4.5.2005   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 115/9


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2005. március 23.)

a kézi mosogatószerekre vonatkozó közösségi ökocímke odaítélésével kapcsolatos módosított ökológiai kritériumok meghatározásáról

(az értesítés a C(2005) 1026. számú dokumentummal történt)

(EGT vonatkozású szöveg)

(2005/342/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a közösségi ökocímke módosított odaítélési rendszeréről szóló, 2000. július 17-i 1980/2000/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésére,

az Európai Unió ökocímke-bizottságával folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1)

Az 1980/2000/EK rendelet értelmében a közösségi ökocímkét olyan jellemzőkkel rendelkező termékeknek lehet odaítélni, amelyek jelentős javulást tesznek lehetővé a fő környezeti szempontok terén.

(2)

Az 1980/2000/EK rendelet előírja, hogy az Európai Unió ökocímke-bizottsága által kidolgozott kritériumok alapján egyedi ökocímke-kritériumokat kell megállapítani a termékcsoportoknak megfelelően.

(3)

A rendelet azt is előírja továbbá, hogy az ökocímke-kritériumokat, valamint az azokra vonatkozó értékelési és ellenőrzési követelményeket az adott termékcsoportra előírt kritériumok érvényességi idejének letelte előtt kellő időben felül kell vizsgálni.

(4)

A tudományos és piaci fejlemények figyelembevétele érdekében helyénvaló módosítani a kézi mosogatószerekre vonatkozó közösségi ökocímke odaítélésével kapcsolatos ökológiai kritériumok meghatározásáról szóló, 2001. július 19-i 2001/607/EK bizottsági határozatban (2) meghatározott ökológiai kritériumokat.

(5)

Szükséges továbbá az említett határozatban meghatározott termékcsoport definícióját módosítani annak érdekében, hogy az mind a magán-, mind az üzleti felhasználásra kiterjedjen.

(6)

Az egyértelműség érdekében a 2001/607/EK határozatot hatályon kívül kell helyezni.

(7)

A felülvizsgált ökológiai kritériumok célszerű érvényességi időtartama négy év.

(8)

Legfeljebb tizenkét hónapos átmeneti időszakot kell megállapítani azon kérelmezők számára, amelyek termékeinek e határozatról szóló értesítés időpontja előtt ítélték oda az ökocímkét, illetőleg amelyek ezen időpont előtt nyújtották be az ökocímkére vonatkozó kérelmüket, annak érdekében, hogy e gyártóknak kellő idő álljon rendelkezésére ahhoz, hogy terméküket a módosított kritériumokhoz és követelményekhez igazítsák.

(9)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az 1980/2000/EK rendelet 17. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A „kézi mosogatószerek” termékcsoport:

„az edények, cserépedények, evőeszközök, fazekak, lábasok, egyéb konyhai eszközök stb. kézi mosogatására szánt valamennyi tisztítószer”.

A termékcsoport mind a magán-, mind az üzleti felhasználásra szánt termékeket magában foglalja.

2. cikk

Annak érdekében, hogy egy mosószernek az 1980/2004/EK rendelet alapján odaítélhessék a kézi mosogatószerekre vonatkozó ökocímkét, a mosószernek a „kézi mosószerek” termékcsoportba kell tartoznia, és meg kell felelnie a az e határozat mellékletében meghatározott ökológiai kritériumoknak.

3. cikk

A „kézi mosogatószerek” termékcsoportra vonatkozó ökológiai kritériumok, illetve a kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelmények 2008. december 31-ig érvényesek.

4. cikk

Adminisztratív célra a „kézi mosogatószerek” termékcsoporthoz rendelt kódszám: „019”.

5. cikk

A 2001/607/EK határozat hatályát veszti.

6. cikk

A „kézi mosogatószerek” termékcsoportra vonatkozóan az ezen határozatról szóló értesítés időpontját megelőzően odaítélt ökocímkék 2006. március 31-ig használhatók.

A „kézi mosogatószerek” termékcsoportra vonatkozóan az ezen határozatról szóló értesítés időpontját megelőzően ökocímke odaítélésére benyújtott kérelem alapján az érintett terméknek az ökocímke odaítélhető a 2001/607/EK határozatban előírt feltételek alapján. Ilyen esetekben az ökocímke 2006. március 31-ig használható.

7. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2005. március 23-án.

a Bizottság részéről

Stavros DIMAS

a Bizottság tagja


(1)  HL L 237., 2000.9.21., 1. o.

(2)  HL L 214., 2001.8.8., 30. o.


MELLÉKLET

KERETRENDSZER

Az ökocímkére való jogosultsághoz a kézi mosogatószernek (a továbbiakban: „termék”) az 1. cikkben meghatározott termékcsoportba kell tartoznia, és meg kell felelnie az e mellékletben foglalt kritériumoknak.

A kritériumok célja

E kritériumok célja különösen a következők előmozdítása:

a toxikus, illetve egyéb módon szennyező anyagok vízi környezetbe való kibocsátásának csökkentése,

a veszélyes anyagok használatával kapcsolatos környezeti, illetve egészségi kockázatok csökkentése vagy megelőzése,

a csomagolási hulladék minimálisra csökkentése,

olyan információ, amely alapján a fogyasztó a terméket hatékonyan tudja felhasználni, és minimálisra csökkentheti a környezetre gyakorolt hatást.

A kritériumokat úgy állapítják meg, hogy az lehetővé tegye a kis környezeti hatású kézi mosogatószerek címkézését.

Értékelési és ellenőrzési kritériumok

A meghatározott értékelési és ellenőrzési követelmények valamennyi kritérium esetében fel vannak tüntetve.

Más, megfelelő vizsgálati módszerek is használhatók, ha a kérelmet elbíráló illetékes testület (a továbbiakban: „illetékes testület”) elfogadja azok egyenértékűségét.

Azokban az esetekben, ahol semmiféle vizsgálatot sem jelöltek meg, illetve úgy jelölik meg, hogy azokat ellenőrzési és megfigyelési célra használják, az illetékes testületek a kérelmező által benyújtott nyilatkozatok és dokumentáció, illetve független szervezet által kiadott igazolások alapján döntenek.

Az illetékes testületek adott esetben további dokumentumokat kérhetnek, és független ellenőrzéseket végezhetnek.

Amennyiben a kérelmezőnek nyilatkozatokat, dokumentációt, analitikai vizsgálatok jegyzőkönyveit vagy egyéb bizonyítékot kell szolgáltatnia a kritériumoknak való megfelelés igazolására, azok származhatnak a kérelmezőtől és/vagy adott esetben a beszállítótól stb.

Az összetevőkre történő utalás az anyagokra és a készítményekre is egyaránt vonatkozik.

Az I. függelék tartalmazza a tisztítószer-összetevők módosított, 2004. június 30-i változatú adatbázisát (DID-jegyzék), amely a mosógatószereknél legszélesebb körben használt összetevőket tartalmazza. A DID-jegyzék A. részét a KHTtox számításához és a felületaktív anyagok biológiai lebonthatóságának vizsgálatához szükséges adatok meghatározására kell használni.

A kérelmező szükség esetén a tisztítószer-összetevők adatbázisának későbbi módosításait is felhasználhatja, amint azok hozzáférhetővé válnak.

A DID-jegyzék A. részében nem szereplő összetevők esetében a kérelmező saját felelősségére alkalmazhatja az I. függelék B. részében leírt eljárást.

A DID-jegyzékben nem felsorolt összetevők esetében az anaerob lebomlásra vonatkozó dokumentáció benyújtására vonatkozóan a kérelmező a II. függelékben leírt megközelítést is alkalmazhatja.

Ajánlatos, hogy az illetékes testületek a kérelem elbírálása és az e mellékletben megadott kritériumoknak való megfelelés monitoringja során figyelembe vegyék, hogy a kérelmező alkalmaz-e elfogadott környezetgazdálkodási rendszert, például az EMAS-t vagy az ISO 14011-et. (Megjegyzés: a környezetgazdálkodási rendszer alkalmazása nem követelmény.)

ÖKOLÓGIAI KRITÉRIUMOK

1.   A vízi szervezetekre gyakorolt mérgező hatás

A toxicitásra vonatkozó kritikus hígítási térfogatot (KHTtox) valamennyi összetevőre (i) a következő egyenlet segítségével kell kiszámítani:

Image

ahol (i) az adott összetevő 1 liter mosogatóvízhez javasolt mennyiségének tömege, az LT (i) a lebonthatósági tényező, a TT krónikus (i) pedig az összetevő toxicitási tényezője (milligramm/literben megadva).

Az LT és a TT krónikus értékei a tisztítószer-összetevők adatbázisa A. részének jegyzékében (DID-jegyzék) megadott értékek. Amennyiben az adott összetevő a DID-jegyzék A. részében nem szerepel, a kérelmező a DID-jegyzék B. részében (I. függelék) leírt módszerrel adja meg azok értékét. Az egyes összetevők KHTtox értékeinek összege adja a termék KHTtox értékét.

Az 1 liter mosogatóvízhez javasolt adag KHTtox értéke nem haladhatja meg a 4 200 L-t.

Értékelés és ellenőrzés: a termék pontos összetételét az illetékes testület rendelkezésére kell bocsátani az e kritériumnak való megfelelést igazoló, részletes KHTtox számításokkal együtt.

2.   A felületaktív anyagok biológiai lebonthatósága

a)   Gyors biológiai lebonthatóság (aerob)

A termékben használt valamennyi felületaktív anyag biológiailag gyorsan lebontható.

Értékelés és ellenőrzés: a termék pontos összetételét és valamennyi összetevő funkciójának leírását az illetékes testület rendelkezésére kell bocsátani. A DID-jegyzék A. része (I. függelék) jelzi, hogy egy adott felületaktív anyag aerob módon biológiailag lebontható-e vagy sem (azon felületaktív anyagok, amelyeknél az aerob biológiai lebonthatóságot jelző oszlopban „R” jelzés van feltüntetve, biológiailag gyorsan lebonthatók). A DID-jegyzék A. részében nem szereplő felületaktív anyagok esetében az aerob biológiai lebonthatóságot bizonyító információt a szakirodalomból vagy egyéb forrásból, illetve megfelelő vizsgálati eredményekkel kell biztosítani. A gyors biológiai lebonthatóságra vonatkozó vizsgálatok a mosó- és tisztítószerekről szóló, 2004. március 31-i 648/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben (1) említett vizsgálatok. A felületaktív anyagokat biológiailag gyorsan lebonthatónak kell tekinteni, ha a biológiai lebonthatóság (mineralizáció) szintje a következő öt vizsgálat valamelyikével mérve 28 napon belül legalább 60 %: CO2-gőztérvizsgálat (OECD 310), a széndioxid (CO2) felszabadulásra vonatkozó „módosított Sturm-teszt” (OECD 301B; 67/548/EGK irányelv, V.C.4-C melléklet), „zárt lombik” (OECD 301D; 67/548/EGK irányelv, V. melléklet C.4-E szakasz), „manométeres respirometria” (OECD 301D; 67/548/EGK irányelv, V.C.4-D melléklet), a MITI (I) teszt (OECD 301C; 67/548/EEC irányelv V.C.4-F melléklet), vagy az ezekkel egyenértékű ISO-tesztek. A felületaktív anyag fizikai jellemzőitől függően a biológiai lebonthatóság bizonyítására az alábbi vizsgálatok valamelyike használható, amennyiben a biológiai lebonthatóság 28 napon belül legalább 70 %: oldott szerves szén DOC Die-Away (OECD 301A; 67/548/EGK irányelv V.C.4-A melléklet), a módosított DOC Die-Away OECD-szűrővizsgálat (OECD 301E; 67/548/EGK irányelv, V.C.4-B melléklet), vagy az ezekkel egyenértékű ISO-tesztek. Az oldott szerves szén mérésén alapuló vizsgálati módszerek alkalmazhatóságát kellően indokolni kell, tekintve, hogy ezen módszerek eredményei a szennyeződéseltávolításra vonatkoznak, nem a biológiai lebonthatóságra. Az előkezelés nem használható az aerob úton történő biológiai lebonthatóságra vonatkozó vizsgálatok esetében. Ebben az esetben a 10 napos ablakelv nem alkalmazható.

b)   Anaerob biológiai lebonthatóság

A termékben használt valamennyi felületaktív anyag anaerob körülmények között biológiailag lebontható.

Értékelés és ellenőrzés: a termék pontos összetételét és valamennyi összetevő funkciójának leírását közölni kell az illetékes testülettel. A DID-jegyzék A. része (I. függelék) jelzi, hogy egy adott felületaktív anyag aerob módon biológiailag lebontható-e vagy sem (azon felületaktív anyagok, amelyeknél az aerob biológiai lebonthatóságot jelző oszlopban „I” jelzés van feltüntetve, anaerob körülmények között biológiailag lebonthatók). A DID-jegyzék A. részében nem szereplő felületaktív anyagok esetén az anaerob biológiai lebonthatóságot bizonyító információt a szakirodalomból vagy egyéb forrásból, illetve megfelelő vizsgálati eredményekkel kell biztosítani. Az anaerob biológiai lebonthatóságra vonatkozó referenciateszt az ISO 311, ISO 11734, ECETOC 28 sz. (1988. június) teszt, illetve egy ezekkel egyenértékű vizsgálati módszer, amelynél anaerob körülmények között legalább 60 %-os lebonthatóság a követelmény. A releváns anaerob környezet körülményeit szimuláló vizsgálati módszerek is használhatók annak dokumentálására, hogy a 60 %-os teljes lebonthatóság anaerob körülmények között valósult meg (l. a II. függeléket).

3.   Veszélyes, illetve mérgező anyagok és készítmények

a)

A termék sem közvetlen összetevőként, sem az összetevők között szereplő bármely készítmény részeként nem tartalmazhatja a következő összetevőket:

alkil-fenol-etoxilátok (APEO-k) és azok származékai,

EDTA (etilén-diamin-tetraacetát sav) és annak sói,

NTA (nitrilo-triacetát),

nitro-pézsma és policiklusos pézsma, beleértve pl.:

pézsma-xilén: 5-tercbutil-2,4,6-trinitro-m-xilén;

pézsmaambrette: 4-tercbutil-3-metoxi-2,6-dinitro-toluol;

moszkén: 1,1,3,3,5-pentametil-4,6-dinitro-indán;

pézsma-tibetin: 1-tercbutil-3,4,5-trimetil-2,6-dinitro-benzol; pézsmaketon:

4'-tercbutil-2',6'-dimetil-3',5'-dinitro-acetofenon

HHCB (1,3,4,6,7,8-hexahidroxi-4,6,6,7,8,8-hexametil-ciklopenta(g)-2-benzo-pirán);

AHTN (6-acetil-1,1,2,4,4,7-hexametil-tetralin).

Értékelés és ellenőrzés: A kérelmezőnek adott esetben egy, a gyártók nyilatkozatával alátámasztott nyilatkozatot kell benyújtania, amely megerősíti, hogy a termék nem tartalmazza a jegyzékben felsorolt anyagokat.

b)

A termék biológiailag gyorsan nem lebontható kvaterner ammóniumsókat sem közvetlen összetevőként, sem az összetevők között szereplő bármely készítmény részeként nem tartalmazhat.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek dokumentumokat kell szolgáltatnia annak bizonyítására, hogy a felhasznált kvaterner ammóniumsók biológiailag lebonthatók.

c)

A veszélyes anyagok osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló, 1967. június 27-i 67/548/EGK tanácsi irányelvnek (2) és módosításainak, illetve a tagállamoknak a veszélyes készítmények osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseinek közelítéséről szóló, 1999. május 31-i 1999/45/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (3) és módosításainak megfelelően a termék nem tartalmazhat olyan összetevőt, amely a következő kockázatokra utaló mondatok vagy azok bármilyen kombinációja alá van besorolva:

 

R40 (rákkeltő hatása részben bizonyított),

 

R45 (rákot okozhat),

 

R46 (öröklődő genetikai károsodást okozhat),

 

R49 (belélegezve rákot okozhat),

 

R68 (visszafordíthatatlan károsodást okozhat),

 

R50-53 (nagyon mérgező a vízi szervezetekre, a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat),

 

R51-53 (mérgező a vízi szervezetekre, a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat),

 

R59 (veszélyes az ózonrétegre),

 

R60 (a fogamzó- vagy nemzőképességre ártalmas lehet),

 

R61 (a születendő gyermekre ártalmas lehet),

 

R62 (a fertilitásra [fogamzó- vagy nemzőképességre] ártalmas lehet),

 

R63 (a születendő gyermeket károsíthatja),

 

R64 (a szoptatott újszülöttet és csecsemőt károsíthatja).

A biocidokra — akár közvetlen összetevőként, akár az összetevők között szereplő bármely készítmény részeként találhatók egy termékben — a külön követelmények vannak előírva (a biocidekre vonatkozó követelményt l. alább).

A fenti követelmények valamennyi olyan összetevőre (anyagra vagy készítményre) érvényesek, amely a végtermék tömegének több mint 0,01 %-át teszi ki. Ez az összetételben felhasznált készítményeknek az adott végtermék tömegének 0,01 %-át meghaladó valamennyi összetevőjére is érvényes.

Értékelés és ellenőrzés: valamennyi összetevőre (anyagra vagy készítményre) vonatkozóan be kell nyújtani az anyagbiztonsági adatlapok egy-egy példányát. A kérelmezőnek továbbá be kell nyújtania az összetevő gyártójának a fenti kritériumnak való megfelelésre vonatkozó nyilatkozatát.

4.   Biocidok

a)

A termék biocidokat kizárólag tartósítás céljából, és csak az e célnak megfelelő mennyiségben tartalmazhat. Ez nem vonatkozik a felületaktív anyagokra, amelyeknek szintén lehetnek biocid tulajdonságaik.

Értékelés és ellenőrzés: bármely tartósítószerre vonatkozóan be kell nyújtani az anyagbiztonsági adatlapok egy-egy példányát az adott szer végtermékben található pontos koncentrációjára vonatkozó információval együtt. A tartósítószerek gyártója vagy szállítója köteles információt nyújtani a termék tartósításához szükséges dózisról.

b)

Tilos a csomagoláson vagy bármely egyéb módon azt állítani, illetve azt a látszatot kelteni, hogy a kézi mosogatószer mikrobaölő hatású.

Értékelés és ellenőrzés: az egyes csomagolásokon szereplő szövegeket és a csomagolás tervét, illetve valamennyi különböző csomagolás egy-egy példányát be kell nyújtani az illetékes testülethez.

c)

A 67/548/EGK irányelvvel és annak módosításaival vagy az 1999/45/EK irányelvvel összhangban a termék tartósítására használt, az R50—53 vagy R51—53 kockázatokra utaló mondatok alá sorolt biocidok — akár közvetlen összetevőként, akár az összetevők között szereplő bármely készítmény részeként — engedélyezettek azzal a feltétellel, hogy azok nem lehetnek potenciálisan bioakkumulatívak. Ebben az összefüggésben egy biocid akkor tekinthető potenciálisan bioakkumulatívnak, ha a log Pow (az oktanol/víz megoszlási együttható logaritmusa) ≥3,0 (kivéve, ha a kísérleti úton meghatározott BCF ≤100).

A biocidok koncentrációja a végtermékben nem haladhatja meg a kozmetikai termékekre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1976. július 27-i 76/768/EGK irányelvben (4) és annak módosításaiban meghatározott legnagyobb engedélyezett koncentrációt.

Értékelés és ellenőrzés: valamennyi biocidra vonatkozóan be kell nyújtani az anyagbiztonsági adatlapok egy-egy példányát a biocidok végtermékben található pontos koncentrációjára vonatkozó információval együtt.

5.   Színezékek vagy színező hatóanyagok

A termékben kizárólag olyan színezékeket szabad felhasználni, amelyeket a 76/768/EGK irányelv és annak módosításai, illetve az élelmiszerekben felhasználandó színezékekről szóló, 1994. június 30-i 94/36/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (5) és annak módosításai engedélyeznek, vagy olyan környezeti jellemzőkkel kell rendelkezniük, amelyek alapján ezek az anyagok a 67/548/EGK irányelvvel és annak módosításaival összhangban nem sorolhatók az R50-53 vagy R51-53 kockázatokra utaló mondatokhoz.

Értékelés és ellenőrzés: az illetékes testület felé nyilatkozni kell arról, hogy a termék megfelel ennek a kritériumnak, és a nyilatkozathoz mellékelni kell a felhasznált színezékek teljes listáját.

6.   Illatanyagok

a)

A termék nem tartalmazhat (a 3a. kritériumban meghatározott) nitro-pézsmát vagy policiklusos pézsmát tartalmazó illatanyagokat.

b)

A termékhez illatanyagként hozzáadott valamennyi összetevőt a Nemzetközi Illatanyagipari Szövetség (IFRA) eljárási kódexének megfelelően kell gyártani, illetve kezelni.

c)

Az üzleti felhasználásra szánt mosogatószerekben nem használhatók illatanyagok.

Értékelés és ellenőrzés: az illetékes testület felé nyilatkozni kell arról, hogy a termék e kritériumnak valamennyi részletében megfelel.

7.   Túlérzékenységet kiváltó anyagok

Az 1999/45/EK irányelvvel és annak módosításaival összhangban a termék besorolása nem lehet R42 (belélegezve túlérzékenységet okozhat) és/vagy R43 (bőrre kerülve túlérzékenységet okozhat).

A 67/548/EGK irányelvvel és annak módosításaival, illetve az 1999/45/EK irányelvvel és annak módosításaival összhangban bármely R42 (belélegezve túlérzékenységet okozhat) és/vagy R43 (bőrre kerülve túlérzékenységet okozhat) besorolású anyag vagy összetevő koncentrációja nem haladhatja meg a végtermék tömegének 0,1 %-át.

Értékelés és ellenőrzés: az R42 és/vagy az R43 alá sorolt valamennyi összetevő pontos koncentrációjára vonatkozó információt és az anyagbiztonsági adatlapok egy-egy példányát be kell nyújtani az illetékes testülethez.

8.   Ártalmas vagy maró tulajdonságok

Az 1999/45/EK irányelvnek megfelelően a termék nem minősíthető „Ártalmas” (Xn) vagy „Maró” (C) hatásúnak.

Értékelés és ellenőrzés: valamennyi „Ártalmas” (Xn) vagy „Maró” (C) hatásúnak minősített összetevő esetében — amely akár közvetlen összetevőként, akár az összetevők között szereplő bármely készítmény részeként található a termékben — a pontos koncentrációjára vonatkozó információt és az anyagbiztonsági adatlapok egy-egy példányát be kell nyújtani az illetékes testülethez.

9.   Csomagolási követelmények

a)

A kupak kivételével az elsődleges csomagolás csomagolási térfogat-együtthatója (CSTE) legfeljebb 1,9 lehet. Ezt a feltételt nem kell alkalmazni abban az esetben, ha az elsődleges csomagolás legalább 50 %-ban újrahasznosított anyagból készült.

A CSTE egyenlő a legkisebb olyan téglatest (derékszögű paralelepipedon) térfogatával, amelybe a csomagolás még belefér, elosztva a csomagolásban lévő termék térfogatával.

b)

Abban az esetben, ha az elsődleges csomagolás újrahasznosított anyagból készül, azt a csomagoláson a „Környezetvédelmi címkék és nyilatkozatok — Önálló nyilatkozatok (II. típusú környezetvédelmi címkézés)” ISO 14021 szabványnak megfelelően kell feltüntetni.

c)

Az elsődleges csomagolás alkotóelemei könnyen szétbonthatóak egyetlen anyagból álló alkotórészekre.

d)

A főtartályhoz felhasznált műanyagokat a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló, 1994. december 20-i 94/62/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (6), illetve a DIN 7728 1. részével összefüggésben a DIN 6120 1. és 2. részének megfelelően kell megjelölni.

Értékelés és ellenőrzés: az illetékes testülethez a csomagoláson szereplő adatokat, illetve adott esetben csomagolásmintát kell benyújtani, valamint egy nyilatkozatot arról, hogy a termék e kritériumnak valamennyi részletében megfelel.

HASZNÁLATRA VALÓ ALKALMASSÁG

10.   Használatra való alkalmasság

A terméknek a fogyasztók igényeinek eleget téve használatra alkalmasnak kell lennie.

A termék tisztítóképességének az illetékes testület által jóváhagyott piacvezető vagy általános referenciatermékkel (lásd a III. függeléket) legalább azonosnak vagy annál jobbnak, illetve a víznél jobbnak kell lennie.

A termék tisztítókapacitásának az illetékes testület által jóváhagyott piacvezető vagy általános referenciatermékkel legalább azonosnak vagy annál jobbnak kell lennie.

Értékelés és ellenőrzés: a termék tisztítóképességét és -kapacitását a III. függelékben leírt keretrendszer meghatározott paraméterein alapuló, megfelelő és indokolt laboratóriumi teljesítményvizsgálatok segítségével kell megvizsgálni.

A FOGYASZTÓI INFORMÁCIÓK

11.   Használati utasítás

A terméknek a csomagoláson a következőket kell tartalmaznia:

a)

„A legnagyobb tisztítóhatás, a víz- és energiatakarékosság és a környezet védelme érdekében ne folyó vízzel mosogasson, hanem áztassa be az edényeket, és a mosogatószert a javasolt adagolásban használja. A mosogatás hatékonyságát a nagyobb hab nem növeli.” (vagy ennek megfelelő szöveg).

b)

Az alábbi információt megfelelő méretben, és eltérő színű háttérrel kell feltüntetni a csomagoláson: Az ábra használata nem kötelező.

Image

ahol az x, y, z és w értékét a kérelmező, illetve a gyártó határozza meg.

A fenti ábrán mértékegységként a millilitert kell használni. Zárójelben valamely más, jól ismert mértékegységet is fel kell tüntetni (pl. teáskanálnyi mennyiség, l. a fenti ábrán). Abban az esetben, ha a csomagoláson hatékony és megfelelő adagolórendszer található, amely szintén megbízható adagolást tesz lehetővé, ez a másik mértékegység (pl. kupak, adag vagy egyéb mennyiség) is használható.

c)

Az egy flakonnyi termékkel elvégezhető mosogatások hozzávetőleges számának feltüntetése ajánlott, de nem kötelező.

Ezt úgy számítjuk ki, hogy a termék mennyiségét elosztjuk az erősen szennyezett edények esetén 5 l mosogatóvízhez javasolt mennyiséggel (lásd a fenti ábrán).

d)

Alkalmazni kell a mosó- és tisztítószerekről szóló, 2004. március 31-i 648/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletet.

e)

„További információ az EU ökocímke honlapján található: http://europa.eu.int/ecolabel” (vagy ennek megfelelő szöveg).

Értékelés és ellenőrzés: az illetékes testülethez be kell nyújtani a termék csomagolásának egy mintadarabját a címkével együtt, valamint az arról szóló nyilatkozatot, hogy a termék e kritériumnak valamennyi részletében megfelel.

12.   Az ökocímkén feltüntetett információ

Az ökocímke második rovatában a következő szövegnek kell szerepelnie:

csökkentett károsító hatás a vízi környezetre,

veszélyes anyagok korlátozott használata,

egyértelmű utasítások a felhasználó számára.


(1)  HL L 104., 2004.4.8., 13. o.

(2)  HL L 196., 1967.8.16., 1. o.

(3)  HL L 200., 1999.7.30., 1. o.

(4)  HL L 262., 1976.9.27., 169. o.

(5)  HL L 237., 1994.9.10., 13. o.

(6)  HL L 365., 1994.12.31., 10. o.


I. függelék

DID-JEGYZÉK

A DID-jegyzék A. részében szereplő összetevők esetében az ökológiai kritériumoknak való megfelelés értékelésekor a táblázatban foglalt, a mérgező hatásra és a lebonthatóságra vonatkozó értékeket kell használni.

A DID-jegyzék A. részében nem szereplő összetevők esetében a mérgező hatásra és a lebonthatóságra vonatkozó értékek meghatározásához a B. részben leírt eljárást kell alkalmazni.

Tisztítószer-összetevők adatbázisa

2004. június 30-i változat

A. rész: Az összetevők jegyzéke

 

Akut mérgező hatás

Krónikus mérgező hatás

Lebonthatóság

DID-szám

Összetevő neve

LC50/EC50

BT(akut)

TT(akut)

NOEC (1)

BT (krónikus) (1)

TT (krónikus)

LT

Aerob

Anaerob

 

Anionos felületaktív anyagok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Lineáris alkil-benzén-szulfonátok 11,5—11,8 (LAS)

4,1

1 000

0,0041

0,69

10

0,069

0,05

R

N

2

LAS (C 10-13 alkil) trietanol-amin só

4,2

1 000

0,0042

3,4

100

0,034

0,05

R

O

3

C 14/17 alkil-szulfonát

6,7

5 000

0,00134

0,44

10

0,044

0,05

R

N

4

C 8/10 alkil-szulfát

132

5 000

0,0264

 

 

0,0264

0,05

R

I

5

C 12/14 alkil-szulfát (AS)

2,8

1 000

0,0028

2

100

0,02

0,05

R

I

6

C 12/18 alkil-szulfát (AS) (3)

 

 

0,0149

 

 

0,027

0,05

R

I

7

C 16/18 zsíralkohol-szulfát (FAS)

27

1 000

0,027

1,7

50

0,034

0,05

R

I

8

C 12/15 A 1-3 EO szulfát

4,6

1 000

0,0046

0,1

10

0,01

0,05

R

I

9

C 16/18 A 3-4 EO szulfát

0,57

10 000

0,000057

 

 

0,000057

0,05

R

I

10

Dialkil-szulfo-szukcinát

15,7

1 000

0,0157

 

 

0,0157

0,5

I

N

11

C 12/14 szulfo-zsírsav-metilészter

9

10 000

0,0009

0,23

50

0,0046

0,05

R

N

12

C 16/18 szulfo-zsírsav-metilészter

0,51

5 000

0,000102

0,2

50

0,004

0,05

R

N

13

C 14/16 alfa-olefin-szulfonát

3,3

10 000

0,00033

 

 

0,00033

0,05

R

N

14

C 14/18 alfa-olefin-szulfonát

0,5

5 000

0,0001

 

 

0,0001

0,05

R

n

15

Szappan C> 12 - 22

22

1 000

0,022

10

100

0,1

0,05

R

I

16

Lauroil-szarkozinát

56

10 000

0,0056

 

 

0,0056

0,05

R

I

17

C 9/11 2-10 EO Karboximetilezett, nátriumsó vagy -sav

100

10 000

0,01

 

 

0,01

0,05

R

O

18

C 12/18 2-10 EO Karboximetilezett, nátriumsó vagy -sav

8,8

1 000

0,0088

5

100

0,05

0,05

R

O

19

C 12/18 alkil-foszfát-észterek

38

1 000

0,038

 

 

0,038

0,05

R

N

 

Nem ionos felületaktív anyagok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

C 8 A 1-5 EO

7,8

1 000

0,0078

 

 

0,0078

0,05

R

I

21

C 9/11 A, > 3-6 EO túlnyomórészt lineáris

5,6

1 000

0,0056

 

 

0,0056

0,05

R

I

22

C 9/11 A, > 6-10 EO túlnyomórészt lineáris

5

1 000

0,005

 

 

0,005

0,05

R

I

23

C 9/11 A, 5-11 EO többszörösen elágazó

1

1 000

0,001

 

 

0,001

0,05

R

O

24

C 10 A, 5-11 EO többszörösen elágazó (Trimer-propen-oxo-alkohol)

1

1 000

0,001

 

 

0,001

0,05

R

I

25

C 12/15 A, 2-6 EO túlnyomórészt lineáris

0,43

1 000

0,00043

0,18

50

0,0036

0,05

R

I

26

C 12/14 5-8 EO 1 t-BuO (módosított láncvégű (endcapped))

0,23

1 000

0,00023

0,18

100

0,0018

0,05

R

O

27

C 12/15 A, 3-12 EO többszörösen elágazó

1

1 000

0,001

3,2

100

0,032

0,05

R

O

28

C 12/15 (középérték C<14) A, > 6-9 EO

0,63

1 000

0,00063

0,24

10

0,024

0,05

R

I

29

C 12/15 (középérték C>14) A, > 6-9 EO

0,4

1 000

0,0004

0,17

10

0,017

0,05

R

I

30

C 12/15 A, > 9-12 EO

1,1

1 000

0,0011

 

 

0,017

0,05

R

I

31

C 12/15 A > 12-20 EO

0,7

1 000

0,0007

 

 

0,0007

0,05

R

O

32

C 12/15 A > 20-30 EO

13

1 000

0,013

10

100

0,1

0,05

R

O

33

C 12/15 A, > 30 EO

130

1 000

0,13

 

 

0,13

0,5

I

O

34

C 12/18 A, 0-3 EO

0,3

1 000

0,0003

 

 

0,0003

0,05

R

I

35

C 12/18 A, 5-10 EO

1

1 000

0,001

0,35

100

0,0035

0,05

R

O

36

C 12/18 A, > 10-20 EO

1

1 000

0,001

 

 

0,0035

0,05

R

O

37

C 16/18 A, 2-8 EO

3,2

1 000

0,0032

0,4

100

0,004

0,05

R

I

38

C 16/18 A, > 9-18 EO

0,72

1 000

0,00072

0,32

10

0,032

0,05

R

I

39

C 16/18 A, 20-30 EO

4,1

1 000

0,0041

 

 

0,0041

0,05

R

I

40

C 16/18 A, >30 EO

30

1 000

0,03

 

 

0,03

0,5

I

I

41

C 12-15 A 2-6 EO 2-6 PO

0,78

1 000

0,00078

0,36

100

0,0036

0,05

R

O

42

C 10-16 A 0-3 PO 6-7 EO

3,2

5 000

0,00064

1

100

0,01

0,05

R

O

43

Glicerin (1-5 EO) kokát

16

1 000

0,016

6,3

100

0,063

0,05

R

I

44

Glicerin (6-17 EO) kokát

100

1 000

0,1

 

 

0,1

0,05

R

I

45

C 12/14 glükóz-amid

13

1 000

0,013

4,3

50

0,086

0,05

R

I

46

C 16/18 glükóz-amid

1

1 000

0,001

0,33

50

0,0066

0,05

R

I

47

C 8/10 alkil-poliglükozid

28

1 000

0,028

5,7

100

0,057

0,05

R

I

48

C 8/12 alkil-poliglükozid, elágazó

480

1 000

0,48

100

100

1

0,05

R

N

49

C 8/16 vagy C12-14 alkil-poliglükozid

5,3

1 000

0,0053

1

10

0,1

0,05

R

I

50

Kókusz-zsírsav-monoetanolamid

9,5

1 000

0,0095

1

100

0,01

0,05

R

I

51

Kókusz-zsírsav-monoetanolamid 4-5 EO

17

10 000

0,0017

 

 

0,0017

0,05

R

I

52

Kókusz-zsírsav-dietanolamid

2

1 000

0,002

0,3

100

0,003

0,05

R

O

53

PEG-4 repcemag-amid

7

5 000

0,0014

 

 

0,0014

0,05

R

I

 

Amfoter felületaktív anyagok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60

C 12/15 alkil-dimetil-betain

1,7

1 000

0,0017

0,1

100

0,001

0,05

R

O

61

Alkil C 12/18 amido-propil-betain

1,8

1 000

0,0018

0,09

100

0,0009

0,05

R

I

62

C 12/18 alkil-amin-oxid

0,3

1 000

0,0003

 

 

0,0003

0,05

R

I

 

Kationos felületaktív anyagok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

70

Alkil-trimetil-ammóniumsók

0,1

1 000

0,0001

0,046

100

0,00046

0,5

I

O

71

Alkil-észter-ammóniumsók

2,9

1 000

0,0029

1

10

0,1

0,05

R

I

 

Tartósítószerek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

80

1,2-benziszotiazol-3-on

0,15

1 000

0,00015

 

 

0,00015

0,5

I

N

81

Benzil-alkohol

360

1 000

0,36

 

 

0,36

0,05

R

I

82

5-bromo-5-nitro-1,3-dioxán

0,4

5 000

0,00008

 

 

0,00008

1

P

O

83

2-bromo-2-nitropropán-1,3-diol

0,78

1 000

0,00078

0,2

100

0,002

0,5

I

O

84

Kloroacetamid

55,6

10 000

0,00556

 

 

0,00556

1

O

O

85

Diazolinidil-karbamid

35

5 000

0,007

 

 

0,007

1

P

O

86

Formaldehid

2

1 000

0,002

 

 

0,002

0,05

R

O

87

Glutaraldehid

0,31

1 000

0,00031

 

 

0,00031

0,05

R

O

88

Guanidin, hexametilén-, homopolimer

0,18

1 000

0,00018

0,024

100

0,00024

1

P

O

89

CMI + MIT vegyítve 3:1 (4)

0,0067

1 000

0,0000067

0,0057

50

0,000114

0,5

I

O

90

2-metil-2H-izotiazol-3-on (MIT)

0,06

1 000

0,00006

 

 

0,00006

0,5

I

O

91

Metil-dibromo-glutaro-nitril

0,15

1 000

0,00015

 

 

0,00015

0,05

R

O

92

e-ftaloimido-peroxy-hexánsav

0,59

5 000

0,000118

 

 

0,000118

1

P

O

93

Metil-, etil- és propilparabén

15,4

5 000

0,00308

 

 

0,00308

0,05

R

N

94

o-fenilfenol

0,92

1 000

0,00092

 

 

0,00092

0,05

R

O

95

Nátrium-benzoát

128

1 000

0,128

 

 

0,128

0,05

R

I

96

Nátrium-hidroxi-metil-glicinát

36,5

5 000

0,0073

 

 

0,0073

1

O

O

97

Nátrium-nitrit

87

10 000

0,0087

 

 

0,0087

1

NA

NA

98

Triklozán

0,0014

1 000

0,0000014

 

 

0,0000014

0,5

I

O

 

Egyéb összetevők

 

 

 

 

 

 

 

 

 

110

Szilikon

250

1 000

0,25

 

 

0,25

1

P

N

111

Paraffin

1 000

10 000

0,1

 

 

0,1

1

P

O

112

Glicerol

4 400

5 000

0,88

 

 

0,88

0,05

R

I

113

Foszfát, mint STPP

1 000

1 000

1

 

 

1

0,15

NA

NA

114

Zeolit (nem oldható, szervetlen)

1 000

1 000

1

175

50

3,5

1

NA

NA

115

Citrát és citromsav

825

1 000

0,825

80

50

1,6

0,05

R

I

116

Polikarboxilátok

200

1 000

0,2

106

10

10,6

1

P

N

117

Nitrilotriacetát (NTA)

494

1 000

0,494

64

50

1,28

0,5

I

O

118

EDTA

121

1 000

0,121

22

50

0,44

0,5

I

N

119

Foszfonátok

650

1 000

0,65

25

50

0,5

1

P

N

120

EDDS

320

1 000

0,32

32

50

0,64

0,05

R

N

121

Agyag (nem oldható, szervetlen)

1 000

1 000

1

 

 

1

1

NA

NA

122

Karbonátok

250

1 000

0,25

 

 

0,25

0,15

NA

NA

123

Zsírsavak C ≥ 14

3,7

5 000

0,00074

 

 

0,00074

0,05

R

I

124

Szilikátok

250

1 000

0,25

 

 

0,25

1

NA

NA

125

Poliaszparaginsav, Na-só

410

1 000

0,41

 

 

0,41

0,05

R

N

126

Perborátok (borát formájában)

14

1 000

0,014

 

 

0,014

1

NA

NA

127

Perkarbonát (l. karbonát)

250

1 000

0,25

 

 

0,25

0,15

NA

NA

128

Tetra-acetil-etilén-diamin (TAED)

250

1 000

0,25

500

100

5

0,05

R

O

129

C 1 - C 4 alkoholok

1 000

1 000

1

 

 

1

0,05

R

I

130

Mono-, di- és trietanol-amin

90

1 000

0,09

0,78

100

0,0078

0,05

R

I

131

Polivinil-pirrolidon (PVP)

1 000

1 000

1

 

 

1

0,5

I

N

132

Karboxi-metil-cellulóz (CMC)

250

5 000

0,05

 

 

0,05

0,5

I

N

133

Nátrium- és magnézium-szulfát

1 000

1 000

1

100

100

1

1

NA

NA

134

Kálcium- és nátrium-klorid

1 000

1 000

1

100

100

1

1

NA

NA

135

Karbamid

1 000

5 000

0,2

 

 

0,2

1

NA

NA

136

Szilícium-dioxid, kvarc (nem oldható, szervetlen)

1 000

1 000

1

 

 

1

1

NA

NA

137

Polietilén-glükol, MW>4000

1 000

10 000

0,1

 

 

0,1

1

P

N

138

Polietilén-glükol, MW<4 000

1 000

10 000

0,1

 

 

0,1

1

P

O

139

Kumén-, xilén-, és toluol-szulfonát

66

10 000

0,0066

 

 

0,0066

0,5

I

N

140

Na-/Mg-/KOH

30

1 000

0,03

 

 

0,03

0,05

NA

NA

141

Enzimek/proteinek

25

5 000

0,005

 

 

0,005

0,05

R

I

142

Illatanyag, ha egyéb nincs meghatározva (2)

2

1 000

0,002

 

 

0,002

0,5

I

N

143

Színezékek, ha egyéb nincs meghatározva (2)

10

1 000

0,01

 

 

0,01

1

P

N

144

Keményítő

100

1 000

0,1

 

 

0,1

0,05

R

I

145

Anionos poliészter

655

1 000

0,655

 

 

0,655

1

P

N

146

PVNO/PVPI

530

1 000

0,53

 

 

0,53

1

P

N

147

Zn-ftalocianin-szulfonát

0,2

1 000

0,0002

0,16

100

0,0016

1

P

N

148

Imino-diszukcinát

81

1 000

0,081

17

100

0,17

0,05

R

N

149

FWA 1

11

1 000

0,011

10

100

0,1

1

P

N

150

FWA 5

10

1 000

0,01

1

10

0,1

1

P

N

151

1-dekanol

2,3

5 000

0,00046

 

 

0,00046

0,05

R

O

152

Metil-laurát

1 360

10 000

0,136

 

 

0,136

0,05

R

O

153

Hangyasav (Ca-só)

100

1 000

0,1

 

 

0,1

0,05

R

I

154

Adipinsav

31

1 000

0,031

 

 

0,031

0,05

R

O

155

Maleinsav

106

1 000

0,106

 

 

0,106

0,05

R

I

156

Almasav

106

1 000

0,106

 

 

0,106

0,05

R

O

157

Borkősav

200

10 000

0,02

 

 

0,02

0,05

R

O

158

Foszforsav

138

1 000

0,138

 

 

0,138

0,15

NA

NA

159

Sóskasav

128

5 000

0,0256

 

 

0,0256

0,05

R

O

160

Ecetsav

30

1 000

0,03

 

 

0,03

0,05

R

I

161

Tejsav

130

1 000

0,13

 

 

0,13

0,05

R

I

162

Szulfamidsav

75

1 000

0,075

 

 

0,075

1

NA

NA

163

Szalicilsav

46

1 000

0,046

 

 

0,046

0,15

R

O

164

Glikolsav

141

5 000

0,0282

 

 

0,0282

0,05

R

O

165

Glutársav

208

5 000

0,0416

 

 

0,0416

0,05

R

O

166

Malonsav

95

5 000

0,019

 

 

0,019

0,05

R

O

167

Etilén-glükol

6 500

1 000

6,5

 

 

6,5

0,05

R

I

168

Etilén-glükol-monobutiléter

747

5 000

0,1494

 

 

0,1494

0,05

R

O

169

Dietilén-glükol

4 400

10 000

0,44

 

 

0,44

0,15

I

I

170

Dietilén-glükol-monometiléter

500

1 000

0,5

 

 

0,5

0,5

I

O

171

Dietilén-glükol-monometiléter

3 940

5 000

0,788

 

 

0,788

0,05

R

O

172

Dietilén-glükol-monobutiléter

1 254

1 000

1,254

 

 

1,254

0,05

R

O

173

Dietilén-glükol-dimetiléter

2 000

10 000

0,2

 

 

0,2

0,5

I

O

174

Propilén-glükol

32 000

1 000

32

 

 

32

0,15

R

I

175

Propilén-glükol-monometiléter

12 700

5 000

2,54

 

 

2,54

0,05

R

O

176

Propilén-glükol-monobutiléter

748

5 000

0,1496

 

 

0,1496

0,05

R

O

177

Dipropilén-glükol

1 625

10 000

0,1625

 

 

0,1625

0,05

R

O

178

Dipropilén-glükol-monometiléter

1 919

5 000

0,3838

 

 

0,3838

0,05

R

O

179

Dipropilén-glükol-monobutiléter

841

5 000

0,1682

 

 

0,1682

0,05

R

O

180

Dipropilén-glükol-dimetiléter

1 000

5 000

0,2

 

 

0,2

0,5

I

O

181

Trietilén-glükol

4 400

1 000

4,4

 

 

4,4

0,5

I

O

182

Tallolaj

1,8

1 000

0,0018

 

 

0,0018

0,5

I

O

183

Etilén-bisz-sztereamidok

140

5 000

0,028

 

 

0,028

0,5

I

O

184

Nátrium-glükonát

10 000

10 000

1

 

 

1

0,05

R

O

185

Glükol disztearát

100

5 000

0,02

 

 

0,02

0,5

I

O

186

Hidroxil-etil-cellulóz

209

5 000

0,0418

 

 

0,0418

1

P

O

187

Hidroxi-propil-metil-cellulóz

188

5 000

0,0376

 

 

0,0376

1

P

O

188

1-metil-2-pirrolidon

500

1 000

0,5

 

 

0,5

0,05

R

O

189

Xantán gumi

490

1 000

0,49

 

 

0,49

0,05

R

O

190

Trimetil-pentanediol-mono-izobutirát

18

1 000

0,018

3,3

100

0,033

0,05

R

O

191

Benzotriazol

29

1 000

0,029

 

 

0,029

1

P

O

192

Piperidinol-propántrikarboxilát só

100

1 000

0,1

120

100

1,2

0,5

I

O

193

Dietil-aminopropil-DAS

120

1 000

0,12

120

100

1,2

1

P

O

194

Metilbenzamid-DAS

120

1 000

0,12

120

100

1,2

0,5

I

O

195

Pentaeritritol-tetrakisz-fenol-propionát

38

1 000

0,038

 

 

0,038

1

P

O

196

Tömbpolimerer

100

5 000

0,02

 

 

0,02

1

P

N

197

Denatonium-benzoát

13

5 000

0,0026

 

 

0,0026

1

O

O

198

Szukcinát

374

10 000

0,0374

 

 

0,0374

0,05

R

O

199

Poliaszparaginsav sav

528

1 000

0,528

 

 

0,528

0,05

R

N

Nem oldható szervetlen anyag Szervetlen összetevő, amely igen kis mértékben vagy egyáltalán nem oldódik vízben.

B. rész Kritikus hígítási térfogat

A kritikus hígítási térfogatot a következő egyenlet szerint kell kiszámítani:

 

KHT= 1 000 * Σadagolás(i)*LT(i)/TT(i)

 

Adagolás(i)= az i összetevő adagolása g/mosásban vagy egyes esetekben g/100 g termékben kifejezve.

 

LT(i)= az i összetevő lebonthatósági tényezője.

 

TT(i)= az i összetevő toxicitási tényezője.

A DID-JEGYZÉKBEN NEM SZEREPLŐ ÖSSZETEVŐK PARAMÉTERÉRTÉKEINEK MEGHATÁROZÁSÁRA SZOLGÁLÓ ELJÁRÁS

A felsorolt paraméterértékeket általános szabályként valamennyi DID-jegyzékben szereplő összetevőre alkalmazni kell. Ez alól kivételt képeznek az illatanyagok és a színezékek, amelyek esetében kiegészítő vizsgálati eredmények is elfogadhatók (l. az A. rész lábjegyzetét).

A DID-jegyzékben nem szerepelő összetevők esetében az alábbi módszer alkalmazandó

Vízi toxicitás

Az európai ökocímkerendszer keretében a KHT-t a krónikus toxicitás és a krónikus biztonsági tényező alapján kell kiszámolni. Amennyiben nem állnak rendelkezésre krónikus vizsgálati eredmények, az akut toxicitásból és biztonsági tényezőből kell kiindulni.

A krónikus toxicitási tényező (TTkrónikus)

A krónikus toxicitásra vonatkozó ellenőrzött vizsgálati eredmények alapján valamennyi trófikus szintre (halak, rákfélék, algák) vonatkozóan ki kell számolni a középértéket. Ha egy trófikus szinten belül valamely faj esetében több vizsgálati eredmény is rendelkezésre áll, a fajra vonatkozóan először egy középértéket kell kiszámolni, és a trófikus szint középértékének számításakor ezekre a középértékekre kell támaszkodni.

A krónikus toxicitási tényező (TTkrónikus) a számított trófikus szintek legalacsonyabb középértéke.

A TTkrónikus tényezőt a kritikus hígítási térfogat kritériumának számításakor kell alkalmazni.

Az akut toxicitási tényező (TTakut)

Az akut toxicitásra vonatkozó ellenőrzött vizsgálati eredmények alapján ki kell számítani valamennyi trófikus szint (halak, rákfélék, algák) középértékét. Ha egy trófikus szinten belül valamely faj esetében több vizsgálati eredmény is rendelkezésre áll, a fajra vonatkozóan először egy középértéket kell kiszámolni, és a trófikus szint középértékének számításakor ezekre a középértékekre kell támaszkodni.

Az akut toxicitási tényező (TTakut) a trófikus szintek legalacsonyabb középértéke.

A TTakut tényezőt a kritikus hígítási térfogat kritériumának szímításakor kell alkalmazni.

Biztonsági tényező

A biztonsági tényező (BT) a megvizsgált trófikus szintek számától függ, illetve attól, hogy rendelkezésre állnak-e krónikus vizsgálati eredmények. A BT-t a következőképpen kell meghatározni:

Adat

Biztonsági tényező (BT)

Toxicitási tényező (TT)

1 rövid távú L(E)C50

10 000

toxicitás/10 000

2 rövid távú L(E)C50 két trófikus szintbe tartozó fajoknál (halak és/vagy rákfélék és/vagy algák)

5 000

toxicitás/5 000

Legalább 1 rövid távú L(E)C50 az 1. alapteszt mindháom trófikus szintjéből

1 000

toxicitás/1 000

Egy hosszú távú NOEC (halak vagy rákfélék)

100

toxicitás/100

Két hosszú távú NOEC két trófikus szinthez tartozó fajoknál (halak és/vagy rákfélék és/vagy algák)

50

toxicitás/50

Hosszú távú NOEC legalább három, különböző trófikus szintbe tartozó fajnál

10

toxicitás/10

Az anyagok vízi élőlényekre gyakorolt mérgező hatásának vizsgálatára vonatkozó „alapteszteket” a halakon, vízibolhákon (Daphnia) és algákon végzett akut vizsgálatok képezik.

Lebonthatósági tényezők

A lebonthatósági tényezőt a következőképpen kell meghatározni:

1. táblázat: lebonthatósági tényező (LT):

 

LT

Biológiailag gyorsan lebontható (5)

0,05

Biológiailag gyorsan lebontható (6)

0,15

Biológiailag lebontható

0,5

Perzisztens

1

Anaerob biológiai lebonthatóság

Az összetevőnek a következő vegyületkategóriák egyikébe kell tartoznia:

Kategória

Címke

Anaerob módon biológiailag nem lebontható, azaz megvizsgálták és úgy találták, hogy biológiailag nem lebontható

N

Anaerob módon biológiailag lebontható, azaz megvizsgálták és biológiailag lebonthatónak találták, vagy nem vizsgálták meg, de biológiai lebonthatósága analógia stb. alapján bizonyítható.

I

Anaerob biológiai lebonthatóságát nem vizsgálták meg.

0

Aaerob biológiai lebonthatóság

Az összetevőnek a következő vegyületkategóriák egyikébe kell tartoznia:

Kategória

Címke

Biológiailag gyorsan lebontható

R

Biológiailag lebontható, de biológiailag nem bontható le gyorsan

I

Perzisztens

P

Aerob biológiai lebonthatóságát nem vizsgálták meg

O

Nem oldható szervetlen vegyületek

Ha egy összetevő vízben való oldhatósága nagyon alacsony, vagy vízben nem oldható, ezt a benyújtott dokumentációban fel kell tüntetni.


(1)  Ha a krónikus mérgező hatásra vonatkozóan nem áll rendelkezésre megfelelő adat, ezek az oszlopok üresek. Ebben az esetben a TT(krónikus) egyenlő a TT(akut)-tal.

(2)  A kérelmezőknek általános szabályként a jegyzékben szereplő adatokból kell kiindulniuk. Ez alól kivételt képeznek az illatanyagok és a színezékek. Amennyiben a toxicitási adatokat a kérelmező nyújtja be, a TT kiszámítására és a lebonthatóság meghatározására a benyújtott adatok alapján kerül sor. Ellenkező esetben a jegyzékben foglalt értékeket kell alkalmazni.

(3)  

(#)

Toxicitási eredmények hiányában a TT a C 12/14 alkil-szulfát (AS) és a C 16/18 alkil-szulfát (AS) átlagértékei alapján került kiszámításra.

(4)  

(§)

5-kloro-2-metil-4-izotiazolin-3-on és 2-metil-4-izotiazolin-3-on 3:1 arányban vegyítve.

(5)  A homológ anyagok sorozatából álló és a vizsgálat végső lebonthatósági követelményének megfelelő valamennyi felületaktív anyag vagy egyéb összetevő ebbe a kategóriába tartozik tekintet nélkül a 10 napos „ablak”-kritériumnak való megfelelésre.

(6)  Nem felelt meg a 10 napos „ablak”-kritériumnak.

Szervetlen összetevők esetében az LT-t a megfigyelt lebomlási mérték alapján kell megállapítani. Ha az összetevő 5 napon belül lebomlik: LT=0,05, 15 napon belül: LT=0,15 vagy 50 napon belül: LT=0,5.


II.függelék

Az anaerob biológiai lebonthatóság bizonyítása

A következő megközelítés a DID-jegyzékben nem szereplő összetevők esetében az anaerob úton történő biológiai lebonthatósághoz szükséges bizonyíték elkészítéséhez használható.

Indokolt extrapoláció alkalmazása. Egy nyersanyag vizsgálatának eredményeit kell felhasználni a szerkezetileg rokon felületaktív anyagok anaerob úton történő végső biológiai lebonthatóságának extrapolációjához. Amennyiben a DID-jegyzéknek (I. függelék) megfelelően egy felületaktív anyag (vagy homológok egy csoportja) anaerob úton történő biológiai lebonthatósága megerősítést nyert, feltételezhető, hogy egy hasonló típusú felületaktív anyag biológiailag szintén lebontható anaerob úton (pl. a C12-15 A 1-3 EO szulfát (DID-jegyszék száma: 8) anaerob úton biológiailag lebontható, és a C12-15 A 6 EO szulfát anaerob úton történő hasonló biológiai lebonthatósága feltételezhető). Amennyiben egy felületaktív anyag (vagy homológok egy csoportja) anaerob úton történő biológiai lebonthatósága megfelelő vizsgálati módszerrel megerősítést nyert, feltételezhető, hogy egy hasonló típusú felületaktív anyag biológiailag szintén lebontható anaerob úton (pl. az alkil-észter ammónium sói csoportjához tartozó felületaktív anyagok anaerob úton történő biológiai lebonthatóságát megerősítő irodalom felhasználható bizonyítékként egyéb, az alkil-lánc(ok)ban észter-kötéseket tartalmazó, négy tagból álló ammóniumsó hasonló anaerob úton történő biológiai lebonthatóságának megerősítésére).

Az anaerob úton történő biológiai lebonthatóságra vonatkozó szűrővizsgálat. Amennyiben új vizsgálatra van szükség, az OECD 311, ISO 11734, ECETOC 28-as számú (1988. június) vagy ezzel egyenértékű vizsgálati módszert kell alkalmazni

Kisadagos lebonthatósági vizsgálat. Amennyiben új vizsgálat elvégzésére van szükség, valamint az osztályozási vizsgálat során felmerülő kísérleti problémák esetén (pl. a vizsgált anyag toxicitása miatti tilalom) meg kell ismételni a vizsgálatot kis adag felületaktív anyaggal, és meg kell figyelni a lebomlást 14C mérés vagy kémiai elemzés alkalmazásával. A kisadagos vizsgálatokat az OECD 308 (2002. április 24.) vagy egy azzal egyenértékű vizsgálat alkalmazásával kell elvégezni, feltéve hogy a szigorú anaerob körülményeket alkalmazták. A teszteredmények vizsgálatát és értelmezését egy független szakértőnek kell elvégeznie.


III. függelék

A teljesítményvizsgálat keretrendszere

A teljesítményvizsgálat célja a vizsgált termék tisztítóképességének és -kapacitásának a referenciatermékkel való összehasonlítása. A keretrendszer a vizsgálati eljárások széles körét lehetővé teszi, feltéve hogy az alábbi követelmények a vizsgálati eljárás részét képezik. A teszt során a mosogatás kézzel vagy — főleg annak mechanikai része — géppel is végezhető. A vizsgálat étkészlet (pl. edények, tányérok) mosogatásával, illetve étkészlet mosogatása nélkül is végezhető.

A VIZSGÁLATOK SZÁMA

Öt vizsgálati sorozatot kell elvégezni, amelyek során a vizsgált terméket összehasonlítják a referenciatermékkel. Valamennyi vizsgálati sorozat két részvizsgálatból áll: egy a vizsgált termékre, egy pedig a referenciatermékre vonatkozóan. A tíz részvizsgálaton kívül még legalább egy vizsgálatot el kell végezni, amely során nem alkalmazható kézi mosogatószer (vízteszt). Ennek a vizsgálatnak azt kell bebizonyítania, hogy a vizsgált termék tisztítóképessége jobb, mint a tiszta vízé.

A VÍZ PARAMÉTEREI

Valamennyi részvizsgálat során azonos mennyiségű vizet kell használni. A mennyiséget literben kell meghatározni tizedes pontossággal.

A OdH-ban kifejezett vízkeménységnek és a kalcium-magnézium aránynak ismertnek kell lennie.

A vízhőmérsékletnek valamennyi részvizsgálatban azonosnak kell lennie. Azt meg kell mérni a vizsgálat elején, és a teszt során állandó szinten kell tartani. A vizsgálat alatt azonban a vízhőmérséklet csökkenése elfogadható, ha ugyanaz a hőmérséklet-csökkenés valamennyi részvizsgálat esetében tapasztalható.

A VIZSGÁLAT ÉS A REFERENCIATERMÉK PARAMÉTEREI

A referenciatermék lehet piacvezető termék vagy átlalános készítmény.

Piacvezető referenciatermék alkalmazása esetén a szóban forgó terméket azon 3-4 termék közül kell kiválasztani, amelyek a legnagyobb eladási mutatókkal rendelkeznek abban a térségben, ahol az ökocímkés terméket forgalomba kívánják hozni. Ezenkívül a piacvezető referenciaterméket az illetékes testületnek jóvá kell hagynia, és annak márkanevét a közvélemény számára hozzáférhetővé kell tenni.

Általános referenciatermék alkalmazása esetén a szóban forgó termék összetételének a forgalomban lévő termékek összetételét kell tükröznie. Ezenkívül a piacvezető referenciaterméket az illetékes testületnek jóvá kell hagynia, annak pontos összetételének pedig díjmentesen hozzáférhetőnek kell lennie.

A vizsgált termék és a referenciatermék adagolásának valamennyi vizsgálat során az ajánlott adagolásnak kell lennie, amelyet az adott vízmennyiséghez kell igazítani, és tizedes pontossággal kell grammban kimérni. Amennyiben a referenciaterméken nincs feltüntetve ajánlott adagolás, mind a vizsgált termék, mind a referenciatermék esetében ugyanazt a dózist kell alkalmazni.

Adagolási intervallum feltüntetése esetén a vizsgálat során a legkisebb adagot kell alkalmazni.

A mosogatószert össze kell keverni, és vízben teljesen fel kell oldani.

A SZENNYEZŐ ANYAGOK PARAMÉTEREI

Legalább egyféle, főképpen friss állati és növényi zsírból álló szennyező anyagot kell használni.

Valamennyi részvizsgálathoz ugyanazt a szennyező anyagot kell használni.

A szennyező anyag — pl. olívaolaj, marhahúsból származó faggyú stb. — eredetét vagy kémiai összetételét részletesen le kell írni.

A szennyező anyagnak homogénnek és egyenletes eloszlásúnak kell lennie.

A szennyező anyagot egy tételben kell előkészíteni a teljes vizsgálat elvégzéséhez elegendő mennyiségben.

A szubsztrátumra (pl. tányérokra vagy edényekre) felvitt, illetve a mosogatóvízbe kevert szennyező anyag mennyiségének valamennyi részvizsgálat során azonosnak kell lennie, és grammban kell kimérni tizedes pontossággal.

A VIZSGÁLATI ELJÁRÁS

A vizsgálati és referenciatermék nem lehet azonosítható a vizsgálatot végző személyek számára.

Valamennyi részvizsgálat elemeit és szakaszait előre meg kell határozni, és azoknak valamennyi részvizsgálatban azonosnak kell lenniük.

A helyiség hőmérsékletét és páratartalmát mérni kell, és valamennyi részvizsgálat során azonos szinten kell tartani.

A szennyező anyag felvitelének módszerét — elég időt hagyva a száradásra — előre meg kell határozni.

A kézi mosogatás vagy a szennyeződés gépi úton történő eltávolításának rögzített eljárását előre meg kell határozni.

Mind a vizsgált termékkel, mind a referenciatermékkel legalább öt részvizsgálatot kell elvégezni, legalább egy vizsgálatot pedig mosogatószer hozzadása nélkül, vízzel kell elvégezni.

A TISZTÍTÓKAPACITÁS ÉRTÉKELÉSE

A vizsgálatnak olyan eredmények leszűrésével kell zárulnia, amelyek alapján mérhető a termék tisztítókapacitása. A tisztítókapacitást az előre meghatározott telítettségi szint elérése előtt 5 liter vízzel eltávolítható szennyező anyag grammjában kell kifejezni. A telítettség például akkor következik be, amikor már nem figyelhető meg tisztítóhatás, a szennyező anyag a víz felszínén úszik, a habréteg nem fedi be teljesen az adott felületet, vagy a habnak nincs látható nyoma.

A TISZTÍTÓKÉPESSÉG ÉRTÉKELÉSE

A vizsgálatnak olyan eredmények leszűrésével kell zárulnia, amelyek alapján mérhető a termék tisztítóképessége. A tisztítóképesség vizuálisan, optikailag, vagy más releváns módszer alapján mérhető. A mérési módszert — egy esetleges pontrendszert is beleértve — előre meg kell határozni.

ÖSSZEHASONLÍTÁS

A vizsgálat eredménye akkor tekinthető pozitívnak, ha a vizsgált termék tisztítókapacitása és -képessége legalább olyan jó, mint a referenciaterméké.

A vizsgált termék akkor felel meg a teljesítménykövetelményeknek, ha a tesztek legalább 80 %-ában pozitív eredmény születik. A kérelmező statisztikai módszerek alkalmazásához is folyamodhat, és 95 %-os egyoldali konfidenciaintervallum segítségével bizonyíthatja, hogy a vizsgált termék a tesztek 80 %-ában legalább olyan jó, mint a referenciatermék.

A vizsgálatnak be kell bizonyítania, hogy a vizsgált termék tisztítóképessége jobb, mint a tiszta vízé.

DOKUMENTÁCIÓ

Valamennyi vizsgálatról a következő meghatározások szerint kell jelentést tenni. A jelentés az alábbi tételeket tartalmazza:

Ismertetni kell, hogy milyen módszert alkalmaztak avégett, hogy a vizsgált termék és a referenciatermék ne legyen azonosítható a vizsgálatot végző személy(ek) számára.

Meg kell adni a vizsgálati helyiség hőmérsékletét és páratartalmát, valamint le kell írni, hogy a vizsgálatot végző személy(ek) hogyan biztosította/biztosították valamennyi részvizsgálat során e feltételek állandóságát.

Le kell írni a szennyező anyag összetételét, illetve ismertetni kell azt az eljárást, amellyel a szennyező anyag homogén és egyenletes eloszlását biztosították.

Meg kell adni a vízkeménységet, ismertetni kell a meghatározási módszert, illetve meg kell adni a kalcium-magnézium arányt.

Meg kell adni a részvizsgálatok során felhasznált vízmennyiséget, illetve meg kell határozni, hogy a vízhőmérsékletre vonatkozó követelménynek hogyan tettek eleget.

Valamennyi részvizsgálatra vonatkozóan meg kell adni a kézi mosogatószerek tömegmérésének eredményeit, illetve le kell írni a termék vízben történő feloldásának módját.

Le kell írni a szennyező anyag szubsztrátumra (pl. tányérokra vagy edényekre) való felvitelének vagy a mosogatóvízhez való hozzáadásának módját.

Valamennyi részvizsgálatra vonatkozóan meg kell adni a szennyeződés tömegmérésének eredményeit.

Ismertetni kell valamennyi részvizsgálat egyéb elemeit és szakaszait.

Le kell írni, hogy a tisztítókapacitás és -képesség mérése hogyan történt.

Nyers adatok valamennyi vizsgálati sorozatból a tisztítókapacitás és -képesség vonatkozásában kifejezve.

A végső eredmények a vízteszt eredményeit is beleértve (amely során nem alkalmaznak mosogatószert), illetve — adott esetben — az adatok statisztikai értékelése.

A VIZSGÁLATOKRA VONATKOZÓ MEGJEGYZÉS

Az IKW „kézi mosogatószerek tisztítóteljesítményének minőségértékelésére vonatkozó ajánlás” (Nitsch, C. & Hüttmann, G. SÖFW-Journal, 128, Jahrgang 5, 2002) nevű teljesítményvizsgálata és a CHELAB „Folyékony mosószerek: a szennyeződéseltávolító teljesítmény összehasonlító értékelése” elnevezésű vizsgálata (0357. számú belső CHELAB-módszer) megfelel a keretrendszer követelményeinek, feltéve hogy az a tisztítóképesség vizsgálatára is kiterjed.

A dániai fogyasztótájékoztatási ügynökség teljesítményvizsgálata („Kézi mosogatószerek vizsgálata”; dán elnevezés: „Undersøgelse af håndopvaskemidler med FI smuds”, 2003) megfelel a keretrendszer követelményeinek, feltéve hogy az a tisztítókapacitás vizsgálatára is kiterjed.

A CTTN-IREN „Mosási hatékonyság és habzóképesség szennyező anyagok jelenlétében/Edénymosogatási teszt” nevű teljesítményvizsgálata (CTTN-IREN — BP41 —69131 Ecully CEDEX, France) megfelel a keretrendszer követelményeinek, feltéve hogy annyi vizsgálatot végeznek, amennyi a keretrendszerben meghatározásra került.