24.4.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 112/3


A BIZOTTSÁG VÉLEMÉNYE

(2011. október 12.)

a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozás iránti kérelméről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre és különösen annak 49. cikkére,

mivel:

(1)

Bármely olyan európai állam kérheti felvételét az Unióba, amely tiszteletben tartja az Európai Unió értékeit, és elkötelezett azok érvényesítése mellett. Az Unió az emberi méltóság tiszteletben tartása, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság, valamint az emberi jogok – ideértve a kisebbségekhez tartozó személyek jogait – tiszteletben tartásának értékein alapul.

(2)

A Horvát Köztársaság kérte az Európai Unióba tagként való felvételét.

(3)

A Horvátországról szóló 2004. április 20-i véleményében (1) a Bizottság már kifejezte nézetét az e kérelemmel kapcsolatban felmerülő kérdések legfontosabb szempontjairól.

(4)

Az Európai Tanács az 1993. júniusi koppenhágai ülésén meghatározta a taggáválási feltételeket, amelyek iránymutatóul szolgáltak a csatlakozási folyamat, valamint a Bizottságnak a Horvát Köztársaság felkészültségére vonatkozó rendszeres vizsgálatai során. A politikai feltételek megkövetelik, hogy a Horvát Köztársaság biztosítsa az intézmények stabilitását a demokrácia, a jogállamiság, az emberi jogok, valamint a kisebbségi jogok tiszteletben tartása és védelme biztosításán keresztül; ezeket a követelményeket mostanra az Európai Unióról szóló szerződésbe és az Európai Unió Alapjogi Chartájába is belefoglalták. A gazdasági feltételek megkövetelik a működőképes piacgazdaság meglétét, valamint az Unión belül a versenyből adódó nyomással és a piaci erőkkel való megbirkózás képességét. Az uniós vívmányokkal kapcsolatos feltételek a szerződésekből, az uniós törvényhozásból, a vívmányokból – beleértve a politikai, gazdasági és monetáris unió céljainak átvételét – eredő tagsággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítésének képességére vonatkoznak. Az Uniónak az új tagok befogadására való képessége és emellett az európai integráció lendületének fenntartása egyaránt fontos szempont az Unió és a tagjelölt ország általános érdekei között.

(5)

A stabilizációs és társulási folyamatnak a nyugat-balkáni országokra vonatkozó feltételrendszerét a Tanács 1999. május 31-én határozta meg, amelyet a volt Jugoszláviával foglalkozó nemzetközi büntetőtörvényszékkel (ICTY) folytatandó együttműködéssel, valamint regionális együttműködéssel egészített ki.

(6)

2006 decemberében az Európai Tanács egyetértett abban, hogy a kötelezettségvállalások megerősítésén, a szigorú feltételekhez kötöttségen és a kommunikáción alapuló, az Unió új tagok felvételére irányuló képességével ötvözött bővítési stratégia képezi a megújított bővítési konszenzus alapját.

(7)

A felvétel feltételeiről és az alapszerződések kiigazításáról a tagállamok és Horvátország között zajló konferencián tárgyaltak. E tárgyalások a tárgyalási keretnek megfelelően zajlottak, amely biztosítja a szigorú feltételhez kötöttséget a tárgyalási fejezetek megnyitásának és lezárásának szakaszában. A tárgyalások lezárására 2011. június 30-án került sor, a jóváhagyott rendelkezések méltányosak és megfelelőek.

(8)

Az Európai Unióhoz történő csatlakozással a Horvát Köztársaság fenntartás nélkül elfogadja az Európai Unióról szóló szerződést, az Európai Unió működéséről szóló szerződést, valamint az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződést, beleértve azok valamennyi célkitűzését és a hatálybalépésük óta hozott összes határozatot, továbbá e Közösség és az Unió fejlődésére és erősítésére vonatkozó megoldásokat.

(9)

Az e szerződések által kialakított jogrend alapvető sajátossága, hogy egyes rendelkezései és az intézmények által elfogadott egyes jogi aktusok közvetlenül alkalmazandók, valamint hogy az uniós jog elsőbbséget élvez azokkal a nemzeti rendelkezésekkel szemben, amelyekkel ellentmondásba kerülhetne; továbbá hogy léteznek az uniós jog egységes értelmezését biztosító eljárások. Az Európai Unióhoz történő csatlakozás ezen előírások kötelező érvényének elismerését jelenti, az előírások betartása pedig nélkülözhetetlen az uniós jog hatékonyságának és egységének biztosításához.

(10)

A Bizottság úgy ítéli meg, hogy Horvátország megfelel a politikai feltételeknek, és elvárja Horvátországtól a gazdasági és az uniós vívmányokkal kapcsolatos feltételek teljesítését, valamint azt, hogy 2013. július 1-jére készen álljon a tagságra. Az uniós tagság megköveteli az Unió alapját képező értékek folyamatos tiszteletben tartását, valamint az ezen értékek érvényesítése melletti elkötelezettséget.

(11)

Horvátország tagságra való felkészültségének szintje magas. A Bizottság felszólítja Horvátországot arra, hogy továbbra is törekedjen a vívmányokhoz való igazodásra és igazgatási kapacitásainak megerősítésére, ideértve a közigazgatási reform terén történő fenntartható előrelépést. A Bizottság továbbra is szorosan ellenőrzi, hogy Horvátország teljesíti-e a csatlakozási tárgyalások során vállalt valamennyi kötelezettséget, köztük azokat, amelyeknek a csatlakozás időpontját megelőzően kell megfelelni, továbbá hogy folyamatosan készül a tagsággal járó feladatok ellátására. Az ellenőrzés különösen a Horvátország által az igazságszolgáltatás, a korrupció elleni küzdelem, az alapvető jogok, a jogérvényesülés, a szabadság és a biztonság (ideértve a határigazgatást is), valamint a versenypolitika terén vállalt kötelezettségekre összpontosít. Amennyiben az ellenőrzési folyamat során aggodalomra okot adó kérdések merülnek fel és azokat Horvátország nem orvosolja, a Bizottság szükség esetén korai figyelmeztető leveleket küld a horvát hatóságoknak, és javasolhatja a Tanácsnak a megfelelő intézkedések megtételét már a csatlakozás előtt. A Bizottság emellett fenntartja a jogot arra, hogy éljen a csatlakozási szerződésben megállapított különböző védzáradékok, valamint a horvát hajógyártás és acélipar állami támogatására vonatkozó egyedi mechanizmus alkalmazásával.

(12)

A Bizottság felszólítja a horvát hatóságokat, hogy a csatlakozás időpontjáig végezzék el az uniós vívmányok fordítását és felülvizsgálatát annak érdekében, hogy biztosítható legyen a jogbiztonság az uniós jog végrehajtása során.

(13)

Az Európai Unió egyik célkitűzése az, hogy elmélyítse a polgárai közötti szolidaritást, történelmük, kultúrájuk és hagyományaik tiszteletben tartása mellett.

(14)

Az Európai Unió Horvátország csatlakozása révén megvalósuló bővítése hozzájárul a stabilitás, a szabadság és a jólét megerősítéséhez Európában. Horvátország várhatóan továbbra is aktív szerepet játszik a Nyugat-Balkánon zajló regionális együttműködésben. A Bizottság örömmel fogadja Horvátország nyilatkozatát az európai értékek Délkelet-Európában való támogatásáról, és különösen azt, hogy Horvátország kötelezettséget vállalt arra, hogy a kétoldalú kérdések nem akadályozhatják más tagjelölt országok csatlakozási folyamatát. Horvátország csatlakozása megerősíti az EU valamennyi nyugat-balkáni ország európai távlata iránti elkötelezettségét,

KEDVEZŐ VÉLEMÉNYT AD

a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozását illetően.

E vélemény címzettje a Tanács.

Kelt Brüsszelben, 2011. október 12-én.

a Bizottság részéről

Štefan FÜLE

a Bizottság bővítésért felelős tagja

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  COM(2004) 257 végleges.