23.5.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 134/38


A BIZOTTSÁG (EU) 2017/877 HATÁROZATA

(2017. május 16.)

a „Csökkentsük az EU-t szétszakító bér- és gazdasági különbségeket!” elnevezésű javasolt polgári kezdeményezésről

(az értesítés a C(2017) 3382. számú dokumentummal történt)

(Csak az angol nyelvű szöveg hiteles)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a polgári kezdeményezésről szóló, 2011. február 16-i 211/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 4. cikkére,

mivel:

(1)

A „Csökkentsük az EU-t szétszakító bér- és gazdasági különbségeket!” elnevezésű javasolt polgári kezdeményezés tárgyának megjelölése: „Olyan jogi aktusok, amelyek egyértelműen bizonyítják az EU azon szándékát, hogy fel kívánja számolni a tagállamok közötti bérkülönbségeket, és amelyek – e cél érdekében – lehetővé teszik a tagállamok hatékonyabb kohézióját”.

(2)

A javasolt polgári kezdeményezés céljainak megjelölése: „A jelentős bérkülönbségek miatt a munkavállalók mozgása egyirányú. A tömeges kivándorlás miatt a kevésbé kedvező helyzetű tagállamok még inkább lemaradnak. Eközben a gazdagabb tagállamok a munkavállalók tömeges beáramlását az érdekeiket sértő beavatkozásként érzékelik, és ez szétszakítja az EU-t. Az EU-nak egyértelműen bizonyítania kell a munkavállalók szabad mozgását érintő bérkülönbségek felszámolására irányuló szándékát, és ehhez – fennmaradása biztosításának céljából – hatékonyabb kohézióra van szüksége.”

(3)

A Szerződések végrehajtása céljából uniós jogi aktusok fogadhatók el:

olyan iránymutatásokról, amelyeket a tagállamoknak foglalkoztatáspolitikájukban figyelembe kell venniük,

az Európai Szociális Alapra vonatkozóan, amelynek célja az Unión belül a munkavállalók foglalkoztatásának megkönnyítése, földrajzi és foglalkozási mobilitásuk növelése, továbbá az ipari és a termelési rendszerben bekövetkező változásokhoz való alkalmazkodásuk megkönnyítése, különösen szakképzés és átképzés útján,

a strukturális alapok feladatainak, elsődleges célkitűzéseinek és megszervezésének meghatározása céljából, amennyiben a támogatandó fellépés hozzájárul az Unió gazdasági, társadalmi és területi kohéziójának erősítéséhez.

(4)

A Szerződések végrehajtása céljából uniós jogi aktusok fogadhatók el a tagállamok tevékenységeinek támogatása és kiegészítése céljából többek között az alábbi területeken: munkafeltételek; a munkavállalók szociális biztonsága és szociális védelme; a munkavállalók védelme munkaviszonyuk megszüntetése esetén; a munkavállalók tájékoztatása és véleményük meghallgatása; a munkavállalók és munkaadók érdekeinek képviselete és kollektív védelme, beleértve a vállalatvezetésben való részvételt; a munkaerőpiacról kirekesztett személyek beilleszkedésének lehetővé tétele; a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem; valamint a szociális védelmi rendszerek modernizálása. Az ilyen jogi aktusok azonban nem vonatkozhatnak a díjazásra, az egyesülési jogra, a sztrájkjogra vagy a kizárás jogára.

(5)

Az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) megerősíti az uniós polgárság intézményét, és tovább fokozza az Unió demokratikus működését többek között azáltal, hogy kimondja, minden polgárnak joga van ahhoz, hogy részt vegyen az Unió demokratikus életében az európai polgári kezdeményezés révén.

(6)

E célból a polgári kezdeményezésre alkalmazandó eljárásoknak és feltételeknek világosnak, egyszerűnek, felhasználóbarátnak és a polgári kezdeményezés jellegével arányosnak kell lenniük annak érdekében, hogy bátorítsák a polgárok részvételét és elérhetőbbé tegyék az Uniót.

(7)

Ezen okokból helyénvaló úgy tekinteni, hogy a javasolt polgári kezdeményezés nem esik nyilvánvalóan a Bizottság azon hatáskörén kívül, hogy a Szerződések végrehajtásához a rendelet 4. cikke (2) bekezdése b) pontjának megfelelően uniós jogi aktusra irányuló javaslatot nyújtson be.

(8)

A „Csökkentsük az EU-t szétszakító bér- és gazdasági különbségeket!” elnevezésű javasolt polgári kezdeményezést ezért nyilvántartásba kell venni. A javasolt polgári kezdeményezést támogató nyilatkozatok ugyanakkor a Szerződések végrehajtását kizárólag a (3) és (4) preambulumbekezdésben meghatározott hatályon belül célzó uniós jogi aktusokra irányuló javaslatok Bizottság általi előterjesztésének kezdeményezése céljából gyűjthetők,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)   A „Csökkentsük az EU-t szétszakító bér- és gazdasági különbségeket!” elnevezésű javasolt polgári kezdeményezés ezúton nyilvántartásba vételre kerül.

(2)   A javasolt polgári kezdeményezést támogató nyilatkozatok ugyanakkor a Szerződések végrehajtását kizárólag a következő területeken célzó uniós jogi aktusokra irányuló javaslatok Bizottság általi előterjesztésének kezdeményezése céljából gyűjthetők: munkafeltételek; a munkavállalók szociális biztonsága és szociális védelme; a munkavállalók védelme munkaviszonyuk megszüntetése esetén; a munkavállalók tájékoztatása és véleményük meghallgatása; a munkavállalók és munkaadók érdekeinek képviselete és kollektív védelme, beleértve a vállalatvezetésben való részvételt; a munkaerőpiacról kirekesztett személyek beilleszkedésének lehetővé tétele; a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem; valamint a szociális védelmi rendszerek modernizálása. Az ilyen jogi aktusok azonban nem vonatkozhatnak a díjazásra, az egyesülési jogra, a sztrájkjogra vagy a kizárás jogára.

2. cikk

Ez a határozat 2017. május 22-én lép hatályba.

3. cikk

E határozat címzettjei a „Csökkentsük az EU-t szétszakító bér- és gazdasági különbségeket!” elnevezésű javasolt polgári kezdeményezés szervezői (a polgári bizottság tagjai), akiket kapcsolattartóként GYÖNGYÖSI Márton és Jaak MADISON képvisel.

Kelt Strasbourgban, 2017. május 16-án.

a Bizottság részéről

Frans TIMMERMANS

első alelnök


(1)  HL L 65., 2011.3.11., 1. o.