültető nemzeti rendelkezések, a pénzforgalmi szolgáltató a kisbetűvel szedett „kamat nem alkalmazandó” kifejezést tünteti fel, jobbra igazítva.

(3)   Amennyiben van alkalmazandó kamat, de összege egy adott időszakban nulla, és a 2014/92/EU irányelvet átültető nemzeti rendelkezések lehetővé teszik vagy előírják az ilyen információ feltüntetését, a pénzforgalmi szolgáltató ezt a megfelelő táblázatban „0” beírásával jelzi.

(4)   Amennyiben a 2014/92/EU irányelvet átültető tagállami rendelkezések ezt előírják, a pénzforgalmi szolgáltató egy külön táblázatban közli az átfogó költségmutatót, amely a fizetési számla teljes éves költségét fejezi ki. Amennyiben az említett tagállami rendelkezések nem írják elő az átfogó költségmutató közlését, a pénzforgalmi szolgáltató törli ezt a táblázatot.

10. cikk

A számla után fizetett díjak részletes kimutatása

(1)   A pénzforgalmi szolgáltató „A számla után fizetett díjak részletes kimutatása” című táblázatban felsorolja a megfelelő szolgáltatásokért az érintett időszakban fizetett valamennyi díjat.

A számlanyitásért vagy számlavezetésért felszámított díjakat az „Általános számlaszolgáltatások” alcím alatt kell megadni.

(2)   A pénzforgalmi szolgáltató a szolgáltatásokat a „Szolgáltatás” aloszlopba illeszti be, balra igazítva, félkövér betűkkel szedve, egyszeres sorközt használva és 0 pontos távolságot hagyva minden egyes szolgáltatás előtt és után.

(3)   A pénzforgalmi szolgáltató a „Szolgáltatás igénybevételének száma” című aloszlopban – jobbra igazítva és az 1. cikk (3) bekezdésének d) pontjában előírt betűtípust használva – feltünteti, hogy a díjkimutatás által érintett időszakban hányszor vették igénybe az egyes szolgáltatásokat.

A pénzforgalmi szolgáltató a „Szolgáltatás igénybevételének száma” című aloszlopot üresen hagyja amennyiben:

a)

szolgáltatás igénybevételére került sor, azonban a pénzforgalmi szolgáltató nem számított fel díjat ezért a szolgáltatásért, és

b)

a 2014/92/EU irányelvet átültető tagállami rendelkezések lehetővé teszik vagy előírják ezen adat feltüntetését.

(4)   A pénzforgalmi szolgáltató az „Egységnyi díj” aloszlopban minden egyes igénybe vett szolgáltatásra vonatkozóan jobbra igazítva feltünteti az egységnyi díj szerkezetét és költségét.

(5)   A pénzforgalmi szolgáltató a „Díjfelszámítás alkalmainak száma” című aloszlopban jobbra igazítva megadja, hogy hányszor számított fel díjat az egyes szolgáltatások után a díjkimutatás által érintett időszakban. A pénzforgalmi szolgáltató a megfelelő aloszlopban a „díjfelszámítás nem történt” kifejezést használva jelöli amennyiben:

a)

szolgáltatás igénybevételére került sor, azonban díjfelszámítás nem történt, valamint

b)

a 2014/92/EU irányelvet átültető tagállami rendelkezések lehetővé teszik vagy előírják ezen adat feltüntetését.

(6)   A pénzforgalmi szolgáltató az „Összesen” aloszlopban jeleníti meg félkövér betűkkel szedve az adott szolgáltatásnak az érintett időszakban történő igénybevételéért fizetett díjak összegét.

(7)   Amennyiben az alcím nem tartalmaz semmilyen szolgáltatást, a pénzforgalmi szolgáltató törli az adott alcímet. A pénzforgalmi szolgáltató akkor is törli az alcímet, ha a fizetési számla tulajdonosa az érintett időszakban nem vett igénybe a szolgáltatáscsomagban megjelölt mennyiségeken felüli szolgáltatásokat.

(8)   A pénzforgalmi szolgáltató a „Kifizetett díjak összesen” sorban félkövér betűkkel szedve megadja az adott szolgáltatásnak az érintett időszakban történő igénybevételéért a fizetési számla tulajdonosa által fizetett díjak összegét.

11. cikk

A díjtípusok bemutatása

(1)   Amennyiben az alábbi esetek valamelyikében a pénzforgalmi szolgáltató külön díjakat számít fel, „A számla után fizetett díjak részletes kimutatása” című táblázat „Szolgáltatás” oszlopához tartozó, az adott szolgáltatásra vonatkozó külön sorban megad minden, díj felszámításával járó esetet, csatornát vagy feltételt („díjtípusok”):

a)

egy adott szolgáltatás nyújtásáért eltérő díjak – például ugyanazon szolgáltatásra vonatkozóan kezdeti előkészítési díj, majd azt követően végrehajtási díj – felszámítása;

b)

a szolgáltatás kérése, igénybevétele vagy nyújtása különböző csatornákon – például telefonon, bankfiókon vagy interneten – keresztül történik;

c)

egy adott szolgáltatás díja valamilyen egyedi feltétel teljesülésétől függ, például minimális vagy maximális küszöbérték elérése átutalás vagy készpénzfelvétel esetén.

A leírást balra kell igazítani. A díjakat az „Egységnyi díj” oszlopban kell feltüntetni jobbra igazítva.

(2)   Amennyiben a díjakat különböző típusú díjak kombinációjaként számítják fel, például ha a díjak az igénybe vett csatornától függően eltérnek, majd egy küszöbérték elérését követően további bontásra kerülnek, a pénzforgalmi szolgáltató a 10. cikk (5) bekezdésének alkalmazásán felül jobbra igazítva feltünteti minden egyes további díjtípus leírását.

(3)   Amennyiben a díj az érintett időszakban megváltozott, a pénzforgalmi szolgáltató az „Egységnyi díj” oszlop új sorokkal való kibővítésével felsorolja az egyes időszakokra alkalmazott díjakat.

12. cikk

Az „Általános számlaszolgáltatások” alcímhez tartozó díjak részét képező szolgáltatáscsomagok ismertetése

(1)   Amennyiben fizetési számlához kapcsolódó szolgáltatáscsomagot nyújt a számlával, és azt az „Általános számlaszolgáltatások” alcím alatti díjak részeként számítja fel, a pénzforgalmi szolgáltató a „Számla után fizetett díjak részletes kimutatása” táblázat „Szolgáltatáscsomag” sorában, a „Szolgáltatás” oszlopban feltünteti a csomaghoz tartozó szolgáltatásokra vonatkozó információkat, a „Szolgáltatás igénybevételének száma” oszlopban pedig azt, hogy hányszor vették igénybe a csomagot. A „Díj” címhez tartozó oszlopokban a pénzforgalmi szolgáltató a teljes csomagért felszámított díjat tünteti fel, valamint azt, hogy az érintett időszakban hányszor számította fel a csomagdíjat a 11. cikk (1) bekezdésében meghatározottak szerint. A pénzforgalmi szolgáltató törli ezt a sort, ha a szolgáltatáscsomag díját az általános számlaszolgáltatások díjaitól elkülönítve számítja fel.

(2)   A csomag keretén felül igénybe vett szolgáltatásokért felszámított minden egyes díjat az 1–11. cikknek megfelelően kell feltüntetni a szolgáltatásokat és díjakat tartalmazó táblázatban.

(3)   Amennyiben a csomagban lévő szolgáltatások száma nem korlátozott vagy a szolgáltatáscsomag által lefedett szolgáltatások keretét nem lépték túl, a pénzforgalmi szolgáltató törli a sor alján található „A kereten felül igénybe vett szolgáltatásokért külön díjat számítottunk fel” megjegyzést.

13. cikk

Az „Általános számlaszolgáltatások” alcímhez tartozó díjaktól elkülönítve felszámított, fizetési számlához kapcsolódó szolgáltatáscsomagok bemutatása

(1)   Amennyiben a pénzforgalmi szolgáltató a számlával a fizetési számlához kapcsolódó szolgáltatáscsomagot kínál, és a szóban forgó szolgáltatáscsomagot az „Általános számlaszolgáltatások” alcímhez tartozó, a szolgáltatásokat és díjakat tartalmazó táblázatban feltüntetett, általános számlaszolgáltatásokért felszámított díjaktól elkülönítve számítja fel, a pénzforgalmi szolgáltatók a szolgáltatáscsomagra vonatkozó táblázatban feltüntetik a következőket:

a)

adott esetben a márkanév a szolgáltatáscsomagra vonatkozó oszlopban, vagy a csomag tartalma a szögletes zárójelek törlésével;

b)

a „Díj” oszlopban jobbra igazítva a csomag egészéért felszámított díj a díjkimutatás időszakára vonatkozóan;

c)

a harmadik oszlopban a csomaghoz kapcsolódó díjfelszámítás alkalmainak száma az érintett időszakban.

A csomag keretén felül igénybe vett szolgáltatásokért felszámított bármely további díjat a 10–11. cikknek megfelelően kell feltüntetni a szolgáltatásokra és díjakra vonatkozó táblázatban.

(2)   Amennyiben a csomagra rendszeres gyakorisággal számítanak fel díjat, a „Díj” oszlopban balra igazítva fel kell tüntetni a gyakoriságot, közvetlenül a gyakoriság alatti sorban pedig a teljes éves költséget, félkövér betűkkel szedve és a „Teljes éves költség” kifejezés használatával.

(3)   Amennyiben az érintett időszakban a különböző csomagokra eltérő díjakat vetnek ki, az (1) bekezdésben felsorolt információkat minden egyes csomagra vonatkozóan külön táblázatban kell megadni.

(4)   A pénzforgalmi szolgáltató az egész táblázatot törli „A szolgáltatáscsomag díjainak részletezése” címmel együtt, amennyiben a számlához nem biztosít szolgáltatáscsomagot, vagy a számlával kínált szolgáltatáscsomag díját az általános számlaszolgáltatásokért felszámított díj részeként számítja fel.

(5)   Amennyiben a csomagban lévő összes szolgáltatás száma nem korlátozott vagy a szolgáltatáscsomag által lefedett szolgáltatások keretét nem lépték túl, a pénzforgalmi szolgáltató törli a táblázat alján olvasható „A kereten felül igénybe vett szolgáltatásokért külön díjat számítottunk fel” megjegyzést.

14. cikk

A számlát terhelő kamat részletezése

(1)   A „Számláról fizetett kamat részletezése” táblázatban a pénzforgalmi szolgáltató a fizetési számla tulajdonosa által a díjkimutatás által lefedett időszakban – adott esetben – fizetett kamatot tünteti fel.

(2)   A pénzforgalmi szolgáltató a „Kamatláb” oszlopban megadja az éves kamatlábat százalékos formában. Amennyiben a kamatláb az érintett időszakban változott, a pénzforgalmi szolgáltató külön sorban felsorolja az egyes időszakokra vonatkozóan alkalmazott egyes kamatlábakat.

(3)   A pénzforgalmi szolgáltató a „Kamat” oszlopban feltünteti a fizetési számla tulajdonosa által fizetett kamatot a számla devizanemében, félkövér betűkkel szedve. Amennyiben a kamatláb az érintett időszakban változott, a pénzforgalmi szolgáltató a fizetési számla tulajdonosa által fizetett kamatot – mindegyiket külön sorban – elkülönítve mutatja ki az érintett időszakokra vonatkozóan.

(4)   A pénzforgalmi szolgáltató a fizetési számla tulajdonosa által az érintett időszakban fizetett kamat összegét a „Fizetett kamat összesen” sorban jeleníti meg félkövér betűkkel szedve.

(5)   Amennyiben a fizetési számla tulajdonosa nem fizet kamatot, mert nincs alkalmazandó kamat a számlára, és amennyiben az ilyen információ feltüntetését lehetővé teszik vagy előírják a 2014/92/EU irányelvet átültető tagállami rendelkezések, a pénzforgalmi szolgáltató a „Fizetett kamat összesen” sorban balra igazítva félkövér kisbetűkkel feltünteti a „kamat nem alkalmazandó” kifejezést.

15. cikk

A számlán jóváírt kamat részletezése

(1)   A „Számlán jóváírt kamat részletezése” táblázatban a pénzforgalmi szolgáltató a fizetési számla tulajdonosa által a díjkimutatás által lefedett időszakban adott esetben realizált kamatot közli.

(2)   A pénzforgalmi szolgáltató a „Számla megnevezése” kifejezés helyén az érintett számla megnevezését tünteti fel félkövér betűkkel szedve.

(3)   A pénzforgalmi szolgáltató a „Kamatláb” oszlopban megadja az éves kamatlábat százalékos formában. Amennyiben a kamatláb az érintett időszakban változott, a pénzforgalmi szolgáltató külön sorban feltünteti az egyes időszakokra vonatkozóan alkalmazott minden egyes kamatlábat.

(4)   A pénzforgalmi szolgáltató a „Kamat” oszlopban a fizetési számla tulajdonosa által realizált kamatot jeleníti meg a számla devizanemében félkövér betűkkel szedve. Amennyiben a kamatláb a díjkimutatás által lefedett időszakban változott, a pénzforgalmi szolgáltató a fizetési számla tulajdonosa által realizált kamatot – mindegyiket külön sorban – elkülönítve mutatja ki az érintett időszakokra vonatkozóan. Amennyiben van alkalmazandó kamatláb, de egy adott időszakban a mértéke nulla, azt a pénzforgalmi szolgáltató a „Kamat” oszlopban „0” beírásával jelzi.

(5)   Amennyiben egy adott számlán nincs jóváírandó kamat, mert nincs alkalmazandó kamat a számlára, a pénzforgalmi szolgáltató a „Kamat” oszlopban kisbetűkkel szedve, balra igazítva feltünteti a „kamat nem alkalmazandó” kifejezést.

(6)   A „Jóváírt kamat összesen” sorban a pénzforgalmi szolgáltató a fizetési számla tulajdonosa által a díjkimutatás által lefedett időszakban realizált összes kamatot adja meg.

(7)   Amennyiben egy adott számlán nincs jóváírandó kamat, mert erre a számlára nincs alkalmazandó kamat, és a 2014/92/EU irányelvet átültető tagállami rendelkezések lehetővé teszik vagy előírják az ilyen információ feltüntetését, azt a pénzforgalmi szolgáltató a „Jóváírt kamat összesen” sorban félkövér kisbetűvel szedve, balra igazítva a „kamat nem alkalmazandó” kifejezéssel jelzi.

16. cikk

További információk

(1)   A pénzforgalmi szolgáltató a „További információk” című táblázatban minden olyan további információt közöl, amelyek kiegészítik a 2–15. cikkben meghatározott információkat és közvetlenül kapcsolódnak a szolgáltatásokhoz vagy a kifizetett díjakhoz, illetőleg a felszámított vagy jóváírt kamathoz, vagy az alkalmazott kamatlábhoz a 2014/92/EU irányelv 5. cikkének (2) bekezdésében említettek szerint a díjkimutatás által lefedett érintett időszakban. A szóban forgó táblázatban megadott további információk közé tartoznak a tagállami rendelkezések által előírt információk is.

(2)   Adott esetben a táblázat kitöltésekor a pénzforgalmi szolgáltatók az ebben a rendeletben előírt formátumot követik.

(3)   A pénzforgalmi szolgáltató törli ezt a táblázatot, amennyiben nem ad meg az (1) bekezdésben meghatározott információkat.

17. cikk

Márkanevek

Márkanév használata esetén azt közvetlenül a szolgáltatás megnevezése után, az 1. cikk (3) bekezdésének d) pontjában előírt betűtípussal és szögletes zárójelek között kell feltüntetni.

18. cikk

Elektronikus eszközök alkalmazása

(1)   Amennyiben a pénzforgalmi szolgáltató a díjkimutatást elektronikus eszközök útján biztosítja – feltéve, hogy ezzel párhuzamosan a fogyasztó rendelkezésére bocsátja a mellékletben meghatározott mintának megfelelő és a 2–17. cikkben előírt módon kitöltött díjkimutatás másolatát – a mintától kizárólag a következők szerint térhet el:

a)

az 1. cikk (3) bekezdésének d) pontjától eltérve növelheti a betűméreteket, feltéve, hogy az 1. cikk (3) bekezdésében meghatározott méretarányok megmaradnak;

b)

abban az esetben, ha az elektronikus eszközök mérete olyan, hogy több táblázat és oszlop használata megnehezítené a díjkimutatás olvashatóságát, használhat egyetlen oszlopot vagy egyetlen táblázatot, amennyiben az információk, a címek és alcímek sorrendje megmarad;

c)

használhat olyan elektronikus szerkesztési elemeket, mint a rétegezés és az előugró elemek, feltéve, hogy a díjkimutatás címét, az egységes szimbólumot, a címeket és alcímeket jól láthatóan feltünteti és megtartja az információk sorrendjét.

(2)   Az (1) bekezdés c) pontjában említett elektronikus elemek használata nem lehet annyira feltűnő, hogy elterelje a fogyasztó figyelmét a díjkimutatásban található információkról. A rétegezés és előugró elemek használatával megjelenített információknak az e rendeletben hivatkozott információkra kell korlátozódniuk.

19. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2017. szeptember 28-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 257., 2014.8.28., 214. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2018/32 felhatalmazáson alapuló rendelete (2017. szeptember 28.) a 2014/92/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a fizetési számlákhoz kapcsolódó legjellemzőbb szolgáltatások uniós szinten egységesített terminológiájára vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (lásd e Hivatalos Lap 3. oldalát).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1093/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Bankhatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/78/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 12. o.).


MELLÉKLET

Díjkimutatás-minta

Image Szövege kép Image Szövege kép Image Szövege kép