12.9.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 234/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2017/1536 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2017. szeptember 11.)

a Lengyelország egyes területein az afrikai sertéspestissel kapcsolatos új követelmények miatt a sertéshústermelést beszüntető, legfeljebb 50 sertésfélét tartó gazdaságoknak nyújtott támogatás formáját öltő sürgősségi intézkedésről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 221. cikkére,

mivel:

(1)

Az afrikai sertéspestis a sertésféléket leginkább fenyegető fertőző betegségek egyike. 2014 óta mind a vadon élő, mind a gazdaságokban tartott állatoknál előfordult az Unió keleti határán, és a betegség elleni védekezés érdekében uniós szinten szigorú egészségügyi korlátozások kerültek bevezetésre.

(2)

Az afrikai sertéspestis magas szintű kockázatának kitett földrajzi területek általános biológiai biztonságának növelése, valamint a gazdaságokban bekövetkező újabb előfordulások elkerülése érdekében Lengyelország az afrikai sertéspestis előfordulásával kapcsolatban hozott intézkedésekről szóló rendelet módosításáról szóló, 2017. július 5-i mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszteri rendelettel (2) a hatályos uniós követelményeknél szigorúbb új nemzeti követelményeket állapított meg a gazdaságokra vonatkozóan. Az új követelmények különösen az állatok kezelésére és takarmányozására, valamint a gazdaságok kialakítására, fertőtlenítésére és a bejutás ellenőrzésére vonatkoznak. Bizonyos gazdaságoknak a lengyel hatóságok által meghatározott bizonyos határidőn belül be kell majd szüntetniük a sertéshústermelést.

(3)

A nemzeti és uniós szintű sertéshúspiacot súlyosan érintették az afrikai sertéspestis kitörését követően elfogadott egészségügyi korlátozások, és ennek következtében a közelmúltban az 1308/2013/EU rendelet 220. cikke alapján rendkívüli piaci intézkedések elfogadására került sor. Az uniós sertéshúságazat nagy fokú exportfüggőségére való tekintettel továbbá súlyos piaci destabilizálódáshoz vezethetne, ha az afrikai sertéspestis gazdaságokban való esetleges további előfordulásai kapcsán kereskedelmi korlátozásokat vezetnének be.

(4)

Ebben az összefüggésben a Lengyelország által önkéntes alapon elfogadott intézkedések valóban szükségesek ahhoz, hogy csökkenjen az afrikai sertéspestis további előfordulásának kockázata, így ezek az intézkedések végső soron az uniós sertéshúspiac jövőbeli stabilitásához is hozzájárulnak.

(5)

Mivel a lengyelországi gazdaságokon belül az afrikai sertéspestis leggyakrabban a kis számú sertésfélét tartó gazdaságokban fordult elő, és a veszélyeztetett területeken a gazdaságok 50 %-a 10-nél kevesebb, 90 %-a pedig 50-nél kevesebb sertésfélét tart, különösen kívánatos és az Unió érdekét szolgálja, hogy Lengyelország alkalmazza a szóban forgó intézkedéseket az érintett gazdaságokra. Az érintett gazdaságok ugyanakkor nincsenek abban a helyzetben, hogy maguk viseljék az új követelményeknek való megfeleléshez szükséges terheket és költségeket, ezért a követelmények alkalmazása esetén a legtöbb esetben kénytelenek lennének beszüntetni a sertéshústermelést, ami a továbbiakban jövedelmük jelentős részétől fosztaná meg az érintett termelőket.

(6)

Az, hogy az uniós piac stabilitása szempontjából az Uniónak érdekében áll, hogy az új lengyel intézkedések éppen azokra a gazdaságokra vonatkozzanak, amelyek a vonatkozó követelmények következtében veszítenének jövedelmükből, az 1308/20013/EU rendelet 221. cikke értelmében vett egyedi problémának minősül. Ez az egyedi probléma nem kezelhető az említett rendelet 219. vagy 220. cikke alapján hozott intézkedésekkel. Egyrészt nem kapcsolódik kifejezetten már kialakult piaci zavarhoz vagy piaci zavar kialakulásának konkrét veszélyéhez. Másrészt a lengyel intézkedések nem írnak elő az 1308/2013/EU rendelet 220. cikkében említett kereskedelmi korlátozásokat, és nem céljuk közvetlenül a jelenlegi sertéspestisjárvány terjedése elleni küzdelem.

(7)

Tekintettel a gazdaság mérete és az új követelményekhez való alkalmazkodás képessége közötti kapcsolatra, valamint a múltbeli előfordulások adataira, e sürgősségi intézkedést az állatállomány maximális méretére való hivatkozással indokolt megállapítani. A csalás kockázatának elkerülése érdekében a gazdaságok állományméretét a közelmúltban regisztrált átlagos állományméretre indokolt korlátozni. Az érintett területeken a sertéshúskínálat hirtelen növekedésének és a piacra gyakorolt esetleges negatív hatásoknak a megelőzése érdekében a rendes termelési ciklus figyelembevételével indokolt megállapítani azt az időszakot, amely alatt az állatoknak a sertéshústermelés beszüntetésére vonatkozó rendelkezés kibocsátását követően el kell hagyniuk a gazdaságot. Adminisztratív okokból indokolt megállapítani azt a maximális időtartamot, amelyen belül az a gazdálkodónak a sertéshústermelés beszüntetését követően be kell nyújtania a támogatás iránti kérelmet.

(8)

A kettős finanszírozás elkerülése érdekében figyelmet kell fordítani arra, hogy az említett jövedelemkiesést nem kompenzálták-e állami támogatásból vagy biztosítás révén, és hogy a támogatás csak olyan állatok kapcsán legyen igénybe vehető, amelyekre vonatkozóan más forrásból nem kaptak uniós pénzügyi hozzájárulást.

(9)

A túlkompenzáció kockázatának elkerülése érdekében a kedvezményezettek számára indokolt lehetővé tenni, hogy bizonyos idő elteltével újraindítsák a termelést, amennyiben igazolták, hogy megfelelnek az új követelményeknek.

(10)

A támogatásnak a vészhelyzet kezeléséhez feltétlenül szükséges mértékre kell korlátozódnia mind a kedvezményezettek köre, mind a támogatás teljes összege tekintetében. A támogatást a kedvezményezetteknek állatonkénti átalányösszeg formájában kell nyújtani, amelynek mértéke fedezi a termelésből származó jövedelem rövid távú kiesését. A támogatás és a rendelkezésre bocsátott költségvetés teljes összegének a Lengyelországtól kapott információkon kell alapulnia, és igazodnia kell a gazdaságok sertéshústermelésből származó, az átlagos állományméretnek megfelelő jövedelméhez. Mivel a támogatás a termelést beszüntető gazdálkodók jövőbeli jövedelemkiesésének csak egy részét fogja ellensúlyozni, Lengyelország számára lehetővé kell tenni, hogy ugyanezen feltételek mellett további támogatást nyújtson a jogosultaknak.

(11)

Helyénvaló rendelkezni arról, hogy az illetékes lengyel hatóságok hozzanak meg minden szükséges intézkedést és végezzenek el minden előírt ellenőrzést, valamint hogy minderről megfelelő módon tájékoztassák a Bizottságot. A szóban forgó ellenőrzéseknek mindenekelőtt a kérelmek támogathatóságára és helyességére irányuló vizsgálatokat kell magukban foglalniuk. Azon állatok számát, amelyek után támogatás igényelhető, az illetékes hatóságok rendelkezésére álló valamennyi megfelelő eszköz felhasználásával kell megállapítani, ideértve különösen a mezőgazdasági üzemekben végzett ellenőrzéseket, a korábbi nyilvántartásokat és a 2008/71/EK tanácsi irányelvben (3) előírt kötelező állomány-nyilvántartást.

(12)

Az 1308/2013/EU rendelet 221. cikkével összhangban az intézkedést az e rendelet hatálybalépésétől számított legfeljebb 12 hónapos időszakra kell korlátozni. A Lengyelország által a kedvezményezetteknek az említett időszakot követően teljesített kifizetések nem jogosultak uniós finanszírozásra.

(13)

Az intézkedés eredményes költségvetési irányítása és a termelőknek kellő időben történő kifizetés érdekében a 907/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (4) 5. cikkének (2) bekezdését nem kell alkalmazni.

(14)

Annak érdekében, hogy az Unió nyomon követhesse e sürgősségi intézkedés hatékonyságát, Lengyelországnak részletes tájékoztatást kell adnia a Bizottságnak az intézkedés végrehajtásáról. Az uniós pénzügyi ellenőrzés céljára Lengyelországnak továbbítania kell a Bizottságnak a kifizetések elszámolását.

(15)

Mivel a támogatási kérelmek benyújtására különböző időpontokban kerülhet sor attól függően, hogy az egyes kérelmezők az e rendelet hatálybalépésétől számított legfeljebb 12 hónapos időszakon belül mikor szüntetik be a termelést, az egyértelműség és a jogbiztonság érdekében helyénvaló a támogatás összege tekintetében e rendelet hatálybalépésének időpontját tekinteni az átváltási árfolyamot meghatározó ügyleti tényként.

(16)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1)   Támogatás nyújtható a sertésféléket tartó azon gazdálkodók részére, akiket az illetékes hatóságok a 2017. július 5-i rendelettel módosított, az afrikai sertéspestis előfordulásával kapcsolatban hozott intézkedésekről szóló, 2015. május 6-i lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszteri rendelettel (5) (a továbbiakban: lengyel rendelet) összhangban a sertéshústermelés beszüntetésére köteleztek, és megfelelnek az alábbi feltételeknek:

a)

gazdaságuk a rendelkezés kibocsátásának időpontjában az (EU) 2017/1481 végrehajtási határozattal (6) módosított 2014/709/EU bizottsági végrehajtási határozat (7) mellékletében felsorolt, az afrikai sertéspestis elleni védekezésre irányuló állategészségügyi intézkedések hatálya alá tartozó lengyelországi területek egyikén található;

b)

a 2016. július 1. és 2017. június 30. közötti időszakban átlagosan legfeljebb 50 sertésfélét tartottak, annak a helyszíni szemlének az időpontjában pedig, amely a sertéshústermelés beszüntetésére vonatkozó rendelkezést eredményezte, legalább egy sertésfélét tartottak;

c)

az állataik az illetékes hatóságok által meghatározott határidőn belül, de legkésőbb a sertéshústermelés beszüntetésére vonatkozó rendelkezés illetékes hatóságok általi kibocsátásától számított 120 napon belül elhagyták a gazdaságot;

d)

a Lengyelország által meghatározott határidőn belül támogatási kérelmet nyújtottak be;

e)

nem részesültek ugyanazon jövedelemkiesésért vagy ugyanazon állatok tekintetében állami támogatásból, sem biztosításból, sem a 652/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (8) szerint uniós hozzájárulással finanszírozott támogatásból.

(2)   A támogatás nyújtása nem érinti annak lehetőségét, hogy az (1) bekezdésben említett gazdálkodók két év elteltével újrakezdjék a sertéshústermelést, amennyiben bizonyítják, hogy megfelelnek a lengyel rendeletben előírt követelményeknek.

2. cikk

(1)   A támogatás összege a legfeljebb 20 kg tömegű malacok esetében állatonként 33 EUR, egyéb sertések esetében pedig állatonként 52 EUR, és nem haladhatja meg a 9 300 000 EUR teljes összeget, amely összesen maximum 10 000, legfeljebb 20 kg tömegű malacra és 171 654 egyéb sertésre terjed ki.

(2)   A gazdaságonként támogatásra jogosult állatok számát a 2016. július 1. és 2017. június 30. közötti időszakban a lengyel állatazonosító és -nyilvántartó rendszer szerint a gazdaságban tartott állatok átlagos száma alapján kell megállapítani.

(3)   Lengyelország az uniós támogatás legfeljebb 100 %-a erejéig további támogatást nyújthat a lengyel rendelet céljainak elérése érdekében, feltéve, hogy a támogatást ugyanolyan feltételek mellett nyújtják, és a kifizetésekre legkésőbb e rendelet hatálybalépésétől számított 12 hónapon belül sor kerül.

3. cikk

Lengyelország az e rendeletben meghatározott feltételeknek való megfelelés érdekében minden szükséges intézkedést megtesz, beleértve az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (9) 58. és 59. cikkének megfelelő átfogó adminisztratív és helyszíni ellenőrzéseket is. Ezen belül Lengyelország ellenőrzi a következőket:

a)

a kérelmező támogathatósága;

b)

a legfeljebb 20 kg tömegű támogatható malacok és egyéb sertések 2. cikk (2) bekezdésében említett száma a mezőgazdasági üzemekben végzett ellenőrzések, a korábbi nyilvántartások és a 2008/71/EK irányelv 4. cikke (1) bekezdésének megfelelően vezetett állomány-nyilvántartás alapján;

c)

hogy az egyes támogatható kérelmezők által tartott valamennyi sertésféle az illetékes hatóságok által meghatározott határidőn belül, de legkésőbb a sertéshústermelés beszüntetésére vonatkozó rendelkezés illetékes hatóságok általi kibocsátásától számított 120 napon belül elhagyta a gazdaságot;

d)

hogy az egyes támogatható kérelmezők gazdaságaiban az afrikai sertéspestis elleni védekezésre irányuló állategészségügyi intézkedések 1. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett érintett területeken való alkalmazásának teljes időtartama alatt nem tartanak sertésféléket;

e)

hogy az egyes támogatható kérelmezők az 1. cikk (1) bekezdésének e) pontjában foglaltaknak megfelelően nem részesültek támogatásban egyéb forrásból ugyanazon jövedelemkiesésért vagy ugyanazon állatok tekintetében.

4. cikk

(1)   A támogatható kérelmezőknek akkor folyósítható a támogatás, ha írásos bizonyítékot nyújtottak be arról, hogy az illetékes hatóságok által meghatározott határidőn belül, de legkésőbb a sertéshústermelés beszüntetésére vonatkozó rendelkezés illetékes hatóságok általi kibocsátásától számított 120 napon belül valamennyi állat elhagyta a gazdaságot.

(2)   Az 1. cikk (2) bekezdésének sérelme nélkül, amennyiben megállapítást nyer, hogy az (1) bekezdésben említett időpontot követően, illetve az afrikai sertéspestis elleni védekezésre irányuló állategészségügyi intézkedések 1. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett érintett területeken való alkalmazásának időtartama alatt a gazdaságban sertésféléket tartanak, a támogatást vissza kell téríttetni, és szankciókat kell alkalmazni.

5. cikk

(1)   A kiadásokhoz csak akkor nyújtható uniós finanszírozás, ha Lengyelország legkésőbb az e rendelet hatálybalépésétől számított 12 hónapon belül teljesíti a kifizetéseket a kedvezményezetteknek.

(2)   A 907/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 5. cikkének (2) bekezdése nem alkalmazandó.

6. cikk

(1)   Lengyelország e rendelet hatálybalépésétől számítva legfeljebb 21 napon belül tájékoztatja a Bizottságot a 3. cikk alapján hozott intézkedésekről.

(2)   Lengyelország legkésőbb e rendelet hatálybalépésétől számított 15 hónapon belül megküldi a Bizottságnak az e rendelet végrehajtásáról szóló részletes jelentést, beleértve a 3. cikkel összhangban meghozott intézkedések és elvégzett ellenőrzések végrehajtásának részleteit is.

(3)   Lengyelország eljuttatja a Bizottsághoz a kifizetések pénzügyi elszámolását.

7. cikk

E rendelet hatálybalépésének időpontja a 2. cikkben meghatározott összegek átváltási árfolyamát meghatározó ügyleti tény.

8. cikk

Az 1. cikkben meghatározott támogatás az 1306/2013/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerinti, mezőgazdasági piacokat támogató intézkedésnek minősül.

9. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2017. szeptember 11-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

(2)  Lengyel jogi közlöny (Dziennik Ustaw), 2017, 1333. tétel.

(3)  A Tanács 2008/71/EK irányelve (2008. július 15.) a sertések azonosításáról és nyilvántartásáról (HL L 213., 2008.8.8., 31. o.).

(4)  A Bizottság 907/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. március 11.) az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kifizető ügynökségek és más szervek, a pénzgazdálkodás, a számlaelszámolás, a biztosítékok és az euro használata tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 255., 2014.8.28., 18. o.).

(5)  Lengyel jogi közlöny (Dziennik Ustaw), 2015, 711. tétel.

(6)  A Bizottság (EU) 2017/1481 végrehajtási határozata (2017. augusztus 14.) az egyes tagállamokban előforduló afrikai sertéspestissel kapcsolatos járványügyi intézkedésekről szóló 2014/709/EU végrehajtási határozat mellékletének módosításáról (HL L 211., 2017.8.17., 46. o.).

(7)  A Bizottság 2014/709/EU végrehajtási határozata (2014. október 9.) az egyes tagállamokban előforduló afrikai sertéspestissel kapcsolatos járványügyi intézkedésekről és a 2014/178/EU végrehajtási határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2014.10.11., 63. o.).

(8)  Az Európai Parlament és a Tanács 652/2014/EU rendelete (2014. május 15.) az élelmiszerlánccal, az állategészségüggyel és állatjóléttel, valamint a növényegészségüggyel és a növényi szaporítóanyagokkal kapcsolatos kiadások kezelésére vonatkozó rendelkezések megállapításáról, a 98/56/EK, a 2000/29/EK és a 2008/90/EK tanácsi irányelv, a 178/2002/EK, a 882/2004/EK és a 396/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, a 2009/128/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 66/399/EGK, a 76/894/EGK és a 2009/470/EK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 189., 2014.6.27., 1. o.).

(9)  Az Európai Parlament és a Tanács 1306/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 549. o.).