12.7.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 205/76


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2014. július 10.)

a réztartalmú biocid termékek nem helyettesíthető felhasználás céljára történő forgalomba hozataláról

(az értesítés a C(2014) 4611. számú dokumentummal történt)

(Csak az angol, a görög, a horvát és a spanyol nyelvű szöveg hiteles)

(2014/459/EU)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a biocid termékek forgalomba hozataláról szóló 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 16. cikkének (2) bekezdésében említett 10 éves munkaprogram második szakaszáról szóló, 2007. december 4-i 1451/2007/EK bizottsági rendeletre (1) és különösen annak 5. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

A réz az 1896/2000/EK bizottsági rendelet (2) 4. cikkének megfelelően a 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) V. mellékletében meghatározott 11. terméktípusban való felhasználás céljából bejelentésre került.

(2)

A réznek a 98/8/EK irányelv I., I.A., illetve I.B. mellékletébe való felvételének alátámasztására azonban nem nyújtottak be hiánytalan dokumentációt a megfelelő határidőkön belül. Az 1451/2007/EK rendelet 4. cikkének (2) bekezdésével együtt értelmezett 2012/78/EU bizottsági határozat (4) értelmében a réz 2013. február 1-jétől nem hozható forgalomba a 11. terméktípusban történő felhasználás céljából.

(3)

Az 1451/2007/EK rendelet 5. cikke alapján Írország, Görögország, Spanyolország és Horvátország külön-külön kérelmet nyújtott be a Bizottsághoz, amelyben réztartalmú biocid termékek forgalomba hozatalának engedélyezését kérte több felhasználás céljára.

(4)

A Bizottság a kérelmeket elektronikus úton közzétette.

(5)

Néhány kérelem szerint a réztartalmú biocid termékeket arra használják, hogy a nyílt tengeri kőolaj- és gázkitermelő fúrószigetek, valamint egyéb tengeri és part menti létesítmények fő vízbemenetének biológiai szennyeződését megakadályozzák; e felhasználás jelentősége igen nagy, hiszen a vizet többek között feldolgozási célokra, ivóvíz- és fürdővíz-előállításra, valamint tűzoltásra használják, és a vízbemenet eldugulása végzetes lehet a létesítményen dolgozók egészsége és biztonsága szempontjából.

(6)

Ezenkívül néhány kérelem szerint a réztartalmú biocid termékeket arra használják, hogy a hajók fő vízbemenetének biológiai szennyeződését megakadályozzák; e felhasználás azért jelentős, mert meg kell akadályozni a hajó teljes csőrendszerében és vízvezetékrendszerében folyó víz bemenetének eldugulását. Ez a hajó biztonságos üzemeltetése szempontjából alapvető fontosságú összes csővezeték-rendszer – például a tűzelfojtó rendszer – belsejét érinti.

(7)

A nyilvános konzultáció során az említett felhasználásokkal kapcsolatban nem érkeztek észrevételek. A kérelmeket benyújtó tagállamok azzal érveltek, hogy területükön kellő számú, műszakilag és gazdaságilag is megvalósítható megoldással kell rendelkezniük a biológiai szennyeződés megakadályozására annak érdekében, hogy a nyílt tengeri létesítmények, egyéb tengeri és part menti létesítmények vagy a hajók fő vízbemeneti nyílása eldugulásának kockázatát csökkenteni tudják.

(8)

Mindezek alapján tehát valószínűnek tűnik, hogy amennyiben nem lenne megengedett a réznek a nyílt tengeri kőolaj- és gázkitermelő fúrószigetek, egyéb tengeri és part menti létesítmények vagy a hajók fő vízbemenete biológiai szennyeződésének megakadályozására történő felhasználása, az az érintett tagállamokban pillanatnyilag súlyos közegészségügyi kockázatot jelentene. Ezen túlmenően a réztartalmú termékeket alkalmazó rendszerek leállításának vagy felváltásának költsége, valamint logisztikai és gyakorlati megvalósíthatósága számos esetben ellehetetleníti a tevékenységet. A rendszerek felváltása pedig szintén időbe telik, még akkor is, ha megvalósítható. Jelenleg tehát szükség van a nem helyettesíthető felhasználás esetére vonatkozó eltérésekre.

(9)

Ha azonban nem nyújtanak be indokolatlan késedelem nélkül hiánytalan kérelmet a réznek a 11. terméktípusban való felhasználásának jóváhagyására, akkor a réztartalmú biocid termékek felhasználóinak alternatív módszereket kell használniuk a biológiai szennyeződés megakadályozására. Indokolt tehát előírni, hogy ilyen esetben a felhasználók az említett tagállamokban kellő időben széles körű tájékoztatást kapjanak annak érdekében, hogy még azelőtt meg tudjanak győződni az alternatív módszerek hatékonyságáról, mielőtt ki kellene vonni a réztartalmú biocid termékeket a forgalomból,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)   Írország, Görögország, Spanyolország és Horvátország az 1451/2007/EK rendelet 5. cikkének (3) bekezdésében meghatározott feltételek függvényében az e határozat mellékletében megadott felhasználásokra engedélyezheti a rezet (EK-szám: 231-159-6; CAS-szám: 7440-50-8) tartalmazó biocid termékek forgalomba hozatalát.

(2)   Amennyiben a réznek a 11. terméktípusban való felhasználása jóváhagyására irányuló dokumentációkat benyújtják, és azok hiánytalanságát az értékelést végző tagállam 2014. december 31-ig elismeri, Írország, Görögország, Spanyolország és Horvátország – az 528/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 89. cikkében egy adott anyag jóváhagyása, illetve jóváhagyásának elutasítása esetére előírt határidőkig – továbbra is engedélyezheti e termékek forgalomba hozatalát.

(3)   A (2) bekezdésben leírtaktól eltérő esetekben Írország, Görögország, Spanyolország és Horvátország 2017. december 31-ig továbbra is engedélyezheti a kérdéses termékek forgalomba hozatalát, amennyiben az érintett tagállamok 2015. január 1-jétől gondoskodnak a felhasználók széles körű tájékoztatásáról, miszerint a szóban forgó felhasználási célokra sürgősen alternatív módszereket kell hatékonyan alkalmazni.

2. cikk

Ennek a határozatnak Írország, a Görög Köztársaság, a Spanyol Királyság és a Horvát Köztársaság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, 2014. július 10-én.

a Bizottság részéről

Janez POTOČNIK

a Bizottság tagja


(1)  HL L 325., 2007.12.11., 3. o.

(2)  A Bizottság 2000. szeptember 7-i 1896/2000/EK rendelete a biocid termékek forgalomba hozataláról szóló 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 16. cikke (2) bekezdésében említett program első szakaszáról (HL L 228., 2000.9.8., 6. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1998. február 16-i 98/8/EK irányelve a biocid termékek forgalomba hozataláról (HL L 123., 1998.4.24., 1. o.).

(4)  A Bizottság 2012. február 9-i 2012/78/EU határozata bizonyos anyagoknak a biocid termékek forgalomba hozataláról szóló 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv I., IA. vagy IB. mellékletébe történő fel nem vételéről (HL L 38., 2012.2.11., 48. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2012. május 22-i 528/2012/EU rendelete a biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról (HL L 167., 2012.6.27., 1. o.).


MELLÉKLET

AZOK A FELHASZNÁLÁSOK, AMELYEKET AZ ALÁBBI TAGÁLLAMOK ENGEDÉLYEZHETNEK AZ 1. CIKKBEN MEGHATÁROZOTT FELTÉTELEK TELJESÍTÉSE ESETÉN

Szám

Tagállam

11. terméktípus

1.

Horvátország

A vízbemenet/a pumpák, valamint a hajó teljes cső- és vízvezetékrendszere biológiai szennyeződésének megakadályozására.

2.

Spanyolország

A vízbemenet/a pumpák, valamint a nyílt tengeri kőolaj- és gázkitermelő fúrószigetek és más tengeri és part menti létesítmények teljes cső- és vízvezetékrendszere biológiai szennyeződésének megakadályozására.

A vízbemenet/a pumpák, valamint a hajó teljes cső- és vízvezetékrendszere biológiai szennyeződésének megakadályozására.

3.

Írország

A vízbemenet/a pumpák, valamint a nyílt tengeri kőolaj- és gázkitermelő fúrószigetek és más tengeri és part menti létesítmények teljes cső- és vízvezetékrendszere biológiai szennyeződésének megakadályozására.

A vízbemenet/a pumpák, valamint a hajó teljes cső- és vízvezetékrendszere biológiai szennyeződésének megakadályozására.

4.

Görögország

A vízbemenet/a pumpák, valamint a hajó teljes cső- és vízvezetékrendszere biológiai szennyeződésének megakadályozására.