30.11.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 317/17


A BIZOTTSÁG 1235/2011/EU RENDELETE

(2011. november 29.)

az 1222/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gumiabroncsok nedves tapadási osztályai, a gördülési ellenállás mérése és a hitelesítési eljárás tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyság és más lényeges paraméterek tekintetében történő címkézéséről szóló, 2009. november 25-i 1222/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 11. cikke a) és c) pontjára,

mivel:

(1)

Az 1222/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet létrehozza a gumiabroncsok paramétereire vonatkozó, címkézés útján történő összehangolt információszolgáltatás kereteit, és ezáltal lehetővé teszi a végfelhasználók számára, hogy a gumiabroncsok vásárlásakor tájékozottan döntsenek.

(2)

A gumiabroncsok gördülési ellenállása meghatározza úgynevezett üzemanyag-hatékonysági (helyesen: tüzelőanyag-hatékonysági) osztályukat. A különféle gyártmányú gumiabroncsok összehasonlíthatósága érdekében a gördülési ellenállás mérésének megismételhetőnek kell lennie, és az ugyanazon gumiabroncsokon különböző laboratóriumokban végzett vizsgálatoknak ugyanazt az eredményt kell szolgáltatniuk. A vizsgálatok eredményeinek jobb megismételhetősége ahhoz is hozzájárul, hogy a piacfelügyeleti hatóságok az egyes gumiabroncsok vizsgálatakor ne jussanak a beszállítók által megadottaktól eltérő eredményekre.

(3)

A vizsgálati laboratóriumoknak a gördülési ellenállás mérése tekintetében történő összehangolása javítaná a vizsgálati eredmények megismételhetőségét.

(4)

Mivel az ISO szintjén kifejlesztésre került egy megfelelő és összehangolt vizsgálati módszer a nedves tapadás mérésére, indokolt az 1222/2009/EK rendelet 11. cikkének a) pontjával összhangban a C2 és C3 típusú gumiabroncsok esetében is bevezetni a nedves tapadási osztályozást.

(5)

Az 1222/2009/EK rendelet IV. mellékletében előírt, a megfelelést értékelő hitelesítési eljárást egyértelműbbé kell tenni olyan határértékek bevezetésével, amelyek alapján a bejelentett és a címkén feltüntetendő adatokat a rendeletnek megfelelőnek lehet nyilvánítani.

(6)

Az 1222/2009/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(7)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az 1222/2009/EK rendelet 13. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1222/2009/EK rendelet módosítása

Az 1222/2009/EK rendelet a következőképpen módosul:

1.

Az I. melléklet A. részében (Üzemanyag-hatékonysági osztályok) az első mondat helyébe a következő szöveg lép:

„Az üzemanyag-hatékonysági osztály meghatározása a gördülési ellenállási együttható (RRC) alapján, az alábbiakban megadott, A-tól G-ig terjedő skálának megfelelően, a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. melléklete, valamint annak későbbi módosításai szerinti mérésekkel, a IVa. mellékletben előírt összehangolás alkalmazásával történik.”

2.

Az I. melléklet B. részében (Nedves tapadási osztályok) a szöveg és a táblázat helyébe a következő szöveg lép:

„1.

A C1 típusú gumiabroncsok nedves tapadási osztályának meghatározása a nedves tapadási index (G) alapján, az alábbi táblázatban megadott, A-tól G-ig terjedő skálának megfelelően, a 3. pont szerinti számítással és az V. melléklet szerinti mérésekkel történik.

2.

A C2 és a C3 típusú gumiabroncsok nedves tapadási osztályának meghatározása a nedves tapadási index (G) alapján, az alábbi táblázatban megadott, A-tól G-ig terjedő skálának megfelelően, a 3. pont szerinti számítással és az ISO 15222:2011 szabványban előírt mérésekkel történik, a következő etalonabroncsok felhasználásával:

i.

a C2 típusú gumiabroncsok esetében: 225/75 R 16 C, ASTM F 2872-11;

ii.

a 285 mm névleges profilszélesség alatti C3 típusú gumiabroncsok esetében: 245/70R19.5, ASTM F 2871-11;

iii.

a 285 mm és annál nagyobb névleges profilszélességű C3 típusú gumiabroncsok esetében: 315/70R22.5, ASTM F 2870-11.

3.

A nedves tapadási index (G) kiszámítása:

G = G(T) – 0,03

ahol: G(T) = a vizsgált gumiabroncs egy mérési ciklusban mért nedves tapadási indexe.

C1 típusú gumiabroncsok

C2 típusú gumiabroncsok

C3 típusú gumiabroncsok

G

Nedves tapadási osztály

G

Nedves tapadási osztály

G

Nedves tapadási osztály

1,55 ≤ G

A

1,40 ≤ G

A

1,25 ≤ G

A

1,40 ≤ G ≤ 1,54

B

1,25 ≤ G ≤ 1,39

B

1,10 ≤ G ≤ 1,24

B

1,25 ≤ G ≤ 1,39

C

1,10 ≤ G ≤ 1,24

C

0,95 ≤ G ≤ 1,09

C

üres

D

üres

D

0,80 ≤ G ≤ 0,94

D

1,10 ≤ G ≤ 1,24

E

0,95 ≤ G ≤ 1,09

E

0,65 ≤ G ≤ 0,79

E

G ≤ 1,09

F

G ≤ 0,94

F

G ≤ 0,64

F

üres

G

üres

G

üres

G”

3.

A IV. melléklet (Hitelesítési eljárás) szövegének helyébe a következő szöveg lép:

„IV. MELLÉKLET

Hitelesítési eljárás

A bejelentett üzemanyag-hatékonysági és nedves tapadási osztálynak, valamint a külső gördülési zaj bejelentett osztályának és értékének a megfelelőségét a beszállító által meghatározott minden egyes gumiabroncstípus vagy gumiabroncscsoport esetében értékelni kell a következő eljárások egyikének megfelelően:

a)

i.

először egyetlen gumiabroncsot vagy gumiabroncs-garnitúrát kell megvizsgálni. Ha a mért értékek az 1. táblázatban meghatározott tűrések figyelembevételével megfelelnek a bejelentett osztályoknak vagy a külső gördülési zaj tekintetében a bejelentett értéknek, akkor a gumiabroncs megfelelt a vizsgálaton; és

ii.

ha a mért értékek az 1. táblázatban meghatározott tűrések figyelembevételével nem felelnek meg a bejelentett osztályoknak vagy a külső gördülési zaj tekintetében a bejelentett értéknek, akkor további három gumiabroncsot vagy gumiabroncs-garnitúrát kell megvizsgálni. A három további megvizsgált gumiabroncs vagy gumiabroncs-garnitúra mérési eredményeinek átlagát kell felhasználni annak értékeléséhez, hogy a bejelentett információk az 1. táblázatban meghatározott tűrések figyelembevételével helytállóak-e; vagy

b)

amennyiben a címkén feltüntetett osztályok vagy értékek meghatározása a 2001/43/EK irányelvvel, a 661/2009/EK rendelettel vagy a 117. sz. ENSZ EGB-előírással és annak későbbi módosításaival összhangban végrehajtott típus-jóváhagyási vizsgálatok eredményei alapján történt, a tagállamok használhatják a gumiabroncsok gyártás-megfelelőségét igazoló mérési adatokat.

A gyártás-megfelelőségi vizsgálatokból származó mérési adatok értékelésekor figyelembe kell venni az 1. táblázatban megadott tűréseket.

1.

táblázat

Mért paraméter

Ellenőrzési tűrés

Gördülési ellenállási együttható (üzemanyag-hatékonyság)

Az összehangolt mért érték legfeljebb 0,3 kg/1 000 kg-mal haladhatja meg a bejelentett osztályhoz tartozó felső határt (legnagyobb RRC-t).

Külső gördülési zaj

A mért érték legfeljebb 1 dB(A)-val haladhatja meg a bejelentett N értéket.

Nedves tapadás

A mért érték nem lehet kisebb a bejelentett osztályhoz tartozó alsó határnál (G legkisebb értéke).”

4.

A rendelet az e rendelet mellékletében meghatározott IVa. melléklettel egészül ki.

2. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2012. május 30-tól kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó minden tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2011. november 29-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 342., 2009.12.22., 46. o.


MELLÉKLET

„IVa. MELLÉKLET

A gördülési ellenállás mérése tekintetében a laboratóriumok összehangolására szolgáló eljárás

1.   FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

A laboratóriumok összehangolására szolgáló eljárás alkalmazásában:

1.   »referencialaboratórium«: olyan laboratórium, amely tagja a referencialaboratóriumok azon hálózatának, amelynek adatait az összehangolási eljárás céljából közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, és vizsgálati eredményei tekintetében képes elérni a 3. szakaszban meghatározott pontosságot;

2.   »pályázó laboratórium«: olyan laboratórium, amely részt vesz az összehangolási eljárásban, de nem referencialaboratórium;

3.   »összehangolási gumiabroncs«: az összehangolási eljárás céljából vizsgálat alá vett gumiabroncs;

4.   »összehangolási gumiabroncs-garnitúra«: öt vagy több összehangolási gumiabroncs együttese;

5.   »hozzárendelt érték«: egy adott összehangolási gumiabroncson a referencialaboratóriumok hálózata tekintetében reprezentatív elméleti laboratórium által mért, az összehangolási eljárásban felhasznált elméleti érték.

2.   ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

2.1.   Alapelvek

A referencialaboratóriumban (l) mért gördülési ellenállási együtthatót (RRCm ) össze kell hangolni a referencialaboratóriumok hálózatához tartozó hozzárendelt értékkel.

A pályázó laboratóriumban (c) mért RRCm értéket össze kell hangolni egy tetszőleges, a hálózatba tartozó referencialaboratórium értékeivel.

2.2.   A gumiabroncsok kiválasztására vonatkozó követelmények

Az összehangolási eljárás céljára öt vagy több összehangolási gumiabroncsból álló garnitúrát kell összeállítani az alábbi kritériumoknak megfelelően. A C1 és a C2 típusú abroncsokból egy közös, a C3 típusú abroncsokból egy külön garnitúrát kell összeállítani.

a)

A garnitúrát úgy kell összeállítani, hogy lefedje a C1 és C2, illetve a C3 típusok különböző RRC értékeinek teljes tartományát. Az egy garnitúrába tartozó abroncsok legnagyobb és legkisebb RRCm értékei közötti különbség minden esetben legalább:

i.

3 kg/t a C1 és C2 típusú gumiabroncsok esetében; és

ii.

2 kg/t a C3 típusú gumiabroncsok esetében.

b)

A garnitúrába tartozó egyes összehangolási gumiabroncsokon a bejelentett RRC értékek alapján a pályázó laboratóriumban vagy a referencialaboratóriumokban (c, illetve l) mért RRCm értékeknek egyenletesen kell eloszlaniuk a következő osztásközök szerint:

i.

1,0 +/– 0,5 kg/t a C1 és C2 típusú gumiabroncsok esetében; és

ii.

1,0 +/– 0,5 kg/t a C3 típusú gumiabroncsok esetében.

c)

Az összehangolási gumiabroncsok profilszélessége:

i.

≤ 245 mm a C1 és C2 típusú gumiabroncsok vizsgálatához igénybe vett mérőberendezések esetében; és

ii.

≤ 385 mm a C3 típusú gumiabroncsok vizsgálatához igénybe vett mérőberendezések esetében.

d)

Az összehangolási gumiabroncsok külső átmérője:

i.

510 és 800 mm közötti a C1 és C2 típusú gumiabroncsok vizsgálatához igénybe vett mérőberendezések esetében; és

ii.

771 és 1 143 mm közötti a C3 típusú gumiabroncsok vizsgálatához igénybe vett mérőberendezések esetében.

e)

A terhelési index és ezen keresztül a gördülési ellenállási erő értékeinek le kell fedniük a vizsgálat alá vett gumiabroncsok teljes tartományát.

Minden összehangolási gumiabroncsot ellenőrizni kell használat előtt, és ki kell cserélni, amennyiben:

a)

állapota nem teszi lehetővé további vizsgálatokban való használatát; és/vagy

b)

az RRCm értéke a mérőberendezés elállítódásának korrekciója után 1,5 százaléknál nagyobb mértékben eltér a korábban mérttől.

2.3.   Mérési módszer

A referencialaboratórium a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 3. pontjában és annak későbbi módosításaiban előírt körülmények között a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 4. pontjával és annak későbbi módosításaival összhangban négyszer vet alá mérésnek minden összehangolási gumiabroncsot, és az utolsó három mérés adatait veszi figyelembe a további vizsgálatokhoz.

A pályázó laboratórium a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 3. pontjában és annak későbbi módosításaiban előírt körülmények között a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 4. pontjával és annak későbbi módosításaival összhangban (n + 1)-szer vet alá mérésnek minden összehangolási gumiabroncsot, ahol n az 5. szakaszban kerül meghatározásra.

Az összehangolási gumiabroncsokon végzett minden mérés után el kell távolítani a mérőberendezésről a gumiabroncsot és a kereket, és elölről meg kell ismételni a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 4. pontjában és annak későbbi módosításaiban ismertetett teljes vizsgálati eljárást.

A pályázó vagy referencialaboratórium kiszámítja:

a)

minden egyes összehangolási gumiabroncs esetében a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 6.2. és 6.3. pontjával és azok későbbi módosításaival összhangban végzett mérések értékét (25 °C hőmérsékletre és 2 m átmérőjű vizsgálódobra korrigálva);

b)

az egyes összehangolási gumiabroncsokon mért utolsó három érték (referencialaboratóriumok esetében) vagy utolsó n érték (pályázó laboratóriumok esetében) átlagát; valamint

c)

a szórás (σm) értékét a következők szerint:

Formula Formula

ahol:

i

az összehangolási gumiabroncsok indexe 1-től p-ig,

j

az adott összehangolási gumiabroncson elvégzett mérések indexe 2-től n-ig,

n

a megismételt mérések száma (n ≥ 4),

p

az összehangolási gumiabroncsok száma (p ≥ 5).

2.4.   A számításokhoz és az eredmények feltüntetéséhez használandó adatformátumok

A gördülési ellenállási együttható mért értékét hőmérséklet és dobátmérő szerinti korrekció után két tizedesjegyre kell kerekíteni.

A számításokat a pontos értékkel kell végezni további kerekítések nélkül, kivéve az utolsó összehangolási képlet esetében.

A szórás értékét 3 tizedesjegyre kerekítve kell feltüntetni.

Az RRC értékeket 2 tizedesjegyre kerekítve kell feltüntetni.

Az összehangolási együtthatókat (A1 l, B1 l, A2c és B2c) négy tizedesjegyre kell kerekíteni és így kell feltüntetni.

3.   A REFERENCIALABORATÓRIUMOKRA VONATKOZÓ KÖVETELMÉNYEK ÉS A HOZZÁRENDELT ÉRTÉKEK MEGHATÁROZÁSA

Az egyes összehangolási gumiabroncsok hozzárendelt értékeit a referencialaboratóriumok hálózata határozza meg. Két év elteltével a hálózat ellenőrzi a hozzárendelt értékek stabilitását és érvényességét.

A hálózatban részt vevő minden referencialaboratóriumnak meg kell felelnie a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletében és annak későbbi módosításaiban szereplő követelményeknek és a következő szórásértéknek (σm):

i.

legfeljebb 0,05 kg/t a C1 és C2 típusú gumiabroncsok esetében; és

ii.

legfeljebb 0,05 kg/t a C3 típusú gumiabroncsok esetében.

A fenti 2.2. pont követelményeinek megfelelő összehangolási gumiabroncs-garnitúrák vizsgálatát a 2.3. pontban meghatározott módon minden referencialaboratóriumnak el kell végeznie.

Az összehangolási gumiabroncs hozzárendelt értékét a hálózatba tartozó referencialaboratóriumok által az adott összehangolási gumiabroncsra megadott mérési értékek átlaga adja.

4.   A REFERENCIALABORATÓRIUMOKNAK A HOZZÁRENDELT ÉRTÉKEKHEZ VALÓ HANGOLÁSA

Az egyes referencialaboratóriumok (l) az összehangolási gumiabroncs-garnitúra hozzárendelt értékeihez hangolják eredményeiket lineáris regresszió segítségével:

RRC = A1 l * RRC m,l + B1 l

ahol

RRC

a gördülési ellenállási együttható hozzárendelt értéke;

RRCm,l

az l jelű referencialaboratórium által mért gördülési ellenállási együttható (hőmérséklet és dobátmérő szerinti korrekció után)

5.   A PÁLYÁZÓ LABORATÓRIUMOKRA VONATKOZÓ KÖVETELMÉNYEK

A pályázó laboratóriumok legalább kétévente, valamint a mérőberendezésen végrehajtott minden nagyobb változtatás vagy a gumiabroncsadatok mérésében bekövetkező elállítódás esetén megismétlik az összehangolási eljárást.

A pályázó laboratórium és egy referencialaboratórium a 2.3. pontban meghatározott módon elvégzi a fenti 2.2. pont követelményeinek megfelelő, öt gumiabroncsból álló közös összehangolási gumiabroncs-garnitúra vizsgálatát. A vizsgálat a pályázó laboratórium kérésére ötnél több összehangolási gumiabronccsal is elvégezhető.

Az összehangolási gumiabroncs-garnitúrát a pályázó laboratórium bocsátja a kiválasztott referencialaboratórium rendelkezésére.

A pályázó laboratóriumnak (c) meg kell felelnie a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletében és annak későbbi módosításaiban szereplő követelményeknek, és lehetőleg a következő szórásértékeknek (σm ):

i.

legfeljebb 0,075 kg/t a C1 és C2 típusú gumiabroncsok esetében; és

ii.

legfeljebb 0,06 kg/t a C3 típusú gumiabroncsok esetében.

Amennyiben a pályázó laboratórium értékeinek eltérései három mérés esetén meghaladják a fenti mértékeket, a mérések számát a következők szerint kell növelni:

n = (σm /γ)2, felfelé kerekítve a legközelebbi egész számra,

ahol

γ

=

0,043 kg/t a C1 és a C2 típusú gumiabroncsoknál

γ

=

0,035 kg/t a C3 típusú gumiabroncsoknál.

6.   A PÁLYÁZÓ LABORATÓRIUM ÖSSZEHANGOLÁSA

A hálózatba tartozó valamely referencialaboratórium (l) a következők alapján kiszámítja a pályázó laboratórium (c) értékeinek lineáris regressziós függvényét megadó A22 és B2c paramétert:

RRC m,l = A2c × RRCm,c + B2c

ahol

RRCm,l

a gördülési ellenállási együtthatónak a referencialaboratórium (l) által mért értéke (hőmérséklet és dobátmérő szerinti korrekció után)

RRCm,c

a gördülési ellenállási együtthatónak a pályázó laboratórium (c) által mért értéke (hőmérséklet és dobátmérő szerinti korrekció után)

A pályázó laboratórium által vizsgált gumiabroncsok összehangolt RRC értékét a következők szerint kell kiszámítani:

RRC = (A1 l × A2c) × RRCm,c + (A1 l × B2c + B1 l )”