21.10.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 276/60


A TANÁCS (EU) 2015/1889 HATÁROZATA

(2015. október 8.)

az Europol nyugdíjalapjának megszüntetéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Europol alkalmazottaira vonatkozó személyzeti szabályzat (a továbbiakban: az Europol személyzeti szabályzata) (1) megállapításáról szóló, 1998. december 3-i tanácsi jogi aktusra és különösen annak 6. függeléke 37. cikkének (3) bekezdésére,

tekintettel az Europol-nyugdíjalap szabályzatának elfogadásáról szóló, 1999. március 12-i tanácsi jogi aktusra és különösen annak 13. cikkére,

tekintettel az Europol-nyugdíjalap (a továbbiakban: az alap) igazgatótanácsával folytatott konzultációt követően az Europol igazgatótanácsa által benyújtott javaslatra,

mivel:

(1)

Az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) létrehozásáról szóló, 2009. április 6-i 2009/371/IB tanácsi határozat (2) (a továbbiakban: Europol-határozat) az alkalmazásának időpontjától kezdődő, vagyis 2010. január 1-jei hatállyal az Európai Unióról szóló szerződés K.3. cikke alapján az Európai Rendőrségi Hivatal létrehozásáról szóló egyezmény (a továbbiakban: Europol-egyezmény) (3) elkészítéséről szóló, 1995. július 26-i tanácsi jogi aktus helyébe lépett.

(2)

Az Europol-határozat úgy rendelkezik, hogy 2010. január 1-jétől az Europol-egyezményt végrehajtó valamennyi intézkedés hatályát veszti, amennyiben az Europol-határozat másképpen nem rendelkezik.

(3)

Az Europol-határozat 57. cikkének (5) bekezdése kimondja továbbá, hogy a személyzet azon tagjaira, akiket nem az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzatáról és az Európai Unió egyéb alkalmazottainak alkalmazási feltételeiről szóló 259/68/EGK, Euratom, ESZAK rendelet (4) (a továbbiakban: személyzeti szabályzat) alapján alkalmaznak, továbbra is az Europol személyzeti szabályzatát és más vonatkozó jogi eszközöket kell alkalmazni.

(4)

Az Europol-határozat arról is rendelkezik, hogy az igazgatóra, az igazgatóhelyettesekre és az Europol 2010. január 1-jét követően alkalmazott személyzetére a személyzeti szabályzatot kell alkalmazni.

(5)

Az Europol-határozat továbbá úgy rendelkezik, hogy az Europol-egyezménnyel létrehozott Europol által kötött, 2010. január 1-jén hatályos összes munkaszerződést tiszteletben kell tartani lejáratuk napjáig, és azok az Europol-határozat alkalmazásának időpontját követően nem újíthatók meg az Europol személyzeti szabályzata alapján.

(6)

Az Europol-határozat arról is rendelkezik, hogy a személyzet azon tagjai részére, akik 2010. január 1-jén hatályos szerződés alapján állnak alkalmazásban, fel kell ajánlani azt a lehetőséget, hogy az Európai Unió egyéb alkalmazottainak alkalmazási feltételei szerint ideiglenes tisztviselői szerződést vagy szerződéses tisztviselői szerződést kössenek. A személyzet tagjainak döntő többsége élt ezzel a lehetőséggel.

(7)

Következésképpen a továbbra is az Europol személyzeti szabályzata alapján alkalmazott személyek száma – és ezzel az általuk az Europol személyzeti szabályzata 6. függeléke 37. cikkének (1) bekezdése értelmében az Europol-nyugdíjalapba befizetendő járulékok – 2010 januárja óta folyamatosan csökkentek. A járulékok befizetése az Europol személyzeti szabályzatának hatálya alá tartozó legutolsó munkaszerződés 2014. december 31-i lejártával teljesen megszűnt.

(8)

Az alap már kifizette a tagjai részére az Europol személyzeti szabályzata alapján járó nyugellátások és távozási díjak döntő hányadát. A nyugdíjakkal kapcsolatban még fennálló kötelezettségei kizárólag a következőkre korlátozódnak: egyrészt havi ellátások kifizetésére nagyon kevés és folyamatosan csökkenő számú nyugdíjas és korábbi alkalmazott részére, másrészt távozási díjak kifizetésére ez utóbbiak részére.

(9)

Az alap kötelezettségei hamarabb fognak megszűnni annál az időpontnál, amely az alap létrehozásának időpontjában előre látható volt és azok biztosításmatematikai szakértelem felhasználásával határozhatók meg.

(10)

Az alapban jelenleg rendelkezésre álló eszközök összege meghaladja a kötelezettségei teljesítéséhez szükséges tőke összegét.

(11)

Az Europol-nyugdíjalap az Europol személyzeti szabályzata 6. függeléke 37. cikkének (1) bekezdése értelmében jött létre, fő célja pedig egyrészt az Europoltól és az alapban részt vevő egyéb felektől érkező nyugdíjhozzájárulások kezelése, másrészt az Europol személyzeti szabályzata alapján az alap tagjait megillető nyugellátások, illetve távozási díjak kifizetése volt. Az alap betöltötte rendeltetését mint független átmeneti nyugdíjalap.

(12)

Tekintettel az alap aktivitásának csökkenésére és jelenlegi pénzügyi helyzetére, az alapra vonatkozó hatályos igazgatási szabályokat indokolt egyszerűsíteni azon módszer kiigazítása révén, amelynek alapján az Europol személyzeti szabályzatában meghatározott nyugdíjrendszer keretében járó ellátások finanszírozása és kifizetése történik.

(13)

Következésképpen indokolt az alapot megszüntetni és még fennálló tevékenységeit az Europol hatáskörébe utalni, amelynek feladatává kell tenni az Europol személyzeti szabályzatában meghatározott nyugdíjrendszer szerinti ellátások kifizetésének teljesítését.

(14)

Az alap eszközeit át kell adni az Europol részére a ráruházott kötelezettségek teljesítéséhez szükséges mértékben. Ebből a célból el kell különíteni azokat a vagyoni eszközöket, amelyeket az alap az Europol személyzeti szabályzatában meghatározott nyugdíjrendszer szerinti ellátások kifizetésének teljesítése érdekében átad az Europol részére.

(15)

A Tanács feladata, hogy rendelkezzen az alapban maradó eszközök rendeltetéséről, amelyeket az alap céljával leginkább összhangban álló célra kell felhasználni.

(16)

Az alap általános célja az volt, hogy rendszeres jövedelmi forrást biztosítson az Europol alkalmazottai és kedvezményezettjeik számára a nyugdíjbavonulást követően, és egyúttal csökkentse azokat a költségeket, amelyekkel az alkalmazottak nyugdíja a tagállami költségvetéseket terheli. Ezért az alapban maradó eszközök visszaosztása az eredeti befizetők részére áll leginkább összhangban az alap céljával.

(17)

Az Europol igazgatótanácsa – az Europol-nyugdíjalap igazgatótanácsával folytatott konzultációt követően – egyhangúlag megállapodott abban, hogy a Tanácsnak az alap megszüntetését és az általános tartaléknak az egyes befizetők részére, a befizetett járulékaikkal arányos mértékben, az Europol-nyugdíjalap szabályzatának 13. cikkével összhangban történő visszaosztását javasolja,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Europol-nyugdíjalap megszüntetése és tevékenységének átruházása

Az Europol-nyugdíjalap szabályzatának elfogadásáról szóló, 1999. március 12-i tanácsi jogi aktussal az Europol személyzeti szabályzata 6. függelékének 37. cikke értelmében létrehozott független nyugdíjalap megszűnik.

Az alap még fennálló tevékenysége 2016. január 1-jén automatikusan átkerül az Europolhoz.

2. cikk

Jogutódlás

Az Europolt kell az alap jogutódjának tekinteni az alap által kötött minden szerződés, az alap kötelezettségei és az alap által szerzett ingatlanok, valamint az alap harmadik felekkel szemben fennálló követelései tekintetében.

Ez a határozat nem érinti az alap által kötött megállapodások jogerejét.

3. cikk

Az átruházás előkészítését szolgáló intézkedések

Az alap által befektetett eszközöket e határozat alkalmazásának időpontját megelőzően likviddé kell tenni, a kapott összeget pedig az alap nevében vezetett bankszámlán kell elhelyezni.

Az alap igazgatótanácsának – független szakképzett biztosításmatematikussal folytatott konzultációt követően – jelentést kell készítenie az alap eszközeinek és kötelezettségeinek zárómérlegéről (a továbbiakban: a zárójelentés). A zárójelentésnek tartalmaznia kell az Europolra átruházott nyugdíj-kötelezettségek részletes biztosításmatematikai értékelését, amelynek az Europol személyzeti szabályzatában foglalt rendelkezésekből eredő paramétereken, a még fennálló nyugdíj-kötelezettségek jellegén, valamint az e határozat mellékletében felsorolt biztosításmatematikai feltevéseken kell alapulnia. A zárójelentésben meg kell határozni az említett kötelezettségek teljesítéséhez szükséges pénzügyi eszközök összegét, kellően figyelembe véve az érintett személyek körének méretéből eredő hibahatárt.

A zárójelentést továbbítani kell az Europol igazgatótanácsa részére, és azt az Európai Számvevőszék az Europol-határozat 43. cikkével és 58. cikke (2) bekezdésének a) pontjával összhangban ellenőrzi.

4. cikk

Az alap eszközeinek elosztása

(1)   Át kell adni az Europol részére az alap eszközeinek azon hányadát, amely az Europolra átruházott nyugdíj-kötelezettségek teljesítéséhez szükséges, miután azt az Europol igazgatótanácsa a zárójelentés alapján jóváhagyta. Ezeket az eszközöket el kell különíteni az 5. cikk szerinti nyugellátások folyósításának konkrét céljára.

(2)   Miután minden nyugdíj-kötelezettséget teljesítettek, az eszközök (1) bekezdésben meghatározott hányadának maradványösszegét be kell állítani az Europol költségvetésének egyéb bevételei közé.

(3)   Az alap összes eszköze és az (1) bekezdésben említett összeg közötti különbséget a következőképpen kell elosztani:

a)

a különbség kétharmadát vissza kell fizetni az Europol részére. Az Europol meghatározza, hogy ezen összeg mekkora része tekintendő:

i.

az Europol-egyezmény 35. cikkének (5) bekezdése alapján jóváhagyott költségvetések többletei maradványösszegének, amelyet az Europol-határozat 58. cikke (5) bekezdésének alapját képező elvek értelmében vissza kell fizetni a tagállamok részére,

ii.

az Europol-határozat 42. cikke szerinti, az Európai Unió általános költségvetéséből az Europol részére kifizetett támogatások maradványösszegének.

b)

a különbség egyharmadát át kell utalni az Europol részére és el kell különíteni az alap korábbi aktív tagjainak – vagy ha a tagok már elhunytak, törvényes örököseiknek – történő visszaosztás konkrét céljára; a visszaosztásnak az Europol személyzeti szabályzata alapján fennállt munkaviszonyuk időtartama alatt általuk az alapba befizetett járulékok teljes összegével arányos módon kell történnie.

Amennyiben nem állnak munkaviszonyban az Europollal, az e pont szerinti kifizetések potenciális kedvezményezettjeinek közölniük kell az Europollal az elérhetőségüket, igazolniuk kell a személyazonosságukat és adott esetben örökösi jogállásukat, mégpedig e határozatnak az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetése időpontjától számított két éven belül. Az Europol nem köteles aktívan felkutatni az alap azon korábbi aktív tagjait, akiknek az Europollal közölt legutóbbi elérhetősége megszűnt, továbbá nem köteles aktívan felkutatni az elhunyt korábbi aktív tagok örököseit sem.

Az érintett összegek visszafizetésével kapcsolatban az Europolt terhelő költségeket az (1) bekezdésben meghatározott összegből kell fedezni.

Az eszközöknek az azonosított kedvezményezettek részére történő kifizetés utáni maradványösszegét egyéb bevételként be kell állítani az Europol költségvetésébe.

5. cikk

Az Europol személyzeti szabályzata alapján járó nyugellátások kifizetése

Az Europol személyzeti szabályzatának 78. cikkében említett szociális biztonsági rendszer keretében járó jogosultságokat be kell állítani az Europol költségvetésébe és azok kifizetését az Europolnak kell teljesítenie a 4. cikk (1) bekezdésében említett, meghatározott rendeltetésű bevételből.

A fent említett jogosultságok kifizetésével kapcsolatos járulékos költségeket az Europolnak kell viselnie, és ugyanezen meghatározott rendeltetésű bevételből kell fedeznie.

Az Europol viszontbiztosítási rendszerei által fedezett kötelezettségek kivételével az Europolnak kell biztosítania a hiányzó eszközök rendelkezésre állását minden olyan esetben, amikor a 4. cikk (1) bekezdésében említett meghatározott rendeltetésű bevétel nem elégséges az alap kötelezettségeinek teljesítéséhez.

6. cikk

Az Europol-nyugdíjalap igazgatótanácsa

Az alap igazgatótanácsának tagjai hivatalban maradnak mindaddig, amíg az igazgatótanács jóvá nem hagyta az utolsó éves jelentést, és az Európai Számvevőszék nem ellenőrizte a zárójelentést.

Az alap igazgatótanácsa tagjait a megbízatásuk megszűnését követően kizárólag a feladatkörük gyakorlása során elkövetett súlyos gondatlanságért és nagymértékű károkozásért terheli felelősség.

7. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az elfogadását követő napon lép hatályba.

Ezt a határozatot 2016. január 1-jétől kell alkalmazni. A 3. cikket azonban e határozat hatálybalépésének napjától kezdődően kell alkalmazni.

Kelt Luxembourgban, 2015. október 8-án.

a Tanács részéről

az elnök

J. ASSELBORN


(1)  HL C 26., 1999.1.30., 23. o.

(2)  HL L 121., 2009.5.15., 37. o.

(3)  HL C 316., 1995.11.27., 1. o.

(4)  A Tanács 1968. február 29-i 259/68/EGK, Euratom, ESZAK rendelete az Európai Közösségek tisztviselőinek személyzeti szabályzatáról és az Európai Közösségek egyéb alkalmazottainak alkalmazási feltételeiről, valamint a Bizottság tisztviselőire ideiglenesen alkalmazandó különleges intézkedések bevezetéséről (HL L 56., 1968.3.4., 1. o.).


MELLÉKLET

BIZTOSÍTÁSMATEMATIKAI FELTEVÉSEK

Reáldiszkontráta

A De Nederlandsche Bank által kiadott iránymutatásoknak megfelelően

A késleltetett ellátásra jogosult nyugdíjasok és a nyugellátásra nem jogosult tagok jogosultságainak biztosításmatematikai értéke

Azon opció (nyugellátás folyósítása, jogok átruházása, távozási díj fizetése) biztosításmatematikai értéke, amely a legmagasabb költséggel jár az Europol-nyugdíjalap számára

Halandósági tábla (egészséges személyek)

A Tanács által a 2012. december 20-i jogi aktussal (1) megállapított, 2016. január 1-jén hatályban lévő táblák

Halandósági tábla (fogyatékos személyek)

Egészséges személyekre vonatkozó táblák + további három év

A fogyatékosság mértéke

A rokkantsági nyugellátásban részesülő kedvezményezettek aránya a meglévő tagok teljes számához képest

Házassági ráta a munkaviszony megszűnésekor

A valós helyzet alapján

A házastársak közötti korkülönbség

A valós helyzet alapján

A jogosultság biztosításmatematikai értékéhez hozzáadandó jövőbeli igazgatási költségek

A még fennálló jogosultságok kifizetésével járó, előre látható igazgatási költségek és az e határozat 4. cikkének (3) bekezdésében említett összeg visszaosztása alapján számítandó.


(1)  A Tanács 2012. december 20-i jogi aktusa az Europol személyzetére vonatkozó személyzeti szabályzat 6. függelékének 6. és 35. cikkében említett halandósági táblák megállapításáról.