12.11.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 294/7


A BIZOTTSÁG 1147/2011/EU VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2011. november 11.)

a polgári légi közlekedés védelmére vonatkozó közös alapkövetelmények végrehajtásáról szóló 185/2010/EU rendeletnek a biztonsági szkennerek európai uniós repülőtereken való alkalmazása tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a polgári légi közlekedés védelmének közös szabályairól és a 2320/2002/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2008. március 11-i 300/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 4. cikke (2) és (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 300/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 4. cikkének (2) bekezdése értelmében Bizottság a polgári légi közlekedés védelmére vonatkozóan a rendelet mellékletében rögzített közös alapkövetelmények nem alapvető fontosságú elemeinek kiegészítés útján történő módosítása érdekében általános intézkedéseket fogad el.

(2)

A 300/2008/EK rendelet 4. cikkének (3) bekezdése értelmében a Bizottság a rendelet 4. cikkének (2) bekezdése alapján elfogadott általános intézkedésekkel kiegészített, a polgári légi közlekedés védelmére vonatkozóan a rendelet mellékletében rögzített közös alapkövetelmények végrehajtása érdekében részletes intézkedéseket fogad el.

(3)

A polgári légi közlekedés védelmére vonatkozó közös alapkövetelmények kiegészítéséről szóló 272/2009/EK bizottsági rendelet (2) mellékletének A. része általános intézkedéseket rögzít az utasok tekintetében megengedett átvizsgálási módszerekre vonatkozóan.

(4)

Ahhoz, hogy a biztonsági szkennereknek az utasok átvizsgálására való alkalmazását engedélyezni lehessen, meg kell állapítani az alkalmazásukra vonatkozó rendelkezéseket, a minimális észlelési hatékonyságra vonatkozó előírásokat és az üzemeltetési körülményekre vonatkozó minimumkövetelményeket.

(5)

A 185/2010/EU bizottsági rendeletet (3) ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(6)

A biztonsági szkennereket a lakosságot érő elektromágneses sugárterhelés (0 Hz–300 GHz) korlátozásáról szóló, 1999. július 12-i 1999/519/EK tanácsi ajánlásnak (4) és a munkavállalók fizikai tényezők (elektromágneses terek) hatásából keletkező kockázatoknak való expozíciójára vonatkozó egészségügyi és biztonsági minimumkövetelményekről szóló, 2004. április 29-i 2004/40/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (18. egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikke (1) bekezdésének értelmében) (5) megfelelően kell felszerelni és alkalmazni.

(7)

Azáltal, hogy rögzíti a biztonsági szkennerek alkalmazásának üzemeltetési feltételeit, és az utasok számára lehetőséget biztosít arra, hogy más átvizsgálási módszereknek vessék alá magukat, e rendelet tiszteletben tartja az alapvető jogokat, és betartja különösen az Európai Unió Alapjogi Chartája által elismert elveket, ezen belül az emberi méltóság, valamint a magán- és a családi élet tiszteletben tartását, a személyes adatok védelméhez való jogot, a gyermekek jogait, a szabad vallásgyakorláshoz való jogot és a hátrányos megkülönböztetés tilalmát. E rendeletet az említett jogoknak és elveknek megfelelően kell alkalmazni.

(8)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a polgári légi közlekedés védelmével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 185/2010/EU rendelet melléklete az e rendelet mellékletében foglaltak szerint módosul.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzétételét követő huszadik napon lép hatályba

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2011. november 11-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 97., 2008.4.9., 72. o.

(2)  HL L 91., 2009.4.3., 7. o.

(3)  HL L 55., 2010.3.5., 1. o.

(4)  HL L 199., 1999.7.30., 59. o.

(5)  HL L 159., 2004.4.30., 1. o.


MELLÉKLET

A 185/2010/EU rendelet melléklete a következőképpen módosul:

1.

A 4. fejezet 4.1.1.1. pontja helyébe a következő szöveg lép:

„4.1.1.1.

Az átvizsgálás előtt az átvizsgálandó személyt meg kell kérni, hogy kabátját, illetve zakóját vegye le, majd ezeket kézipoggyászként át kell vizsgálni. Az átvizsgálást végző személy – szükség esetén – az utastól kérheti további ruhadarabok levételét.”

2.

A 4. fejezet 4.1.1.2. pontja helyébe a következő szöveg lép:

„4.1.1.2.

Az utast a következőképpen kell átvizsgálni:

a)

motozással; vagy

b)

fémérzékelő kapuk (WTMD) igénybevételével; vagy

c)

robbanóanyag-kereső kutyák és az a) pont szerinti vizsgálat együttes alkalmazásával; vagy

d)

ionizáló sugárzást nem alkalmazó biztonsági szkennerek alkalmazásával.

Ha az átvizsgálást végző személy nem tudja megállapítani, hogy az utasnál van-e tiltott tárgy, akkor vagy meg kell tagadni az utasnak a szigorított biztonsági területre való belépését, vagy az utast az átvizsgálást végző személy számára megnyugtató módon újból át kell vizsgálni.”

3.

A 4. fejezet a következő ponttal egészül ki:

„4.1.1.10.

Amennyiben az utasok átvizsgálására biztonsági szkennert alkalmaznak, és a képelemzést a 12.11.1. pont második bekezdése szerinti személy végzi, legalább az alábbi feltételeknek kell teljesülniük:

a)

A képeket a biztonsági szkenner nem tárolhatja, nem őrizheti meg, azokat nem szabad lemásolni, kinyomtatni vagy visszakeresni. A berendezés által előállított képet azonban annyi ideig meg szabad őrizni, amennyi ahhoz szükséges, hogy a képelemzést végző személy azt megvizsgálja, majd ezt követően a képet az utason végrehajtott átvizsgálás kielégítő befejezése után azonnal törölni kell. A képekhez való jogosulatlan hozzáférés és a képek felhasználása tilos és azt meg kell akadályozni.

b)

A kép elemzését végző személynek a berendezéstől elkülönített helyiségben kell dolgoznia, hogy ne láthassa a szkennerrel vizsgált személyt.

c)

Az elkülönített helyiségbe, ahol a képek elemzése történik, semmilyen olyan műszaki eszköz nem vihető be, amely alkalmas képek tárolására, másolására, lefényképezésére vagy más módon való rögzítésére.

d)

A képeket tilos bármilyen módon összekapcsolni a vizsgált személy adataival, és garantálni kell a vizsgált személy anonimitását.

e)

Az utas kérheti, hogy a testéről készülő kép elemzését az általa választott nemű személy végezze el.

f)

Annak érdekében, hogy az utas arca ne legyen felismerhető, a képnek elmosódottnak vagy homályosnak kell lennie.

Az a) és a d) bekezdés az automatikus fenyegetésészlelést alkalmazó biztonsági szkennerekre is alkalmazandó.

Az utasok számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy visszautasítsák a biztonsági szkennerrel végzett átvizsgálást. Ebben az esetben az utast alternatív módszerrel kell átvizsgálni, és ennek keretében legalább a C(2010) 774 bizottsági határozat 4-A. függeléke szerinti kézi átvizsgálást végre kell hajtani. Ha a biztonsági szkenner riaszt, meg kell állapítani a riasztás okát.

A biztonsági szkennerrel való átvizsgálás előtt az utast tájékoztatni kell az alkalmazott technológiáról, az ahhoz kapcsolódó feltételekről és a biztonsági szkennerrel végzett átvizsgálás visszautasításának lehetőségéről.”

4.

A 11. fejezet 11.3. pontja helyébe a következő szöveg lép:

„11.3.   TANÚSÍTÁS VAGY JÓVÁHAGYÁS

11.3.1.

A 11.2.3.1–11.2.3.5. pontban felsorolt feladatokat ellátó személyeket alá kell vetni:

a)

egy első tanúsítási vagy jóváhagyási eljárásnak; továbbá

b)

ha röntgensugaras berendezéseket kezelő személyről, robbanóanyag-felderítő (EDS) eszközöket kezelő személyről vagy biztonsági szkenner által alkotott képek elemzését végző személyről van szó, legalább háromévenként újbóli tanúsításnak; továbbá

c)

bármely egyéb személy esetében legalább ötévenként újbóli tanúsításnak vagy újbóli jóváhagyásnak.

11.3.2.

A röntgensugaras berendezéseket és a robbanóanyag-felderítő eszközöket kezelő személyek, valamint a biztonsági szkenner által alkotott képek elemzését végző személyek az első tanúsítási vagy jóváhagyási eljárás keretében kötelesek szabványosított képértelmezési vizsgát tenni.

11.3.3.

A röntgensugaras berendezéseket és a robbanóanyag-felderítő eszközöket kezelő személyek, valamint a biztonsági szkenner által alkotott képek elemzését végző személyek újbóli tanúsítási vagy újbóli jóváhagyási eljárásának mind szabványosított képértelmezési vizsgát, mind az operatív teljesítmény értékelését tartalmaznia kell.

11.3.4.

Ha egy személy az újbóli tanúsítási vagy újbóli jóváhagyási eljáráson ésszerű – rendesen legfeljebb három hónapos – határidőn belül nem vesz részt vagy azt sikeresen nem teljesíti, akkor a kapcsolódó védelmi jogosultságait vissza kell vonni.

11.3.5.

A tanúsítással és a jóváhagyással kapcsolatos iratokat valamennyi tanúsított, illetve jóváhagyott személy vonatkozásában legalább a foglalkoztatás időtartamának végéig meg kell őrizni.”

5.

A 11. fejezet a következő ponttal egészül ki:

„11.4.1.1.

A biztonsági szkenner által alkotott képek elemzését végző személyeknek képfelismerési oktatásból és tesztekből álló képzésben kell részesülniük. Ennek tantermi és/vagy számítógépes alapú képzés formájában kell történnie, hathavonta legalább hat óra időtartamban.

A tesztek eredményét közölni kell az adott személlyel, és jegyzőkönyvbe kell foglalni; a tesztek eredménye figyelembe vehető az újbóli tanúsítási vagy újbóli jóváhagyási eljárásban.”

6.

A 12. fejezet az alábbi pontokkal egészül ki:

„12.11.   BIZTONSÁGI SZKENNEREK

12.11.1.   Általános elvek

A biztonsági szkenner olyan, személyek átvizsgálásra szolgáló rendszer, amely képes a fémanyagú és a nem fémanyagú, az emberi bőrtől elkülönülő, egy adott személy testén vagy ruházatában elhelyezett tárgyak érzékelésére.

Az olyan biztonsági szkenner, amely esetében a kép elemzését személy végzi, olyan észlelőrendszerrel működhet, amely képet alkot a vizsgált személy testéről, majd ezt a képet a képelemzést végző személy megvizsgálja annak megállapítása céljából, hogy a vizsgált személy testén nincs-e elhelyezve fémanyagú vagy nem fémanyagú, az emberi bőrtől elkülönülő tárgy. Amennyiben a képelemzést végző személy ilyen tárgyat észlel, annak elhelyezkedését további átvizsgálás céljából közli az átvizsgálást végző személlyel. Ebben az esetben úgy kell tekintetni, hogy a képelemzést végző személy az észlelőrendszer szerves részét képezi.

Az automatikus fenyegetésészlelést alkalmazó biztonsági szkenner olyan észlelőrendszerrel működhet, amely automatikusan felismeri a vizsgált személy testén elhelyezett fémanyagú vagy nem fémanyagú, az emberi bőrtől elkülönülő tárgyat. Amennyiben a rendszer ilyen tárgyat észlel, annak elhelyezkedését pálcikafigurán jelzi az átvizsgálást végző személynek.

Ahhoz, hogy a biztonsági szkennert utasok átvizsgálására lehessen alkalmazni, a biztonsági szkennernek az alábbi előírásokat kell teljesítenie:

a)

A biztonsági szkennernek képesnek kell lennie egyesével vagy akár más tárgyakkal együttesen érzékelni és riasztással jelezni legalább bizonyos meghatározott fémanyagú és nem fémanyagú tárgyakat, köztük robbanóanyagokat.

b)

A biztonsági szkennernek a tárgy helyzetétől és irányától függetlenül kell érzékelnie a tárgyat.

c)

A biztonsági szkennernek olyan kijelzővel kell rendelkeznie, amely mutatja, hogy a berendezés működik-e.

d)

A biztonsági szkennert úgy kell elhelyezni, hogy működését interferenciaforrás ne befolyásolja.

e)

A biztonsági szkenner megfelelő működését napi rendszerességgel ellenőrizni kell.

f)

A biztonsági szkennert a gyártó által megadott üzemeltetési utasításnak megfelelően kell alkalmazni.

Az utasok átvizsgálására szolgáló biztonsági szkennereket a lakosságot érő elektromágneses sugárterhelés (0 Hz–300 GHz) korlátozásáról szóló, 1999. július 12-i 1999/519/EK tanácsi ajánlásnak (1) és a munkavállalók fizikai tényezők (elektromágneses terek) hatásából keletkező kockázatoknak való expozíciójára vonatkozó egészségügyi és biztonsági minimumkövetelményekről szóló, 2004. április 29-i 2004/40/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (18. egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikke (1) bekezdésének értelmében) (2) megfelelően kell felszerelni és alkalmazni.

12.11.2.   A biztonsági szkennerekre vonatkozó előírások

A biztonsági szkennerek működési követelményeit a »CONFIDENTIEL UE« minősítéssel ellátandó 12-K. függelék állapítja meg, és azokat a 2001/844/EK bizottsági határozattal összhangban kell kezelni.

E határozat hatálybalépésétől kezdve minden biztonsági szkennernek meg kell felelnie a 12-K. függelékben meghatározott előírásoknak.

12.11.2.1.

Valamennyi biztonsági szkennernek meg kell felelnie az 1. szabványnak.

Az 1. szabvány 2022. január 1-jén hatályát veszti.

12.11.2.2.

A 2. szabványt a 2019. január 1-jétől üzembe helyezett biztonsági szkennerekre kell alkalmazni.

7.

A 12. fejezet a következő 12-K. függelékkel egészül ki:

12-K. FÜGGELÉK

A biztonsági szkennerek védelmi működési követelményeire vonatkozó részletes rendelkezéseket külön bizottsági határozat állapítja meg.”


(1)  HL L 199., 1999.7.30., 59. o.

(2)  HL L 159., 2004.4.30., 1. o.”