7.6.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 169/27


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 555/2014/EU HATÁROZATA

(2014. május 15.)

az Uniónak az „Európai metrológiai program – Innováció és kutatás” (EMPIR) elnevezésű, több tagállam által együttesen indított programban való részvételéről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 185. cikkére és 188. cikke második bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (1),

rendes jogalkotási eljárás keretében (2),

mivel:

(1)

A Bizottság a 2010. március 3-i„Európa 2020 – Az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés stratégiája” című közleményében (Európa 2020 stratégia)hangsúlyozza, hogy kedvező feltételeket kell teremteni a tudásba és az innovációba történő befektetések számára, annak érdekében, hogy megvalósuljon az Európai Unió intelligens, fenntartható és inkluzív növekedése. Az Európai Parlament és a Tanács jóváhagyta ezt a stratégiát.

(2)

Az 1291/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) létrehozta a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramot (2014–2020) (a továbbiakban: Horizont 2020). A Horizont 2020 célja, hogy a közszektoron belüli társulások megerősítéséhez való hozzájárulás révén – többek között az Uniónak a több tagállam által indított programokban való, az Európai Unió működéséről szóló szerződés 185. cikke szerinti részvételével – nagyobb hatást gyakoroljon a kutatásra és az innovációra.

(3)

A közszektoron belüli társulásoknak a szorosabb szinergiák kialakítását, a koordináció elmélyítését, valamint az uniós, a nemzetközi, a nemzeti és a regionális kutatási programokkal való felesleges átfedések elkerülését kell célozniuk, és maradéktalanul tiszteletben kell tartaniuk a Horizont 2020-ban megfogalmazott általános elveket, különösen a nyitottság és az átláthatóság vonatkozásában. Ezen túlmenően biztosítani kell a tudományos publikációkhoz való nyílt hozzáférést.

(4)

A 912/2009/EK európai parlamenti és tanácsi határozattal (4) az Közösség úgy döntött, hogy – az Európai Közösségnek az 1982/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozattal (5) létrehozott, kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjának (2007–2013) időtartama alatt – az európai metrológiai kutatási programhoz (a továbbiakban: EMKP) a részt vevő államokéval azonos mértékű, de legfeljebb 200 000 000 EUR összegű pénzügyi hozzájárulást nyújt.

(5)

A Bizottság egy 2012 áprilisában közzétett jelentésében beszámolt az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az európai metrológiai kutatási program (EMKP) időközi értékeléséről. Az [időközi] értékelést egy szakértői panel hajtotta végre, három évvel a program kezdete után. A szakértői panel megítélése szerint az EMKP általában véve olyan jól igazgatott közös európai kutatási program, amely tudományos, irányítási és pénzügyi téren egyaránt magas szintű integrációt ért el. A szakértői panel az ipari hasznosítás, a metrológiai intézeteken kívül rendelkezésre álló tudományos kiválóság felé való nyitás és a kapacitásépítés területén ugyanakkor hiányosságokra mutatott rá. A szakértői panel azt a véleményt is megfogalmazta, hogy az EMKP végrehajtásával szélesebb körű európai metrológiai kutatási térséget lehetne kiépíteni.

(6)

A 2013/743/EU tanácsi határozat (6) szerint további támogatás nyújtható az EMKP számára.

(7)

Az Európa 2020 stratégiához és annak kiemelt kezdeményezéseihez, köztük különösen az „Innovatív Unió”, az „Európai digitális menetrend”, az „Erőforrás-hatékony Európa” és az „Iparpolitika a globalizáció korában” elnevezésű kiemelt kezdeményezésekhez illeszkedő „Európai metrológiai program – Innováció és kutatás” elnevezésű program (a továbbiakban: EMPIR) ambiciózusabb, inkluzívabb jellegű program lesz, és végrehajtásában tíz éven keresztül (2014–2024) 28 részt vevő állam kap szerepet. A korábbi programhoz képest az EMPIR egyebek mellett azzal nyújt többet, hogy innovációval és ipari hasznosítással, normatív, szabványosítási és szabályozási célú kutatással, valamint kapacitásépítéssel is foglalkozik.

(8)

A részt vevő államoknak szándékában áll hozzájárulni az EMPIR végrehajtásához annak teljes időtartama, azaz a 2014–től 2024-ig tartó időszak alatt. A Horizont 2020 időtartamára figyelemmel az EMPIR-hez kapcsolódó pályázati felhívásokat legkésőbb 2020. december 31-ig ki kell írni. Megfelelően indokolt esetekben lehetőség van arra, hogy 2021. december 31-ig írjanak ki pályázati felhívásokat.

(9)

Az EMPIR keretében folytatott tevékenységeknek összhangban kell lenniük a Horizont 2020-ban megállapított célkitűzésekkel, kutatási és innovációs prioritásokkal, valamint az 1291/2013/EU rendelet 26. cikkében rögzített általános elvekkel és feltételekkel.

(10)

Meg kell határozni az EMPIR-programban való uniós pénzügyi részvétel felső összeghatárát a Horizont 2020 időtartamára. Ezen összeghatáron belül az uniós hozzájárulásnak meg kell egyeznie az EMPIR-ben részt vevő államok által nyújtott hozzájárulás mértékével, hogy ezzel komoly multiplikátor hatást lehessen elérni, és biztosítani lehessen a részt vevő államok programjainak erősebb integrálását.

(11)

Az 1291/2013/EU rendelet célkitűzéseinek megfelelően minden tagállamnak és a Horizont 2020-hoz társult minden országnak lehetőséget kell biztosítani arra, hogy részt vegyen az EMPIR-ben.

(12)

Az Unió pénzügyi hozzájárulását a részt vevő államoknak az EMPIR végrehajtásához való hozzájárulásra vonatkozó hivatalos kötelezettségvállalásához és e kötelezettségvállalás teljesítéséhez kell kötni. A részt vevő államok által az EMPIR végrehajtásához nyújtott hozzájárulásoknak az EMPIR költségvetése 5 %-ának erejéig tartalmazniuk kell az igazgatási kiadásokhoz váló hozzájárulást is. Annak érdekében, hogy képesek legyenek a kiválasztott projektekben részt vevő nemzeti szervezeteik (nemzeti metrológiai intézeteik – NMI-k és kijelölt intézeteik – KI-k) finanszírozására, a részt vevő államoknak kötelezettséget kell vállalniuk arra, hogy az EMPIR végrehajtásához nyújtott hozzájárulásukat szükség esetén a kötelezettségvállalásuk tárgyát képező összeg 50 %-a erejéig tartalékkerettel növelik meg.

(13)

Az EMPIR közös megvalósítása végrehajtó struktúra kialakítását teszi szükségessé. A részt vevő államok megállapodtak az EMKP végrehajtó struktúrájáról, és 2007-ben létrehozták az EURAMET e.V.-t (a továbbiakban: EURAMET), amely betölti az európai regionális metrológiai szervezet szerepét, és a német jog alapján alapított nonprofit társaságként működik. Az EURAMET tevékenységi körében egyes, a metrológia szélesebb értelemben vett európai és világszintű harmonizálásával kapcsolatos feladatok és kötelezettségek is szerepelnek. Az EURAMET-nek bármely NMI teljes jogú tagként, bármely KI pedig társult tagként lehet tagja. Az EURAMET-ben való tagságnak nem feltétele, hogy az adott tag nemzeti metrológiai kutatási programmal rendelkezzen. Minthogy az EMKP időközi értékeléséről készült jelentés szerint az EURAMET irányítási struktúrája hatékonynak és kiválónak bizonyult az EMKP végrehajtása tekintetében, az EURAMET-et az EMPIR végrehajtása érdekében is célszerű igénybe venni. Az uniós pénzügyi hozzájárulást ezért az EURAMET-nek kell kapnia.

(14)

Az EMPIR célkitűzéseinek teljesítése érdekében az EURAMET-nek elsősorban az általa kiválasztott tevékenységek résztvevőinek nyújtott vissza nem térintendő támogatások formájában kell pénzügyi támogatást biztosítania. A tevékenységeket az EURAMET felelősségi körében kiírt pályázati felhívások alapján kell kiválasztani. A felállított rangsornak kötelező erejűnek kell lennie mind a pályázatok kiválasztása, mind pedig az Unió pénzügyi hozzájárulásából és az EMPIR-projektek céljára a részt vevő államok által nyújtott hozzájárulásokból származó források odaítélése vonatkozásában.

(15)

Az Unió által biztosított pénzügyi hozzájárulást a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvének, valamint a közvetett irányításra vonatkozóan megállapított releváns szabályoknak megfelelően kell kezelni a 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendeletben (7) és az 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (8) meghatározottak szerint.

(16)

Az Unió pénzügyi érdekeinek védelme érdekében a Bizottság számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy csökkentse, felfüggessze vagy beszüntesse az Unió pénzügyi hozzájárulását abban az esetben, ha az EMPIR-t nem megfelelően, csak részben vagy késedelmesen hajtják végre, illetve abban az esetben, ha a részt vevő államok egyáltalán nem, vagy csak részben vagy késedelmesen nyújtanak pénzügyi hozzájárulást az EMPIR-hez. Ezeket a jogokat az Unió és az EURAMET között kötendő hatáskör-átruházási megállapodásban kell rögzíteni.

(17)

Az egyszerűsítés érdekében az összes felet érintően csökkenteni kell az adminisztratív terheket. El kell kerülni az kettős ellenőrzéseket, valamint az aránytalan dokumentációt és jelentéstételt. Az ellenőrzések során megfelelő módon figyelembe kell venni a nemzeti programok sajátosságait.

(18)

Az e határozatnak megfelelően nyújtott uniós finanszírozás kedvezményezettjeit érintő ellenőrzéseket úgy kell végezni, hogy azok az 1291/2013/EU rendelettel összhangban minél kisebb adminisztratív terhet rójanak a résztvevőkre.

(19)

Az EMPIR által finanszírozott közvetett tevékenységekben való részvétel szabályait az 1290/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (9) határozza meg. Az EMPIR program sajátos működési szükségleteire tekintettel azonban eltérésekről kell rendelkezni az említett rendelettől annak 1. cikke (3) bekezdése szerint.

(20)

A részt vevő államok hozzájárulása elsősorban a kiválasztott projektekben részt vevő NMI-k és KI-k intézményi finanszírozását jelenti. A részt vevő államok hozzájárulásának emellett tartalmaznia kell az EMPIR igazgatási költségeihez készpénzben nyújtott hozzájárulást is. Az Unió hozzájárulásának egy részét a kiválasztott projektekben részt vevő NMI-ktől és KI-ktől eltérő szervezetek támogatására kell fordítani. Az Unió által az EMPIR-projektekben részt vevő NMI-knek és KI-knek nyújtott pénzügyi hozzájárulás összegét úgy kell megállapítani, hogy az EMPIR-hez nyújtott uniós finanszírozás összege ne haladja meg a részt vevő államok hozzájárulását. Tekintettel arra, hogy a részt vevő államok által az NMI-knek és a KI-knek nyújtott intézményi finanszírozás az EMPIR-projektek terhére elszámolt, az uniós hozzájárulásból nem visszatérített általános költségeknek felel meg, az NMI-k és a KI-k támogatható közvetett költségeire vonatkozó átalányfinanszírozási rátát az 1290/2013/EU rendeletben megállapított átalány rátához képest ki kell igazítani. Az NMI-k és a KI-k támogatható közvetett költségeire vonatkozó átalányfinanszírozási rátát az EMKP-projektekben részt vevő NMI-k és KI-k kimutatásaiban elszámolhatóként megjelölt összes közvetett költség alapján indokolt meghatározni, tekintve, hogy ezek az összegek stabilak, és megbízható becslését jelentik az EMPIR-projektekben részt vevő NMI-k és KI-k közvetett költségeinek. Mivel ezek a közvetett költségek 140 %-át teszik ki az NMI-k és a KI-k – az alvállalkozói szerződésekre fordított támogatható közvetlen költségek, valamint a harmadik felek által természetben rendelkezésre bocsátott és nem a kedvezményezett telephelyén felhasznált hozzájárulások nélkül számított – összes támogatható közvetlen költségének, az NMI-k és a KI-k közvetett költségeire vonatkozó átalányfinanszírozási rátát az 1290/2013/EU rendeletnek megfelelően 25 %-ról 5 %-ra kell csökkenteni. Ezért az NMI-k és a KI-k vonatkozásában indokolt eltérni az említett rendelet 29. cikkétől. Az EMPIR-projektekben részt vevő többi szervezet számára az említett rendelet szerint indokolt forrásokat biztosítani.

(21)

Az EMPIR pályázati felhívásait a résztvevők számára fenntartott egységes portálon, valamint a Horizont 2020-szal kapcsolatos információk terjesztésére szolgáló, a Bizottság által kezelt egyéb elektronikus eszközök igénybevételével kell közzétenni.

(22)

Az EMPIR időközi értékelése alkalmával ismét meg kell vizsgálni, hogy a finanszírozási modell mennyire felel meg az uniós és a nem uniós finanszírozás közötti egyenértékűség elvének.

(23)

Az Unió pénzügyi érdekeit a teljes kiadási ciklusban arányos intézkedésekkel kell védeni, beleértve a szabálytalanságok megelőzését, feltárását és kivizsgálását, az elveszített, jogtalanul kifizetett vagy szabálytalanul felhasznált pénzösszegek visszafizettetését, valamint adott esetben a 966/2012/EU, Euratom rendelettel összhangban közigazgatási és pénzügyi szankciók kiszabását.

(24)

A Bizottságnak időközi értékelés keretében elemeznie kell különösen az EMPIR minőségét és hatékonyságát, valamint a kitűzött célok teljesítésében elért eredményeket, továbbá a programról végső értékelést kell készítenie, és ezekről az értékelésekről jelentést kell összeállítania.

(25)

A Bizottság kérésére az EURAMET-nek és a részt vevő államoknak minden olyan információt rendelkezésre kell bocsátaniuk, amelyet a Bizottságnak az EMPIR értékelésével kapcsolatos jelentésekbe bele kell foglalnia.

(26)

E határozat célja az Unió részvétele az EMPIR-ben, azaz alkalmas, integrált és a célok szempontjából megfelelő metrológiai megoldások kidolgozásának támogatása és egy olyan integrált európai metrológiai kutatási rendszer létrehozása, amely rendelkezik a szükséges kritikus tömeggel, és aktívan szerepet vállal regionális, nemzeti, európai és nemzetközi szinten egyaránt; ezt a célt a tagállamok egyedül nem tudják kielégítően megvalósítani. A metrológiai követelmények léptéke és összetettsége olyan beruházásokat igényel, amelyek nem hajthatók végre az NMI-k és a KI-k központi kutatási költségvetéséből. A legkorszerűbb metrológiai megoldások kutatásához és kifejlesztéséhez szükséges kiválóság országhatárokon átívelő jellegű, ezért kizárólag nemzeti szinten nem mozgósítható kellőképpen. Mivel a kitűzött cél a nemzeti szintű törekvések egyetlen következetes európai megközelítésben való egyesítésével, a széttagolt nemzeti kutatási programok összekapcsolásával, a nemzeti határokat átívelő közös kutatási és finanszírozási stratégiák létrehozásának segítésével, valamint a szereplők és a finanszírozás szükséges kritikus tömegének biztosításával uniós szinten jobban megvalósítható, az Unió intézkedéseket hozhat az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a határozat nem lépi túl az említett cél eléréséhez szükséges mértéket,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Részvétel az „Európai metrológiai program – Innováció és kutatás” elnevezésű programban

(1)   Az Unió az e határozatban megállapított feltételekkel részt vesz az Ausztria, Belgium, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Dánia, az Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Magyarország, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Törökország (a továbbiakban: részt vevő államok) által közösen indított „Európai metrológiai program – Innováció és kutatás” elnevezésű programban (a továbbiakban: EMPIR).

(2)   Az EMPIR-ben az (1) bekezdésben felsoroltakon kívül bármely olyan tagállam vagy a Horizont 2020-hoz társult bármely olyan ország is részt vehet, amely teljesíti az e határozat 3. cikke (1) bekezdésének c) pontjában foglalt feltételeket. A 3. cikk (1) bekezdésének c) pontjában foglalt feltételt teljesítő tagállamokat és társult országokat e határozat alkalmazásában részt vevő államnak kell tekinteni.

2. cikk

Az Unió pénzügyi hozzájárulása

(1)   Az EMPIR-hez az Unió – az EFTA-előirányzatokat is beleszámítva – legfeljebb 300 000 000 EUR összegben nyújt pénzügyi hozzájárulást. Az Unió pénzügyi hozzájárulását – a 966/2012/EU, Euratom rendelet 58. cikke (1) bekezdése c) pontjának vi. alpontjával, valamint 60. és 61. cikkével összhangban – az Unió általános költségvetésének a Horizont 2020 végrehajtását szolgáló, a 2013/743/EU határozattal létrehozott egyedi program vonatkozó részeihez, és különösen a II. részhez („Ipari vezető szerep”) és a III. részhez („Társadalmi kihívások”) rendelt előirányzatok terhére kell kifizetni.

(2)   Mindaddig, amíg nem lépi túl az (1) bekezdésben meghatározott összeget, az Unió által nyújtott pénzügyi hozzájárulás összegének meg kell egyeznie a részt vevő államok által az EMPIR-hez nyújtott hozzájárulások összegével, ez utóbbiba nem beleszámítva a részt vevő államok által az igazgatási költségekhez az EMPIR költségvetésének 5 %-án felül nyújtott hozzájárulásokat.

(3)   Az Unió által nyújtott pénzügyi hozzájárulás nem használható fel az EMPIR igazgatási költségeinek fedezésére.

3. cikk

Az uniós pénzügyi hozzájárulás feltételei

(1)   Az Unió pénzügyi hozzájárulása a következő feltételek teljesülésének függvénye:

a)

a részt vevő országoknak igazolniuk kell, hogy az EMPIR az I. és a II. mellékletnek megfelelően jött létre;

b)

a részt vevő államoknak vagy a részt vevő államok által kijelölt NMI-k ki kell jelölniük az EURAMET e.V.-t (a továbbiakban: EURAMET), mint az EMPIR végrehajtásáért, valamint az uniós pénzügyi hozzájárulás fogadásáért, kihelyezéséért és ellenőrzéséért felelős struktúrát;

c)

valamennyi részt vevő államnak kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy hozzájárul az EMPIR finanszírozásához, továbbá a kötelezettségvállalása tárgyát képező összeg 50 %-a erejéig tartalékkeretet hoz létre;

d)

az EURAMET-nek igazolnia kell, hogy képes az EMPIR végrehajtására, ideértve az Unió pénzügyi hozzájárulásának – a 966/2012/EU, Euratom rendelet 58., 60. és 61. cikke értelmében vett, az Unió költségvetésére vonatkozó közvetett irányítás keretében történő – fogadását, kihelyezését és ellenőrzését is; valamint

e)

a III. melléklettel összhangban létre kell hozni az EMPIR irányítási modelljét.

(2)   Az EMPIR végrehajtása során az uniós pénzügyi hozzájárulás a következő további feltételek teljesülésétől is függ:

a)

az EURAMET-nek az EMPIR számára az I. mellékletben meghatározott célkitűzéseket és a II. mellékletben kijelölt feladatokat az 5. cikk szerinti részvételi és terjesztési szabályoknak megfelelően kell megvalósítania, illetve végrehajtania;

b)

a III. melléklettel összhangban fenn kell tartani egy megfelelő és hatékony irányítási modellt;

c)

az EURAMET-nek be kell tartania a 966/2012/EU, Euratom rendelet 60. cikkének (5) bekezdésében megállapított jelentéstételi követelményeket; és

d)

teljesíteni kell az e cikk 1. bekezdésének c) pontja szerinti kötelezettségvállalásokat.

4. cikk

A részt vevő államok által biztosított hozzájárulás

A részt vevő államok által biztosított hozzájárulás elemei az alábbiak:

a)

az EMPIR-projektekben részt vevő NMI-k és a KI-k intézményi finanszírozása útján nyújtott hozzájárulás;

b)

az EMPIR igazgatási költségeihez nyújtott pénzügyi hozzájárulás.

5. cikk

Részvételi és terjesztési szabályok

(1)   Az 1290/2013/EU rendelet alkalmazásában az EURAMET finanszírozó szervnek minősül, és e határozat II. mellékletének megfelelően pénzügyi támogatást nyújt a közvetett tevékenységekhez.

(2)   Az 1290/2013/EU rendelet 29. cikkének (1) bekezdésétől eltérve az EMPIR által finanszírozott projektekben részt vevő NMI-k és KI-k támogatható közvetett költségeinek összege az alvállalkozói szerződésekre fordított támogatható közvetlen költségek, a harmadik felek által rendelkezésre bocsátott és nem a kedvezményezett telephelyén felhasznált erőforrások költségei, valamint a harmadik feleknek nyújtott pénzügyi támogatás összege nélkül számított összes támogatható közvetlen költségeik 5 %-ával egyenlő.

(3)   Az EMPIR-el kapcsolatban a 12. cikk alapján elvégzendő időközi értékelés keretében meg kell vizsgálni az EMPIR-projektekben részt vevő NMI-k és KI-k összes közvetett költségét és a megfelelő intézményi finanszírozások összegét.

(4)   Ezen értékelés alapján a 2. cikk (2) bekezdésének alkalmazása céljából az EURAMET kiigazíthatja az e cikk (2) bekezdésében meghatározott átalányfinanszírozási rátát.

(5)   Ha ez nem elegendő, az EURAMET – az 1290/2013/EU rendelet 28. cikkének (3) bekezdésétől eltérve – az EMPIR által finanszírozott projektekben részt vevő NMI-k és KI-k támogatható költségeire vonatkozóan ennél alacsonyabb visszatérítési rátát alkalmazhat.

6. cikk

Az EMPIR végrehajtása

(1)   Az EMPIR-t éves munkatervek alapján kell végrehajtani.

(2)   Az EURAMET elsősorban pályázati felhívások alapján odaítélt támogatások formájában nyújt pénzügyi támogatást.

Az egyes pályázati felhívások témáinak meghatározása előtt az EURAMET a metrológiai kutatóközösségből és a felhasználók közül felkéri az érdeklődő magánszemélyeket és szervezeteket, hogy tegyenek javaslatokat lehetséges kutatási témákra.

7. cikk

Az Unió és az EURAMET közötti megállapodások

(1)   Amennyiben az EURAMET a 966/2012/EU, Euratom rendelet 61. cikkének (1) bekezdése szerinti előzetes értékelése kedvező eredménnyel zárul, a Bizottság az Unió nevében hatáskör-átruházási megállapodást és éves forrásátadási megállapodásokat köt az EURAMET-tel.

(2)   Az (1) bekezdésben említett hatáskör-átruházási megállapodást a 966/2012/EU, Euratom rendelet 58. cikkének (3) bekezdésével, valamint 60. és 61. cikkével és az 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 40. cikkével összhangban kell megkötni. A megállapodás szabályozza:

a)

az EURAMET hozzájárulására vonatkozó követelményeket a 2013/743/EU határozat II. mellékletében meghatározott teljesítménymutatókra tekintettel;

b)

a 2013/743/EU határozat III. mellékletében meghatározott nyomon követéshez az EURAMET által nyújtandó hozzájárulásra vonatkozó követelményeket;

c)

az EURAMET működéséhez kapcsolódó egyedi teljesítménymutatókat;

d)

az igazgatási költségekre vonatkozó információk és az EMPIR végrehajtásával kapcsolatos részletes számadatok benyújtását illetően az EURAMET-re háruló követelményeket;

e)

a Bizottság terjesztési és jelentéstételi kötelezettségeinek teljesítéséhez szükséges adatok benyújtásával kapcsolatos rendelkezéseket;

f)

az EMPIR pályázati felhívásainak különösen a résztvevők számára fenntartott egységes portálon, valamint a Horizont 2020-szal kapcsolatos információk terjesztésére szolgáló, a Bizottság által kezelt egyéb elektronikus eszközök segítségével történő közzétételével kapcsolatos rendelkezéseket.

8. cikk

Az uniós pénzügyi hozzájárulás megszüntetése, csökkentése és felfüggesztése

Ha az EMPIR-t nem megfelelően, vagy csak részben vagy késedelmesen hajtják végre, a Bizottság az EMPIR tényleges végrehajtásától függően megszüntetheti, arányosan csökkentheti vagy felfüggesztheti az Unió pénzügyi hozzájárulását.

Amennyiben a részt vevő államok nem, vagy csak részben vagy késedelmesen nyújtanak pénzügyi hozzájárulást az EMPIR-hez, a Bizottság a részt vevő államok által az EMPIR végrehajtásához rendelkezésre bocsátott források összegét figyelembe véve megszüntetheti, arányosan csökkentheti vagy felfüggesztheti az uniós pénzügyi hozzájárulást.

9. cikk

Utólagos ellenőrzések

(1)   Az EURAMET végzi a közvetett tevékenységekkel kapcsolatos kiadások utólagos ellenőrzését, összhangban az 1291/2013/EU rendelet 29. cikkével.

(2)   A Bizottság dönthet úgy, hogy maga végzi el az (1) bekezdésben említett ellenőrzéseket. Ezen esetekben betartja a vonatkozó szabályokat, különösen a 966/2012/EU, Euratom rendelet, az 1290/2013/EU rendelet és az 1291/2013/EU rendelet rendelkezéseit.

10. cikk

Az Unió pénzügyi érdekeinek védelme

(1)   A Bizottság megfelelő intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy az e határozat alapján finanszírozott tevékenységek végrehajtása során az Unió pénzügyi érdekei védelemben részesüljenek a következők révén: csalás, korrupció és egyéb jogellenes tevékenységek elleni megelőző intézkedések, hatékony ellenőrzések, szabálytalanságok észlelése esetén a jogtalanul kifizetett összegek visszafizettetése, valamint – adott esetben – hatékony, arányos és visszatartó erejű közigazgatási és pénzügyi szankciók.

(2)   Az EURAMET a Bizottság alkalmazottai, valamint a Bizottság által felhatalmazott más személyek, illetve a Számvevőszék számára hozzáférést biztosít a telephelyeihez és helyiségeihez, továbbá az ellenőrzések elvégzéséhez szükséges valamennyi információhoz, az elektronikus információkat is ideértve.

(3)   A 2185/96/Euratom, EK tanácsi rendeletben (10) és a 883/2013/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendeletben (11) megállapított rendelkezéseknek és eljárásoknak megfelelően az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálatokat, köztük helyszíni ellenőrzéseket és egyéb ellenőrzéseket végezhet annak megállapítása érdekében, hogy az e határozattal összhangban finanszírozott támogatási megállapodással, támogatási határozattal vagy szerződéssel kapcsolatban csalás, korrupció vagy bármely egyéb jogellenes tevékenység révén sérültek-e az Unió pénzügyi érdekei.

(4)   Az e határozat végrehajtása eredményeképpen létrejött szerződésekben, támogatási megállapodásokban és támogatási határozatokban a Bizottságot, az EURAMET-et, a Számvevőszéket és az OLAF-ot kifejezetten fel kell hatalmazni arra, hogy a saját hatáskörüknek megfelelően ilyen ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezzenek.

(5)   Az EMPIR végrehajtása során a részt vevő államok a 966/2012/EU, Euratom rendelet és az 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelet értelmében meghozzák az Unió pénzügyi érdekeinek védelméhez szükséges jogalkotási, szabályozási, igazgatási és egyéb, különösen az Uniót megillető összegek teljes mértékű behajtásának biztosításához szükséges intézkedéseket.

11. cikk

Információszolgáltatás

(1)   Az EURAMET a Bizottság kérésére megküldi a 12. cikkben említett jelentések elkészítéséhez szükséges valamennyi információt.

(2)   A részt vevő államok az EURAMET-en keresztül benyújtják a Bizottsághoz az Európai Parlament, a Tanács vagy a Számvevőszék által az EMPIR pénzgazdálkodását illetően kért információkat.

(3)   A Bizottság az e cikk (2) bekezdésében említett információkat belefoglalja a 12. cikkben említett jelentésekbe.

12. cikk

Értékelés

(1)   A Bizottság 2017. június 30-ig – független szakértők segítségével – elvégzi az EMPIR időközi értékelését. A Bizottság jelentést készít erről az értékelésről, amely tartalmazza az értékelés következtetéseit és a Bizottság észrevételeit. A Bizottság 2017. december 31-ig megküldi a jelentést az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak. Az EMPIR időközi értékelésének eredményét figyelembe kell venni a Horizont 2020 időközi értékelése során.

(2)   Az EMPIR-ben való uniós részvétel befejezésekor, de legkésőbb 2024. december 31-ig a Bizottság elvégzi az EMPIR végső értékelését. A Bizottság jelentést készít erről az értékelésről, amelybe belefoglalja az értékelés eredményeit. A Bizottság a jelentést megküldi az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

13 cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

14. cikk

Címzettek

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2014. május 15-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

M. SCHULZ

a Tanács részéről

az elnök

D. KOURKOULAS


(1)  2013. december 10-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

(2)  Az Európai Parlament 2014. április 15-i álláspontja [(HL …)] (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2014. május 6-i határozata.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1291/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) létrehozásáról és az 1982/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 104. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 912/2009/EK határozata (2009. szeptember 16.) a több tagállam által indított európai metrológiai kutatási és fejlesztési programban való közösségi részvételről (HL L 257., 2009.9.30., 12. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 1982/2006/EK határozata (2006. december 18.) az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjáról (2007–2013) (HL L 412., 2006.12.30., 1. o.).

(6)  A Tanács 2013/743/EU határozata (2013. december 3.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról és a 2006/971/EK, a 2006/972/EK, a 2006/973/EK, a 2006/974/EK és a 2006/975/EK határozatok hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 965. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 966/2012/EU, Euratom rendelete (2012. október 25.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.).

(8)  A Bizottság 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2012. október 29.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályairól (HL L 362., 2012.12.31., 1. o.).

(9)  Az Európai Parlament és a Tanács 1290/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, valamint az 1906/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 81. o.).

(10)  A Tanács 2185/96/Euratom, EK rendelete (1996. november 11.) az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és egyéb szabálytalanságokkal szembeni védelmében a Bizottság által végzett helyszíni ellenőrzésekről és vizsgálatokról (HL L 292., 1996.11.15., 2. o.).

(11)  Az Európai Parlament és a Tanács 883/2013/EU, Euratom rendelete (2013. szeptember 11.) az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról, valamint az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1074/1999/Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 248., 2013.9.18., 1. o.).


I. MELLÉKLET

AZ EMPIR CÉLKITŰZÉSEI

Az EMPIR a következő általános célkitűzések elérésére törekszik:

a)

alkalmas, integrált és a célok szempontjából megfelelő metrológiai megoldások kidolgozása az innováció és az ipar versenyképességének támogatása érdekében, valamint mérési technológiák rendelkezésre bocsátása az egészségüggyel, a környezetvédelemmel és az energetikával összefüggő társadalmi kihívások megoldásához, ideértve a szakpolitikák kialakításának és végrehajtásának támogatását is;

b)

olyan integrált európai metrológiai kutatási rendszer létrehozása, amely rendelkezik a szükséges kritikus tömeggel, és regionális, nemzeti, európai és nemzetközi szinten egyaránt aktív szerepet vállal.


II. MELLÉKLET

AZ EMPIR ÁLTAL TÁMOGATOTT KÖZVETETT TEVÉKENYSÉGEK

1.

Az EMPIR a közös kutatás és technológiafejlesztés területén a következő közvetett tevékenységeket támogathatja:

1.1.

az összes későbbi lépés – köztük az alkalmazott metrológiai kutatás-fejlesztés és a metrológiával kapcsolatos szolgáltatások – alapjait megteremtő metrológiai tudományos alapkutatás támogatására irányuló tudományos-műszaki tevékenységek;

1.2.

a társadalmi kihívásokra megoldásokat adó, az energetika, a környezetvédelem és az egészségügy területére összpontosító metrológiai kutatás;

1.3.

az újszerű mérőműszerek kifejlesztésére irányuló, az ipari innováció ösztönzése érdekében a metrológiai technológiák ipari bevezetését célzó kutatás;

1.4.

a kiemelt fontosságú írott szabványok kidolgozására irányuló, a részt vevő államok metrológiai intézeteiben rendelkezésre álló szakértelem hasznosítására törekvő, végső soron pedig a szakpolitikai végrehajtási folyamatokat támogató és az innovatív termékek és szolgáltatások piacra jutását felgyorsító, a jogi szabályozást megelőző és az azzal egyidejű metrológiai K+F-tevékenység;

1.5.

a különböző technológiai szinteken zajló, a részt vevő államok kiegyensúlyozott és integrált metrológiai rendszerének megteremtését célzó metrológiai kapacitásépítési tevékenységek, amelyek a részt vevő államok számára lehetővé teszik, hogy a metrológia terén kialakítsák a tudományos és műszaki kapacitásaikat.

2.

Az EMPIR további, a metrológiai kutatás eredményeinek terjesztésére és hasznosítására irányuló tevékenységeket is támogathat.

Az EMPIR további, kifejezetten a tudományos kapacitással nem vagy csekély mértékben rendelkező metrológiai intézetekre irányuló, ezeket az intézeteket más európai uniós, nemzeti vagy regionális képzési és mobilitási programok, határokon átívelő együttműködések vagy a metrológiai infrastruktúrára irányuló beruházások igénybevételében segítő tevékenységeket is támogathat.

3.

Az EMPIR a saját ismertségének növelését és hatásainak maximalizálását célul kitűző hálózatépítési tevékenységek szervezését is támogathatja.

4.

Az 1. pontban felsorolt közvetett tevékenységeket az NMI-knek és a KI-knek kell végrehajtaniuk a megfelelő nemzeti hatóság általi kijelölésnek megfelelően. Az EMPIR-nek ugyanakkor ösztönöznie és támogatnia kell más szervezetek részvételét is az EMPIR által meghirdetett valamennyi pályázati felhívásban. E megközelítés alapján várhatóan az EMPIR költségvetésének mintegy 15 %-át teszi majd ki más szervezetek támogatása.


III. MELLÉKLET

AZ EMPIR VÉGREHAJTÁSA ÉS IRÁNYÍTÁSA

I.   Az EURAMET feladatai

1.

Az EMPIR végrehajtásáért – a 3. cikkben foglalt feltételek teljesülése esetén – az EURAMET viseli a felelősséget. Az EURAMET kezeli az Unió által az EMPIR-hez nyújtott pénzügyi hozzájárulást, és felel az éves munkaterv kidolgozásáért és végrehajtásáért, a pályázati felhívások megszervezéséért, a pályázatok elbírálásáért és rangsorolásáért, valamint az éves munkatervből fakadó egyéb feladatok elvégzéséért. Az EURAMET felel a támogatásokkal kapcsolatos igazgatási feladatok ellátásáért, ideértve a támogatási megállapodások aláírását, az Unió pénzügyi hozzájárulásának fogadását, kihelyezését és ellenőrzését, valamint a kiválasztott EMPIR-projektek résztvevőit megillető kifizetések folyósítását is.

Az Unió pénzügyi hozzájárulásának ellenőrzése minden olyan ellenőrzési és vizsgálati tevékenységet, valamint előzetes és/vagy utólagos ellenőrzést magában foglal, amely a Bizottság által az EURAMET-re bízott feladatok elvégzéséhez szükséges. Ezeknek a tevékenységeknek az a célja, hogy ésszerű keretek között bizonyosságot lehessen szerezni az alapul szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről, valamint arról, hogy a támogatási megállapodások alapján elszámolt költségek valóban támogathatók voltak-e.

2.

Az EURAMET meghatározott, az EMPIR végrehajtásával kapcsolatos igazgatási és logisztikai feladatokat a részt vevő államokra bízhat.

II.   Az EURAMET-nek az EMPIR végrehajtásában részt vevő szervezete

1.

Az EURAMET-tel kapcsolatos minden kérdésben a legfőbb hatóság a közgyűlés. Az EMPIR Bizottság a programot az EURAMET által meghatározott keretek között irányítja, hogy az EURAMET gondoskodni tudjon arról, hogy a végrehajtott program teljesítse kitűzött céljait.

Az EMPIR Bizottság a részt vevő államokat képviselő EURAMET-tagok képviselőiből áll. A szavazati súlyokat a nemzeti kötelezettségvállalások alapján, négyzetgyökös szabály alkalmazásával kell meghatározni.

Az EMPIR Bizottság dönt különösen a stratégiai kutatási és innovációs menetrendről, a pályázati felhívások ütemezéséről, a pályázatok elbírálásának eljárásáról, a finanszírozandó projekteknek a rangsorok alapján történő kiválasztásáról, valamint a finanszírozott projektek előrehaladásának figyelemmel kíséréséről. Az EMPIR Bizottság – a Bizottság jóváhagyását követően – elfogadja az éves munkatervet.

A Bizottság megfigyelőként részt vesz az EMPIR Bizottság ülésein. Mielőtt az EMPIR Bizottság elfogadja az éves munkatervet, a Bizottságnak jóvá kell azt hagynia. Az EMPIR Bizottság meghívja a Bizottságot az ülésein való részvételre, és megküldi a Bizottságnak a vonatkozó dokumentumokat. A Bizottság részt vehet az EMPIR Bizottság megbeszélésein.

2.

Az EMPIR Bizottság elnökét és elnökhelyettesét az EMPIR Bizottság választja. Az EMPIR Bizottság elnöke az EURAMET két alelnökének egyike. Az EURAMET-et az EMPIR-el kapcsolatos kérdésekben az EMPIR Bizottság elnöke képviseli.

3.

A Kutatási Tanács az ipar, a kutatást végző szervezetek, a tudományos közösség, valamint az érdekelt nemzetközi szervezetek magas szinten jegyzett szakértőiből álló szerv. A Kutatási Tanács független stratégiai tanácsadással szolgál az EMPIR éves munkatervének elkészítéséhez. A Kutatási Tanács tagjait az EURAMET közgyűlése jelöli ki.

4.

Az EMPIR bankszámláit az EURAMET-nek az EURAMET működéséhez általános igazgatási támogatást nyújtó titkársága vezeti.

5.

Az EURAMET titkárságán belül létre kell hozni egy irányítás-támogatási csoportot, amely az EMPIR végrehajtásáért és napi szintű irányításáért felelős.