30.5.2007   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 138/14


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2007. május 4.)

a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Szlovénia és Szlovákia Európai Unióhoz történő csatlakozásával összefüggésben a cukortól eltérő mezőgazdasági termékek többletkészleteinek meghatározásáról és e készletek felszámolásának pénzügyi következményeiről

(az értesítés a C(2007) 1979. számú dokumentummal történt)

(Csak a cseh, görög, észt, lett, litván, máltai, lengyel, szlovák és szlovén nyelvű szöveg hiteles)

(2007/361/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Szlovénia és Szlovákia csatlakozási szerződésére,

tekintettel a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Szlovénia és Szlovákia csatlakozási okmányára és különösen annak IV. melléklete 4. fejezetének (4) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 2003. évi csatlakozási okmány IV. melléklete 4. fejezetének (2) bekezdése előírja, hogy a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Szlovénia és Szlovákia (a továbbiakban: az új tagállamok) területén a csatlakozás időpontjában szabad forgalomban lévő olyan magán- vagy állami termékkészleteket, amelyek meghaladják a rendes átvihető készletnek tekinthető mennyiséget, ezeknek a tagállamoknak saját költségükre meg kell szüntetniük. A rendes átvihető készlet fogalmát valamennyi termék tekintetében az egyes piacszervezések sajátos feltételei és céljai alapján kell meghatározni.

(2)

A különféle piacszervezésekre jellemző feltételek és célok, valamint az új tagállamokban a csatlakozás előtt meglévő árak és a közösségi árak közötti viszony következtében a rendes átvihető készletet az ágazatonként eltérő tényezők alapján kell felmérni.

(3)

A többletkészlet-mennyiségek kiszámításának alapja a következő: a csatlakozást közvetlenül megelőző tizenkét hónapban, azaz a 2003. május 1-jétől2004. április 30-ig terjedő időszakban a hazai termelés importtal növelt és exporttal csökkentett változása összehasonlítva az azt megelőző három tizenkét hónapos időszakban a hazai termelés importtal növelt és exporttal csökkentett változásának átlagával.

(4)

A Bizottság felkérte a tagállamokat arra, hogy tegyék meg észrevételeiket a számítás általános módszerére vonatkozóan, illetve hogy ismertessenek érveket olyan, konkrét helyzetekkel kapcsolatban, amelyek megindokolnák a szokásosnál nagyobb mennyiségű készleteket. A Bizottság ezt követően első lépésként hozzáfogott az általános módszerre vonatkozó észrevételek értékeléséhez, valamint a helyzet átfogó elemzésén alapuló módszer véglegesítéséhez egy olyan horizontális megközelítés kidolgozása érdekében, amely valamennyi új tagállamra alkalmazandó lesz. Második lépésként a Bizottság értékelte az új tagállamok által előterjesztett érveket. Ezen értékelés alapján kiigazították a horizontális megközelítésre vonatkozó eredményeket.

(5)

A számítás eredményeit ki kell igazítani annak figyelembevételére, hogy egyes termékkategóriák, például a vaj, a vajolaj, a különféle minőségű rizs, a komló, a vetőmagok, a bor, az alkohol, a dohány és a gabonafélék gyakorlatilag felcserélhetők egymással, így akár egy csoportnak is lehetne őket tekinteni abból a célból, hogy a csoporton belül egyes termékek készleteinek növelését ellensúlyozhassa a csoportot alkotó többi termék készletszintjének csökkenése.

(6)

Az új tagállamok jelezték, hogy a termelés és a kereskedelem a számítás időszakában fejlődő tendenciát mutathatott, különösen ha tekintetbe vesszük, hogy gazdaságuk fejlődését befolyásolta az Európai Unióhoz való csatlakozás kilátása. Egy ilyen tendencia figyelmen kívül hagyása a többletkészletek szintjének túlbecsüléséhez vezethet. A számítást ezért kiigazították egy olyan rendszer bevezetése révén, amely az említett tendenciát mind a termelés, mind a kereskedelem tekintetében számításba veszi. (E rendszert a belső fogyasztásra vonatkozó, hasonló tendenciákra is alkalmazni kell.)

(7)

A számításnak a tagállamok által továbbított hivatalos havi Eurostat-adatokon kell alapulnia, amennyiben ezen adatok elérhetők. Azokban az esetekben, amikor ilyen adatok nem állnak rendelkezésre vagy hiányosak, az új tagállamokkal szoros együttműködésben kidolgozott legjobb becslési módszert kell alkalmazni a rendelkezésre álló információk felhasználásával.

(8)

Az egyéb, felhasznált adatok körébe tartoznak az éves Eurostat-adatok, az új tagállamok érintett termékekre vonatkozó mérlegeiből származó adatok és az új tagállamok által a Bizottság részére hivatalosan elküldött adatok, amelyeket a nemzeti statisztikai hatóság igazolt.

(9)

Az új tagállamok kérelmére a Bizottság figyelembe vett bizonyos országspecifikus helyzeteket, különös tekintettel a készletek képződésében szerepet játszó sajátos körülményekre.

(10)

Egy küszöbértéket kell bevezetni azon helyzetek megoldására, amikor a többletkészletek a rendes átvihető készletnek tekinthető mennyiséghez képest viszonylag kis mennyiségűek. E küszöbérték figyelembe veszi az előcsatlakozási időszak sajátos körülményei között gyűjtött statisztikai adatok hibahatárát, valamint az elvégzett feladat összetettségét és nagyságrendjét. Így tehát az új tagállamoknak nem kell díjat fizetniük a többletkészlet mennyisége után, amennyiben ez a mennyiség az érintett tagállamban az adott termékre vonatkozóan nem haladja meg a rendes átvihető készletnek tekinthető mennyiség 10 %-át.

(11)

A 2003. évi csatlakozási okmány IV. melléklete 4. fejezetének (2) bekezdésében kijelölt cél tükrében a többletkészletekből eredő pénzügyi következmények kiszámítására legalkalmasabb módszernek az érintett ágazatokban az említett készletek megszüntetésével összefüggő költségek értékelésén kell alapulnia. Azokban az esetekben, amikor bizonyos termékek a csatlakozást követő évben export-visszatérítésben részesültek, a pénzügyi következményeket helyénvaló a belső és külső árszint közötti különbség alapján meghatározni, amit a közvetlenül a csatlakozást követő tizenkét hónapos időszakban megítélt export-visszatérítések átlaga is tükröz.

(12)

Azon termékek esetében, amelyekre nem vonatkozik export-visszatérítés, mint például a tartósított gomba, a fokhagyma és a gyümölcslevek esetében, amelyekből egyes új tagállamokban jelentős többletkészlet képződött, a számítás alapjául – ugyanazt a megközelítést alkalmazva – a belső és külső árak közötti különbséget kell venni. Tekintettel arra, hogy az egyes új tagállamokban a különféle mezőgazdasági termékekből képződő többletkészletek pénzügyi következményei ideiglenes jellegűek, az érintett új tagállamoknak a megfelelő összegeket be kell fizetniük a közösségi költségvetésbe. Meg kell határozni a befizetések teljesítésének dátumát.

(13)

Az egyes tagállamokat érintő, adott esetben jelentős pénzügyi következményeket figyelembe véve célszerű a tagállamok számára a befizetésre előírt időszakot négy évben meghatározni.

(14)

Mivel az adott irányítóbizottságok az elnökeik által megállapított határidőn belül nem nyilvánítottak véleményt,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az új tagállamokban a csatlakozás időpontjában szabad forgalomban lévő mezőgazdasági termékkészletek azon mennyiségeit, amelyek meghaladták a 2004. május 1-jén rendes átvihető készletnek tekinthető mennyiséget, valamint az e mennyiségek megszüntetésének költségei miatt az új tagállamokra terhelendő összegeket a melléklet tartalmazza.

2. cikk

(1)   A mellékletben megállapított összegeket a közösségi költségvetés bevételének kell tekinteni.

(2)   A tagállamok a mellékletben feltüntetett összegeket négy egyenlő részletben is befizethetik a közösségi költségvetésbe. Az első részletet legkésőbb az azon hónapot követő második hónap utolsó napján kell befizetni, amely során az érintett új tagállamot értesítették e határozatról. A következő részleteket sorrendben 2008. május 31-ig, 2009. május 31-ig, illetve 2010. május 31-ig kell befizetni.

3. cikk

Ennek a határozatnak a Cseh Köztársaság, az Észt Köztársaság, a Ciprusi Köztársaság, a Lett Köztársaság, a Litván Köztársaság, a Máltai Köztársaság, a Lengyel Köztársaság, a Szlovák Köztársaság és Szlovénia a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2007. május 4-én.

a Bizottság részéről

Mariann FISCHER BOEL

a Bizottság tagja


MELLÉKLET

A rendes átvihető készletet meghaladó mennyiségek és az új tagállamokra terhelendő összegek

 

Cseh Köztársaság

Észtország

Ciprus

Lettország

Litvánia

Málta

Lengyelország

Szlovénia

Szlovákia

Termékcsoport

Mennyiség tonnában

Összeg 1 000 EUR-ban

Mennyiség tonnában

Összeg 1 000 EUR-ban

Mennyiség tonnában

Összeg 1 000 EUR-ban

Mennyiség tonnában

Összeg 1 000 EUR-ban

Mennyiség tonnában

Összeg 1 000 EUR-ban

Mennyiség tonnában

Összeg 1 000 EUR-ban

Mennyiség tonnában

Összeg 1 000 EUR-ban

Mennyiség tonnában

Összeg 1 000 EUR-ban

Mennyiség tonnában

Összeg 1 000 EUR-ban

Hús (1)

13 524

6 221

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 758

7 773

 

 

 

 

Tej (2)

 

 

4 908

6 538

 

 

 

 

2 804

2 971

521

288

551

752

 

 

 

 

Gyümölcsfélék (3)

18 383

4 943

 

 

 

 

 

 

658

180

 

 

3 994

2 228

971

375

6 355

3 049

Rizs

21 021

1 123

88

4

2 153

115

 

 

569

30

 

 

22 915

1 224

340

18

10 950

585

Bor

 

 

572

42

 

 

2 775

203

 

 

 

 

6 435

472

 

 

 

 

Összesen:

 

12 287

 

6 584

 

115

 

203

 

3 181

 

288

 

12 449

 

393

 

3 634


(1)  4 alcsoport: marha- és borjúhús, sertéshús, juh- és kecskehús, baromfihús.

(2)  4 alcsoport: sajtok, sovány tejpor, teljes tejpor, vaj és vajolaj.

(3)  9 alcsoport: gomba, mandarin, ananász, narancslé, almalé, paradicsom, fokhagyma, szőlőlé.