14.5.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 121/16


A TANÁCS (EU) 2015/773 HATÁROZATA

(2015. május 11.)

a szociális védelemmel foglalkozó bizottság létrehozásáról és a 2004/689/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 160. cikkére,

tekintettel az Európai Parlament véleményére,

mivel:

(1)

A Bizottság az 1999. július 14-i, „A szociális védelem korszerűsítésére irányuló összehangolt stratégia” című közleményében javaslatot tett arra, hogy a szociális védelem terén többek között egy magas szintű tisztviselői csoport létrehozásával megerősítsék az együttműködést.

(2)

Az Európai Parlament a 2000. február 16-i állásfoglalásában üdvözölte a Bizottság közleményét és egy ilyen csoport létrehozását.

(3)

A Tanács a szociális védelem modernizálása és fejlesztése érdekében az együttműködés megerősítéséről szóló, 1999. december 17-i következtetéseiben (1) támogatta a Bizottság azon javaslatát, hogy a magas szintű tisztviselői csoport munkáján alapuló, megerősített együttműködés tekintetében hozzanak létre egy mechanizmust ezen intézkedés végrehajtására. A Tanács kiemelte, hogy ezen együttműködésnek a szociális védelem minden formájára ki kell terjednie, és szükség esetén segítenie kell a tagállamokat szociális védelmi rendszerüknek a nemzeti prioritásaikkal összhangban történő továbbfejlesztésében és erősítésében. Emlékeztetett arra is, hogy a tagállamok hatáskörébe tartozik a szociális védelem megszervezése és finanszírozása, és jóváhagyta a szociális védelmi rendszerek átfogó, kihívást jelentő modernizálásának négy, a Bizottság által megállapított általános célkitűzését, nevezetesen a következőket: biztosítani, hogy a munkavégzés kifizetődő legyen és biztos jövedelmet nyújtson; lehetővé tenni a biztonságos nyugdíjakat és a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságát; előmozdítani a társadalmi befogadást, valamint biztosítani a magas színvonalú és fenntartható egészségügyi ellátást. Hangsúlyozta továbbá, hogy e négy célkitűzésre irányuló valamennyi tevékenység során általánosan érvényesíteni kell a férfiak és nők egyenlőségének elvét. Végezetül a Tanács elfogadta, hogy valamennyi célkitűzésre egységes finanszírozási szempontok vonatkozzanak.

(4)

Az Európai Tanács a 2000. március 23–24-i lisszaboni ülésén elfogadott következtetéseiben elismerte a szociális védelem fontosságát az aktív és dinamikus európai jóléti állam továbbfejlesztésében és korszerűsítésében, és felszólította a Tanácsot, hogy az eddiginél korszerűbb információs hálózatok útján, a tapasztalatok és a legjobb gyakorlatok cseréje révén erősítse meg a tagállamok közötti együttműködést.

(5)

A Nizzában tartott és azt követő ülésein az Európai Tanács rendszeresen jóváhagyta a szociális védelemmel foglalkozó bizottságnak azon munkáját, amelyet a szociális védelemmel kapcsolatos uniós politikáról folyó eszmecsere előmozdítása és fokozása, valamint a szociális védelem koordinálása terén végzett.

(6)

A szociális védelemmel foglalkozó bizottság – amelyet a 2004/689/EK tanácsi határozattal (2) hatályon kívül helyezett és felváltott, 2000/436/EK tanácsi határozat (3) hozott létre – egyértelműen bebizonyította, hogy tanácsadói testületként mennyire hasznosan támogatja mind a Tanács, mind a Bizottság munkáját, és aktívan hozzájárult az Európai Tanács 2000. március 23–24-i lisszaboni ülése által létrehozott nyitott koordinációs módszer (OMC) továbbfejlesztéséhez. A szociális védelemmel foglalkozó bizottság „Az Európa 2020 stratégia összefüggésében a szociális területen alkalmazott nyitott koordinációs módszer megerősítéséről” című, a Tanács által 2011. június 17-én jóváhagyott véleménye újólag megerősíti a szociális védelem és társadalmi befogadás területén alkalmazott nyitott koordinációs módszer céljainak és eszközeinek érvényességét. E határozatnak tükröznie kell, hogy a bizottság milyen szerepet játszik a nyitott koordinációs módszer keretében.

(7)

Az Európai Tanács a 2013. június 27-i és 28-i ülésén elfogadott következtetéseiben kinyilvánította, hogy meg kell erősíteni a gazdasági és monetáris unió szociális dimenzióját. Első lépésként fontos hatékonyabban nyomon követni és figyelembe venni a gazdasági és monetáris unión belüli szociális és munkaerő-piaci helyzetet, nevezetesen a megfelelő szociális és foglalkoztatási mutatók alkalmazásával az európai szemeszter keretében. Fontos továbbá a foglalkoztatási és a szociálpolitika jobb koordinálásáról is gondoskodni, a tagállami hatáskörök teljes körű tiszteletben tartása mellett.

(8)

Az Európai Tanács 2013. október 24-i és 25-i ülésén elfogadott következtetéseiben kinyilvánította, hogy a meglévő eljárásokkal összhangban, a nemzeti hatáskörök maradéktalan tiszteletben tartása mellett tovább fogják fejleszteni a gazdaság-, a foglalkoztatás- és a szociálpolitikákat. Az Európai Tanács véleménye szerint ehhez további munkát kell végezni a különböző tanácsi formációk közötti együttműködés megerősítése érdekében, hogy a közös célkitűzésekkel összhangban biztosítani lehessen az említett politikák közötti összhangot.

(9)

Célszerű, hogy ez a határozat tükrözze az európai szemeszter fejlődését és a bizottság által ebben a folyamatban játszott szerepet. Így különösen, az 1466/97/EK tanácsi rendelet (4) kimondja, hogy az európai szemeszter keretében adott esetben konzultálni kell a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal, a Gazdaságpolitikai Bizottsággal, a Foglalkoztatási Bizottsággal és a szociális védelemmel foglalkozó bizottsággal. Az 1176/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) kimondja továbbá, hogy a részletes felülvizsgálatnak figyelembe kell vennie adott esetben a tagállamoknak címzett tanácsi ajánlásokat vagy felkéréseket. Emellett kimondja azt is, hogy a túlzott egyensúlyhiány esetén követendő eljárásnak alávetett tagállamnak olyan kiigazító intézkedési tervet kell készítenie, amely figyelembe veszi a szakpolitikai intézkedések gazdasági és társadalmi hatásait és összhangban áll az átfogó gazdaságpolitikai és foglalkoztatási iránymutatásokkal.

(10)

Helyénvaló, hogy a bizottság, valamint a szociál- és gazdaságpolitika koordinálásával foglalkozó uniós szervek – különösen a Foglalkoztatási Bizottság, a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság, valamint a Gazdaságpolitikai Bizottság – szorosabb együttműködést folytassanak. Adott esetben, és amennyiben erről az érintett bizottságok megállapodnak, a bizottságnak a Foglalkoztatási Bizottsággal, a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal, valamint a Gazdaságpolitikai Bizottsággal folytatott együttműködése kiterjedhet együttes ülések szervezésére is, különösen az egyes bizottságok által az európai szemeszter keretében játszott szerep összefüggésében.

(11)

Annak érdekében, hogy eredményesen teljesíthesse a Szerződés szerinti megbízatását, és hogy – különösen az európai szemeszter keretében – biztosított legyen a szükséges rugalmasság a bizottság tevékenységeinek menetrendjéhez való igazodás érdekében, a hatékonyság és a folytonosság biztosítása céljából felül kell vizsgálnia bizottság működésével kapcsolatos irányítási rendelkezéseket.

(12)

A 2004/689/EK határozatot hatályon kívül kell helyezni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A bizottság létrehozása

A Tanács – a Szerződéssel teljes összhangban, az uniós intézmények és szervek hatáskörének megfelelő figyelembevétele mellett – létrehozza tanácsadói jogkörrel a szociális védelemmel foglalkozó bizottságot (a továbbiakban: a bizottság) annak érdekében, hogy a szociális védelmi politikák területén elősegítse az együttműködést a tagállamok között és a Bizottsággal.

2. cikk

Feladatok

(1)   A bizottság a következő feladatokat látja el:

a)

figyelemmel kíséri a szociális helyzetet és a szociális védelmi politikák alakulását a tagállamokban és az Unióban;

b)

elősegíti az információk, a tapasztalatok és a legjobb gyakorlatok cseréjét a tagállamok között, valamint a tagállamok és a Bizottság között;

c)

a Szerződés 240. cikkének sérelme nélkül a Tanács vagy a Bizottság kérésére vagy saját kezdeményezésére jelentéseket készít, véleményeket dolgoz ki, vagy egyéb feladatokat végez a hatáskörébe tartozó területeken.

(2)   Az (1) bekezdés alkalmazásában a bizottság köteles különösen arra törekedni, hogy:

a)

igénybe vegye a nyitott koordinációs módszert, többek között a Tanács által kitűzött közös célok megvalósítása során közösen elfogadott megfigyelési eszközök és kölcsönösen elfogadott értékelési módszerek alkalmazásával;

b)

a hatáskörébe tartozó területen hozzájáruljon az európai szemeszter minden aspektusához és azokról jelentést tegyen a Tanácsnak;

c)

adott esetben együttműködjön más érintett, szociál- és gazdaságpolitikai kérdésekkel foglalkozó szervekkel és bizottságokkal, például a Foglalkoztatási Bizottsággal, a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal, a Gazdaságpolitikai Bizottsággal és a magas szintű népegészségügyi munkacsoporttal.

(3)   A bizottságnak minden évben munkaprogramot kell elfogadnia, amelynek figyelembe kell vennie a Tanács és a Bizottság szakpolitikai prioritásait. A munkaprogramot meg kell küldeni a Tanács részére.

(4)   Megbízatásának teljesítése során a bizottságnak együtt kell működnie a szociális partnerekkel. Ezzel összefüggésben fel kell vennie a kapcsolatot a 2003/174/EK tanácsi határozattal (6) létrehozott Növekedési és Foglalkoztatási Háromoldalú Szociális Csúcstalálkozón magukat képviseltető szociális partnerekkel. A bizottságnak megfelelő kapcsolatokat kell létesítenie a szociális területen tevékeny nem kormányzati szervezetekkel, figyelembe véve a szociális védelem területén meglévő szerepüket és feladataikat. Az Európai Parlamentet szintén tájékoztatni kell a bizottság tevékenységéről.

(5)   A bizottság külső szakértők segítségét is igénybe veheti, ha a napirendje ezt indokolja.

(6)   A bizottságnak kapcsolatokat kell létesítenie a tagjelölt országok képviselőivel.

3. cikk

Tagság

(1)   Minden egyes tagállam és a Bizottság két-két tagot neveznek ki a bizottságba. Mindegyikük két-két póttagot is kinevezhet.

(2)   A tagállamok és a Bizottság minden megtesznek annak érdekében, hogy biztosítsák a bizottság összetételében a nemek egyensúlyát.

4. cikk

Működés

(1)   A bizottság a tagállamok képviselői közül elnököt választ, akinek megbízatása két évre szól. Az elnök hivatali ideje egy alkalommal, további két éves időtartamra megújítható. A bizottság – munkája eredményességének és folytonosságának biztosítása érdekében – határozhat úgy, hogy kellően indokolt esetekben legfeljebb nyolc hónappal meghosszabbítja az elnök hivatali idejét. Az elnök hivatali ideje legfeljebb négy év nyolc hónap lehet.

(2)   Az elnök munkáját négy alelnök segíti, akik közül kettőt a bizottság saját tagjai közül választ meg kétéves időtartamra, amely egy alkalommal megújítható. A harmadik alelnök a Tanács elnökségét betöltő tagállam képviselője. A negyedik alelnök a soron következő elnökséget betöltő tagállam képviselője.

(3)   Az elnöknek az őt helyettesítő póttagra kell ruháznia a szavazati jogát.

(4)   A Bizottság üléseit az elnök hívja össze saját kezdeményezésére vagy a bizottsági tagok legalább felének a kérelmére.

(5)   A bizottságnak el kell fogadnia saját eljárási szabályzatát.

(6)   A költségeket a hatályos igazgatási szabályok szerint kell megtéríteni.

(7)   A Bizottság a bizottság működéséhez szükséges megfelelő segítséget nyújt az elemzés és a szervezés terén. A Bizottság személyi állománya tagjainak egyikét ki kell jelölnie a bizottság titkárává. A titkárnak és az őt segítő személyzetnek a bizottság utasításai alapján kell segítenie a bizottságot feladatai ellátásában. A titkárnak az ülések megtartásával kapcsolatban együtt kell működnie a Tanács Főtitkárságával.

5. cikk

Munkacsoportok

(1)   A bizottság póttagjaira bízhatja egyes konkrét kérdések tanulmányozását, vagy e célra munkacsoportokat hozhat létre. A munkacsoportok elnöki tisztségét a bizottság alelnöke, egyik tagja vagy póttagja, a Bizottság egyik tisztviselője vagy a munkacsoportnak a bizottság által kinevezett egyik tagja látja el.

(2)   A Bizottság biztosítja a munkacsoportok működéséhez szükséges megfelelő elemzési és szervezési támogatást.

(3)   A munkacsoportok szakértőket kérhetnek fel munkájuk segítésére.

(4)   A bizottság ugyancsak létrehozhat más bizottságokkal vagy szervekkel közös munkacsoportokat, amelyek létrehozásáról és a működésükre vonatkozó irányítási szabályokról együttesen kell dönteni.

6. cikk

Átmeneti rendelkezések

A 2004/689/EK határozat 3. cikkének megfelelően választott tagok hivatali ideje annak az e határozat 4. cikkének megfelelően meghatározott végéig tart. A hivatali idő kezdetének azt a napot kell tekinteni, amelyen a választásra a 2004/689/EK határozat 3. cikkének megfelelően sor került.

7. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 2004/689/EK határozat a bizottság által az e határozat hatálybalépését követően tartott első ülés napjával hatályát veszti. A bizottság első ülését legkésőbb az e határozat elfogadását követő négy hónapon belül meg kell tartani.

8. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2015. május 11-én.

a Tanács részéről

az elnök

J. DŪKLAVS


(1)  HL C 8., 2000.1.12., 7. o.

(2)  A Tanács 2004/689/EK határozata (2004. október 4.) egy szociális védelemmel foglalkozó bizottság létrehozásáról és a 2000/436/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 314., 2004.10.13., 8. o.).

(3)  A Tanács 2000/436/EK határozata (2000. június 29.) a szociális védelemmel foglalkozó bizottság létrehozásáról (HL L 172., 2000.7.12., 26. o.).

(4)  A Tanács 1466/97/EK rendelete (1997. július 7.) a költségvetési egyenleg felügyeletének megerősítéséről és a gazdaságpolitikák felügyeletéről és összehangolásáról (HL L 209., 1997.8.2., 1. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 1176/2011/EU rendelete (2011. november 16.) a makrogazdasági egyensúlyhiányok megelőzéséréről és kiigazításáról (HL L 306., 2011.11.23., 25. o.).

(6)  A Tanács 2003/174/EK határozata (2003. március 6.) a Növekedési és Foglalkoztatási Háromoldalú Szociális Csúcstalálkozó létrehozásáról (HL L 70., 2003.3.14., 31. o.).