18.7.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 185/1


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2017/1324 HATÁROZATA

(2017. július 4.)

az Uniónak a több tagállam által együttesen indított, a földközi-tengeri térségben folytatott kutatási- és innovációs partnerségben (PRIMA) való részvételéről

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 185. cikkére és 188. cikkének második bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (1),

rendes jogalkotási eljárás keretében (2),

mivel:

(1)

Az „Európa 2020 – Az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés stratégiája” című, 2010. március 3-i közleményében a Bizottság hangsúlyozta, hogy az Unión belüli intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés megvalósítása érdekében kedvező feltételeket kell teremteni a tudásra és innovációra irányuló beruházások számára. Az Európai Parlament és a Tanács jóváhagyta ezt a stratégiát.

(2)

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése 2010. július 28-i és a 2013. december 18-i határozatában elismerte, hogy a biztonságos és tiszta ivóvízhez, valamint a megfelelő higiénés létesítményekhez való jog a teljes értékű élethez nélkülözhetetlen emberi jog, és – ebben az összefüggésben a nemzetközi együttműködés jelentőségét hangsúlyozva – felszólított arra, hogy fokozatosan valósuljon meg a biztonságos ivóvízhez való emberi jognak a gyakorlatban történő biztosítása.

(3)

Az Európai Parlament és a Tanács az 1291/2013/EU rendelettel (3) létrehozta a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramot (2014–2020) (a továbbiakban: Horizont 2020 keretprogram). A Horizont 2020 keretprogram a közszektoron belüli társulások megerősítésén – és ennek keretében az Uniónak a több tagállam által indított programokban történő részvételén – keresztül hivatott fokozni a kutatásra és az innovációra kifejtett hatást a fenntartható fejlődés érdekében.

(4)

A közszektoron belüli társulásoknak a szorosabb szinergiák kialakítását, a koordináció elmélyítését, valamint az uniós, a nemzetközi, a nemzeti és a regionális kutatási és innovációs programokkal való felesleges átfedések elkerülését kell célozniuk, és – a fenntartható fejlődéshez való hozzájárulás érdekében a kutatás és az innováció megerősítése céljából – maradéktalanul tiszteletben kell tartaniuk a Horizont 2020 keretprogramban megfogalmazott általános elveket, különösen a nyitottság és az átláthatóság vonatkozásában.

(5)

Az 1291/2013/EU rendelet 19. cikke (2) bekezdésének megfelelően a földközi-tengeri térségben folytatott kutatási és innovációs partnerség (PRIMA – a továbbiakban: PRIMA vagy PRIMA program) keretében végrehajtott kutatási és innovációs tevékenységek kizárólag polgári felhasználásra irányulhatnak.

(6)

Az 1291/2013/EU rendelet a kutatási és innovációs beruházások támogatása útján kezelendő, kiemelt társadalmi kihívások közé sorolta az „élelmezésbiztonság, fenntartható mezőgazdaság és erdőgazdálkodás, tengerekkel és szárazföldi vizekkel kapcsolatos kutatás, valamint a biogazdaság”, valamint az „éghajlatváltozás, környezet, erőforrás-hatékonyság és nyersanyagok” területét. Az 1291/2013/EU rendelet elismeri továbbá, hogy tekintettel az éghajlat és a környezet transznacionális, globális jellegére, nagyságrendjére és összetettségére, valamint az élelmiszer- és mezőgazdasági ellátási lánc nemzetközi dimenziójára, az e kihívásokra irányuló kutatási és innovációs tevékenységeket uniós és azt meghaladó szinten kell megvalósítani.

(7)

Az 1291/2013/EU rendelet megállapítja, hogy a közös kihívások hatékony kezeléséhez elengedhetetlen a harmadik országokkal folytatott nemzetközi együttműködés. A kutatás és az innováció terén folytatott nemzetközi együttműködés az Unió globális kötelezettségvállalásainak egyik legfontosabb vonatkozása, és annak fontos szerepet kell játszania az Uniónak az európai szomszédságpolitikában részt vevő országokkal kialakítandó partnerségében. E tekintetben a földközi-tengeri térség politikai, gazdasági, kulturális, tudományos és környezeti szempontból stratégiai jelentőségű az Európai Unió számára.

(8)

Az 1290/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel (4) való összhang biztosítása érdekében az e határozat hatálya alá tartozó intézkedéseknek tiszteletben kell tartaniuk a különösen az Európai Unió Alapjogi Chartájában elismert alapvető jogokat és elveket. Az említett intézkedéseknek összhangban kell lenniük a nemzetközi jogból és az uniós jogból – többek között a releváns bizottsági határozatokból, például a 2013. június 28-i bizottsági iránymutatásból (5) – eredő bármilyen jogi kötelezettséggel, továbbá az etikai elvekkel, beleértve a kutatás integritása megsértésének elkerülésére vonatkozó elvet is.

(9)

Az európai migrációs stratégia keretében harmadik országokkal kialakítandó új partnerségi keret létrehozásáról szóló, 2016. június 7-i közleményében a Bizottság hangsúlyozta annak szükségességét, hogy valamennyi szakpolitikát, beleértve a kutatást és innovációt is, igénybe kell venni a migráció kiváltó okainak kezeléséhez egy olyan új együttműködési modell keretében, amely bevonja a magánbefektetőket, továbbá annak szükségességét, hogy a korlátozott költségvetési forrásokat mobilizálni kell, és a kis- és középvállalkozásokra (kkv-k) valamint a fenntartható infrastruktúrára kell összpontosítani.

(10)

A PRIMA célja egy olyan közös program végrehajtása, amely a kutatási és innovációs kapacitások növelésére, valamint az ismeretek bővítésére és közös innovatív megoldások kifejlesztésére irányul annak érdekében, hogy javuljon a földközi-tengeri térség agrár-élelmiszeripari rendszereinek, valamint integrált vízellátásának és vízgazdálkodásának hatékonysága, biztonsága, biztonságossága és fenntarthatósága. A PRIMA várhatóan hozzájárul majd a nemrég meghatározott fenntartható fejlesztési célok megvalósításához, az Európai Unió közelgő fenntartható fejlődési stratégiájához, valamint a Párizsi Megállapodás célkitűzéseihez.

(11)

Az integrált vízellátás és vízgazdálkodás – ideértve a víz újrafelhasználását és tisztítását is – azt jelenti, hogy a vízerőforrások összes különféle felhasználását figyelembe kell venni.

(12)

A fenntartható agrár-élelmiszeripari rendszereknek a polgárok igényeinek és a környezeti követelményeknek való megfelelésre kell irányulnia annak érdekében, hogy biztonságos, egészséges és megfizethető élelmiszerek álljanak rendelkezésre, valamint biztosított legyen az élelmiszerek és a takarmányok fenntarthatóbb feldolgozása, forgalmazása és fogyasztása, szem előtt tartva az élelmiszer-veszteség és agrár-élelmiszerhulladék mennyiségének minimalizálását.

(13)

A vízerőforrásokkal és az agrár-élelmiszeripari rendszerekkel kapcsolatban a nyitott, demokratikus és részvételen alapuló kormányzás alapvető fontosságú annak biztosítása érdekében, hogy a leginkább költséghatékony megoldások kerüljenek végrehajtásra a társadalom egészének érdekében.

(14)

A Horizont 2020 keretprogramhoz nem társult harmadik országok, nevezetesen Algéria, Egyiptom, Jordánia, Libanon és Marokkó PRIMA programban való részvételének biztosítása érdekében tudományos és technológiai együttműködésre vonatkozó nemzetközi megállapodásokat kell kötni az Unió és e harmadik országok között, az e határozattal kialakított jogi szabályozás rájuk való kiterjesztése céljából.

(15)

A Horizont 2020 keretprogram célkitűzéseivel összhangban bármely más tagállam, illetve a Horizont 2020 keretprogramhoz társult bármely harmadik ország jogosult részt venni a PRIMA programban, amennyiben vállalja, hogy hozzájárul a PRIMA finanszírozásához, valamint meghozza az Unió pénzügyi érdekeinek védelméhez szükséges jogalkotási, szabályozási, adminisztratív és egyéb intézkedéseket.

(16)

A PRIMA közös végrehajtásának biztosítása érdekében végrehajtási struktúrát (a továbbiakban: PRIMA-VS) kell létrehozni. A PRIMA-VS-nek kell az uniós pénzügyi hozzájárulást kapnia, és biztosítania kell a PRIMA hatékony és átlátható végrehajtását.

(17)

A PRIMA célkitűzéseinek megvalósítása érdekében lehetővé kell tenni a Horizont 2020 keretprogramhoz nem társult egyéb harmadik országok, különösen a dél-mediterrán országok részvételét, amennyiben vállalják, hogy hozzájárulnak a PRIMA finanszírozásához, és amennyiben a PRIMA-VS jóváhagyja részvételüket. Az ilyen harmadik országok részvételéről az adott harmadik ország és az Unió közötti, tudományos és technológiai együttműködésre vonatkozó, releváns nemzetközi megállapodásban is rendelkezni kell.

(18)

Az uniós pénzügyi hozzájárulást a részt vevő államoknak a PRIMA finanszírozásához való hozzájárulásra vonatkozó hivatalos kötelezettségvállalásához és e kötelezettségvállalás e határozattal összhangban álló teljesítéséhez és végrehajtásához kell kötni. A részt vevő országok számára rugalmasságot kell biztosítani a tekintetben, hogy közvetett cselekvések finanszírozása céljából opcionálisan pénzügyileg hozzájáruljanak a PRIMA-VS-hez, ezáltal elősegítve a magas szintű pénzügyi integráció elérését. A részt vevő országoknak továbbá pénzügyileg vagy természetben hozzá kell járulniuk az uniós pénzügyi hozzájárulás nélkül végrehajtott tevékenységekhez, valamint a PRIMA-VS-nek az uniós pénzügyi hozzájárulásból nem részesülő igazgatási költségvetéséhez. Egyértelműen meg kell határozni azt az időszakot, amelyen belül a részt vevő országoknak biztosítaniuk kell a hozzájárulásaikat.

(19)

Meg kell állapítani azon uniós pénzügyi hozzájárulás felső összeghatárát, amelyet az Unió a Horizont 2020 keretprogramból a PRIMA végrehajtásához nyújthat. A kellő ösztönző hatás elérése és a részt vevő államok programjainak fokozottabb integrálása érdekében az uniós pénzügyi hozzájárulásnak – e felső összeghatár tiszteletben tartásával – egyenlőnek kell lennie a részt vevő államok által a PRIMA programhoz nyújtott hozzájárulás összegével. Lehetővé kell tenni, hogy az uniós pénzügyi hozzájárulás korlátozott hányadát fel lehessen használni a PRIMA-VS igazgatási költségeinek fedezésére. Biztosítani kell a PRIMA hatékony igazgatását és a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani az igazgatási költségeket.

(20)

A PRIMA elhúzódó végrehajtásának elkerülése érdekében meg kell határozni az utolsó finanszírozandó tevékenységek indításának – beleértve az utolsó pályázati felhívásoknak – a határidejét.

(21)

A PRIMA keretében folytatott tevékenységeknek összhangban kell lenniük a Horizont 2020 keretprogramban megállapított célkitűzésekkel, valamint kutatási és innovációs prioritásokkal, továbbá az 1291/2013/EU rendelet 26. cikkében rögzített általános elvekkel és feltételekkel. A PRIMA keretében a technológiai kutatás, a termékfejlesztés és a demonstrációs tevékenységek osztályozása során figyelembe kell venni a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet technológiai érettségi szintekre vonatkozó fogalommeghatározásait.

(22)

A PRIMA programnak támogatnia kell a kutatási és innovációs tevékenységek minden fajtáját, ideértve a kutatási, fejlesztési és innovációs projekteket, az innovatív demonstrációs projekteket és kísérleti létesítményeket, a kapacitásépítést, a képzést, a tájékoztató és ismeretterjesztő tevékenységeket, valamint a kutatói mobilitást, és e tevékenységeknek számos különböző technológiai érettségi szintre ki kell terjedniük, valamint biztosítaniuk kell a kis és nagy projektek közötti egyensúlyt.

(23)

Az erőteljesebb hatás érdekében törekedni kell a PRIMA és a Horizont 2020 keretprogramba tartozó egyéb kutatási és innovációs projektek – mint például az Európai Innovációs és Technológiai Intézet élelmiszerekkel foglalkozó tudományos és innovációs társulása (Food KIC) –, illetve az egyéb uniós eszközök – mint például az Európai Szomszédsági és Partnerségi Támogatási Eszköz – közötti koherencia biztosítására, és el kell kerülni az esetleges átfedéseket.

(24)

A PRIMA programot éves munkaterv alapján kell végrehajtani, amelyben meg kell határozni az adott évben végzendő tevékenységeket. A PRIMA-VS-nek rendszeresen nyomon kell követnie a pályázati felhívások és a PRIMA-VS által finanszírozott cselekvések eredményeit, valamint azt, hogy a pályázatok keretében megfelelően kezelték-e a tudományos témákat, illetve megfelelően foglalkoztak-e a várható hatásokkal, valamint a túljelentkezésnek, azaz a küszöbérték feletti, nem finanszírozható pályázatoknak a kérdésével. Indokolt esetben a PRIMA-VS-nek korrekciós intézkedéseket kell végrehajtania az adott évi munkaterv módosításával vagy a következő éves munkaterveiben.

(25)

A PRIMA célkitűzéseinek teljesítése érdekében a PRIMA-VS-nek elsősorban az általa finanszírozott cselekvések résztvevőinek nyújtott vissza nem térintendő támogatások formájában kell pénzügyi támogatást biztosítania. A cselekvések kiválasztásának – nyílt versenypályázati felhívások kibocsátását követően – a PRIMA-VS feladatkörén belül kell történnie.

(26)

Figyelemmel kell kísérni és fel kell számolni a PRIMA tevékenységek új belépőinek részvételét akadályozó korlátokat.

(27)

A PRIMA célkitűzéseinek megvalósítása során, az alkalmazandó szabályokkal és elvekkel – például a tudományos kiválóság elvével – összhangban a PRIMA-VS-nek az éves munkatervben arra kell törekednie, hogy az általa nyújtott finanszírozás megfelelő hányadát, vagyis az uniós pénzügyi hozzájárulás hozzávetőleg 25 %-át a részt vevő államnak minősülő célzott harmadik országokban székhellyel rendelkező jogalanyok kapják, tükrözve a PRIMA programban részt vevő mediterrán partnerországok kötelezettségvállalását.

(28)

A PRIMA-VS által irányított pályázati felhívásokat a résztvevők számára fenntartott egységes portálon, valamint a Horizont 2020 keretprogrammal kapcsolatos információk terjesztésére szolgáló, a Bizottság által kezelt egyéb elektronikus eszközök igénybevételével is közzé kell tenni.

(29)

A PRIMA-VS-nek nyilvánosan hozzáférhetővé kell tennie a finanszírozott cselekvések végrehajtásával kapcsolatos információkat.

(30)

Az Unió pénzügyi hozzájárulását a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvei, valamint a 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendeletben (6) és az 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (7) meghatározott közvetett irányítási szabályok szerint kell kezelni.

(31)

Az Unió pénzügyi érdekeinek védelme érdekében a Bizottságot fel kell jogosítani arra, hogy beszüntesse, csökkentse vagy felfüggessze az Unió pénzügyi hozzájárulását abban az esetben, ha a PRIMA programot nem megfelelően, csak részben vagy késedelmesen hajtják végre, illetve abban az esetben, ha a részt vevő államok egyáltalán nem, vagy csak részben vagy késedelmesen nyújtanak pénzügyi hozzájárulást a PRIMA programhoz.

(32)

A Horizont 2020 keretprogram egyszerűsítésre irányuló átfogó céljával összhangban el kell kerülni a Horizont 2020 keretprogram szabályaitól eltérő szabályok alkalmazását. Ezért a PRIMA-VS által finanszírozott közvetett cselekvésekben való részvétel szabályait az 1290/2013/EU rendelet határozza meg. A PRIMA egyedi célkitűzéseire és sajátos működési igényeire való tekintettel ugyanakkor az említett rendelet 1. cikkének (3) bekezdésével összhangban, korlátozott mértékben lehetőséget kell biztosítani az eltérésre.

(33)

A PRIMA földrajzi hatályából eredő sajátosságok figyelembevétele érdekében el kell térni az 1290/2013/EU rendelet 9. cikke (1) bekezdésének b) pontjától és 9. cikkének (3) bekezdésétől a közvetett cselekvésekben való részvétel minimumfeltételeinek további kiigazítása érdekében. Így különösen a PRIMA sajátosságaihoz igazodva a résztvevők minimális számát – az 1290/2013/EU rendelet 9. cikke (1) bekezdésének b) pontjától eltérve – három különböző részt vevő államban székhellyel rendelkező három jogalanyban kell meghatározni, előmozdítva a kiegyensúlyozott euromediterrán együttműködést. Az 1290/2013/EU rendelet 9. cikkének (3) bekezdésétől való eltérés annak biztosításához is szükséges, hogy a közvetett cselekvésekben való részvétel minimumfeltételei ne jelentsenek hátrányos megkülönböztetést a részt vevő harmadik országokban székhellyel rendelkező jogalanyokkal szemben.

(34)

Az 1290/2013/EU rendelet 10. cikkének (1) és (2) bekezdésétől való eltérés annak biztosításához szükséges, hogy – főszabályként – kizárólag a valamelyik részt vevő államban székhellyel rendelkező vagy az Unió joga alapján létrejött jogalanyok, illetve az európai érdekű nemzetközi szervezetek legyenek jogosultak finanszírozásban részesülni. A PRIMA-VS számára ugyanakkor biztosítani kell a lehetőséget arra, hogy nem részt vevő államnak minősülő országban székhellyel rendelkező kedvezményezettek részére is nyújtson finanszírozást, feltéve, hogy kulcsfontosságúnak ítéli az adott ország részvételét, illetve ha nemzetközi megállapodás vagy egyezség köti ki a finanszírozást. Az ilyen jogalanyok részvételét a PRIMA-VS-nek figyelemmel kell kísérnie.

(35)

Az egyszerűsítés jegyében az összes felet érintően szigorúan a várható hatásokkal arányos módon kell megállapítani az adminisztratív terheket. El kell kerülni a kettős ellenőrzést, valamint az aránytalan terhet jelentő dokumentációt és jelentéstételt. Az ellenőrzések során megfelelő módon figyelembe kell venni a nemzeti programok sajátosságait.

(36)

Az e határozat alapján nyújtott uniós finanszírozás kedvezményezettjeit érintő ellenőrzéseket úgy kell végezni, hogy azok az 1291/2013/EU rendelettel összhangban minél kisebb adminisztratív terhet rójanak a kedvezményezettekre.

(37)

Az Unió pénzügyi érdekeit a teljes kiadási ciklusban arányos intézkedésekkel kell védeni, beleértve a szabálytalanságok megelőzését, feltárását és kivizsgálását, az eltűnt, jogtalanul kifizetett vagy szabálytalanul felhasznált pénzösszegek visszafizettetését, valamint – a 966/2012/EU, Euratom rendelettel összhangban – az igazgatási szankciók esetleges kiszabását is.

(38)

A Bizottságnak – a részt vevő államoknak, valamint az érdekelt felek széles körének véleményét figyelembe véve – időközi értékelés keretében elemeznie kell különösen a PRIMA minőségét és hatékonyságát, valamint a kitűzött célok teljesítése terén elért eredményeket, továbbá végső értékelést is kell készítenie a PRIMA programról, és ezekről az értékelésekről jelentéseket kell összeállítania.

(39)

A Bizottság kérésére a PRIMA-VS-nek és a részt vevő államoknak minden olyan információt rendelkezésre kell bocsátaniuk, amelyet a Bizottságnak a PRIMA értékelésével kapcsolatos jelentésekbe bele kell foglalnia. Az érintetteket ösztönözni kell arra, hogy az említett információkat harmonizált formátumban bocsássák rendelkezésre.

(40)

E határozat célja, hogy a földközi-tengeri országokban elősegítse a kutatási és innovációs rendszerek és tevékenységek integrációját és összehangolását egyrészről az agrár-élelmiszeripari rendszerek területén, azok fenntarthatóvá tétele érdekében, másrészről pedig az integrált vízellátás és vízgazdálkodás területén. A földközi-tengeri térség kihívásainak kezeléséhez szükséges kutatás és innováció léptéke – a legszűkebb keresztmetszetek rendszerszerű jellege miatt – óriási. A kutatás és fejlesztés célterülete összetett, multidiszciplináris, és többszereplős, határokon átnyúló megközelítést igényel. A kutatás és fejlesztés léptékének és célterületének szükséges növelése a részt vevő országok széles körét bevonó kollaboratív megközelítéssel, a pénzügyi és szellemi erőforrások összefogásával segíthető elő. Mivel e határozat célját a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, az Unió szintjén azonban a nemzeti szintű törekvések egyetlen következetes uniós megközelítésben való egyesítésével, a széttagolt nemzeti kutatási és innovációs programok összekapcsolásával, a nemzeti határokon átívelő közös kutatási és finanszírozási stratégiák kialakításának segítésével, valamint a szereplők és a finanszírozás szükséges kritikus tömegének biztosításával e cél jobban megvalósítható, az Unió intézkedéseket hozhat az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a határozat nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket.

(41)

Indokolt ezért, hogy az Unió részt vegyen a PRIMA programban,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Részvétel a PRIMA programban

(1)   Az Unió az e határozatban megállapított feltételekkel részt vesz a Ciprus, Franciaország, Görögország, Horvátország, Izrael, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovénia, Törökország és Tunézia (a továbbiakban együtt: részt vevő államok) által közösen útjára indított, a földközi-tengeri térségben folytatott kutatási és innovációs partnerségben (a továbbiakban: PRIMA).

(2)   Algéria, Egyiptom, Jordánia, Libanon és Marokkó a PRIMA programban való részvétele feltételeit meghatározó, az Unióval a tudományos és technológiai együttműködés területén kötendő nemzetközi megállapodás függvényében válik részt vevő állammá.

(3)   A PRIMA programban bármelyik, az e cikk (1) bekezdésében felsoroltaktól eltérő olyan tagállam és a Horizont 2020 keretprogramhoz társult bármely olyan harmadik ország is részt vehet, amely teljesíti a 4. cikk (1) bekezdésének c) pontjában foglalt feltételt és megfelel különösen a 11. cikk (5) bekezdésének.

Az első albekezdésben megállapított feltételeket teljesítő tagállamokat és a Horizont 2020 keretprogramhoz társult harmadik országokat e határozat alkalmazásában részt vevő államnak kell tekinteni.

(4)   A PRIMA programban bármelyik, az e cikk (2) bekezdésében felsoroltaktól eltérő, a Horizont 2020 keretprogramhoz nem társult harmadik ország is részt vehet, amennyiben:

a)

teljesíti a 4. cikk (1) bekezdésének c) pontjában foglalt feltételt és megfelel különösen a 11. cikk (5) bekezdésének;

b)

a PRIMA végrehajtási struktúrája (PRIMA-VS) jóváhagyja a PRIMA programban való részvételét, miután megvizsgálta, hogy részvétele mennyire releváns a PRIMA összefüggésében kitűzött célok megvalósítása szempontjából; és

c)

kutatási és innovációs együttműködésről szóló nemzetközi megállapodást köt az Unióval, amely meghatározza a PRIMA programban való részvételének feltételeit.

Az első albekezdésben meghatározott feltételeket teljesítő harmadik országokat e határozat alkalmazásában részt vevő államnak kell tekinteni.

2. cikk

A PRIMA céljai

(1)   A Horizont 2020 keretprogram prioritásaival összhangban a PRIMA általános célkitűzései kutatási és innovációs kapacitások építése, az ismeretek fejlesztése és közös innovatív megoldások kifejlesztése a földközi-tengeri térségben az agrár-élelmiszeripari rendszerek fenntarthatóvá tétele, és az integrált vízellátás és vízgazdálkodás területén annak érdekében, hogy az éghajlatváltozásnak jobban ellenállóvá, hatékonyabbá, költséghatékonyabbá, valamint környezeti és szociális szempontból fenntarthatóbbá tegye ezeket a rendszereket és az említett vízellátást és vízgazdálkodást, továbbá hozzájáruljon a vízhiány, az élelmezésbiztonság, az élelmezés, az egészségügy, a jólét és a migráció területén fennálló problémák helyi szintű megoldásához.

(2)   Az (1) bekezdésben megállapított általános célkitűzésekhez történő hozzájárulás érdekében a PRIMA programnak a következő konkrét célkitűzéseket kell megvalósítania:

a)

hosszú távú, közös stratégiai menetrend megfogalmazása az agrár-élelmiszeripari rendszerek fenntarthatóvá tétele és az integrált vízellátás és vízgazdálkodás területén;

b)

a vonatkozó nemzeti kutatási és innovációs programok oly módon való alakítása, hogy a stratégiai menetrend végrehajtásának célját szolgálják;

c)

valamennyi köz- és magánszektorbeli lényeges szereplő bevonása a stratégiai menetrend végrehajtásába a szükséges kritikus tömeg biztosítása érdekében, a tudás és a pénzügyi források összevonása révén;

d)

valamennyi érintett szereplő – többek között kkv-k, a tudományos szféra, nem kormányzati szervezetek és helyi kutatóközpontok – kutatási és innovációs finanszírozási kapacitásának és végrehajtási kapacitásának erősítése.

3. cikk

Az Unió pénzügyi hozzájárulása a PRIMA programhoz

(1)   A PRIMA programhoz nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás – az EFTA-előirányzatokat is beleszámítva – a részt vevő államok hozzájárulásainak összegével egyenlő. Az Unió pénzügyi hozzájárulása nem haladhatja meg a 220 000 000 EUR összeget.

(2)   Az e cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulást – a 966/2012/EU, Euratom rendelet 58. cikke (1) bekezdése c) pontjának vi. alpontjával, valamint 60. és 61. cikkével összhangban – az Unió általános költségvetésének a Horizont 2020 keretprogram végrehajtását szolgáló, a 2013/743/EU tanácsi határozattal (8) létrehozott egyedi program érintett részeihez rendelt előirányzatai, különösen az „Ipari vezető szerep” című II. rész és a „Társadalmi kihívások” című III. rész terhére kell kifizetni.

(3)   Az e cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulást a PRIMA-VS a következőkre használhatja fel:

a)

a 6. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett tevékenységek finanszírozása;

b)

a PRIMA-VS igazgatási költségeinek fedezése, az e cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulás legfeljebb 6 %-áig.

4. cikk

A PRIMA programhoz nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás feltételei

(1)   A 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulás a következő feltételekkel nyújtható:

a)

a részt vevő országok igazolják, hogy a PRIMA e határozattal összhangban létrejött;

b)

a részt vevő államok vagy a részt vevő államok által kijelölt szervezetek kijelölnek egy, a 966/2012/EU, Euratom rendelet 58. cikke (1) bekezdése c) pontjának vi. alpontja szerinti, jogi személyiséggel rendelkező jogalanyt PRIMA-VS-nek, amely felelős a PRIMA hatékony végrehajtásáért, az e határozat 3. cikke (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulás, valamint adott esetben a részt vevő államok pénzügyi hozzájárulásának fogadásáért, elosztásáért és ellenőrzéséért, valamint minden olyan cselekvés megvalósításának biztosításáért, amely a PRIMA célkitűzéseinek eléréséhez szükséges;

c)

minden részt vevő állam kötelezettséget vállal a PRIMA finanszírozásához való hozzájárulásra a PRIMA célkitűzései szempontjából releváns nemzeti forrásokból származó megfelelő hozzájárulással;

d)

a PRIMA-VS igazolja, hogy képes a PRIMA végrehajtására, ideértve az e határozat 3. cikke (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulás – a 966/2012/EU, Euratom rendelet 58., 60. és 61. cikke értelmében vett, az Unió költségvetésére vonatkozó közvetett irányítás keretében történő – fogadását, elosztását és ellenőrzését is;

e)

a 12. cikkel összhangban létrejön a PRIMA hatékony irányítási modellje;

f)

a PRIMA-VS – a Bizottság jóváhagyását követően – elfogadja a 6. cikk (9) bekezdésében szereplő közös elveket.

(2)   A PRIMA végrehajtása során a 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulás a következő további feltételek teljesülésétől is függ:

a)

a PRIMA-VS megvalósítja, illetve végrehajtja a 2. cikkben meghatározott célkitűzéseket és a 6. cikkben említett tevékenységeket;

b)

megfelelő és hatékony irányítási modell fenntartása a 12. cikkel összhangban;

c)

a PRIMA-VS betartja a 966/2012/EU, Euratom rendelet 60. cikkének (5) bekezdésében megállapított jelentéstételi követelményeket;

d)

a részt vevő államok teljesítik az e cikk (1) bekezdésének c) pontja szerinti kötelezettségvállalásokat.

(3)   A Bizottság különösen a két első éves munkaterv keretében értékeli a részt vevő államok által tett kötelezettségvállalások teljesítését. Az uniós pénzügyi hozzájárulásnak a 3. cikk (1) bekezdésében említett maximális összege az értékelést követően a 9. cikkel összhangban felülvizsgálható.

5. cikk

A részt vevő államok hozzájárulásai a PRIMA programhoz

(1)   A részt vevő államoknak 2017. augusztus 7-től2028. december 31-ig tartó időszakban legalább 220 000 000 EUR értékben akár pénzügyi, akár természetbeni hozzájárulást kell nyújtaniuk, vagy gondoskodniuk kell arról, hogy nemzeti finanszírozó szerveik ilyen mértékű hozzájárulást nyújtsanak.

(2)   A részt vevő államok hozzájárulása a következőkből áll:

a)

adott esetben a PRIMA-VS-nek nyújtott pénzügyi hozzájárulás a 6. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett közvetett cselekvések finanszírozása érdekében;

b)

pénzügyi vagy természetbeni hozzájárulások a 6. cikk (1) bekezdésének b) pontjában említett tevékenységek végrehajtása érdekében; és

c)

a PRIMA-VS uniós pénzügyi hozzájárulásból nem fedezett igazgatási költségvetéséhez való pénzügyi vagy természetbeni hozzájárulások a 3. cikk (3) bekezdése b) pontjának megfelelően.

(3)   Az e cikk (2) bekezdésének b) pontjában említett természetbeni hozzájárulások a következőkből állnak: a részt vevő államoknál a 6. cikk (1) bekezdésének b) pontjában említett tevékenységek végrehajtása során felmerült költségek, csökkentve az e költségekhez nyújtott közvetlen vagy közvetett uniós pénzügyi hozzájárulás összegével.

(4)   A (2) bekezdés c) pontjában említett természetbeni hozzájárulások a következőkből állnak: a részt vevő államoknál a PRIMA-VS igazgatási költségvetésének összefüggésében felmerült költségek, csökkentve az e költségekhez nyújtott közvetlen vagy közvetett uniós pénzügyi hozzájárulás összegével.

(5)   A (2) bekezdés b) és c) pontjában említett természetbeni hozzájárulások értékelése céljából a költségeket az érintett részt vevő államok vagy nemzeti finanszírozó szervek szokásos számviteli gyakorlatával, az érintett nemzeti finanszírozó szerv székhelye szerinti részt vevő államban alkalmazandó számviteli standardokkal és az alkalmazandó nemzetközi számviteli standardokkal és nemzetközi pénzügyi beszámolási standardokkal összhangban kell megállapítani. A költségeket az érintett részt vevő államok vagy nemzeti finanszírozó szervek által kijelölt független könyvvizsgálónak kell igazolnia. Az igazolásból fakadó bármely bizonytalanság esetén a PRIMA-VS ellenőrizheti az értékelési módszert. Ha a bizonytalanság ezt követően is fennáll, a PRIMA-VS auditálhatja az értékelési módszert.

(6)   Az e cikk (2) bekezdésének a), b) és c) pontjában említett, a részt vevő államoktól származónak minősülő hozzájárulásokat az éves munkaterv elfogadását követően kell nyújtani. Amennyiben az éves munkatervet a 6. cikk (2) bekezdésében említett referenciaévben fogadják el, akkor az éves munkatervben szereplő, az e cikk (2) bekezdésének c) pontjában említett, a részt vevő államoktól származónak minősülő hozzájárulások a szóban forgó év január 1-jétől teljesített hozzájárulásokat foglalhatják magukban. Ugyanakkor az első éves munkatervben szereplő, az e cikk (2) bekezdésének c) pontjában említett, a részt vevő államoktól származónak minősülő hozzájárulások 2017. augusztus 7-ét követően teljesített hozzájárulásokat is magukban foglalhatnak.

6. cikk

Tevékenységek és a PRIMA végrehajtása

(1)   A PRIMA az éves munkatervében foglaltaknak megfelelően kutatási és innovációs tevékenységek széles köréhez nyújt támogatást a következők révén:

a)

az 1290/2013/EU rendelet és az 1291/2013/EU rendelet szerinti közvetett cselekvések, amelyeket a PRIMA-VS finanszíroz e határozat 7. cikkével összhangban, elsősorban a PRIMA-VS által szervezett transznacionális nyílt versenypályázati felhívások formájában, beleértve a következőket:

i.

kutatási és innovációs cselekvések, valamint innovációs cselekvések;

ii.

a PRIMA előmozdítása és hatásainak maximalizálása érdekében a terjesztésre és tájékoztatásra összpontosító koordinációs és támogatási cselekvések;

b)

a részt vevő államok által, a 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulás nélkül finanszírozott tevékenységek, amelyek a következőkből állnak:

i.

a PRIMA-VS által szervezett transznacionális nyílt versenypályázati felhívások alapján kiválasztott tevékenységek, amelyeket a nemzeti finanszírozó szervek irányítanak a részt vevő államok nemzeti programjai alapján, és amelyek keretében elsősorban vissza nem térítendő pénzügyi támogatást nyújtanak;

ii.

a részt vevő államok nemzeti programjai, többek között transznacionális projektjei szerinti tevékenységek.

(2)   A PRIMA programot éves munkatervek alapján kell végrehajtani, amelyek az adott év (a továbbiakban: referenciaév) január 1-től december 31-ig tartó időszakában folytatott tevékenységeket foglalják magukban. Az éves munkaterveket a referenciaév március 31-ig – a Bizottság jóváhagyását követően – a PRIMA-VS fogadja el. Az éves munkatervek elfogadása során a PRIMA-VS és a Bizottság egyaránt indokolatlan késedelem nélkül jár el. A PRIMA-VS nyilvánosságra hozza az éves munkatervet.

(3)   Az (1) bekezdés a) és b) pontjában említett tevékenységeket kizárólag a referenciaévben, és csak az adott éves munkaterv elfogadását követően lehet megkezdeni.

(4)   Amennyiben az éves munkatervet a referenciaév során fogadják el, a 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulás a PRIMA-VS azon igazgatási költségeinek megtérítésére is felhasználható, amelyek az éves munkatervvel összhangban a szóban forgó referenciaév január 1-jétől merültek fel. Ugyanakkor a 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulásból vissza lehet téríteni a PRIMA-VS azon igazgatási költségeit, amelyek az első éves munkatervvel összhangban 2017. augusztus 7-ét követően merültek fel.

(5)   A PRIMA keretében kizárólag akkor finanszírozható valamely tevékenység, ha szerepel az éves munkatervben. Az éves munkatervben meg kell különböztetni az e cikk (1) bekezdésének a) pontja szerinti tevékenységeket, az e cikk (1) bekezdésének b) pontja szerinti tevékenységeket, valamint a PRIMA-VS igazgatási költségeit. Az éves munkatervnek tartalmaznia kell a megfelelő költségbecsléseket, valamint a 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulással finanszírozott tevékenységekhez, valamint a részt vevő államok által a 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulás nélkül finanszírozott tevékenységekhez rendelt költségvetési forrásokat. Az éves munkatervben fel kell tüntetni továbbá a részt vevő államok az 5. cikk (2) bekezdésének b) pontjában említett természetbeni hozzájárulásainak becsült értékét.

(6)   A referenciaévre vonatkozó módosított éves munkatervben és az azt követő referenciaévekre vonatkozó éves munkatervben figyelembe kell venni a korábbi pályázati felhívások eredményeit. Ezekben a munkatervekben külön figyelmet kell fordítani az eredetileg az (1) bekezdés b) pontja szerinti tevékenységek körébe tartozó olyan tudományos témakörökre, amelyek vonatkozásában megfelelő finanszírozás hiányában nem indult elég támogatott projekt.

(7)   2024. december 31-ig el kell indítani az utolsó finanszírozandó tevékenységeket, beleértve a releváns éves munkaterv szerinti utolsó pályázati felhívásokat. Kellően indokolt esetben a tevékenységek elindítására 2025. december 31-ig van lehetőség.

(8)   A részt vevő államok által a 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulás nélkül finanszírozandó tevékenységek azt követően kerülhetnek az éves munkatervbe, hogy a PRIMA célkitűzései összefüggésében a PRIMA-VS által szervezett, nemzetközi szakmai vizsgálat keretében végzett külső független értékelés pozitív eredménnyel zárult.

(9)   Az éves munkatervben szereplő, a részt vevő államok által a 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulás nélkül finanszírozott tevékenységeket a PRIMA-VS által – a Bizottság jóváhagyását követően – elfogadott közös elvekkel összhangban kell végrehajtani. A közös elveknek figyelemmel kell lenniük az e határozatban, a 966/2012/EU, Euratom rendelet VI. címében és az 1290/2013/EU rendeletben megállapított elvekre, különösen az egyenlő bánásmód, az átláthatóság, valamint a független szakmai értékelés és kiválasztás elveire. A PRIMA-VS – a Bizottság jóváhagyását követően – elfogadja a részt vevő államok PRIMA-VS felé fennálló jelentéstételi kötelezettségére vonatkozó követelményeket is, beleértve a valamennyi tevékenység kapcsán alkalmazandó mutatókat is.

(10)   Az (1) bekezdés b) pontjának i. alpontjában említett tevékenységeknek a 9. cikkben említett közös elvek mellett meg kell felelniük a következő feltételeknek is:

a)

a pályázatoknak transznacionális projektekre kell irányulniuk, legalább három különböző, a vonatkozó pályázati felhívás szerinti benyújtási határidő időpontjában az e határozattal összhangban részt vevő államnak minősülő országban székhellyel rendelkező három jogalany részvételével, amelyek közül:

i.

legalább egy valamely tagállamban vagy a Horizont 2020 keretprogramhoz társult harmadik országban rendelkezik székhellyel és nem tartozik a ii. pont hatálya alá; valamint

ii.

legalább egy az 1. cikk (2) bekezdésében felsorolt vagy a Földközi-tengerrel határos harmadik országban rendelkezik székhellyel;

b)

a pályázatokat transznacionális pályázati felhívások útján kell kiválasztani, és legalább három független szakértő közreműködésével kell értékelni a következő odaítélési kritériumok alapján: kiválóság, hatás, valamint a végrehajtás minősége és hatékonysága;

c)

a pályázatokat az elbírálás eredményeinek megfelelően rangsorolni kell. A kiválasztást a PRIMA-VS végzi el a rangsorolásnak megfelelően. A részt vevő államok olyan megfelelő finanszírozási módban állapodnak meg, amely a küszöböt elérő pályázatok közül a lehető legtöbb finanszírozását teszi lehetővé e rangsorolás alapján, mindenekelőtt úgy, hogy a pályázati felhívások céljára fordítható tartalékösszeggel növeli a nemzeti hozzájárulásokat. Amennyiben egy vagy több projekt nem finanszírozható, a rangsorolásban közvetlenül utánuk következő projekteket lehet kiválasztani.

(11)   A PRIMA-VS figyelemmel kíséri az éves munkatervben szereplő valamennyi tevékenység végrehajtását, és erről jelentést tesz a Bizottságnak.

(12)   A PRIMA tevékenységeihez és a PRIMA programmal együttműködésben végrehajtott tevékenységekhez kapcsolódó bármely közleményben vagy kiadványban – függetlenül attól, hogy azt a PRIMA-VS, egy részt vevő állam, annak nemzeti finanszírozó szervei vagy egy adott tevékenység résztvevői tették-e közzé – fel kell tüntetni a következő szöveget: „a(z) ... [tevékenység neve] az Európai Unió által támogatott PRIMA-program részét képezi”.

7. cikk

Részvételi és terjesztési szabályok

(1)   A PRIMA-VS az 1290/2013/EU rendelet szerinti finanszírozó szervnek minősül, és az említett rendeletben megállapított szabályoknak megfelelően pénzügyi támogatást nyújt az e határozat 6. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett közvetett cselekvésekhez, az e cikkben meghatározott eltérésekkel.

(2)   Az 1290/2013/EU rendelet 9. cikke (1) bekezdésének b) pontjától eltérve a résztvevők minimális száma három különböző, a vonatkozó pályázati felhívásban foglalt benyújtási határidő időpontjában az e határozattal összhangban részt vevő államnak minősülő országban székhellyel rendelkező három jogalany, amelyek közül:

a)

legalább egy valamely tagállamban vagy a Horizont 2020 keretprogramhoz társult harmadik országban rendelkezik székhellyel és nem tartozik a b) pont hatálya alá; valamint

b)

legalább egy az 1. cikk (2) bekezdésében felsorolt vagy a Földközi-tengerrel határos harmadik országban rendelkezik székhellyel.

(3)   Az 1290/2013/EU rendelet 9. cikkének (3) bekezdésétől eltérve az éves munkatervben megállapított kellően indokolt esetben a minimumfeltétel egy olyan jogalany részvétele, amely a vonatkozó pályázati felhívás szerinti benyújtási határidő időpontjában az e határozattal összhangban részt vevő államnak minősülő országban székhellyel rendelkezik.

(4)   Az 1290/2013/EU rendelet 10. cikkének (1) és (2) bekezdésétől eltérve a következő jogalanyok jogosultak a PRIMA-VS által nyújtott finanszírozásra:

a)

valamely részt vevő államban székhellyel rendelkező vagy az Unió joga alapján létrehozott bármely jogalany;

b)

az 1290/2013/EU rendelet 2. cikke (1) bekezdésének 12. pontjában meghatározottak szerinti bármely európai érdekű nemzetközi szervezet.

(5)   Olyan nemzetközi szervezet, illetve olyan, részt vevő államnak nem minősülő országban székhellyel rendelkező jogalany részvétele esetén, amely a (4) bekezdés alapján nem jogosult finanszírozásra, a PRIMA-VS abban az esetben nyújthat finanszírozást, ha a következő feltételek közül legalább egy teljesül:

a)

a PRIMA-VS az említett nemzetközi szervezet, illetve jogalany részvételét a szóban forgó cselekvés megvalósítása szempontjából alapvetően fontosnak ítéli meg;

b)

a finanszírozásról kétoldalú tudományos és technológiai megállapodás vagy az Unió és a nemzetközi szervezet, illetőleg részt vevő államnak nem minősülő országban székhellyel rendelkező jogalany esetében az Unió és a jogalany székhelye szerinti ország között létrejött más megegyezés rendelkezik.

(6)   A 966/2012/EU, Euratom rendelet, az 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelet és az 1290/2013/EU rendelet sérelme nélkül, a vonatkozó támogatásimegállapodás-minta előírhatja, hogy a részt vevő államnak nem minősülő országban székhellyel rendelkező, a PRIMA-VS általi finanszírozásban részesülő jogalanyoknak szintén megfelelő pénzügyi garanciákat kell nyújtaniuk.

(7)   Az 1290/2013/EU rendelet sérelme nélkül, figyelembe véve a PRIMA sajátosságait, a PRIMA-VS az éves munkatervekben további részvételi feltételt vezethet be azon szervezettípusokra vonatkozóan, amelyek közvetett cselekvések koordinátorai lehetnek.

8. cikk

Megállapodások az Unió és a PRIMA-VS között

(1)   Amennyiben a PRIMA-VS-nek a 966/2012/EU, Euratom rendelet 61. cikkének (1) bekezdése szerinti előzetes értékelése kedvező eredménnyel zárul, és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak az említett rendelet 58. cikke (1) bekezdése c) pontjának vi. alpontja szerint, a Bizottság az Unió nevében hatáskör-átruházási megállapodást és éves forrásátadási megállapodásokat köt a PRIMA-VS-sel.

(2)   Az e cikk (1) bekezdésében említett hatáskör-átruházási megállapodást a 966/2012/EU, Euratom rendelet 58. cikkének (3) bekezdésével, 60. és 61. cikkével, valamint az 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 40. cikkével összhangban kell megkötni. A megállapodásnak többek között tartalmaznia kell:

a)

a PRIMA-VS által nyújtandó hozzájárulásra vonatkozó, a 2013/743/EU határozat II. mellékletében foglalt teljesítménymutatókra tekintettel meghatározott követelményeket;

b)

a 2013/743/EU határozat III. mellékletében említett nyomon követéshez a PRIMA-VS által nyújtandó hozzájárulásra vonatkozó követelményeket;

c)

a PRIMA-VS működéséhez kapcsolódó egyedi teljesítménymutatókat;

d)

azokat a követelményeket, amelyek alapján a PRIMA-VS-nek információkat kell szolgáltatnia az igazgatási költségekről és részletes adatokat kell rendelkezésre bocsátania a PRIMA végrehajtásáról;

e)

a Bizottság terjesztési és jelentéstételi kötelezettségeinek teljesítéséhez szükséges adatok benyújtásával kapcsolatos rendelkezéseket;

f)

az éves munkaterv tervezetének, a 6. cikk (9) bekezdésében említett közös elveknek és a részt vevő államok jelentéstételi kötelezettségeinek a PRIMA-VS általi elfogadását megelőző, a Bizottság általi jóváhagyására vagy elutasítására vonatkozó rendelkezéseket; és

g)

a PRIMA-VS pályázati felhívásainak különösen a résztvevők számára fenntartott egységes portálon, valamint a Horizont 2020 keretprogrammal kapcsolatos információk terjesztésére szolgáló, a Bizottság által kezelt egyéb elektronikus eszközök segítségével történő közzétételével kapcsolatos rendelkezéseket.

9. cikk

Az uniós pénzügyi hozzájárulás megszüntetése, csökkentése és felfüggesztése

(1)   Ha a PRIMA programot nem, nem megfelelően, részlegesen vagy késve hajtják végre, akkor a Bizottság – a PRIMA tényleges végrehajtásától függően – megszüntetheti, arányosan csökkentheti vagy felfüggesztheti a 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulást.

(2)   Amennyiben a részt vevő államok nem, vagy csak részben vagy késedelmesen nyújtanak pénzügyi hozzájárulást a PRIMA programhoz, a Bizottság a részt vevő államok által a PRIMA végrehajtásához rendelkezésre bocsátott források összegét figyelembe véve megszüntetheti, arányosan csökkentheti vagy felfüggesztheti a 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulást.

10. cikk

Utólagos ellenőrzések

(1)   Az e határozat 6. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett közvetett cselekvésekre vonatkozó kiadások utólagos ellenőrzését a PRIMA-VS végzi el az 1291/2013/EU rendelet 29. cikkének megfelelően.

(2)   A Bizottság határozhat úgy, hogy az (1) bekezdésben említett ellenőrzéseket maga hajtja végre. Ennek során betartja a vonatkozó – mindenekelőtt a 966/2012/EU, Euratom rendeletben, az 1290/2013/EU rendeletben és az 1291/2013/EU rendeletben megállapított – szabályokat.

11. cikk

Az Unió pénzügyi érdekeinek védelme

(1)   A Bizottság – csalás, korrupció és más jogellenes cselekmények elleni megelőző intézkedésekkel, hatékony ellenőrzésekkel, szabálytalanság észlelése esetén a jogalap nélkül kifizetett összegek visszafizettetésével, valamint adott esetben hatékony, arányos és visszatartó erejű közigazgatási szankciókkal – biztosítja, hogy az e határozat alapján finanszírozott cselekvések végrehajtása során az Unió pénzügyi érdekei védelemben részesüljenek.

(2)   A PRIMA-VS-nek a Bizottság alkalmazottai, valamint a Bizottság által felhatalmazott más személyek, illetve a Számvevőszék számára hozzáférést kell biztosítania a telephelyeihez és helyiségeihez, továbbá az ellenőrzések elvégzéséhez szükséges valamennyi információhoz, az elektronikus információkat is ideértve.

(3)   Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a 883/2013/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendeletben (9) és a 2185/96/Euratom, EK tanácsi rendeletben (10) meghatározott rendelkezésekkel és eljárásokkal összhangban vizsgálatokat – többek között helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat – végezhet annak megállapítása céljából, hogy az e határozat alapján finanszírozott, vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó megállapodással, vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó határozattal vagy valamely szerződéssel összefüggésben történt-e csalás, korrupció vagy bármilyen más jogellenes tevékenység, amely sérti az Unió pénzügyi érdekeit.

(4)   Az (1), a (2) és a (3) bekezdésben foglaltak sérelme nélkül, az e határozat végrehajtása keretében létrejött szerződéseknek, támogatási megállapodásoknak és támogatási határozatoknak olyan rendelkezéseket kell tartalmazniuk, amelyek kifejezetten felhatalmazzák a Bizottságot, a PRIMA-VS-t, a Számvevőszéket és az OLAF-ot arra, hogy saját hatáskörüknek megfelelően lefolytassák az említett ellenőrzéseket és vizsgálatokat. Amennyiben valamely cselekvés végrehajtását részben vagy egészben kiszervezték vagy azzal mást bíztak meg, vagy amennyiben az közbeszerzési szerződés vagy pénzügyi támogatás harmadik félnek való odaítélését igényli, a szerződésnek, támogatási megállapodásnak vagy támogatási határozatnak tartalmaznia kell a szerződő fél vagy a kedvezményezett azon kötelezettségét, hogy az érintett harmadik felekkel kifejezetten elfogadtassa a Bizottság, a PRIMA-VS, a Számvevőszék és az OLAF említett hatáskörét.

(5)   A PRIMA végrehajtása során a részt vevő államoknak minden olyan törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezést el kell fogadniuk és minden olyan egyéb intézkedést meg kell tenniük, amely az Unió pénzügyi érdekeinek védelméhez, különösen pedig az Uniót megillető esedékes összegeknek a 966/2012/EU, Euratom rendelettel és az 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelettel összhangban történő teljes visszafizetése biztosításához szükséges.

12. cikk

A PRIMA irányítása

(1)   A PRIMA-VS szervei a következők:

a)

kuratórium, amelynek elnöke és társelnöke van;

b)

irányítóbizottság;

c)

titkárság, amelynek élén az igazgató áll;

d)

tudományos tanácsadó bizottság.

(2)   A PRIMA-VS-t a kuratórium irányítja, amelyben az összes részt vevő állam képviselteti magát. A PRIMA-VS döntéshozó szerve a kuratórium.

A kuratórium – a Bizottság jóváhagyását követően – elfogadja:

a)

az éves munkatervet;

b)

a 6. cikk (9) bekezdésében említett közös elveket; és

c)

a részt vevő államok PRIMA-VS felé fennálló jelentéstételi kötelezettségeit.

A kuratórium ellenőrzi, hogy az 1. cikk (3) bekezdésében és a 4. cikk (1) bekezdésének c) pontjában foglalt feltételek teljesülnek-e, és erről tájékoztatja a Bizottságot.

A kuratórium jóváhagyja az 1. cikk (2) bekezdésében felsoroltakon kívüli, a Horizont 2020 keretprogramhoz nem társult harmadik országoknak a PRIMA programban való részvételét azt követően, hogy megvizsgálta, hogy részvételük mennyiben releváns a PRIMA célkitűzéseinek megvalósítása szempontjából.

Valamennyi részt vevő állam egy szavazattal rendelkezik a kuratóriumban. A határozatokat konszenzussal kell meghozni. Konszenzus hiányában a kuratórium az érvényesen leadott szavazatok legalább 75 %-os szavazati többségével fogadja el határozatát.

Az Uniót, akit a Bizottság képvisel, megfigyelőként meg kell hívni a kuratórium valamennyi ülésére, és részt vehet a vitákban. Az Unió rendelkezésére kell bocsátani valamennyi szükséges dokumentumot.

(3)   A kuratórium meghatározza az irányítóbizottság tagjainak számát, amely nem lehet kevesebb ötnél, és kinevezi a tagokat. Az irányítóbizottság nyomon követi az igazgató munkáját és tájékoztatja a kuratóriumot a PRIMA titkárság általi végrehajtásáról. Ezen belül iránymutatást nyújt az éves költségvetés végrehajtásával és az éves munkatervvel kapcsolatban.

(4)   A kuratórium létrehozza a PRIMA-VS titkárságát mint a PRIMA végrehajtó szervét.

A titkárság:

a)

végrehajtja az éves munkatervet;

b)

támogatást nyújt a PRIMA-VS más szerveinek;

c)

figyelemmel kíséri a PRIMA végrehajtását és beszámol arról;

d)

kezeli a 3. cikk (1) bekezdésében említett uniós pénzügyi hozzájárulást és a részt vevő államok által nyújtott pénzügyi hozzájárulásokat, és beszámol azok felhasználásáról;

e)

népszerűsítéssel és tájékoztatással növeli a PRIMA láthatóságát;

f)

a 8. cikkben említett hatáskör-átruházási megállapodással összhangban kapcsolatot tart a Bizottsággal;

g)

biztosítja a PRIMA- keretében folytatott tevékenységek átláthatóságát.

(5)   A kuratórium tudományos tanácsadó bizottságot jelöl ki, amely a PRIMA szempontjából releváns területeken szakértelemmel rendelkező, neves független szakértőkből áll. A kuratórium megállapítja a tudományos tanácsadó bizottság tagjainak számát, valamint kijelölésük szabályait az 1290/2013/EU rendelet 40. cikkének megfelelően.

A tudományos tanácsadó bizottság:

a)

tanácsot ad a kuratóriumnak a stratégiai prioritásokkal és szükségletekkel kapcsolatban;

b)

tudományos és technikai szempontból tanácsot ad a kuratóriumnak az éves munkaterv tervezetének tartalmával és célterületével kapcsolatban;

c)

felülvizsgálja a PRIMA- végrehajtásának tudományos és technikai vonatkozásait, és véleményezi a programról szóló éves jelentést.

13. cikk

Információközlés

(1)   A Bizottság kérésére a PRIMA-VS benyújtja a Bizottságnak a 14. cikkben említett jelentések elkészítéséhez szükséges információkat.

(2)   A részt vevő államok a PRIMA-VS közreműködésével benyújtják a Bizottságnak az Európai Parlament, a Tanács vagy a Számvevőszék által a PRIMA pénzügyi irányítását illetően kért információkat.

(3)   A Bizottság az e cikk (2) bekezdésében említett információkat belefoglalja a 14. cikkben említett jelentésekbe.

14. cikk

Értékelés

(1)   A Bizottság 2022. június 30-ig független szakértők segítségével elvégzi a PRIMA időközi értékelését. A Bizottság jelentést készít az értékelésről, amely tartalmazza az értékelés következtetéseit és a Bizottság észrevételeit. A Bizottság e jelentést 2022. december 31-ig benyújtja az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

(2)   A Bizottság 2028. december 31-ig – független szakértők segítségével – elvégzi a PRIMA végső értékelését. Erről az értékelésről a Bizottság jelentést készít, amelyben ismerteti az értékelés eredményeit és 2029. június 30-ig benyújtja a jelentést az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

15. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

16. cikk

Címzettek

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Strasbourgban, 2017. július 4-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

A. TAJANI

a Tanács részéről

az elnök

M. MAASIKAS


(1)  HL C 125., 2017.4.21., 80. o.

(2)  Az Európai Parlament 2017. június 13-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2017. június 26-i határozata.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1291/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) létrehozásáról és az 1982/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 104. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 1290/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, valamint az 1906/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 81. o.).

(5)  HL C 205., 2013.7.19., 9. o.

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács 966/2012/EU, Euratom rendelete (2012. október 25.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.).

(7)  A Bizottság 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2012. október 29.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályairól (HL L 362., 2012.12.31., 1. o.).

(8)  A Tanács 2013/743/EU határozata (2013. december 3.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról és a 2006/971/EK, a 2006/972/EK, a 2006/973/EK, a 2006/974/EK és a 2006/975/EK határozatok hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 965. o.).

(9)  Az Európai Parlament és a Tanács 883/2013/EU, Euratom rendelete (2013. szeptember 11.) az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról, valamint az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1074/1999/Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 248., 2013.9.18., 1. o.).

(10)  A Tanács 2185/96/Euratom, EK rendelete (1996. november 11.) az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és egyéb szabálytalanságokkal szembeni védelmében a Bizottság által végzett helyszíni ellenőrzésekről és vizsgálatokról (HL L 292., 1996.11.15., 2. o.).


A Bizottság nyilatkozata a PRIMA végrehajtási struktúrájának pénzügyi garanciáiról

1.

A PRIMA-kezdeményezéssel kapcsolatosan az EU költségvetési rendelete 58. cikke (1) bekezdése c) pontjának vi. alpontja értelmében a Bizottság a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatokat átruházhatja magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervre (Végrehajtási Struktúra – VS). Az ilyen szervnek megfelelő pénzügyi garanciákat kell nyújtania.

2.

Az EU pénzeszközeivel való hatékony és eredményes pénzgazdálkodás tiszteletben tartása érdekében e garanciáknak az alkalmazási körre vagy az összegekre vonatkozó korlátozások nélkül fedezniük kell a VS minden olyan, az EU-val szembeni tartozását, amely a hatáskör-átruházási megállapodásban szereplő végrehajtási feladatokkal kapcsolatos. A Bizottság általában elvárja, hogy a kezesek egyetemleges felelősséget vállaljanak a VS tartozásaiért.

3.

Ugyanakkor a részletes kockázatértékelés alapján – különösen, amennyiben a költségvetési rendelet 61. cikkének megfelelően a VS-re vonatkozóan lefolytatott előzetes pillérértékelés eredménye megfelelőnek bizonyul –, a Bizottság PRIMA-ért felelős engedélyezésre jogosult tisztviselője mérlegeli a következőket:

Az arányosság elvének figyelembevételével a VS-től megkövetelt pénzügyi garanciák az uniós hozzájárulás maximális összegére korlátozhatók.

Ennek megfelelően minden egyes kezes kötelezettsége arányos lehet a PRIMA-hoz való hozzájárulásuk részével.

A kezesek a kötelezettségekre vonatkozó nyilatkozatukban megállapodhatnak arról, hogy milyen módon teljesítik e kötelezettségüket.