20.11.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 303/101


A BIZOTTSÁG (EU) 2015/2100 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2015. november 18.)

a sertések hasított testére vonatkozó lettországi osztályozási módszerek engedélyezéséről és a 2005/307/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

(az értesítés a C(2015) 7986. számú dokumentummal történt)

(Csak a lett nyelvű szöveg hiteles)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 20. cikke p) és t) pontjára,

mivel:

(1)

Az 1308/2013/EU rendelet IV. melléklete B. része IV. szakaszának 1. pontja értelmében a sertések hasított testének osztályozása céljából a színhústartalmat a Bizottság által engedélyezett osztályozási módszerekkel kell megbecsülni, és kizárólag a sertés hasított testének egy vagy több anatómiai részén végzett fizikai méréseken alapuló, statisztikailag igazolt értékelési módszereket lehet engedélyezni. Ezenfelül az osztályozási módszerek engedélyezésének feltételéül szabja, hogy az értékelés statisztikai hibája egy megadott tűréshatáron belül maradjon. E tűréshatárt az 1249/2008/EK bizottsági rendelet (2) 23. cikkének (3) bekezdése állapítja meg.

(2)

A 2005/307/EK bizottsági határozat (3) a hasított sertések lettországi osztályozására három módszert engedélyezett.

(3)

Lettország kérelmet nyújtott be a Bizottsághoz, melyben az „Intrascope (Optical Probe)”, a „Manuális módszer (ZP)” és a „Pork Grader (PG200)” esetében használt képletek módosításának, valamint a sertések hasított testének osztályozására egy további módszer („OptiGrade-MCP”) lettországi alkalmazhatóságának engedélyezését kérte. Lettország az 1249/2008/EK rendelet 23. cikkének (4) bekezdésében előírt jegyzékben bemutatta a boncolásos vizsgálatának részletes leírását, ismertetve az új képletek alapjául szolgáló elveket, boncolásos vizsgálatának eredményét és a színhús százalékos arányának becslésére szolgáló egyenleteket.

(4)

A kérelem értékelése során megállapítást nyert, hogy a szóban forgó új képletek és osztályozási módszerek engedélyezésének feltételei teljesülnek. Következésképpen indokolt engedélyezni e képletek és módszerek lettországi alkalmazását.

(5)

Lettország kérelmezte továbbá a Bizottságnál, hogy a sertések hasított testére az 1308/2013/EU rendelet IV. melléklete B. részének III. szakaszában meghatározott szabványos kiszereléstől eltérő kiszerelést alkalmazhasson.

(6)

Az 1308/2013/EU rendelet 20. cikkének t) pontja i. alpontja értelmében a tagállamok számára engedélyezhető, hogy a sertések hasított testének kiszerelését a IV. melléklet B. részének III. szakaszában szereplő szabványos kiszereléstől eltérő módon végezzék el, ha területükön a szokványos kereskedelmi gyakorlat eltér a szabványos kiszerelési módoktól. Kérelmében Lettország kifejtette, hogy a területén folytatott kereskedelmi gyakorlat adott esetben megkívánhatja, hogy a fejet, a farkat, valamint az első és a hátsó lábakat is eltávolítsák a sertések hasított testétől. Ezt a szabványostól eltérő kiszerelést ezért célszerű engedélyezni Lettországban.

(7)

A sertések hasított testére vonatkozó árak összehasonlíthatóságának érdekében figyelembe kell venni, hogy a sertések hasított testére eltérő kiszerelési módot alkalmaznak, és ilyen esetben a mért tömeget a szokványos kiszerelési tömeghez viszonyított kiigazított értékként kell megadni.

(8)

Indokolt, hogy a műszerek vagy az osztályozási módszerek csak akkor legyenek módosíthatók, ha módosításukat a Bizottság végrehajtási határozat útján kifejezetten engedélyezi.

(9)

Az egyértelműség és a jogbiztonság érdekében új határozatot kell elfogadni. Ezért a 2005/307/EK határozatot hatályon kívül kell helyezni.

(10)

Az új műszerek és képletek bevezetéséhez kapcsolódó műszaki szempontokra tekintettel a sertések hasított testére e határozattal engedélyezett osztályozási módszerek 2016. január 1-jétől alkalmazandók.

(11)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A sertések hasított testének az 1308/2013/EU rendelet IV. melléklete B. része IV. szakaszának 1. pontja szerinti osztályozására Lettországban a következő módszerek alkalmazhatók:

a)

az „Intra-scope (Optical Probe)” elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó értékelési módszerek, amelyek részleteit a melléklet I. része tartalmazza;

b)

a „Manuális módszer (ZP)” és az ahhoz kapcsolódó értékelési módszerek, amelyeket a melléklet II. része ismertet;

c)

a „Pork Grader (PG200)” elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó értékelési módszerek, amelyek részleteit a melléklet III. része tartalmazza;

d)

az „OptiGrade-MCP” elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó értékelési módszerek, amelyek részleteit a melléklet IV. része tartalmazza.

A b) pontban említett „Manuális módszer (ZP)” alkalmazása kizárólag olyan vágóhidakon engedélyezett, ahol

a)

elektronikus adatbeviteli módszert alkalmaznak, és a vágások száma legfeljebb 500 sertés/hét,

b)

a vágások száma legfeljebb 200 sertés/hét.

2. cikk

Az 1308/2013/EU rendelet IV. melléklete B. részének III. szakaszában meghatározott szabványos kiszereléstől eltérően Lettországban a sertések hasított testéről a tömegmérés és az osztályozás előtt eltávolíthatják a fejet, a farkat, valamint az első és a hátsó lábakat.

A sertések hasított testére vonatkozó árak összehasonlíthatóságának érdekében a következő rögzített együtthatók alkalmazandók minden olyan esetben, ahol a hasított testről már el vannak távolítva bizonyos, az alábbiakban feltüntettet részek:

fej: 8,345

farok: 0,072

első lábak: 0,764

hátsó lábak: 1,558

A sertések szabványosan kiszerelt hasított testének tömegét a következő képlet szerint kell kiszámítani:

A sertések szabványosan kiszerelt hasított testének tömege = 100 × a hasított test tömege (a hiányzó rész(ek) nélkül)/(100 – a hiányzó rész(ek)re alkalmazandó együttható(k))

3. cikk

Az engedélyezett műszerek és osztályozási módszerek nem módosíthatók, kivéve, ha módosításukat a Bizottság végrehajtási határozat útján kifejezetten engedélyezi.

4. cikk

A 2005/307/EK határozat hatályát veszti.

5. cikk

Ezt a határozatot 2016. január 1-jétől kell alkalmazni.

6. cikk

Ennek a határozatnak a Lett Köztársaság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, 2015. november 18-án.

a Bizottság részéről

Phil HOGAN

a Bizottság tagja


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

(2)  A Bizottság 2008. december 10-i 1249/2008/EK rendelete a szarvasmarhák, sertések és juhok közösségi minősítési rendszereinek alkalmazására és e termékek árának bejelentésére vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 337., 2008.12.16., 3. o.).

(3)  A Bizottság 2005. április 12-i 2005/307/EK határozata a hasított sertések lettországi osztályozási módszerének engedélyezéséről (HL L 98., 2005.4.16., 42. o.).


MELLÉKLET

A SERTÉSEK HASÍTOTT TESTÉRE VONATKOZÓ LETTORSZÁGI OSZTÁLYOZÁSI MÓDSZEREK

I. rész

INTRASCOPE (OPTICAL PROBE)

1.

Az ebben a részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, ha a sertések hasított testének osztályozása az „Intrascope (Optical Probe)” elnevezésű műszer használatával történik.

2.

A műszert egy hatszögletű, legfeljebb 12 mm (a szonda tetején található pengénél 19 mm) szélességű szondával kell felszerelni, amely nézőüveggel, fényforrással, milliméterben kalibrált mérőhüvellyel van ellátva, és amelynek működési távolsága 8 és 50 mm között van.

3.

A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

ŷ = 66,6708 – 0,3493 × F, ahol:

ŷ= a hasított test becsült százalékos színhústartalma;

F= a hasított test bal oldalán, annak középvonalától 6 cm-re, közvetlenül az utolsó borda mögött mért hátszalonna-vastagság bőrrel együtt (milliméterben megadva).

A képlet a 60–110 kg súlyú hasított testekre érvényes.

II. rész

MANUÁLIS MÓDSZER (ZP)

1.

Az ebben a részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, ha a sertések hasított testének osztályozása a manuális módszerrel (ZP) történik.

2.

E módszer alkalmazása során az osztályozást mérőléc segítségével, predikciós egyenlet alapján végzik. A módszer a hátszalonna és az izom vastagságának a hasított test középvonalán, manuálisan történő mérésén alapul.

3.

A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

ŷ = 60,5214 – 0,2579 × G + 0,0525 × M,

ahol:

ŷ= a hasított test becsült százalékos színhústartalma;

G= a hasított test középvonalán, a musculus gluteus medius elülső (kraniális/feji) vége és a gerniccsatorna széle közötti legrövidebb távolságnál mért izomvastagság (miliméterben megadva).

M= a hasított test középvonalán, a musculus gluteus medius legkeskenyebb részén mért hátszalonna-vastagság bőrrel együtt (miliméterben megadva).

A képlet a 60–110 kg súlyú hasított testekre érvényes.

III. rész

PORK GRADER (PG200)

1.

Az ebben a részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, ha a sertések hasított testének osztályozása a „Pork Grader (PG200)” elnevezésű műszer használatával történik.

2.

A műszert a pisztoly alakú házhoz erősített mérőszondával, adatlapnyomtatóval és kalibrációs tesztegységgel, valamint egy 8–9 mm szélességű pengével és egy szomszédos fényérzékelővel (fénydetektorral) ellátott LED-es fénykibocsátóval kell felszerelni.

3.

A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

ŷ = 64,4502 – 0,4364 × F + 0,0381 × M, ahol:

ŷ= a hasított test becsült százalékos színhústartalma;

F= a hasított test középvonalától 7 cm-re, közvetlenül az utolsó borda mögött mért hátszalonna-vastagság bőrrel együtt (milliméterben megadva)

M= a hasított test középvonalától 7 cm-re, közvetlenül az utolsó borda mögött mért izomvastagság (milliméterben megadva).

A képlet a 60–110 kg súlyú hasított testekre érvényes.

IV. rész

OPTIGRADE-MCP

1.

Az ebben a részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, ha a sertések hasított testének osztályozása az „OptiGrade-MCP” elnevezésű műszer használatával történik.

2.

A műszert 6 milliméter átmérőjű optikai szondával, infravörös fotódiódával és fotótranzisztorral kell felszerelni. A mért értékeket számítógép segítségével át kell számítani a színhústartalom becsült értékére.

3.

A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

ŷ = 66,7787 – 0,4464 × F + 0,0018 × M,

ahol:

ŷ= a hasított test becsült százalékos színhústartalma;

F= a hasított test középvonalától 7 cm-re, közvetlenül az utolsó és az utolsó előtti borda között mért hátszalonna-vastagság bőrrel együtt (milliméterben megadva)

M= a hasított test középvonalától 7 cm-re, közvetlenül az utolsó és az utolsó előtti borda között mért izomvastagság (milliméterben megadva).

A képlet a 60–110 kg súlyú hasított testekre érvényes.