31.1.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 31/61


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2017. január 24.)

az „állatjóléti platform” bizottsági szakértői csoport létrehozásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2017/C 31/12)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

mivel:

(1)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 13. cikke az állatokat érző lényekként ismeri el, és felhívja az Uniót és a tagállamokat, hogy az Unió mezőgazdasági, halászati, közlekedési, belső piaci, kutatási, technológiafejlesztési és űrkutatási politikáinak kialakításánál és végrehajtásánál teljes mértékben vegyék figyelembe az állatok kíméletére vonatkozó követelményeket, miközben tiszteletben tartják a tagállamok – különösen a vallási szertartásokra, kulturális hagyományokra és regionális örökségre vonatkozó – jogszabályi vagy közigazgatási rendelkezéseit és szokásait.

(2)

Az Európai Unióról szóló szerződés 11. cikke (2) bekezdésének megfelelően az intézmények az érdekképviseleti szervezetekkel és a civil társadalommal nyílt, átlátható és rendszeres párbeszédet tartanak fenn.

(3)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 26. cikkének értelmében az Unió a Szerződések vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően meghozza az áruk, a személyek, a szolgáltatások és a tőke szabad mozgását biztosító belső piac létrehozásához, illetve működésének biztosításához szükséges intézkedéseket.

(4)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 38. cikkének rendelkezése szerint az Unió közös mezőgazdasági politikát határoz meg és hajt végre.

(5)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 179. cikke szerint az Unió célja, hogy európai kutatási térség létrehozásával erősítse tudományos és technológiai alapjait. Az EUMSZ 180. cikkének b) pontja értelmében az Unió előmozdítja a harmadik országokkal és nemzetközi szervezetekkel történő együttműködést az uniós kutatás, technológiai fejlesztés és demonstráció területén.

(6)

2011-ben a Bizottság állatjóléttel foglalkozó szakértői csoportot (1) hozott létre annak céljából, hogy a csoport támogatást és tanácsadást nyújtson a Bizottságnak az állatjóléti jogszabályokkal kapcsolatos kérdésekben, valamint az állatjólétre vonatkozó jogszabályok területén az információk, tapasztalatok és bevált módszerek cseréjének elősegítése érdekében.

(7)

Az Európai Parlament (2) és az Európai Unió Tanácsa (3) uniós állatjóléti platform létrehozását sürgette az érdekeltek közötti, a tapasztalatok, szakértelem és vélemények megosztását célzó párbeszéd javítása érdekében.

(8)

A Parlament és a Tanács kérésének eleget téve az „állatjóléti platform” (a továbbiakban: platform) elnevezésű szakértői csoport támogatást nyújtana a Bizottságnak, és elősegítené a rendszeres párbeszédet az állatjóléthez közvetlenül kapcsolódó uniós ügyekben (mint például a jogszabályok érvényre juttatása, valamint a tudományos ismeretek, az innovációk és a bevált állatjóléti módszerek/kezdeményezések cseréje, továbbá az állatjóléttel kapcsolatos nemzetközi kezdeményezések). A platform emellett támogatást nyújtana a Bizottságnak az állatjóléthez potenciálisan kapcsolódó releváns uniós témákban, mint például kereskedelem, antimikrobiális rezisztencia, élelmiszerbiztonság, kutatás és környezet. Mivel a platform ugyanazon megbízással rendelkezik majd, mint az állatjóléttel foglalkozó jelenlegi szakértői csoport, ez utóbbit nem szükséges fenntartani.

(9)

A platform tevékenysége során megfelelően figyelembe veszi az állatjólét területén dolgozó más releváns, párbeszédet folytató csoportok, így például az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság munkacsoportjainak és hálózatainak vagy az Állategészségügyi Világszervezet regionális állatjóléti platformjának a tevékenységét.

(10)

A platform összetétele a következő érdekelt felek képviselőiből áll: valamennyi tagállam illetékes hatóságai, az élelmiszerláncban és az egyéb mezőgazdasági célú állattartásban uniós szinten érintett üzleti szervezetek, az állatjólét területén uniós szinten érintett civil társadalmi szervezetek, valamint az állatjólét-tudományok területén tevékeny tudományos testületek és kutatóintézetek. A platformban tagságra jogosultak azon nem uniós tagállamok illetékes hatóságainak szakértői, amelyek az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás szerződő felei, valamint nemzetközi kormányközi szervezetek szakértői is.

(11)

A platform tagjai számára meg kell határozni az információk nyilvánosságra hozatalára vonatkozó szabályokat.

(12)

A személyes adatok feldolgozását a 45/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (4) megfelelően kell végezni.

(13)

E határozat alkalmazását célszerű határozott időtartamhoz kötni. A Bizottság kellő időben megvizsgálja, hogy ezt az időtartamot indokolt-e meghosszabbítani,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Tárgy

Létrejön az „állatjóléti platform” (a továbbiakban: platform) szakértői csoport.

2. cikk

Feladatok

A platform feladatai a következők:

a)

a Bizottság támogatása olyan koordinált fellépések kidolgozása és cseréje terén, amelyek célja, hogy hozzájáruljanak az állatjóléthez kapcsolódó európai uniós jogszabályok végrehajtásához és alkalmazásához, valamint az uniós jogszabályok és a nemzetközi állatjóléti előírások Unión belüli és kívüli értelmezéséhez;

b)

a vállalkozások által az állatjólét javítására irányulóan tett önkéntes kötelezettségvállalások kidolgozásának és alkalmazásának elősegítése;

c)

az uniós állatjóléti előírások előmozdításához való hozzájárulás az uniós termékek piaci értékének globális növelése érdekében;

d)

az illetékes hatóságok, a vállalkozások, a civil társadalom, a tudományos testületek és a tudományos élet, valamint a nemzetközi kormányközi szervezetek közötti, az Unió szempontjából releváns állatjóléti témákat érintő párbeszéd ösztönzése;

e)

az Unió szempontjából releváns állatjóléti témákat érintő tapasztalatok és bevált módszerek, tudományos ismeretek és innováció cseréjének előmozdítása;

f)

a fent említett területek és tevékenységek vonatkozásában a szakpolitikai fejleményekkel kapcsolatos információk megosztása.

3. cikk

Konzultáció

A Bizottság konzultációt folytathat a platformmal bármely, az Unió szempontjából releváns állatjóléti kérdés vonatkozásában.

4. cikk

Tagok

(1)   A platform legfeljebb 75 tagból áll.

(2)   A platform összetétele:

a)

az Európai Unió tagállamainak és azon nem uniós tagállamoknak az állatjólétért felelős illetékes hatóságai, amelyek az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás szerződő felei (a továbbiakban: EGT-tagok),

b)

olyan vállalkozások és üzleti szervezetek, amelyek uniós szintű tevékenységet folytatnak az élelmiszerlánc területén, állatok vagy állati termékek vonatkozásában, továbbá az egyéb mezőgazdasági célú állattartásban;

c)

az állatjólét területén uniós szintű tevékenységet folytató civil társadalmi szervezetek;

d)

az uniós szakpolitikákra hatást gyakorló állatjólét-tudomány területén tevékeny tudományos testületek és kutatóintézetek független szakértői;

e)

az állatjólét területén tevékeny nemzetközi kormányközi szervezetek (5);

f)

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság.

(3)   A (2) bekezdés d) pontjában felsorolt tagokat személyes minőségükben nevezik ki, és azok függetlenül, a közérdek szolgálatában járnak el.

(4)   A (2) bekezdés b) és c) pontjában felsorolt tagok az 5. cikkben foglalt eljárás szerint kerülnek kiválasztásra. A platformba magas rangú tisztviselőket jelölnek képviselőnek, és felelősek annak biztosításáért, hogy a képviselők állandóak legyenek, és megfelelően magas szakértelemmel rendelkezzenek. A Bizottság elutasíthatja az e tagok által kijelölt egyes képviselőket, amennyiben a platform pályázati felhívásában meghatározott megalapozott okból a jelölést nem tartja megfelelőnek. Ilyen esetben a szervezetet egy másik tag kinevezésére kérik fel.

(6)   A (2) bekezdés a), e) és f) pontjában felsorolt tagok állatjólétért felelős képviselőt jelölnek ki, és felelősek annak biztosításáért, hogy a képviselők megfelelően magas szakértelemmel rendelkezzenek.

(7)   Azok a tagok, akik a továbbiakban nem tudnak hatékony hozzájárulást nyújtani a szakértői csoport tevékenységeihez, akik az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság véleménye szerint nem felelnek meg az Európai Unió működéséről szóló szerződés 339. cikkében megállapított feltételeknek, vagy akik lemondanak, a továbbiakban nem kapnak felkérést a platform ülésein való részvételre, és helyükre hivatali idejük hátralevő részére új tag nevezhető ki.

5. cikk

Kiválasztási eljárás

(1)   A platform 4. cikk (2) bekezdésének b)–d) pontjában meghatározott tagjainak kiválasztása a bizottsági szakértői csoportok és más hasonló testületek nyilvántartásában (a továbbiakban: a szakértői csoportok nyilvántartása) közzétett nyilvános pályázati felhívás útján történik. Emellett a pályázati felhívás más módon, például a célból készített weboldalakon is közzétehető.

A pályázati felhívásban pontosan meg kell határozni a kiválasztási kritériumokat, ideértve a szükséges szakértelmet, valamint azt, hogy a feladatok végzése során milyen érdeket kell képviselni. A pályázatra való jelentkezéshez legalább négy hetet kell biztosítani.

(2)   A 4. cikk (2) bekezdésének d) pontjában felsorolt tagok minden olyan körülményt bejelentenek, amely összeférhetetlenséghez vezethet. A Bizottság mindenekelőtt felkéri az érintetteket, hogy pályázatuk részeként – naprakész önéletrajzukkal együtt – a szakértői csoportok számára rendelkezésre álló formanyomtatvány alapján nyújtsanak be érdekeltségi nyilatkozatot. A megfelelően kitöltött érdekeltségi nyilatkozat elengedhetetlen feltétele annak, hogy a jelentkező jogosult legyen személyes minőségben taggá való kinevezésre. Az összeférhetetlenség értékelése a Bizottság szakértői csoportokra vonatkozó horizontális szabályainak (a továbbiakban: horizontális szabályok) (6) megfelelően végzendő el.

(3)   A 4. cikk (2) bekezdésének b) és c) pontjában felsorolt szervezetek számára a kinevezés érdekében szükséges az átláthatósági nyilvántartásban való regisztráció.

(4)   A 4. cikk (2) bekezdésének b)–d) pontjában felsorolt tagokat az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság főigazgatója nevezi ki a 2. cikkben említett területeken megfelelő szakértelemmel rendelkező azon szakértők közül, akik jelentkeztek a pályázati felhívásra.

(5)   A tagokat a 2019. december 31-ig tartó időszakra kell kinevezni. A tagok hivatali idejük végéig maradnak hivatalban. Hivatali idejük megújítható.

(6)   A 4. cikk (2) bekezdésének d) pontjában felsorolt tagokat illetően az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság főigazgatója a tagokra vonatkozó feltételeknek megfelelő feltételek mellett póttagokat nevez ki, akik automatikusan helyettesítik a hiányzó vagy akadályoztatott tagokat. A főigazgató emellett – hozzájárulásuk után – tartaléklistát állít össze olyan megfelelő jelöltekből, akik közül helyettesítő tagok nevezhetők ki.

6. cikk

Az elnök

A platform elnöki tisztségét az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság főigazgatója vagy a főigazgató képviselője tölti be.

7. cikk

Működés

(1)   A platform az elnök kérésére, a horizontális szabályoknak megfelelően működik.

(2)   A platform elvben évente legalább két alkalommal találkozik a Bizottság helyiségeiben, továbbá összeül, valahányszor azt a Bizottság szükségesnek ítéli.

(3)   A titkársági feladatok ellátásáról a Bizottság szolgálatai gondoskodnak. A platform tevékenységében érdekelt, más igazgatóságokon dolgozó bizottsági tisztviselők is részt vehetnek a platform és annak alcsoportjai ülésein.

(4)   Az elnök egyetértésével a platform tagjai egyszerű többséggel határozhatnak a csoport tanácskozásának nyilvánosságáról.

(5)   Az egyes napirendi pontok megvitatásáról és a viták következtetéseiről érdemi és hiánytalan jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvet a titkárság készíti az elnök felelőssége mellett.

(6)   A platform konszenzus alapján fogadja el jelentéseit vagy következtetéseit. Szavazás esetén a döntés a tagok egyszerű többségének szavazata alapján történik. A többségtől eltérően szavazóknak joguk van ahhoz, hogy álláspontjuk indokolását a jelentésekhez vagy következtetésekhez csatolt külön dokumentumban foglalják össze.

8. cikk

Alcsoportok

(1)   A Bizottság által meghatározott hatáskör alapján az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság főigazgatója alcsoportokat hozhat létre speciális kérdések megvizsgálására. Az alcsoportok a horizontális szabályok alapján működnek, és jelentést tesznek a platformnak. Miután teljesítették megbízatásukat, az alcsoportokat fel kell oszlatni.

(2)   Az alcsoportok azon tagjait, akik nem a platform tagjai, nyilvános pályázati felhívás útján, az 5. cikknek és a horizontális szabályoknak (7) megfelelően kell kiválasztani.

9. cikk

Meghívott szakértők

A platform elnöke speciális szakértelemmel rendelkező szakértőket hívhat meg a napirenden szereplő kérdésekkel kapcsolatban, hogy azok eseti jelleggel részt vegyenek a platform vagy az alcsoportok munkájában.

10. cikk

Megfigyelők

(1)   Közvetlen meghívással vagy pályázati felhívás útján magánszemélyek, szervezetek és közjogi intézmények – a horizontális szabályoknak megfelelően – megfigyelői státuszt kaphatnak.

(2)   A megfigyelőként kijelölt szervezetek vagy közigazgatási intézmények kijelölik saját képviselőiket.

(3)   A megfigyelők és képviselőik számára az elnök engedélyezheti, hogy részt vegyenek a platform megbeszélésein és szakvéleményt adjanak. Szavazati joggal azonban nem rendelkeznek, és nem vehetnek részt a platform jelentéseinek vagy következtetéseinek kialakításában.

(4)   A platform legfeljebb öt megfigyelővel rendelkezhet.

11. cikk

Eljárási szabályzat

A platform elnökének javaslatára és azzal egyetértésben a platform – tagjainak egyszerű többségével – a szakértői csoportokra vonatkozó rendes eljárási szabályok alapján és a horizontális szabályokkal összhangban elfogadja eljárási szabályzatát.

12. cikk

Szakmai titoktartás és a bizalmas információk kezelése

A platform tagjait és azok képviselőit, valamint a meghívott szakértőket és megfigyelőket szakmai titoktartási kötelezettség terheli, amely a Szerződések és az azokat végrehajtó szabályok révén az intézmények minden tagjára és személyzetére alkalmazandó, és vonatkoznak rájuk a Bizottságnak az (EU, Euratom) 2015/443 bizottsági határozatban (8) és az (EU, Euratom) 2015/444 bizottsági határozatban (9) lefektetett, az EU-minősített adatok védelmét szolgáló biztonsági szabályai. E kötelezettségeik esetleges elmulasztása esetén a Bizottság minden megfelelő intézkedést meghozhat.

13. cikk

Kapcsolat az Európai Parlamenttel

Az Európai Parlament tájékoztatást kap a platform munkájáról. Az Európai Parlament kérésére és az Európai Parlament és az Európai Bizottság közötti kapcsolatokról szóló keretmegállapodásban (10) foglalt szabályoknak megfelelően a Bizottság felkérheti a Parlamentet, hogy az üléseken való részvétel céljából szakértőket küldjön.

14. cikk

Átláthatóság

(1)   A platformnak és alcsoportjainak szerepelniük kell a szakértői csoportok nyilvántartásában.

(2)   Az összetétel tekintetében a szakértői csoportok nyilvántartásában a következő adatok kerülnek közzétételre:

a)

azon magánszemélyek neve, akiket személyes minőségükben neveznek ki;

b)

a tagszervezetek neve; a képviseltek érdekei;

c)

más közigazgatási intézmények neve;

d)

a megfigyelők neve.

(3)   Valamennyi releváns dokumentumot (így a napirendeket, a jegyzőkönyveket és a résztvevők beadványait) közzé kell tenni vagy közvetlenül a szakértői csoportok nyilvántartásában, vagy pedig egy ott feltüntetett internetes hivatkozás segítségével, amely arra a témával foglalkozó weboldalra mutat, ahol ezek az információk megtalálhatók. A tematikus weboldalakhoz való hozzáférés nem köthető felhasználói regisztrációhoz vagy más korlátozáshoz. Az ülés előtt különösen a napirendet és a többi releváns dokumentumot, az ülés után pedig a jegyzőkönyvet megfelelő időben közzéteszik. A közzétételtől csak akkor lehet eltekinteni, ha valamely dokumentum közzététele az 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (11) 4. cikkében meghatározottak szerint kedvezőtlenül befolyásolná valamely közérdek vagy magánérdek védelmét.

15. cikk

Az ülések költségei

(1)   A platform és az alcsoportok tevékenységében részt vevők nem részesülnek díjazásban szolgálataikért.

(2)   A platform és az alcsoportok munkájában részt vevő személyek utazási és tartózkodási költségeit a Bizottság megtéríti. A térítés a Bizottságon belül alkalmazandó rendelkezéseknek megfelelően, az éves forrásfelosztási eljárás keretében a Bizottság szolgálataihoz rendelt, rendelkezésre álló előirányzatok erejéig történik.

16. cikk

Alkalmazhatóság

Ezt a határozatot 2019. december 31-ig kell alkalmazni.

Kelt Brüsszelben, 2017. január 24-én.

a Bizottság részéről

Vytenis ANDRIUKAITIS

a Bizottság tagja


(1)  Állatjóléttel foglalkozó szakértői csoport (E02668).

(2)  Az Európai Parlament állásfoglalása (2015. november 24.) a 2016–2020 közötti időszakra szóló új állatjóléti stratégiáról (2015/2957(RSP).

(3)  A Tanács 2016. május 17-i 3464. ülése (Mezőgazdaság és halászat)

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 45/2001/EK rendelete (2000. december 18.) a személyes adatok közösségi intézmények és szervek által történő feldolgozása tekintetében az egyének védelméről, valamint az ilyen adatok szabad áramlásáról (HL L 8., 2001.1.12., 1. o.).

(5)  Pl. Állategészségügyi Világszervezet (OIE), az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).

(6)  A Bizottság határozata (2016.5.30.) a bizottsági szakértői csoportok létrehozásáról és működéséről szóló horizontális szabályok megállapításáról.

(7)  Lásd a horizontális szabályok 10. cikkét és 14. cikkének 2. pontját.

(8)  HL L 72., 2015.3.17., 41. o.

(9)  HL L 72., 2015.3.17., 53. o.

(10)  HL L 304., 2010.11.20., 47. o.

(11)  Az Európai Parlament és a Tanács 1049/2001/EK rendelete (2001. május 30.) az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről (HL L 145., 2001.5.31., 43. o.).