18.1.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 14/7


A BIZOTTSÁG 30/2013/EU VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2013. január 17.)

az oktatási intézményekben tanuló gyermekeknek az iskolagyümölcs-program keretében gyümölcs-, zöldség-, feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-, valamint banántermékekkel való ellátásához nyújtott közösségi támogatás tekintetében az 1234/2007/EK tanácsi rendelet alkalmazásával kapcsolatos részletes szabályok megállapításáról szóló 288/2009/EK bizottsági rendelet módosításáról és a 288/2009/EK rendelettől való eltérésről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a Horvát Köztársaság csatlakozási szerződésére és különösen annak 3. cikke (4) bekezdésére,

tekintettel a Horvát Köztársaság csatlakozási okmányára és különösen annak 50. cikkére,

tekintettel a mezőgazdasági piacok közös szervezésének létrehozásáról, valamint egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről szóló, 2007. október 22-i 1234/2007/EK tanácsi rendeletre (az egységes közös piacszervezésről szóló rendelet) (1) és különösen annak 103h. cikke f) pontjára, összefüggésben annak 4. cikkével,

mivel:

(1)

A 288/2009/EK bizottsági rendelet (2) 4. cikke részletes szabályokat határoz meg az uniós támogatásnak az iskolagyümölcs-programmal rendelkező tagállamok közötti elosztására vonatkozóan. Ezen belül a 6–10 év közötti gyermekek száma alapján tagállamonként meghatározza a támogatás indikatív összegét. Szem előtt tartva a program végrehajtásának az első három évben elért szintjét, valamint az uniós alapok megfelelő használatának biztosítása érdekében szükség van egy olyan mechanizmus létrehozására, amely a tagállamok teljesítményén alapul és amely korlátozná az indikatív összegen felül igényelhető támogatás mértékét.

(2)

A 288/2009/EK rendelet 12. cikke értelmében a tagállamok iskolagyümölcs-programjaik végrehajtását évente figyelemmel kísérik. Az iskolagyümölcs-programokról készített értékelés tekintetében a tagállamokra rótt feladatok pontosítása érdekében rögzíteni kell, hogy a tagállami szintű értékeléseknek a program által a gyermekek étkezési szokásaira kifejtett hatásokat is számba kell venniük.

(3)

A Bizottság olyan információs rendszert fejlesztett ki, amely lehetővé teszi, hogy a dokumentumok kezelése és az eljárások lebonyolítása a Bizottság belső munkafolyamataiban és a közös agrárpolitika végrehajtásában részt vevő hatóságokkal való kapcsolattartásban egyaránt elektronikus úton történjék. Megállapítható, hogy a 288/2009/EK rendeletben előírt számos értesítés teljesíthető az említett rendszer használata révén, a közös piacszervezésnek, a közvetlen kifizetések rendszerének, a mezőgazdasági termékek promóciójának, valamint a legkülső régiókra és a kisebb égei-tengeri szigetekre alkalmazandó rendszereknek a végrehajtásával összefüggésben a Bizottsághoz eljuttatandó információk és dokumentumok tagállamok általi továbbítására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 2009. augusztus 31-i 792/2009/EK bizottsági rendeletnek (3) megfelelően.

(4)

A 288/2009/EK rendelet II. melléklete rögzíti az uniós támogatás tagállamonkénti indikatív felosztását. A szóban forgó mellékletet Horvátország európai uniós csatlakozására tekintettel módosítani kell.

(5)

A 288/2009/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(6)

Horvátország csatlakozásának figyelembevétele érdekében egyedi szabályokat kell meghatározni a 288/2009/EK rendeletnek a 2013/2014-es iskolaévben való végrehajtása tekintetében. Ezen belül meg kell határozni Horvátország nemzeti stratégiájának és támogatási kérelmének benyújtási határidejét, és egyedi eljárást kell kidolgozni annak érdekében, hogy figyelembe lehessen venni a tagállamoknak nyújtandó uniós támogatás végleges felosztásáról szóló bizottsági határozat meghozatalának időpontját és a horvát csatlakozás várható időpontját. Tekintettel arra, hogy az uniós támogatás végleges összegét valamennyi tagállam tekintetében jóval az iskolaév kezdete előtt rögzíteni kell, a Bizottságnak – a támogatás 288/2009/EK rendelet 4. cikkének (4) bekezdése szerinti végleges elosztásakor – kivételesen figyelembe kell vennie a Horvátország által stratégiájával és támogatási kérelmével kapcsolatban előzetesen benyújtott információkat, amennyiben ilyen információk önkéntes alapon történő benyújtása január 31-ig sor kerül.

(7)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó irányítóbizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 288/2009/EK rendelet módosítása

A 288/2009/EK rendelet a következőképpen módosul:

1.

A 4. cikk a következőképpen módosul:

a)

az (1) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   Azon tagállamok, amelyek felállítanak iskolagyümölcs-programot, az 1234/2007/EK rendelet 103ga. cikkében említett támogatást az augusztus 1. és július 31. közötti egy vagy több időszakra kérvényezhetik oly módon, hogy stratégiájukat bejelentik a Bizottságnak azon év január 31-ig, amely évben az első időszak megkezdődik.

A stratégiához támogatási kérelmet kell csatolni, és abban az alábbi információkat kell feltüntetni:

a)

a (3) bekezdésben említett és e rendelet II. mellékletében szereplő indikatív összegek, EUR-ban kifejezve;

b)

a (3) bekezdésben említett és a II. mellékletben szereplő indikatív összegeknél magasabb összeg felhasználására való képesség;

c)

ha a kérelmező a b) pont értelmében nem jelzi további összeg felhasználására való képességét, akkor az igényelt összeg, EUR-ban kifejezve;

d)

ha a kérelmező a b) pont értelmében jelzi további összeg felhasználására való képességét, akkor a maximálisan igényelt további összeg, EUR-ban kifejezve;

e)

a teljes igényelt összeg.

A támogatási kérelmet a 792/2009/EK bizottsági rendelettel (4) összhangban kell benyújtani.

b)

a (4) bekezdés második albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„Az uniós támogatás első albekezdésben említett újrakiosztása a II. mellékletben szereplő, eredetileg előirányzott indikatív összeggel arányosan történik, de minden esetben az (5) bekezdésben rögzített összeghatárok figyelembevételével. Az (5) bekezdésben rögzített összeghatárokat azonban a tagállami programok alkalmazásának első két iskolaévében nem kell alkalmazni.”;

c)

a cikk a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

„(5)   Az újrakiosztáskor meghatározandó összegek nem haladhatják meg a támogatási kérelem benyújtását megelőzően lezárult iskolaévre vonatkozó támogatás felhasználásának a következő iskolaév október 15-én meghatározott mértéke alapján rögzített szintet. Ezt a 883/2006/EK bizottsági rendelet (5) 4. cikkével összhangban a Bizottsághoz eljuttatott kiadásigazoló nyilatkozatok alapján kell meghatározni. Az összeghatárok számítása a következőképpen történik:

a)

ha a véglegesen odaítélt összegnek legfeljebb 50 %-a került felhasználásra, nem ítélhető oda további összeg;

b)

ha a véglegesen odaítélt összegnek több mint 50 %-a, de legfeljebb 75 %-a került felhasználásra, a további odaítélt összeg nem haladhatja meg az indikatív összeg 50 %-át;

c)

ha a véglegesen odaítélt összegnek több mint 75 %-a került felhasználásra, a további összeg tekintetében nincs korlát.

2.

A 10. cikk (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„c)

az érintett oktatási intézményekben tanuló olyan gyermekek száma, akik jogosultak arra, hogy a támogatási kérelem által lefedett időszakban a tagállami iskolagyümölcs-program keretében biztosított termékekből részesüljenek.”

3.

A 12. cikkben a (2) bekezdés első mondata helyébe a következő szöveg lép:

„A tagállamok értékelik iskolagyümölcs-programjaik végrehajtását és hatékonyságát, ezen belül a program által a gyermekek étkezési szokásaira kifejtett hatásokat.”

4.

A 15. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„15. cikk

Értesítések

(1)   A tagállamok azon év november 30-ig, amely évben véget ér a 4. cikk (1) bekezdésében említett időszak, tájékoztatják a Bizottságot a következőkről:

a)

a 12. cikk (1) bekezdésében előírt figyelemmel kísérés eredményei;

b)

a 13. és a 16. cikk alapján elvégzett helyszíni vizsgálatok, továbbá azok eredményei.

(2)   Ha egy tagállam megváltoztatja a 3. cikkben említett stratégiát, új stratégiájáról legkésőbb a következő év január 31-ig értesíti a Bizottságot.

(3)   Az e rendeletben említett értesítéseket a 792/2009/EK rendeletnek megfelelően kell megküldeni.

(4)   A Bizottság rendszeresen közzéteszi a tagállamok stratégiáit és azok figyelemmel kísérésének és értékelésének eredményeit.”

5.

A II. melléklet helyébe e rendelet mellékletének szövege lép.

6.

A IIa. mellékletet el kell hagyni.

2. cikk

A 2013/2014-es iskolaévre vonatkozó egyedi szabályok

(1)   A 288/2009/EK bizottsági rendelet 4. cikkének (4) bekezdésétől eltérve, összefüggésben a rendelet II. mellékletével, a Bizottság a 2013/2014-es iskolaévre vonatkozóan oly módon határoz a szóban forgó 4. cikk (4) bekezdésének harmadik albekezdésében említett uniós támogatás végleges elosztásáról, hogy figyelembe veszi a Horvátország által – Horvátország csatlakozási szerződésének hatálybalépésére tekintettel és attól függően – stratégiájával és támogatási kérelmével kapcsolatban előzetesen benyújtott információkat, amennyiben Horvátország önkéntes alapon január 31-ig nyújtott be ilyen információkat.

(2)   A 288/2009/EK bizottsági rendelet 4. cikkének (1) bekezdésétől eltérve, a 2013/2014-es iskolaévre vonatkozóan Horvátország 2013. július 10-ig eljuttatja stratégiáját és támogatási kérelmét, és a Bizottság – a szóban forgó rendelet 4. cikkének (4) bekezdésétől eltérve – a Horvátország részére nyújtandó támogatás végleges összegéről 2013. július 31-ig határoz.

3. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

Az 1. cikk (5) bekezdése és a 2. cikk (2) bekezdése Horvátország csatlakozási szerződésének hatálybalépésétől függően, a csatlakozási szerződés hatálybalépésének napján lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2013. január 17-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 299., 2007.11.16., 1. o.

(2)  HL L 94., 2009.4.8., 38. o.

(3)  HL L 228., 2009.9.1., 3. o.

(4)  HL L 228., 2009.9.1., 3. o.”;

(5)  HL L 171., 2006.6.23., 1. o.”


MELLÉKLET

„II. MELLÉKLET

A közösségi támogatás tagállamonkénti indikatív felosztása

Tagállam

Társfinanszírozási arány

(%-ban)

6–10 év közötti gyermekek

Abszolút számok

EUR

Ausztria

50

439 035

1 303 700

Belgium

50

592 936

1 760 700

Bulgária

75

320 634

1 428 200

Horvátország

75

249 197

1 110 000

Ciprus

50

49 723

175 000

Cseh Köztársaság

73

454 532

1 963 100

Dánia

50

343 807

1 020 900

Észtország

75

62 570

278 700

Finnország

50

299 866

890 500

Franciaország

51

3 838 940

11 632 700

Németország

52

3 972 476

12 333 000

Görögország

59

521 233

1 837 700

Magyarország

69

503 542

2 051 800

Írország

50

282 388

838 500

Olaszország

58

2 710 492

9 403 100

Lettország

75

99 689

444 100

Litvánia

75

191 033

850 900

Luxemburg

50

29 277

175 000

Málta

75

24 355

175 000

Hollandia

50

985 163

2 925 400

Lengyelország

75

2 044 899

9 108 500

Portugália

68

539 685

2 172 300

Románia

75

1 107 350

4 932 400

Szlovákia

73

290 990

1 260 700

Szlovénia

75

93 042

414 400

Spanyolország

59

2 006 143

7 073 400

Svédország

50

481 389

1 429 500

Egyesült Királyság

51

3 635 300

11 010 800

EU 28

58

26 169 686

90 000 000”