2.12.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 327/103


A BIZOTTSÁG (EU) 2016/2115 AJÁNLÁSA

(2016. december 1.)

a delta-9-tetrahidrokannabinol, prekurzorai és más kannabinoidok élelmiszerben való előfordulásának nyomon követéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 292. cikkére,

mivel:

(1)

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak (EFSA) az élelmiszerláncba bekerülő szennyező anyagokkal foglalkozó tudományos testülete (CONTAM) tudományos véleményt (1) fogadott el a tejben és más, állati eredetű élelmiszerben előforduló tetrahidrokannabinollal (THC) kapcsolatban.

(2)

A tetrahidrokannabinol, pontosabban a delta-9-tetrahidrokannabinol (delta-9-THC) a Cannabis sativa kendernövény legjellemzőbb összetevője. Az EFSA az akut referenciadózist (ARfD) 1 μg delta-9-THC/testtömeg kg-ban határozta meg.

(3)

A delta-9-THC állati eredetű élelmiszerekben való jelenléte tekintetében csak korlátozott adatok állnak rendelkezésre, és kevés az adat a takarmányból az állati eredetű élelmiszerekbe történő átvitel mértékéről is. Ezért több adatra van szükség az anyagnak az olyan, állati eredetű élelmiszerben való jelenlétével kapcsolatban, mellyel kapcsolatban bizonyítékok állnak rendelkezésre, hogy az állati eredetű élelmiszert olyan állatokból nyerik, amelyek takarmányozása kendert vagy kenderből nyert takarmány-alapanyagokat tartalmazó takarmányt felhasználva történik.

(4)

Ezen túlmenően több adatra van szükség a delta-9-tetrahidrokannabinol kenderből nyert élelmiszerek, valamint a kendert vagy kenderből nyert összetevőket tartalmazó élelmiszerek előfordulásával kapcsolatban is. Emellett lehetőség szerint célszerű lenne a következő nem pszichoaktív prekurzorok vizsgálata: delta-9-tetrahidrokannabinolsavak (2-COOH-delta-9-THC, más néven delta-9-THCA-A, valamint 4-COOH-delta-9-THC, más néven delta-9-THCA-B) és egyéb kannabinoidok (például delta-8-tetrahidrokannabinol [delta-8-THC], kannabinol [CBN], kannabidiol [CBD] és delta-9-tetrahidrokannabivarin [delta-9-THCV].

(5)

Ezért helyénvaló a delta-9-THC, prekurzorai és más kannabinoidok élelmiszerben való előfordulásának nyomon követését ajánlani,

ELFOGADTA EZT AZ AJÁNLÁST:

1.

A tagállamok – az élelmiszer-vállalkozók és más érdekeltek aktív bevonásával – kövessék nyomon a delta-9-tetrahidrokannabinol (delta-9-THC) állati eredetű élelmiszerekben való jelenlétét, továbbá a következő anyagoknak a kenderből nyert élelmiszerekben, valamint a kendert vagy kenderből nyert összetevőket tartalmazó élelmiszerekben való jelenlétét: delta-9-tetrahidrokannabinol (delta-9-THC) és nem pszichoaktív prekurzorai, a delta-9-tetrahidrokannabinolsavak (2-COOH-delta-9-THC, más néven delta-9-THCA-A, valamint 4-COOH-delta-9-THC, más néven delta-9-THCA-B), valamint más kannabinoidok, például delta-8-tetrahidrokannabinol (delta-8-THC), kannabinol (CBN), kannabidiol (CBD) és delta-9-tetrahidrokannabivarin (delta-9-THCV)

Az anyagnak az állati eredetű élelmiszerben való nyomon követése tekintetében kapcsolatban gondoskodni kell annak bizonyításáról, hogy az állati eredetű élelmiszert olyan állatokból nyerik, amelyek takarmányozása kendert vagy kenderből nyert takarmány-alapanyagokat tartalmazó takarmányt felhasználva történik.

2.

Annak biztosítása érdekében, hogy a minták a vizsgált tétel szempontjából reprezentatívak legyenek, a tagállamoknak a 401/2006/EK bizottsági rendeletben (2) megállapított mintavételi eljárásokat kell követniük.

3.

A nyomon követés céljára alkalmazott vizsgálati módszer lehetőség szerint kromatográfiás elválasztás tömegspektrometriával (LC-MS vagy GC-MS), megfelelő tisztítást követően (folyadék/folyadék extrakció [LLE] vagy szilárd fázisú extrakció [SPE]). Lehetőség szerint olyan kromatográfiás eljárásokat kell alkalmazni, amelyek lehetővé teszik a delta-9-THC, prekurzorai és más kannabinoidok elkülönített meghatározását a kendertartalmú élelmiszerekben.

4.

A tagállamok, élelmiszer-vállalkozók és más érdekeltek az elemzések eredményeivel összefüggésben az EFSA adatszolgáltatási formátumát követve, az élelmiszer- és takarmányügyi standard mintaleírásra vonatkozó EFSA-iránymutatással (3), valamint az EFSA további egyedi jelentéstételi követelményeivel összhangban rendszeresen és legkésőbb 2018. október végéig biztosítsák az adatszolgáltatást.

Kelt Brüsszelben, 2016. december 1-jén.

a Bizottság részéről

Vytenis ANDRIUKAITIS

a Bizottság tagja


(1)  EFSA CONTAM Panel (az EFSA élelmiszerláncba bekerülő szennyező anyagokkal foglalkozó tudományos testülete), 2015. Scientific Opinion on the risks for human health related to the presence of tetrahydrocannabinol (THC) in milk and other food of animal origin (Tudományos vélemény a tejben és más, állati eredetű élelmiszerben előforduló tetrahidrokannabinol [THC] jelenléte által az emberi egészségre jelentett kockázatokról), EFSA Journal 2015;13(6):4141, 125 pp. doi:10.2903/j.efsa.2015.4141

(2)  A Bizottság 401/2006/EK rendelete (2006. február 23.) az élelmiszerek mikotoxintartalmának hatósági ellenőrzéséhez használandó mintavételi és elemzési módszerek megállapításáról (HL L 70., 2006.3.9., 12. o.).

(3)  http://www.efsa.europa.eu/en/data/toolbox