9.3.2005   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 62/22


A BIZOTTSÁG AJÁNLÁSA

(2005. március 2.)

a 95/53/EK tanácsi rendelettel összhangban a takarmányozás 2005. évi hatósági ellenőrzésére irányuló koordinált programról

(EGT vonatkozású szöveg)

(2005/187/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a takarmányozás hatósági ellenőrzésének megszervezésére irányadó elvek megállapításáról szóló, 1995. október 25-i 95/53/EK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 22. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

2004-ben a tagállamok meghatároztak egyes problémákat, amelyek megoldása a 2005-ben végrehajtandó koordinált ellenőrzési program keretében történik.

(2)

Bár a takarmányban előforduló nemkívánatos anyagokról szóló, 2002. május 7-i 2002/32/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (2) meghatározza a takarmányokban maximálisan megengedett aflatoxin B1 tartalmat, nincsen hatályos közösségi szabályozás más mycotoxinok, mint például az ochratoxin A, a zearalenon, a deoxynivalenol és a fumonizinek vonatkozásában. A mycotoxinok jelenlétére utaló információk véletlenszerű mintavételen alapuló összegyűjtése jól hasznosítható adatokat biztosítana a helyzet értékeléséhez és a vonatkozó jogszabályok továbbfejlesztéséhez. Továbbá egyes takarmány-alapanyagok, mint a gabona és az olajos magvak halmozottan ki vannak téve az aratásból, raktározásból és szállításból eredő mycotoxin-szennyezésnek. Mivel a mycotoxin-koncentráció mértéke évről évre változik, ajánlatos az egymást követő évek adatainak összegyűjtése valamennyi említett mycotoxin vonatkozásában.

(3)

A kokcidiosztatikumon és hisztomonosztatikumokon kívüli antibiotikumok csak 2005. december 31-ig hozhatók forgalomba és használhatók fel takarmány-adalékanyagként. Az antibiotikumok és a kokcidiosztatikumok jelenlétének olyan takarmányokban való kimutatására, amelyekben azok használata nem megengedett, elvégzett korábbi ellenőrzések eredményei bizonyítják, hogy a tilalmat továbbra is megszegik. Az ilyen eredmények gyakorisága és a terület érzékenysége igazolják az ellenőrzések folytatását.

(4)

Fontos az állati eredetű alapanyagok takarmányozási célú felhasználására vonatkozó tilalom hatékony kikényszerítése, összhangban a vonatkozó közösségi szabályozással.

(5)

Ajánlatos biztosítani, hogy a réz és cink nyomelemek szintje a kevert sertéstakarmányokban ne haladja meg a nyomelemek csoportjába tartozó számos takarmány-adalékanyag engedélyezési feltételeinek módosításáról szóló, 2003. július 25-i 1334/2003/EK bizottsági rendeletben (3) meghatározott maximális szintet.

(6)

Ennek az ajánlásnak az intézkedései összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

AJÁNLJA:

(1)

Ajánlatos, hogy a tagállamok a 2005. év folyamán végrehajtsák a koordinált ellenőrzési programot azzal a céllal, hogy ellenőrizzék

a)

a mycotoxinok takarmányokban előforduló koncentrációját (aflatoxin B1, ochratoxin A, zearalenon, deoxynivalenol és fumonizinek), feltüntetve az analitikai módszereket; a mintavételnek magában kell foglalnia a véletlenszerű és célirányos mintavételt; célirányos mintavétel esetén a mintának olyan anyagnak kell lennie, amelyben feltételezhető a mycotoxinok magasabb koncentrációja, például gabonamagvak, olajos magvak, olajos gyümölcsök, a belőlük előállított termékek és melléktermékek, valamint a hosszú időn át raktározott vagy nagy távolságon hajón szállított alapanyagok; az aflatoxin B1 esetében különös figyelemmel kell lenni a nem tejelő teheneken kívüli tejelő állatoknak szánt összetett takarmányokra; az ellenőrzések eredményeit az I. mellékletben foglalt modell szerint kell rögzíteni;

b)

az olyan állatgyógyászatilag nem kezelt előkeverékekben és összetett takarmányokban, amelyekben az állatgyógyászati készítmények jelenléte nem engedélyezett, gyakran előforduló antibiotikumok, kokcidiosztatikumok és/vagy hisztomonosztatikumok jelenlétét – függetlenül attól, hogy egyes állatfajok vagy -kategóriák számára azokat adalékanyagként engedélyezték-e vagy sem. Az ellenőrzéseknek az előkeverékekre és az összetett takarmányokra kell kiterjedniük, abban az esetben, ha az illetékes hatóság véleménye szerint fokozottan fennáll a tilalom megszegésének valószínűsége; az ellenőrzések eredményeit az II. mellékletben foglalt modell szerint kell rögzíteni;

c)

az állati eredetű takarmányok előállítására és felhasználására vonatkozó tilalom végrehajtását, megfelelően a III. mellékletben foglaltaknak;

d)

a réz és cink nyomelemek szintjét a sertéseknek szánt összetett takarmányokban, a IV. mellékletben foglaltaknak megfelelően.

(2)

Ajánlatos, hogy a tagállamok a koordinált ellenőrzési program eredményeit az (1) bekezdés értelmében az ellenőrzési tevékenységet bemutató éves jelentés külön fejezetében tegyék közzé, amelyet a 95/53/EK irányelv 22. cikke (2) bekezdése értelmében az egységesített jelentéstételi minta legújabb változata szerint legkésőbb 2006. április 1-jéig kell bemutatni.

Kelt Brüsszelben, 2005. március 2-án.

a Bizottság részérol

Markos KYPRIANOU

a Bizottság tagja


(1)  HL L 265., 1995.11.8., 17. o. A legutóbb a 2001/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (HL L 234., 2001.9.1., 55. o.) módosított irányelv.

(2)  HL L 140., 2002.5.30., 10. o. A legutóbb a 2003/100/EK bizottsági irányelvvel (HL L 285., 2003.11.1., 33. o.) módosított irányelv.

(3)  HL L 187., 2003.7.26., 11. o. A 2112/2003/EK rendelettel (HL L 317., 2003.12.2., 22. o.) módosított rendelet.


I. MELLÉKLET

Egyes mycotoxinok takarmányokban előforduló koncentrációja (aflatoxin B1, ochratoxin A, zearalenon, deoxynivalenol, fumonizinek)

Valamennyi vizsgált minta egyedi eredményei; a jelentéstétel modellje az (1) bekezdés a) pontja szerint

Takarmány

Minta (véletlenszerű vagy célirányos)

Mycotoxinok típusa és koncentrációja (μg/kg 12 %-os nedvességtartalmú takarmány vonatkozásában)

Típus

Származási ország

Aflatoxin B1

Ochratoxin A

Zearalenon

Deoxynivalenol

Fumonizinek (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az illetékes hatóságnak továbbá meg kell határoznia:

az aflatoxin B1 felső határértékének túllépése esetén foganatosított intézkedéseket,

az alkalmazott analitikai módszereket,

a kimutatási határokat.


(1)  A fumonizinek koncentrációja a B1, B2 és B3 fumonizinek összegéből áll.


II. MELLÉKLET

Egyes, takarmány-adalékanyagként nem engedélyezett állatgyógyászati készítmények jelenléte

Egyes antibiotikumok, kokcidiosztatikumok és egyéb állatgyógyászati készítmények előfordulhatnak adalékanyagként egyes állatfajtáknak és -kategóriáknak szánt előkeverékekben és összetett takarmányokban a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról szóló, 2003. szeptember 22-i 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 10. cikkében meghatározott követelmények teljesítése esetén.

A nem megengedett állatgyógyászati készítmények takarmányokban való előfordulása a tilalom megszegésének minősül.

Az ellenőrizendő állatgyógyászati készítményeket a következő listából kell kiválasztani:

1.

Csak egyes állatfajokra és -kategóriákra engedélyezett, takarmány-adalékanyagnak minősülő állatgyógyászati készítmények:

 

Avilamicin

 

Decokvinát

 

Diklazuril

 

Flavofoszfolipol

 

Halofuginon-hidrobromid

 

Lasalocid A-nátrium

 

Maduramicin-ammónium-alfa

 

Monensin-nátrium

 

Narasin

 

Narasin – Nicarbazin

 

Robenidin hidroklorid,

 

Salinomycin-nátrium

 

Semduramicin-nátrium

2.

Takarmány-adalékanyagnak már nem minősülő állatgyógyászati készítmények:

 

Amprólium

 

Amprólium/Etopabát

 

Arprinocid

 

Avoparcin

 

Carbadox

 

Dimetridazol

 

Dinitolmid

 

Ipronidazol

 

Metiklórpindol

 

Metiklórpindol/metil-benzokvát

 

Nicarbazin

 

Nifursol

 

Olaquindox

 

Ronidazol

 

Spiramycin

 

Tetracyclinek

 

Tylosin foszfát

 

Virginiamycin

 

Cink-bacitracin

 

egyéb antimikrobiális anyagok

3.

Gyógyászati anyagok, amelyek sohasem minősültek takarmány-adalékanyagnak:

 

egyéb anyagok

Egyedi eredmények valamennyi, a határértéket túllépő mintára vonatkozóan; a jelentéstétel modellje az (1) bekezdés b) pontja szerint

Takarmány típusa (állatfajta és -kategória)

Kimutatott anyag

Kimutatott szint

A tilalom megszegésének oka (2)

Foganatosított intézkedés

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az illetékes hatóságnak továbbá meg kell határoznia:

az összes tesztelt minta számát,

a vizsgálatnak alávetett anyagok nevét,

az alkalmazott analitikai módszereket,

a kimutatási határokat.


(1)  HL L 268., 2003.10.18., 29. o.

(2)  Az illetékes hatóság által elvégzett ellenőrzés eredményeként a takarmányban kimutatott nem engedélyezett anyag jelenlétének oka.


III. MELLÉKLET

Az állati eredetű takarmányok előállítására és felhasználására vonatkozó tilalom

A 95/53/EK irányelv 3–13. cikke és 15. cikke sérelme nélkül a tagállamok 2005 folyamán koordinált ellenőrzési programot hajtanak végre annak megállapítására, hogy a tagállamok betartják-e az állati eredetű takarmányok előállítására és felhasználására vonatkozó tilalmat.

Különösen annak biztosítása érdekében, hogy a tagállamok az egyes állatok takarmányozásához feldolgozott állati eredetű fehérjék felhasználásának tilalmára vonatkozó, az egyes fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzésére, az ellenük való védekezésre és a felszámolásukra vonatkozó szabályok megállapításáról szóló, 2001. május 22-i 999/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben (1) foglaltakat hatékonyan alkalmazzák, a tagállamoknak célirányos ellenőrzésre épülő speciális ellenőrzési programot kell végrehajtaniuk. A 95/53/EK irányelv 4. cikkével összhangban az ellenőrzési programnak kockázat alapú stratégiára kell épülnie, amelynek ki kell terjednie a takarmánygyártás valamennyi fázisára, valamint az összes olyan létesítményre, ahol takarmányt állítanak elő, kezelnek és adminisztrálnak. A tagállamoknak különös figyelmet kell fordítaniuk olyan kritériumok meghatározására, amelyek kockázati tényezőkkel állhatnak összefüggésben. Minden egyes kritérium súlyozásának arányosnak kell lennie az adott kockázattal. A telephelyeken elvégzett ellenőrzések gyakoriságának és az ellenőrzött minták számának korrelálnia kell az egyes létesítményeknek adott súlyok összegével.

Az ellenőrzési program felállításakor az alábbi indikatív jellegű létesítményeket és kritériumokat kell figyelembe venni:

Létesítmények

Kritériumok

Súlyozás

Takarmányőrlő-malmok

Kérődző és nem kérődző állatok takarmányozására szánt, szabályozás révén engedélyezett, feldolgozott állati eredetű fehérjét tartalmazó összetett takarmányokat előállító takarmányőrlő-malmok

A tilalmat korábban megszegő, illetve tilalom megszegésével gyanúsítható takarmányőrlő-malmok

Takarmányőrlő-malmok, amelyek nagymértékben importálnak magas fehérjetartalmú takarmányokat, mint pl. halliszt, szójabab-őrlemény, kukoricaglutén őrlemény és fehérjekoncentrátumok.

Takarmányőrlő-malmok, amelyek termelésében az összetett takarmányok nagy hányadot tesznek ki.

Malmok, amelyeknél fennáll az üzemi termelési eljárásokból adódó keresztfertőződés veszélye (pl. silók használata, gyártósorok megfelelő elválasztásának ellenőrzése, az összetevők ellenőrzése, üzemi laboratóriumok, mintavételi eljárások)

 

Határ-ellenőrzési pontok és közösségi beléptető helyek

Nagy/kismértékű takarmánybehozatal

Magas fehérjetartalmú takarmányok

 

Mezőgazdasági üzemek

Szabályozás révén engedélyezett állati eredetű feldolgozott fehérjét tartalmazó saját keveréket előállító mezőgazdasági üzemek

Kérődző állatokat tartó mezőgazdasági üzemek (kérődző és nem kérődző állatoknak szánt takarmány keveredésének veszélye)

Ömlesztett takarmányokat vásárló mezőgazdasági üzemek

 

Forgalmazók

Magas fehérjetartalmú takarmányokat kínáló áruházak és azok közbenső tárolását szolgáló raktárak

Forgalmazott ömlesztett takarmányok mennyisége

Külföldön előállított összetett takarmányok forgalmazói

 

Mobil keverők

Kérődző és nem kérődző állatoknak szánt takarmányokat előállító keverők

Keverők, amelyek esetében korábban fennállt a tilalom megszegése, vagy annak gyanúja

Magas fehérjetartalmú takarmányt előállító keverők

Magas termelékenységű keverők

Kiszolgált mezőgazdasági üzemek nagy száma, beleértve a kérődző állatokat tartó üzemeket is

 

Szállítóeszköz

A feldolgozott állati eredetű fehérjék és takarmány szállítására használt járművek.

Járművek, amelyeknél korábban fennállt a tilalom megszegése, vagy annak gyanúja

 

Az említett indikatív létesítmények és kritériumok alternatívájaként a tagállamok számára lehetőség nyílik arra, hogy 2005. március 31-e előtt benyújtsák a Bizottságnak saját kockázatelemzésüket.

A mintavételnek olyan tételekre vagy folyamatokra kell vonatkoznia, amelyek esetében leginkább feltételezhető a tiltott fehérjékkel való keresztfertőződés (pl. a tiltott fehérjét tartalmazó takarmány szállítását követő első tétel, a gyártósoroknál fellépő műszaki problémák vagy a gyártósorokon végrehajtott változtatások, az ömlesztett takarmányok tárolására szolgáló bunkereken vagy silókon végrehajtott változtatások).

2005-ben a tagállamoknak a cukorrépa-pép és az importált takarmányok elemzésére kell összpontosítaniuk.

Tagállamonként évente legalább 10 ellenőrzésnek kell jutnia 100 000 tonna legyártott összetett takarmányra. Tagállamonként évente legalább 20 hivatalos mintavételnek kell jutnia 100 000 tonna legyártott összetett takarmányra. Az alternatív eljárások engedélyezéséig a minták elemzéséhez a takarmányok hatósági ellenőrzése során az állati eredetű alkotóelemek meghatározására szolgáló analitikai módszer meghatározásáról szóló, 2003. december 23-i 2003/126/EK bizottsági irányelvben (2) foglalt mikroszkopikus meghatározást és becslést kell alkalmazni. A takarmányban kimutatott bármilyen állati eredetű tiltott anyag jelenléte a takarmányozási tilalom megszegésének minősül.

Az ellenőrzési programok eredményéről a Bizottságot tájékoztatni kell, felhasználva az alábbi formanyomtatványokat.

Az állati eredetű takarmányok felhasználására vonatkozó tilalom betartására irányuló ellenőrzések összefoglalása (tiltott feldolgozott állati eredetű fehérjék takarmányozása)

A.   Dokumentált ellenőrzések

Szakasz

A feldolgozott állati eredetű fehérje jelenlétét kimutató vizsgálatok száma

Nem laboratóriumi vizsgálat során feltárt szabálysértések száma, pl. dokumentumok ellenőrzése során

Importált takarmány-alapanyagok

 

 

Takarmány-alapanyagok raktározása

 

 

Takarmányőrlő-malmok

 

 

Üzemi keverők/Mobil keverők

 

 

Takarmányok kereskedelmi közvetítői

 

 

Szállítóeszközök

 

 

Nem kérődző állatokat tartó mezőgazdasági üzemek

 

 

Kérődző állatokat tartó mezőgazdasági üzemek

 

 

Egyéb:

 

 


B.   Takarmány-alapanyagokban és összetett takarmányokban előforduló feldolgozott állati eredetű fehérjék kimutatására irányuló mintavétel és vizsgálat

Létesítmények

A feldolgozott állati eredetű fehérjék kimutatására irányuló hivatalos vizsgálatnak alávetett minták száma

A határértékeket túllépő minták száma

Szárazföldi állatokból származó feldolgozott fehérje jelenléte

Halakból származó feldolgozott fehérje jelenléte

Takarmány-alapanyagok

Összetett takarmányok

Takarmány-alapanyagok

Összetett takarmányok

Takarmány-alapanyagok

Összetett takarmányok

kérődzőknek szánt

nem kérődzőknek szánt

kérődzőknek szánt

nem kérődzőknek szánt

kérődzőknek szánt

nem kérődzőknek szánt

Behozatalkor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takarmányőrlő-malmok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Közvetítők/raktározás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szállítóeszközök

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üzemi keverők/Mobil keverők

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezőgazdasági üzemek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egyéb:

 

 

 

 

 

 

 

 

 


C.   Kérődző állatoknak szánt takarmányokban előforduló tiltott feldolgozott állati eredetű fehérjét tartalmazó minták

 

Mintavétel hónapja

A szennyeződés típusa, foka és eredete

Foganatosított szankciók (vagy egyéb intézkedések)

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


(1)  HL L 147., 2001.5.31., 1. o. A legutóbb a 214/2005/EK rendelettel (HL L 37., 2005.2.10., 9. o.) módosított rendelet.

(2)  HL L 339., 2003.12.24., 78. o.


IV. MELLÉKLET

Valamennyi (határértékeken belüli és azokat túllépő), réz és cink kimutatására irányuló minta egyedi eredményei sertéseknek szánt összetett takarmányokban

Az összetett takarmány típusa (állatkategória szerint)

Nyomelemek (réz vagy cink)

Kimutatott szint (mg/kg teljes értékű takarmányban)

A határérték túllépésének oka (1)

Foganatosított intézkedés

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


(1)  Az illetékes hatóság által elvégzett vizsgálat eredményeképpen.