26.7.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 222/22


A PÁN-EUROMEDITERRÁN PREFERENCIÁLIS SZÁRMAZÁSI SZABÁLYOKRÓL SZÓLÓ REGIONÁLIS EGYEZMÉNY VEGYES BIZOTTSÁGÁNAK 1/2014 HATÁROZATA

(2014. május 21.)

az eljárási szabályzatának elfogadásáról

(2014/503/EU)

A VEGYES BIZOTTSÁG,

tekintettel a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezményre és különösen annak 3. cikkére,

mivel:

(1)

A pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény (a továbbiakban: „az egyezmény”) 2012. december 1-jén lépett hatályba.

(2)

Az egyezmény 3. cikkének (1) bekezdése létrehozott egy vegyes bizottságot, amelyben valamennyi szerződő fél képviselteti magát.

(3)

Az egyezmény 3. cikkének (4) bekezdése értelmében a vegyes bizottság elfogadja saját eljárási szabályzatát,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény vegyes bizottságának eljárási szabályzata – e határozat melléklete szerint – ezennel elfogadásra kerül.

2. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2014. május 21-én.

a vegyes bizottság részéről

az elnök

P.-J. LARRIEU


MELLÉKLET

A PÁN-EUROMEDITERRÁN PREFERENCIÁLIS SZÁRMAZÁSI SZABÁLYOKRÓL SZÓLÓ REGIONÁLIS EGYEZMÉNY ÁLTAL LÉTREHOZOTT VEGYES BIZOTTSÁG ELJÁRÁSI SZABÁLYZATA

1. cikk

Összetétel

(1)   A vegyes bizottság (a továbbiakban: „a bizottság”) a következő felek képviselőiből áll:

a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény (a továbbiakban: „az egyezmény”) 1. cikkének (3) bekezdésében említett azon szerződő felek, amelyek tekintetében az egyezmény hatályba lépett, valamint

az egyezmény 5. cikkének (6) bekezdése értelmében az egyezményhez hivatalosan csatlakozott szerződő felek,

a továbbiakban: „azon szerződő felek, amelyek tekintetében az egyezmény hatályba lépett”.

Azon szerződő felek, amelyek tekintetében az egyezmény hatályba lépett, szavazati joggal rendelkeznek. Minden egyes szerződő felet egy szavazat illet meg.

(2)   Az egyezmény 1. cikkének (3) bekezdésében említett azon szerződő felek, amelyek tekintetében az egyezmény még nem lépett hatályba, valamint a bizottság által az egyezményhez történő csatlakozásra meghívott harmadik országok az 5. cikk (9) bekezdése értelmében megfigyelői státusszal rendelkeznek a bizottságban.

E szerződő felek (a továbbiakban: „megfigyelői státusszal rendelkező szerződő felek”) szavazati joggal nem rendelkeznek, azonban aktívan részt vehetnek a bizottság vitafórumában, és javaslatokat nyújthatnak be.

(3)   A bizottságban az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA), az Agadiri Megállapodás és a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (CEFTA) titkársága is megfigyelői státusszal rendelkezik. Ezek a megfigyelők szavazati joggal nem rendelkeznek, azonban aktívan részt vehetnek a bizottság vitafórumában, és javaslatokat nyújthatnak be.

Szükség esetén a bizottság eseti alapon további megfigyelőket is meghívhat, amennyiben azt egyik szerződő fél sem ellenzi. Ezek a megfigyelők szavazati joggal nem rendelkeznek, azonban aktívan részt vehetnek a bizottság vitafórumában.

(4)   A bizottsági üléseket megelőzően az (1)–(3) bekezdésben említett bizottsági tagok (a továbbiakban: „a bizottság tagjai”) írásban tájékoztatják a titkárságot küldöttségük összetételéről. A küldöttek létszáma főszabályként nem haladhatja meg küldöttségenként a három főt. Az összetételben bekövetkező változásokról a titkárságot legkésőbb az ülés előtti hetedik naptári napon írásban értesíteni kell.

2. cikk

Elnök

A bizottság elnöki tisztét az Európai Bizottság (a továbbiakban: „a Bizottság”) egy képviselője tölti be.

3. cikk

Titkárság

A Bizottság biztosítja a bizottság, valamint adott esetben a 13. cikk értelmében létrehozott albizottságok és munkacsoportok titkárságát.

4. cikk

Levelezés

(1)   A bizottsággal összefüggő levelezést a Bizottsághoz, a bizottság elnökének címezve, lehetőleg elektronikus úton kell benyújtani.

(2)   A bizottság tagjaihoz a titkárság – szintén elsősorban elektronikus úton – juttatja el a leveleket.

5. cikk

Ülések

(1)   A bizottság üléseit az elnök hívja össze saját kezdeményezésére vagy valamely szerződő fél kérésére.

(2)   Az ülésekre Brüsszelben kerül sor; amennyiben egyik szerződő fél sem ellenzi, azokat más helyszínen is megrendezhetik.

(3)   Az elnök mindent megtesz azért, hogy az ülések időpontja egyik szerződő fél esetében se essen munkaszüneti napra. Ennek érdekében a szerződő felek minden naptári év végéig megküldhetik a következő évben esedékes hivatalos munkaszüneti napjaik jegyzékét a titkárságnak.

(4)   Az ülésekre szóló meghívót legalább egy hónappal az ülést megelőzően megküldik a bizottság minden tagjának.

(5)   A bizottság ellenkező döntése hiányában a bizottsági ülések nem nyilvánosak.

6. cikk

Napirend

(1)   Az elnök elkészíti az ülések előzetes napirendjét.

(2)   Az előzetes napirendet lehetőleg legkésőbb egy hónappal az ülést megelőzően megküldik a bizottság minden tagjának.

(3)   A napirend további fő napirendi pontokkal bővíthető, amennyiben azokat legkésőbb az ülés előtt 15 naptári nappal benyújtják az elnöknek. Az előzetes napirend „egyéb” napirendi pontokkal bővíthető, ha azt a napirend elfogadása előtt kérelmezik.

(4)   Amennyiben azt egyik szerződő fél sem ellenzi, a bizottság az ülések kezdetén elfogadja a napirendet.

7. cikk

Jegyzőkönyv

(1)   Az elnök felelőssége mellett minden ülésről jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyv tartalmazza a bizottság egyes napirendi pontokra vonatkozó ajánlásait és következtetéseit, valamint mellékletben az ülésen benyújtott dokumentumokat és a résztvevők jegyzékét.

(2)   Az elnök haladéktalanul, de legkésőbb az ülést követő egy hónap elteltével megküldi a jegyzőkönyvtervezetet a bizottság tagjainak.

A bizottság tagjai legkésőbb a jegyzőkönyvtervezet megküldésétől számított egy hónapig, írásban teszik meg észrevételeiket az elnöknek. Véleménykülönbség esetén a bizottság megvitatja az ügyet. Ha a bizottság nem jut megegyezésre, a vonatkozó észrevételeket csatolni kell a végleges jegyzőkönyvhöz.

8. cikk

Végrehajtás és a viták rendezése

(1)   Azon szerződő felek, amelyek tekintetében az egyezmény hatályba lépett, eszmecserét folytatnak az egyezmény végrehajtása és alkalmazása során gyűjtött tapasztalatokról és felmerült problémákról.

(2)   Az egyezmény I. függelékének 33. cikke értelmében a bizottság mindenki számára elfogadható megoldást keres az egyezmény értelmezésével összefüggő viták tekintetében.

9. cikk

Az egyezmény igazgatása

(1)   Azon szerződő felek, amelyek tekintetében az egyezmény hatályba lépett, értesítik a bizottságot az egymással megkötött, az egyezményre hivatkozó szabadkereskedelmi megállapodásokról, és értesítik a titkárságot arról, hogy az egyezmény mely időponttól alkalmazandó ezekre a szabadkereskedelmi megállapodásokra.

A titkárság megteszi a szükséges lépéseket a kumuláció alkalmazásához szükséges követelmények teljesítéséről szóló értesítéseknek az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő közzététele érdekében.

(2)   Azon szerződő felek, amelyek tekintetében az egyezmény hatályba lépett, tájékoztatják a bizottságot a szerződő felek közötti szabadkereskedelmi megállapodások minden olyan módosításáról, amely befolyásolhatja a diagonális kumuláció alkalmazásának feltételeit.

10. cikk

Új szerződő felek csatlakozása

(1)   A valamely harmadik ország részéről a letéteményes által benyújtott írásbeli csatlakozási kérelmeket a bizottság főszabályként az ilyen kérelem kézhezvételét követő ülésen bírálja el.

(2)   A bizottság mérlegeli, hogy a csatlakozó szerződő fél és más szerződő felek közötti szabadkereskedelmi megállapodások megkötéséig szükség van-e átmeneti intézkedésekre, különösen a csatlakozó szerződő féllel összefüggő kumulációval kapcsolatos bizonytalanságok elkerülése érdekében.

11. cikk

Az eljárási szabályzat és az egyezmény módosításai

(1)   A bizottság eljárási szabályzata bármely olyan szerződő fél kérésére felülvizsgálható, amely tekintetében az egyezmény hatályba lépett.

(2)   Ha a szerződő felek módosítják az egyezmény II. mellékletében említett valamely különös rendelkezést, vagy ha két szerződő fél ilyen különös rendelkezést fogad el, az érintett felek megküldik a titkárságnak a vonatkozó módosítást.

(3)   A titkárság az egyezmény (beleértve annak függelékeit) bizottság által elfogadott módosításairól tájékoztatja a letéteményest és a szerződő feleket.

12. cikk

Határozatok és ajánlások

(1)   A határozatokat és ajánlásokat a bizottság ülésén jelen lévő vagy képviselt azon szerződő felek, amelyek tekintetében az egyezmény hatályba lépett, szavazás útján fogadják el. A határozatképességhez a szerződő felek kétharmadának szavazata szükséges.

A tartózkodás nem zárja ki az egyhangú döntést igénylő aktusok bizottság általi elfogadását.

Minden olyan szerződő fél, amely tekintetében az egyezmény hatályba lépett, legfeljebb még egy olyan szerződő felet képviselhet, amely tekintetében az egyezmény hatályba lépett. A képviselt szerződő fél az ülés előtt írásban értesíti az elnököt a képviselet tényéről.

Azon szerződő felek, amelyek tekintetében az egyezmény hatályba lépett, messzemenően figyelembe veszik a megfigyelői státusszal rendelkező szerződő felek véleményét.

(2)   A bizottság határozatait és ajánlásait számmal, az elfogadás dátumával és a határozat, illetve az ajánlás tárgyára utaló címmel kell jelölni.

(3)   A szerződő felek saját hivatalos nyelvükön vagy nyelveiken és hivatalos lapjukban vagy lapjaikban, belső szabályzatukkal összhangban közzétehetik a bizottság által elfogadott határozatokat és ajánlásokat.

(4)   Sürgős téma esetén, amennyiben az ülést nem lehet összehívni, a bizottság írásbeli eljárás útján is elfogadhat határozatokat és ajánlásokat, ha ehhez azon szerződő felek, amelyek tekintetében az egyezmény hatályba lépett, hozzájárulnak. Az ilyen írásbeli eljárásra az (1) bekezdés alkalmazandó.

Az elnök különösen akkor kérheti ki írásbeli eljárás útján a bizottság jóváhagyását, ha a határozat vagy ajánlás tervezetét a bizottság valamely ülésén már megvitatták.

Ebben az esetben az elnök az összes érdekeltnek megküldi jóváhagyásra a javasolt határozat- vagy ajánlástervezetet, a téma sürgőssége szerint kijelölve az észrevételek és álláspontok benyújtásának határidejét.

Azon szerződő felek, amelyek tekintetében az egyezmény hatályba lépett, a megadott határidőig értesítik a titkárságot arról, hogy egyetértenek-e az érintett határozat vagy ajánlás elfogadásával. Amennyiben valamely olyan szerződő fél, amely tekintetében az egyezmény hatályba lépett, a határidő leteltéig nem jelzi, hogy ellenzi a határozat- vagy ajánlástervezetet, úgy tekintik, hogy az hallgatólagosan jóváhagyta a javasolt határozat- vagy ajánlástervezetet.

Az elnök haladéktalanul, de legkésőbb a határidő lejártát követő 14 naptári nap elteltével tájékoztatja az összes szerződő felet az írásbeli eljárás eredményéről.

13. cikk

Albizottságok és munkacsoportok

(1)   Az egyezmény 3. cikkének (5) bekezdése értelmében létrehozott albizottságok és munkacsoportok ajánlásokat tehetnek, határozatokat készíthetnek elő, és egyéb olyan feladatokat végezhetnek, amelyekkel a bizottság megbízza őket.

(2)   Az albizottságok és munkacsoportok rendszeresen, a bizottsági ülések előtt legalább egy hónappal jelentést tesznek a bizottságnak.

(3)   A megfigyelő státusszal rendelkező szerződő felek és az 1. cikk (3) bekezdésében említett megfigyelők szintén megfigyelői státusban képviseltethetik magukat bármely albizottságban és munkacsoportban.

14. cikk

Hivatalos nyelv

(1)   A bizottság munkanyelve az angol és a francia.

(2)   A bizottsághoz a határozattervezeteket mind angol, mind francia nyelven be kell nyújtani.

15. cikk

Hatálybalépés

Ez az eljárási szabályzat az elfogadásának napján lép hatályba.