31.3.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 86/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2015/531 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2014. november 24.)

az Európai Tengerügyi és Halászati Alapról szóló 508/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a halászok higiéniai, egészségügyi, biztonsági és munkakörülményeinek javítása, a tengeri biológiai sokféleség és a tengeri ökoszisztémák védelme és helyreállítása, az éghajlatváltozás mérséklése és a halászhajók energiahatékonyságának javítása érdekében az Európai Tengerügyi és Halászati Alapból támogatható költségek meghatározásával történő kiegészítéséről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Tengerügyi és Halászati Alapról, valamint a 2328/2003/EK, a 861/2006/EK, az 1198/2006/EK és a 791/2007/EK tanácsi rendelet, valamint az 1255/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. május 15-i 508/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 32. cikke (4) bekezdésére, 40. cikke (4) bekezdésére és 41. cikke (10) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 508/2014/EU rendeletnek megfelelően a Bizottság felhatalmazást kapott, hogy különleges szabályokat határozzon meg a fenntartható halászati tevékenység keretében a tengeri biológiai sokféleség és a tengeri ökoszisztémák védelmét és helyreállítását célzó intézkedésekkel kapcsolatos költségek támogathatóságára; az éghajlatváltozás mérséklése és a halászhajók energiahatékonyságának javítása érdekében végzett műveletekkel kapcsolatos költségek elszámolhatóságára, továbbá a halászok higiéniai, egészségügyi, biztonsági és munkakörülményeinek javítása érdekében végzett műveletek támogathatóságára vonatkozóan.

(2)

E rendelet minden rendelkezése a költségek vagy műveletek támogathatóságával kapcsolatos szempontokkal foglalkozik, és közülük kettő a fedélzeti beruházásokat magában foglaló műveletekre vonatkozik. Továbbá mindezen intézkedések hatással vannak a végzett halászati tevékenység formájára. Ezért e rendelkezések szoros kapcsolatban állnak egymással. A rendelkezések közötti következetesség, továbbá egy átfogó kép és az Unió minden lakosa számára praktikus hozzáférés biztosítása érdekében e rendelkezéseket ugyanazon aktuson belül kell elfogadni.

(3)

A halászati tevékenység még mindig az egyik legveszélyesebb foglalkozás az Unióban, és a kisüzemi halászhajókon jelentős számú baleset fordul elő. Így a halászhajók fedélzetén végzett munkára vonatkozóan a 93/103/EK (2) és a 92/29/EGK (3) irányelv egészségvédelmi és biztonsági minimumkövetelményeket állapított meg, amelyeket a nemzeti jogszabályokban foganatosítani kell. Az 508/2014/EU rendelet rendelkezik bizonyos, a halászok higiéniai, egészségügyi, biztonsági és munkakörülményeinek javítását célzó beruházások finanszírozásáról, amennyiben azok túlmutatnak az uniós vagy nemzeti jogszabályok által előírt követelményeken. Ezért meg kell határozni, hogy az ilyen konkrét beruházásokkal kapcsolatban (ideértve az egészségvédelemmel kapcsolatos képzést és a tájékoztató kampányokat) mely költségek finanszírozhatóak az 508/2014/EU rendelet alapján.

(4)

A halászhajók szennyező anyag-, illetve üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csökkentését és energiahatékonyságának növelését célzó felszerelések beszerzése és fedélzetre történő felszerelése hozzájárulhat az éghajlatváltozással kapcsolatos célok eléréséhez. A hajók hatékony működése az energiafogyasztás jelentős csökkenését is eredményezheti. Az 508/2014/EU rendelet 41. cikke (1) bekezdésének a) pontja rendelkezik a halászhajók szennyező anyag-, illetve üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csökkentését és energiahatékonyságának növelését célzó felszerelésekbe való vagy fedélzeti beruházások, valamint a halászeszközökbe való beruházások finanszírozásáról, feltéve, hogy ez nem jár a halászeszközök szelektivitásának romlásával, továbbá az energiahatékonysági auditok és programok finanszírozásáról. Ezért pontosabban meg kell határozni azokat a költségeket, amelyek az ETHA keretében az említett célok elősegítése érdekében finanszírozhatóak.

(5)

Ugyancsak meg kell határozni a fenntartható halászati tevékenységek keretében a tengeri biológiai sokféleség és a tengeri ökoszisztémák védelméhez és helyreállításához hozzájáruló műveletekkel, valamint az ellentételezési rendszerekkel kapcsolatos költségeket. E műveleteknek tartalmazniuk kell a környezetbarát infrastruktúra alapjául szolgáló elveket a környezetbarát infrastruktúráról (4) szóló bizottsági közleményben (5) meghatározottak szerint; ezek az elvek jelentősen hozzájárulhatnak a céljaikat teljes egészében vagy részben természeten alapuló megoldások révén elérni kívánó politikák eredményes megvalósításához.

(6)

Az 508/2014/EU rendelet 32. cikkében, 40. cikkének (1) bekezdésében és 41. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett műveletekkel kapcsolatban elszámolható költségeknek meg kell felelniük az említett rendelet 11. cikkében meghatározott feltételeknek, amelyek szerint a hajó halászati kapacitását növelő műveletek és a hajó halfelderítő képességét javító eszközök nem támogathatók az ETHA keretében. Annak érdekében, hogy az e rendelet alapján támogatható beruházások ösztönző hatása megmaradjon, helyénvaló kizárni az ETHA-finanszírozásra jogosult költségek köréből a berendezések működőképes állapotának fenntartására szolgáló, az eszközök bármely részének tervezett vagy megelőző jellegű karbantartásához kapcsolódó költségeket.

(7)

Mivel az ETHA keretében finanszírozandó műveletek támogathatóságának időszaka 2014. január 1-jén megkezdődött, az e rendeletben meghatározott intézkedések haladéktalan alkalmazásának lehetővé tétele érdekében, különös tekintettel a költségek elszámolhatóságára vonatkozó intézkedésekre, valamint annak érdekében, hogy a tagállamok elkészíthessék és végrehajthassák az ETHA szerinti operatív programjaikat, e rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon hatályba kell lépnie,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. cikk

Tárgy

E rendelet meghatározza:

a)

a halászok higiéniai, egészségügyi, biztonsági és munkakörülményeinek javítása érdekében az ETHA-ból támogatható művelettípusokat;

b)

a fenntartható halászati tevékenységek keretében a tengeri biológiai sokféleség és a tengeri ökoszisztémák védelme és helyreállítása, valamint az ellentételezési rendszerek működtetése érdekében az ETHA-ból támogatható költségeket;

c)

a halászhajók energiahatékonyságának növelése és az éghajlatváltozás hatásainak csökkentése érdekében az ETHA-ból támogatható költségeket.

II. FEJEZET

KÖZÖS RENDELKEZÉSEK

2. cikk

Nem támogatható költségek

(1)   A berendezések működőképességének fenntartására szolgáló, az eszközök bármely részének tervezett vagy megelőző jellegű karbantartásához kapcsolódó költségek nem jogosultak e rendelet alapján nyújtott ETHA-támogatásra.

(2)   Kizárólag azon költségek jogosultak ETHA-támogatásra, amelyek az e rendeletben foglalt elemek felszereléséhez szükségesek és azokhoz közvetlenül kapcsolódnak.

III. FEJEZET

A HALÁSZOK HIGIÉNIAI, EGÉSZSÉGÜGYI, BIZTONSÁGI ÉS MUNKAKÖRÜLMÉNYEINEK JAVÍTÁSÁVAL KAPCSOLATOS KÖLTSÉGEK

3. cikk

Biztonságot szolgáló támogatható műveletek

Azon műveletek esetében, amelyek célja az 508/2014/EU rendelet 32. cikkének megfelelően a halászok biztonságának javítása a halászhajók fedélzetén, az alábbi elemek beszerzése és – adott esetben – felszerelése támogatható az ETHA keretében:

a)

mentőtutajok;

b)

hidrosztatikus kioldó szerkezetek mentőtutajokhoz;

c)

személyi vészhelyzeti helymeghatározó jeladók, például vészhelyzetjelző rádió-irányadó („EPIRB”) eszközök, amelyek a halászok mentőmellényébe vagy munkaruhájába szerelhetők;

d)

személyi lebegtető eszközök („PFD”), különösen merülő- vagy túlélőruhák, mentőbóják és -mellények;

e)

vészjelző fáklyák;

f)

kötélkilövő készülékek;

g)

vízbeesettek kimentését szolgáló („MOB”) rendszerek;

h)

tűzoltó készülékek, úgymint poroltók, tűztakarók, tűz- és füstjelzők, légzőkészülékek;

i)

tűzvédelmi ajtók;

j)

üzemanyagtartály-elzárószelepek;

k)

gázdetektorok és gázvészjelző rendszerek;

l)

fenékvízszivattyúk és -riasztók;

m)

rádiós és műholdas távközlési berendezések;

n)

vízzáró nyílások és ajtók;

o)

gépekhez, például csörlőkhöz vagy hálótartó dobokhoz tartozó védőberendezések;

p)

járófedélzetek és létrák;

q)

keresőlámpák, fedélzeti vagy vészvilágítás;

r)

biztonsági kioldószerkezetek arra az esetre, ha a halászati felszerelés víz alatti akadályt fog;

s)

biztonsági kamerák és monitorok;

t)

a fedélzeti biztonság javításához szükséges berendezések és elemek.

4. cikk

Egészségvédelmet szolgáló támogatható műveletek

Azon műveletekhez vagy berendezések biztosításához, amelyek célja az 508/2014/EU rendelet 32. cikkének megfelelően a halászok egészségügyi körülményeinek javítása a halászhajók fedélzetén, az alábbi intézkedések kaphatnak támogatást:

a)

elsősegély-ládák beszerzése és felszerelése;

b)

gyógyszerek és készülékek beszerzése sürgős fedélzeti ellátáshoz;

c)

távgyógyítás biztosítása, ideértve a hajókról indított távkonzultációban alkalmazott e-technológiákat, berendezéseket és orvosi képalkotó eszközöket;

d)

a fedélzeti egészségvédelem javítását szolgáló útmutatók és kézikönyvek biztosítása;

e)

a fedélzeti egészségvédelem javítását szolgáló tájékoztató kampányok.

5. cikk

A higiéniát szolgáló támogatható műveletek

Azon műveletekhez vagy berendezések biztosításához, amelyek célja a halászok higiéniai körülményeinek javítása a halászhajók fedélzetén az 508/2014/EU rendelet 32. cikkének megfelelően, az alábbi elemek beszerzése és – adott esetben – felszerelése támogatható:

a)

szaniterhelyiségek, úgymint vécé- és mosdóhelyiségek;

b)

konyhai berendezések és élelmiszerkészletek tárolására szolgáló berendezések;

c)

víztisztító készülékek ivóvíz előállítása céljára;

d)

tisztítóberendezések a fedélzeti egészségügyi viszonyok fenntartására;

e)

a fedélzeti higiénia javítását célzó útmutatók és kézikönyvek, szoftvereszközöket is beleértve.

6. cikk

A munkakörülményekre vonatkozó támogatható műveletek

Azon műveletekhez vagy berendezések biztosításához, amelyek célja a munkakörülmények javítása a halászhajók fedélzetén az 508/2014/EU rendelet 32. cikkének megfelelően, az alábbi elemek beszerzése és – adott esetben – felszerelése támogatható:

a)

fedélzeti korlátok;

b)

menedéket nyújtó fedélzeti szerkezetek és a kabinok modernizálása, hogy védelmet biztosítsanak a kedvezőtlen időjárási viszonyokkal szemben;

c)

a kabinok biztonságosságának javításával és a legénység számára biztosított közösségi terekkel kapcsolatos elemek;

d)

súlyos tárgyak kézzel történő emelésének szükségességét csökkentő berendezések, a halászati műveletekhez közvetlenül kapcsolódó gépek (például csörlők) kivételével;

e)

csúszásgátló festés és gumiszőnyegek;

f)

szigetelő berendezések zaj, meleg vagy hideg ellen, valamint szellőzést javító berendezések;

g)

munkaruhák és biztonsági felszerelések, úgymint vízhatlan biztonsági csizmák, szem- és légzésvédelem, védőkesztyűk és -sisakok vagy esés elleni védőfelszerelés;

h)

vészjelző és biztonsági figyelmeztető táblák;

i)

kockázatelemzés és -értékelés a halászok kockázatainak azonosítására mind a kikötőben, mind hajózáskor, a kockázatok megelőzését vagy csökkentését szolgáló intézkedések megtétele érdekében;

j)

a fedélzeti munkakörülmények javítására vonatkozó útmutatók és kézikönyvek.

IV. FEJEZET

A TENGERI BIOLÓGIAI SOKFÉLESÉG ÉS A TENGERI ÖKOSZISZTÉMÁK VÉDELMÉVEL ÉS HELYREÁLLÍTÁSÁVAL KAPCSOLATOS KÖLTSÉGEK A FENNTARTHATÓ HALÁSZATI TEVÉKENYSÉGEK KERETÉBEN

7. cikk

Halászok általi hulladékgyűjtés elszámolható költségei

Az 508/2014/EU rendelet 40. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett, halászok általi tengerből történő hulladékgyűjtéssel kapcsolatos műveletekhez kötődően az alábbi intézkedésekkel kapcsolatos költségek támogathatók:

a)

elvesztett halászeszközök eltávolítása a tengerből, különösen a fantomhalászat elleni küzdelem jegyében;

b)

szemét gyűjtésére és tárolására szolgáló berendezések beszerzése és – adott esetben – fedélzeten történő felszerelése;

c)

hulladékgyűjtési rendszerek létrehozása részt vevő halászok számára, ideértve a pénzügyi ösztönzőket is;

d)

halászkikötői létesítményekben elhelyezett, szemét gyűjtésére és újrahasznosítására szolgáló berendezések beszerzése és – adott esetben – felszerelése;

e)

kommunikációs, tájékoztató és tudatosságnövelő kampányok, hogy ösztönözzék a halászokat és más érdekelteket az elvesztett halászeszközök eltávolítását célzó projektekben való részvételre;

f)

képzés halászok és kikötői ügynökök számára.

8. cikk

A tengeri állat- és növényvilág védelmét és gyarapodását szolgáló létesítmények elszámolható költségei

(1)   Az 508/2014/EU rendelet 40. cikke (1) bekezdésének b) pontjában említett statikus vagy mozgó létesítmények építésével, telepítésével vagy korszerűsítésével kapcsolatos műveleteket illetően az alábbi intézkedésekkel kapcsolatos költségek támogathatók:

a)

berendezések beszerzése és – adott esetben – telepítése a tengeri területek vonóhálós halászattól való megvédése érdekében;

b)

berendezések beszerzése és – adott esetben – telepítése leromlott tengeri ökoszisztémák helyreállítása érdekében;

c)

előzetes munkákhoz (úgymint terepkutatás, tudományos tanulmányok vagy értékelések) kapcsolódó költségek;

d)

a legkülső régiókban a fenntartható és szelektív halászathoz hozzájáruló, a halak csoportosulását előidéző lehorgonyzott eszközök beszerzésének és – adott esetben – telepítésének költségei az 508/2014/EU rendelet 38. cikkének (2) bekezdésének megfelelően.

(2)   Az (1) bekezdésben említett műveletekre vonatkozóan az alábbi költségek nem számolhatók el:

a)

hajó beszerzése elsüllyesztés és mesterséges zátonyként való alkalmazás céljából;

b)

halak csoportosulását előidéző eszközök összeállításával és karbantartásával kapcsolatos költségek, kivéve az (1) bekezdés d) pontjában szereplő költségeket.

9. cikk

A tengeri biológiai erőforrásokkal való jobb gazdálkodáshoz vagy azok védelméhez való hozzájárulás elszámolható költségei

(1)   Az 508/2014/EU rendelet 40. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett, a tengeri biológiai erőforrásokkal való jobb gazdálkodást vagy azok védelmét célzó és az említett rendelet 38. cikkének megfelelő műveleteket illetően az alábbi elemek beszerzésével vagy – adott esetben – felszerelésével kapcsolatos költségek számolhatók el:

a)

kerek horgok;

b)

hálókra szerelt zajgerjesztő elrettentő eszközök;

c)

teknősök kiszabadulását lehetővé tevő eszközök („TED-ek”);

d)

szalagokkal felszerelt kötelek;

e)

egyéb olyan eszközök és berendezések, amelyek bizonyítottan hatásosak védett fajok véletlen kifogásának megakadályozásában.

(2)   Ezenfelül támogatásra jogosultak az alábbi tevékenységekhez és projektekhez kapcsolódó költségek:

a)

halászok számára nyújtott képzés a tengeri biológiai erőforrásokkal való jobb gazdálkodás vagy azok védelme tárgyában;

b)

halak, madarak és más élő szervezetek számára fontos part menti élőhelyekre összpontosító projektek;

c)

a halszaporodás szempontjából fontos területekre (úgymint part menti vizes élőhelyek) összpontosító projektek.

(3)   A meglévő halászeszközök alacsony környezeti hatású halászeszközökre való lecserélését illetően a varsákkal és halcsapdákkal, a műcsalis horgászattal (jigging) és a kézi horogsoros horgászattal (hand-lining) kapcsolatos költségek támogathatók.

10. cikk

Halászattal kapcsolatos tevékenységekre vonatkozó védelmi és gazdálkodási tervek készítésének elszámolható költségei

Az 508/2014/EU rendelet 40. cikke (1) bekezdésének d) pontjában említett, halászattal kapcsolatos tevékenységekre vonatkozó védelmi és gazdálkodási tervek készítéséből álló műveletekhez kötődően az alábbi intézkedésekkel kapcsolatos költségek támogathatók:

a)

tanulmányok készítése, különösen fajok és élőhelyek megfigyelése és felügyelete céljából, ideértve a feltérképezést, valamint kockázatkezelés;

b)

a halászati tevékenység és intenzitásának, továbbá a védett fajokkal és élőhelyekkel való kölcsönhatásának feltérképezése;

c)

az érintettekkel való konzultáció a gazdálkodási tervek készítése során;

d)

nyomások és hatások mutatóinak kifejlesztése és alkalmazása, továbbá védettségi helyzetre vonatkozó értékelések készítése;

e)

a halászattal kapcsolatos tevékenységekre vonatkozó védelmi és gazdálkodási tervek készítése szempontjából releváns képzés nyújtása halászoknak és más olyan személyeknek, akik a védett tengeri területek gazdálkodásáért felelős szerveknek vagy e szervek képviseletében dolgoznak;

f)

védett tengeri területek elhatárolása;

g)

felügyelet, beleértve a felügyeleti tevékenységekben részt vevő személyzet fizetését;

h)

nyilvánosságot biztosító és tudatosságnövelő intézkedések végrehajtása a védett tengeri területekkel kapcsolatban;

i)

a gazdálkodási tervek Natura 2000 területekre és a gazdálkodási tervek által érintett halászati területekre gyakorolt hatásainak értékelése.

11. cikk

A Natura 2000 területek és a védett tengeri területek kezelésének, helyreállításának és monitoringjának elszámolható költségei

Az 508/2014/EU rendelet 40. cikke (1) bekezdésének e), f) és g) pontjában említett, a Natura 2000 területek és a védett tengeri területek kezelésére, helyreállítására és monitoringjára, valamint a környezettudatosság növelésére vonatkozó műveletekre vonatkozóan az alábbi intézkedésekkel kapcsolatos költségek támogathatók:

a)

az érintettekkel való konzultáció a gazdálkodási tervek készítése során;

b)

nyomásokra/hatásokra vonatkozó mutatók kifejlesztése és alkalmazása, valamint védettségi helyzetre vonatkozó értékelések;

c)

Natura 2000 területek és védett tengeri területek felügyelete;

d)

Natura 2000 területek és védett tengeri területek kezeléséért felelős szerveknek vagy azok képviseletében dolgozó személyek képzése;

e)

halászok képzése tengeri ökoszisztémák fenntartását és helyreállítását, valamint olyan vonatkozó alternatív tevékenységeket illetően, mint az ökoturizmus a Natura 2000 területeken és a védett tengeri területeken;

f)

halászati tevékenység feltérképezése és intenzitásának nyomon követése, valamint a halászat és védett fajok (például fókák, tengeri teknősök, delfinek, tengeri madarak) kölcsönhatásának számbavétele;

g)

olyan halászati gazdálkodási intézkedések fejlesztésének támogatása a Natura 2000 területeken és a védett tengeri területeken, mint a hatástanulmányok és a kockázatértékelés, ideértve a koherenciájuk javítását elősegítő intézkedéseket;

h)

a környezettudatosságot növelő intézkedések támogatása a halászok bevonásával a tenger biológiai sokféleségének védelmére és helyreállítására vonatkozóan;

i)

a Natura 2000 területek és a védett tengeri területek kezelőinek együttműködése és hálózatépítése.

12. cikk

A biológiai sokféleség és az ökoszisztéma-szolgáltatások fenntartását és előmozdítását célzó egyéb tevékenységekben való részvétel elszámolható költségei

(1)   Az 508/2014/EU rendelet 40. cikke (1) bekezdésének i) pontjában említett, a biológiai sokféleség és az ökoszisztéma-szolgáltatások fenntartását és előmozdítását célzó egyéb tevékenységekben való részvétellel kapcsolatos műveletekhez kötődően az alábbi intézkedésekkel kapcsolatos költségek támogathatók:

a)

új monitoringtechnikák kipróbálását szolgáló rendszerekkel kapcsolatos költségek, beleértve különösen az alábbiakat:

i.

elektronikus távmonitoring rendszerek, például zárt láncú televíziós rendszerek védett fajok véletlen kifogásának nyomon követésére és nyilvántartására;

ii.

oceanográfiai adatok (úgymint hőmérséklet, sótartalom, plankton, algavirágzások vagy zavarosság) nyilvántartása;

iii.

idegenhonos özönfajok feltérképezése;

iv.

az idegenhonos özönfajok terjedésének megelőzését és ellenőrzését célzó intézkedések, beleértve tanulmányokat;

b)

pénzügyi ösztönzők automata rögzítőberendezések fedélzeti telepítésére olyan oceanográfiai adatok nyomon követésére és rögzítésére, mint a hőmérséklet, sótartalom, plankton, algavirágzások vagy zavarosság;

c)

kereskedelmi halászhajók környezeti megfigyelés céljára történő bérlésének költségei a tevékenységgel arányos díjért;

d)

a tengeri és part menti ökoszisztémák, valamint a szolgáltatásaik feltérképezésével és értékelésével kapcsolatos egyéb tudományos tevékenységek költségei.

(2)   Az 508/2014/EU rendelet 40. cikke (1) bekezdésének i) pontjában említett, a fenntartható halállományok támogatása céljából meghatározott tengeri és part menti élőhelyek helyreállítását célzó műveleteket illetően az alábbi intézkedések támogathatók:

a)

a fizikai és kémiai szennyezést csökkentő intézkedések;

b)

az egyéb fizikai nyomásokat (ideértve a biológiai sokféleséget negatívan befolyásoló antropogén víz alatti zajt) csökkentő intézkedések;

c)

pozitív állományvédelmi intézkedések a növény- és állatvilág védelme és fenntartása érdekében, ideértve őshonos fajok újbóli betelepítését vagy az állományukkal való gazdálkodást, továbbá alkalmazva a környezetbarát infrastruktúrának a környezetbarát infrastruktúráról szóló bizottsági közleményben (6) említett elveit;

d)

az idegenhonos özönfajok terjedésének megakadályozására, ellenőrzésére vagy felszámolására irányuló intézkedések.

V. FEJEZET

AZ ENERGIAHATÉKONYSÁG ELŐSEGÍTÉSÉVEL ÉS AZ ÉGHAJLATVÁLTOZÁS HATÁSAINAK MÉRSÉKLÉSÉVEL KAPCSOLATOS KÖLTSÉGEK

13. cikk

A hajótest hidrodinamikájával kapcsolatban elszámolható költségek

(1)   Az 508/2014/EU rendelet 41. cikke (1) bekezdése a) pontjának megfelelően a hajótest hidrodinamikájának javítását célzó műveleteket illetően az alábbi intézkedésekkel kapcsolatos költségek támogathatók:

a)

a tengerbírás és a stabilitás javításához hozzájáruló olyan stabilizáló mechanizmusokba történő beruházások, mint a lengéscsillapító bordák és bulbaorrok;

b)

a súrlódás csökkentése érdekében olyan nem mérgező lerakódásgátlók használatával kapcsolatos költségek, mint a vörösrézbevonat;

c)

a kormányszerkezettel kapcsolatos költségek, például kormányművezérlő-rendszerek és sokrészes kormánylapátok a kormányzási aktivitás csökkentésére az időjárási viszonyoktól és a tenger állapotától függően;

d)

tartálytesztelés a hidrodinamika tökéletesítésének megalapozására.

(2)   Az alapvető hajótest-karbantartással kapcsolatos költségeket e cikk alapján nem lehet elszámolni.

14. cikk

A hajó meghajtórendszerének tökéletesítésével kapcsolatban elszámolható költségek

Az 508/2014/EU rendelet 41. cikke (1) bekezdésének a) pontjának megfelelően a hajó meghajtórendszerének tökéletesítését célzó műveleteket illetően az alábbi elemek beszerzésével és – szükség esetén – felszerelésével kapcsolatos költségek támogathatók:

a)

energiatakarékos hajócsavarok, beleértve a hajtótengelyeket;

b)

katalizátorok;

c)

energiatakarékos, például hidrogént vagy földgázt használó generátorok;

d)

megújuló energiát felhasználó hajtóelemek, úgymint vitorlák, sárkányok, szélmalmok, turbinák vagy napelemtáblák;

e)

orrtolók;

f)

motorok átalakítása bioüzemanyaggal való üzemelésre;

g)

ekonométerek, üzemanyag-gazdálkodási és -monitoring rendszerek;

h)

a meghajtórendszert tökéletesítő fúvókákba történő beruházások.

15. cikk

Halászati eszközökbe és berendezésekbe való beruházásokkal kapcsolatban elszámolható költségek

Az 508/2014/EU rendelet 41. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett halászati eszközökbe és halászati berendezésekbe történő beruházásokhoz kötődően az alábbi intézkedésekkel kapcsolatos költségek támogathatók:

a)

átállás vontatott eszközről alternatív eszközre;

b)

vontatott eszközök módosításai;

c)

beruházások vontatott eszközt figyelő berendezésbe.

16. cikk

Elektromos- vagy hőenergia-fogyasztás csökkentését célzó beruházásokkal kapcsolatosan elszámolható költségek

Az 508/2014/EU rendelet 41. cikke (1) bekezdése a) pontjának megfelelően az elektromos- vagy hőenergia-fogyasztás csökkentését célzó beruházásokat illetően az alábbi költségek támogathatók:

a)

18 méternél rövidebb hajók esetében a hűtő-, fagyasztó- vagy szigetelőrendszerek tökéletesítését célzó beruházások;

b)

a hajón belüli hő-visszakeringtetés ösztönzését célzó beruházások, amelynek során a hőt visszanyerik és újrahasznosítják más kiegészítő működésekhez a hajón belül.

VI. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

17. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2014. november 24-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 149., 2014.5.20., 1. o.

(2)  A Tanács 1993. november 23-i 93/103/EK irányelve a halászhajók fedélzetén végzett munka biztonsági és egészségvédelmi minimumkövetelményeiről (tizenharmadik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) (HL L 307., 1993.12.13., 1. o.).

(3)  A Tanács 1992. március 31-i 92/29/EGK irányelve a hajók fedélzetén a jobb orvosi ellátás biztosítását célzó biztonsági és egészségvédelmi minimumkövetelményekről (HL L 113., 1992.4.30., 19. o.).

(4)  A Bizottság közleménye, Környezetbarát infrastruktúra – Európa természeti tőkéjének növelése, Brüsszel, COM(2013) 249 végleges, 2013.5.6.

(5)  A környezetbarát (zöld) infrastruktúra természetes és félig természetes területek, valamint egyéb környezeti jellemzők stratégiailag megtervezett hálózata, amelyet úgy terveztek és irányítanak, hogy széles körű ökoszisztéma-szolgáltatások nyújtására legyen képes. Zöld (vízi ökoszisztémák esetében kék) területeket és egyéb, szárazföldi (beleértve a part menti) és tengeri területeken található fizikai elemeket foglal magában.

(6)  A Bizottság közleménye, Környezetbarát infrastruktúra – Európa természeti tőkéjének növelése, Brüsszel, COM(2013) 249 végleges, 2013.5.6.