02018R0956 — HU — 22.09.2021 — 004.001
Ez a dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű és nem vált ki joghatást. Az EU intézményei semmiféle felelősséget nem vállalnak a tartalmáért. A jogi aktusoknak – ideértve azok bevezető hivatkozásait és preambulumbekezdéseit is – az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett és az EUR-Lex portálon megtalálható változatai tekintendők hitelesnek. Az említett hivatalos szövegváltozatok közvetlenül elérhetők az ebben a dokumentumban elhelyezett linkeken keresztül
|
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2018/956 RENDELETE (2018. június 28.) az új nehézgépjárművek CO2-kibocsátásának és tüzelőanyag-fogyasztásának nyomon követéséről és bejelentéséről (HL L 173, 2018.7.9., 1. o) |
Módosította:
|
|
|
Hivatalos Lap |
||
|
Szám |
Oldal |
Dátum |
||
|
A BIZOTTSÁG (EU) 2019/888 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2019. március 13.) |
L 142 |
43 |
29.5.2019 |
|
|
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2019/1242 RENDELETE (2019. június 20.) |
L 198 |
202 |
25.7.2019 |
|
|
A BIZOTTSÁG (EU) 2020/1589 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2020. július 22.) |
L 360 |
4 |
30.10.2020 |
|
|
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1429 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2021. május 31.) |
L 309 |
1 |
2.9.2021 |
|
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2018/956 RENDELETE
(2018. június 28.)
az új nehézgépjárművek CO2-kibocsátásának és tüzelőanyag-fogyasztásának nyomon követéséről és bejelentéséről
(EGT-vonatkozású szöveg)
1. cikk
Tárgy
Ez a rendelet az Unióban nyilvántartásba vett új nehézgépjárművek CO2-kibocsátásának és tüzelőanyag-fogyasztásának nyomon követésére és bejelentésére vonatkozó rendelkezéseket határozza meg.
2. cikk
Hatály
Ezt a rendeletet az új nehézgépjárművekre vonatkozó adatoknak a tagállamok és a nehézgépjárműgyártók általi nyomon követésére és bejelentésére kell alkalmazni.
Ezt a rendeletet az alábbi járműkategóriákra vonatkozóan kell alkalmazni:
a 715/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 1 ) hatályán kívül eső, 2 610 kg-ot meghaladó referenciatömegű, M1, M2, N1 és N2 kategóriájú járművek, valamint az M3 és N3 kategóriába tartozó valamennyi jármű;
az O3 és O4 kategóriájú járművek.
E rendelet az említett járművekre nehézgépjárműként hivatkozik.
3. cikk
Fogalommeghatározások
E rendelet alkalmazásában a 2007/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben ( 2 ) és az 595/2009/EK és az (EU) 2019/1242 európai parlamenti és tanácsi rendeletben ( 3 ) szereplő fogalommeghatározások alkalmazandók.
4. cikk
A tagállamok általi nyomon követés és bejelentés
A II. mellékletben foglalt adatbejelentési eljárással összhangban a tagállami illetékes hatóságok 2020-tól kezdve minden év szeptember 30-ig megküldik az előző beszámolási időszak során (július 1. és június 30. között) gyűjtött adatokat a Bizottságnak.
A 2019-es évet illetően a 2020. szeptember 30-ig bejelentett adatoknak a 2019. január 1. és2020. június 30. között gyűjtött adatokat kell tartalmaznia.
A korábban az Unión kívül nyilvántartásba vett új nehézgépjárművekre vonatkozó adatokat nem kell nyomon követni és bejelenteni, kivéve, ha a nyilvántartásba vételük az Unióban történő nyilvántartásba vétel előtt kevesebb mint három hónappal történt meg.
5. cikk
A gyártók általi nyomon követés és bejelentés
Az I. melléklet B. részének 1. pontjában meghatározott kezdőévektől kezdődően a nehézgépjárműgyártóknak a II. mellékletben meghatározott jelentéstételi eljárással összhangban minden év szeptember 30-ig be kell jelenteniük a Bizottságnak az összes új nehézgépjárműre vonatkozó említett adatokat, az előző, július 1. és június 30. közötti beszámolási időszakra eső szimulációs időpontot megadva.
A 2019-es évet illetően a gyártóknak azon új nehézgépjárművek esetében kell adatot szolgáltatnia, amelyek szimulációja a 2019. január 1. és2020. június 30. közötti időszakra esik.
A szimuláció időpontja az I. melléklet B. része 2. pontjának 71. adatával összhangban bejelentett időpont.
6. cikk
A nehézgépjárművek adatainak központi nyilvántartása
A nyilvántartásnak az I. melléklet A. részében meghatározott a) adat és az I. melléklet B. részének 2. pontjában meghatározott 1., 24., 25., 32., 33., 39. és 40. adat kivételével nyilvánosan hozzáférhetőnek kell lennie. Az I. melléklet B. részének 2. pontjában meghatározott 23. adat értékét az I. melléklet C. részével összhangban tartományként kell nyilvánosan hozzáférhetővé tenni.
7. cikk
A közúti ellenőrzési vizsgálatok eredményének nyomon követése
8. cikk
Adatminőség
9. cikk
Közigazgatási bírságok
A Bíróság az alábbi esetek bármelyikében közigazgatási bírságot szabhat ki:
ha megállapítja, hogy a gyártó által az e rendelet 5. cikke alapján bejelentett adatok eltérnek a gyártó saját dokumentációjában, illetve az 595/2009/EK rendelet keretében kiállított motor-típusjóváhagyási bizonyítványban foglalt adatoktól, és az eltérés szándékos beavatkozás, illetve súlyos hanyagság eredménye;
ha az adatok nem kerülnek benyújtásra az 5. cikk (1) bekezdés szerinti, alkalmazandó határidőn belül, és a késedelem nem támasztható alá megfelelő indokokkal.
Az a) pontban említett adatok ellenőrzése céljából a Bizottság konzultál az érintett jóváhagyó hatóságokkal.
A közigazgatási bírságoknak hatékonynak, arányosnak és visszatartó erejűnek kell lenniük, és az a) és b) pontban említett eltérő vagy késedelmesen benyújtott adatok által érintett nehézgépjárművenként nem haladhatják meg a 30 000 EUR-t.
A (2) bekezdésben említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok vonatkozásában tiszteletben kell tartani a következő alapelveket:
a Bizottság által meghatározott eljárás során tiszteletben kell tartani a megfelelő ügyintézéshez való jogot és különösen a meghallgatáshoz való jogot és az iratbetekintéshez való jogot, mindeközben pedig tiszteletben kell tartani a bizalmas adatkezeléshez, valamint a kereskedelmi titokhoz fűződő jogos érdekeket;
a közigazgatási bírság megfelelő összegének kiszámításakor a Bizottság a hatékonyság, az arányosság és a visszatartó erő elvét alkalmazza, és figyelembe veszi adott esetben az eltérés vagy késedelem súlyosságát és hatásait, az eltérő vagy késedelmesen benyújtott adatok által érintett nehézgépjárművek számát, a gyártó jóhiszeműségét, a gyártó gondosságának és az általa tanúsított együttműködésnek a mértékét, az eltérés vagy késedelem ismétlődését, gyakoriságát és időtartamát, valamint az adott gyártóval szemben korábban alkalmazott esetleges szankciókat;
a közigazgatási bírságokat indokolatlan késedelem nélkül be kell szedni fizetési határidők megszabásával, biztosítva adott esetben a bírság több részletben és szakaszban való befizetésének lehetőségét.
10. cikk
Jelentés
11. cikk
A mellékletek módosítása
A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 13. cikkel összhangban felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a mellékletek alábbi célokból történő módosítása céljából:
az I. melléklet A. és B. részében meghatározott adatszolgáltatási követelmények naprakésszé tétele vagy kiigazítása, amennyiben ez szükséges ahhoz, hogy alapos elemzést bocsásson rendelkezésre a 10. cikkel összhangban;
az I. melléklet B. részének 1. pontjában a hiányzó kezdőévek meghatározása;
az I. melléklet C. részében meghatározott tartományok naprakésszé tétele vagy kiigazítása annak érdekében, hogy figyelembe lehessen venni a nehézgépjárművek kialakításában bekövetkezett változásokat és biztosítani lehessen, hogy a tartományok a tájékoztatás és az összehasonlíthatóság szempontjából relevánsak maradjanak;
a II. mellékletben meghatározott nyomonkövetési és bejelentési eljárás kiigazítása az e rendelet alkalmazása során szerzett tapasztalatok figyelembevétele céljából.
12. cikk
Bizottsági eljárás
13. cikk
A felhatalmazás gyakorlása
14. cikk
Hatálybalépés
Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
I. MELLÉKLET
A nyomon követendő és a bejelentés tárgyát képező adatokra vonatkozó szabályok
A. RÉSZ: A TAGÁLLAMOK ÁLTAL NYOMON KÖVETENDŐ ÉS BEJELENTENDŐ ADATOK:
a tagállam területén nyilvántartásba vett, a 2. cikk második bekezdésének a) és b) pontjában említett összes új nehézgépjármű járműazonosító száma;
a gyártó neve;
gyártmány (a gyártó kereskedelmi neve);
a 2019. december 31-ig nyilvántartásba vett járművek esetében, amennyiben rendelkezésre áll, illetve a 2020. január 1-jétől nyilvántartásba vett valamennyi jármű esetében a megfelelőségi nyilatkozat 38. pontjában feltüntetett karosszériakód, beleértve adott esetben a 2007/46/EK irányelv II. mellékletének 2. függelékében említett kiegészítő számokat is;
a 2. cikk második bekezdésének a) pontjában említett nehézgépjárművek esetében az erőátviteli rendszerre vonatkozó, a megfelelőségi nyilatkozat 23., 23.1. és 26. pontjában meghatározott információk;
a 2020. január 1-jétől nyilvántartásba vett járművek esetében a megfelelőségi nyilatkozat 29. pontjában feltüntetett legnagyobb járműsebesség;
a 2021. június 30-ig nyilvántartásba vett járművek esetében, amennyiben rendelkezésre áll, illetve a 2021. július 1-jétől nyilvántartásba vett valamennyi jármű esetében a 2007/46/EK irányelv IX. mellékletének 2. pontja szerinti megfelelőségi nyilatkozat választott mintáján feltüntetett készültségi fok;
a megfelelőségi nyilatkozat 0.4. pontjában feltüntetett jármű-kategória;
a 2020. december 31-ig nyilvántartásba vett járművek esetében, amennyiben rendelkezésre áll, illetve a 2021. január 1-jétől nyilvántartásba vett valamennyi jármű esetében a tengelyek száma, a megfelelőségi nyilatkozat 1. pontjában meghatározottak szerint;
a műszakilag megengedett legnagyobb terhelt tömeg, a megfelelőségi nyilatkozat 16.1. pontjában meghatározottak szerint;
a 2021. december 31-ig nyilvántartásba vett járművek esetében, amennyiben rendelkezésre áll, illetve a 2022. január 1-jétől nyilvántartásba vett valamennyi jármű esetében egy lenyomat a gyártói nyilvántartási dokumentumhoz tartozó kriptográfiai hashfüggvényről, a megfelelőségi nyilatkozat 49.1. pontjában meghatározottak szerint. A 2025. június 30-ig nyilvántartásba vett járművek esetében a tagállamok csak a kriptográfiai hashfüggvény első 8 karakterét jelenthetik be;
a 2021. június 30-ig nyilvántartásba vett járművek esetében, amennyiben rendelkezésre áll, illetve a 2021. július 1-jétől nyilvántartásba vett valamennyi jármű esetében a fajlagos CO2-kibocsátás, a megfelelőségi nyilatkozat 49.5. pontjában meghatározottak szerint;
a 2021. június 30-ig nyilvántartásba vett járművek esetében, amennyiben rendelkezésre áll, illetve a 2021. július 1-jétől nyilvántartásba vett valamennyi jármű esetében az átlagos hasznos terhelés, a megfelelőségi nyilatkozat 49.6. pontjában meghatározottak szerint;
a nyilvántartásba vétel időpontja;
a 2021. június 30-ig nyilvántartásba vett különleges rendeltetésű járművek esetében, amennyiben rendelkezésre áll, valamint a 2021. július 1-jétől nyilvántartásba vett valamennyi különleges rendeltetésű jármű esetében a megjelölésük, a megfelelőségi nyilatkozat 51. pontjában meghatározottak szerint.
B. RÉSZ: A NEHÉZGÉPJÁRMŰGYÁRTÓK ÁLTAL NYOMON KÖVETENDŐ ÉS BEJELENTENDŐ ADATOK:
1. A 2. cikk második bekezdésének a) és b) pontjában foglalt nehézgépjárműkategóriákra vonatkozó adatok nyomon követésének és bejelentésének kezdőévei:
|
Nehézgépjárműkategória |
A gépjárműkategórián belüli járműcsoport (az (EU) 2017/2400 rendelet I. mellékletében említettek szerint) |
Kezdőév Nyomon követés |
Kezdőév Bejelentés |
|
N1 |
— |
— |
— |
|
N2 |
1. és 2. |
2020 |
2021 |
|
N3 |
3 . |
2020 |
2021 |
|
4., 5., 9. és 10. |
2019 |
2020 |
|
|
11., 12. és 16. |
2020 |
2021 |
|
|
M1 |
— |
— |
— |
|
M2 |
— |
— |
— |
|
M3 |
— |
— |
— |
|
O3 |
— |
— |
— |
|
O4 |
— |
— |
— |
2. Nyomon követendő és bejelentendő adatok:
|
Szám |
Nyomonkövetési paraméterek |
Forrás: az (EU) 2017/2400 rendelet IV. mellékletének I. része, ha nincs másképpen jelezve |
Leírás |
|
1. |
Járműazonosító szám (VIN) |
1.1.3. |
Jármű- és alkatrész-azonosítás |
|
2. |
Motor tanúsítványszáma |
1.2.2. |
|
|
3. |
CdxA (1) tanúsítványszám (ha van) |
1.8.3. |
|
|
4. |
Sebességváltó tanúsítványszáma |
1.3.2. |
|
|
5 |
A tengely tanúsítványszáma |
1.7.2 |
A tengely adatai |
|
6. |
Gumiabroncs tanúsítványszáma, 1. tengely |
1.9.2. |
Jármű- és alkatrész-azonosítás |
|
7. |
Gumiabroncs tanúsítványszáma, 2. tengely |
1.9.6. |
|
|
8. |
Gumiabroncs tanúsítványszáma, 3. tengely |
1.9.10. |
|
|
9. |
Gumiabroncs tanúsítványszáma, 4. tengely |
1.9.14. |
|
|
10. |
Járműkategória (N1, N2, N3, M1, M2, M3) |
1.1.4. |
Járműosztályozás |
|
11. |
Tengelykonfiguráció |
1.1.5. |
|
|
12. |
A jármű maximális össztömege (t) |
1.1.6. |
|
|
13. |
Járműcsoport |
1.1.7. |
|
|
14. |
Gyártó neve és címe |
1.1.1. |
Jármű- és alvázadatok |
|
15 |
Gyártmány (a gyártó kereskedelmi neve) |
— |
A jármű adatai |
|
16. |
Korrigált tényleges saját tömeg (kg) |
1.1.8. |
|
|
17. |
Névleges motorteljesítmény (kW) |
1.2.3. |
A motor főbb adatai |
|
18. |
Üresjárati fordulatszám (1/min) |
1.2.4. |
|
|
19. |
Motor névleges fordulatszáma (1/min) |
1.2.5. |
|
|
20. |
Motortérfogat (l) |
1.2.6. |
|
|
21 |
Tüzelőanyag-típus (dízel CI/CNG PI/LNG PI …) |
1.2.7 |
A motor adatai |
|
22. |
A CdxA érték előállításához használt tanúsítási opció (standard értékek/mérés) |
1.8.2. |
Aerodinamika |
|
23. |
CdxA érték (légellenállási tényező) |
1.8.4. |
|
|
24. |
A sebességváltó gyártójának neve és címe |
Az (EU) 2017/2400 rendelet VI. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 0.4. pontja |
A sebességváltó főbb adatai |
|
25. |
Gyártmány (a sebességváltó gyártójának kereskedelmi neve) |
Az (EU) 2017/2400 rendelet VI. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 0.1. pontja |
|
|
26. |
A szimulációs eszköz veszteséggörbéjének előállításához használt tanúsítási opció (1. opció/2. opció/3. opció/standard értékek) |
1.3.3. |
|
|
27. |
A sebességváltó típusa (SMT (2), AMT (3), APT (4)-S (5), APT-P (6)) |
1.3.4. |
|
|
28. |
Sebességfokozatok száma |
1.3.5. |
|
|
29. |
Végáttételi arány |
1.3.6. |
|
|
30. |
A lassítófék típusa |
1.3.7. |
|
|
31. |
Teljesítményleadó tengely (igen/nem) |
1.3.8. |
|
|
32. |
A tengelyek gyártójának neve és címe |
Az (EU) 2017/2400 rendelet VII. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 0.4. pontja |
A tengelyek főbb adatai |
|
33. |
Gyártmány (a tengelyek gyártójának kereskedelmi neve) |
Az (EU) 2017/2400 rendelet VII. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 0.1. pontja |
|
|
34. |
A szimulációs eszköz veszteséggörbéjének előállításához használt tanúsítási opció (standard értékek/mérés) |
1.7.3. |
|
|
35. |
Tengelytípus (pl. standard, egyetlen hajtott tengely) |
1.7.4. |
|
|
36. |
Hátsóhídáttétel |
1.7.5. |
|
|
37. |
A szimulációs eszköz veszteséggörbéjének előállításához használt tanúsítási opció (standard értékek/mérés) |
1.6.3. |
Szöghajtás adatai |
|
38. |
Szöghajtási arány |
1.6.4. |
|
|
39. |
A gumiabroncsok gyártójának neve és címe |
Az (EU) 2017/2400 rendelet X. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 1. pontja |
A gumiabroncsok főbb adatai |
|
40. |
Gyártmány (a gumiabroncsok gyártójának kereskedelmi neve) |
Az (EU) 2017/2400 rendelet X. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 3. pontja |
|
|
41. |
Abroncsméret, 1. tengely |
1.9.1. |
|
|
42. |
Fajlagos gördülési ellenállási tényező (RRC) az 1. tengely összes abroncsánál |
1.9.3. |
|
|
43. |
Abroncsméret, 2. tengely |
1.9.4. |
|
|
44. |
Ikertengely (igen/nem), 2. tengely |
1.9.5. |
|
|
45. |
Fajlagos gördülési ellenállási tényező (RRC) a 2. tengely összes abroncsánál |
1.9.7. |
|
|
46. |
Abroncsméret, 3. tengely |
1.9.8. |
|
|
47. |
Ikertengely (igen/nem), 3. tengely |
1.9.9. |
|
|
48. |
Fajlagos gördülési ellenállási tényező (RRC) a 3. tengely összes abroncsánál |
1.9.11. |
|
|
49. |
Abroncsméret, 4. tengely |
1.9.12. |
|
|
50. |
Ikertengely (igen/nem), 4. tengely |
1.9.13. |
|
|
51. |
Fajlagos gördülési ellenállási tényező (RRC) a 4. tengely összes abroncsánál |
1.9.15. |
|
|
52. |
A motorhűtő ventilátor technológiája |
1.10.1. |
A segédberendezések fő adatai |
|
53. |
A szervokormány-szivattyú technológiája |
1.10.2. |
|
|
54. |
Az elektromos rendszer technológiája |
1.10.3. |
|
|
55. |
A pneumatikus rendszer technológiája |
1.10.4. |
|
|
56. |
Felhasználási cél (távolsági, távolsági (EMS (7)), regionális, regionális (EMS), városi, helyközi, építőipari) |
2.1.1. |
Szimulációs paraméterek (minden egyes felhasználási cél/terhelés/tüzelőanyag-kombinációra) |
|
57. |
Terhelés (a szimulációs eszközben meghatározottak szerint) (kg) |
2.1.2. |
|
|
58. |
Tüzelőanyag fajtája (dízel, benzin/LPG/CNG/…) |
2.1.3. |
|
|
59. |
A jármű össztömege a szimulációban (kg) |
2.1.4. |
|
|
60. |
Átlagsebesség (km/h) |
2.2.1. |
A jármű menetteljesítménye (minden egyes felhasználási cél/terhelés/tüzelőanyag-kombinációra) |
|
61. |
Minimális pillanatnyi sebesség (km/h) |
2.2.2. |
|
|
62. |
Maximális pillanatnyi sebesség (km/h) |
2.2.3. |
|
|
63. |
Maximális lassulás (m/s2) |
2.2.4. |
|
|
64. |
Maximális gyorsulás (m/s2) |
2.2.5. |
|
|
65. |
Teljes terhelés a járművezetési idő arányában |
2.2.6. |
|
|
66. |
Sebességfokozatok száma összesen |
2.2.7. |
|
|
67. |
Teljes megtett távolság (km) |
2.2.8. |
|
|
68. |
CO2 -kibocsátás (g/km, g/t-km, g/p-km, g/m3-km értékekben kifejezve) |
2.3.13–2.3.16. |
CO2 -kibocsátás és tüzelőanyag-fogyasztás (minden egyes felhasználási cél/terhelés/tüzelőanyag-kombinációra) |
|
69. |
Tüzelőanyag-fogyasztás (g/km, g/t-km, g/p-km, g/m3-km, l/100 km, l/t-km, l/p-km, l/m3-km, MJ/km, MJ/t-km, MJ/p-km, MJ/m3-km értékekben kifejezve) |
2.3.1–2.3.12. |
|
|
70. |
A szimulációs eszköz verziója (X.X.X.) |
3.1.1. |
Szoftver- és felhasználóadatok |
|
71. |
A szimuláció dátuma és időpontja |
3.1.2. |
|
|
72. |
A szimulációs eszköz működtetésére vonatkozó engedély száma |
— |
|
|
73 |
A gyártói nyilvántartási dokumentumhoz tartozó kriptográfiai hashfüggvény |
3.1.4 |
Szoftverinformációk |
|
74. |
Fejlett CO2-csökkentési technológiák |
— |
A jármű CO2-kibocsátásának csökkentését célzó technológiák |
|
75. |
A motor által a világszinten harmonizált tranziens ciklusban (WHTC (8)) kibocsátott CO2 tömege (g/kWh) |
Az (EU) 582/2011 rendelet I. melléklete 5. függeléke kiegészítésének 1.4.2. pontja, illetve 7. függeléke kiegészítésének 1.4.2. pontja, bármelyik is alkalmazandó |
A motor CO2-kibocsátása és fajlagos tüzelőanyag-fogyasztása |
|
76. |
A motor tüzelőanyag-fogyasztása a világszinten harmonizált tranziens ciklusban (WHTC) (g/kWh) |
Az (EU) 582/2011 rendelet I. melléklete 5. függeléke kiegészítésének 1.4.2. pontja, illetve 7. függeléke kiegészítésének 1.4.2. pontja, bármelyik is alkalmazandó |
|
|
77. |
A motor által a világszinten harmonizált állandósult állapotú ciklusban (WHSC (9)) kibocsátott CO2 tömege (g/kWh) |
Az (EU) 582/2011 rendelet I. melléklete 5. függeléke kiegészítésének 1.4.1. pontja, illetve 7. függeléke kiegészítésének 1.4.1. pontja, bármelyik is alkalmazandó |
|
|
78. |
A motor tüzelőanyag-fogyasztása a világszinten harmonizált állandósult állapotú ciklusban (WHSC) (g/kWh) |
Az (EU) 582/2011 rendelet I. melléklete 5. függeléke kiegészítésének 1.4.1. pontja, illetve 7. függeléke kiegészítésének 1.4.1. pontja, bármelyik is alkalmazandó |
|
|
79. |
Járműmodell |
1.1.2 |
A jármű adatai |
|
80. |
Különleges felépítményű gépjármű (igen/nem) |
1.1.9 |
|
|
81. |
Kibocsátásmentes nehézgépjármű (igen/nem) |
1.1.10 |
|
|
82. |
Hibrid elektromos nehézgépjármű (igen/nem) |
1.1.11 |
|
|
83. |
Vegyes üzemű jármű (igen/nem) |
1.1.12 |
|
|
84. |
Hálóhelyes vezetőfülke (igen/nem) |
1.11.13 |
|
|
85. |
Motormodell (10) |
1.2.1 |
A motor adatai |
|
86. |
A sebességváltó modellje (10) |
1.3.1 |
A sebességváltó adatai |
|
87. |
A lassítófék modellje (10) |
1.4.1 |
A lassítófék adatai |
|
88. |
A lassítófék tanúsítványszáma |
1.4.2 |
|
|
89. |
A veszteségi jelleggörbe előállításához használt tanúsítási opció (standard értékek/mérés) |
1.4.3 |
|
|
90. |
A nyomatékátalakító modellje (10) |
1.5.1 |
A nyomatékátalakító adatai |
|
91. |
A nyomatékátalakító tanúsítványszáma |
1.5.2 |
|
|
92. |
A veszteségi jelleggörbe előállításához használt tanúsítási opció (standard értékek/mérés) |
1.5.3 |
|
|
93. |
Szöghajtási modell (10) |
1.6.1 |
A szöghajtás adatai |
|
94. |
A szöghajtás tanúsítványszáma |
1.6.2 |
|
|
95. |
A tengely modellje (10) |
1.7.1 |
A tengely adatai |
|
96. |
A légellenállás modellje (10) |
1.8.1 |
Aerodinamika |
|
97. |
A motor leállítása-újraindítása (stop-start) a jármű megállása alatt (igen/nem) |
1.12.1 |
Fejlett gépjárművezetés-támogató rendszerek (ADAS) |
|
98. |
Eco-roll stop-start rendszer nélkül (igen/nem) |
1.12.2 |
|
|
99. |
Eco-roll stop-start rendszerrel (igen/nem) |
1.12.3 |
|
|
100. |
Prediktív sebességtartó (igen/nem) |
1.12.4 |
|
|
101. |
A 2020. július 1-jei vagy azt követő szimulációs időponttal rendelkező járművek esetében a motor típusjóváhagyási száma |
Az 582/2011/EU rendelet I. melléklete 5., 6. vagy 7. függeléke kiegészítésének 1.2.1. pontja (amelyik alkalmazandó) |
A motor adatai |
|
(1)
Légellenállás.
(2)
Szinkronizált kézi sebességváltó.
(3)
Automatizált kézi sebességváltó vagy mechanikus kapcsolású automata sebességváltó.
(4)
Terhelés alatt kapcsolható automata sebességváltó.
(5)
„S elrendezés” a nyomatékátalakító és a sebességváltó csatlakozó mechanikus elemeinek soros elrendezése.
(6)
„P elrendezés” a nyomatékátalakító és a sebességváltó csatlakozó mechanikus elemeinek párhuzamos elrendezése (pl. teljesítményosztó berendezésekben).
(7)
Az európai moduláris rendszer (EMS) a Közösségen belül közlekedő egyes közúti járművek nemzeti és a nemzetközi forgalomban megengedett legnagyobb méreteinek, valamint a nemzetközi forgalomban megengedett legnagyobb össztömegének megállapításáról szóló, 1996. július 25-i 96/53/EK tanácsi irányelvvel (HL L 235., 1996.9.17., 59. o.) összhangban.
(8)
Világszinten harmonizált tranziens ciklus.
(9)
Világszinten harmonizált tranziens ciklus. |
|||
C. RÉSZ: A 6. CIKKEL ÖSSZHANGBAN TÖRTÉNŐ NYILVÁNOSSÁGRA HOZATAL CÉLJÁBÓL HASZNÁLANDÓ LÉGELLENÁLLÁSI TÉNYEZŐ (CDXA) TARTOMÁNYOK
A 23. adatban említett CdxA értékeknek a 6. cikkel összhangban történő nyilvánosságra hozatala céljából a Bizottság az alábbi táblázatban szereplő tartományokat használja – a táblázat az egyes CdxA értékeknek megfelelő tartományokat tartalmazza:
|
Tartomány |
CdxA érték [m2] |
|
|
Min CdxA (CdxA ≥ min CdxA) |
Max CdxA (CdxA <MaxCdxA) |
|
|
A1 |
0,00 |
3,00 |
|
A2 |
3,00 |
3,15 |
|
A3 |
3,15 |
3,31 |
|
A4 |
3,31 |
3,48 |
|
A5 |
3,48 |
3,65 |
|
A6 |
3,65 |
3,83 |
|
A7 |
3,83 |
4,02 |
|
A8 |
4,02 |
4,22 |
|
A9 |
4,22 |
4,43 |
|
A10 |
4,43 |
4,65 |
|
A11 |
4,65 |
4,88 |
|
A12 |
4,88 |
5,12 |
|
A13 |
5,12 |
5,38 |
|
A14 |
5,38 |
5,65 |
|
A15 |
5,65 |
5,93 |
|
A16 |
5,93 |
6,23 |
|
A17 |
6,23 |
6,54 |
|
A18 |
6,54 |
6,87 |
|
A19 |
6,87 |
7,21 |
|
A20 |
7,21 |
7,57 |
|
A21 |
7,57 |
7,95 |
|
A22 |
7,95 |
8,35 |
|
A23 |
8,35 |
8,77 |
|
A24 |
8,77 |
9,21 |
II. MELLÉKLET
Adatbejelentés és -kezelés
1. TAGÁLLAMOK ÁLTALI BEJELENTÉS
1.1. Az I. melléklet A. pontjában meghatározott adatokat a 4. cikkel összhangban az illetékes hatóság kapcsolattartó pontján keresztül, elektronikus adatátvitel útján kell továbbítani az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (a továbbiakban: az ügynökség) által kezelt központi adattárba.
A kapcsolattartó pont köteles értesíteni a Bizottságot és az ügynökséget azzal egy időben, hogy az adatokat e-mailben továbbítja az alábbi címekre:
EC-CO2-HDV-IMPLEMENTATION@ec.europa.eu
és
HDV-monitoring@eea.europa.eu
2. GYÁRTÓK ÁLTALI BEJELENTÉS
2.1. A gyártóknak haladéktalanul, de legkésőbb 2018. december 31-ig be kell jelenteniük a Bizottságnak az alábbi információkat:
a megfelelőségi nyilatkozatban vagy az egyedi jóváhagyási bizonyítványban feltüntetett gyártónév;
a gyártónak a 19/2011/EU bizottsági rendeletben ( 5 ) meghatározott világazonosítója (WMI-kód), amelyet a forgalomba hozott új nehézgépjárművek járműazonosító számaiban kell használni;
az adatoknak az ügynökség üzleti adattárába történő feltöltéséért felelős kapcsolattartó pont.
A gyártók továbbá az ezen információkban bekövetkezett változásokról is kötelesek haladéktalanul tájékoztatni a Bizottságot.
A bejelentéseket az 1.1. pontban említett címzetteknek kell elküldeni.
2.2. A piacra belépő új gyártóknak haladéktalanul meg kell küldeniük a Bizottságnak a 2.1. pontban említett információkat.
2.3. Az I. melléklet B részének 2. pontjában meghatározott adatokat az 5. cikk (1) bekezdésével összhangban a gyártó kapcsolattartó pontján keresztül, elektronikus adatátvitel útján kell továbbítani az ügynökség által kezelt üzleti adattárba.
A kapcsolattartó pont köteles értesíteni a Bizottságot és az ügynökséget azzal egy időben, hogy az adatokat e-mailben továbbítja az 1.1. pontban említett címekre.
3. ADATKEZELÉS
3.1. Az ügynökség kezeli az 1.1. és 2.3. ponttal összhangban továbbított adatokat, és a kezelt adatokat rögzíti a nyilvántartásban.
3.2. Az előző beszámolási időszaban nyilvántartásba vett nehézgépjárműveknek a nyilvántartásban rögzített adatait 2021-től kezdődően minden évben április 30-ig közzé kell tenni, kivéve a 6. cikk (1) bekezdésében meghatározott adatokat.
3.3. Amennyiben az illetékes hatóság vagy a gyártók hibát találnak a benyújtott adatokban, a központi vagy az üzleti adattárba küldött hibaértesítési jelentés és az 1.1. pontban említett címekre küldött e-mail útján kötelesek haladéktalanul tájékoztatni a Bizottságot és az ügynökséget.
3.4. A Bizottság az ügynökség támogatásával ellenőrzi a bejelentett hibákat, és adott esetben korrigálja a nyilvántartásban szereplő adatokat.
3.5. A Bizottság az ügynökség támogatásával az adatok továbbítására vonatkozó határidő előtt kellő időben rendelkezésre bocsátja az 1.1. és 2.3. pontban említett adatátvitelhez szükséges elektronikus formátumokat.
( 1 ) Az Európai Parlament és a Tanács 715/2007/EK rendelete (2007. június 20.) a könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről (HL L 171., 2007.6.29., 1. o.).
( 2 ) Az Európai Parlament és a Tanács 2007/46/EK irányelve (2007. szeptember 5.) a gépjárművek és pótkocsijaik, valamint az ilyen járművek rendszereinek, alkatrészeinek és önálló műszaki egységeinek jóváhagyásáról („keretirányelv”) (HL L 263., 2007.10.9., 1. o.).
( 3 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1242 rendelete (2019. június 20.) az új nehézgépjárművek szén-dioxid-kibocsátási előírásainak meghatározásáról, valamint az 595/2009/EK és az (EU) 2018/956 európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 96/53/EK irányelv módosításáról (HL L 198, 2019.7.25., 202 o.).
( 4 ) Az Európai Parlament és a Tanács 525/2013/EU rendelete (2013. május 21.) az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának nyomon követésére és bejelentésére, valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos egyéb információk nemzeti és uniós szintű bejelentésére szolgáló rendszerről, valamint a 280/2004/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 165., 2013.6.18., 13. o.).
( 5 ) A Bizottság 19/2011/EU rendelete (2011. január 11.) a gépjárművek és pótkocsijaik hatóságilag előírt gyári adattáblájára és járműazonosító számára vonatkozó típus-jóváhagyási előírásokról, továbbá a gépjárművek, az ezekhez tervezett pótkocsik és rendszerek, alkatrészek, valamint önálló műszaki egységek általános biztonságára vonatkozó típus-jóváhagyási előírásokról szóló 661/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról (HL L 8., 2011.1.12., 1. o.).