10.12.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 332/20


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2008. október 30.)

az interkalibrációs eljárás eredményeképpen a tagállamok megfigyelőrendszerei osztályozási értékeinek a 2000/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv értelmében történő megállapításáról

(az értesítés a C(2008) 6016. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2008/915/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló, 2000. október 23-i 2000/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak V. melléklete 1.4.1. szakaszának ix. pontjára,

mivel:

(1)

A 2000/60/EK irányelv 4. cikke (1) bekezdése a) pontjának ii. alpontja előírja a tagállamoknak az összes felszíni víztest védelmét, javítását és helyreállítását azzal a céllal, hogy legkésőbb az irányelv hatálybalépését követő 15 éven belül elérjék a felszíni vizek jó állapotát, bizonyos kivételek mellett, az irányelv V. mellékletében foglalt előírásoknak megfelelően. A 2000/60/EK irányelv 4. cikke (1) bekezdése a) pontjának iii. alpontja előírja a tagállamoknak az összes mesterséges és jelentősen módosított víztest védelmét, javítását és helyreállítását azzal a céllal, hogy legkésőbb az irányelv hatálybalépését követő 15 éven belül elérjék a jó ökológiai potenciált és jó kémiai állapotot, bizonyos kivételek mellett, az irányelv V. mellékletében foglalt előírásoknak megfelelően. A 2000/60/EK irányelv V. melléklete 1.4.1. szakaszának i. pontjával összhangban a mesterséges vagy jelentősen módosított felszíni víztestek tekintetében az ökológiai állapotra történő hivatkozást az ökológiai potenciálra történő hivatkozásként kell értelmezni.

(2)

A 2000/60/EK irányelv V. mellékletének 1.4.1. szakasza eljárást ír elő a biológiai megfigyelés eredményei tagállamok közötti összehasonlíthatóságának biztosítása érdekében, amely az ökológiai állapot osztályozásának kulcsfontosságú eleme. Ehhez a tagállamok megfigyelési és osztályozási rendszerei eredményeinek egy olyan interkalibrációs hálózaton keresztül történő összehasonlítása szükséges, amely minden egyes tagállamban és a Közösség minden egyes ökorégiójában található megfigyelési pontokból áll. A 2000/60/EK irányelv előírja a tagállamok számára az interkalibrációs hálózat részét képező helyszínekkel kapcsolatos szükséges információk megfelelő összegyűjtését a nemzeti osztályozási rendszernek a 2000/60/EK irányelv V. melléklete 1.2. szakaszában foglalt normatív meghatározásokkal való konzisztenciája és az osztályozási rendszerek eredményei tagállamok közötti összehasonlíthatósága értékelésének lehetővé tétele érdekében.

(3)

A 2000/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel összhangban az interkalibrációs hálózatot alkotó helyek nyilvántartásának létrehozásáról szóló, 2005. augusztus 17-i 2005/646/EK bizottsági határozat (2) létrehozta az interkalibrációs hálózatot alkotó helyszíneknek a 2000/60/EK irányelv V. melléklete 1.4.1. szakaszának vii. pontjában említett nyilvántartását.

(4)

Az interkalibrációs eljárás végrehajtása érdekében a tagállamokat meghatározott felszíni víztesttípusokon osztozó tagállamok csoportjaiból álló, a 2005/646/EK határozat mellékletének 2. szakaszában meghatározott földrajzi interkalibrációs csoportokba tömörítik. Ez lehetővé teszi az egyes csoportok számára eredményeik összehasonlítását és az interkalibrációs eljárásnak a csoport tagjai közötti végrehajtását.

(5)

Az interkalibrációs eljárást a biológiai elemek szintjén végzik: az eljárás során az egyazon földrajzi interkalibrációs csoportba tartozó tagállamok egymás között összehasonlítják a nemzeti megfigyelőrendszerek osztályozási eredményeit minden egyes biológiai elem és minden egyes közös felszínivíztest-típus tekintetében, valamint értékelik az eredményeknek a fent említett normatív meghatározásokkal való konzisztenciáját.

(6)

„A vízügyi keretirányelv interkalibrációs eljárásáról szóló technikai jelentés” részletesen leírja az e határozat mellékletében foglalt vízkategóriák és biológiai minőségi elemek tekintetében elvégzett interkalibrációs eljárás módját.

(7)

A Bizottság az interkalibrációs eljárást a technikai munkát koordináló isprai (Olaszország) Közös Kutatóközpont Környezeti és Fenntarthatósági Intézetén keresztül tette lehetővé.

(8)

Az interkalibrációs eljárás összetett tudományos és technikai feladat. A földrajzi interkalibrációs csoportok a különféle biológiai minőségi elemekre vonatkozó megfigyelési adatok hozzáférhetőségének és a nemzeti megfigyelő- és osztályozási rendszerek fejlettségi szintjének függvényében eltérő módszertani lehetőségeket alkalmaztak az eljárás végrehajtására. Az eredmények statisztikai megbízhatóságának növelése érdekében a földrajzi interkalibrációs csoportok által alkalmazott módszertanok többsége a lehető legtöbb megfigyelési pontból gyűjtött, az állapotfokozatok teljes (a kiválótól a rosszig terjedő) skáláját lefedő adatokra támaszkodik. Ennélfogva olyan helyekről gyűjtött megfigyelési adatokat is felhasználtak, amelyek nem tartoznak az interkalibrációs hálózathoz, mivel e hálózat csak korlátozott számú kiváló, jó vagy mérsékelt állapotú helyszínt foglal magában.

(9)

A Bizottsághoz több olyan biológiai minőségi elemmel kapcsolatos interkalibrációs eredmény is érkezett, amely magában foglalja az ökológiai állapot meghatározását. Néhány esetben csak a biológiai elemek egyes paramétereire vagy az adott földrajzi interkalibrációs csoportban részt vevő tagállamok közül csak néhányra vonatkozó eredményeket nyújtottak be. Ezért a Bizottság megítélése szerint ezekben az esetekben nem teljes mértékben biztosított az összehasonlíthatóság. Ennélfogva, amennyiben a tagállamok a 2000/60/EK irányelv V. mellékletének 1.4.1. szakaszával összhangban benyújtják a vonatkozó információkat, a további interkalibrációs eredmények egy jövőbeli határozat tárgyát képezhetik.

(10)

Az interkalibrációs eljárás rendelkezésre álló eredményeit időben el kell fogadni ahhoz, hogy azokat a 2000/60/EK irányelv 11. és 13. cikkével összhangban fel lehessen használni az első vízgyűjtő-gazdálkodási tervek és intézkedési programok kidolgozása során.

(11)

Az interkalibrációs eljárás eredményeképpen – a tagállami osztályozási rendszerek ökológiai állapotfokozatai közötti határvonalak tekintetében – az ökológiai minőségi arányértékeknek egyenértékű ökológiai állapotot kell képviselniük. Az ugyanazon biológiai minőségi elem értékei közötti különbségek a nemzeti módszerek közötti eltérésekre vezethetők vissza. Ezenfelül a számítási módszerek különbözősége és más okok miatt nem lehetséges az ökológiai minőségi arányértékek különböző biológiai minőségi elemek közötti összehasonlítása.

(12)

Egyes paraméterek, mint a klorofill-a koncentráció, a fitoplankton biomasszája, a cianobaktériumok százaléka vagy a makroalgák és zárvatermők mélységi korlátai, nem fedik le a biológiai minőségi elemek összességét. Az adatok és értékelési módszerek hozzáférhetősége miatt azonban ezek képezik a tavak és parti tengervizek jelenlegi interkalibrációs eljárásának egyik alapját. E paraméterek értékei a tagállamok között közvetlenül összehasonlíthatók, feltéve, ha figyelembe veszik a mintavételi és elemzési módszerek közötti különbségeket. Ezen okoknál fogva e határozat mellékletének az interkalibrációs eljárás eredményeinek részeként az ökológiai minőségi arányok mellett e paraméterek abszolút értékeit is tartalmaznia kell.

(13)

Az eredményeknek az ökológiai állapotra kell vonatkozniuk. Ha az interkalibrált típusoknak megfelelő víztestek a 2000/60/EK irányelv 4. cikkének (3) bekezdésével összhangban jelentősen módosított víztestnek minősülnek, az e határozat mellékletében feltüntetett eredmények felhasználhatók azok jó ökológiai potenciáljának levezetésére, figyelembe véve azok fizikai módosulásait és az azokhoz kapcsolódó vízhasználatot, összhangban a 2000/60/EK irányelv V. mellékletének 1.2.5. szakaszában foglalt normatív meghatározásokkal.

(14)

A 2000/60/EK irányelv V. melléklete 1.4.1. szakaszának iii. pontjában előírtaknak megfelelően a tagállamoknak át kell fordítaniuk az interkalibrációs eljárás eredményeit saját nemzeti osztályozási rendszerükbe a kiváló és jó állapot, valamint a jó és mérsékelt állapot közötti határ értékének megállapítása céljából valamennyi nemzeti típusuk tekintetében. Az interkalibrációs eredmények nemzeti osztályozási rendszerekbe történő átfordítása és a referenciafeltételek levezetése céljára iránymutatásokat dolgoztak ki az eredmények alkalmazásának támogatása érdekében.

(15)

A 2000/60/EK irányelv 8. cikkében előírt megfigyelési programok végrehajtásának eredményeképpen rendelkezésre álló információk, valamint a vízgyűjtő kerületek jellemzőinek a 2000/60/EK irányelv 5. cikkében előírt felülvizsgálata és naprakészen tartása olyan új bizonyítékokat szolgáltathatnak, amelyek nyomán a tagállamok megfigyelő- és osztályozási rendszereiket a tudományos és technikai fejlődéshez igazíthatják, és adott esetben felülvizsgálhatják az interkalibrációs eljárás eredményeit azok minőségének javítása érdekében.

(16)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban állnak a 2000/60/EK irányelv 21. cikkének (1) bekezdésében említett bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2000/60/EK irányelv V. melléklete 1.4.1. szakaszának iii. pontja alkalmazásában a tagállamok megfigyelőrendszereik osztályozása során a fokozatok közötti határértékek tekintetében az e határozat mellékletében meghatározott értékeket alkalmazzák.

2. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2008. október 30-án.

a Bizottság részéről

Stravros DIMAS

a Bizottság tagja


(1)  HL L 327., 2000.12.22., 1. o.

(2)  HL L 243., 2005.9.19., 1. o.


MELLÉKLET

VÍZKATEGÓRIA: Vízfolyások

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: Alpesi

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

A vízfolyás jellemzése

Vízgyűjtő (km2)

Magasság és geomorfológia

Lúgosság

Vízhozam

R-A1

Kicsi/közepes, nagy magasság, mésztartalmú

10–1 000

800–2 500 m (vízgyűjtő), kavicsos/görgeteges

Nagyon (de nem rendkívül) lúgos

 

R-A2

Kicsi/közepes, nagy magasság, kovatartalmú

10–1 000

500–1 000 m (a vízgyűjtő legnagyobb magassága 3 000 m, átlagos magassága 1 500 m), görgeteges

Nem mésztartalmú (gránit, metamorf), közepesen–kevéssé lúgos

Havas-jeges vízhozam

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

R-A1 típus:

Ausztria, Franciaország, Németország, Olaszország, Szlovénia

R-A2 típus:

Ausztria, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Szlovénia

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: bentikus gerinctelen fauna

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

Típus és ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszer

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

R-A1 típus

Ausztria

Osztrák rendszer a vízfolyások ökológiai állapotának értékelésére (rosszabb eset a multimetrikus általános degradációs indexek és a szaprobikus index közül)

0,80

0,60

Franciaország

Classification française dce indice biologique global normalisé (ibgn). norme afnor nf t 90 350 (1992) és a 2005. július 28-i, 2007. június 13-án módosított medd/de/mage/bema 05 14. sz. rendelet

0,93

0,79

Németország

Perlodes – bewertungsverfahren von fließgewässern auf basis des makrozoobenthos

0,80

0,60

Olaszország

Star intercalibration common metric index (interkalibrációs közös metrikus index) (star_icmi)

0,97

0,73

Szlovénia

Szlovén rendszer a bentikus gerinctelen fauna értékelésére:

Multimetrikus index (hidromorfológia/általános degradáció), szaprobikus index

0,80

0,60

R-A2 típus

Ausztria

Osztrák rendszer a vízfolyások ökológiai állapotának értékelésére (rosszabb eset a multimetrikus általános degradációs indexek és a szaprobikus index közül)

0,80

0,60

Franciaország (Alpok)

Classification française dce indice biologique global normalisé (ibgn). norme afnor nf t 90 350 (1992) és a 2005. július 28-i, 2007. június 13-án módosított medd/de/mage/bema 05 14. sz. rendelet

0,93

0,71

Franciaország (Pireneusok)

Classification française dce indice biologique global normalisé (ibgn). norme afnor nf t 90 350 (1992) és a 2005. július 28-i, 2007. június 13-án módosított medd/de/mage/bema 05 14. sz. rendelet

0,94

0,81

Olaszország

Star intercalibration common metric index (interkalibrációs közös metrikus index) (star_icmi)

0,95

0,71

Spanyolország

Iberian bmwp (ibmwp)

0,83

0,53

Biológiai minőségi elem: fitobentosz

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

Típus és ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

R-A1 típus

Ausztria

3 modulból/metrikából álló multimetrikus módszer (trofikus index, szaprobikus index, referenciafajok)

0,87

0,56

Franciaország

Classification française dce indice biologique diatomées (ibd), norme afnor nf t 90-354 (2000) és a 2005. július 28-i, 2007. június 13-án módosított medd/de/mage/bema 05 14. sz. rendelet

0,86

0,71

Németország

Deutsches bewertungsverfahren für makrophyten und phytobenthos (phylib)

0,73

0,54

Szlovénia

2 modulból/metrikából álló multimetrikus módszer

0,80

0,60

R-A2 típus

Ausztria

3 modulból/metrikából álló multimetrikus módszer (trofikus index, szaprobikus index, referenciafajok)

0,87

0,56

Franciaország

Classification française dce indice biologique diatomées (ibd), norme afnor nf t 90-354 (2000) és a 2005. július 28-i, 2007. június 13-án módosított medd/de/mage/bema 05 14. sz. rendelet

0,86

0,71

Spanyolország

Indice de polluosensibilité spécifique (ips) (lenoir &coste, 1996)

0,94

0,74

VÍZKATEGÓRIA: vízfolyások

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: központi/balti

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

A vízfolyás jellemzése

Vízgyűjtő

(km2)

Magasság és geomorfológia

Lúgosság

(meq/l)

R-C1

Kicsi, alacsony fekvésű, kovahomok

10–100

Alacsony fekvésű, elsősorban homokos szubsztrátum (apró szemcsés), 3–8 m széles (parttal színelő vízállásnál)

> 0,4

R-C2

Kicsi, alacsony fekvésű, kovakő

10–100

Alacsony fekvésű, sziklás kőzet 3–8 m széles (parttal színelő vízállásnál)

< 0,4

R-C3

Kicsi, középmagasság, kovatartalmú

10–100

Középmagasság, sziklás (gránit)/kavicsos szubsztrátum, 2–10 m széles (parttal színelő vízállásnál)

< 0,4

R-C4

Közepes, alacsony fekvésű, vegyes

100–1 000

Alacsony fekvésű, homokos/kavicsos szubsztrátum, 8–25 m széles (parttal színelő vízállásnál)

> 0,4

R-C5

Nagy, alacsony fekvésű, vegyes

1 000–10 000

Alacsony fekvésű, márnazóna, változó sebesség, a vízgyűjtő magassága legfeljebb 800 m, > 25 m széles (parttal színelő vízállásnál)

> 0,4

R-C6

Kicsi, alacsony fekvésű, mésztartalmú

10–300

Alacsony fekvésű, kavicsos szubsztrátum (mészkő), 3–10 m széles (parttal színelő vízállásnál)

> 2

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

R-C1 típus:

Belgium (Flandria), Dánia, Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Litvánia, Lengyelország, Németország, Olaszország, Svédország

R-C2 típus:

Egyesült Királyság, Franciaország, Írország, Portugália, Spanyolország, Svédország

R-C3 típus:

Ausztria, Belgium (Vallónia), Csehország, Egyesült Királyság, Franciaország, Lengyelország, Lettország, Luxemburg, Németország, Portugália, Spanyolország, Svédország

R-C4 típus:

Belgium (Flandria), Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Franciaország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Litvánia, Luxemburg, Németország, Olaszország, Spanyolország, Svédország

R-C5 típus:

Csehország, Egyesült Királyság, Észtország, Franciaország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Németország, Olaszország, Spanyolország, Svédország

R-C6 típus:

Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Franciaország, Írország, Lengyelország, Litvánia, Luxemburg, Olaszország, Spanyolország, Svédország

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: bentikus gerinctelen fauna

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

A következő eredmények az alább leírtak szerint minden típusra érvényesek.

Ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszer

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Ausztria

Osztrák rendszer a vízfolyások ökológiai állapotának értékelésére (rosszabb eset a multimetrikus általános degradációs indexek és a szaprobikus index közül)

0,80

0,60

Belgium (Flandria)

Multimetric macroinvertebrate index flanders (mmif)

0,90

0,70

Belgium (Vallónia)

Indice biologique global normalisé (ibgn) (norme afnor nf t 90 350, 1992) és „a jó állapot ideiglenes meghatározása”, a vallon régió minisztériuma (2007)

0,97

0,74

Dánia

Danish stream fauna index (dsfi)

1,00

0,71

Németország

Perlodes – bewertungsverfahren von fließgewässern auf basis des makrozoobenthos

0,80

0,60

Franciaország

Classification française dce indice biologique global normalisé (ibgn). norme afnor nf t 90 350 (1992) és a 2005. július 28-i, 2007. június 13-án módosított medd/de/mage/bema 05 14. sz. rendelet

0,94

0,80

Írország

Quality rating system (q-value)

0,85

0,75

Olaszország

Star intercalibration common metric index (interkalibrációs közös metrikus index) (star_icmi)

0,96

0,72

Luxemburg

Classification luxembourgeoise dce, indice biologique global normalisé (ibgn), norme afnor nf t 90 350, 1992) és a 2007. április 11-i medd/de/mage/bema 07 4. sz. rendelet

0,96

0,72

Hollandia

Krw-maatlat

0,80

0,60

Lengyelország

A módosított margalef diverzitási indexszel ellenőrzött bmwp (bmwp-pl)

0,89

0,68

Spanyolország

Észak-spanyol multimetrikus indexek

0,93

0,70

Svédország

Dj-index (dahl & johnson 2004)

0,80

0,60

Egyesült királyság

River invertebrate classification tool (rict)

0,97

0,86

Biológiai minőségi elem: fitobentosz

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

Ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszer

Típus

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Ausztria

3 modulból/metrikából álló multimetrikus módszer (trofikus index, szaprobikus index, referenciafajok)

Minden típus, magasság: < 500 m

0,70

0,42

Minden típus, magasság: > 500 m

0,71

0,42

Belgium (Flandria)

Proportions of impact-sensitive and impact-associated diatoms (pisiad)

Minden típus

0,80

0,60

Belgium (Vallónia)

Indice de polluosensibilité spécifique (ips) afnor norm nf t 90-354 (2000) és „a jó állapot ideiglenes meghatározása”, a vallon régió minisztériuma (2007)

Minden típus

0,93

0,68

Észtország

Indice de polluosensibilité spécifique (ips)

Minden típus

0,85

0,70

Franciaország

Classification française dce indice biologique diatomées (ibd), norme afnor nf t 90-354 (2000) és a 2005. július 28-i, 2007. június 13-án módosított medd/de/mage/bema 05 14. sz. rendelet

1., 2. és 4. nemzeti típus

0,93

0,80

3. Nemzeti típus

0,92

0,77

Németország

Deutsches bewertungsverfahren für makrophyten und phytobenthos (phylib)

R-c1

0,67

0,43

R-c3

0,67

0,43

R-c4

0,61

0,43

R-c5

0,73

0,55

Írország

A trophic diatom index (tdi) felülvizsgált változata

Minden típus

0,93

0,78

Luxemburg

Indice de polluosensibilité spécifique (ips)

Minden típus

0,85

0,70

Hollandia

Krw maatlat

Minden típus

0,80

0,60

Spanyolország

Diatom multimetric (mdiat)

Minden típus

0,93

0,70

Svédország

Az indice de polluosensibilité spécifique-en (ips) alapuló svéd értékelési módszerek és svéd epa-előírások (nfs 2008:1)

Minden típus

0,89

0,74

Egyesült királyság

Diatom assessment for river ecological status (dares)

Minden típus

0,93

0,78

VÍZKATEGÓRIA: vízfolyások

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: keleti: kontinentális

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

A vízfolyás jellemzése

Ökorégió

Vízgyűjtő

(km2)

Tengerszint feletti magasság

(m)

Geológia

Szubsztrátum

R-E1

Kárpátok: kicsi/közepes, középmagasság

10

10–1 000

500–800

Kovatartalmú

Kavics és görgetegkő

R-E2

Síkságok: közepes, alacsony fekvésű

11 és 12

100–1 000

< 200

Vegyes

Homok és iszap

R-E4

Síkságok: közepes, középmagasság

11 és 12

100–1 000

200–500

Vegyes

Homok és kavics

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

R-E1 típus:

Csehország, Magyarország, Románia, Szlovákia

R-E2 típus:

Csehország, Magyarország, Románia, Szlovákia

R-E4 típus:

Ausztria, Csehország, Magyarország, Szlovákia, Szlovénia

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: bentikus gerinctelen fauna

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

Típus és ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszer

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

R-E1, r-E2, r-eE4 típus

Szlovákia

Szlovák rendszer a vízfolyások ökológiai állapotának értékelésére

0,80

0,60

R-E4 típus

Ausztria

Osztrák rendszer a vízfolyások ökológiai állapotának értékelésére (rosszabb eset a multimetrikus általános degradációs indexek és a szaprobikus index közül)

0,80

0,60

VÍZKATEGÓRIA: vízfolyások

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: mediterrán

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

A vízfolyás jellemzése

Vízgyűjtő (km2)

Tengerszint feletti magasság (m)

Geológia

Vízhozam

R-M1

Kicsi, középmagas fekvés, mediterrán patakok

10–100

200–800

Vegyes

Nagy mértékben szezonális

R-M2

Kicsi/közepes, alacsony fekvésű mediterrán patakok

10–1 000

< 400

Vegyes

Nagy mértékben szezonális

R-M4

Kicsi/közepes mediterrán hegyi patakok

10–1 000

400–1 500

Nem kovatartalmú

Nagy mértékben szezonális

R-M5

Kicsi, alacsony fekvésű, időszakos

10–100

< 300

Vegyes

Időszakos

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

R-M1 típus:

Franciaország, Görögország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovénia

R-M2 típus:

Franciaország, Görögország, Olaszország, Portugália, Spanyolország

R-M4 típus:

Ciprus, Franciaország, Görögország, Olaszország, Spanyolország

R-M5 típus:

Ciprus, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovénia

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: bentikus gerinctelen fauna

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

Típus és ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszer

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

R-M1

Franciaország

Classification française dce indice biologique global normalisé (ibgn). norme afnor nf t 90 350 (1992) és a 2005. július 28-i, 2007. június 13-án módosított medd/de/mage/bema 05 14. sz. rendelet

0,94

0,81

Görögország

Star intercalibration common metric index (star_icmi)

0,95

0,71

Olaszország

Star intercalibration common metric index (star_icmi)

0,97

0,72

Portugália

North invertebrate portuguese index, iptiN

0,92

0,69

Spanyolország

Ibmwp

0,78

0,48

R-M2

Görögország

Star intercalibration common metric index (star_icmi)

0,94

0,71

Olaszország

Star intercalibration common metric index (star_icmi)

0,94

0,70

Portugália

North invertebrate portuguese index, iptiN

0,87

0,66

R-M4

Ciprus

Star intercalibration common metric index (star_icmi)

0,97

0,73

Görögország

Star intercalibration common metric index (star_icmi)

0,96

0,72

Olaszország

Star intercalibration common metric index (star_icmi)

0,94

0,70

Spanyolország

Ibmwp

0,83

0,51

R-M5

Olaszország

Star intercalibration common metric index (star_icmi)

0,97

0,73

Portugália

South invertebrate portuguese index, iptiS

0,98

0,72

Spanyolország

Ibmwp

0,91

0,55

Biológiai minőségi elem: fitobentosz

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

Típus és ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszer

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

R-M1

Franciaország

Classification française dce indice biologique diatomées (ibd), norme afnor nf t 90-354 (2000) és a 2005. július 28-i, 2007. június 13-án módosított medd/de/mage/bema 05 14. sz. rendelet

0,93

0,80

Portugália

Indice de polluosensibilité spécifique (ips)

0,84

0,62

Spanyolország

Indice de polluosensibilité spécifique (ips)

0,90

0,67

R-M2

Franciaország

Classification française dce indice biologique diatomées (ibd), norme afnor nf t 90-354 (2000) és a 2005. július 28-i, 2007. június 13-án módosított medd/de/mage/bema 05 14. sz. rendelet

0,93

0,80

Portugália

Indice de polluosensibilité spécifique (ips)

0,84

0,62

Spanyolország

Indice de polluosensibilité spécifique (ips)

0,93

0,70

R-M4

Spanyolország

Indice de polluosensibilité spécifique (ips)

0,91

0,68

R-M5

Portugália

Európai index (egk)

0,85

0,64

Spanyolország

Indice de polluosensibilité spécifique (ips)

0,95

0,71

VÍZKATEGÓRIA: vízfolyások

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: északi

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

A vízfolyás jellemzése

Vízgyűjtő terület (a szakaszé)

Magasság és geomorfológia

Lúgosság

(meq/l)

Szerves anyag

(mg pt/l)

R-N1

Kicsi, alacsony fekvésű, kovatartalmú, mérsékelten lúgos

10–100 km2

< 200 m vagy a legmagasabb tengerpartszakasz alatt

0,2–1

< 30

(< 150 írországban)

R-N3

Kicsi/közepes, alacsony fekvésű, szerves

10–1 000 km2

< 0,2

> 30

R-N4

Közepes, alacsony fekvésű, kovatartalmú, mérsékelten lúgos

100–1 000 km2

0,2–1

< 30

R-N5

Kicsi, középmagasság, kovatartalmú

10–100 km2

Az alacsony és magas fekvésű területek között

< 0,2

< 30

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

R-N1 típus:

Egyesült Királyság, Finnország, Írország, Norvégia, Svédország

R-N3 típus:

Egyesült Királyság, Finnország, Írország, Norvégia, Svédország

R-N4 típus:

Egyesült Királyság, Finnország, Norvégia, Svédország

R-N5 típus:

Egyesült Királyság, Finnország, Norvégia, Svédország

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: bentikus gerinctelen fauna

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

A következő eredmények az alább leírtak szerint minden típusra érvényesek.

Ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszer

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Finnország

Multimetrikus rendszer, az első bevezetett változat

0,80

0,60

Írország

Quality rating system (q-value)

0,85

0,75

Norvégia

Average core per taxon (aspt)

0,99

0,87

Svédország

Dj-index (dahl & johnson 2004)

0,80

0,60

Egyesült Királyság

River invertebrate classification tool (rict)

0,97

0,86

Biológiai minőségi elem: fitobentosz

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

A következő eredmények az alább leírtak szerint minden típusra érvényesek.

Ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszer

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Finnország

Indice de polluosensibilité spécifique (ips)

0,91

0,80

Írország

A trophic diatom index (tdi) felülvizsgált változata

0,93

0,78

Svédország

Az indice de polluosensibilité spécifique-en (ips) alapuló svéd értékelési módszerek és svéd epa-előírások (nfs 2008:1)

0,89

0,74

Egyesült Királyság

Diatom assessment for river ecological status (dares)

0,93

0,78

VÍZKATEGÓRIA: tavak

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: atlanti

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

A tó jellemzése

Tengerszint feletti magasság

(m)

Átlagos mélység

(m)

Lúgosság

(meq/l)

LA1/2

Alacsony fekvésű, mésztartalmú, kicsi és nagy

< 200

3–15

> 1

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

Írország és az Egyesült Királyság

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: fitoplankton

A fitoplankton biomassza szempontjából indikatív paramétere (klorofill-a)

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

A következő eredmények a növekedési idény átlagértékeire vonatkoznak, és minden olyan országra érvényesek, Amelyben a típus jelen van.

Típus

Ökológiai minőségi arány

Klorofill-a koncentráció (μg/l)

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

LA1/2

0,55

0,32

4,6—7,0

8,0—12,0

VÍZKATEGÓRIA: tavak

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: alpesi

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

A tó jellemzése

Tengerszint feletti magasság

(m)

Átlagos mélység

(m)

Lúgosság

(meq/l)

A tó területe

(km2)

L-AL3

Alacsony vagy középmagas fekvésű, mély, mérsékelten vagy erősen lúgos (alpesi hatás), nagy kiterjedésű

50–800

> 15

> 1

> 0,5

L-AL4

Középmagas fekvésű, sekély, mérsékelten vagy erősen lúgos (alpesi hatás), nagy kiterjedésű

200–800

3–15

> 1

> 0,5

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

L-AL3 és l-AL4 típus:

Ausztria, Franciaország, Németország, Olaszország és Szlovénia

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: fitoplankton

Fitoplankton: a biomassza szempontjából indikatív paraméterek

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

A következő eredmények éves átlagértékekre vonatkoznak, és minden olyan országra érvényesek, amelyben a típus jelen van. a tagállamok választásuk szerint használhatják a klorofill-a-t, a teljes biomassza-volument, vagy mindkét paramétert.

Klorofill-a:

Típus

Ökológiai minőségi arány

Klorofill-a koncentráció (μg/l)

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

L-AL3

0,70

0,40

2,1—2,7

3,8—4,7

L-AL4

0,75

0,41

3,6—4,4

6,6—8,0


Teljes biomassza-volumen:

Típus

Ökológiai minőségi arány

Teljes biomassza-volumen (mm3/l)

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

L-AL3

0,60

0,25

0,3—0,5

0,8—1,2

L-AL4

0,64

0,26

0,8—1,1

1,9—2,7

Fitoplankton: a taxonómiai összetétel és abundancia szempontjából indikatív paraméterek

Eredmények: az interkalibrált nemzeti paraméterek ökológiai minőségi arányai

Ország

Interkalibrált nemzeti paraméterek

Típus

Ökológiai minőségi arány

Az osztályok közötti határok

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Ausztria

Szlovénia

Brettum index

L-AL3

0,94

0,83

4,12—4,34

3,64—3,83

L-AL4

0,94

0,81

3,69—3,87

3,20—3,34

Németország

Ptsi (phytoplankton taxa lake index)

L-AL3

0,60

0,43

1,25

1,75

L-AL4

0,71

0,56

1,75

2,25

Olaszország

PtiOt (phytoplankton taxa index)

L-AL3 (átlagos mélység < 100 m)

0,95

0,89

3,43

3,22

L-AL4

0,95

0,85

3,37

3,01

PtiSpecies (phytoplankton taxa index)

L-AL3 (átlagos mélység > 100 m)

0,93

0,82

4,00

3,50

Biológiai minőségi elem: makrofiták

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

Típus és ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Ausztria

L-AL3 és L-AL4 típus

Osztrák makrofita-értékelési rendszer: austrian index macrophytes for lakes (aim for lakes), 1. modul

0,80

0,60

Németország

L-al3 típus

Német makrofita- és fitobentosz-értékelési rendszer: 1. modul

0,78

0,51

Németország

L-AL4 típus

Német makrofita- és fitobentosz-értékelési rendszer: 1+2. modul

0,71

0,47

VÍZKATEGÓRIA: tavak

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: központi/balti

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

A tó jellemzése

Tengerszint feletti magasság (m)

Átlagos mélység (m)

Lúgosság (meq/l)

Hidrológiai tartózkodási idő (év)

L-CB1

Alacsony fekvésű, sekély, mésztartalmú

< 200

3–15

> 1

1–10

L-CB2

Alacsony fekvésű, nagyon sekély, mésztartalmú

< 200

<3

> 1

0,1–1

L-CB3

Alacsony fekvésű, sekély, kicsi, kovatartalmú (mérsékelten lúgos)

< 200

3–15

0,2–1

1–10

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

L-CB1 és L-CB2 típus:

Belgium, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Németország.

L-CB3 típus:

Belgium, Dánia, Észtország, Franciaország, Lengyelország, Lettország.

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: fitoplankton

Fitoplankton: a biomassza szempontjából indikatív paraméter

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

A következő eredmények a növekedési idény átlagértékeire vonatkoznak, és minden olyan országra érvényesek, amelyben a típus jelen van.

Típus

Ökológiai minőségi arány

Klorofill-a koncentráció (μg/l)

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

L-CB1

0,55

0,32

4,6—7,0

8,0—12,0

L-CB2

0,63

0,30

9,9—11,7

21,0—25,0

L-CB3

0,57

0,31

4,3—6,5

8,0—12,0

Biológiai minőségi elem: makrofiták

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

A következő eredmények az lcb1 és lcb2 típusokra érvényesek.

Ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Belgium

Flamand makrofita-értékelési rendszer

0,80

0,60

Németország

Német makrofita-értékelési rendszer: referenciaindex

0,75

0,50

Észtország

Észt makrofita-értékelési rendszer

0,80

0,60

Lettország

Lett makrofita-értékelési rendszer

0,80

0,60

Hollandia

Holland makrofita-értékelési rendszer (krw maatlat)

0,80

0,60

Egyesült királyság

Az egyesült királyság makrofita-értékelési rendszere: leafpacs

0,80

0,60

VÍZKATEGÓRIA: tavak

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: mediterrán

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

A tó jellemzése

Tengerszint feletti magasság

(m)

Átlag éves csapadék (mm) és hőmérséklet (oc)

Átlagos mélység

(m)

Lúgosság

(meq/l)

A tó területe

(km2)

L-M5/7

Víztározók, mély, nagy kiterjedésű, kovatartalmú, „nedves területek”, vízgyűjtő < 20 000 km2

0–800

> 800 vagy < 15

> 15

< 1

> 0,5

L-M8

Víztározók, mély, nagy kiterjedésű, mésztartalmú, vízgyűjtő < 20 000 km2

0–800

> 15

> 1

> 0,5

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen

L-M5/7 típus:

Görögország, Franciaország, Portugália, Románia, Spanyolország.

L-M8 típus:

Ciprus, Franciaország, Görögország, Olaszország, Románia, Spanyolország.

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: fitoplankton

Fitoplankton: a biomassza szempontjából indikatív paraméterek

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

A következő eredmények nyári átlagértékekre és eufotikus mélységre vonatkoznak, és minden olyan országra érvényesek, amelyben a típus jelen van. a tagállamok választásuk szerint használhatják a klorofill-a-t, a teljes biomassza-volument, vagy mindkét paramétert.

Klorofill-a:

Típus

Ökológiai minőségi arány

Klorofill-a koncentráció (μg/l)

Jó/közepes közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

L-M5/7

0,21

6,7—9,5

L-M8

0,43

4,2—6,0


Teljes biomassza-volumen:

Típus

Ökológiai minőségi arány

Teljes biomassza-volumen (mm3/l)

Jó/közepes közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

L-M5/7

0,19

1,9

L-M8

0,36

2,1

Fitoplankton: a taxonómiai összetétel és abundancia szempontjából indikatív paraméterek

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

A következő eredmények nyári átlagértékekre és eufotikus mélységre vonatkoznak, és minden olyan országra érvényesek, amelyben a típus jelen van. a tagállamoknak legalább az egyik interkalibrált paramétert (cianobaktérium-százalék, catalan-index, med pti index) használniuk kell.

Cianobaktérium-százalék

Típus és ország

Ökológiai minőségi arány Jó/közepes közötti határérték

Cianobaktérium-százalék Jó/közepes közötti határérték

L-M5/7 típus

 

 

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,91

9,2

L-M8 típus

 

 

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,72

28,5

Az ökológiai minőségi arány (eqr) számítási módja: eqr = (100 – határérték) / (100 – referenciaérték)

Catalan-index

Típus és ország

Ökológiai minőségi arány Jó/közepes közötti határérték

Catalan-index Jó/közepes közötti határérték

L-M5/7 típus

 

 

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,97

10,6

L-M8 típus

 

 

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,98

7,7

Az ökológiai minőségi arány (eqr) számítási módja: eqr = (400 – határérték) / (400 – referenciaérték)

Med index

Típus és ország

Ökológiai minőségi arány Jó/közepes közötti határérték

Med pti Jó/közepes közötti határérték

L-M5/7 típus

 

 

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,75

2,32

L-M8 típus

 

 

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,77

2,38

VÍZKATEGÓRIA: tavak

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: északi

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

A tó jellemzése

Tengerszint feletti magasság

(m)

Átlagos mélység

(m)

Lúgosság

(meq/l)

Szín

(mg pt/l)

LN1

Alacsony fekvésű, sekély, mérsékelten lúgos, tiszta

< 200

3–15

0,2–1

< 30

LN2a

Alacsony fekvésű, sekély, kevéssé lúgos, tiszta

< 200

3–15

< 0,2

< 30

LN2b

Alacsony fekvésű, mély, kevéssé lúgos, tiszta

< 200

> 15

< 0,2

< 30

LN3a

Alacsony fekvésű, sekély, kevéssé lúgos, kissé televényes

< 200

3–15

<0,2

30–90

LN5

Középmagas, sekély, kevéssé lúgos, tiszta

200–800

3–15

<0,2

< 30

LN6a

Középmagas, sekély, kevéssé lúgos, kissé televényes

200–800

3–15

<0,2

30–90

LN8a

Alacsony fekvésű, sekély, mérsékelten lúgos, kissé televényes

< 200

3–15

0,2–1

30–90

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen

LN1, LN2a, LN3a, LN8a típus:

Egyesült Királyság, Finnország, Írország, Norvégia, Svédország.

LN2b, LN5 és LN6a típus:

Egyesült Királyság, Norvégia, Svédország.

Biológiai minőségi elem: fitoplankton

Fitoplankton: a biomassza szempontjából indikatív paraméter

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

A következő eredmények a növekedési idény átlagértékeire vonatkoznak, és minden olyan országra érvényesek, amelyben a típus jelen van.

Típus

Ökológiai minőségi arány

Klorofill-a koncentráció (μg/l)

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

LN1

0,50

0,33

5,0—7,0

7,5—10,5

LN2a

0,50

0,29

3,0—5,0

5,0—8,5

LN2b

0,50

0,33

3,0—5,0

4,5—7,5

LN3a

0,50

0,30

5,0—7,0

8,0—12,0

LN5

0,50

0,33

2,0—4,0

3,0—6,0

LN6a

0,50

0,33

4,0—6,0

6,0—9,0

LN8a

0,50

0,33

7,0—10,0

10,5—15,0

Biológiai minőségi elem: makrofiták

Az interkalibrált típusok leírása (csak a makrofita-interkalibráció tekintetében)

Típus

A tó jellemzése

Lúgosság (meq/l)

Szín (mg pt/l)

101

Kevéssé lúgos, tiszta

0,05—0,2

< 30

102

Kevéssé lúgos, televényes

0,05—0,2

> 30

201

Mérsékelten lúgos, tiszta

0,2—1,0

< 30

202

Mérsékelten lúgos, televényes

0,2—1,0

> 30

301

Erősen lúgos, tiszta

> 1,0

< 30

302

Erősen lúgos, televényes

> 1,0

> 30

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen

101., 102., 201. és 202. típus::

Egyesült Királyság, Finnország, Írország, Norvégia, Svédország.

301. Típus:

Egyesült Királyság, Írország, Norvégia, Svédország.

302. Típus:

Egyesült Királyság, Írország, Norvégia, Svédország.

Eredmények: a nemzeti osztályozási rendszerek módszereinek ökológiai minőségi arányai

Ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszer

Típus

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Írország

Free macrophyte index

Minden interkalibrált típus

0,90

0,68

Svédország

Makrofita trofikus index (ecke)

101. Típus

0,98

0,79

102. Típus

0,98

0,88

201. Típus

0,94

0,83

202. Típus

0,96

0,83

Norvégia

Makrofita trofikus index (mjelde)

101. Típus

0,94

0,61

102. Típus

0,96

0,65

201. Típus

0,91

0,72

202. Típus

0,9

0,77

301. Típus

0,92

0,69

Egyesült Királyság

Az Egyesült Királyság makrofita-értékelési rendszere: leafpacs

Minden interkalibrált típus

0,80

0,60

VÍZKATEGÓRIA: parti tengervizek és átmeneti vizek

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: balti-tenger GIG

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

Sótartalom (psu)

Kitettség

Mélység

Jeges napok száma

Egyéb jellemzők

CW B0

0,5–3

Védett

Sekély

> 150

A Botniai-öböl egyes részei (Észak-Quark)

CW B2

3–6

Védett

Sekély

90–150

A Botniai-tenger egyes részei

CW B3 a

3–6

Védett

Sekély

-90

A Botniai-tenger déli részétől a szigettengerig és a Finn-öböl nyugati részéig terjedő terület egyes részei

CW B3 b

3–6

Kitett

Sekély

-90

CW B12 a

A balti-tenger keleti része

5–8

Védett

Sekély

A Rigai-öböl egyes részei

CW B12 b

A balti-tenger nyugati része

8–22

Védett

Sekély

Svédország déli partvidékének és a dél-keleti Balti-tenger Dánia és Németország mentén húzódó nyílt partvidékének egyes részei

CW B13

6–22

Kitett

Sekély

Észtország, Lettország és Litvánia partvidékének egyes részei, a lengyel partvidék és Bornholm dán sziget

CW B 14

6–22

Védett

Sekély

Lagúnák

TW B 13

6–22

Kitett

Sekély

Átmeneti vizek. Litvánia és Lengyelország partvidéke mentén fekvő területek.

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

CWB0, CWB2, CWB3a, CWB3b típus:

Finnország, Svédország.

CWB12a típus:

Észtország

CWB12b típus:

Dánia, Németország, Svédország.

CWB13. Típus:

Dánia, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia.

CWB14. Típus:

Dánia, Lengyelország

TWB13. típus:

Lengyelország, Litvánia.

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: bentikus gerinctelen fauna

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

Típus és ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszer

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

CW B0

Finnország

Finn sósvízi bentikus index (BBI)

0,99

0,59

Svédország

Svéd multimetrikus biológiaiminőség-index (lágy üledékben élő infauna) (BQI)

0,77

0,31

CW B2

Finnország

Finn sósvízi bentikus index (BBI)

0,95

0,57

Svédország

Svéd multimetrikus biológiaiminőség-index (lágy üledékben élő infauna) (BQI)

0,76

0,29

CW B3 a

Finnország

Finn sósvízi bentikus index (BBI)

0,89

0,53

Svédország

Svéd multimetrikus biológiaiminőség-index (lágy üledékben élő infauna) (BQI)

0,76

0,29

CW B3 b

Finnország

Finn sósvízi bentikus index (BBI)

0,90

0,54

Svédország

Svéd multimetrikus biológiaiminőség-index (lágy üledékben élő infauna) (BQI)

0,76

0,29

Biológiai minőségi elem: fitoplankton

Fitoplankton: a biomassza szempontjából indikatív paraméter (klorofill-a)

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

A következő eredmények a május-júniustól szeptemberig mért nyári átlagértékekre vonatkoznak.

Típus és ország

A nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

Paraméterek értékei és értéktartományai Klorofill-a (μg/l)

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

CW B0

 

 

 

 

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,76

0,56

1,7 (1,5—1,8)

2,3 (2,0—2,7)

CW B2

 

 

 

 

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,78

0,56

1,8

2,5 (2,3—2,6)

CW B3 a

 

 

 

 

Védett

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,71

0,49

2,4 (2,2—2,6)

3,5 (2,9—4,0)

CW B3 b

 

 

 

 

Kitett

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,81

0,68

1,5

1,8

CW B 12 a

 

 

 

 

A Balti-tenger keleti része

Sótartalom 5–8 psu

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,82

0,66

2,2

2,7

CW B 12 b

 

 

 

 

A Balti-tenger nyugati része

Sótartalom 8–22 psu

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,92

0,63

1,3 (1,1—1,5)

1,9

CW B 13

 

 

 

 

Dánia, Észtország és Lettország

0,92

0,75

1,3

1,6

CW B 14

 

 

 

 

Dánia

0,82

0,56

1,1

1,6

TW B 13

 

 

 

 

Minden ország, ahol a típus jelen van

0,90

0,66

4,2

5,8

Biológiai minőségi elem: zárvatermők

Zárvatermők: az abundancia szempontjából indikatív paraméter (a tengerifű (zostera marina) mélységi korlátja)

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

Típus és ország

A nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

Paraméterek értékei és értéktartományai

A tengerifű (zostera marina) mélységi korlátja (m)

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

CW B 12 B

 

 

 

 

Dánia és Németország

Nyílt partszakasz

0,90

0,74

8,5 (8,0—9,4)

7 (6,6—7,1)

VÍZKATEGÓRIA: parti tengervizek és átmeneti vizek

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPOR:T északkelet-atlanti

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

Jellemzés

Sótartalom (psu)

Árapálytartomány (m)

Mélység(m)

Áramlási sebesség (csomó)

Kitettség

Keveredési jellemzők

Tartózkodási idő

NEA1/26a

Nyílt óceáni, kitett vagy védett, euhalin, sekély

> 30

Közepes árapály-tartományú 1–5

< 30

Közepes 1–3

Kitett vagy védett

Teljesen kevert

Napok

NEA1/26b

Zárt tengerek, kitett vagy védett, euhalin, sekély

> 30

Közepes árapály-tartományú 1–5

< 30

Közepes 1–3

Kitett vagy védett

Teljesen kevert

Napok

NEA1/26c

Zárt tengerek, kitett vagy védett, részben rétegzett

> 30

Kis/közepes árapály-tartományú < 1–5

< 30

Közepes 1–3

Kitett vagy védett

Részben rétegzett

Napok/hetek

NEA1/26d

Skandináv partvidék, kitett vagy védett, sekély

> 30

Kis árapály-tartományú < 1

< 30

Alacsony < 1

Kitett vagy mérsékelten kitett

Részben rétegzett

Napok/hetek

NEA1/26e

Vízfeltörési területek, kitett vagy védett, euhalin, sekély

> 30

Közepes árapály-tartományú 1–5

< 30

Közepes 1–3

Kitett vagy védett

Teljesen kevert

Napok

NEA3/4

Polihalin, kitett vagy mérsékelten kitett (Wadden-tenger típusú)

Polihalin 18–30

Közepes árapály-tartományú 1–5

< 30

Közepes 1–3

Kitett vagy mérsékelten kitett

Teljesen kevert

Napok

NEA7

Mély fjord- és tengeröböl- (loch) rendszerek

> 30

Közepes árapály-tartományú 1–5

> 30

Alacsony < 1

Védett

Teljesen kevert

Napok

NEA8

Skagerraki belső ív típus, polihalin, kis árapály-tartományú, védett, sekély

Polihalin 18–30

Kis árapály-tartományú < 1

< 30

Alacsony < 1

Védett

Részben rétegzett

Napok/hetek

NEA9

Fjord, a szájánál sekély küszöbbel, a központi medencében igen nagy maximális mélység, a mély részeken kevés vízcsere

Polihalin 18–30

Kis árapály-tartományú < 1

> 30

Alacsony < 1

Védett

Részben rétegzett

Hetek

NEA10

Skagerraki külső ív típus, polihalin, kis árapály-tartományú, kitett, mély

Polihalin 18–30

Kis árapály-tartományú < 1

> 30

Alacsony < 1

Kitett

Részben rétegzett

Napok

NEA11

Átmeneti vizek

Oligohalin 0–35

Kis/nagy árapály-tartományú

< 30

Változó

Védett vagy mérsékelten kitett

Részben vagy tartósan rétegzett

Napok/hetek

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

NEA1/26a típus:

Egyesült Királyság, Franciaország, Írország, Norvégia, Spanyolország

NEA1/26b típus:

Belgium, Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia

NEA1/26c típus:

Dánia, Németország

NEA1/26d típus:

Dánia

NEA1/26e típus:

Portugália, Spanyolország

NEA3/4. típus:

Hollandia, Németország

NEA7. típus:

Egyesült Királyság, Norvégia

NEA8. típus:

Dánia, Norvégia, Svédország

NEA9. típus:

Norvégia, Svédország

NEA10, típus:

Norvégia, Svédország

NEA11. típus:

Belgium, Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Írország, Németország, Portugália, Spanyolország

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: bentikus gerinctelen fauna

Eredmények: az interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

Az eredmények csak lágy üledékben (szubtidális iszap/ homok) lévő élőhelyekre érvényesek.

Típus és ország

Nemzeti osztályozási rendszer

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Nea1/26, nea 3/4 és nea 7 típusok (az indexek elsősorban a szerves anyagok feldúsulása és a toxikus szennyezés miatti nyomásra érzékenyek a lágy üledékben található élőhelyeken)

Dánia

DKI

0,67

0,53

Franciaország

M-AMBI

0,77

0,53

Németország

M-AMBI

0,85

0,70

Írország

IQI

0,75

0,64

Norvégia

NQI

0,92

0,81

Portugália

P-BAT

0,79

0,58

Spanyolország

M-AMBI

0,77

0,53

Egyesült királyság

IQI

0,75

0,64

NEA1/26 és NEA3/4 típusok (az index többféle nyomásra érzékeny többféle élőhelyen)

Belgium

BEQI

0,80

0,60

Hollandia

BEQI

0,80

0,60

NEA8/9/10 típus

Dánia

DKI

0,82

0,63

Norvégia

NQI

0,92

0,81

Svédország

BQI

0,89

0,68

Biológiai minőségi elem: fitoplankton

Fitoplankton: a biomassza szempontjából indikatív paraméter (klorofill-a)

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

A következő eredmények minden országra érvényesek, ahol a típusok jelen vannak. a paraméterek értékeit μg/l-ben, egy hatéves időszakon keresztül egy meghatározott növekedési időszakban számított 90 százalékpontos értékként fejezik ki. az eredmények a típusokon belül a technikai jelentésben meghatározott földrajzi területekre vonatkoznak.

Típus

Ökológiai minőségi arány

Érték (μg/l, 90 százalékpont)

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

NEA1/26a

0,67

0,33

1–5

2–10

NEA1/26b

0,67

0,44

6–10

9–15

NEA1/26c

0,67

0,44

5

7,5

NEA1/26d

0,67

0,50

3

4

NEA1/26e

0,67

0,44

6–8

9–12

NEA8

0,67

0,33

1,5

3

NEA9

0,67

0,33

2,5

5

NEA10

0,67

0,33

3

6

Fitoplankton: a virágzás szempontjából indikatív paraméter

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

Típus és ország

Interkalibrált nemzeti paraméter

Ökológiai minőségi arány

Érték ( % egyszeri taxonszámítások a küszöb felett)

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

NEA1/26a/b, NEA3/4

Belgium

 

 

 

 

 

Németország

 

 

 

 

 

Hollandia

 

 

 

 

 

Egyesült Királyság

Phaeocystis-virágzás

0,92

0,49

9

17

NEA1/26a/b

Spanyolország

 

 

 

 

 

Franciaország

 

 

 

 

 

Írország

 

 

 

 

 

Egyesült Királyság

Taxon sejtszám

0,84

0,43

20

39

NEA1/26e

Portugália

 

 

 

 

 

Spanyolország

Taxon sejtszám

0,83

0,51

30

49

Biológiai minőségi elem: makroalgák

Makroalgák: az összetétel szempontjából indikatív paraméter

Eredmények: az interkalibrált nemzeti paraméterek ökológiai minőségi arányai

Típus és ország

Interkalibrált nemzeti paraméter

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

NEA1/26

Írország

Rocky shore reduced species list multimetrikus rendszer

0,80

0,60

Norvégia

Rocky shore reduced species list multimetrikus rendszer

0,80

0,60

Egyesült Királyság

Rocky shore reduced species list multimetrikus rendszer

0,80

0,60

Spanyolország

Cfr multimetrikus rendszer

0,81

0,57

Portugália

P-marmat multimetrikus rendszer

0,82

0,64

Írország

Egyesült Királyság

Opportunista makroalgák multimetrikus rendszere

0,80

0,60

NEA8/9/10

Norvégia

Svédország

Szubtidális algák (a makroalga-fajok mélységi határa)

0,81

0,61

Biológiai minőségi elem: zárvatermők

Zárvatermők: a taxonómiai összetétel és abundancia szempontjából indikatív paraméterek

Eredmények: az interkalibrált nemzeti paraméterek ökológiai minőségi arányai

Típus és ország

Interkalibrált nemzeti paraméter

Ökológiai minőségi arány

Paraméterek értékei (1)

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

NEA1/26, NEA 3/4, NEA11

Írország

Hollandia

Egyesült Királyság

Intertidális tengerifű abundancia (sűrűség) és fajösszetétel multimetrikus

0,90

0,70

Nem alkalmazható

Nem alkalmazható

NEA1/26, NEA3/4

Németország

Írország

Hollandia

Egyesült Királyság

Intertidális tengerifű (terület: acre/ágy kiterjedés)

0,90

0,70

10

30

VÍZKATEGÓRIA: parti tengervizek és átmeneti vizek

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: mediterrán

Az eredmények csak parti tengervízre érvényesek.

A tipológiát csak specifikus minőségi elemekre dolgozták ki (lásd alább).

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: bentikus gerinctelen fauna

Eredmények: a nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

A következő eredmények csak lágy üledékre érvényesek.

Ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Ciprus

Bentix

0,75

0,58

Görögország

Bentix

0,75

0,58

Szlovénia

M-AMBI

0,83

0,62

Spanyolország

MEDOCC INDEX

0,73

0,47

Biológiai minőségi elem: fitoplankton

Az interkalibrált típusok leírása (csak fitoplanktonra érvényes)

Típus

Leírás

Sűrűség (kg/m3)

Évi átlag sótartalom (psu)

I. típus

Erősen befolyásolja a frissvíz-beáramlás

< 25

< 34,5

IIA. típus

Mérsékelten befolyásolja a frissvíz-beáramlás (kontinentális hatás)

25–27

34,5-37,5

IIIW. típus

Kontinentális partszakasz, nem befolyásolja frissvíz-beáramlás (nyugati medence)

> 27

> 37,5

IIIE. típus

Nem befolyásolja frissvíz-beáramlás (keleti medence)

> 27

> 37,5

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

I. Típus:

Franciaország, Olaszország

IIA. Típus:

Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Szlovénia

IIIW. Típus:

Franciaország, Olaszország, Spanyolország

IIIE. Típus:

Ciprus, Görögország

Fitoplankton: a biomassza szempontjából indikatív paraméter (klorofill-a)

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

A következő eredmények minden országra érvényesek, ahol a típusok jelen vannak. a paraméterek értékeit klorofill-a μg/l-ben, egy legalább ötéves időszakon keresztül egy évre számított, 90 százalékpontra vetített értékben fejezik ki. az eredmények a típusokon belül a technikai jelentésben meghatározott földrajzi területekre vonatkoznak.

Típus

Ökológiai minőségi arány

Érték (μg/l, 90 százalékpont)

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

IIA. Típus

0,80

0,53

2,4

3,6

IIIW. Típus

0,80

0,50

1,1

1,8

IIIE. Típus

0,80

0,20

0,1

0,4

Biológiai minőségi elem: makroalgák

Eredmények: a nemzeti osztályozási rendszerek ökológiai minőségi arányai

A következő eredmények a sziklás partszakaszok felső infralittorális övére (3,5–0,2 m mélység) érvényesek.

Ország

Interkalibrált nemzeti osztályozási rendszerek

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Ciprus

Eei – ecological evaluation index

0,75

0,50

Franciaország

Carlit – cartography of littoral and upper-sublittoral rocky-shore communities

0,75

0,60

Görögország

Eei – ecological evaluation index

0,75

0,50

Szlovénia

Eei – ecological evaluation index

0,75

0,50

Spanyolország

Carlit-benthos

0,75

0,60

VÍZKATEGÓRIA: parti tengervizek és átmeneti vizek

FÖLDRAJZI INTERKALIBRÁCIÓS CSOPORT: Fekete-tenger

Az interkalibrált típusok leírása

Típus

Leírás

CW-BL1

Mezohalin, kis árapály-tartományú (< 1 m), sekély (< 30 m), mérsékelten kitett, vegyes szubsztrátum

Az interkalibrált típusok a következő országokban vannak jelen:

Bulgária és Románia

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

Biológiai minőségi elem: fitoplankton

Fitoplankton: a biomassza szempontjából indikatív paraméter

Eredmények: ökológiai minőségi arányok és a paraméterek értékei

Évszak

Ökológiai minőségi arány

Biomasszaértékek (mg/m2

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Tél

0,93

0,78

1 770

3 420

Tavasz

0,93

0,78

3 515

5 690

Nyár

0,93

0,78

1 281

2 526

Ősz

0,93

0,78

1 840

3 640

Biológiai minőségi elem: bentikus gerinctelen fauna

Eredmények: az interkalibrált nemzeti paraméterek ökológiai minőségi arányai

A tagállamoknak legalább az egyik interkalibrált paramétert (Shannon diverzitás index H’, AMBI, M-AMBI) használniuk kell.

Interkalibrált nemzeti paraméterek

Ökológiai minőségi arány

Kiváló/jó közötti határérték

Jó/közepes közötti határérték

Shannon diverzitás index H’

0,89

0,69

AMBI

0,83

0,53

M-AMBI

0,85

0,55


(1)  A referenciaterületből számított területveszteség százalékában kifejezett intertidális tengerifű értékek.