24.5.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 135/11


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/792 RENDELETE

(2016. május 11.)

a harmonizált fogyasztói árindexekről és a lakásárindexről, valamint a 2494/95/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 338. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Központi Bank véleményére (1),

rendes jogalkotási eljárás keretében (2),

mivel:

(1)

A harmonizált fogyasztói árindex (HICP) rendeltetése, hogy harmonizált módon mérje az inflációt a tagállamokban. Amikor a Bizottság és az Európai Központi Bank (EKB) az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 140. cikke értelmében elemzi a tagállamokban az árstabilitást, ehhez felhasználja a HICP-t.

(2)

A harmonizált indexeket a makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére szolgáló, az 1176/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel (3) létrehozott bizottsági eljárás keretében is felhasználják.

(3)

A jó minőségű és összehasonlítható árstatisztikák alapvető fontosságúak az uniós közpolitikákért felelős személyek, a kutatók és valamennyi európai polgár számára.

(4)

A Központi Bankok Európai Rendszere (KBER) a HICP-t használja fel mutatóként az EUMSZ 127. cikkének (1) bekezdése szerinti árstabilitási cél teljesítésének mérésére; az árstabilitás kiemelt jelentőséggel bír az Unió monetáris politikájának az EUMSZ 127. cikkének (2) bekezdése szerinti meghatározása és végrehajtása szempontjából. Az EUMSZ 127. cikkének (4) bekezdése és 282. cikkének (5) bekezdése alapján az EKB-val konzultálni kell a hatáskörébe tartozó valamennyi uniós jogi aktusra irányuló javaslattal kapcsolatban.

(5)

E rendelet célja, hogy közös keretet hozzon létre a harmonizált fogyasztói árindexek és a lakásárindex (HPI) uniós és nemzeti szintű kidolgozásához, előállításához és közzétételéhez. Ez azonban nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a jövőben a keret alkalmazása – szükség esetén – az országosnál alacsonyabb szintre is kiterjesztésre kerüljön.

(6)

A 2494/95/EK tanácsi rendelet (4) létrehozta a harmonizált fogyasztói árindexek kialakításának egységes keretét. Az említett jogi keretet hozzá kell igazítani a jelenlegi igényekhez és a technológiai fejlődéshez, ezzel tovább fokozva a harmonizált fogyasztói árindexek és a HPI relevanciáját és összehasonlíthatóságát. Az e rendelet által létrehozott új keret alapján kezdeményezni kell az árak alakulásával kapcsolatos kiegészítő mutatók kidolgozását is.

(7)

Ez a rendelet figyelembe veszi a minőségi jogalkotás bizottsági programját és különösen az Intelligens szabályozás az Európai Unióban című, 2010. október 8-i bizottsági közleményt. A statisztika terén a Bizottság Az európai statisztikák előállításának módszeréről: kitekintés az elkövetkező évtizedre című, 2009. augusztus 10-i bizottsági közleményben említettek szerint a statisztikákra vonatkozó szabályozási környezet egyszerűsítését és javítását jelölte ki prioritásként.

(8)

A HCIP-t és a változatlan adótartalmú harmonizált fogyasztói árindexet (HICP-CT) az egyéni fogyasztás rendeltetés szerinti európai osztályozásának (ECOICOP) kategóriáira kell bontani. Ez az osztályozás azt hivatott biztosítani, hogy a magánfogyasztásra vonatkozó valamennyi európai statisztika következetes és összehasonlítható legyen. Az ECOICOP-nak emellett az ENSZ COICOP-pal, vagyis az egyéni fogyasztás rendeltetés szerinti osztályozására vonatkozó nemzetközi szabvánnyal is konzisztensnek kell lennie, ezért az ECOICOP-ot hozzá kell igazítani az ENSZ COICOP változásaihoz.

(9)

A HICP alapját a megfigyelt árak képezik, amelyek magukban foglalják a termékadókat is. Az inflációt tehát befolyásolja a termékek adókulcsainak változása. A tagállamokban az infláció elemzése, valamint a konvergencia értékelése érdekében szükség van az adóváltozások inflációra gyakorolt hatására vonatkozó információk gyűjtésére is. E célból a HICP számítását változatlan adótartalmú árak alapján is el kell végezni.

(10)

A lakóingatlanokra vonatkozó árindexek és különösen a sajátlakás-árindex (OOH) létrehozása fontos lépés a HICP relevanciájának és összehasonlíthatóságának további fokozása felé. A HPI az OOH-árindex meghatározásához szükséges alapvető mutató. Emellett azonban a HPI önmagában is fontos index. A Bizottságnak 2018. december 31-ig jelentést kell készítenie, amelyben megvizsgálja, hogy belefoglalható-e az OOH-árindex a HICP-be. A jelentés eredményétől függően a Bizottságnak ésszerű határidőn belül – adott esetben – javaslatot kell benyújtania e rendelet módosítására az OOH-árindexnek a HICP-be való belefoglalása tekintetében.

(11)

Az euroövezet monetáris politikájának szempontjából döntő fontosságú, hogy a havi HICP-re vonatkozó gyorsbecslések formájában már korán rendelkezésre álljanak ideiglenes adatok. Ezért azoknak a tagállamoknak, amelyeknek a pénzneme az euro, ilyen gyorsbecsléseket kell benyújtaniuk.

(12)

A HICP az árstabilitás elemzésére szolgál. Nem cél, hogy megélhetési költségindexként működjön. A HICP mellett célszerű kutatásokat kezdeményezni egy esetleges harmonizált megélhetési költségindexszel kapcsolatban.

(13)

A harmonizált indexek bázisidőszakát rendszeres időközönként aktualizálni kell. A harmonizált indexek és az eltérő időpontokban beépített részindexeik vonatkozásában közös index bázisidőszakokat rögzítő szabályokat kell megállapítani annak biztosítása érdekében, hogy az így összeállított indexek összehasonlíthatóak és relevánsak legyenek.

(14)

A harmonizált fogyasztói árindexek és a HPI fokozatos harmonizálásának fokozása érdekében kísérleti tanulmányokat kell készíteni annak felmérésére, hogy megvalósítható-e jobb minőségű alapinformációk használata vagy új módszertani megközelítések alkalmazása. A Bizottságnak meg kell tennie a szükséges intézkedéseket és meg kell találnia, hogy milyen megfelelő ösztönzőkkel – köztük pénzügyi támogatással – lehet előmozdítani az ilyen kísérleti tanulmányokat.

(15)

A Bizottságnak (Eurostat) ellenőriznie kell a tagállamok által a harmonizált indexek számításához használt forrásokat és módszereket, valamint nyomon kell követnie a jogi keret tagállami végrehajtását. E célból a Bizottságnak (Eurostat) rendszeres párbeszédet kell folytatnia a tagállami statisztikai hatóságokkal.

(16)

A háttér-információk kulcsfontosságúak annak értékelése szempontjából, hogy a tagállamok által benyújtott részletes harmonizált indexek kellőképp összehasonlíthatók-e. Ezen túlmenően, ha átlátható összeállítási módszereket és gyakorlatokat alkalmaznak a tagállamokban, az valamennyi érdekeltnek segít a harmonizált indexek megértésében és minőségük további javításában. Ezért létre kell hozni a harmonizált metaadatok szolgáltatására vonatkozó szabályrendszert.

(17)

A tagállamok által rendelkezésre bocsátott statisztikai adatok minőségének biztosítása érdekében a Bizottságnak gyakorolnia kell a 223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 12. cikkében számára meghatározott megfelelő jogosultságokat és hatásköröket.

(18)

Annak érdekében, hogy biztosított legyen az ENSZ COICOP változásainak figyelembevétele, a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el a végrehajtási jogi aktusok hatálya alá tartozó tételek jegyzékének módosítására vonatkozóan, a statisztikai módszerek technikai változásainak figyelembevételét biztosító, a kísérleti tanulmányok eredménye alapján meghatározott tételek hozzáadása útján, valamint az ECOICOP azon részindexeinek jegyzéke módosítására vonatkozóan, amelyeket a tagállamok nem kötelesek előállítani, hogy a HICP-be és a HICP-CT-be a szerencsejátékok is beletartozzanak. Különösen fontos, hogy a Bizottság az előkészítő munka során megfelelő konzultációkat folytasson, többek között szakértői szinten is. A felhatalmazáson alapuló jogi aktus elkészítésekor és szövegezésekor a Bizottságnak gondoskodnia kell a vonatkozó dokumentumoknak az Európai Parlament és a Tanács részére történő egyidejű, időben történő és megfelelő továbbításáról.

(19)

A harmonizált indexek teljes körű összehasonlíthatóságának biztosítása érdekében egységes feltételekre van szükség a következők tekintetében: az ECOICOP alkalmazása a HICP és a HICP-CT céljaira; az azon tagállamok által benyújtott HICP-gyorsbecslések bontása, amelyeknek pénzneme az euro; az OOH-árindex és a HPI bontásai; a harmonizált indexekre vonatkozó súlyok minősége; az önkéntes alapon készített kísérleti tanulmányokon alapuló javított módszerek; a megfelelő módszertan; a harmonizált indexek bázisidőszakra történő átszámítására vonatkozó részletes szabályok; az adatok és metaadatok cseréjére vonatkozó szabványok; a harmonizált indexek és azok részindexeinek felülvizsgálata; valamint a minőségbiztosítás technikai követelményei az éves egységes minőségjelentések tartalmával kapcsolatban, a jelentéseknek a Bizottsághoz (Eurostat) való benyújtására vonatkozó határidők, továbbá a módszertani leltárok szerkezete és a módszertani leltároknak a Bizottsághoz (Eurostat) való benyújtására vonatkozó határidő. E rendelet végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni. Ezeket a végrehajtási hatásköröket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (6) megfelelően kell gyakorolni.

(20)

Amennyiben a Bizottság e rendelettel összhangban végrehajtási intézkedéseket és felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogad el, adott esetben fontolóra kell vennie a költséghatékonyság szempontját, továbbá biztosítania kell, hogy az említett intézkedések és jogi aktusok ne rójanak jelentős további terheket a tagállamokra vagy az adatszolgáltatókra.

(21)

Mivel e rendelet célját, nevezetesen a harmonizált fogyasztói árindexekre és a HPI-re vonatkozó egységes statisztikai szabványok létrehozását a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, az Unió szintjén azonban e cél jobban megvalósítható, az Unió intézkedéseket hozhat az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket.

(22)

A 223/2009/EK rendelet 7. cikkével összefüggésben az Európai Statisztikai Rendszer Bizottsága felkérést kapott szakmai iránymutatás nyújtására.

(23)

A 2494/95/EK rendeletet ezért hatályon kívül kell helyezni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet közös keretet határoz meg a harmonizált fogyasztói árindexek (HICP, HICP-CT, OOH-árindex) és a lakásárindex (HPI) uniós és nemzeti szintű kidolgozására, előállítására és közzétételére vonatkozóan.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

1.   „termékek”: az 549/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) (ESA 2010) A. mellékletének 3.01. pontjában meghatározott jószágok és szolgáltatások;

2.   „fogyasztói árak”: a háztartások által az egyes termékek vásárlásakor, monetáris műveletek során fizetett beszerzési árak;

3.   „lakásárak”: a háztartások által a vásárolt lakóingatlanokért fizetett tranzakciós árak;

4.   „beszerzési árak”: a beszerzők által a termékekért ténylegesen kifizetett árak, beleértve minden adót, csökkentve a termékekre jutó támogatásokkal, a rendes árakból vagy díjakból nyújtott engedmények levonása után, figyelmen kívül hagyva a hitelfelvételből eredő kamatokat vagy szolgáltatási díjakat, illetve azokat az esetleges külön díjakat, amelyek a vásárláskor meghatározott időszakon belüli fizetés elmulasztásából erednek;

5.   „szabályozott árak”: a közigazgatás által közvetlenül meghatározott vagy jelentős mértékben befolyásolt árak;

6.   „harmonizált fogyasztói árindex vagy HICP”: az egyes tagállamok által előállított, összehasonlítható fogyasztói árindex;

7.   „változatlan adótartalmú harmonizált fogyasztói árindex vagy HICP-CT”: olyan index, amely a fogyasztói árak változását méri, figyelmen kívül hagyva a termékadókulcsok ugyanazon időszakban bekövetkezett változásainak hatását;

8.   „adókulcs”: az adó egyik paramétere, amely lehet az ár meghatározott százaléka vagy a termék fizikai egységére kivetett abszolút adóösszeg;

9.   „sajátlakás-árindex vagy OOH-árindex”: a háztartási szektoron belül újonnan rendelkezésre álló lakóingatlanok, valamint a háztartások által tulajdonosi-lakói minőségben vásárolt egyéb termékek tranzakciós áraiban bekövetkezett változások mérésére szolgáló index;

10.   „lakásárindex vagy HPI”: a háztartások által vásárolt lakóingatlanok tranzakciós áraiban bekövetkezett változások mérésére szolgáló index;

11.   „HICP- vagy HICP-CT-részindex”: az egyéni fogyasztás rendeltetés szerinti európai osztályozásának (ECOICOP) valamely kategóriájára vonatkozó árindex, az I. mellékletben foglaltaknak megfelelően;

12.   „harmonizált indexek”: a HICP, a HICP-CT, az OOH-árindex és a HPI;

13.   „HICP-gyorsbecslés”: az azon tagállamok által, amelyek pénzneme az euro, a HICP vonatkozásában benyújtott korai becslés, amely előzetes információkon és szükség esetén megfelelő modellezésen alapulhat;

14.   „Laspeyres-típusú index”: az áraknak a bázisidőszaktól valamely tárgyidőszakig bekövetkezett átlagos változásának a mérésére szolgáló árindex, amely a kiadási részarányokat illetően az árak bázisidőszakát megelőző valamely időszakból vett kiadási részarányokat veszi figyelembe, kiigazítva ezeket úgy, hogy tükrözzék a bázisidőszakbeli árakat.

A Laspeyres-típusú index a következőképpen határozható meg:

Formula

A „p” a termék árát, a „0” az árak bázisidőszakát, a „t” pedig a tárgyidőszakot jelöli. A „w” súlyok a bázisidőszakot megelőző „b” időszakban fennálló kiadási részarányok, amelyeket úgy igazítanak ki, hogy azok tükrözzék a „0” bázisidőszak árait;

15.   „index bázisidőszaka”: az az időszak, amelynek vonatkozásában az indexet 100 indexpontban állapítják meg;

16.   „árak bázisidőszaka”: az az időszak, amelyhez valamely tárgyidőszak árait viszonyítják; havi indexek esetében az árak bázisidőszaka az előző év decembere, negyedéves indexek esetében pedig az előző év negyedik negyedéve;

17.   „alapinformációk”: az alábbiakra vonatkozó adatok:

a)

a HICP és a HICP-CT vonatkozásában:

i.

a részindexek e rendelet szerinti számítása céljából figyelembe veendő termékek beszerzési ára,

ii.

a termékárat meghatározó jellemzők,

iii.

a kivetett adókra és jövedéki adókra vonatkozó információk,

iv.

arra vonatkozó információk, hogy teljes mértékben vagy részlegesen szabályozott árról van-e szó, valamint

v.

az adott termékek fogyasztásának szintjét és szerkezetét tükröző súlyok;

b)

az OOH-árindex vonatkozásában:

i.

a háztartási szektoron belül újonnan rendelkezésre álló lakóingatlanok, valamint a háztartások által tulajdonosi-lakói minőségben vásárolt egyéb termékek tranzakciós árai, amelyeket az OOH-árindex e rendelet szerinti számítása céljából figyelembe kell venni,

ii.

a lakóingatlan-árakat és a háztartások által tulajdonosi-lakói minőségben vásárolt egyéb termékek árait meghatározó jellemzők, valamint

iii.

a lakhatási költségek releváns kategóriáiba tartozó kiadások szintjét és szerkezetét tükröző súlyok;

c)

a HPI vonatkozásában:

i.

a HPI e rendelet szerinti számítása céljából figyelembe veendő, háztartások által vásárolt lakóingatlanok tranzakciós árai,

ii.

a lakóingatlan árát meghatározó jellemzők, valamint

iii.

a lakhatási költségek releváns kategóriáiba tartozó kiadások szintjét és szerkezetét tükröző súlyok;

18.   „háztartás”: az ESA 2010 A. melléklete 2.119. pontjának a) és b) alpontjában említett háztartások, függetlenül az állampolgárságtól és a tartózkodási jogállástól;

19.   „tagállam gazdasági területe”: az ESA 2010 A. mellékletének 2.05. pontjában említett gazdasági terület, azzal az eltéréssel, hogy a tagállam határain belül elhelyezkedő, területen kívüli enklávék a tagállam gazdasági területe fogalmába tartoznak, a külföldön elhelyezkedő területi enklávék azonban nem;

20.   „háztartások végső monetáris fogyasztási kiadása”: a végső fogyasztási kiadás azon része, amelyet:

a háztartások,

monetáris műveletek keretében,

a tagállam gazdasági területén,

az ESA 2010 A. mellékletének 3.101. pontjában meghatározottak szerint egyéni igények vagy szükségletek közvetlen kielégítését szolgáló termékekre,

az összehasonlított időszakok egyikében vagy mindkettőben fordítanak;

21.   „az előállítási módszerben történt jelentős változás”: olyan változás, amely valamely időszakban a becslések szerint egy adott harmonizált index vagy annak valamely összetevője éves változásának ütemét nagyobb mértékben befolyásolja, mint:

a)

0,1 százalékpont az összes tételt magában foglaló HICP, HICP-CT, OOH-árindex vagy HPI esetében,

b)

0,3, 0,4, 0,5, illetve 0,6 százalékpont az ECOICOP valamely főcsoportja, csoportja, osztálya, illetve (öt számjegyű) alosztálya esetében a HICP vagy a HICP-CT előállítása során.

3. cikk

A harmonizált indexek összeállítása

(1)   A tagállamok benyújtják a Bizottságnak (Eurostat) a 2. cikk 12. pontjában meghatározott harmonizált indexeket.

(2)   A harmonizált indexeknek évesen láncolt Laspeyres-típusú indexeknek kell lenniük.

(3)   A HICP és a HICP-CT alapját a háztartások végső monetáris fogyasztási kiadásában szereplő termékek árváltozásának és súlyának kell képezniük.

(4)   Sem a HICP, sem pedig a HICP-CT nem terjedhet ki a háztartások közötti ügyletekre, kivéve azt az esetet, amikor bérlők magánszemély lakástulajdonosnak fizetnek lakbért, és ez utóbbiak a háztartások (bérlők) által vásárolt szolgáltatások piaci termelőjeként járnak el.

(5)   Az OOH-árindexet – lehetőség szerint, és amennyiben az adatok rendelkezésre állnak – az e rendelet hatálybalépését megelőző tíz év vonatkozásában kell összeállítani.

(6)   A HICP- és a HICP-CT-részindexeket az ECOICOP kategóriái szerint kell összeállítani. A Bizottság végrehajtási jogi aktusokat fogad el az ECOICOP-nak a HICP és a HICP-CT vonatkozásában történő alkalmazására vonatkozó egységes feltételek megállapítására vonatkozóan. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 11. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(7)   A Bizottság 2018. december 31-ig jelentést készít, amelyben megvizsgálja, hogy belefoglalható-e az OOH-árindex a HICP-be. A jelentés eredményétől függően a Bizottság adott esetben ésszerű határidőn belül javaslatot nyújt be e rendeletnek az OOH-árindex HICP-be való belefoglalása tekintetében történő módosítására. Ha a Bizottság a jelentésében arra a megállapításra jut, hogy az OOH-árindexnek a HICP-be való belefoglalásához további módszertani fejlesztésekre van szükség, akkor elvégzi ezt a módszertani munkát, és erről a munkáról adott esetben jelentést tesz az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

(8)   A Bizottság végrehajtási jogi aktusokat fogad el az azon tagállamok által benyújtott HICP-gyorsbecslések bontása szabályainak megállapítására vonatkozóan, amelyek pénzneme az euro. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 11. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(9)   A Bizottság végrehajtási jogi aktusokat fogad el az OOH-árindex és a HPI bontásaira vonatkozóan. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 11. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(10)   A tagállamok minden évben naprakésszé teszik a harmonizált indexekre vonatkozó részindex-súlyokat. A Bizottság végrehajtási jogi aktusokat fogad el a harmonizált indexeknél alkalmazott súlyozás minőségére vonatkozó egységes feltételek megállapítására vonatkozóan. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 11. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

4. cikk

A harmonizált indexek összehasonlíthatósága

(1)   A harmonizált indexeket akkor lehet összehasonlíthatónak tekinteni, ha a tagállamok között a részletezettség bármely szintjén jelentkező különbségek kizárólag az árváltozások vagy a kiadási szerkezet eltéréseit tükrözik.

(2)   A harmonizált indexeknek az e rendeletben meghatározott elvektől vagy módszerektől eltérő bármely részindexei összehasonlíthatónak tekintendők, amennyiben olyan indexet eredményeznek, amelynek a becslések szerint

a)

az előző évhez képest egy éven keresztül átlagosan legfeljebb 0,1 százalékpont a szisztematikus eltérése az e rendeletben meghatározott módszertani megközelítés alapján összeállított indextől a HICP és a HICP-CT esetében;

b)

az előző évhez képest egy éven keresztül átlagosan legfeljebb 1 százalékpont a szisztematikus eltérése az e rendeletben meghatározott módszertani megközelítés alapján összeállított indextől az OOH-árindex és a HPI esetében.

Amennyiben az első albekezdésben említett számításokra nincs lehetőség, a tagállamoknak részletesen ismertetniük kell az e rendeletben meghatározott elvektől vagy módszerektől eltérő módszertan alkalmazásának következményeit.

(3)   A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 10. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el az I. melléklet módosítására vonatkozóan a harmonizált indexek nemzetközi szintű összehasonlíthatóságának biztosítása érdekében, az ENSZ COICOP módosításaival összhangban.

(4)   Az összehasonlítható harmonizált indexek előállítása terén az egységes feltételek biztosítása, valamint e rendelet céljainak elérése érdekében a Bizottság végrehajtási jogi aktusokat fogad el a 8. cikkben említett, önkéntes alapon készített kísérleti tanulmányokon alapuló javított módszerek és a módszertan részletes megállapítására vonatkozóan. Ezek a végrehajtási jogi aktusok a következőket érintik:

i.

mintavétel és reprezentativitás;

ii.

árak gyűjtése és kezelése;

iii.

helyettesítések és minőségi kiigazítás;

iv.

az indexek összeállítása;

v.

felülvizsgálatok;

vi.

speciális indexek;

vii.

termékek kezelése egyes konkrét területeken.

A Bizottság gondoskodik arról, hogy az említett végrehajtási jogi aktusok ne rójanak jelentős többletterhet a tagállamokra vagy az adatszolgáltatókra.

Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 11. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(5)   A harmonizált indexek előállítása céljából, a statisztikai módszerek terén bekövetkező technikai fejlődés figyelembevétele érdekében, valamint a 8. cikk (4) bekezdésében említett kísérleti tanulmányok értékelésére alapozva a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 10. cikkel összhangban elfogadott, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén módosítsa e cikk (4) bekezdésének első albekezdését az abban foglalt jegyzék újabb tételekkel történő bővítésével, azzal a feltétellel, hogy ezek az új hozzáadott tételek nem jelentenek átfedést a már meglévőkkel, valamint hogy nem változtatják meg az e rendeletben foglalt harmonizált indexeknek sem a hatályát, sem a jellegét.

5. cikk

Adatkövetelmények

(1)   A tagállamok által a harmonizált indexekhez és azok részindexeihez gyűjtött alapinformációknak tagállami szinten reprezentatívnak kell lenniük.

(2)   Az információkat a 696/93/EGK tanácsi rendeletben (8) meghatározott statisztikai egységektől vagy más forrásból kell beszerezni, feltéve, hogy teljesülnek az e rendelet 4. cikkében említett, a harmonizált indexek összehasonlíthatóságára vonatkozó követelmények.

(3)   A háztartások végső monetáris fogyasztási kiadásában szereplő termékekről információt szolgáltató statisztikai egységeknek szükség szerint együtt kell működniük az alapinformációk gyűjtése és rendelkezésre bocsátása során. A statisztikai egységeknek pontos és teljes alapinformációkat kell szolgáltatniuk a harmonizált indexek összeállításáért felelős nemzeti szervek számára.

(4)   A harmonizált indexek összeállításáért felelős nemzeti szervek kérésére a statisztikai egységek kötelesek a tranzakciókkal kapcsolatos elektronikus adatokat, például szkenneradatokat szolgáltatni, amennyiben azok rendelkezésre állnak, a harmonizált indexek előállításához, valamint az összehasonlíthatósági követelményeknek való megfelelés értékeléséhez és a harmonizált indexek minőségének értékeléséhez szükséges szintű részletezettséggel.

(5)   A harmonizált indexek vonatkozásában az index közös bázisidőszaka a 2015-ös év. Minden harmonizált indexnek és azok részindexeinek a teljes idősora esetében ezt az index-bázisidőszakot kell alkalmazni.

(6)   A harmonizált indexeket érintő, e rendelettel összhangban elfogadott jelentős módszertani változás esetén a harmonizált indexeket és részindexeiket az index új közös bázisidőszakára kell átszámítani, illetve 2015-től kezdve a legutolsó index bázisidőszak váltás után tízévenként újra el kell végezni az átszámítást. Az index új bázisidőszakra történő átszámítását az alábbi időpontoktól kezdődően kell alkalmazni:

a)

havi indexek esetében az index bázisidőszakát követő év januári indexével kezdődően;

b)

negyedéves indexek esetében az index bázisidőszakát követő év első negyedévi indexével kezdődően.

A Bizottság végrehajtási jogi aktusokat fogad el a harmonizált indexek bázisidőszakra történő átszámítására vonatkozó részletes szabályok megállapítására vonatkozóan. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 11. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(7)   A tagállamok nem kötelesek előállítani és továbbítani a következőket:

a)

az összes kiadás egy ezrelékénél kevesebbet kitevő kiadásoknak megfelelő HICP- és HICP-CT-részindexek;

b)

a saját lakásokra fordított összes kiadás, illetve az összes lakóingatlan-vásárlás egy százalékánál kevesebbet kitevő kiadásoknak megfelelő OOH-árindex részindex és HPI-részindex.

(8)   A tagállamok nem kötelesek előállítani a következő ECOICOP-részindexeket, mivel azok vagy nem tartoznak a háztartások végső monetáris fogyasztási kiadásai közé, vagy mert esetükben a módszertani harmonizáció mértéke még nem kielégítő:

02.3.

Kábítószerek;

09.4.3.

Szerencsejátékok;

12.2.

Prostitúció;

12.5.1.

Életbiztosítás;

12.6.1.

FISIM.

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 10. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el az e bekezdésben foglalt jegyzék olyan irányú módosítására vonatkozóan, hogy a szerencsejátékok is a HICP és a HICP-CT körébe tartozzanak.

6. cikk

Az adatok benyújtásának gyakorisága

(1)   A tagállamok havonta benyújtják a Bizottságnak (Eurostat) a HICP-t, a HICP-CT-t és ezek részindexeit, ideértve azok hosszabb időszakonként előállított részindexeit is.

(2)   A tagállamok negyedévenként benyújtják a Bizottságnak (Eurostat) az OOH-árindexet és a HPI-t. Ezek az adatok önkéntes alapon havi rendszerességgel is benyújthatók.

(3)   A tagállamok nem kötelesek havonta vagy negyedévente részindexeket előállítani, amennyiben ennél ritkább adatgyűjtés esetén is teljesülnek a 4. cikkben meghatározott összehasonlíthatósági követelmények. A tagállamok tájékoztatják a Bizottságot (Eurostat) az ECOICOP, az OOH-árindex és a HPI azon kategóriáiról, amelyek tekintetében az ECOICOP kategóriák esetében a havi, az OOH-árindex és a HPI kategóriák esetében pedig a negyedévenkénti ütemezésnél ritkábban kívánnak adatgyűjtést végezni.

(4)   A tagállamok minden évben benyújtják a Bizottságnak (Eurostat) a harmonizált indexekre vonatkozó, naprakésszé tett részindex-súlyokat.

7. cikk

Határidők, adatcsere-szabványok és felülvizsgálatok

(1)   A tagállamok legkésőbb a következő határidőig benyújtják a Bizottságnak (Eurostat) a harmonizált indexeket és valamennyi részindexet:

a)

a februártól decemberig tartó időszak indexei esetében 15 naptári nap, a januári indexek esetében 20 naptári nap, annak a hónapnak a végétől számítva, amelyre vonatkozóan az indexet számítják; valamint

b)

85 naptári nap annak a negyedévnek a végétől számítva, amelyre vonatkozóan az indexet számítják.

(2)   A tagállamok legkésőbb a következő határidőig benyújtják a Bizottságnak (Eurostat) a naprakésszé tett súlyokat:

a)

minden év február 13-a a havi indexekre vonatkozóan;

b)

minden év június 15-e a negyedéves indexekre vonatkozóan.

(3)   Azok a tagállamok, amelyek pénzneme az euro, a Bizottságnak (Eurostat) legkésőbb annak a hónapnak az utolsó előtti naptári napjáig továbbítják a HICP-gyorsbecslésüket, amely hónapra a gyorsbecslés vonatkozik.

(4)   A tagállamok az adatok és metaadatok cseréjére vonatkozó szabványoknak megfelelően benyújtják a Bizottságnak (Eurostat) az e rendeletben előírt adatokat és metaadatokat.

(5)   A már közzétett harmonizált indexek és azok részindexei felülvizsgálhatók.

(6)   A Bizottság végrehajtási jogi aktusokat fogad el a (4) bekezdésben említett, az adatok és metaadatok cseréjére vonatkozó szabványokra, valamint a harmonizált indexek és azok részindexei (5) bekezdésben említett felülvizsgálata egységes feltételeinek részletes megállapítására vonatkozóan. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 11. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

8. cikk

Kísérleti tanulmányok

(1)   Amennyiben jobb minőségű alapinformációkra van szükség a harmonizált indexek összeállításához, vagy amennyiben a 4. cikk (4) bekezdésében említett módszerek tekintetében megállapításra kerül, hogy a harmonizált indexeknek jobban összehasonlíthatónak kell lenniük, a Bizottság (Eurostat) a tagállamok által önkéntes alapon végrehajtandó kísérleti tanulmányokat kezdeményezhet.

(2)   Az Unió általános költségvetése adott esetben hozzájárul az említett kísérleti tanulmányok finanszírozásához.

(3)   A kísérleti tanulmányok keretében a jobb minőségű alapinformációk megszerzésének vagy új módszertani megközelítések bevezetésének a megvalósíthatóságát kell felmérni.

(4)   A Bizottság (Eurostat) a tagállamokkal és a harmonizált indexek fő felhasználóival szorosan együttműködve értékeli a kísérleti tanulmányok eredményeit, számításba véve a jobb minőségű alapinformációk vagy új módszertani megközelítések előnyeit a harmonizált indexek előállításából eredő többletköltségekhez képest.

(5)   A Bizottság 2020. december 31-ig, majd azt követően ötévenként jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, amelyben – adott esetben – értékeli a kísérleti tanulmányok főbb megállapításait.

9. cikk

Minőségbiztosítás

(1)   A tagállamok biztosítják a benyújtott harmonizált indexek minőségét. E rendelet alkalmazásában a 223/2009/EK rendelet 12. cikkének (1) bekezdésében foglalt egységes minőségértékelési szempontokat kell alkalmazni.

(2)   A tagállamok benyújtják a Bizottságnak (Eurostat) a következőket:

a)

a 223/2009/EK rendelet 12. cikkének (1) bekezdésében említett minőségértékelési szempontokat felölelő éves egységes minőségjelentések;

b)

a felhasznált adatforrásokra, meghatározásokra és módszerekre vonatkozó részleteket tartalmazó, évente frissített módszertani leltárok;

c)

az összehasonlíthatósági követelményeknek való megfelelés és a harmonizált indexek minőségének értékeléséhez szükséges szintű részletezettségű egyéb kapcsolódó információk, amennyiben a Bizottság (Eurostat) kéri ezeket.

(3)   Amennyiben egy tagállam jelentős változást kíván bevezetni a harmonizált indexek vagy azok egy részének előállítási módszereiben, a tagállam legkésőbb három hónappal az ilyen változás hatálybalépése előtt tájékoztatja erről a Bizottságot (Eurostat). A tagállam tájékoztatja a Bizottságot (Eurostat) a változás számszerűsített hatásáról.

(4)   A Bizottság végrehajtási jogi aktusokat fogad el az éves egységes minőségjelentések tartalmára vonatkozó technikai minőségbiztosítási követelmények, a jelentések Bizottságnak (Eurostat) történő benyújtására vonatkozó határidő, valamint a módszertani leltárok szerkezete és a módszertani leltárok Bizottságnak (Eurostat) történő benyújtására vonatkozó határidő meghatározására vonatkozóan. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 11. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

10. cikk

A felhatalmazás gyakorlása

(1)   A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozóan a Bizottság részére adott felhatalmazás feltételeit ez a cikk határozza meg.

(2)   A 4. cikk (3) és (5) bekezdése, valamint az 5. cikk (8) bekezdése szerinti felhatalmazás gyakorlása során a Bizottság gondoskodik arról, hogy a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok ne rójanak jelentős többletterhet a tagállamokra vagy az adatszolgáltatókra.

Továbbá, a Bizottság kellően megindokolja az említett felhatalmazáson alapuló jogi aktusokban meghatározott intézkedéseket, figyelembe véve adott esetben a költséghatékonysági szempontokat, ideértve az adatszolgáltatókra háruló terheket és az előállítás költségeit, a 223/2009/EK rendelet 14. cikkének (3) bekezdésével összhangban.

A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadása előtt a megszokott gyakorlatot követi és szakértői konzultációkat folytat, többek között a tagállamok szakértőivel.

(3)   A Bizottság a 4. cikk (3) és (5) bekezdésében, valamint az 5. cikk (8) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó felhatalmazása ötéves időtartamra szól 2016. június 13-tól kezdődő hatállyal. A Bizottság legkésőbb kilenc hónappal az ötéves időtartam letelte előtt jelentést készít a felhatalmazásról. Amennyiben az Európai Parlament vagy a Tanács nem ellenzi a meghosszabbítást legkésőbb három hónappal az egyes időtartamok letelte előtt, akkor a felhatalmazás hallgatólagosan meghosszabbodik a korábbival megegyező időtartamra.

(4)   Az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja a 4. cikk (3) és (5) bekezdésében, valamint az 5. cikk (8) bekezdésében említett felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon, vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

(5)   A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően haladéktalanul és egyidejűleg értesíti arról az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

(6)   A 4. cikk (3) és (5) bekezdése, valamint az 5. cikk (8) bekezdése értelmében elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a jogi aktusról való értesítését követő három hónapon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt ellene kifogást, illetve ha az említett időtartam lejártát megelőzően mind az Európai Parlament, mind a Tanács arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem fog kifogást emelni. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ez az időtartam három hónappal meghosszabbodik.

11. cikk

A bizottsági eljárás

(1)   A Bizottságot a 223/2009/EK rendelettel létrehozott Európai Statisztikai Rendszer Bizottsága segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

(2)   A e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.

12. cikk

Hatályon kívül helyezés

(1)   A (2) bekezdés sérelme nélkül, a tagállamok a 2016-ra vonatkozó adatok továbbításáig továbbra is a 2494/95/EK rendeletnek megfelelően nyújtják be a harmonizált indexeket.

(2)   A 2494/95/EK rendelet 2017. január 1-jével hatályát veszti.

A hatályon kívül helyezett rendeletre történő hivatkozásokat ezen rendeletre való hivatkozásnak kell tekinteni, és az I. mellékletben szereplő megfelelési táblázattal összhangban kell értelmezni.

(3)   Amikor a Bizottság első alkalommal fogad el a 3. cikk (6) bekezdése, a 3. cikk (9) bekezdése, a 3. cikk (10) bekezdése, a 4. cikk (4) bekezdése, az 5. cikk (6) bekezdése és a 7. cikk (6) bekezdése szerinti végrehajtási jogi aktusokat, azokba – az e rendelettel összeegyeztethető mértékben – belefoglalja a 2494/95/EK rendelet alapján elfogadott 1749/96/EK bizottsági rendelet (9), 2214/96/EK bizottsági rendelet (10), 1687/98/EK tanácsi rendelet (11), 2646/98/EK bizottsági rendelet (12), 1617/1999/EK bizottsági rendelet (13), 2166/1999/EK tanácsi rendelet (14), 2601/2000/EK bizottsági rendelet (15), 2602/2000/EK bizottsági rendelet (16), 1920/2001/EK bizottsági rendelet (17), 1921/2001/EK bizottsági rendelet (18), 1708/2005/EK bizottsági rendelet (19), 701/2006/EK tanácsi rendelet (20), 330/2009/EK bizottsági rendelet (21), 1114/2010/EU bizottsági rendelet (22) és 93/2013/EU bizottsági rendelet (23) releváns rendelkezéseit, a lehetőség szerinti mértékben csökkentve a végrehajtási jogi aktusok teljes számát. A 2494/95/EK rendelet alapján elfogadott rendeleteket továbbra is alkalmazni kell egy átmeneti időszakban. Az említett átmeneti időszak a 3. cikk (6) bekezdése, a 3. cikk (9) bekezdése, a 3. cikk (10) bekezdése, a 4. cikk (4) bekezdése, az 5. cikk (6) bekezdése és a 7. cikk (6) bekezdése alapján első alkalommal elfogadott végrehajtási jogi aktusok alkalmazása időpontjában jár le, amely minden említett végrehajtási jogi aktus esetében ugyanaz a nap.

13. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet első alkalommal a 2017. januári adatokra kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Strasbourgban, 2016. május 11-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

M. SCHULZ

a Tanács részéről

az elnök

J.A. HENNIS-PLASSCHAERT


(1)  HL C 175., 2015.5.29., 2. o.

(2)  Az Európai Parlament 2016. március 8-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2016. április 21-i határozata.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1176/2011/EU rendelete (2011. november 16.) a makrogazdasági egyensúlyhiányok megelőzéséréről és kiigazításáról (HL L 306., 2011.11.23., 25. o.).

(4)  A Tanács 2494/95/EK rendelete (1995. október 23.) a harmonizált fogyasztói árindexekről (HL L 257., 1995.10.27., 1. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 223/2009/EK rendelete (2009. március 11.) az európai statisztikákról és a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó statisztikai adatoknak az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala részére történő továbbításáról szóló 1101/2008/EK, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet, a közösségi statisztikákról szóló 322/97/EK tanácsi rendelet és az Európai Közösségek statisztikai programbizottságának létrehozásáról szóló 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 87., 2009.3.31., 164. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 549/2013/EU rendelete (2013. május 21.) az Európai Unió-beli nemzeti és regionális számlák európai rendszeréről (HL L 174., 2013.6.26., 1. o.).

(8)  A Tanács 696/93/EGK rendelete (1993. március 15.) a közösségi termelési rendszer megfigyelésére és elemzésére szolgáló statisztikai egységekről (HL L 76., 1993.3.30., 1. o.).

(9)  A Bizottság 1749/96/EK rendelete (1996. szeptember 9.) a harmonizált fogyasztói árindexekről szóló 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó kezdeti intézkedésekről (HL L 229., 1996.9.10., 3. o.).

(10)  A Bizottság 2214/96/EK rendelete (1996. november 20.) a harmonizált fogyasztói árindexekről: a HICP részindexeinek továbbításáról és terjesztéséről (HL L 296., 1996.11.21., 8. o.).

(11)  A Tanács 1687/98/EK rendelete (1998. július 20.) a harmonizált fogyasztói árindex által lefedett termékekre és szolgáltatásokra vonatkozóan az 1749/96/EK bizottsági rendelet módosításáról (HL L 214., 1998.7.31., 12. o.).

(12)  A Bizottság 2646/98/EK rendelete (1998. december 9.) a harmonizált fogyasztói árindexben szereplő tarifák kezelésére vonatkozó minimumszabályok tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 335., 1998.12.10., 30. o.).

(13)  A Bizottság 1617/1999/EK rendelete (1999. július 23.) a biztosítás harmonizált fogyasztói árindexben történő kezelésének minimumszabályai tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról és a 2214/96/EK bizottsági rendelet módosításáról (HL L 192., 1999.7.24., 9. o.).

(14)  A Tanács 2166/1999/EK rendelete (1999. október 8.) az egészségügy, oktatás és szociális ellátás ágazatok termékeinek a harmonizált fogyasztói árindexben történő kezelésére vonatkozó minimumszabályok tekintetében a 2494/95/EK rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 266., 1999.10.14., 1. o.).

(15)  A Bizottság 2601/2000/EK rendelete (2000. november 17.) a beszerzési áraknak a harmonizált fogyasztói árindexbe történő bevezetésének időzítése tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 300., 2000.11.29., 14. o.).

(16)  A Bizottság 2602/2000/EK rendelete (2000. november 17.) az árengedményeknek a harmonizált fogyasztói árindexben történő kezelésére vonatkozó minimumszabályok tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 300., 2000.11.29., 16. o.).

(17)  A Bizottság 1920/2001/EK rendelete (2001. szeptember 28.) a harmonizált fogyasztói árindexben az ügyleti értékkel arányos szolgáltatási díjak kezelésére vonatkozó minimumszabályok tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról és a 2214/96/EK rendelet módosításáról (HL L 261., 2001.9.29., 46. o.).

(18)  A Bizottság 1921/2001/EK rendelete (2001. szeptember 28.) a harmonizált fogyasztói árindexek felülvizsgálatának minimumszabályai tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról és a 2602/2000/EK rendelet módosításáról (HL L 261., 2001.9.29., 49. o.).

(19)  A Bizottság 1708/2005/EK rendelete (2005. október 19.) a harmonizált fogyasztói árindexek közös bázisidőszaka tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról és a 2214/96/EK rendelet módosításáról (HL L 274., 2005.10.20., 9. o.).

(20)  A Tanács 701/2006/EK rendelete (2006. április 25.) a harmonizált fogyasztói árindexhez végzett árgyűjtés időbeli lefedettsége tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 122., 2006.5.9., 3. o.).

(21)  A Bizottság 330/2009/EK rendelete (2009. április 22.) az idényjellegű termékeknek a harmonizált fogyasztói árindexekben (HICP) való kezelésére vonatkozó minimumszabályok tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályokról (HL L 103., 2009.4.23., 6. o.).

(22)  A Bizottság 1114/2010/EU rendelete (2010. december 1.) a HICP-súlyozás minőségére vonatkozó minimumszabályok tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról és a 2454/97/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 316., 2010.12.2., 4. o.).

(23)  A Bizottság 93/2013/EU rendelete (2013. február 1.) a sajátlakás-árindexek létrehozása tekintetében a harmonizált fogyasztói árindexekről szóló 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 33., 2013.2.2., 14. o.).


I. MELLÉKLET

AZ EGYÉNI FOGYASZTÁS RENDELTETÉS SZERINTI EURÓPAI OSZTÁLYOZÁSA (ECOICOP)

01.

ÉLELMISZER ÉS ALKOHOLMENTES ITALOK

01.1.

Élelmiszerek

01.1.1.

Kenyér és cereáliák

01.1.1.1.

Rizs

01.1.1.2

Lisztek és egyéb cereáliák

01.1.1.3.

Kenyér

01.1.1.4.

Egyéb pékáru

01.1.1.5.

Pizza és quiche

01.1.1.6.

Tésztafélék és kuszkusz

01.1.1.7.

Reggeli gabonapelyhek

01.1.1.8.

Egyéb gabonatermékek

01.1.2.

Hús

01.1.2.1.

Marha és borjú

01.1.2.2.

Sertés

01.1.2.3.

Bárány és kecske

01.1.2.4.

Baromfi

01.1.2.5.

Egyéb húsfélék

01.1.2.6.

Ehető belsőség

01.1.2.7.

Szárított, sózott vagy füstölt húsfélék

01.1.2.8.

Egyéb húskészítmények

01.1.3.

Halak és tengeri állatok

01.1.3.1.

Friss vagy hűtött hal

01.1.3.2.

Fagyasztott hal

01.1.3.3.

Friss vagy hűtött tengeri állatok

01.1.3.4.

Fagyasztott tengeri állatok

01.1.3.5.

Szárított, füstölt vagy sózott halak és tengeri állatok

01.1.3.6.

Egyéb tartósított vagy feldolgozott, halakból és tengeri állatokból előállított készítmények

01.1.4.

Tej, sajt és tojás

01.1.4.1.

Friss zsíros tej

01.1.4.2.

Friss alacsony zsírtartalmú tej

01.1.4.3.

Tartós tej

01.1.4.4.

Joghurt

01.1.4.5.

Sajt és túró

01.1.4.6.

Egyéb tejtermékek

01.1.4.7.

Tojás

01.1.5.

Olajok és zsiradékok

01.1.5.1.

Vaj

01.1.5.2.

Margarin és egyéb növényi zsiradékok

01.1.5.3.

Olívaolaj

01.1.5.4.

Egyéb étolajok

01.1.5.5.

Egyéb étkezési állati zsiradékok

01.1.6.

Gyümölcs

01.1.6.1.

Friss vagy hűtött gyümölcs

01.1.6.2.

Fagyasztott gyümölcs

01.1.6.3.

Szárított gyümölcs és diófélék

01.1.6.4.

Tartósított gyümölcs és gyümölcsalapú termékek

01.1.7.

Zöldségfélék

01.1.7.1.

Friss vagy hűtött zöldségfélék, kivéve a burgonyát és az egyéb gumósokat

01.1.7.2.

Fagyasztott zöldségfélék, kivéve a burgonyát és az egyéb gumósokat

01.1.7.3.

Szárított zöldségfélék, egyéb tartósított és feldolgozott zöldségfélék

01.1.7.4.

Burgonya

01.1.7.5.

Zöldségszirom

01.1.7.6.

Egyéb gumósok és gumósokból készült termékek

01.1.8.

Cukor, lekvár, méz, csokoládé és egyéb édességek

01.1.8.1.

Cukor

01.1.8.2.

Dzsemek, lekvárok és méz

01.1.8.3.

Csokoládé

01.1.8.4.

Cukrásztermékek, egyéb édességek

01.1.8.5.

Jégkrém és fagylalt

01.1.8.6.

Mesterséges édesítőszerek

01.1.9.

Máshova nem sorolt élelmiszerek

01.1.9.1.

Szószok, ízesítők

01.1.9.2.

Só, fűszerek és fűszernövények

01.1.9.3.

Bébiételek

01.1.9.4.

Készételek

01.1.9.9.

Máshova nem sorolt egyéb élelmiszerek

01.2.

Alkoholmentes italok

01.2.1.

Kávé, tea és kakaó

01.2.1.1.

Kávé

01.2.1.2.

Tea

01.2.1.3.

Kakaó és csokoládépor

01.2.2.

Ásványvíz, üdítőital, gyümölcs- és zöldséglevek

01.2.2.1.

Ásványvíz vagy forrásvíz

01.2.2.2.

Üdítőitalok

01.2.2.3.

Gyümölcs- és zöldséglevek

02.

SZESZES ITALOK, DOHÁNYÁRUK ÉS KÁBÍTÓSZEREK

02.1.

Szeszes italok

02.1.1.

Égetett szeszes italok

02.1.1.1.

Pálinka és likőrök

02.1.1.2.

Alkoholtartalmú üdítőitalok

02.1.2.

Bor

02.1.2.1.

Szőlőbor

02.1.2.2.

Egyéb gyümölcsből készült bor

02.1.2.3.

Szeszezett bor

02.1.2.4.

Boralapú italok

02.1.3.

Sör

02.1.3.1.

Lager sör

02.1.3.2.

Egyéb alkoholtartalmú sör

02.1.3.3.

Alacsony alkoholtartalmú és alkoholmentes sör

02.1.3.4.

Söralapú italok

02.2.

Dohányáruk

02.2.0.

Dohányáruk

02.2.0.1.

Cigaretta

02.2.0.2.

Szivar

02.2.0.3.

Egyéb dohánytermékek

02.3.

Kábítószerek

02.3.0.

Kábítószerek

02.3.0.0.

Kábítószerek

03.

RUHÁZAT ÉS LÁBBELI

03.1.

Ruházat

03.1.1.

Ruházati méteráru

03.1.1.0.

Ruházati méteráru

03.1.2.

Felső- és alsóruházat

03.1.2.1.

Férfiruházat

03.1.2.2.

Női ruházat

03.1.2.3.

Csecsemő- (0-tól 2 éves korig) és gyermekruházat (3-tól 13 éves korig)

03.1.3.

Egyéb ruházati cikkek és kiegészítők

03.1.3.1.

Egyéb ruházati cikkek

03.1.3.2.

Ruházati kiegészítők

03.1.4.

Ruházat tisztítása, javítása és kölcsönzése

03.1.4.1.

Ruhatisztítás

03.1.4.2.

Ruházat javítása és kölcsönzése

03.2.

Lábbeli

03.2.1.

Cipő és egyéb lábbeli

03.2.1.1.

Férfilábbeli

03.2.1.2.

Női lábbeli

03.2.1.3.

Csecsemő- és gyermeklábbeli

03.2.2.

Lábbeli javítása és kölcsönzése

03.2.2.0.

Lábbeli javítása és kölcsönzése

04.

LAKÁSSZOLGÁLTATÁS, VÍZ, VILLAMOS ENERGIA, GÁZ ÉS EGYÉB TÜZELŐANYAGOK

04.1.

Tényleges lakásbérleti díjak

04.1.1.

Bérlők által fizetett tényleges lakásbérleti díjak

04.1.1.0.

Bérlők által fizetett tényleges lakásbérleti díjak

04.1.2.

Egyéb tényleges lakásbérleti díjak

04.1.2.1.

Bérlők által a másodlagos tartózkodási helyként szolgáló ingatlanért fizetett lakásbérleti díjak

04.1.2.2.

Bérlők által fizetett garázsbérleti díjak és egyéb bérleti díjak

04.2.

Imputált lakásbérleti díjak

04.2.1.

Saját használatú lakástulajdon imputált bérleti díja

04.2.1.0.

Saját használatú lakástulajdon imputált bérleti díja

04.2.2.

Egyéb imputált lakásbérleti díjak

04.2.2.0.

Egyéb imputált lakásbérleti díjak

04.3.

Lakáskarbantartás és -javítás

04.3.1.

Lakáskarbantartáshoz és -javításhoz vásárolt anyagok

04.3.1.0.

Lakáskarbantartáshoz és -javításhoz vásárolt anyagok

04.3.2.

Lakáskarbantartási és -javítási szolgáltatások

04.3.2.1.

Vízvezeték-szerelők által nyújtott szolgáltatások

04.3.2.2.

Villanyszerelők által nyújtott szolgáltatások

04.3.2.3.

Fűtési rendszerek karbantartásával kapcsolatos szolgáltatások

04.3.2.4.

Festők és mázolók által nyújtott szolgáltatások

04.3.2.5.

Ácsok által nyújtott szolgáltatások

04.3.2.9.

Egyéb lakáskarbantartási és -javítási szolgáltatások

04.4.

Vízellátás és egyéb lakásszolgáltatások

04.4.1.

Vízellátás

04.4.1.0.

Vízellátás

04.4.2.

Hulladékszállítás

04.4.2.0.

Hulladékszállítás

04.4.3.

Szennyvízelvezetés

04.4.3.0.

Szennyvízelvezetés

04.4.4.

Máshova nem sorolt egyéb lakásszolgáltatások

04.4.4.1.

Többlakásos házak karbantartási díjai

04.4.4.2.

Védelmi szolgáltatások

04.4.4.9.

Egyéb lakásszolgáltatások

04.5.

Villamos energia, gáz és egyéb tüzelőanyagok

04.5.1.

Villamos energia

04.5.1.0.

Villamos energia

04.5.2.

Gáz

04.5.2.1.

Földgáz és városi gáz

04.5.2.2.

Cseppfolyósított szénhidrogének (bután, propán stb.)

04.5.3.

Folyékony tüzelőanyagok

04.5.3.0.

Folyékony tüzelőanyagok

04.5.4.

Szilárd tüzelőanyagok

04.5.4.1.

Szén

04.5.4.9.

Egyéb szilárd tüzelőanyagok

04.5.5.

Melegvíz- és hőszolgáltatás

04.5.5.0.

Melegvíz- és hőszolgáltatás

05.

LAKBERENDEZÉS, LAKÁSFELSZERELÉS ÉS RENDSZERES LAKÁSKARBANTARTÁS

05.1.

Bútorok, lakberendezési cikkek, szőnyegek és egyéb padlóburkolatok

01.1.1.

Bútorok és lakberendezési cikkek

05.1.1.1.

Lakásbútorok

05.1.1.2.

Kerti bútorok

05.1.1.3.

Világítóberendezések

05.1.1.9.

Egyéb bútorok és lakberendezési cikkek

05.1.2.

Szőnyegek és egyéb padlóburkolatok

05.1.2.1.

Szőnyegek

05.1.2.2.

Egyéb padlóburkolatok

05.1.2.3.

Padlószőnyegek lerakásával és padlóburkolatok felhelyezésével kapcsolatos szolgáltatások

05.1.3.

Bútorok, lakberendezési cikkek és padlóburkolatok javítása

05.1.3.0.

Bútorok, lakberendezési cikkek és padlóburkolatok javítása

05.2.

Lakástextíliák

05.2.0.

Lakástextíliák

05.2.0.1.

Bútorszövetek és függönyök

05.2.0.2.

Ágynemű

05.2.0.3.

Asztalnemű és fürdőszobai textíliák

05.2.0.4.

Lakástextíliák javítása

05.2.0.9.

Egyéb háztartási textíliák

05.3.

Háztartási készülékek

05.3.1.

Elektromos és nem elektromos tartós háztartási gépek és készülékek

05.3.1.1.

Hűtőszekrények, fagyasztók és kombinált hűtőszekrények

05.3.1.2.

Mosógépek, szárítógépek és mosogatógépek

05.3.1.3.

Tűzhelyek és sütők

05.3.1.4.

Fűtőberendezések és légkondicionálók

05.3.1.5.

Takarítóberendezések

05.3.1.9.

Egyéb tartós háztartási gépek és készülékek

05.3.2.

Elektromos háztartási kisgépek

05.3.2.1.

Élelmiszer-feldolgozó készülékek

05.3.2.2.

Kávéfőző gépek, teafőzők és hasonló készülékek

05.3.2.3.

Vasalók

05.3.2.4.

Kenyérpirítók és grillsütők

05.3.2.9.

Egyéb elektromos háztartási kisgépek

05.3.3.

Háztartási gépek és készülékek javítása

05.3.3.0.

Háztartási gépek és készülékek javítása

05.4.

Háztartási üvegáruk, edények és konyhafelszerelés

05.4.0.

Háztartási üvegáruk, edények és konyhafelszerelés

05.4.0.1.

Üvegáru, kristályáru, kerámia és porcelán

05.4.0.2.

Evőeszközök, fém- és nemesfém tálalóeszközök

05.4.0.3.

Nem elektromos konyhai eszközök és cikkek

05.4.0.4.

Háztartási üvegáruk, edények és konyhafelszerelés javítása

05.5.

Barkács- és kerti szerszámok, eszközök

05.5.1.

Nagyobb szerszámok és eszközök

05.5.1.1.

Nagyobb motoros szerszámok és eszközök

05.5.1.2.

Nagyobb szerszámok és eszközök javítása, lízingje és bérlése

05.5.2.

Kisebb barkács- és kerti szerszámok és különféle tartozékok

05.5.2.1.

Nem motoros, kisebb szerszámok

05.5.2.2.

Különféle kisebb szerszámok tartozékai

05.5.2.3.

Nem motoros, kisebb szerszámok és különféle tartozékok javítása

05.6.

Rendszeres lakáskarbantartáshoz igénybe vett termékek és szolgáltatások

05.6.1.

Háztartási fogyóeszközök

05.6.1.1.

Tisztító- és ápolószerek

05.6.1.2.

Egyéb nem tartós, kis háztartási cikkek

05.6.2.

Háztartási alkalmazottak szolgáltatásai és háztartási szolgáltatások

05.6.2.1.

Fizetett háztartási alkalmazottak szolgáltatásai

05.6.2.2.

Takarítási szolgáltatások

05.6.2.3.

Bútorok és lakberendezési tárgyak kölcsönzése

05.6.2.9.

Háztartási alkalmazottak egyéb szolgáltatásai és egyéb háztartási szolgáltatások

06.

EGÉSZSÉGÜGY

06.1.

Gyógyszerek, egészségügyi termékek, gyógyászati segédeszközök és készülékek

06.1.1.

Gyógyszerek, gyógyszeripari termékek

06.1.1.0.

Gyógyszerek, gyógyszeripari termékek

06.1.2.

Egyéb egészségügyi termékek

06.1.2.1.

Terhességi tesztek és mechanikus fogamzásgátlók

06.1.2.9.

Máshova nem sorolt egyéb egészségügyi termékek

06.1.3.

Gyógyászati segédeszközök és készülékek

06.1.3.1

Dioptriás szemüvegek és kontaktlencsék

06.1.3.2.

Hallókészülékek

06.1.3.3.

Gyógyászati segédeszközök és készülékek javítása

06.1.3.9.

Egyéb gyógyászati segédeszközök és készülékek

06.2.

Járóbeteg-ellátás

06.2.1.

Egészségügyi szolgáltatások

06.2.1.1.

Általános orvosi ellátás

06.2.1.2.

Szakorvosi ellátás

06.2.2.

Fogászati szolgáltatások

06.2.2.0.

Fogászati szolgáltatások

06.2.3.

Paramedicinális szolgáltatások

06.2.3.1.

Laboratóriumi és röntgenszolgáltatások

06.2.3.2.

Termálfürdő, gyógytorna, mentőszolgálat és gyógyászati segédeszközök kölcsönzése

06.2.3.9.

Egyéb paramedicinális szolgáltatások

06.3.

Kórházi ellátás

06.3.0.

Kórházi ellátás

06.3.0.0.

Kórházi ellátás

07.

KÖZLEKEDÉS

07.1.

Járművásárlás

07.1.1.

Személygépkocsi

07.1.1.1.

Új személygépkocsi

07.1.1.2.

Használt személygépkocsi

07.1.2.

Motorkerékpár

07.1.2.0.

Motorkerékpár

07.1.3.

Kerékpár

07.1.3.0.

Kerékpár

07.1.4.

Állati erővel vontatott járművek

07.1.4.0.

Állati erővel vontatott járművek

07.2.

Személyszállító járművek üzemeltetése

07.2.1.

Személyszállító járművek alkatrészei és tartozékai

07.2.1.1.

Gumiabroncsok

07.2.1.2.

Személyszállító járművek alkatrészei

07.2.1.3.

Személyszállító járművek tartozékai

07.2.2.

Üzemanyagok és kenőanyagok személyszállító járművekhez

07.2.2.1.

Dízel

07.2.2.2.

Benzin

07.2.2.3.

Egyéb üzemanyagok személyszállító járművekhez

07.2.2.4.

Kenőanyagok

07.2.3.

Személyszállító járművek karbantartása és javítása

07.2.3.0.

Személyszállító járművek karbantartása és javítása

07.2.4.

Személyszállító járművekkel kapcsolatos egyéb szolgáltatások

07.2.4.1.

Garázsok, parkolóhelyek és személyszállító járművek bérlése

07.2.4.2.

Átkelési díjak és parkolóórák díja

07.2.4.3.

Gépjárművezető-oktatás, gépjárművezetői vizsga, gépjárművezetői engedély és műszaki vizsgáztatás díja

07.3.

Közlekedési és szállítási szolgáltatások

07.3.1.

Kötöttpályás személyszállítás

07.3.1.1.

Személyszállítás vonaton

07.3.1.2.

Személyszállítás metrón és villamoson

07.3.2.

Közúti személyszállítás

07.3.2.1.

Személyszállítás autóbuszon és távolsági buszon

07.3.2.2.

Személyszállítás taxival és sofőrrel együtt bérelt személygépkocsin

07.3.3.

Légi személyszállítás

07.3.3.1.

Belföldi légi járatok

07.3.3.2.

Nemzetközi légi járatok

07.3.4.

Tengeri és belvízi személyszállítás

07.3.4.1.

Tengeri személyszállítás

07.3.4.2.

Belvízi személyszállítás

07.3.5.

Kombinált személyszállítás

07.3.5.0.

Kombinált személyszállítás

07.3.6.

Egyéb közlekedési és szállítási szolgáltatások

07.3.6.1.

Drótkötélpályás közlekedési eszközök, sikló és libegő

07.3.6.2.

Költöztetés és raktározás

07.3.6.9.

Máshova nem sorolt egyéb közlekedési és szállítási szolgáltatások

08.

TÁVKÖZLÉS

08.1.

Postai szolgáltatások

08.1.0.

Postai szolgáltatások

08.1.0.1.

Levélkezelési szolgáltatások

08.1.0.9.

Egyéb postai szolgáltatások

08.2.

Telefon- és telefaxberendezések

08.2.0.

Telefon- és telefaxberendezések

08.2.0.1.

Vonalas telefonberendezések

08.2.0.2.

Mobil telefonberendezések

08.2.0.3.

Telefon- és telefaxberendezésekhez kapcsolódó egyéb berendezések

08.2.0.4.

Telefon- és telefaxberendezések javítása

08.3.

Telefon- és telefaxszolgáltatások

08.3.0.

Telefon- és telefaxszolgáltatások

08.3.0.1.

Vezetékes telefonos szolgáltatások

08.3.0.2.

Vezeték nélküli telefonos szolgáltatások

08.3.0.3.

Internetszolgáltatás

08.3.0.4.

Távközlési szolgáltatáscsomagok

08.3.0.5.

Egyéb adatátviteli szolgáltatások

09.

SZABADIDŐ ÉS KULTÚRA

09.1.

Audiovizuális, fényképészeti és információfeldolgozó berendezések

09.1.1.

Hang és kép felvételére, rögzítésére és visszajátszására alkalmas berendezések

09.1.1.1.

Hang felvételére, rögzítésére és visszajátszására alkalmas berendezések

09.1.1.2.

Hang és kép felvételére, rögzítésére és visszajátszására alkalmas berendezések

09.1.1.3.

Hordozható hang- és képfeldolgozó berendezések

09.1.1.9.

Hang és kép felvételére, rögzítésére és visszajátszására alkalmas egyéb berendezések

09.1.2.

Fényképészeti, filmfelvevő berendezések és optikai eszközök

09.1.2.1.

Kamerák

09.1.2.2.

Fényképészeti és filmfelvevő berendezések tartozékai

09.1.2.3.

Optikai eszközök

09.1.3.

Információfeldolgozó berendezések

09.1.3.1.

Személyi számítógépek

09.1.3.2.

Információfeldolgozó berendezések tartozékai

09.1.3.3.

Szoftverek

09.1.3.4.

Számológépek és egyéb információfeldolgozó berendezések

09.1.4.

Kép-, hang- és adathordozók

09.1.4.1.

Műsoros kép-, hang- és adathordozók

09.1.4.2.

Üres kép-, hang- és adathordozók

09.1.4.9.

Egyéb kép-, hang- és adathordozók

09.1.5.

Audiovizuális, fényképészeti és információfeldolgozó berendezések javítása

09.1.5.0.

Audiovizuális, fényképészeti és információfeldolgozó berendezések javítása

09.2.

Szabadidős és kulturális tevékenységet szolgáló egyéb tartós fogyasztási cikkek

09.2.1.

Kültéri szabadidős tevékenységet és kempingezést szolgáló tartós fogyasztási cikkek

09.2.1.1.

Lakóautók, lakókocsik és utánfutók

09.2.1.2.

Repülőgépek, sportrepülőgépek, vitorlázó repülőgépek, sárkányrepülők és hőlégballonok

09.2.1.3.

Hajók, kívül felszerelhető motorok és hajófelszerelések

09.2.1.4.

Lovak, pónik és tartozékok

09.2.1.5.

Tartós játék- és sporteszközök

09.2.2.

Hangszerek és beltéri szabadidős tevékenységet szolgáló tartós fogyasztási cikkek

09.2.2.1.

Hangszerek

09.2.2.2.

Beltéri szabadidős tevékenységet szolgáló tartós fogyasztási cikkek

09.2.3.

Szabadidős és kulturális tevékenységet szolgáló egyéb tartós fogyasztási cikkek karbantartása és javítása

09.2.3.0.

Szabadidős és kulturális tevékenységet szolgáló egyéb tartós fogyasztási cikkek karbantartása és javítása

09.3.

Játékok, hobbi- és sportcikkek, kertészkedés és hobbiállatok

09.3.1.

Játékok és hobbicikkek

09.3.1.1.

Társasjátékok, játékszerek és hobbicikkek

09.3.1.2.

Gyermekjátékok, ünnepi dekorációk és partikellékek

09.3.2.

Sporteszközök, kempingcikkek és kültéri szabadidős tevékenységeket szolgáló felszerelések

09.3.2.1.

Sporteszközök

09.3.2.2.

Kempingcikkek és kültéri szabadidős tevékenységeket szolgáló felszerelések

09.3.2.3.

Sporteszközök, kempingcikkek és kültéri szabadidős tevékenységeket szolgáló felszerelések javítása

09.3.3.

Kertészkedési cikkek, növények és virágok

09.3.3.1.

Kertészkedési cikkek

09.3.3.2.

Növények és virágok

09.3.4.

Hobbiállatok és tartásukkal kapcsolatos termékek

09.3.4.1.

Hobbiállat vásárlása

09.3.4.2.

Hobbiállat tartásával kapcsolatos termékek

09.3.5.

Állatorvosi és egyéb szolgáltatások hobbiállatok számára

09.3.5.0.

Állatorvosi és egyéb szolgáltatások hobbiállatok számára

09.4.

Szabadidős és kulturális tevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatások

09.4.1.

Szabadidős és sporttevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatások

09.4.1.1.

Szabadidős és sporttevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatások – Látogatás

09.4.1.2.

Szabadidős és sporttevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatások – Részvétel

09.4.2.

Kulturális szolgáltatások

09.4.2.1.

Mozi, színház, koncert

09.4.2.2.

Múzeum, könyvtár, állatkert

09.4.2.3.

Televízió- és rádiódíj, előfizetések

09.4.2.4.

Kulturális tevékenységgel kapcsolatos felszerelés és kiegészítők kölcsönzése

09.4.2.5.

Fényképészeti szolgáltatás

09.4.2.9.

Egyéb kulturális szolgáltatások

09.4.3.

Szerencsejátékok

09.4.3.0.

Szerencsejátékok

09.5.

Újság, könyv, papír és írószer

09.5.1.

Könyv

09.5.1.1.

Szépirodalom

09.5.1.2.

Tankönyv

09.5.1.3.

Egyéb tényirodalom

09.5.1.4.

Könyvkötészeti szolgáltatások és elektronikus könyvek letöltése

09.5.2.

Újság és folyóirat

09.5.2.1.

Újság

09.5.2.2.

Magazin és folyóirat

09.5.3.

Egyéb nyomdai termékek

09.5.3.0.

Egyéb nyomdai termékek

09.5.4.

Papír és írószer, rajzeszköz

09.5.4.1.

Papírtermékek

09.5.4.9.

Egyéb papír és írószer, rajzeszköz

09.6.

Szervezett társasutazás

09.6.0.

Szervezett társasutazás

09.6.0.1.

Belföldi szervezett társasutazás

09.6.0.2.

Nemzetközi szervezett társasutazás

10.

OKTATÁS

10.1.

Iskola-előkészítő és alapfokú oktatás

10.1.0.

Iskola-előkészítő és alapfokú oktatás

10.1.0.1.

Iskola-előkészítő oktatás (ISCED-97 0. szint)

10.1.0.2.

Alapfokú oktatás (ISCED-97 1. szint)

10.2.

Középfokú oktatás

10.2.0.

Középfokú oktatás

10.2.0.0.

Középfokú oktatás

10.3.

Középfokút meghaladó, de nem felsőfokú oktatás

10.3.0.

Középfokút meghaladó, de nem felsőfokú oktatás

10.3.0.0.

Középfokút meghaladó, de nem felsőfokú oktatás (ISCED-97 4. szint)

10.4.

Felsőfokú oktatás

10.4.0.

Felsőfokú oktatás

10.4.0.0.

Felsőfokú oktatás

10.5.

Nem besorolható szintű oktatás

10.5.0.

Nem besorolható szintű oktatás

10.5.0.0.

Nem besorolható szintű oktatás

11.

VENDÉGLÁTÁS ÉS SZÁLLÁSHELY-SZOLGÁLTATÁS

11.1.

Vendéglátás

11.1.1.

Éttermek, kávézók és hasonlók

11.1.1.1.

Éttermek, kávézók és táncos szórakozóhelyek

11.1.1.2.

Gyorséttermek, büfék és elvitelre szánt ételekhez kapcsolódó szolgáltatások

11.1.2.

Munkahelyi és diákétkeztetés

11.1.2.0.

Munkahelyi és diákétkeztetés

11.2.

Szálláshely-szolgáltatás

11.2.0.

Szálláshely-szolgáltatás

11.2.0.1.

Szállodák, motelek, fogadók és hasonló szálláshely-szolgáltatások

11.2.0.2.

Üdülőközpontok, kempingek, ifjúsági szállók és hasonló szálláshely-szolgáltatások

11.2.0.3.

Egyéb létesítmények szálláshely-szolgáltatásai

12.

EGYÉB TERMÉKEK ÉS SZOLGÁLTATÁSOK

12.1.

Testápolás

12.1.1.

Fodrászszalonok és testápolással foglalkozó létesítmények

12.1.1.1.

Férfi- és gyermekfodrászat

12.1.1.2.

Női fodrászat

12.1.1.3.

Testápolással kapcsolatos kezelések

12.1.2.

Elektromos testápolási készülékek

12.1.2.1.

Elektromos testápolási készülékek

12.1.2.2.

Elektromos testápolási készülékek javítása

12.1.3.

Egyéb testápolási eszközök és termékek

12.1.3.1.

Nem elektromos testápolási készülékek

12.1.3.2.

Személyes higiéniát és jólétet szolgáló cikkek, ezoterikus termékek és szépségápolási termékek

12.2.

Prostitúció

12.2.0.

Prostitúció

12.2.0.0.

Prostitúció

12.3.

Máshova nem sorolt személyes tárgyak

12.3.1.

Óra, ékszer

12.3.1.1.

Ékszer

12.3.1.2.

Óra

12.3.1.3.

Ékszer és óra javítása

12.3.2.

Egyéb személyes tárgyak

12.3.2.1.

Utazási cikkek

12.3.2.2.

Csecsemőknek készült cikkek

12.3.2.3.

Egyéb személyes tárgyak javítása

12.3.2.9.

Máshova nem sorolt egyéb személyes tárgyak

12.4.

Szociális védelem

12.4.0.

Szociális védelem

12.4.0.1.

Gyermekgondozási szolgáltatások

12.4.0.2.

Idősotthonok és fogyatékossággal élők otthonai

12.4.0.3.

Házi gondozás

12.4.0.4.

Tanácsadás

12.5.

Biztosítás

12.5.1.

Életbiztosítás

12.5.1.0.

Életbiztosítás

12.5.2.

Ingatlanbiztosítás

12.5.2.0.

Ingatlanbiztosítás

12.5.3.

Egészségbiztosítás

12.5.3.1.

Állami egészségbiztosítás

12.5.3.2.

Magán egészségbiztosítás

12.5.4.

Jármű- és közlekedési biztosítás

12.5.4.1.

Gépjármű-biztosítás

12.5.4.2.

Utasbiztosítás

12.5.5.

Egyéb biztosítás

12.5.5.0.

Egyéb biztosítás

12.6.

Máshova nem sorolt pénzügyi szolgáltatások

12.6.1.

FISIM

12.6.1.0.

FISIM

12.6.2.

Máshova nem sorolt egyéb pénzügyi szolgáltatások

12.6.2.1.

Banki és postahivatali díjak

12.6.2.2.

Brókerek és befektetési tanácsadók jutaléka és szolgáltatási díja

12.7.

Máshova nem sorolt egyéb szolgáltatások

12.7.0.

Máshova nem sorolt egyéb szolgáltatások

12.7.0.1.

Közigazgatási díjak

12.7.0.2.

Jogi és számviteli szolgáltatások

12.7.0.3.

Temetési szolgáltatások

12.7.0.4.

Egyéb díjak és szolgáltatások


II. MELLÉKLET

Megfelelési táblázat

A 2494/95/EK rendelet

Ezen rendelet

1. cikk

1. cikk

2. cikk, a) pont

2. cikk, 6. pont

2. cikk, b) pont

2. cikk, c) pont

3. cikk

3. cikk, (3) és (10) bekezdés

4. cikk

4. cikk, (1), (2) és (4) bekezdés

5. cikk, (1) bekezdés, b) pont

5. cikk, (5) és (6) bekezdés

5. cikk, (3) bekezdés

4. cikk, (4) bekezdés

6. cikk

5. cikk, (1) és (2) bekezdés

7. cikk

5. cikk, (3) bekezdés

8. cikk

6. cikk, (1), (3) és (4) bekezdés

9. cikk

3. cikk, (1), (2) és (6) bekezdés

10. cikk

7. cikk, (1) bekezdés

11. cikk

12. cikk

9. cikk, (2) bekezdés

13. cikk

14. cikk

11. cikk

15. cikk

16. cikk

13. cikk