4.3.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 63/3


A BIZOTTSÁG 179/2014/EU FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2013. november 6.)

a 228/2013/EU rendeletnek a gazdasági szereplők nyilvántartása, a termelési régión kívüli forgalomba hozatal céljára nyújtott támogatás összege, az embléma, egyes szarvasmarhafélék behozatalivám-mentessége és az Unió legkülső régióit érintő egyedi mezőgazdasági intézkedésekhez kapcsolódó egyes intézkedések finanszírozása tekintetében történő kiegészítéséről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról és a 247/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. március 13-i 228/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1), és különösen annak 12. cikke (2) bekezdése második albekezdésére, 19. cikke (4) bekezdése harmadik albekezdésére, 21. cikke (3) bekezdésére, 27. cikke (2) bekezdése második albekezdésére és 30. cikke (4) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 228/2013/EU tanácsi rendelet hatályon kívül helyezte és felváltotta a 247/2006/EK rendeletet (2). A 228/2013/EU rendelet a Bizottságot felhatalmazza arra, hogy felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktusokat fogadjon el. Annak érdekében, hogy a rendszer az új jogi keretben zökkenőmentesen működjön, bizonyos szabályokat kell elfogadni a szóban forgó jogi aktusok útján. Helyénvaló, hogy ezek az új szabályok váltsák fel a 793/2006/EK bizottsági rendeletben (3) foglalt végrehajtási szabályokat.

(2)

Annak érdekében, hogy a gazdasági szereplők maradéktalanul élhessenek az egyedi ellátási szabályok adta kedvezményekhez való jogukkal, meg kell határozni a nyilvántartásába való felvételük feltételeit. A nyilvántartásba felvett gazdasági szereplőket azzal a feltétellel indokolt feljogosítani a szabályok nyújtotta kedvezmények igénybevételére, hogy eleget tesznek az uniós és a nemzeti szabályokban előírt kötelezettségeiknek. Indokolt, hogy a kérelmezők azzal a felvétellel nyerhessenek felvételt a nyilvántartásba, hogy eleget tesznek bizonyos objektív követelményeknek, amelyek a rendszer igazgatását hivatottak megkönnyíteni.

(3)

Az előállítás helye szerinti régión kívüli termékértékesítés előmozdítása érdekében indokolt rögzíteni a termékek után nyújtott támogatás összegének megállapítására, valamint – adott esetben – a támogatható termékmennyiség megállapítására irányadó feltételeket. Ezért egyes helyi termékek piaci értékesítésének támogatása tekintetében olyan kiegészítő szabályokat kell megállapítani, amelyek rögzítik az odaítélhető támogatás felső összeghatárának és a támogatható termékek mennyiségi korlátainak megállapítására irányadó feltételeket.

(4)

A legkülső régiókra jellemző feldolgozott és feldolgozatlan minőségi termékek ismertségének növelése és fogyasztásának előmozdítása érdekében indokolt, hogy a legkülső régiók szakmai szervezetei tegyenek javaslatot az embléma használatának feltételeire, így különösen ők állítsák össze az emblémával ellátható természetes és feldolgozott termékek jegyzékét és határozzák meg e termékek minőségi jellemzőit, valamint a feldolgozott termékek esetében alkalmazott előállítási, csomagolási és gyártási módszereket. Ezeket a feltételeket az uniós szabályozás meglévő szabványaira vagy – azok hiányában – nemzetközi szabványokra való hivatkozással, illetve hagyományos művelési és gyártási módszerekre való hivatkozással indokolt meghatározni.

(5)

A legkülső régiók jellegzetes minőségi termékeit előállító termelők és gyártók emblémahasználatának célirányossága, valamint az irányítás és az ellenőrzés egyszerűsítése és eredményesebbé tétele érdekében indokolt, hogy az embléma használatának joga azokat a szóban forgó régióban letelepedett gazdasági szereplőket illesse meg, amelyek közvetlenül felelősek az érintett termékek előállításáért, csomagolásáért, értékesítéséért és gyártásáért, és vállalnak bizonyos kötelezettségeket.

(6)

Annak érdekében, hogy a gazdasági szereplők élhessenek a harmadik országokból származó, Franciaország tengerentúli megyéiben és Madeirán történő hízlalásra szánt fiatal hímivarú szarvasmarhafélék behozatalivám-mentességének a 228/2013/EU rendelet 27. cikke (1) bekezdése szerinti kedvezményével, indokolt bizonyos feltételeket megállapítani a szóban forgó vámmentességre vonatkozóan. A vámmentességet helyénvaló az érintett legkülső régióban történő, legalább 120 napig tartó hízlalásra szánt fiatal hímivarú szarvasmarhákra korlátozni, és biztosíték letétbe helyezéséhez kötni.

(7)

Annak érdekében, hogy a tanulmányok, demonstrációs projektek, képzések és technikai segítségnyújtási intézkedések tekintetében ésszerű és arányos legyen a finanszírozás felosztása, indokolt meghatározni a szóban forgó intézkedések céljára évente előirányozható összeg felső határának rögzítésére irányadó feltételeket.

(8)

Az egyértelműség és a jogbiztonság érdekében a 793/2006/EK rendeletet hatályon kívül kell helyezni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A gazdasági szereplők nyilvántartása

(1)   Behozatali engedély, mentességi bizonyítvány és támogatási bizonyítvány kizárólag olyan gazdasági szereplő részére állítható ki, amely szerepel az egyedi ellátási szabályok alapján gazdasági tevékenységet folytató gazdasági szereplőknek az illetékes hatóságok által vezetett nyilvántartásában (a továbbiakban: nyilvántartás).

(2)   Bármely, az Unió területén letelepedett gazdasági szereplő kérheti a nyilvántartásba való bejegyzését.

A nyilvántartásba való bejegyzés a következő feltételekhez van kötve:

a)

a gazdasági szereplőnek rendelkeznie kell a tevékenysége folytatásához szükséges eszközökkel, struktúrával és hatósági engedélyekkel, és különösen eleget kell tennie számviteli és adózási kötelezettségeinek;

b)

a gazdasági szereplőnek tudnia kell igazolni, hogy tevékenységét az érintett legkülső régióban vagy régiókban folytatja;

c)

az egyedi ellátási szabályok keretében tevékenységet folytató gazdasági szereplő a végfelhasználónak történő értékesítésig felelős a vállalt követelmények betartásáért.

2. cikk

A termelési régión kívüli forgalomba hozatal céljára nyújtott támogatás összege

(1)   A legkülső régiók termékeinek az Unió többi részén történő piaci értékesítéséhez a 228/2013/EU rendelet IV. címe alapján nyújtott támogatás összege nem haladhatja meg az értékesített – a rendeltetési zónába szállított – termékek e cikk (2) bekezdése szerint meghatározott értékének 10 %-át.

Az első albekezdés szerinti felső határ azonban az értékesített termékek értékének 13 %-ára emelkedik, ha termelői részről egy termelői szövetség, szervezet vagy egyesület a szerződő fél.

Az első és a második albekezdésben megállapított felső határok az értékesített termékek értékének 17 %, illetve 20 %-ára emelkedhetnek, ha a termékeket repülőgépen szállítják.

(2)   A támogatás összegének kiszámításakor az értékesített – a rendeltetési zónába szállított – termékek értékét az éves szerződés (ha van ilyen), a fuvarokmányok és bármilyen más, a támogatási kérelem alátámasztására benyújtott igazoló okmány alapján kell megállapítani.

A forgalomba hozott termékek figyelembe veendő értéke az első kirakodási kikötőbe vagy repülőtérre történő szállításkor megállapított érték.

Az illetékes hatóságok a támogatás kiszámítására felhasználható bármilyen egyéb tájékoztatást vagy kiegészítő igazoló okmányt kérhetnek.

(3)   A támogatás odaítélésének feltételei, valamint az érintett termékek és mennyiségek a 228/2013/EU rendelet II. fejezetében említett POSEI programokban kerülnek meghatározásra.

3. cikk

Paradicsom után nyújtott értékesítési támogatás

A Kanári-szigetekről származó, a 0702 00 00 KN-kód alá tartozó paradicsom a 228/2013/EU rendelet IV. címe alapján legfeljebb évente 250 000 tonna erejéig, 100 kilogrammonként legfeljebb 3,6 EUR összegben támogatható.

4. cikk

Rizs után nyújtott értékesítési támogatás

A Francia Guyanában betakarított, Guadeloupe-on, Martinique-on és az Unió többi részében piaci értékesítésre kerülő rizsnek a 228/2013/EU rendelet IV. fejezete alapján támogatható mennyisége évente legfeljebb 12 000 tonna.

Az Unió többi részében, Guadeloupe-on és Martinique-on kívül történő piaci értékesítés esetében ugyanez a mennyiség évente legfeljebb 4 000 tonna.

5. cikk

Az embléma használata

(1)   A 228/2013/EU rendelet 21. cikke (1) bekezdése szerinti embléma kizárólag olyan, a legkülső régiókra jellemző, feldolgozott vagy feldolgozatlan mezőgazdasági termékek ismertségének növelésére és fogyasztásának előmozdítására használható, amelyek megfelelnek a szóban forgó régiók gazdasági szereplőire nézve reprezentatív szakmai szervezetek kezdeményezésére az illetékes nemzeti hatóságok által rögzített feltételeknek.

(2)   Az (1) bekezdésben említett feltételek minőségi normákra vagy meghatározott művelési, termelési vagy feldolgozási eljárások követésére, illetve kiszerelési és csomagolási előírások betartására vonatkoznak.

Az illetékes nemzeti hatóság ezeket a feltételeket uniós szabályokra vagy – ilyen szabályok hiányában – nemzetközi szabványokra való hivatkozással határozza meg, illetve –szükség esetén – a reprezentatív szakmai szervezetek javaslatára külön feltételeket fogad el az adott legkülső régió termékeire nézve.

6. cikk

Az embléma használatához való jog

(1)   Az embléma használatához való jogot a termelési hely szerinti tagállam illetékes hatóságai vagy az általuk erre a célra felhatalmazott szervek ítélik oda.

(2)   Az embléma használatához való jog az 5. cikkben említett feltételeknek megfelelő termékek mindegyike tekintetében – a termék jellegétől függően – az alábbi kategóriákba tartozó gazdasági szereplőknek ítélhető oda:

a)

egyéni termelők, illetve termelői szervezetek vagy csoportok;

b)

a terméket piaci értékesítés céljából csomagoló kereskedők;

c)

feldolgozott termékeket előállító, az adott legkülső régióban letelepedett gyártók.

(3)   Az embléma használatához való jog odaítélése egy vagy több gazdasági évre szóló engedély megadásával történik.

(4)   A (3) bekezdésben említett engedélyt azoknak a (2) bekezdés szerinti gazdasági szereplőknek ítélik oda – kérésükre –, amelyek az 5. cikkben említett feltételeknek megfelelően rendelkeznek a szóban forgó termék előállításához, illetve gyártásához szükséges termelőeszközökkel vagy műszaki felszereltséggel, és vállalják, hogy:

a)

a szóban forgó feltételeknek megfelelő termékeket állítanak elő, csomagolnak, illetve – esettől függően – gyártanak;

b)

olyan könyvelést vezetnek, amely lehetővé teszi különösen az emblémával ellátható termék előállításának, csomagolásának és gyártásának nyomon követését;

c)

alávetik magukat minden, az illetékes hatóságok által kért ellenőrzésnek és vizsgálatnak.

(5)   Az engedélyt vissza kell vonni, ha az illetékes hatóság megállapítja, hogy az engedéllyel rendelkező gazdasági szereplő nem teljesíti a termékkel kapcsolatos feltételeket vagy a (4) bekezdés szerint általa vállalt kötelezettségek valamelyikét. Az engedély visszavonása a megállapított mulasztások függvényében ideiglenes vagy végleges.

7. cikk

Az embléma feltüntetésére és használatára irányadó feltételek

Az emblémát az I. mellékletben foglaltak szerint kell feltüntetni és használni.

8. cikk

Fiatal hímivarú szarvasmarhafélék behozatalivám-mentessége

(1)   A 0102 29 05, a 0102 29 29 vagy a 0102 29 49 KN-kód alá tartozó, harmadik országokból származó, Franciaország tengerentúli megyéiben vagy Madeirán történő hízlalásra és fogyasztásra szánt fiatal hímivarú szarvasmarhafélékre vonatkozó behozatalivám-mentesség abban az esetben alkalmazandó, ha a behozott állatokat legalább 120 napig a behozatali engedélyt kiállító legkülső régióban hízlalják.

(2)   A behozatalivám-mentességnek feltétele, hogy a tagállam illetékes hatóságánál biztosítékot helyezzenek letétbe a II. mellékletben a megfelelő KN-kód vonatkozásában előírt összegben.

Az, hogy a behozott állatokat a szabad forgalomba bocsátáshoz benyújtott vámárú-nyilatkozat elfogadásától számított legalább 120 napig Franciaország tengerentúli megyéiben vagy Madeirán hízlalják, a 282/2012/EU bizottsági végrehajtási rendelet (4) 19. cikkének (2) bekezdése értelmében vett elsődleges követelménynek minősül.

(3)   A vis maior esetét kivéve a (2) bekezdésben említett biztosítékot csak akkor szabad felszabadítani, ha az engedélyt kibocsátó tagállam illetékes hatósága előtt bizonyítást nyer, hogy a fiatal hímivarú szarvasmarhaféléket a [180/2014/EU] bizottsági végrehajtási rendelet (5) [35.] cikke (1) bekezdésének b) pontja alapján megjelölt mezőgazdasági üzemben, illetve üzemekben hízlalták, valamint hogy

a)

nem vágták le őket az importálás napjától számított 120 napos időszak letelte előtt; vagy

b)

az említett időszak letelte előtt egészségügyi okokból levágták őket, illetve betegség vagy baleset miatt elhullottak.

A biztosítékot a bizonyítást követően haladéktalanul fel kell szabadítani.

9. cikk

Tanulmányok, demonstrációs projektek, képzések vagy technikai segítségnyújtási intézkedések finanszírozása

A tanulmányok, demonstrációs projektek, képzések és technikai segítségnyújtási intézkedések finanszírozásához szükséges összegek, amelyeket az egyes POSEI programokban az adott program végrehajtása céljára előirányoznak, nem haladhatják meg a 228/2013/EU rendelet 30. cikke (2) bekezdése alapján az adott programhoz rendelt finanszírozási összeg 1 %-át.

10. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 793/2006/EK rendelet hatályát veszti.

11. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2013. november 6-án.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 78., 2013.3.20., 23. o.

(2)  A Tanács 2006. január 30-i 247/2006/EK rendelete az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról (HL L 42., 2006.2.14., 1. o.).

(3)  A Bizottság 2006. április 12-i 793/2006/EK rendelete az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról szóló 247/2006/EK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó egyes részletes szabályok megállapításáról (HL L 145., 2006.5.31., 1. o.):

(4)  A Bizottság 2012. március 28-i 282/2012/EU végrehajtási rendelete a mezőgazdasági termékeket érintő biztosítéki rendszer alkalmazására vonatkozó közös részletes szabályok megállapításáról (HL L 92., 2012.3.30., 4. o.).

(5)  A Bizottság 2014. február 20-i [180/2014/EU] végrehajtási rendelete az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról szóló 228/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (Lásd e Hivatalos Lap 13. oldalát.).


I. MELLÉKLET

EMBLÉMA

AZ EMBLÉMA VÁLTOZATAI

Az egyes régiók neve az adott régió hivatalos nyelvén kerül feltüntetésre.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

AZ EMBLÉMA SZIMBOLIKÁJÁNAK MAGYARÁZATA

Image

Az embléma felső része egy nagy sárga napot ábrázol: ennek meleget adó fényében fejlődik az élet. Alatta a termékeny zöld mező a mezőgazdasági termékeket, legalul pedig a tiszta kék szín a tengert és a belőle származó termékeket szimbolizálja. Az uralkodó motívum a szubtrópusi és trópusi területeket jelképező nap. A földet és a tengert ábrázoló lendületes vonalak életet visznek az emblémába, és egzotikumot sugallnak.

A színek a természetességet, az eredetiséget és a minőséget képviselik.

Az embléma alatt az Unió zászlaja a régió nevével együtt szerepel, egyértelműen utalva arra, hogy a legkülső régiók az Unióhoz tartoznak.

AZ EMBLÉMA MŰSZAKI LEÍRÁSA

Az emblémát mindig fehér háttérre és lehetőség szerint teljes négyszínnyomással kell elkészíteni. Az embléma kivételesen fekete-fehér változatban is feltüntethető. Ha az embléma fénykép részeként szerepel vagy színes háttér elé kerül, akkor fehér területtel kell határolni.

Image

Referencia, színes

Image

Sárga négyszínnyomat: 00109000– 10 % bíbor, 90 % sárga

Image

Lobogó négyszínnyomat: XX800000 – 100 % cián, 80 % bíbor

Image

Zöld négyszínnyomat: XX008000 – 80 % cián, 80 % sárga

Image

Csillagok négyszínnyomat: 0000XX00 – 100 % sárga

Image

Kék négyszínnyomat: XX100000 – 100 % bíbor, 10 %

A régiók nevét mindig feketével kell szedni.

Image

Referencia, fekete-fehér

Image

Sárga = 30%

Image

Lobogó = 100% fekete

Image

Zöld = 80%

Image

Fehér

Image

Kék = 60%

A régiók nevét mindig feketével kell szedni.

Image

Image

Kicsinyítési arány

Az Unió lobogóján szereplő csillagok mérete miatt az embléma színesben nem sokszorosítható és nyomtatható 25 mm-nél kisebb magassággal. Fekete-fehér sokszorosítás esetén a minimális magasság 30 mm.

Ha az embléma a fentebb leírtak szerint fehér keretbe kerül, akkor az embléma körüli határoló területnek az uniós lobogó magasságával azonos méretűnek kell lennie.

TIPOGRÁFIA

A szöveget Linotype Univers Condensed betűtípussal, 65% sűrítéssel kell szedni.

A lobogó és a szöveg kezdete közötti térköz a lobogó magasságának fele.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

SOKSZOROSÍTÁSI MINTA

Image

A balra látható minta sokszorosításra alkalmas. Kicsinyítéssel járó sokszorosítás esetén feltétlenül figyelembe kell venni „Az embléma műszaki leírása” szakaszban foglaltakat.


II. MELLÉKLET

A 8. cikk (2) bekezdésében említett biztosíték összege

Hizlalásra szánt fiatal hímivarú szarvasmarhafélék

(KN-kód)

Egyedenkénti összeg (EUR)

0102 29 05

28

0102 29 29

56

0102 29 49

105