31.3.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 87/152


A BIZOTTSÁG (EU) 2017/575 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2016. június 8.)

a pénzügyi eszközök piacairól szóló 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a végrehajtási helyszínek által az ügyletek végrehajtásának minőségére vonatkozóan közzéteendő adatokat meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról szóló, 2014. május 15-i 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 27. cikke (10) bekezdése első albekezdésének a) pontjára,

mivel:

(1)

Annak érdekében, hogy a nyilvánosság és a befektetési vállalkozások hozzájussanak a végrehajtás minőségével kapcsolatos azon releváns adatokhoz, amelyek segítségével meghatározhatják az ügyfélmegbízások végrehajtásának legmegfelelőbb módját, fontos meghatározni a 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 23. és 28. cikke szerinti kereskedési kötelezettség tárgyát képező pénzügyi eszközök végrehajtásának minőségéhez kapcsolódó adatok kereskedési helyszínek és rendszeres internalizálók általi közzétételének konkrét tartalmát, formátumát és gyakoriságát. Fontos továbbá meghatározni azon adatok konkrét tartalmát, formátumát és gyakoriságát, amelyek a kereskedési kötelezettség hatálya alá nem tartozó egyéb pénzügyi eszközök végrehajtásának minőségéhez kapcsolódnak, és amelyeket a végrehajtási helyszíneknek kell közzétenniük. Ezzel összefüggésben megfelelően figyelembe kell venni a végrehajtási helyszín és a szóban forgó pénzügyi eszköz típusát.

(2)

Ahhoz, hogy teljes körűen értékelni lehessen azon ügyletek végrehajtásának minőségét, amelyekre az Unióban kerül sor, célszerű, hogy a befektetési vállalkozások által az ügyfélmegbízások végrehajtása céljából kiválasztott végrehajtási helyszínek megfeleljenek a végrehajtási helyszínek által e rendeletnek megfelelően teljesítendő adatszolgáltatásra vonatkozó követelményeknek. E célból az említett végrehajtási helyszíneknek magukban kell foglalniuk a szabályozott piacokat, a multilaterális kereskedési rendszereket, a szervezett kereskedési rendszereket, a rendszeres internalizálókat, az árjegyzőket és más likviditásszolgáltatókat.

(3)

A végrehajtási helyszínek és a pénzügyi eszközök típusai közötti különbségek miatt több tényező függvényében eltérő tartalmú adatszolgáltatást kell előírni. Helyénvaló a kereskedési rendszerek, kereskedési módok és kereskedési platformok szerint differenciálni a bejelentett adatok volumenét és jellegét, hogy a végrehajtás minősége megfelelő kontextusba kerüljön.

(4)

A végrehajtási helyszínek nem megfelelő összehasonlításának elkerülése és az összegyűjtött adatok relevanciájának biztosítása céljából a végrehajtási helyszíneknek a különböző ajánlati könyveket működtető vagy eltérően szabályozott, illetőleg különböző piaciszegmens-azonosítókat használó szegmensek tekintetében külön jelentéseket kell benyújtaniuk.

(5)

Ahhoz, hogy pontos képet lehessen kapni a végrehajtás tényleges minőségéről, a kereskedési helyszíneknek a végrehajtott megbízások között nem kell szerepeltetniük a tőzsdén kívül végrehajtott, a kereskedési helyszínnek bejelentett megbízásokat.

(6)

Amennyiben az árjegyzők és egyéb likviditásszolgáltatók végrehajtási helyszínként szolgáltatnak adatot kereskedési kötelezettség hatálya alá nem tartozó pénzügyi eszközökről, csak akkor kell közzétenniük az ügyfeleik számára végrehajtott megbízásokra vagy jegyzett árakra vonatkozó információkat, ha a megbízásokat tőzsdén kívül jegyezték vagy hajtották végre, vagy a 600/2014/EU rendelet 4. és 9. cikkének megfelelően hajtották végre, kivéve a közzétételükig a kereskedési helyszín megbízáskezelési rendszerében tárolt megbízásokat.

(7)

Célszerű, hogy az egyéb likviditásszolgáltatók kategóriája magában foglalja az olyan vállalkozásokat is, amelyek hajlandók saját számlás kereskedésre, és amelyek szokásos üzleti tevékenységük részeként biztosítanak likviditást, függetlenül attól, hogy hivatalos megállapodást kötöttek-e, vagy vállalták, hogy folyamatosan likviditást biztosítanak.

(8)

Annak érdekében, hogy teljes legyen az átláthatóság az ügyletek végrehajtásának az árhoz viszonyított minősége tekintetében, helyénvaló, hogy az árakkal kapcsolatban biztosított információ ne tartalmazza az esetleges jutalékokat vagy felhalmozott kamatot.

(9)

Az ár minőségének megítélésére alkalmas információ meghatározásához mind a napi átlagos árszintekre, mind a pillanatnyi helyzetre vonatkozó információra szükség van. Ez megfelelő kontextust és átfogóbb képet biztosít a résztvevők számára a tényleges végrehajtás minőségének elemzése során. A pénzügyi eszközök árainak összehasonlíthatósága céljából szükség van a bejelentett ügyletek pénznemkódjának meghatározására is.

(10)

A szabályozás következetességének biztosítása érdekében nem helyénvaló előírni a kereskedési helyszínek számára, hogy olyan ügyletekre vonatkozó információkat adjanak meg, amelyek a kereskedés utáni szabályozói átláthatósági követelményeknek megfelelően a közzététel időpontjában még halasztott közzététel tárgyát képezik. Célszerű, hogy a rendszeres internalizálók, az árjegyzők és egyéb likviditásszolgáltatók mentesüljenek a pillanatnyi helyzetet tükröző ügyleti adatok közzététele alól a szokásos piaci nagyságrendet vagy az adott pénzügyi eszközre jellemző nagyságrendet meghaladó ügyletek esetében annak érdekében, hogy a szóban forgó helyszínek ne legyenek kitéve indokolatlan kockázatnak a kereskedelmi szempontból érzékeny információk felfedése tekintetében, ami korlátozhatja a kitettségek fedezésére és a likviditás biztosítására irányuló képességüket. A 600/2014/EU rendeletnek megfelelően illikvidnek minősülő részvények, tőzsdén kereskedett alapok és certifikátok esetében a szokásos piaci nagyságrendre alkalmazandó küszöbérték az adott pénzügyieszköz-típusra vonatkozóan rendelkezésre álló legkisebb szokásos piaci nagyságrend. A bizonytalanság elkerülése érdekében helyénvaló tisztázni, hogy a nagynak minősülő megbízásra és a pénzügyi eszközre jellemző nagyságrendre való hivatkozás ugyanazt jelenti, mint a kereskedés utáni átláthatósági követelményekben meghatározott jelentés.

(11)

Biztosítani kell a teljes átláthatóságot a megbízások adott helyen történő végrehajtásakor felszámított költségek tekintetében. Pontosan meg kell határozni minden olyan költséget, amely az ügyfélmegbízás végrehajtása során egy konkrét helyszín használatakor felmerül, és amelyet közvetlenül vagy közvetve az ügyfél visel. Ezeknek a költségeknek magukban kell foglalniuk a végrehajtási díjakat, beleértve a megbízások benyújtásának, módosításának vagy törlésének vagy a jegyzések visszavonásának díját, valamint a piaci adatokhoz való hozzáféréshez vagy a terminálok használatához kapcsolódó díjakat. A releváns költségek magukban foglalhatják továbbá az elszámolási vagy teljesítési díjakat és bármely, a megbízás végrehajtásában részt vevő harmadik félnek a végrehajtási helyszín által nyújtott szolgáltatásokkal összefüggésben fizetett díjakat. A költségekre vonatkozó információknak emellett magukban kell foglalniuk a végrehajtási helyszín tagjaira vagy felhasználóira, illetőleg a megbízás ügyfelére való hivatkozással a helyszínnek közvetlenül kiszámlázott vagy a végrehajtási helyszínre kivetett adókat és illetékeket.

(12)

A végrehajtás valószínűsége azt mutatja meg, hogy mennyire valószínű egy adott típusú megbízás végrehajtása; a mutató az adott pénzügyi eszközzel folytatott kereskedés nagyságrendjére vagy a megbízások és ügyletek egyéb jellemzőire vonatkozó adatokon alapul. A végrehajtás valószínűségére vonatkozó információknak lehetővé kell tenniük olyan mérőszámok kiszámítását, mint a helyszín relatív piaci mérete egy adott pénzügyi eszköz vagy pénzügyi eszközök egy kategóriája esetében. A végrehajtás valószínűségét a meghiúsult ügyletekre vagy a törölt, illetve módosított megbízásokra vonatkozó adatok alapján is értékelni kell.

(13)

A végrehajtás sebessége a különböző típusú végrehajtási helyszínek esetében más jelentéssel bírhat, mivel a sebesség mérése kereskedési rendszerenként és kereskedési platformonként eltér. Folyamatos aukciós ajánlati könyv esetén a végrehajtás sebességét ezredmásodpercben kell kifejezni, míg más kereskedési rendszerek esetében megfelelő nagyobb időegységek alkalmazása. Indokolt továbbá kizárni egy adott résztvevő végrehajtási helyszínhez való kapcsolódásának késleltetését, mivel azt a végrehajtási helyszín nem tudja befolyásolni.

(14)

A különböző méretű megbízások végrehajtási minőségének összehasonlítása céljából a végrehajtási helyszíneknek különböző mérettartományokra bontva kell adatot szolgáltatniuk az ügyletekről. E tartományok küszöbértékeit a pénzügyi eszköz típusának és likviditásának függvényében kell megállapítani, hogy a tartományok a végrehajtásra vonatkozóan olyan méretű mintát biztosítsanak, amely jellemző az adott eszközre.

(15)

Fontos, hogy a végrehajtási helyszínek a szokásos kereskedési idejükben folyamatosan gyűjtsék az adatokat. Az adatokat díjmentesen, egy weboldalon, géppel olvasható elektronikus formában kell rendelkezésre bocsátani, ami lehetővé teszi a nyilvánosság számára az adatok letöltését, keresését, leválogatását és elemzését.

(16)

A végrehajtási helyszínek jelentéseit ki kell egészíteni a 2014/65/EU irányelvben létrehozott összesítettadat-szolgáltató adataival, hogy lehetővé váljon a végrehajtás minőségét érintő megerősített intézkedések kidolgozása.

(17)

A következetesség és a pénzügyi piacok zavartalan működése érdekében az e rendeletben megállapított rendelkezéseket és a 2014/65/EU irányelvben, valamint a 600/2014/EU rendeletben meghatározott rendelkezéseket azonos időponttól kell alkalmazni.

(18)

Ez a rendelet az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) által a Bizottsághoz benyújtott szabályozástechnikai standardtervezeteken alapul.

(19)

Az ESMA nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezetről, elemezte az ezekkel összefüggésben felmerülő, esetleges költségeket és hasznot, és kikérte az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 37. cikke alapján létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport véleményét,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet meghatározza a végrehajtási helyszínek által az ügyletek végrehajtásának minőségével kapcsolatosan közzéteendő adatok konkrét tartalmát, formátumát és gyakoriságát. Ez a rendelet a kereskedési helyszínekre, a rendszeres internalizálókra, az árjegyzőkre és az egyéb likviditásszolgáltatókra alkalmazandó.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

a)   „kereskedési rendszer”: az a mód, ahogy a végrehajtási helyszín végrehajtja a megbízásokat folyamatos aukciós ajánlati könyv, folyamatos jegyzésvezérlés, jegyzéskérés, időszakos aukció vagy bármely olyan hibrid rendszer révén, amely kettő vagy több említett kategóriába vagy olyan rendszerbe tartozik, amely esetében az ármeghatározás folyamata eltér az említett rendszertípusokban alkalmazandó ármeghatározástól;

b)   „a pénzügyi eszközre jellemző méret”: kötvény, strukturált pénzügyi termék, kibocsátási egység vagy a kereskedési helyszínen kereskedett származtatott termék azon mérete, amely esetén az eszköznek nincs likvid piaca, és amely eszközökkel végrehajtott ügyletek a 600/2014/EU rendelet 11. cikkének megfelelően halasztott közzététel tárgyát képezik;

c)   „nagynak minősülő megbízás”: olyan megbízás, amely a 600/2014/EU rendelet 7. és 11. cikkének megfelelően nagynak minősül;

d)   „meghiúsult ügylet”: olyan ügylet, amelyet a végrehajtási helyszín érvénytelenít;

e)   „árszorzó”: az alaptermék egyetlen származtatott ügyleten belüli egységeinek száma;

f)   „ármegjelölés”: annak megjelölése, hogy az ügylet árát monetáris értékkel, százalékos arányként vagy hozammal fejezik ki;

g)   „mennyiségmegjelölés”: annak megjelölése, hogy az ügylet volumenét az egységek számával, nominális értékkel vagy monetáris értékkel fejezik ki;

h)   „szállítás típusa”: annak megjelölése, hogy a pénzügyi eszköz szállítására fizikailag vagy készpénzben kerül sor, beleértve, hogy ezt a partner döntheti el, vagy harmadik fél határozza meg;

i)   „kereskedési módszer”: tervezett nyitó, záró vagy napi aukció, nem tervezett aukció, kereskedés záráskor, kereskedés kereskedési napon kívül vagy a kereskedés bejelentése;

j)   „kereskedési platform”: a végrehajtási helyszín által működtetett platform típusa: elektronikus, hangalapú vagy kikiáltásos;

k)   „ajánlati könyv mélysége”: a teljes rendelkezésre álló likviditás az összes vételi és eladási ajánlat árának és volumenének szorzatával kifejezve a legjobb vételi és eladási ajánlat középértékétől számított meghatározott számú árnövekményre alkalmazva;

l)   „átlagos tényleges spread”: piaci megbízás és piacképes limitáras megbízás esetén a tényleges végrehajtási ár, valamint az átvétel időpontjában és a legjobb vételi és eladási ajánlat középértéke közötti különbözet kétszeresének átlaga;

m)   „a módosítatlan passzív megbízások legjobb vételi és eladási ajánlat melletti végrehajtásának átlagos sebessége”: a legjobb vételi és eladási ajánlattal párosítható limitáras megbízás végrehajtási helyszínre való beérkezése és végrehajtása között eltelt átlagos időtartam;

n)   „agresszív megbízás”: az ajánlati könyvbe felvett olyan megbízás, amely likviditást igényelt;

o)   „passzív megbízás”: az ajánlati könyvbe felvett olyan megbízás, amely likviditást biztosított;

p)   „IOC megbízás” (Immediate-or-Cancel – „most rész”): olyan megbízás, amely az ajánlati könyvbe való felvételekor végrehajtásra kerül, és amely után nem marad az ajánlati könyvben végre nem hajtott mennyiség;

q)   „FOK megbízás” (Fill-or-Kill – „most mind”): olyan megbízás, amely az ajánlati könyvbe való felvételekor azonnal végrehajtásra kerül, amennyiben teljes mértékben teljesíthető. Ha a megbízás csak részben hajtható végre, akkor automatikusan visszautasításra kerül, és nem hajtják végre.

3. cikk

A végrehajtási helyszínre és a pénzügyi eszközre vonatkozó információk közzététele

(1)   A kereskedési helyszínek és a rendszeres internalizálók minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik a harmadik albekezdés szerinti, a végrehajtási helyszín típusára vonatkozó információkat.

A végrehajtási helyszínek minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát nem képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik a harmadik albekezdés szerinti, a végrehajtási helyszín típusára vonatkozó információkat.

A következő információkat kell közzétenni a melléklet 1. táblázatában előírt formátumban:

i.

a végrehajtási helyszín neve és helyszín-azonosítója;

ii.

az illetékes hatóság működési országa;

iii.

a piaci szegmens neve és azonosítója;

iv.

a kereskedési nap dátuma;

v.

a helyszín szokásos kereskedési idején belüli bármely olyan kiesés jellege, száma és átlagos időtartama, amely az adott dátumú kereskedési napon az adott helyszínen az összes kereskedésre rendelkezésre álló eszköz kereskedését megszakította;

vi.

adott dátumú kereskedési napon a helyszín szokásos kereskedési idején belül tervezett aukciók jellege, száma és átlagos időtartama;

vii.

a meghiúsult ügyletek száma az adott dátumú kereskedési napon;

viii.

a meghiúsult ügyletek értéke az adott dátumú kereskedési napon végrehajtott ügyletek teljes értékének százalékában.

(2)   A kereskedési helyszínek és a rendszeres internalizálók minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik a harmadik albekezdés szerinti, a pénzügyi eszköz típusára vonatkozó információkat.

A végrehajtási helyszínek minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát nem képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik az e bekezdés harmadik albekezdése szerinti, a pénzügyi eszköz típusára vonatkozó információkat.

A következő információkat kell közzétenni a melléklet 2. táblázatában előírt formátumban:

a)

az olyan pénzügyi eszközök esetében, amelyek a melléklet 2. táblázata szerinti azonosítóval rendelkeznek:

i.

a pénzügyi eszköz neve és azonosítója;

ii.

az eszköz besorolása;

iii.

pénznem;

b)

az olyan pénzügyi eszközök esetében, amelyek nem rendelkeznek a melléklet 2. táblázata szerinti azonosítóval:

i.

az eszköz neve és leírása, beleértve az alapeszköz pénznemét, az árszorzót, az ármegjelölést, a mennyiségmegjelölést és a szállítás típusát;

ii.

az eszköz besorolása;

iii.

pénznem.

4. cikk

Árak

A kereskedési helyszínek és a rendszeres internalizálók minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében minden olyan kereskedési napra vonatkozóan közzéteszik az e cikk harmadik és negyedik bekezdése szerinti, árakra vonatkozó információkat, amelyen az adott pénzügyi eszközzel kapcsolatos megbízásokat hajtottak végre.

A végrehajtási helyszínek minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát nem képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében minden olyan kereskedési napra vonatkozóan közzéteszik az e cikk harmadik és negyedik bekezdése szerinti, árakra vonatkozó információkat, amelyen az adott pénzügyi eszközzel kapcsolatos megbízásokat hajtottak végre.

A következő információkat kell közzétenni:

a)

napon belüli információk:

i.

kereskedési helyszínek esetében: az adott napon a 9:30:00, 11:30:00, 13:30:00 és 15:30:00 UTC referencia-időpontokat követő első két percben végrehajtott összes ügylet egyszerű átlagára a 9. cikkben meghatározott minden egyes mérettartomány tekintetében;

ii.

rendszeres internalizálók, árjegyzők és egyéb likviditásszolgáltatók esetében: az adott napon a 9:30:00, 11:30:00, 13:30:00 és 15:30:00 UTC referencia-időpontokat követő első két percben a 9. cikkben meghatározott 1. mérettartományon belül végrehajtott összes ügylet egyszerű átlagára;

iii.

az i. és ii. alpontban említett kétperces időszakok során végrehajtott kereskedések összértéke;

iv.

kereskedési helyszínek esetében: ha az i. alpontban említett érintett időszakok első két percében nem hajtanak végre ügyletet, adott esetben az adott napon az i. alpontban meghatározott referencia-időszakok után a 9. cikkben meghatározott egyes mérettartományokban végrehajtott első ügylet ára;

v.

rendszeres internalizálók, árjegyzők és egyéb likviditásszolgáltatók esetében: ha a ii. alpontban említett érintett időszakok első két percében nem hajtanak végre ügyletet, adott esetben az adott napon a ii. alpontban meghatározott referencia-időszakok után a 9. cikkben meghatározott 1. mérettartományon belül végrehajtott első ügylet ára;

vi.

a iv. és az v. alpontban említett egyes ügyletek végrehajtásának időpontja;

vii.

a iv. és az v. alpontban említett egyes végrehajtott ügyletek értékének nagyságrendje;

viii.

azon kereskedési rendszer és mód, amely keretében a iv. és v. alpontban említett ügyleteket végrehajtották;

ix.

azon kereskedési platform, amelyen a iv. és v. alpontban említett ügyleteket végrehajtották;

x.

a iv. és v. alpontban említett minden egyes végrehajtott ügylet végrehajtásának időpontjában érvényes legjobb vételi és eladási ajánlat vagy a megfelelő referenciaár.

A napon belüli információkat a melléklet 3. táblázatában előírt formátumban kell közzétenni;

b)

napi információk:

(i)

az egyszerű ügyleti átlagár és a volumennel súlyozott ügyleti átlagár, ha egynél több ügyletre került sor;

(ii)

a legmagasabb végrehajtási ár, ha kettőnél több ügyletre került sor;

(iii)

a legalacsonyabb végrehajtási ár, ha kettőnél több ügyletre került sor.

A napi információkat a melléklet 4. táblázatában előírt formátumban kell közzétenni.

5. cikk

Költségek

A kereskedési helyszínek és a rendszeres internalizálók minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik az e cikk harmadik bekezdése szerinti, a kereskedési helyszín által a helyszín bármely tagjával vagy felhasználójával szemben alkalmazott költségekre vonatkozó információkat.

A végrehajtási helyszínek minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát nem képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik az e cikk harmadik bekezdése szerinti, a végrehajtási helyszínek által a helyszín bármely tagjával vagy felhasználójával szemben alkalmazott költségekre vonatkozó információkat.

A következő információkat kell közzétenni a melléklet 5. táblázatában előírt formátumban:

a)

a végrehajtási helyszín által alkalmazott összes költségelem jellegének és – a kedvezmények, illetve engedmények levonása előtti – szintjének ismertetése, valamint arra vonatkozó információ, hogy e költségek milyen módon és milyen összegben térnek el az érintett felhasználó vagy pénzügyi eszköz függvényében. A költségelemek a következőket tartalmazzák:

i.

végrehajtási díjak;

ii.

a megbízások benyújtásáért, módosításáért vagy törléséért, illetve a jegyzések visszavonásáért felszámított díjak;

iii.

a piaci adatokhoz való hozzáféréssel és a terminálok használatával összefüggő díjak;

iv.

az elszámolási és kiegyenlítési díjak, valamint a megbízás végrehajtásában részt vevő harmadik feleknek fizetett minden egyéb díj;

b)

a végrehajtási helyszín felhasználóinak kínált esetleges kedvezmények, engedmények vagy egyéb kifizetések jellegének és szintjének ismertetése, többek között arra vonatkozó információk, hogy e kedvezmények, engedmények vagy egyéb kifizetések milyen módon és milyen összegben térnek el az érintett felhasználó vagy pénzügyi eszköz függvényében;

c)

a végrehajtási helyszín felhasználóinak kínált esetleges nem pénzügyi előnyök jellegének és összegének ismertetése, többek között arra vonatkozó információk, hogy e nem pénzügyi előnyök milyen módon és milyen értékben térnek el az érintett felhasználó vagy pénzügyi eszköz függvényében;

d)

a végrehajtási helyszín tagjai vagy felhasználói részéről a végrehajtási helyszín által viselt vagy annak kiszámlázott adók és illetékek jellegének és szintjének ismertetése;

e)

a helyszín weboldalára vagy egy olyan más forrásra mutató hivatkozás, ahol további információk érhetők el a költségekkel kapcsolatban;

f)

a b) és c) pontban ismertetett összes kedvezmény, engedmény, nem pénzügyi előny és egyéb kifizetés összértéke a beszámolási időszak során folytatott kereskedés teljes értékének százalékában kifejezve;

g)

az a) pontban meghatározott összes költség összértéke a b) és c) pontban ismertetett kedvezmények, engedmények, nem pénzügyi előnyök és egyéb kifizetések összértékének levonása után, a beszámolási időszak során folytatott kereskedés teljes értékének százalékában kifejezve.

6. cikk

A végrehajtás valószínűsége

A kereskedési helyszínek és a rendszeres internalizálók minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében, az egyes kereskedési napokra vonatkozóan közzéteszik az e cikk harmadik bekezdése szerinti, a végrehajtás valószínűségére vonatkozó információkat.

A végrehajtási helyszínek minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát nem képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében, az egyes kereskedési napokra vonatkozóan közzéteszik az e cikk harmadik bekezdése szerinti, a végrehajtás valószínűségére vonatkozó információkat.

A következő információkat kell közzétenni a melléklet 6. táblázatában előírt formátumban:

a)

a kapott megbízások és jegyzéskérések száma;

b)

a végrehajtott ügyletek száma és értéke, ha egynél több ügyletre került sor;

c)

a kapott, majd törölt vagy visszavont megbízások és jegyzéskérések száma, leszámítva azon passzív megbízásokat, amelyek esetében az utasítások a nap végén való lejáratról vagy törlésről rendelkeztek;

d)

a kapott, majd ugyanazon a napon módosított megbízások és jegyzéskérések száma;

e)

az adott napon végrehajtott ügyletek méretének mediánja, ha egynél több ügyletre került sor;

f)

az adott napon kapott összes megbízás és jegyzéskérés méretének mediánja, ha egynél több megbízás és jegyzéskérés érkezett be;

g)

a kijelölt árjegyzők száma.

7. cikk

A folyamatos aukciós ajánlati könyvet és folyamatos jegyzésvezérelt kereskedési rendszert működtető végrehajtási helyszínek által közzéteendő kiegészítő információk

(1)   A folyamatos aukciós ajánlati könyvet, folyamatos jegyzésvezérelt kereskedési rendszert vagy olyan egyéb típusú kereskedési rendszert működtető kereskedési helyszínek és rendszeres internalizálók, amely esetében az adott információ rendelkezésre áll, minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik az e bekezdés harmadik albekezdése szerinti, az egyes kereskedési napoknak a 4. cikk a) pontjának i. és ii. alpontjában meghatározott referencia-időpontjaira vonatkozó kiegészítő információkat.

A folyamatos aukciós ajánlati könyvet, folyamatos jegyzésvezérelt kereskedési rendszert vagy olyan egyéb típusú kereskedési rendszert működtető végrehajtási helyszínek, amely esetében az adott információ rendelkezésre áll, minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát nem képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik az e bekezdés harmadik albekezdése szerinti, az egyes kereskedési napoknak a 4. cikk a) pontjának i. és ii. alpontjában meghatározott referencia-időpontjaira vonatkozó kiegészítő információkat.

A következő információkat kell közzétenni a melléklet 7. táblázatában előírt formátumban:

i.

a legjobb vételi és eladási ár és a vonatkozó volumenek;

ii.

az ajánlati könyv mélysége (book depth) három áremelkedés tekintetében.

(2)   A folyamatos aukciós ajánlati könyvet, folyamatos jegyzésvezérelt kereskedési rendszert vagy olyan egyéb típusú kereskedési rendszert működtető kereskedési helyszínek és rendszeres internalizálók, amely esetében az adott információ rendelkezésre áll, minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik az e bekezdés harmadik albekezdése szerinti, az egyes kereskedési napokra vonatkozó kiegészítő információkat.

A folyamatos aukciós ajánlati könyvet, folyamatos jegyzésvezérelt kereskedési rendszert vagy olyan egyéb típusú kereskedési rendszert működtető végrehajtási helyszínek, amely esetében az adott információ rendelkezésre áll, minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát nem képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik az e bekezdés harmadik albekezdése szerinti, az egyes kereskedési napokra vonatkozó kiegészítő információkat.

A következő információkat kell közzétenni a melléklet 8. táblázatában előírt formátumban:

a)

az átlagos tényleges spread;

b)

a legjobb vételi és eladási ajánlat átlagos volumene;

c)

a legjobb vételi és eladási ajánlat átlagos spreadje;

d)

a legjobb vételi és eladási ajánlathoz kapcsolódó törlések száma;

e)

a legjobb vételi és eladási ajánlathoz kapcsolódó módosítások száma;

f)

az ajánlati könyv átlagos mélysége (book depth) három áremelkedés tekintetében;

g)

az egyes agresszív megbízások vagy jegyzéselfogadások végrehajtási helyszín általi fogadása és azok teljes vagy részleges végrehajtása között eltelt idő középértéke és mediánja;

h)

a módosítatlan passzív megbízások legjobb vételi és eladási ajánlat melletti végrehajtásának átlagos sebessége;

i)

törölt FOK (Fill-or-Kill, „most mind”) megbízások száma;

j)

nulla értékben teljesített IOC (Immediate-or-Cancel, „most rész”) megbízások száma;

k)

a kereskedési helyszínen végrehajtott, nagynak minősülő ügyletek száma és értéke a 600/2014/EU rendelet 4. vagy 9. cikke alapján;

l)

a kereskedési helyszínen végrehajtott ügyletek száma és értéke a 600/2014/EU rendelet 4. vagy 9. cikke alapján, leszámítva a közzétételükig a kereskedési helyszín megbízáskezelési rendszerében tárolt, a k) pont hatálya alá nem tartozó megbízásokat;

m)

a kereskedés volatilitással összefüggő aukció- vagy egyéb szüneteltetési mechanizmus miatt a helyszín szokásos kereskedési idejében bekövetkező megszakításainak száma és átlagos időtartama;

n)

a kereskedés a helyszín szokásos kereskedési idejében, a helyszín döntése következtében bekövetkező felfüggesztéseinek jellege, száma és átlagos időtartama, leszámítva a 3. cikk (1) bekezdésének v. alpontja alapján bejelentett felfüggesztéseket.

(3)   A teljes mértékben vagy részben folyamatos jegyzésvezérelt kereskedési rendszert működtető kereskedési helyszínek és rendszeres internalizálók minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik az e bekezdés harmadik albekezdése szerinti kiegészítő információkat.

A teljes mértékben vagy részben folyamatos jegyzésvezérelt kereskedési rendszert működtető végrehajtási helyszínek minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát nem képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében közzéteszik az e bekezdés harmadik albekezdése szerinti kiegészítő információkat.

A következő információkat kell közzétenni a melléklet 8. táblázatában előírt formátumban:

a)

minden kereskedési nap tekintetében a helyszín szokásos kereskedési ideje során bekövetkező, 15 percnél hosszabb olyan időszak, amely során nem tettek sem vételi, sem eladási ajánlatot;

b)

a jegyzések átlagos jelenléte a helyszín adott napra vonatkozó szokásos kereskedési idejének százalékos arányában kifejezve.

8. cikk

A jegyzéskérési rendszert működtető végrehajtási helyszínek által közzéteendő kiegészítő információk

A jegyzéskérési rendszert vagy olyan egyéb típusú kereskedési rendszert működtető kereskedési helyszínek és rendszeres internalizálók, amely esetében az adott információ rendelkezésre áll, minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében minden kereskedési napra vonatkozóan közzéteszik az e cikk harmadik bekezdése szerinti kiegészítő információkat.

A jegyzéskérési rendszert vagy olyan egyéb típusú kereskedési rendszert működtető végrehajtási helyszínek, amely esetében az adott információ rendelkezésre áll, minden olyan piaci szegmens tekintetében, amelyben tevékenykednek, és a 600/2014/EU rendelet 23. és 28. cikkében előírt kereskedési kötelezettség tárgyát nem képező minden egyes pénzügyi eszköz tekintetében minden kereskedési napra vonatkozóan közzéteszik az e cikk harmadik bekezdése szerinti kiegészítő információkat.

A következő információkat kell közzétenni a melléklet 9. táblázatában előírt formátumban:

a)

a jegyzések elfogadása és végrehajtása között eltelt idő hosszának középértéke és mediánja az adott pénzügyi eszközhöz kapcsolódó összes ügylet tekintetében; és

b)

a jegyzéskérés és a kapcsolódó jegyzés biztosítása között eltelt idő hosszának középértéke és mediánja az adott pénzügyi eszközhöz kapcsolódó összes jegyzés tekintetében.

9. cikk

A beszámolási tartományok meghatározása

A végrehajtási helyszínek a következő tartományok tekintetében számolnak be a 4. cikkben meghatározott végrehajtott ügyletekről:

a)

a pénzpiaci eszközök kivételével minden pénzügyi eszköz esetén:

i.

1. tartomány: nagyobb, mint 0 EUR, de nem nagyobb, mint a pénzügyi eszköz szokásos piaci nagyságrendje vagy jellemző nagyságrendje;

ii.

2. tartomány: nagyobb, mint a pénzügyi eszköz szokásos piaci nagyságrendje vagy jellemző nagyságrendje, de nem nagyobb, mint a pénzügyi eszköz nagynak minősülő nagyságrendje;

iii.

3. tartomány: nagyobb, mint a pénzügyi eszköz nagynak minősülő nagyságrendje;

b)

nem likvid részvények, tőzsdén kereskedett alapok és certifikátok esetén:

i.

1. tartomány: nagyobb, mint 0 EUR, de nem nagyobb, mint az adott eszköztípus tekintetében rendelkezésre álló legkisebb szokásos piaci nagyságrend;

ii.

2. tartomány: nagyobb, mint az adott eszköztípus tekintetében rendelkezésre álló legkisebb szokásos piaci nagyságrend, de nem nagyobb, mint az adott eszköztípus nagynak minősülő nagyságrendje;

iii.

3. tartomány: nagyobb, mint az adott eszköztípus nagynak minősülő nagyságrendje;

c)

pénzpiaci eszközök esetében:

i.

1. tartomány: több, mint 0 EUR, de legfeljebb 10 millió EUR;

ii.

2. tartomány: több, mint 10 millió EUR, de legfeljebb 50 millió EUR;

iii.

3. tartomány: több, mint 50 millió EUR.

10. cikk

A közzététel formátuma

A végrehajtási helyszínek minden egyes kereskedési nap tekintetében a mellékletben előírt tábláknak megfelelően, a nyilvánosság által letölthető, géppel olvasható elektronikus formátumban teszik közzé az információkat.

11. cikk

Az információk közzétételének gyakorisága

A végrehajtási helyszíneknek negyedévente, az egyes negyedévek végét követő három hónapon belül kell közzétenniük az információkat a következők szerint:

a)

a január 1-től március 31-ig tartó időszak tekintetében: június 30-ig;

b)

az április 1-től június 30-ig tartó időszak tekintetében: szeptember 30-ig;

c)

a július 1-től szeptember 30-ig tartó időszak tekintetében: december 31-ig;

d)

az október 1-től december 31-ig tartó időszak tekintetében: március 31-ig.

12. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2018. január 3-tól kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2016. június 8-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 173., 2014.6.12., 349. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 600/2014/EU rendelete a pénzügyi eszközök piacairól és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 173., 2014.6.12., 84. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2010. november 24-i 1095/2010/EU rendelete az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapír-piaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).


MELLÉKLET

1. táblázat – A 3. cikk (1) bekezdésének megfelelően közzéteendő azonosítási információk – A végrehajtási helyszín típusa

Helyszín

Név

Azonosító (ISO 10383 piacazonosító kód [MIC] vagy jogalany-azonosító kód [LEI])

 

Az illetékes hatóság működési országa

Név

 

 

Piaci szegmens

Név

Azonosító (a piaci szegmens ISO 10383 szerinti MIC-kódja)

 

A kereskedési nap dátuma

ISO 8601

 

 

Kiesések

Jelleg

Szám

Átlagos időtartam

Tervezett aukció

Jelleg

Szám

Átlagos időtartam

Meghiúsult ügyletek

 

Szám

Érték (az adott napon végrehajtott ügyletek teljes értékének %-ában)


2. táblázat – A 3. cikk (2) bekezdésének megfelelően közzéteendő azonosítási információk – A pénzügyi eszköz típusa

Pénzügyi eszköz

Név

Azonosító (ISO 6166)

A pénzügyi eszköz leírása (beleértve az alapeszköz pénznemét, az árszorzót, az ármegjelölést, a mennyiségmegjelölést és a szállítás típusát), ha nem áll rendelkezésre azonosító

 

 

Az eszköz besorolása

(ISO 10962 CFI-kód)

Pénznem

(ISO 4217)


3. táblázat – A 4. cikk a) pontjának megfelelően közzéteendő árinformációk

 

Mérettartomány

A T időponttól számított első két percben végrehajtott összes kereskedés

A T időpont után végrehajtott első ügylet (amennyiben a T időponttól számított első két percben nem hajtottak végre ügyletet)

Időpont (T)

 

A végrehajtott ügyletek egyszerű átlagára (jutalékok és felhalmozott kamatok nélkül)

Teljes végrehajtási érték

Ár

A végrehajtás időpontja

Az ügylet mérete

Kereskedési rendszer

Kereskedési módszer

Kereskedési platform

A végrehajtás időpontjában érvényes legjobb vételi és eladási ajánlat vagy megfelelő referenciaár

09:30:00

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:30:00

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13:30:00

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15:30:00

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 


4. táblázat – A 4. cikk b) pontjának megfelelően közzéteendő árinformációk

Az ügyletek egyszerű átlagára

 

A volumennel súlyozott ügyleti ár

 

A legmagasabb végrehajtási ár

 

A legalacsonyabb végrehajtási ár

 


5. táblázat – Az 5. cikknek megfelelően közzéteendő költséginformációk

Az 5. cikk a)–d) pontjában előírt információk

(Ismertetés)

Olyan weboldalra vagy más forrásra mutató hivatkozás, ahol további információk érhetők el a költségekkel kapcsolatban

 

Az összes kedvezmény, engedmény és egyéb ajánlott kifizetés összértéke (a beszámolási időszak során folytatott kereskedés teljes értékének százalékában)

%

Az összes költség teljes értéke (a beszámolási időszak során folytatott kereskedés teljes értékének százalékában)

%


6. táblázat – A 6. cikknek megfelelően a végrehajtás valószínűségére vonatkozóan közzéteendő információk

A kapott megbízások és jegyzéskérések száma

 

A végrehajtott ügyletek száma

 

A végrehajtott ügyletek teljes értéke

 

A kapott, majd törölt vagy visszavont megbízások és jegyzéskérések száma

 

A kapott, majd módosított megbízások és jegyzéskérések száma

 

Az ügyletek méretének mediánja

 

Az összes megbízás és jegyzéskérés méretének mediánja

 

A kijelölt árjegyzők száma

 


7. táblázat – A 7. cikk (1) bekezdésének megfelelően a végrehajtás valószínűségére vonatkozóan közzéteendő információk

Időpont

Legjobb vételi ajánlat

Legjobb eladási ajánlat

A vételi ajánlat mérete

Az eladási ajánlat mérete

Az ajánlati könyv mélysége (book depth) három áremelkedés esetén

9:30:00

 

 

 

 

 

11:30:00

 

 

 

 

 

13:30:00

 

 

 

 

 

15:30:00

 

 

 

 

 


8. táblázat – A 7. cikk (2) és (3) bekezdésének megfelelően közzéteendő információk

Átlagos tényleges spread

 

A legjobb vételi és eladási ajánlat átlagos volumene

 

A legjobb vételi és eladási ajánlat átlagos spreadje

 

A legjobb vételi és eladási ajánlathoz kapcsolódó törlések száma

 

A legjobb vételi és eladási ajánlathoz kapcsolódó módosítások száma

 

Az ajánlati könyv átlagos mélysége (book depth) három árnövekmény esetén

 

Az egyes agresszív megbízások vagy jegyzéselfogadások végrehajtási helyszín általi fogadása és azok teljes vagy részleges végrehajtása között eltelt idő középértéke (ezredmásodperc)

 

Az egyes piaci megbízások végrehajtási helyszín általi fogadása és azok teljes vagy részleges végrehajtása között eltelt idő mediánja (ezredmásodperc)

 

A módosítatlan passzív megbízások legjobb vételi és eladási ajánlat melletti végrehajtásának átlagos sebessége

 

Törölt FOK (Fill-or-Kill – „most mind”) megbízások száma

 

Nulla értékben teljesített IOC (Immediate-or-Cancel – „most rész”) megbízások száma

 

A kereskedési helyszínen végrehajtott, a 600/2014/EU rendelet 4. vagy 9. cikke alapján nagynak minősülő ügyletek száma

 

A kereskedési helyszínen végrehajtott, a 600/2014/EU rendelet 4. vagy 9. cikke alapján nagynak minősülő ügyletek értéke

 

A kereskedési helyszínen végrehajtott ügyletek száma a MiFIR 4. vagy 9. cikke alapján, leszámítva a közzétételükig a kereskedési helyszín megbízáskezelési rendszerében tárolt és nagynak nem minősülő megbízásokat

 

A kereskedési helyszínen végrehajtott ügyletek értéke a MiFIR 4. vagy 9. cikke alapján, leszámítva a közzétételükig a kereskedési helyszín megbízáskezelési rendszerében tárolt és nagynak nem minősülő megbízásokat

 

A kereskedés megszakításainak száma

 

A kereskedés megszakításainak átlagos időtartama

 

Felfüggesztések száma

 

A felfüggesztések jellege

 

A felfüggesztések átlagos időtartama

 

A folyamatos jegyzési rendszert működtető helyszínek esetében az olyan időszakok száma, amelyek során nem volt jegyzés

 

A folyamatos jegyzési rendszert működtető helyszínek esetében az olyan időszakok átlagos időtartama, amelyek során nem volt jegyzés

 

A jegyzések átlagos jelenléte

 


9. táblázat – A 8. cikknek megfelelően közzéteendő információk

Az elfogadás és végrehajtás között eltelt idő hosszának középértéke

 

Az elfogadás és végrehajtás között eltelt idő hosszának mediánja

 

A jegyzéskérés és a kapcsolódó jegyzés biztosítása között eltelt idő hosszának középértéke

 

A jegyzéskérés és a kapcsolódó jegyzés biztosítása között eltelt idő hosszának mediánja