10.1.2006 |
HU |
Az Európai Unió Hivatalos Lapja |
L 5/15 |
A TANÁCS HATÁROZATA
(2005. december 12.)
a fogyatékossággal élő, illetve súlyos vagy elhúzódó betegségben szenvedő túlélő házastárs nyugdíját kiegészítő pénzügyi támogatás nyújtása részletes szabályainak rögzítéséről
(2006/6/EK, Euratom)
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Közösségek tisztviselőinek a 259/68/EGK, Euratom, ESZAK rendelettel (1) megállapított személyzeti szabályzatára és különösen annak 76a. cikkére,
tekintettel a személyzeti szabályzati bizottság véleményére,
mivel a súlyos vagy elhúzódó betegségben szenvedő vagy fogyatékossággal élő túlélő házastárs nyugdíját kiegészítő pénzbeli támogatás nyújtásának feltételeivel kapcsolatos közös megegyezés megállapítása az Európai Közösségek intézményeinek hatáskörébe tartozik,
ELFOGADTA EZT A SZABÁLYZATOT:
1. cikk
A személyzeti szabályzat értelmében nyújtott szociális intézkedések részeként a súlyos vagy elhúzódó betegségben szenvedő vagy fogyatékossággal élő túlélő házastársnak – az érintett személy szociális körülményeinek és egészségi állapotának vizsgálata alapján – az intézmény nyugdíjat kiegészítő pénzbeli támogatást folyósíthat a betegség vagy fogyatékosság időtartamára.
2. cikk
A személyzeti szabályzat 76a. cikke alapján nyújtott támogatás megítéléséről szóló döntést a Bizottság kinevezési jogkört gyakorló hatósága hozza meg.
A személyzeti szabályzat 76a. cikkének alkalmazására szánt előirányzatok kezelése a Bizottság hatáskörébe tartozik.
3. cikk
Az érintett túlélő házastárs vagy jogi képviselője (a továbbiakban: a kérelmező) kérelmét az érintett túlélő házastárs nyugdíjjogosultságának megállapításáért felelős intézmény szociális szolgálatához nyújtja be. A kérelemhez mellékelni kell a túlélő házastárs kezelőorvosa által kiadott részletes orvosi véleményt, illetve adott esetben az igazoló dokumentumokat, amely pontosítja a súlyos vagy elhúzódó betegséget vagy fogyatékosságot, és javaslatot tesz a fogyatékosság, illetve a súlyos vagy elhúzódó betegség hatásainak enyhítéséhez szükséges intézkedésekre.
4. cikk
A Bizottság kinevezési jogkört gyakorló hatóságának döntését az orvosi vélemény és az érintett személy szociális körülményeiről szóló vélemény alapján kell meghozni, az 1. cikkben megállapított célkitűzések figyelembevételével.
5. cikk
A kezelőorvos véleményének figyelembevételével, az illetékes intézmény orvosa a 3. cikk értelmében állást foglal a betegség vagy fogyatékosság elismerése, illetve súlyossága, valamint vélelmezett időtartama tekintetében. Szintén állást foglal a betegség vagy fogyatékosság hatásainak enyhítését szolgáló intézkedésekről. Amennyiben az intézmény orvosa kedvezőtlen véleményt ad, az esetet véleményezésre bocsátják az intézmény orvosa, a kérelmező kezelőorvosa és az említett két orvos által közös megegyezéssel kijelölt harmadik orvosból álló bizottság elé.
6. cikk
A kérelmező szociális helyzetéről szóló véleményt a 3. cikk értelmében az illetékes intézmény szociális munkatársa állítja össze. E szociális vélemény figyelembe veszi az orvosi véleményt és kiterjed a szociális helyzet, a betegséggel vagy fogyatékossággal kapcsolatos valós szükségletek elemzésére, valamint a kérelmező anyagi helyzetére, jövedelmeire és költségeire. Az orvosi vélemény és a fenti elemzés alapján a szociális munkatárs a 10. cikk rendelkezéseivel összhangban javaslatot tesz a pénzbeli támogatás összegére, a támogatás folyósításának időtartamára, és – amennyiben szükséges – az érintett személy szociális körülményeinek és egészségi állapotának felülvizsgálatára. A szociális-gazdasági elemzéssel kapcsolatos, a kérelmező és a szociális munkatárs között kialakuló vita esetén az ügy iratait véleményezésre a Bizottság kezdeményezésére felállított egyeztető bizottság elé kell terjeszteni.
7. cikk
A Bizottság kinevezési jogkört gyakorló hatósága az 5. és 6. cikk értelmében kiadott véleményen alapuló kérelem benyújtásától számított két hónapon belül meghozza döntését. Amennyiben a pénzbeli támogatást megítélik, az a kérelem benyújtásának időpontját követő hónap első napján lép hatályba, legfeljebb 12 hónapra terjedően.
8. cikk
A pénzbeli támogatás folyósítása meghosszabbítható, amennyiben annak lejártakor – a kinevezési jogkört gyakorló hatóság döntése értelmében – az érintett személy továbbra is súlyos vagy elhúzódó betegségben szenved vagy fogyatékossággal él. A kinevezési jogkört gyakorló hatóság, adott esetben, új orvosi vélemény és az érintett személy szociális helyzetének vizsgálata után dönt a pénzbeli támogatás további folyósításáról, az 5. és 6. cikkel összhangban. Ha a pénzbeli támogatás folyósítását meghosszabbítják, az az előző döntés alkalmazásának lejártát követő hónap első napján lép hatályba.
9. cikk
A kérelmezőnek különösen az ingó és ingatlan vagyonára kiterjedő vagyonnyilatkozatot, valamint legutóbbi adóbevallása alapján jövedelmére (az intézmény által folyósított nyugdíj, esetlegesen bármely egyéb forrásból befolyó más nyugdíj, a fogyatékossággal és/vagy a súlyos, illetve elhúzódó betegséggel kapcsolatos juttatások és minden egyéb jövedelem) vonatkozó, eskü erejével bíró nyilatkozatot kell tennie.
10. cikk
Amennyiben elismerést nyer, hogy a túlélő házastárs súlyos vagy elhúzódó betegségben szenved, vagy fogyatékossággal él, a 4., 5., 6. és 7. cikk említett rendelkezései alapján a túlélő házastárs pénzbeli támogatásban részesül az alábbi számításnak megfelelően:
— |
a súlyos vagy elhúzódó betegséggel, illetve fogyatékossággal kapcsolatos költségeknek megfelelő, egyébként nem visszatérített összeg, növelve a létminimumnak megfelelő összeggel, csökkentve az érdekelt személy 9. cikk szerinti jövedelmével. E támogatás összege ugyanakkor nem haladhatja meg az említett költségek összegét. |
11. cikk
Az intézmény havi szinten folyósítja a pénzbeli támogatást abban az esetben, ha a súlyos vagy elhúzódó betegség vagy fogyatékosság időtartama az orvosi vélemény szerint meghaladja az egy hónapot, ellenkező esetben pedig e támogatást egy összegben biztosítja.
12. cikk
A kérelmező köteles a helyzetében beálló valamennyi változásról azonnal tájékoztatni az illetékes intézmény szociális szolgálatát, a 3. cikknek megfelelően.
13. cikk
A Bizottság e szabályzat alkalmazásáról annak hatálybalépésétől számított három évvel, valamint ezt követően háromévente részletes jelentést készít, amelyben megjelöli a folyósított pénzbeli támogatás évi átlagos összegét, valamint annak általános pénzügyi kihatását.
14. cikk
Ez a szabályzat az azt követő hónap első napján lép hatályba, hogy az intézményeknek a személyzeti szabályzat 76a. cikke szerinti közös megállapodásának létrejöttét az Európai Közösségek Bíróságának elnöke megállapítja.
Ezt a szabályzatot 2004. május 1-jétől kell alkalmazni.
Kelt Brüsszelben, 2005. december 12-én.
a Tanács részéről
az elnök
J. STRAW
(1) HL L 56., 1968.3.4., 1. o. A legutóbb a 31/2005/EK, Euratom rendelettel (HL L 8., 2005.1.12., 1. o.) módosított rendelet.