20.2.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 45/3


A BIZOTTSÁG (EU) 2016/239 RENDELETE

(2016. február 19.)

az 1881/2006/EK rendeletnek a bizonyos, csecsemők és kisgyermekek számára készült gabonaalapú élelmiszerekben előforduló tropánalkaloidok felső határértékeinek tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok ellenőrzésére vonatkozó közösségi eljárások megállapításáról szóló, 1993. február 8-i 315/93/EGK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 2. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1881/2006/EK bizottsági rendelet (2) felső határértéket határoz meg élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagokra.

(2)

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak (EFSA) az élelmiszerláncban előforduló szennyező anyagokkal foglalkozó tudományos testülete (CONTAM) szakvéleményt (3) fogadott el az élelmiszerekben és takarmányokban előforduló tropánalkaloidokról.

(3)

A tropánalkaloidok olyan másodlagos metabolitok, amelyek többek között a Brassicaceae, a Solanaceae és az Erythroxylaceae családba tartozó növényekben fordulnak elő. Jelenleg több mint 200 tropánalkaloid ismert. A leginkább vizsgált tropánalkaloidok a (-)-hioszciamin és a (-)-szkopolamin. Az atropin a (-)-hioszciamin és a (+)-hioszciamin racém keveréke, amelyek közül csak a (-)-hioszciamin enantiomer mutat antikolinerg aktivitást.

(4)

A tropánalkaloidok előfordulása a Datura nemzetségben jól ismert. A Datura stramonium széles körben elterjedt a mérsékelt égövi és trópusi régiókban, ezért a Datura stramonium magjai, mint szennyeződések, nyomokban megtalálhatók a lenmagban, a szójababban, a cirokban, a kölesben, a napraforgóban és a hajdinában, valamint az ezekből készült termékekben. A Datura stramonium magjai csak nehezen távolíthatók el válogatás vagy tisztítás útján a cirokból, a kölesből és a hajdinából, ezért előfordul, hogy a cirok, a köles és a hajdina, és az ezekből származó termékek, valamint az ezeket tartalmazó gabonaalapú élelmiszerek tropánalkaloidok által szennyezettek.

(5)

A CONTAM-testület egy, a (-)-hioszciamin és a (-)-szkopolamin összegében kifejezve 0,016 μg/testtömeg kg mértékű csoportos akut referenciadózist (ARfD) állapított meg, egyenértékű hatáserősség feltételezése mellett. A CONTAM-testület következtetése szerint a korlátozottan rendelkezésre álló információk azt mutatják, hogy a kisgyermekek étrendi kitettségének értéke jelentős mértékben meghaladhatja a csoportos akut referenciadózist.

(6)

Helyénvaló ezért felső határértéket megállapítani a cirkot, kölest, hajdinát és ezekből származó termékeket tartalmazó, csecsemők és kisgyermekek számára készült gabonaalapú élelmiszerekben található (-)-hioszciaminra és (-)-szkopolaminra. Ugyanakkor, mivel analitikai okokból nem mindig lehetséges különbséget tenni a hioszciamin enantiomerei között, a felső határértékeket az atropinra és a szkopolaminra vonatkozóan kell meghatározni. A növényekben található tropánalkaloidok szintézisének eredményeként (-)-hioszciamin és (-)-szkopolamin jön létre, nem pedig (+)-hioszciamin, a növényi eredetű élelmiszerekben található atropinra vonatkozó vizsgálati eredmények a (-)-hioszciamin előfordulására értendők.

(7)

Ezért helyénvaló megállapítani a felső határértékeknek való megfelelés ellenőrzés céljából alkalmazandó mintavételi szabályokat.

(8)

A 1881/2006/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(9)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1881/2006/EK rendelet melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

A mellékletben meghatározott felső határértékek ellenőrzésére szolgáló mintavételt a 401/2006/EK bizottsági rendelet (4) I. mellékletének J. szakaszában meghatározott szabályoknak megfelelően kell elvégezni.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2016. február 19-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 37., 1993.2.13., 1. o.

(2)  A Bizottság 2006. december 19-i 1881/2006/EK rendelete az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeinek meghatározásáról (HL L 364., 2006.12.20., 5. o.)

(3)  EFSA CONTAM Panel (az EFSA-nak az élelmiszerláncba bekerülő szennyező anyagokkal foglalkozó tudományos testülete), 2013. Scientific Opinion on Tropane alkaloids in food and feed (Tudományos szakvélemény az élelmiszerekben és takarmányokban előforduló tropánalkaloidokról). EFSA Journal 2013; 11(10):3386, 113 o. doi:10.2903/j.efsa.2013.3386.

(4)  A Bizottság 2006. február 23-i 401/2006/EK rendelete az élelmiszerek mikotoxintartalmának hatósági ellenőrzéséhez használandó mintavételi és elemzési módszerek megállapításáról (HL L 70., 2006.3.9., 12. o.).


MELLÉKLET

A 1881/2006/EK rendelet mellékletében a 8. szakasz a következő bejegyzéssel egészül ki:

Élelmiszerek (1)

Felső határérték (μg/kg)

„8.2.

Tropánalkaloidok  (1)

 

 

Atropin

Szkopolamin

8.2.1.

Cirkot, kölest, hajdinát és ezekből származó termékeket tartalmazó, csecsemők és kisgyermekek számára készült, feldolgozott gabonaalapú élelmiszerek és bébiételek (29)

1,0 μg/kg

1,0 μg/kg


(1)  A szóban forgó tropánalkaloidok az atropin és a szkopolamin. Az atropin a (-)-hioszciamin és a (+)-hioszciamin racém keveréke, amelyek közül csak a (-)-hioszciamin enantiomer mutat antikolinerg aktivitást. Mivel analitikai okokból nem mindig lehetséges különbséget tenni a hioszciamin enantiomerei között, a felső határértékek az atropinra és a szkopolaminra vonatkozóan kerültek meghatározásra.”