32004R0873



Hivatalos Lap L 162 , 30/04/2004 o. 0038 - 0039


A Tanács 873/2004/EK rendelete

(2004. április 29.)

a közösségi növényfajta-oltalmi jogról szóló 2100/94/EK rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 308. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére [1],

mivel:

(1) A közösségi növényfajta-oltalmi jogokról szóló, 1994. július 27-i 2100/94/EK tanácsi rendelet [2] a növényfajták vonatkozásában a nemzeti rendszerekkel párhuzamos közösségi rendszert hoz létre, amely lehetővé teszi a Közösség egészében érvényes ipari tulajdonjogok (a továbbiakban: "közösségi növényfajta-oltalmi jogok") megadását.

(2) E közösségi rendszer kialakítása és alkalmazása a "Közösségi Növényfajta-hivatal" (a továbbiakban: "a Hivatal") elnevezésű, jogi személyiséggel rendelkező közösségi hivatal feladata.

(3) A "kényszerengedély" kifejezésnek ugyanazon jelentéssel és tartalommal kell bírnia, mint a jelenlegi "kötelező hasznosítási jog".

(4) Kizárólag a Hivatal jogosult megadni valamely, a közösségi növényfajta-oltalmi jog oltalma alatt álló növényfajta tekintetében a kényszerengedélyt.

(5) A biotechnológiai találmányok jogi oltalmáról szóló, 1998. július 6-i európai parlamenti és tanácsi irányelvvel [3] létrehozott, a biotechnológiai találmányok oltalmára vonatkozó közösségi jogi keret a 12. cikkben megállapítja a kizárólagosságot nem biztosító kényszerengedélyek megadására vonatkozó szabályokat, amennyiben az oltalom alatt álló növényfajták – beleértve a közösségi oltalom alatt álló növényfajtákat is – szabadalmaztatott találmányokat foglalnak magukban, és fordítva.

(6) A 2100/94/EK rendelet 29. cikke – miközben általánosságban előírja a közösségi növényfajtákra vonatkozó kényszerengedélyek közérdekből történő megadását – nem hivatkozik kifejezetten a 98/44/EK irányelv 12. cikkével összhangban nyújtandó engedélyekre.

(7) Figyelembe véve a kölcsönös kényszerengedély-rendszer átláthatósága és összefüggése biztosításának szükségességét, helyénvaló a 2100/94/EK rendelet által előírt szabályok módosítása a 98/44/EK irányelvben előírt kényszerengedélyekre történő kifejezett hivatkozás és az azokhoz kapcsolódó egyedi feltételek megállapítása érdekében.

(8) Figyelembe véve a biotechnológiai találmányok oltalmára vonatkozó, a 98/44/EK irányelvnek megfelelő nemzeti hatályt, biztosítani kell, hogy a nemzeti szabadalom jogosultja növényfajtára vonatkozó kölcsönös kényszerengedélyt csak olyan tagállam(ok)ban kapjon, ahol biotechnológiai találmányra vonatkozó szabadalmat igényelhet.

(9) A Szerződés – a 308. cikkében foglaltakon kívül – nem ír elő az e rendelet elfogadására vonatkozó jogkört,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 2100/94/EK rendelet 29. cikke helyébe a következő szöveg lép:

"29. cikk

Kényszerengedély megadása

(1) A Hivatal valamely személy vagy személyek részére – annak kérelmére vagy kérelmükre – kényszerengedélyt biztosít, kizárólag közérdekből és a 36. cikkben említett Igazgatótanáccsal való egyeztetést követően.

(2) Valamely tagállam, a Bizottság vagy valamely közösségi szinten létrehozott és a Bizottság által nyilvántartásba vett szervezet kérelmére kényszerengedély biztosítható egyes meghatározott követelményeknek megfelelő személyek kategóriája, vagy bármely más személy részére valamely tagállam vagy tagállamok, illetve a Közösség egésze vonatkozásában. A kényszerengedély csak közérdekből és az Igazgatótanács jóváhagyásával adható.

(3) A Hivatal – a kényszerengedélynek az (1), (2), (5) vagy (5a) bekezdés alapján történő megadásával egyidejűleg – meghatározza azokat a tevékenységfajtákat, amelyekre a kényszerengedély kiterjed, valamint az azokra vonatkozó ésszerű feltételeket, és a (2) bekezdésben említett különleges követelményeket. Az ésszerű feltételek meghatározásakor figyelembe kell venni a közösségi növényfajta-oltalmi jogok minden olyan jogosultjának érdekeit, akiket kényszerengedély biztosítása érinthet. Az ésszerű feltételek között szerepelhetnek esetleges időbeli korlátozások, megfelelő jogdíj fizetése a jogosult részére méltányos díjazás címén, továbbá e feltételek bizonyos kötelezettségeket róhatnak a jogosultra, amelyek teljesítése a kényszerengedély felhasználásához szükséges.

(4) A kényszerengedélynek az (1), (2), (5) vagy (5a) bekezdés alapján történő megadását követő minden egyes év elteltekor és a (3) bekezdésben meghatározott esetleges időbeli korlátokon belül az eljárásban részt vevő bármely fél kezdeményezheti a kényszerengedély megadásáról szóló határozat megsemmisítését vagy módosítását. Az ilyen kérelem indoka kizárólag az lehet, hogy a határozat alapjául szolgáló körülményekben időközben változás állt be.

(5) Kérelemre a kötelező hasznosítási jog megadható a jogosult részére alapvető származtatott fajta vonatkozásában is, amennyiben az (1) bekezdésben foglalt feltételek teljesülnek. A (3) bekezdésben említett ésszerű feltételek magukban foglalják a kiindulási fajta jogosultjának méltányos díjazás címén fizetendő megfelelő jogdíjat is.

(5a) Kérelemre kötelező hasznosítási jog adható az oltalom alatt álló növényfajtának a 98/44/EK irányelv 12. cikkének (2) bekezdése szerinti nem kizárólagos használatára a szabadalom szerinti biotechnológiai találmány jogosultja számára, megfelelő jogdíj méltányos díjazás címén történő fizetésével, feltéve hogy a szabadalom jogosultja bizonyítja, hogy:

i. a növényfajta-oltalom jogosultjával a hasznosítási szerződés megkötésére tett kísérlet eredménytelen volt; és

ii. a találmány – az oltalom alatt álló növényfajtával összehasonlítva – számottevő gazdasági jelentőségű technikai fejlődést képvisel.

Amennyiben – annak érdekében, hogy a növényfajta-oltalmi jogát megszerezze vagy hasznosítsa – egy jogosultnak a 98/44/EK irányelv 12. cikkének (1) bekezdésével összhangban egy szabadalmazott találmány kizárólagosságot nem biztosító használatára kényszerengedélyt biztosítottak, kérelemre a szabadalom jogosultja számára a növényfajta hasznosítása céljából ésszerű feltételekkel kizárólagosságot nem biztosító kölcsönös engedélyt adnak.

Az e bekezdésben említett engedély vagy kölcsönös engedély területi hatálya a Közösségnek a szabadalom hatálya által szabályozott területére vagy területeire korlátozódik.

(6) A 114. cikk szerinti végrehajtási szabályok meghatározhatnak más eseteket is példaként az (1), (2) és (5a) bekezdésben említett közérdekre, továbbá megállapíthatják az (1)–(5a) bekezdésben foglalt rendelkezések részletes végrehajtási szabályait.

(7) Közösségi növényfajta-oltalmi jog vonatkozásában a tagállamok nem adhatnak kényszerengedélyt."

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20. napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Luxembourgban, 2004. április 29-én.

a Tanács részéről

az elnök

M. McDowell

[1] 2004. január 13-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

[2] HL L 227., 1994.9.1., 1. o. A legutóbb az 1650/2003/EK rendelettel (HL L 245., 2003.9.29., 28. o.) módosított rendelet.

[3] HL L 213., 1998.7.30., 13. o.

--------------------------------------------------