7.7.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 182/39


A TANÁCS (EU) 2016/1098 HATÁROZATA

(2016. július 4.)

az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságában az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálata tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 209. cikke (2) bekezdésére, összefüggésben annak 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok csoportjának tagjai, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti partnerségi megállapodásra (1),

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

Az egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok csoportjának tagjai, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti partnerségi megállapodás (a továbbiakban: AKCS–EU partnerségi megállapodás) 100. cikke kimondja, hogy az AKCS–EU Miniszterek Tanácsa – az AKCS–EU Fejlesztésfinanszírozási Együttműködési Bizottság ajánlása alapján – átdolgozhatja, felülvizsgálhatja és/vagy módosíthatja a megállapodás Ia., Ib., II., III., IV. és VI. mellékletét.

(2)

Az AKCS–EU partnerségi megállapodás 15. cikkének (4) bekezdése kimondja, hogy az AKCS–EU Miniszterek Tanácsa hatásköreit átruházhatja az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságára.

(3)

Az AKCS–EU Miniszterek Tanácsa a 2014. június 19–20-án Kenyában, Nairobiban tartott 39. ülésén együttes nyilatkozatban megállapodott a Vállalkozásfejlesztési Központ (a továbbiakban: CDE) rendezett bezárásáról és az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének módosításáról, valamint arról, hogy e cél érdekében hatásköröket ruháznak az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságára ezen ügyek előmozdítása érdekében, a szükséges határozatok – így az említett III. melléklet módosításának – elfogadása céljából.

(4)

Az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletét módosítani kell a CDE kizárólag felszámolási célú fennállását biztosító új jogi keret meghatározása érdekében.

(5)

Ezért az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságában az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálata tekintetében az Unió által képviselendő álláspontnak a csatolt határozattervezeten kell alapulnia,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)   Az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságában az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálata tekintetében az Unió által képviselendő álláspontnak az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságának az e határozathoz csatolt határozattervezetén kell alapulnia.

(2)   A határozattervezet kisebb technikai jellegű módosításairól az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságában részt vevő uniós képviselők újabb tanácsi határozat nélkül is megállapodhatnak.

2. cikk

Az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságának határozatát annak elfogadását követően az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

3. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2016. július 4-én.

a Tanács részéről

az elnök

M. LAJČÁK


(1)  A Cotonouban 2000. június 23-án aláírt (HL L 317., 2000.12.15., 3. o.), a Luxembourgban 2005. június 25-én (HL L 209., 2005.8.11., 27. o.) és Ouagadougouban 2010. június 22-én (HL L 287., 2010.11.4., 3. o.) aláírt megállapodások által módosított megállapodás.


TERVEZET

AZ AKCS–EU NAGYKÖVETEK BIZOTTSÁGÁNAK 2016/… HATÁROZATA

(…)

az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálatáról

AZ AKCS–EU NAGYKÖVETEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok csoportjának tagjai, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti partnerségi megállapodásra (1) (a továbbiakban: AKCS–EU partnerségi megállapodás) és különösen annak 100. cikkére,

mivel:

(1)

Az AKCS–EU partnerségi megállapodás 100. cikke kimondja, hogy az AKCS–EU Miniszterek Tanácsa – az AKCS–EU Fejlesztésfinanszírozási Együttműködési Bizottság ajánlása alapján – átdolgozhatja, felülvizsgálhatja és/vagy módosíthatja a megállapodás Ia., Ib., II., III., IV. és VI. mellékletét.

(2)

Az AKCS–EU partnerségi megállapodás 15. cikkének (4) bekezdése kimondja, hogy az AKCS–EU Miniszterek Tanácsa hatásköreit átruházhatja az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságára.

(3)

Az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének 2. cikke a Vállalkozásfejlesztési Központra (a továbbiakban: CDE) vonatkozik. Az említett III. melléklet 2. cikke (6) bekezdésének a) pontja szerint a CDE felügyeleti hatósága az AKCS–EU Nagykövetek Bizottsága, amelynek feladata többek között az, hogy meghatározza a CDE eljárási szabályzatát (2) (a továbbiakban: CDE alapszabálya), amelyet az AKCS–EU Nagykövetek Bizottsága 8/2005 határozatával fogadott el. A III. melléklet 2. cikke (7) bekezdésének a) pontja szerint a CDE igazgatótanácsának felelősségi körébe tartozik többek között a CDE pénzügyi szabályzatának és személyzeti szabályzatának az elfogadása.

(4)

A CDE alapszabályának 1. cikke meghatározza a CDE jogi személyiségének elvét.

(5)

A CDE alapszabályának 9. és 10. cikke meghatározza a CDE igazgatótanácsának megbízatását és összetételét.

(6)

Az AKCS–EU Miniszterek Tanácsa a 2014. június 19–20-án Kenyában, Nairobiban tartott 39. ülésén együttes nyilatkozatban megállapodott a CDE rendezett bezárásáról és az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének módosításáról, valamint arról, hogy e cél érdekében hatásköröket ruháznak az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságára ezen ügyek előmozdítása érdekében, a szükséges határozatok – így az említett III. melléklet módosításának – elfogadása céljából.

(7)

A CDE lehető legjobb feltételekkel történő bezárásának biztosítása érdekében az AKCS–EU Miniszterek Tanácsának említett együttes nyilatkozata létrehozta az AKCS–EU közös munkacsoportot.

(8)

Az AKCS–EU Nagykövetek Bizottsága a 4/2014 határozatával (3) felhatalmazta a CDE igazgatótanácsát, hogy hozza meg a CDE bezárásának előkészítéséhez szükséges valamennyi megfelelő intézkedést. A CDE igazgatótanácsa ezt követően egy vagyonfelügyelővel 2016. december 31-ig tartó szerződést írt alá.

(9)

A 4/2014 határozat 2. cikkének (3) bekezdésének megfelelően a bezárási terv 2016. december 31-ét irányozza elő a végelszámolás befejezésének határidejeként (a továbbiakban: bezárási szakasz). Miután a CDE igazgatótanácsa 2015. június 29–30-án jóváhagyta a végleges bezárási tervet, a CDE a bezárási szakaszába lépett.

(10)

A bezárási szakaszt a tervek szerint az úgynevezett passzív szakasz követi, amelyben a CDE kizárólag felszámolási célból áll fenn. A passzív szakasz, amely egy vagyonfelügyelő irányítása alatt áll majd, többek között olyan igazgatási feladatokat foglalhat magában, mint a CDE irattárának megőrzése, az igazgatási formaságokra való válaszadás vagy a bezárási szakasz során nem rendezett fennmaradó peres ügyek kezelése. A passzív szakasznak a bezárási szakaszt követő napon, azaz 2017. január 1-jén kell megkezdődnie. A passzív szakasz rendes esetben négy év elteltével vagy akkor ér véget, amikor a CDE valamennyi kötelezettségét rendezte és valamennyi eszközét értékesítette, a két időpont közül a korábbit alkalmazva.

(11)

A CDE számláit a CDE-nek az AKCS–EK Nagykövetek Bizottsága 5/2004 határozatával (4) elfogadott pénzügyi szabályzata 26. cikkének (1) bekezdése szerint a CDE pénzügyi kimutatásainak elkészítése érdekében a pénzügyi év végén kell lezárni. A jogszabályban előírt 2016. évi könyvvizsgálatot, amely a bezárási szakaszhoz kapcsolódik, ezért legkésőbb 2017. június 30-ig be kell fejezni.

(12)

Az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének módosításai a CDE-re való hivatkozások törlését érinti. A CDE új jogi keretét a passzív szakasz kezdetétől, azaz 2017. január 1-jétől ez a határozat képezi.

(13)

Az AKCS–EU partnerségi megállapodás 95. cikkének (1) bekezdése alapján a megállapodás 2020-ban hatályát veszti. A CDE működésére vonatkozó, a passzív szakaszban alkalmazandó irányítási szerkezeteket ezért meg kell határozni a 2020. február 29-ét követő időszakra is,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A CDE tevékenységeinek 2016. december 31-jével történő beszüntetésének figyelembevétele érdekében az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. melléklete a következőképpen módosul:

1.

A III. melléklet címének helyébe a következő cím lép:

„Intézményi támogatás”.

2.

Az 1. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„Az együttműködés támogatja az intézményi mechanizmust a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés előmozdítása érdekében. Ebben az összefüggésben az együttműködés célja segíteni a Mezőgazdasági és Vidéki Együttműködés Technikai Központja (CTA) szerepének erősítését és fokozását az AKCS intézményi kapacitásának fejlesztésében – különös tekintettel az információkezelésre – annak érdekében, hogy a mezőgazdaság termelékenységének fokozása, a kereskedelmi alapokra helyezés, az élelmezésbiztonság és a vidékfejlesztés céljából javuljon a technológiákhoz való hozzáférés.”.

3.

A 2. cikket el kell hagyni.

4.

A 3. cikk számozása 2. cikkre változik.

2. cikk

(1)   A bezárási szakasz vége – azaz 2016. december 31. – előtt az Európai Bizottságnak vagyonfelügyelőt kell szerződtetnie a passzív szakasz végrehajtásának biztosítására 2017. január 1-től kezdődően egy négyéves időtartamra vagy addig az időpontig, amikor a CDE rendezi valamennyi kötelezettségét és értékesíti valamennyi eszközét, a két időpont közül a korábbit alkalmazva.

(2)   A vagyonfelügyelő felel a passzív szakasz végrehajtásáért. A passzív szakasz végrehajtásában tett előrelépésről a vagyonfelügyelőnek éves jelentéseket kell benyújtania az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságához.

3. cikk

(1)   A CDE alapszabálya, a CDE pénzügyi szabályzata és a CDE személyzeti szabályzata a bezárási szakasz végéig marad hatályban.

2017. január 1-jétől ez a határozat képezi a CDE új jogi keretét.

(2)   2017. január 1-jétől a CDE-nek az alapszabálya 1. cikkében meghatározott jogi személyisége kizárólag a CDE felszámolása céljából marad fenn.

(3)   A CDE igazgatótanácsa a CDE alapszabályának 9. és 10. cikkében meghatározottak szerint a passzív szakaszban is fennmarad mindaddig, amíg az AKCS–EU Nagykövetek Bizottsága a 4/2014 határozat 4. cikke alapján határozatot nem hoz a mentesítésre vonatkozó javaslatról.

A CDE igazgatótanácsának feladata a passzív szakasztól kezdve a bezárásról szóló jelentés jóváhagyására, a bezárási szakaszhoz kapcsolódó számlák elfogadására és a mentesítésre vonatkozó javaslatnak határozathozatal céljából az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságához való benyújtására korlátozódik. Az igazgatótanács 2017. január 1-jétől legfeljebb évente egyszer ülésezhet. Ez nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a CDE igazgatótanácsa írásbeli eljárás keretében határozatokat hozzon.

Amennyiben az AKCS–EU Nagykövetek Bizottsága másképp nem határoz, a mentesítés a mentesítésre vonatkozó javaslat benyújtásától számított három hónapon belül vagy – amennyiben utóbbi időpont a korábbi – 2017. december 31-én jóváhagyottnak tekintendő.

(4)   A passzív szakaszhoz kapcsolódó költségeket a 11. Európai Fejlesztési Alapból kell finanszírozni.

(5)   A CDE harmadik felekkel szembeni jogosultságaira, valamint harmadik felek CDE-vel szembeni jogosultságaira egy, 2017. január 1-jétől kezdődő hároméves elévülési időszak vonatkozik.

4. cikk

Az AKCS–EU közös munkacsoportnak a CDE bezárásával kapcsolatos megbízatása, amelyet az AKCS–EU Miniszterek Tanácsának 2014. június 19–20-i együttes nyilatkozata hozott létre, az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságának a 4/2014 határozat 4. cikke szerinti, a mentesítési javaslatról hozott határozatával ér véget.

5. cikk

Ez a határozat az elfogadásakor lép hatályba az 1. cikk kivételével, amely 2017. január 1-jén lép hatályba.

Kelt …,

az AKCS–EU Nagykövetek Bizottsága nevében

az elnök


(1)  A Cotonouban 2000. június 23-án aláírt (HL L 317., 2000.12.15., 3. o.), a Luxembourgban 2005. június 25-én (HL L 209., 2005.8.11., 27. o.) és Ouagadougouban 2010. június 22-én (HL L 287., 2010.11.4., 3. o.) aláírt megállapodások által módosított megállapodás.

(2)  Az AKCS–EK Nagykövetek Bizottságának 8/2005 határozata (2005. július 20.) a Vállalkozásfejlesztési Központ alapszabályáról és eljárási szabályzatáról (HL L 66., 2006.3.8., 16. o.).

(3)  Az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságának 4/2014 határozata (2014. október 23.) a Vállalkozásfejlesztési Központ (CDE) igazgatótanácsának adandó megbízatásról (HL L 330., 2014.11.15., 61. o.).

(4)  Az AKCS–EK Nagykövetek Bizottságának az 5/2004 határozata (2004. december 17.) a Vállalkozásfejlesztési Központ pénzügyi szabályzatáról (HL L 70., 2006.3.9., 52. o.).