02021D0698 — HU — 20.03.2023 — 001.001
Ez a dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű és nem vált ki joghatást. Az EU intézményei semmiféle felelősséget nem vállalnak a tartalmáért. A jogi aktusoknak – ideértve azok bevezető hivatkozásait és preambulumbekezdéseit is – az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett és az EUR-Lex portálon megtalálható változatai tekintendők hitelesnek. Az említett hivatalos szövegváltozatok közvetlenül elérhetők az ebben a dokumentumban elhelyezett linkeken keresztül
Módosította:
▼B
▼M1
A TANÁCS (KKBP) 2021/698 HATÁROZATA
(2021. április 30.)
az uniós űrprogram és az uniós biztonságos konnektivitási program keretében kiépített, üzemeltetett és használt, az Unió biztonságát esetleg befolyásoló rendszerek és szolgáltatások biztonságáról és a 2014/496/KKBP határozat hatályon kívül helyezéséről
▼B
1. cikk
(1)
Ez a határozat meghatározza azokat a hatásköröket, amelyeket a Tanácsnak és a főképviselőnek gyakorolnia kell:
▼M1
a)
annak érdekében, hogy elhárítson az Unió, illetve egy vagy több tagállam biztonságát érő olyan fenyegetést vagy mérsékeljen az Unió, illetve egy vagy több tagállam alapvető érdekeit súlyosan sértő olyan kárt, amely az uniós űrprogram vagy az uniós biztonságos konnektivitási program (a továbbiakban: a programok) komponensei keretében létrehozott rendszerek és nyújtott szolgáltatások kiépítéséből, üzemeltetéséből vagy használatából ered; vagy
▼B
b)
abban az esetben, ha e rendszerek bármelyikének üzemeltetését vagy az említett szolgáltatások nyújtását fenyegetés éri.
▼M1
(2)
E határozat végrehajtása során kellően figyelembe kell venni a programok komponensei közötti különbségeket, különösen a programok szempontjából releváns érzékelők, rendszerek, illetve egyéb kapacitások feletti tagállami fennhatóság és ellenőrzés tekintetében.
▼B
2. cikk
(1)
Ilyen fenyegetés esetén – esettől függően – a tagállamok, a Bizottság, az Európai Unió Űrprogramügynöksége (a továbbiakban: az Ügynökség) vagy a biztonság nyomon követésére az (EU) 2021/696 rendelet 34. cikke (4) bekezdésével összhangban kijelölt bármely struktúra (a továbbiakban: a biztonság nyomon követésére kijelölt struktúra) haladéktalanul tájékoztatják a főképviselőt minden rendelkezésükre álló, általuk relevánsnak tartott információról.
(2)
A főképviselő haladéktalanul tájékoztatja a Tanácsot a fenyegetésről és annak az Unió vagy egy vagy több tagállam biztonságára, valamint az érintett rendszerek üzemeltetésére vagy az érintett szolgáltatások nyújtására potenciálisan gyakorolt hatásáról.
3. cikk
(1)
A főképviselő javaslata alapján a Tanács egyhangúlag eljárva dönt az Ügynökségnek vagy adott esetben bármely, a biztonság nyomon követésére kijelölt struktúrának adandó szükséges utasításokról.
▼M1
(2)
Az Ügynökség vagy a vonatkozó, a biztonság nyomon követésére kijelölt struktúra és a Bizottság tanácsot ad a főképviselő számára arra vonatkozóan, hogy várhatóan milyen szélesebb körű hatást fognak gyakorolni a programok komponensei keretében létrehozott rendszerekre és nyújtott szolgáltatásokra azok az utasítások, amelyeket a főképviselő javasolni szándékozik a Tanácsnak az (1) bekezdés alapján.
▼B
(3)
A főképviselő (1) bekezdésben említett javaslatának tartalmaznia kell a javasolt utasítások hatásvizsgálatát.
(4)
Adott esetben a Politikai és Biztonsági Bizottság (PBB) véleményt ad a Tanács részére a javasolt utasításokról.
4. cikk
(1)
Amennyiben a helyzet sürgőssége azonnali intézkedést tesz szükségessé még azt megelőzően, hogy a Tanács a 3. cikk (1) bekezdése alapján határozatot hozott volna, a főképviselő felhatalmazással rendelkezik arra, hogy az Ügynökségnek vagy a vonatkozó, biztonság nyomon követésére kijelölt struktúrának kiadja a szükséges ideiglenes utasításokat. A főképviselő utasíthatja az Európai Külügyi Szolgálat főtitkárát arra, hogy a nevében ilyen utasításokat adjon ki az Ügynökségnek vagy a vonatkozó, a biztonság nyomon követésére kijelölt struktúrának.
(2)
A főképviselő haladéktalanul tájékoztatja a Tanácsot és a Bizottságot az (1) bekezdés alapján adott utasításokról.
(3)
A Tanács a lehető legrövidebb időn belül megerősíti, módosítja vagy visszavonja a főképviselő ideiglenes utasításait.
(4)
A főképviselő folyamatosan felülvizsgálja az ideiglenes utasításokat, és szükség szerint módosítja, illetve – ha már nem szükséges azonnali intézkedés – visszavonja azokat. Az ideiglenes utasítások a kiadásuktól számított négy héttel vagy a Tanácsnak a (3) bekezdés szerinti határozata időpontjában érvényüket vesztik.
5. cikk
▼M1
(1)
Az azt követő egy éven belül, hogy az (EU) 2021/696 rendelet 107. cikke (1) bekezdésének e) pontja alapján létrehozott bizottság biztonsági formációja a Bizottság által az (EU) 2021/696 rendelet 107. cikkének (3) bekezdésében említett eljárás keretében az említett rendelet 34. cikkének (2) bekezdése alapján végrehajtott kockázat- és fenyegetettségelemzés alapján meghatározta, hogy a programok egy adott komponense alapján létrehozott rendszer vagy nyújtott szolgáltatás, vagy mindkettő biztonsági szempontból érzékeny-e, a főképviselő elkészíti és jóváhagyásra benyújtja a PBB-nek az e határozatban az érintett rendszer vagy szolgáltatás vagy mindkettő tekintetében megállapított rendelkezések gyakorlati végrehajtására vonatkozó szükséges operatív eljárásokat. E célból a tagállamok, a Bizottság, az Ügynökség és adott esetben a vonatkozó, a biztonság nyomon követésére kijelölt struktúra szakértői támogatást nyújtanak a főképviselőnek.
▼B
(2)
Az (1) bekezdésben említett operatív eljárások magukban foglalhatnak előre meghatározott, adott esetben az Ügynökség vagy bármely vonatkozó, a biztonság nyomon követésére kijelölt struktúra által végrehajtandó utasításokat is.
(3)
A főképviselő az operatív eljárásokat legalább kétévente, különösen az e határozat végrehajtásával kapcsolatos éves gyakorlatot követően a tanulságok levonását célzó folyamat eredményeként, vagy a tagállamok kérésére felülvizsgálja, és jóváhagyás céljából benyújtja a PBB-nek.
(4)
A főképviselő évente legalább egyszer tájékoztatja a PBB-t az e határozat gyakorlati végrehajtása érdekében végzett, folyamatban lévő tevékenységekről.
6. cikk
(1)
Az Unió vagy az Unió és tagállamai által kötött nemzetközi – többek között a kormányzati ellenőrzésű szolgáltatáshoz az 1104/2011/EU határozat 3. cikkének (5) bekezdése szerint hozzáférést biztosító – megállapodásokkal összhangban a főképviselő e határozat végrehajtása céljából jogosult együttműködésre irányuló igazgatási megállapodásokat kötni harmadik államokkal. Az igazgatási megállapodásokat a Tanács egyhangú döntéssel hagyja jóvá.
(2)
Amennyiben az igazgatási megállapodások szükségessé teszik az uniós minősített adatokhoz való hozzáférést, a minősített adatok átadását vagy cseréjét az alkalmazandó biztonsági szabályoknak megfelelően kell jóváhagyni.
7. cikk
A Tanács e határozat hatálybalépésének időpontjától számított legkésőbb három éven belül vagy valamely tagállam kérésére felülvizsgálja és – amennyiben szükséges – módosítja az e határozatban előírt szabályokat és eljárásokat.
8. cikk
A tagállamok meghozzák az ahhoz szükséges intézkedéseket, hogy a hatáskörükbe tartozó területen biztosítsák e határozat végrehajtását, többek között az (EU) 2021/696 rendelet 34. cikke (6) bekezdésének a) pontjával összhangban. A tagállamok e célból egy vagy több kapcsolattartó pontot jelölnek ki, amelynek, illetve amelyek feladata az adott fenyegetés operatív kezelésének segítése. E kapcsolattartó pontok természetes vagy jogi személyek is lehetnek.
9. cikk
A 2014/496/KKBP határozat hatályát veszti.
A 2014/496/KKBP határozat értelmében a Galileo-rendszer tekintetében kidolgozott operatív eljárások e határozat alapján való naprakésszé tételükig alkalmazandók maradnak.
10. cikk
Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.
Ezt a határozatot 2021. január 1-jétől kell alkalmazni.