15.12.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 347/1


A BIZOTTSÁG 1203/2012/EU VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2012. december 14.)

az Unión belüli szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Unión belüli nyilvános mobilhírközlő hálózatok közötti barangolásról (roaming) szóló, 2012. június 13-i 531/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 5. cikke (2) bekezdésére,

az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testületével folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1)

Az 531/2012/EU rendelet bevezeti a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésének fogalmát. Az 531/2012/EU rendelet 4. cikkének (1) bekezdése értelmében a belföldi szolgáltatók kötelesek lehetővé tenni ügyfeleik számára, hogy bármely alternatív barangolásszolgáltató által csomagként kínált, szabályozott hangátviteli, adatátviteli és SMS-szolgáltatást vegyenek igénybe. A 4. cikk (1) bekezdésének a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésére vonatkozó rendelkezései továbbá azt is megkövetelik, hogy a belföldi szolgáltatók és a barangolásszolgáltatók ne akadályozzák meg, hogy ügyfeleik igénybe vegyenek alternatív barangolásszolgáltató által a látogatott hálózaton belül közvetlenül nyújtott szabályozott barangolásos adatátviteli szolgáltatásokat.

(2)

Annak érdekében, hogy a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésének megvalósítása az Unióban következetes legyen, és mindenhol egyidejűleg menjen végbe, a Bizottságnak az 531/2012/EU rendelet értelmében végrehajtási jogi aktusok révén részletes szabályokat kell elfogadnia a barangolást végző ügyfelek barangolásszolgáltató-váltási lehetőségével kapcsolatos tájékoztatási kötelezettségekre és a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésének megvalósításához szükséges műszaki megoldásokra vonatkozóan.

(3)

Az 531/2012/EU rendelet 5. cikkének (4) bekezdésének megfelelően a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésének megvalósítására szolgáló műszaki megoldás az 531/2012/EU rendelet 5. cikkének (3) bekezdésében lefektetett kritériumok teljesítése céljából több műszaki feltételt is egyesíthet. Amennyiben egy műszaki feltétel alkalmazásával nem teljesíthető valamennyi kritérium, úgy több műszaki feltételt kell alkalmazni. E rendelet célja az említett műszaki megoldásra vonatkozó részletes szabályok lefektetése, beleértve a belföldi szolgáltatókra vonatkozó azon követelményt is, hogy állítsák üzembe az egyes technikai feltételekhez szükséges hálózati elemeket és kapcsolódó szolgáltatásokat annak érdekében, hogy biztosítsák az ezen eszközökhöz való hozzáférést, melyre szükség van ahhoz, hogy az alternatív barangolásszolgáltatók elkülönített barangolási szolgáltatásokat nyújthassanak, és lehetővé váljék az eredeti és az új barangolásszolgáltatók közötti váltás folyamata.

(4)

A műszaki megoldásoknak ugyanakkor lehetővé kell tenniük az 531/2012/EU rendelet 4. cikkének (1) bekezdésében foglalt kötelezettségek teljesítését is. Ezért az alkalmazott műszaki megoldásnak lehetővé kell tennie az ügyfelek számára, hogy bármely alternatív barangolásszolgáltató által csomagként kínált, szabályozott hangátviteli, adatátviteli és SMS-szolgáltatást vegyenek igénybe, valamint biztosítania kell a szolgáltatók azon követelménynek való megfelelését, hogy ne gátolják, hogy ügyfeleik alternatív barangolásszolgáltató által a látogatott hálózaton belül közvetlenül nyújtott szabályozott adatátviteli szolgáltatásokat vegyenek igénybe.

(5)

Jelenleg valamennyi kiskereskedelmi barangolási szolgáltatást – a belföldi mobilhírközlési szolgáltatásokkal együtt – a belföldi szolgáltatók nyújtják. Az 531/2012/EU rendelet lehetővé teszi a barangolást végző ügyfél számára, hogy a csomagban kínált szabályozott barangolási szolgáltatást másik barangolásszolgáltatónál vegye igénybe, valamint, hogy az említett barangolási szolgáltatást a belföldi mobilszolgáltatásoktól függetlenül vegye igénybe. Ilyen esetben a barangolást végző ügyfél az említett szolgáltatások igénybevétele céljából szerződést köt egy alternatív barangolásszolgáltatóval.

(6)

A barangolási szolgáltatások elkülönített, csomagban történő értékesítésére számos műszaki feltétel létezik, többek között a kettős nemzetközimobil-előfizetői azonosító (kettős IMSI, azaz két különböző IMSI egyazon SIM-kártyán) és az egyedüli IMSI (egyetlen IMSI-nek a belföldi és a barangolásszolgáltató közötti megosztása). A kettős IMSI olyan műszaki feltétel, amely egy, a barangolást végző ügyfél SIM-kártyáján létrehozott második felhasználói profilon alapul: ezt az alternatív barangolásszolgáltató felhasználhatja szabályozott barangolási szolgáltatások értékesítésére, míg az első profilt továbbra is a belföldi szolgáltató használja belföldi szolgáltatások vagy adott esetben nem szabályozott barangolási szolgáltatások értékesítésére. Az egyedüli IMSI műszaki feltételként való alkalmazása esetén az elkülönített barangolási szolgáltatásokat technikailag továbbra is a belföldi szolgáltató nyújtja, amely így az alternatív barangolásszolgáltató fogadó mobilhálózatának üzemeltetője. Az elkülönített barangolási szolgáltatásokat az alternatív barangolásszolgáltató nagykereskedelmi alapon kapja, és kiskereskedelmi alapon viszontértékesíti a barangolást végző ügyfélnek. A legegyszerűbb lehetőség az egyszerű viszontértékesítés. Az egyszerű viszontértékesítés, mint műszaki feltétel, azonban számos módon finomítható, például oly módon, hogy az alternatív barangolásszolgáltató választhatja meg a preferált látogatott hálózatot, és kihasználhatja azokat az árengedményeket, amelyeket a látogatott hálózatok üzemeltetőivel vagy a nagykereskedelmi aggregátorszolgáltatókkal kötött nagykereskedelmi megállapodások alapján kaphat a fogadó mobilhálózat üzemeltetőjétől vásárolt nagykereskedelmi barangolási szolgáltatásokra.

(7)

Az 531/2012/EU rendelet 5. cikke (1) bekezdésének megfelelően a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítéséhez szükséges rendszerelemekhez és szolgáltatásokhoz való hozzáférést díjmentesen kell biztosítani. A szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítéséhez szükséges szolgáltatásokon túlmenően nyújtott szolgáltatások díjszabása azonban nem tartozik az 5. cikk (1) bekezdésének hatálya alá. A szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítéséhez szükséges eszközökhöz és támogatási szolgáltatásokhoz való hozzáférés kiterjed az ügyfél által kezdeményezett váltás folyamatához szükséges eszközökhöz és szolgáltatásokhoz való hozzáférésre is.

(8)

Az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testülete (BEREC) szakértői értékelést végzett az elkülönített barangolási szolgáltatások megvalósítását szolgáló megoldásokról (2). A BEREC véleménye szerint a kettős IMSI bevezetése jelentős fejlesztéseket és szabványosítást tesz szükségessé, és becslése szerint a bevezetési költségek jelentős mértékben megnövelnék a kiskereskedelmi árakat. Tekintve, hogy e műszaki feltétel alkalmazása esetén a jelenlegi SIM-kártyákat a kettős IMSI használatára alkalmas SIM-kártyákra kellene cserélni, a kettős IMSI, mint műszaki feltétel, nem jelent költséghatékony és fogyasztóbarát megoldást a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésére.

(9)

Az egyedüli IMSI az 531/2012/EU rendelet 5. cikkének (3) bekezdésében foglalt kritériumok szempontjából megfelelőbb műszaki feltételnek tetszik. Először is, ami az 5. cikk (3) bekezdésében foglalt h), i), j) és k) kritériumot illeti, valamennyi megjelölt műszaki feltétel – így az egyedüli IMSI is – megvalósítható a kritériumoknak megfelelő módon. Másodsorban az egyedüli IMSI fogyasztó- és felhasználóbarát, mivel a barangolási szolgáltatás technikai szempontból változatlan marad, így a fogyasztó továbbra is zökkenőmentes szolgáltatásra számíthat. Harmadszor pedig az egyedüli IMSI megvalósításának költségei alacsonyabbak, mint a kettős IMSI-éi, és működtetéséhez nincs szükség jelentős szabványosításra. A BEREC továbbá úgy látja, hogy az egyedüli IMSI alkalmazása nem ütközik akadályokba.

(10)

Az egyedüli IMSI hatékonyabban befolyásolná a versenyt, ha az alternatív barangolásszolgáltatók a barangolásos forgalmat az általuk preferált látogatott hálózatok felé tudnák terelni. Az egyedüli IMSI-t, mint műszaki feltételt, azonban csak akkor lenne indokolt forgalomterelési intézkedések alkalmazásával kibővíteni, ha a megvalósítási költségek összemérhetők lennének a versenyt érintő várható előnyökkel. Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy az egyedüli IMSI kibővített műszaki feltételéhez szükséges forgalomterelési intézkedések 2014. július 1-jéig ésszerű ráfordítás árán megvalósíthatóak lennének. Ezért a jelenlegi helyzetben úgy lehet tekinteni, hogy a barangolásnak az egyedüli IMSI műszaki feltételként való alkalmazásán alapuló viszontértékesítése – a b) és az e) kritérium kivételével, amelyek csak részben teljesülnek – kielégíti az 5. cikk (3) bekezdésében foglalt kritériumokat.

(11)

Az 531/2012/EU rendelet 5. cikkének (3) bekezdésében foglalt valamennyi kritériumot sem a kettős, sem az egyedüli IMSI műszaki feltétele, sem azok bővített változatai nem elégítik ki egyszerre. Egyik műszaki feltétel sem alkalmas különösen a belföldi szolgáltatók és a barangolásszolgáltatók számára előírt azon követelmény teljesítésére, hogy ne gátolják a látogatott hálózatokon belül alternatív barangolásszolgáltató által közvetlenül nyújtott szabályozott barangolásos adatátviteli szolgáltatásokhoz való hozzáférést. Ugyanakkor a kiválasztott műszaki megoldáson belül legalább egy műszaki feltételnek biztosítania kell a rendelet 4. cikkének (1) bekezdésében előírt szóban forgó követelmény teljesülését.

(12)

A hazai hálózatok jelenlegi kialakítása és konfigurációja mellett ilyen helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokra nincs mód. Az 531/2012/EU rendeletben előírt követelmény teljesülése érdekében ezért egy második műszaki feltétel bevezetése szükséges. A helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásoknak a belföldi csomagtól való elkülönítése érdekében nemcsak annak nem lehet akadálya, hogy a látogatott hálózatok üzemeltetői technikailag feldolgozzák a barangolást végző ügyfél adatforgalmát, hanem annak sem, hogy e szolgáltatást kiskereskedelmi szinten nyújtsák.

(13)

Ugyanakkor az egyedüli IMSI, mint műszaki feltétel, nem teszi lehetővé valamennyi fogyasztói keresletkategória versenyképes kiszolgálását, például az adatátviteli szolgáltatások intenzív használatát. Mivel a barangolásos adatátviteli szolgáltatásokra vonatkozó nagykereskedelmi díjkorlátozások nem szigorúan költségalapúak, és a nagykereskedelmi költségek várható csökkenése ellenére 2014-ig nem fognak csökkenni, valószínűtlennek tűnik, hogy a nagykereskedelmi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokra támaszkodni kénytelen alternatív barangolásszolgáltatók képesek lennének a belföldi mobil adatszolgáltatások árszintjéhez mérten vonzó áron kiskereskedelmi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokat nyújtani nagy adatforgalmat lebonyolító ügyfelek számára. Ha azonban egy műszaki feltétel érvényt szerez a belföldi és a barangolásszolgáltatókkal szemben támasztott azon követelménynek, hogy ne gátolják, hogy ügyfeleik igénybe vegyenek alternatív barangolásszolgáltató által a látogatott hálózaton belül közvetlenül nyújtott szabályozott barangolásos adatátviteli szolgáltatásokat, akkor lehetővé válik az adatszolgáltatást nyújtó alternatív barangolásszolgáltatóknak, hogy helyi, vagyis a nagykereskedelmi barangolásos adatátviteli szolgáltatásoktól független barangolásos adatátviteli szolgáltatást nyújtsanak.

(14)

Kiskereskedelmi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokat jelenleg belföldi szolgáltatók nyújtanak a látogatott hálózatok üzemeltetőivel kötött nagykereskedelmi megállapodások alapján. Barangolás során az adatokat a látogatott hálózat üzemeltetőjének rádió-hozzáférési hálózatán keresztül küldik és fogadják, valamint irányítják a látogatott hálózatból a hazai hálózatba. A hazai hálózat üzemeltetője biztosítja az internetszolgáltatáshoz szükséges kapcsolatot és számolja fel a barangolásos adatátviteli szolgáltatást a barangolást végző ügyfélnek. A jelenleg használt GSM-/GPRS-, EDGE- és UMTS-szabványok már most is lehetővé teszik a látogatott hálózat üzemeltetője számára, hogy technikailag kezelje a barangolásos adatforgalmat, valamint hogy anélkül biztosítsa az internetszolgáltatáshoz szükséges kapcsolatot, hogy a hazai és a látogatott hálózat között továbbítani kellene a forgalmat. Az ágazatban jelenleg uralkodó gyakorlat azonban az, hogy a hazai hálózat üzemeltetője díjat számol fel az ügyfélnek a barangolásos adatátviteli szolgáltatásért, a látogatott hálózat üzemeltetője pedig nagykereskedelmi alapon nyújtott szolgáltatásként dolgozza fel a forgalmat a hazai hálózat üzemeltetője számára.

(15)

A helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatások megakadályozásának tilalmára vonatkozó követelménynek többféle módon eleget lehet tenni. Alapvető követelmény a barangolásos adatforgalom látogatott hálózaton történő feldolgozásának megvalósítása és üzembe állítása, valamint a látogatott hálózat kézi vagy automatikus választása megakadályozásának tilalma. A lehetséges fejlesztések közé tartoznak a következők: a forgalomterelési rendszerelemek módosítása a folyamatban lévő helyi barangolásos adathívás megszakadásának megakadályozása céljából, valamint olyan különleges funkciók bevezetése, amelyek segítik a barangolást végző ügyfelet a látogatott hálózat kiválasztásában, vagy támogatják a látogatott hálózat automatikus kiválasztását. Ezek az alapvető követelmények várhatóan lehetővé teszik az ideiglenes vagy állandó jelleggel nyújtott helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatások különböző üzleti modelljeinek kialakítását.

(16)

Az ideiglenes helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatás esetében a barangolást végző ügyfélnek – amennyiben az adott másik országban elérhető a szolgáltatás, és amennyiben a látogatott hálózat és a hazai hálózat üzemeltetője barangolási megállapodást kötött – módjában áll a szóban forgó ország helyi mobilhálózat-üzemeltetőinek egyikét kiválasztani és a kiskereskedelmi barangolásos adatátviteli szolgáltatást közvetlenül ennél a szolgáltatónál igénybe venni. A szolgálatás ideiglenes jellege azt jelenti, hogy az igénybevételéhez nincs szükség a hálózat vagy a végkészülékek tartós átkonfigurálására, így a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatás befejeztével visszaállnak az eredeti barangolási beállítások. Az ilyen szolgáltatás a fogyasztó szempontjából hasonló ahhoz, mint amikor wifiképes laptopja, okostelefonja vagy táblagépe segítségével külföldi vezeték nélküli hálózathoz kapcsolódik, ami manapság elterjedt gyakorlat. A barangolásos hangátviteli, SMS- és más kapcsolódó szolgáltatásokat a megszokott módon a hazai hálózat üzemeltetője nyújtja, kivéve, ha a barangolásszolgáltató a látogatott hálózaton szintén nyújtja ezeket a szolgáltatásokat.

(17)

Az állandó helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatás esetében a barangolást végző ügyfél egy hazai hálózatot használó barangolásszolgáltató helyett egy, a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokat nyújtó szolgáltatóval köt szerződést. Ebben az esetben az alternatív barangolásszolgáltató, például egy mobilhálózat-üzemeltető vagy -viszonteladó egy vagy több országban – saját lefedettségi területén és/vagy az egyes országok olyan mobilhálózat-üzemeltetői által kiszolgált lefedettségi területeken, amelyekkel viszontértékesítési megállapodást kötött – állandó jelleggel nyújt helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatást a barangolást végző ügyfelek számára, és (speciális alkalmazások és ehhez hasonló eszközök segítségével) biztosítja az ehhez szükséges műszaki támogatást.

(18)

Habár a kereskedelmi kínálatban szereplő legegyszerűbb szolgáltatások adott esetben nem felelnek meg a felhasználóbarátság követelményének – például azért, mert a szolgáltatás aktiválásához és a látogatott hálózat kiválasztásához a barangolást végző ügyfélnek módosítania kell a készülékbeállításokat vagy SMS-ben kódot kell küldenie –, a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatást nyújtó szolgáltatók, valamint a készülékgyártók és az alkalmazások készítői, illetőleg más szereplők – a szolgáltatás népszerűségétől függően – piaci alapon felhasználóbarátabb megoldásokat fognak kifejleszteni. A helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatások fogyasztóbarátnak tekinthetők, mivel a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatást nyújtó szolgáltatók könnyedén kiválaszthatók, és azonnal le lehet róluk csatlakozni. A helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatások lehetővé teszik az alternatív barangolásszolgáltatók számára, hogy egyebek mellett viszontértékesítési megállapodások vagy több országra kiterjedő, állandó helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatások keretében kihasználják saját infrastrukturális eszközeiket és barangolásos adatszolgáltatás céljából kötött kereskedelmi megállapodásaikat. A BEREC véleménye szerint a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatások viszonylag gyorsan realizálhatók és költséghatékonyak, mivel a költségek nagy részét az alternatív szolgáltató viseli, a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatások kiépítettségével arányosan. Mivel már most is léteznek a forgalomfeldolgozásnak a látogatott hálózatban történő megvalósítására vonatkozó szabványok, a rendszerek nagymértékben átjárhatók. Ily módon a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokhoz való hozzáférést lehetővé tevő műszaki feltétel – a b) és az e) kritérium kivételével, amelyek csak részben teljesülnek – kielégíti az 531/2012/EU rendelet 5. cikkének (3) bekezdésében foglalt követelményeket.

(19)

A helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokhoz való hozzáférést lehetővé tevő műszaki feltétel csak az adatátviteli szolgáltatásokhoz való hozzáférést biztosítja. Ezért nem elégíti ki teljes mértékben az 531/2012/EU rendelet 5. cikke (3) bekezdésének e) pontjában foglalt követelményt. A szóban forgó műszaki feltétel továbbá a b) pontban szereplő kritériumot sem elégíti ki teljes mértékben, mivel a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokhoz való hozzáférés lehetősége várhatóan csak az adatszolgáltatást igénybe vevő ügyfelek számára lesz vonzó.

(20)

A két műszaki feltételt ötvöző műszaki megoldás, nevezetesen az egyedüli IMSI-nek a barangolási szolgáltatás viszontértékesítésében történő alkalmazása, valamint a látogatott hálózaton belül nyújtott helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokhoz való hozzáférést lehetővé tevő műszaki feltétel az 531/2012/EU rendelet 5. cikkének (3) bekezdésében foglalt valamennyi kritériumnak eleget tesz. Önmagában sem az egyedüli IMSI, sem a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokhoz való hozzáférést lehetővé tevő műszaki feltétel nem felel meg teljes mértékben a b) és az e) kritériumnak, a kettő együttesen azonban mindkét kritériumot kielégíti.

(21)

Az 531/2012/EU rendelet 4. cikkének (2) bekezdése értelmében a barangolásszolgáltatók közötti váltást indokolatlan késedelem nélkül, azaz minden esetben a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésének megvalósításához választott műszaki megoldástól függően a lehető legrövidebb időn belül végre kell hajtani. Az egyedüli IMSI műszaki feltételként való alkalmazása esetében – a belföldi szolgáltatásokat nyújtó szolgáltatók közötti váltáshoz hasonlóan – az alternatív barangolásszolgáltatóval való szerződéskötést követően nincs szükség a felhasználóval való további interakcióra. E műszaki feltétel esetében a váltás hasonlóan rövid idő alatt elvégezhető, mint a belföldi szolgáltatások közötti váltás esetében, azaz egy munkanapon belül. Ezért egyedüli IMSI műszaki feltételként való alkalmazása esetében az alternatív barangolásszolgáltatókra, illetve azokról történő váltáshoz szükséges, a belföldi szolgáltatások közötti váltás tekintetében előírt időtartamot meghaladó időtartamot célszerű indokolatlan késedelemnek tekinteni, mivel műszaki szempontból nem indokolható, hogy az ilyen váltás hosszabb időt vegyen igénybe, mint a belföldi szolgáltatások közötti hasonló váltás. A helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokhoz való hozzáférést lehetővé tevő műszaki feltétel esetében a barangolást végző ügyfeleknek közvetlenül a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatás igénybevétele előtt ki kell választaniuk a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatást nyújtó alternatív barangolásszolgáltatót. A műszaki feltétel a fogadó barangolásszolgáltatóval való szerződéskötést követően azonnal lehetővé teszi a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokat nyújtó barangolásszolgáltatók irányában, illetve a közöttük történő váltást.

(22)

Az elkülönített barangolási szolgáltatások összehangolt műszaki megvalósításához a piaci szereplők, a BEREC és a Bizottság együttműködése és összehangolt fellépése szükséges. Összehangolt szemléletmód kialakítására van szükség különösen a releváns műszaki kapcsolódási pontok azonosítása és azok megfelelő megvalósítása érdekében, valamint a célból, hogy a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésének megvalósítása az Unióban következetes legyen, és mindenhol egyidejűleg menjen végbe. Egy valamennyi piaci szereplő előtt nyitva álló ágazati platform megfelelő fórumként szolgálhat a szóban forgó összehangoló tevékenységek számára.

(23)

A szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésének megfelelő ütemű megvalósítása érdekében célszerű, hogy a vállalkozások ne tagadhassák meg a műszaki kapcsolódási pontoknak a kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások alternatív barangolásszolgáltatók általi, 2014. július 1-je előtt történő kereskedelmi bevezetését megelőző tesztelését.

(24)

Indokolt, hogy a BEREC – az 531/2012/EU rendelet (38) preambulumbekezdésének megfelelően – az érintettekkel együttműködve iránymutatást dolgozzon ki a barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítéséhez szükséges műszaki összetevőkre vonatkozóan.

(25)

Az 531/2012/EU rendelet 4. cikkének (4) bekezdése tartalmazza azon általános intézkedéseket, amelyek meghatározzák, hogy az ügyfeleket hogyan és mikor kell tájékoztatni az alternatív barangolásszolgáltatók választásának lehetőségéről. A tájékoztatás tartalmát és a fogyasztókhoz való eljuttatásának lehetséges módjait részletesebben meg kell határozni annak érdekében, hogy a fogyasztók a megfelelő információk birtokában könnyebben választhassanak. Valamennyi rendelkezésre álló eszközt együttesen fel kell használni annak érdekében, hogy a fogyasztók jobban megismerjék a barangolási piacot, és kihasználhassák a nyílt piac előnyeit.

(26)

Annak biztosítása érdekében, hogy minden felhasználó élhessen alternatív ajánlatokkal, a belföldi szolgáltatóknak indokolt gondoskodniuk arról, hogy a 2014. július 1. után kötött vagy megújított szerződések lehetővé tegyék az ügyfél számára, hogy bármikor barangolásszolgáltatót váltsanak, anélkül, hogy az eredeti szolgáltató ezért bármilyen díjat számítana fel.

(27)

A helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokat kínáló barangolásszolgáltatóknak – ideértve az alternatív barangolásszolgáltatókat is – az 531/2012/EU rendelet 15. cikkének megfelelően indokolt átláthatósági és védőmechanizmusokat bevezetniük az általuk kínált adatátviteli szolgáltatásokra. Az átláthatóság biztosítása érdekében helyénvaló úgy rendelkezni, hogy a barangolásszolgáltatók arról is nyújtsanak tájékoztatást barangolást végző ügyfeleiknek, hogy helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatások igénybevételekor adott esetben mely szolgáltatások (például a hazai hálózaton támogatott egyéni szolgáltatások) nem lesznek elérhetők.

(28)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a hírközlési bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy és hatály

E rendelet meghatározza az Unión belüli szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésére vonatkozó részletes szabályokat.

A rendelet meghatározza a részletes szabályokat egy, a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésének megvalósítását szolgáló műszaki megoldásra vonatkozóan. A rendelet végezetül meghatározza a belföldi szolgáltatók azon kötelezettségeire vonatkozó részletes szabályokat, amelyek értelmében tájékoztatják barangolást végző ügyfeleiket az alternatív barangolásszolgáltatók által nyújtott barangolási szolgáltatások választásának lehetőségéről.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

a)   „kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások viszontértékesítése”: szabályozott barangolási szolgáltatások és a barangolást végző ügyfeleknek általában rendelkezésére bocsátott kapcsolódó szolgáltatások (például hangpostafiók-szolgáltatás) csomagként, az alternatív barangolásszolgáltató és a belföldi szolgáltató között létrejött nagykereskedelmi megállapodás alapján történő nyújtása, amely nem teszi szükségessé az ügyfél SIM-kártyájának vagy mobilkészülékének cseréjét;

b)   „helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatás”: olyan szabályozott barangolásos adatátviteli szolgáltatás, amelyet egy alternatív barangolásszolgáltató – ideiglenes vagy állandó jelleggel – közvetlenül nyújt barangolást végző ügyfeleknek egy látogatott hálózaton, és amely nem teszi szükségessé az ügyfél SIM-kártyájának vagy mobilkészülékének cseréjét;

c)   „európai uniós internetes hozzáférésipont-név (APN)”: a barangolást végző ügyfél mobil eszközében kézzel vagy automatikusan beállított, a hazai és a látogatott hálózat által egyaránt felismert közös azonosító, amely jelzi a barangolást végző ügyfél helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatással kapcsolatos választását;

d)   „forgalomterelés”: olyan szabályozó funkció, amellyel a hazai hálózat üzemeltetője a preferált látogatott hálózatok elsőbbségi listája alapján hálózatokat ajánl barangolást végző ügyfelei számára;

e)   „hálózat kizárása”: olyan szabályozó funkció, amellyel a hazai hálózat üzemeltetője megakadályozza, hogy barangolást végző ügyfelei bizonyos látogatott hálózatot kiválasszanak;

f)   „tartós adathordozó”: olyan eszköz, amely lehetővé teszi az ügyfél számára a neki címzett információk tárolását oly módon, hogy azok – figyelemmel az említett információk lehetséges felhasználási módjaira – a továbbiakban megfelelő ideig hozzáférhetők és változatlan formában reprodukálhatók maradjanak;

g)   „fogadó barangolásszolgáltató”: az a barangolásszolgáltató, amely az eredeti barangolásszolgáltató által nyújtott barangolási szolgáltatásokat a szolgáltatóváltást követően nyújtani fogja;

h)   „eredeti barangolásszolgáltató”: az a barangolásszolgáltató, amely az ügyfélnek jelenleg barangolási szolgáltatásokat nyújt.

3. cikk

A csomagként kínált szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítését lehetővé tevő műszaki feltétel

(1)   Annak lehetővé tétele érdekében, hogy a barangolást végző ügyfelek bármely alternatív barangolásszolgáltató által csomagként kínált, szabályozott hangátviteli, adatátviteli és SMS-szolgáltatást vegyenek igénybe, a nyilvános földi mobilhírközlő hálózatot üzemeltető belföldi szolgáltatók biztosítják a szükséges rendszerelemeket és a megfelelő szolgáltatásokat ahhoz, hogy az alternatív barangolásszolgáltató a belföldi mobilhírközlési szolgáltatások nyújtása mellett kiskereskedelmi barangolási szolgáltatásokat értékesíthessen a belföldi szolgáltató ügyfelei részére anélkül, hogy ehhez az ügyfélnek a SIM-kártyáját vagy mobilkészülékét másikra kellene cserélnie.

(2)   Az (1) bekezdésben említett rendszerelemek és megfelelő szolgáltatások egyebek mellett a következők:

a)

az (5) bekezdésnek megfelelően lebonyolított barangolásszolgáltató-váltási eljáráshoz szükséges eszközök;

b)

a kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások nyújtásához szükséges, az ügyfél-információkhoz, például az ügyfél földrajzi helyzetére vonatkozó adatokhoz és a számlázás támogatásához szükséges ügyféladat-nyilvántartáshoz kapcsolódó eszközök;

c)

a barangolási szolgáltatások meghatározott használati időszakon belüli igénybevételére vonatkozó pénzügyi korlátoknak az 531/2012/EU rendelet 15. cikke szerinti alkalmazásához szükséges eszközök.

(3)   A nyilvános földi mobilhírközlő hálózatot üzemeltető belföldi szolgáltatók az (1) és (2) bekezdésnek megfelelően eleget tesznek a rendszerelemekhez és a szolgáltatásokhoz való hozzáférés iránti valamennyi ésszerű kérelemnek.

(4)   A belföldi szolgáltatók gondoskodnak arról, hogy az alternatív barangolásszolgáltatók barangolást végző ügyfelei továbbra is használhassák meglévő hangpostafiókjukat.

(5)   Az eredeti barangolásszolgáltató együttműködik a fogadó barangolásszolgáltatóval annak érdekében, hogy azon ügyfelek, akik valamelyik fogadó barangolásszolgáltatóval szerződést kötöttek, egy munkanapon belül használatba vehessék az e szolgáltató által nyújtott szolgáltatásokat.

4. cikk

A helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokhoz való hozzáférést lehetővé tevő műszaki feltétel

(1)   Annak érdekében, hogy ne akadályozzák a barangolást végző ügyfelek hozzáférését a látogatott hálózatokon alternatív barangolásszolgáltató által közvetlenül nyújtott szabályozott barangolásos adatátviteli szolgáltatásokhoz, a nyilvános földi mobilhírközlő hálózatot üzemeltető belföldi szolgáltatók eleget tesznek a barangolásos adatforgalomnak a látogatott hálózaton történő feldolgozásához és a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásoknak az alternatív barangolásszolgáltatók általi, kiskereskedelmi alapon történő nyújtásához szükséges rendszerelemekhez és megfelelő szolgáltatásokhoz való hozzáférés iránti ésszerű kérelmeknek.

(2)   Az (1) bekezdésben említett rendszerelemek és megfelelő szolgáltatások egyebek mellett a következők:

a)

az ahhoz szükséges eszközök, hogy az ügyfél barangolásos adatátviteli szolgáltatások igénybevétele céljából – a (4) bekezdésnek megfelelően – válthasson a hazai hálózatot használó barangolásszolgáltató és a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokat kínáló alternatív barangolásszolgáltató között;

b)

az ahhoz szükséges eszközök, hogy a hazai hálózaton az európai uniós internetes hozzáférésipont-nevekhez felhasználói hozzáférési profilokat lehessen hozzárendelni, valamint, hogy a hazai hálózatban olyan mechanizmus jöjjön létre, amely lehetővé teszi a barangolásos adatforgalomnak a látogatott hálózaton történő feldolgozását, a barangolásos adatforgalomnak a kiválasztott alternatív barangolásszolgáltató felé történő továbbítását, továbbá azt, hogy a látogatott hálózat üzemeltetője az említett felhasználói profilok birtokosai számára kiskereskedelmi alapon barangolásos adatátviteli szolgáltatást nyújtson;

c)

eszközök, amelyek biztosítják, hogy a hazai hálózaton alkalmazott forgalomterelés, hálózatkizárás és egyéb mechanizmusok nem akadályozzák az ügyfeleket abban, hogy a választásuknak megfelelő helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatást kínáló látogatott hálózatot válasszák;

d)

eszközök, amelyek biztosítják, hogy a felhasználót ne csatlakoztassák le a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatás igénybevétele céljából kiválasztott látogatott hálózatról a hazai hálózatban alkalmazott forgalomterelés vagy más mechanizmus miatt.

(3)   Ha egy alternatív barangolásszolgáltató helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatást kíván nyújtani, a nyilvános földi mobilhírközlő hálózatot üzemeltető belföldi szolgáltatók ennek érdekében eleget tesznek az alternatív barangolásszolgáltató barangolási célú nagykereskedelmi hozzáférés iránti ésszerű kérelmének, és lehetővé teszik, hogy a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatások igénybevételének ideje alatt az alternatív barangolásszolgáltató helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokat, a hazai hálózatot használó barangolásszolgáltató pedig egyéb barangolási szolgáltatásokat (hangátviteli és SMS-szolgáltatásokat) nyújtson az érintett, barangolást végző ügyfelek számára.

(4)   Az eredeti barangolásszolgáltató együttműködik a fogadó barangolásszolgáltatóval annak érdekében, hogy azon ügyfelek, akik valamelyik fogadó barangolásszolgáltatóval helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokra irányuló szerződést kötöttek, attól a pillanattól kezdve, hogy a fogadó barangolásszolgáltató elküldte kérését az eredeti barangolásszolgáltatónak, használatba vehessék az e szolgáltató által nyújtott szolgáltatásokat.

Az eredeti szolgáltatónak és az alternatív barangolásszolgáltatónak a műszaki feltétel megvalósítása során biztosítania kell, hogy minden olyan barangolást végző ügyfélnek, aki helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatást vesz igénybe, bármikor lehetősége legyen a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokat leállítani, és visszatérni az eredeti barangolásszolgáltató által kínált alapértelmezett barangolási szolgáltatásokhoz. A helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokat nyújtó alternatív barangolásszolgáltató nem akadályozza meg, hogy az említett alapértelmezett barangolási szolgáltatások abban a pillanatban automatikusan visszaálljanak, hogy az eredeti barangolásszolgáltató elküldte kérését az alternatív barangolásszolgáltatónak.

5. cikk

A szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások független értékesítését szolgáló műszaki megoldás

A nyilvános földi mobilhírközlő hálózatot üzemeltető belföldi szolgáltatók a csomagként kínált szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítését lehetővé tevő műszaki feltételt és a helyi barangolásos adatátviteli szolgáltatásokhoz való hozzáférést lehetővé tevő műszaki feltételt egyaránt megvalósítják.

A barangolásszolgáltatók együttműködnek a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésének megvalósításához szükséges műszaki megoldás kapcsolódási pontjai interoperabilitásának közösen elfogadott szabványok alapján történő biztosítása érdekében. A hálózatüzemeltetők által barangolási célra használt referenciadokumentumok és adatbázis-eljárások használata megengedett, amennyiben azok nyilvánosan hozzáférhetők, és megfelelnek az 531/2012/EU rendeletben és e rendeletben foglaltaknak.

6. cikk

Ügyfél-tájékoztatás a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások független értékesítéséről

(1)   A belföldi szolgáltatók 2014. július 1-jétől tájékoztatást nyújtanak meglévő, barangolást végző ügyfeleiknek – illetőleg a szerződéskötést megelőzően új ügyfeleiknek – az alternatív barangolásszolgáltatók által nyújtott elkülönített barangolási szolgáltatások választásának lehetőségéről. A tájékoztatás kiterjed különösen az alábbi információkra:

a)

az alternatív barangolásszolgáltatók irányában, illetve a közöttük történő váltáshoz az ügyfél által megteendő lépések részletes leírása;

b)

az alternatív barangolásszolgáltatók irányában, illetve a közöttük történő váltás díjmentessége, valamint, hogy e lehetőséggel bármikor lehet élni;

c)

az aktuális szerződési feltételekben bekövetkező változások, amelyeknek biztosítaniuk kell, hogy az eredeti barangolásszolgáltató nem számít fel az ügyfélnek a váltáshoz kapcsolódó díjat;

d)

az az időtartam, amelyen belül az alternatív barangolásszolgáltatók irányában, illetve a közöttük történő váltás megvalósul;

e)

figyelmeztetés arra vonatkozóan, hogy másik belföldi szolgáltatóra való váltás esetén az új belföldi szolgáltató nem köteles támogatni az adott alternatív barangolásszolgáltató által nyújtott barangolási szolgáltatásokat;

f)

új szerződés kötésekor és meglévő szerződés megújításakor az ügyfél kifejezett nyilatkozatot tesz arról, hogy tájékoztatták az alternatív barangolásszolgáltató választásának lehetőségéről.

(2)   Az (1) bekezdés szerinti információkat tartós adathordozón, egyértelmű és érthető módon, könnyen hozzáférhető formában kell az ügyfél rendelkezésére bocsátani. A feltöltőkártyás ügyfeleket, akiknek elérhetőségét a hazai szolgáltató nem ismeri, SMS-ben vagy más erre alkalmas módon tájékoztatja a hazai szolgáltató.

A barangolást végző ügyfeleknek joguk van bármikor térítésmentesen részletesebb tájékoztatást kérni és kapni a barangolásszolgáltatók közötti váltás lehetőségéről.

7. cikk

Felülvizsgálat

A Bizottság az 531/2012/EU rendelet 19. cikke szerinti felülvizsgálat alkalmával a BEREC-kel konzultálva értékeli a szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások elkülönített értékesítésének megvalósítására kiválasztott műszaki megoldás hatékonyságát, valamint azt, hogy a technológiai fejlődés és a piaci fejlemények szükségessé teszik-e a megoldás korszerűsítését. A felülvizsgálatnak különösen ki kell térnie annak értékelésére, hogy a műszaki megoldás továbbra is hatékonyan teljesíti-e az 531/2012/EU rendelet 5. cikkének (3) bekezdésében foglalt kritériumokat.

8. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2014. július 1-jétől2022. június 30-ig kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2012. december 14-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 172., 2012.6.30., 10. o.

(2)  BoR (12) 68 és BoR (12) 109.