32001D0405



Hivatalos Lap L 142 , 29/05/2001 o. 0010 - 0017


A Bizottság határozata

(2001. május 4.)

az egészségügyi és háztartási papírtermékekre vonatkozó közösségi ökocímke odaítélésével kapcsolatos ökológiai kritériumok meghatározásáról

(az értesítés a C(2001) 1175. számú dokumentummal történt)

(EGT vonatkozású szöveg)

(2001/405/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a közösségi ökocímke módosított odaítélésének rendszeréről szóló, 2000. július 17-i 1980/2000/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre [1] és különösen annak 3., 4., és 6. cikkére,

mivel:

(1) az 1980/2000/EK rendelet 3. cikke előírja, hogy az ökocímkét olyan termék kaphatja meg, amely termék a tulajdonságai révén jelentősen hozzájárul a legfontosabb környezeti szempontok javításához;

(2) az 1980/2000/EK rendelet 4. cikke előírja, hogy az ökocímke kritériumait termékcsoportonként kell meghatározni;

(3) az 1980/2000/EK rendelet 4. cikke előírja, hogy az ökocímkére vonatkozó kritériumok és az ezekhez a kritériumokhoz kapcsolódó, értékelési és megfelelőség-igazolási követelmények felülvizsgálatát az egyes termékcsoportokra meghatározott kritériumok érvényességi határidejének lejártát megelőzően kellő időben el kell végezni, s a felülvizsgálat eredményeképpen a meghosszabbításra, visszavonásra vagy módosításra vonatkozóan javaslatot kell tenni;

(4) a Bizottság a 98/94/EK határozatban [2] meghatározta az egészségügyi és háztartási papírtermékekre vonatkozó közösségi ökocímke odaítélésével kapcsolatos ökológiai kritériumokat, amelyek az említett határozatnak a 2000/413/EK határozattal [3] módosított 3. cikke értelmében 2001. december 31-én járnak le;

(5) a piacon időközben végbement változások indokolttá teszik a termékcsoport meghatározásának, valamint a 98/94/EK határozatban megállapított ökológiai kritériumoknak a felülvizsgálatát;

(6) indokolt olyan új, öt évre szóló bizottsági határozat elfogadása, amely tartalmazza az e termékcsoportra vonatkozó ökológiai kritériumokat;

(7) indokolt, hogy egy 12 hónapot meg nem haladó korlátozott időszakon belül az e határozatban megállapított új kritériumok mellett, mind a korábban a 98/94/EK határozatban megállapított kritériumok is egyidejűleg érvényben maradjanak annak érdekében, hogy mindazon vállalatoknak, amelyek termékeikre az ökocímkét ennek az új határozatnak az elfogadását megelőzően kapták meg, elegendő idejük legyen termékeiket az új kritériumoknak megfelelően módosítani;

(8) az e határozatban megállapított intézkedéseket az 1980/2000/EK rendelet 6. cikkében az ökocímkékre vonatkozó előírások meghatározásával kapcsolatban megállapított eljárásnak megfelelően dolgozták ki és fogadták el;

(9) az e határozatban megállapított intézkedések összhangban vannak az 1980/2000/EK rendelet 17. cikke szerint létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az "egészségügyi és háztartási papírtermékek" termékcsoportba (a továbbiakban: termékcsoport) az alábbi termékek tartoznak:

Személyes higiéniai célra, folyadékok felitatására, illetve szennyezett felületek tisztítására használt, lapokban vagy tekercsben kiszerelt egészségügyi és háztartási papír. Az egészségügyi és háztartási papírtermékek általában egy vagy több rétegű kreppelt vagy prégelt papírból készülnek. A termék rosttartalma legalább 90 %. A termékcsoportba nem tartoznak bele a laminált papírtermékek és a nedves törlőkendők.

2. cikk

Az 1. cikkben meghatározott termékcsoport környezeti teljesítményét a mellékletben rögzített ökológiai kritériumok alapján értékelik.

3. cikk

A termékcsoport meghatározása és a termékcsoportra vonatkozó kritériumok e határozat hatálybalépésétől számított öt évig érvényesek.

A 2000/413/EK határozattal módosított 98/94/EK határozatban megjelölt termékcsoport-meghatározás és -kritériumok érvényességének határideje oly módon kerül meghosszabbításra, hogy azok az e határozat hatálybalépésétől számított 12 hónapon keresztül maradnak érvényben.

4. cikk

Adminisztratív célra a termékcsoporthoz rendelt kódszám: "004".

5. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2001. május 4-én.

a Bizottság részéről

Margot Wallström

a Bizottság tagja

[1] HL L 237., 2000.9.21., 1. o.

[2] HL L 19., 1998.1.24., 77. o

[3] HL L 155., 2000.6.28., 63. o.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

KERETRENDSZER

Az ökocímkére való jogosultsághoz az egészségügyi és háztartási papírterméknek (a továbbiakban: termék) az 1. cikkben meghatározott termékcsoportba kell tartoznia, és meg kell felelnie az e mellékletbe foglalt kritériumoknak, amit a kritériumokban leírt és a műszaki függelékben meghatározott, a kérelmezés során végzett vizsgálatokkal kell bizonyítani. Ahol megfelelő, egyéb vizsgálati módszer is alkalmazható, ha a kérelmet értékelő illetékes testület elfogadja azok egyenértékűségét (ha például az egyenértékűséget hitelesítési görbén 95 %-os szignifikanciaszint mellett megállapítják). Azokban az esetekben, ahol semmiféle vizsgálatot sem jelöltek meg, illetve úgy jelölik meg, hogy azokat ellenőrzési és megfigyelési célra használják, az illetékes testületek a kérelmező által benyújtott nyilatkozatok és dokumentáció, illetve független szervezet által kiadott igazolások alapján hoznak döntést.

Az illetékes testületek számára ajánlott, hogy vegyék figyelembe az elismert környezetgazdálkodási rendszerek, pl. az EMAS vagy az ISO 14001 alkalmazását a kérelmek elbírálásánál, illetve az e mellékletben szereplő kritériumoknak való megfelelés folyamatos ellenőrzése során. (Megjegyzés: az ilyen környezetgazdálkodási rendszer alkalmazása nem követelmény.)

E kritériumok célja különösen a következők előmozdítása:

- a mérgező vagy egyéb szennyező anyagok vizekbe történő kibocsátásának csökkentése,

- az energiaátalakításból és -felhasználásból eredő környezetkárosító hatások, illetve kockázatok (globális felmelegedés, savasodás, meg nem újuló energiaforrások kimerülése) csökkentése az energiafogyasztás és az ahhoz kapcsolódó, a levegőbe történő kibocsátás csökkentése révén,

- elkötelezettség az erdővédelmet szolgáló felelősségteljes vállalatirányítási elvek alkalmazása mellett,

- a veszélyes vegyszerek használatával kapcsolatos egészségügyi és környezeti károk, illetve kockázatok csökkentése,

- a hulladék mennyiségének lehető legnagyobb mértékű csökkentése, illetve hatékony felhasználása.

A kritériumokat úgy állapítják meg, hogy az elősegítse az alacsonyabb környezeti hatással rendelkező egészségügyi és háztartási papírtermékek címkézését.

ÖKOLÓGIAI KRITÉRIUMOK

1. VÍZBE ÉS LEVEGŐBE TÖRTÉNŐ KIBOCSÁTÁS

i. A KOI, AOX, CO2, fosszilis, és SO2 paraméterekkel kapcsolatos teljesítményt (az egyes paraméterek "együtthatójaként" megjelölt) referenciaértékhez viszonyított terhelési pontokban fejezik ki.

A papírtermékhez kapcsolódó, a vízbe és levegőbe történő teljes kibocsátás a cellulóz és az egészségügyi és háztartási papír különböző gyártási szakaszai során végbement kibocsátások összege.

1. táblázat

Kibocsátási együtthatók és határértékek

| Együttható (E), kg/ADT papír | Határérték (H), kg/ADT papír |

1. Vízbe kibocsátott szerves anyagok, KOI | E1 = 15 | H1 = 40 |

2. Klórozott szerves anyagok, AOX | E2 = 0,2 | H2 = 0,5 |

3. Szén-dioxid, CO2, fosszilis | E3 = 1500 | H3 = 3750 |

4 Kén-oxidok, kén formájában | E4 = 1,0 | H4 = 2,5 |

ii. A terhelési pontokat (T) az 1. egyenletben bemutatott módon kell kiszámítani. Az egyes paraméterek tényleges kibocsátását az adott paraméterre vonatkozó együtthatóval kell elosztani.

Ti = (az i paraméter kibocsátása I)/Ei (1. egyenlet)

iii. A "terhelési pontok összegét", P-t, a 2. egyenletből vezetjük le úgy, hogy a terhelési pontokat hozzáadjuk az egyes paraméterekhez.

P =T1 + T2 + T3 + T4 (2. egyenlet)

iv. Nem kaphat a termék ökocímkét abban az esetben, ha valamely KOI, AOX, CO2, fosszilis vagy SO2 paraméter kibocsátása meghaladja az 1. táblázatban meghatározott határértéket.

v. Az ökocímkére való jogosultsághoz a termékre vonatkozó terhelési pontok összege (P) négynél nem lehet magasabb.

A cellulózgyártó üzemekből kibocsátott AOX (Cl-ként) mennyisége egy tonna légszáraz cellulózban nem haladhatja meg a 0,50 kg-ot.

Abban az esetben, ha a végtermék vágási hulladékot is tartalmaz, a terhelési pontokba bele kell számítani az előállításuk során keletkezett kibocsátást is, függetlenül attól, hogy az előállításra az adott üzemben került-e sor.

Jelenteni kell a cellulóz és egészségügyi és háztartási papír gyártása során előállított egy tonna cellulózra vagy papírra eső vízfogyasztást (Megjegyzés: az adatok a szennyvíz-mennyiségre és a töménységre vonatkozó számítások értékeléséhez szükségesek).

Kénvegyületek: Az elektromos energia termeléséből származó kibocsátást nem kell figyelembe venni.

Széndioxid: fosszilis eredetű széndioxid egy tonna előállított papírra vonatkozóan, beleértve az elektromos energia termeléséből származó kibocsátást (függetlenül attól, hogy arra az adott üzemben került-e sor).

2. ENERGIAFOGYASZTÁS

Az egészségügyi és háztartási papírtermékhez kapcsolódó teljes energiafogyasztást a cellulóz gyártásakor és az egészségügyi és háztartási papír gyártási szakaszaiban felhasznált elektromos áram összegeként kell kiszámítani, és az nem haladhatja meg az alábbi értékeket:

- 11 G joule (3000 kWh) elektromos energiafogyasztás egy tonna előállított papírra.

A kérelmezőnek ebbe az értékbe bele kell számítania a cellulóz és az egészségügyi és háztartási papírtermék előállítása során felhasznált összes elektromos energiát, újrahasznosított papír gyártása esetén, beleértve a festékmentesítést is.

Az elektromos energia az elektromos hálózatból kívülről érkező elektromos energiát, valamint az üzemen belül termelt, nettó elektromos energiát jelenti. Nem kell beszámítani a szennyvíz-kezelésre és a légtisztításra felhasznált elektromos energiát.

3. ROSTANYAGOK – FENNTARTHATÓ ERDŐGAZDÁLKODÁS

A rostanyag lehet farost, újrahasznosított rost [2], illetve nem faalapú egyéb rostanyag.

Erdőből származó primér farostanyag esetében azon erdőkért felelősöknek, amely erdőből a farost származik, a fenntartható erdőgazdálkodást szolgáló elveket és eljárást kell alkalmazniuk. Ezeknek az üzemeknek, illetve a cellulózgyáraknak erre vonatkozó nyilatkozatot, alapszabályt, etikai kódexet vagy igazolást kell készíteniük.

Európán belül a fent említett elveknek és intézkedéseknek összhangban kell állniuk az Európai Erdők Védelméről szóló, Lisszabonban 1998. június 4–8-án tartott Miniszteri Konferencia által jóváhagyott, a fenntartható erdőgazdálkodásról szóló páneurópai operatív iránymutatással. Az Európán kívüli területeken a Rio de Janeiroban, 1992. júniusában az UNCED által elfogadott erdészeti alapelvek, illetve adott esetben a vonatkozó nemzetközi és regionális kezdeményezések (az ITTO, a Montreali Eljárás, a Tarapoto-i Eljárás, az UNEP/FAO Afrika száraz övezetére vonatkozó kezdeményezése) keretében elfogadott fenntartható erdőgazdálkodási előírásokkal és iránymutatásokkal kell összhangban lenniük.

4. VESZÉLYES VEGYI ANYAGOK

Fehérítés: A fehérítéshez klórgáz nem használható. Ez a követelmény nem vonatkozik a klór-dioxid gyártásához és használatához kapcsolódó klórgázra. (Megjegyzés: ez a követelmény az újrahasznosított rostok fehérítésére is vonatkozik; de ez nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a rostokat a megelőző gyártási ciklus során klórgázzal fehérítették.)

Festékmentesítés: A festékmentesítéshez használt vegyszer nem tartalmazhat alkil-fenol-etoxilátokat (APEO-k), illetve az alkil-fenol egyéb származékait. Az alkil-fenol származékok olyan anyagok, amelyek alkil-fenolból származnak.

Nedvesszilárdságot növelő anyagok: A nedvességszilárdságot növelő anyagok nem tartalmazhatnak olyan, a szárazanyag-tartalom 1,0 %-át meghaladó mennyiségű klórtartalmú szerves anyagokat, amelyekre a legutóbb a 2000/33/EK bizottsági irányelvvel [3] módosított 67/548/EGK tanácsi irányelv [4] szerint ténylegesen vagy potenciálisan az alábbi kockázati mondatok vonatkoznak: R 45 (rákot okozhat), R 46 (öröklődő genetikai károsodást okozhat), R 50/53 (nagyon mérgező a vízi szervezetekre, illetve a vízi környezetben hosszantartó károsodást okozhat), R 60 (a fertilitást (fogamzó- vagy nemzőképességet) károsíthatja), illetve R 61 (a születendő gyermekre ártalmas lehet). Ilyen klórtartalmú szerves anyagok például: az epiklórhidrin (ECH), az 1,3-diklór-2-propanol (DCP) és a 3-monoklór-1,2-propán-diol (MCPD).

5. HULLADÉKKEZELÉS

Minden cellulózt, papírt és feldolgozott egészségügyi és háztartási papírt előállító üzemnek rendelkeznie kell a gyártó üzemből származó hulladék [5] és visszamaradó termékek kezelésére szolgáló rendszerrel. A kérelemnek tartalmazni kell a legalább az alábbi előírásoknak megfelelő rendszer leírását vagy dokumentációját:

- rendelkezik az újrahasznosítható anyagot az egyéb hulladéktól elválasztó és hasznosító eljárással,

- rendelkezik egyéb, pl. gőzfejlesztés céljából történő égetés vagy mezőgazdasági felhasználási célú újrahasznosítási eljárással,

- rendelkezik a veszélyes hulladék [6] kezelésére szolgáló eljárással.

6. TERMÉKBIZTONSÁG

Az újrahasznosított rostból, illetve újrahasznosított és új rost keverékéből készült termékeknek eleget kell tenniük az alábbi higiéniai követelményeknek:

Az egészségügyi és háztartási papír nem tartalmazhat a jelzett értékeket meghaladó mennyiségben az alábbiakban felsorolt anyagokat:

Formaldehid | 1 mg/dm2 az EPA 8315A vizsgálati módszernek megfelelően |

Glioxál | 1,5 mg/dm2 az EPA 8315A vizsgálati módszernek megfelelően |

PCB | 2 mg/kg az EPA 8270 vizsgálati módszernek megfelelően |

Minden egészségügyi és háztartási papírterméknek eleget kell tennie az alábbi követelményeknek:

Nyálkásodásgátló szerek és antimikrobiális anyagok: | Az EN 1104 vizsgálati módszernek megfelelően nem gátolja a mikroorganizmusok növekedését |

Festékek és optikai fehérítők: | Nincs festéktelenítés az EN 646/648 vizsgálati módszernek megfelelően (4-es szint szükséges) |

Festékek és tinták: | Az egészségügyi és háztartási papírtermékek gyártása során használt festékek és tinták nem tartalmazhatnak olyan azo-anyagokat, amelyek a műszaki függelék 3. táblázatában felsorolt aminokra bomlanak |

A HASZNÁLATRA VALÓ ALKALMASSÁG

A terméknek a tervezett használatra alkalmasnak kell lennie.

FOGYASZTÓI INFORMÁCIÓK

Az ökocímke második rubrikájában az alábbi információkat kell feltüntetni:

- csökkentett vízszennyezés,

- csökkentett légszennyezés,

- üvegházhatást előidéző gázok csökkentett kibocsátása, és csökkentett elektromos energia felhasználás.

Az ökocímke mellett a gyártó ezen kívül a minimális újrahasznosított rosttartalomra vonatkozóan is nyilatkozhat.

Műszaki függelék: fogalommeghatározások, vizsgálati követelmények és dokumentáció

Általános kibocsátási paraméter

A mérésekhez, illetve a tömegkimutatásokhoz 12 hónapos termelési időszakot kell figyelembe venni. Új, vagy újjáépített gyártóüzem esetén a méréseket legalább az üzem 45 egymást követő napon keresztül történő folyamatos működésére kell alapozni. A mérésnek reprezentatív módon kell tükröznie az adott időszakot.

Abban az esetben, ha valamely termék többféle, eltérő minőségű cellulózból készült, a cellulózgyártásból származó kibocsátási értékeket a felhasznált cellulózfajták súlyozott átlagaként kell kiszámítani. A teljes kibocsátás kiszámításához a cellulózgyártásból származó kibocsátást hozzá kell adni az egészségügyi és háztartási papír gyártásából származó kibocsátáshoz.

A méréseket akkreditált laboratóriumok vagy független vizsgáló intézmények végezhetik el az EN 45001 szabvány alapján.

A cellulóz-, illetve papírgyártó üzem laboratóriuma mindazonáltal elvégezheti a kibocsátás elemzését, amennyiben az alábbi követelményeknek megfelel:

- az illetékes felügyeleti szervek elfogadják a szóban forgó laboratóriumban végzett mintavételt, illetve méréseket, illetve

- a gyártó olyan, az ISO 9001 vagy ISO 9002 által hitelesített minőségbiztosítási rendszerrel rendelkezik, amely kiterjed a mintavétel és az elemzés ellenőrzésére is, illetve

- hivatalos GLP (helyes laboratóriumi gyakorlat) jóváhagyással rendelkező laboratórium.

A vízbe történő kibocsátások mérését szűretlen vagy leülepedetlen mintán kell elvégezni a kezelést követően az üzemben vagy a közüzemi csatornahálózatba történő kibocsátáskor a közüzemi szennyvíztisztító telepen történő kezelést megelőzően. Utóbbi esetben a közüzemi szennyvíztisztító telepen történő kezelést megelőzően mért értéket a szennyvíztisztító telep átlagos tisztításának megfelelő tényezővel csökkenteni kell. A gyárba érkező vízben mért szintet le lehet vonni a folyamat során keletkezett, a gyárat elhagyó kibocsátási szintből.

A KOI-t az ISO 6060, 1989-es második kiadásának megfelelően kell mérni.

Az AOX-t az ISO 9562-nek megfelelően kell mérni.

Egyéb vizsgálati módszerek is elfogadhatóak, ha a kérelmeket elbíráló illetékes testület azok egyenértékűségét elfogadja (ha például az egyenértékűséget hitelesítési görbén 95 %-os szignifikanciaszint mellett megállapítják).

Az AOX-t az olyan folyamatoknál kell mérni, ahol a cellulóz fehérítéséhez klórvegyületeket használnak. Ennek értelmében nem kell AOX-t mérni az alábbi esetekben:

- a nem integrált papírgyártásból származó szennyvízben, illetve

- a fehérítés nélküli cellulózgyártásból származó szennyvízben, illetve

- abban az esetben, ha a fehérítést klórmentes anyagokkal végzik.

Kénoxidok

A kérelmezőnek el kell készíteni a kénvegyületek levegőbe történő kibocsátásáról szóló kimutatást. Ebben a kimutatásban az energiatermeléshez kapcsolódó kibocsátásnak, kivéve a cellulóz és a papír gyártásához kapcsolódó összes kibocsátásnak, szerepelnie kell. A méréseknek ki kell terjedniük a regenerálókazánokra, mészégető kemencékre, gőzfejlesztő kazánokra és az erős szagú gázok égetésére szolgáló kemencékre. A diffúz kibocsátást is mérni kell.

Szén-dioxid

A kérelmezőnek el kell készítenie a szén-dioxid levegőbe történő kibocsátásáról szóló kimutatást. Ebben a kimutatásban a cellulóz és a papír gyártásához felhasznált összes, nem megújuló tüzelőanyagnak szerepelnie kell, beleértve a hálózati villamos energia termeléséhez kapcsolódó kibocsátást is. A tüzelőanyagok CO2, fosszilis kibocsátásával kapcsolatos számításokban a 2. táblázatban feltüntetett kibocsátási tényezőket kell használni.

2. táblázat

Nem megújuló tüzelőanyagok CO2, fosszilis-nak megfelelő kibocsátási szintjei

Tüzelőanyag | CO2, fosszilis kibocsátás | Egység |

Szén | 95 | g CO2, fosszilis/MJ |

Nyersolaj | 73 | g CO2, fosszilis/MJ |

Fűtőolaj 1 | 74 | g CO2, fosszilis/MJ |

Fűtőolaj 2–5 | 77 | g CO2, fosszilis/MJ |

Gázolaj | 69 | g CO2, fosszilis/MJ |

Földgáz | 56 | g CO2, fosszilis/MJ |

Hálózati villamos energia | 400 | g CO2, fosszilis/MJ |

A hálózati villamos energia esetén a táblázatban feltüntetett értéket kell alkalmazni az Európai Unióban található valamennyi üzemre. Az Európai Unión kívül található üzemek esetén a kérelmező dokumentációt nyújthat be, amelyben megjelöli a villamosenergia-szolgáltatójától származó villamos energiára vonatkozó átlagértéket, és a táblázatban szereplő érték helyett ezt az értéket használhatja.

Erdőgazdálkodás L. a 3. kritériumot.

Veszélyes kémiai vegyületek

A kérelmezőnek minden cellulózszállítótól nyilatkozatot kell beszereznie arra vonatkozóan, hogy a cellulóz fehérítéséhez nem használtak klórgázt.

A kérelmező minden cellulózszállítótól nyilatkozatot szerez be arra vonatkozóan, hogy a festékmentesítési eljárás során nem használtak alkil-fenol-etoxilátokat, illetve egyéb alkil-fenol származékokat.

A kérelmező felsorolást készít és nyújt be a papírgyártás során a késztermék nedvességszilárdsága érdekében használt termékekről. A felsorolásnak tartalmaznia kell a termék márkanevét, a felhasználási területet, a szállító megnevezését, címét és telefonszámát. A kérelmező ezen a felsoroláson kívül nyilatkozatot nyújt be a 67/548/EGK tanácsi irányelv értelmében a környezetre vagy az egészségre veszélyesnek minősített klórtartalmú szervesanyag-tartalomról, pl. az epiklórhidrin (ECH), 1,3-diklór-2-propanol (DCP) és a 3-monoklór-1,2-propán-diol (MCPD) tartalomról.

Hulladékkezelés l. az 5. kritériumot.

Termékbiztonság

Az egészségügyi és háztartási papírtermék gyártójának dokumentálnia kell az egészségügyi és háztartási papír késztermék vizsgálati eredményeit, a dokumentációban feltüntetve az alábbi anyagokra vonatkozó adatokat: formaldehid, glioxál, PCB, nyálkásodásgátló szerek, mikrobaölő anyagok, festékek és optikai fehérítők.

3. táblázat

A 6. kritériumban felsorolt aminok

Amin | CAS-szám |

4-amino-azo-benzén | 60-09-3 |

o-anizidin | 90-04-0 |

4-amino-difenil | 92-67-1 |

benzidin | 92-87-5 |

4-klór-o-toluidin | 95-69-2 |

2-naftil-amin | 91-59-8 |

o-amino-azotoluén | 97-56-3 |

2-amino-4-nitro-toluén | 99-55-8 |

p-klóranilin | 106-47-8 |

2,4-diamino-anizol | 615-05-4 |

4,4′-diamino-difenil-metán | 101-77-9 |

3,3′-diklór-benzidin | 91-94-1 |

3,3′-dimetoxi-benzidin | 119-90-4 |

3,3′-dimetil-benzidin | 119-93-7 |

3,3′dimetil-4,4′-diamino-difenil-metán | 838-88-0 |

p-krezidin | 120-71-8 |

4,4′-metilén-bisz-(2-klóranilin) | 101-14-4 |

4,4′-oxidianilin | 101-80-4 |

4,4′-tio-dianilin | 139-65-1 |

o-toluidin | 95-53-4 |

2,4-diamino-toluén | 95-80-7 |

2,4,5-trimetil-anilin | 137-17-7 |

2,4-xilidin | 95-68-1 |

4,6-xilidin | 87-62-7 |

Használatra való alkalmasság

A kérelmező igazolja a termék tervezett használatra való alkalmasságát. Az igazolás lehet a megfelelő ISO vagy CEN vizsgálati eljárások eredménye, de tartalmazhatja az adott ország vizsgálati eljárásai, illetve az üzem saját laboratóriumában elvégzett vizsgálatok eredményeit is. A kérelemhez mellékelni kell a vizsgálati eljárásra vonatkozó adatokat.

[2] Újrahasznosított rostok: használt papírtermékekből, vagy a papírgyártás során keletkezett hulladékból nyert rostok; Az újrahasznosított papír és karton szabványos fokozatainak európai listájában (European list of standard grades of recovered paper and board) meghatározott fokozatok szerint, (CEPI, 1999. február). A papírgyárakból származó selejtpapír nem számít újrahasznosított rostnak.

[3] HL L 136., 2000.6.8, 90. o.

[4] HL L 196., 1967.8.16, 1. o.

[5] Az adott cellulóz-, és papírgyárak esetében illetékes testületek határozzák meg.

[6] Az adott cellulóz-, és papírgyárak esetében illetékes testületek határozzák meg.

--------------------------------------------------