31.3.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 87/124


A BIZOTTSÁG (EU) 2017/570 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2016. május 26.)

a pénzügyi eszközök piacairól szóló 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a kereskedés ideiglenes leállításának bejelentésével összefüggésben a likviditás tekintetében lényeges piac meghatározására vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról szóló 2014. május 15-i 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 48. cikke (12) bekezdésének e) pontjára,

mivel:

(1)

Egyértelművé kell tenni, hogy a pénzügyi eszközök egyes típusai esetében mely szabályozott piacok minősülnek a likviditás tekintetében lényegesnek, vagyis mely piacoknak kell megfelelő rendszerekkel és eljárásokkal rendelkezniük az illetékes hatóságoknak a kereskedés leállításával kapcsolatos tájékoztatásához.

(2)

A 2014/65/EU irányelv kiterjeszti a kereskedés leállításához kapcsolódó követelményeket a multilaterális kereskedési rendszerekre és a szervezett kereskedési rendszerekre, következésképpen biztosítani kell, hogy az említett helyszíneken kereskedett pénzügyi eszközök is e szabályozástechnikai standardok hatálya alá tartozzanak.

(3)

Biztosítani kell a bejelentési követelmény arányos alkalmazását. Az illetékes hatóság, miután bejelentést kapott a kereskedés ideiglenes leállításáról, köteles megvizsgálni, hogy a szóban forgó bejelentést közzé kell-e tenni a piac további részén és – amennyiben szükséges – koordinálnia kell a piaci szintű reakciót. A kereskedési helyszínek adminisztratív terheinek korlátozása érdekében indokolt, hogy csak azok a kereskedési helyszínek tartozzanak a bejelentési követelmény hatálya alá, amelyek esetében a leginkább valószínű, hogy a kereskedés leállítása az egész piacra kiterjedő hatással jár.

(4)

A tulajdonviszonyt megtestesítő pénzügyi eszközök és a tulajdonviszonyt megtestesítő pénzügyi eszközökhöz hasonló pénzügyi eszközök esetében a likviditás tekintetében lényeges piacnak azt a kereskedési helyszínt kell tekinteni, amelyen az Unión belül a legnagyobb az érintett pénzügyi eszköz forgalma, mivel e kereskedési helyszín esetében a legvalószínűbb, hogy a kereskedés leállításának az egész piacra kiterjedő hatása lesz.

(5)

Az egyéb pénzügyi eszközök esetében a likviditás tekintetében lényeges piacnak azt a szabályozott piacot kell tekinteni, ahol az érintett pénzügyi eszközt első alkalommal bevezették kereskedésre. Amennyiben a nem tulajdonviszonyt megtestesítő pénzügyi eszközt nem vezették be szabályozott piacra, a likviditás tekintetében lényeges piacnak azt a kereskedési helyszínt kell tekinteni, ahol a pénzügyi eszközzel első alkalommal kereskedtek. Ez bizonyosságot teremt számos összetett pénzügyi eszköz esetében azáltal, hogy egyszerű referenciapontként azt a kereskedési helyszínt adja meg, amelynek műveletei jelentős likviditási hatást gyakorolnak az ugyanazon pénzügyi eszközzel kereskedő egyéb piacokra, jellemzően annak következtében, hogy az adott pénzügyi eszköz végrehajtott kereskedésének jelentős része a szóban forgó kereskedési helyszínen zajlik.

(6)

A következetesség és a pénzügyi piacok zavartalan működése érdekében az e rendeletben megállapított rendelkezéseket és a 2014/65/EU irányelvet átültető kapcsolódó nemzeti rendelkezéseket azonos időponttól kell alkalmazni. Ez a rendelet az Európai Értékpapírpiaci Hatóság által a Bizottságnak benyújtott szabályozástechnikai standardtervezeten alapul.

(7)

Az Európai Értékpapírpiaci Hatóság nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezetekről, elemezte az esetleges kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 37. cikkével létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport véleményét,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A likviditás tekintetében lényeges piac

A 2014/65/EU irányelv 48. cikke (5) bekezdése második albekezdésének alkalmazásában likviditás tekintetében lényeges piacnak minősül:

a)

részvények, letéti jegyek, tőzsdén kereskedett alapok, certifikátok és más, hasonló pénzügyi eszközök vonatkozásában az a kereskedési helyszín, amely az (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (3) 4. cikkének megfelelően az adott eszköz likviditási szempontból leglényegesebb piaca;

b)

szabályozott piacon bevezetett, az a) pontban felsoroltaktól eltérő pénzügyi eszközök vonatkozásában az a szabályozott piac, ahol a pénzügyi eszközt első alkalommal bevezették kereskedésre;

c)

az a) pontban felsoroltaktól eltérő, szabályozott piacon be nem vezetett pénzügyi eszközök vonatkozásában az a kereskedési helyszín, ahol a pénzügyi eszközzel első alkalommal kereskedtek.

2. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet a 2014/65/EU irányelv 93. cikke (1) bekezdésének második albekezdésében először szereplő dátumtól kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2016. május 26-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 173., 2014.6.12., 349. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 1095/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapír-piaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).

(3)  A Bizottság (EU) 2017/587 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. július 14.) a pénzügyi eszközök piacairól szóló 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a részvényekkel, letéti jegyekkel, tőzsdén kereskedett alapokkal, certifikátokkal és más hasonló pénzügyi eszközökkel kapcsolatos, kereskedési helyszínekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó átláthatósági követelményeket és bizonyos részvények ügyleteinek kereskedési helyszínen vagy rendszeres internalizálónál való végrehajtására irányuló kötelezettséget meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (lásd e Hivatalos Lap 387. oldalát).