02015R0378 — HU — 26.04.2017 — 001.001


Ez a dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű és nem vált ki joghatást. Az EU intézményei semmiféle felelősséget nem vállalnak a tartalmáért. A jogi aktusoknak – ideértve azok bevezető hivatkozásait és preambulumbekezdéseit is – az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett és az EUR-Lex portálon megtalálható változatai tekintendők hitelesnek. Az említett hivatalos szövegváltozatok közvetlenül elérhetők az ebben a dokumentumban elhelyezett linkeken keresztül

►B

A BIZOTTSÁG (EU) 2015/378 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2015. március 2.)

az 514/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az éves záróelszámolás végrehajtása, valamint a szabályszerűségi záróelszámolás végrehajtása tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról

(HL L 064, 2015.3.7., 30. o)

Módosította:

 

 

Hivatalos Lap

  Szám

Oldal

Dátum

►M1

A BIZOTTSÁG (EU) 2017/646 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE (2017. április 5.)

  L 92

36

6.4.2017




▼B

A BIZOTTSÁG (EU) 2015/378 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2015. március 2.)

az 514/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az éves záróelszámolás végrehajtása, valamint a szabályszerűségi záróelszámolás végrehajtása tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról



1. cikk

Éves záróelszámolás

(1)  A Bizottság megvizsgálja az (EU) 2015/377 bizottsági végrehajtási rendelet ( 1 ) 1. cikkében említett éves egyenleg kifizetése iránti kérelmekben bejelentett egyes projektek elszámolhatóságát az 514/2014/EU rendeletben meghatározott konkrét rendeletekben szereplő, valamint az 514/2014/EU rendelet 14. cikkének megfelelően jóváhagyott nemzeti programokba foglalt célkitűzések tekintetében.

Az éves egyenleg kifizetésére vonatkozó határozat meghozatalakor a Bizottság figyelembe veszi az alábbi dokumentumokban szolgáltatott információkat:

a) az 514/2014/EK rendelet 54. cikkében említett éves végrehajtási jelentés;

b) az (EU) 2015/377 bizottsági végrehajtási rendelet 1. cikkébe foglalt, az éves egyenleg kifizetése iránti kérelem.

(2)  A Bizottság jóváhagyja a számlákon feltüntetett összegeket, amennyiben nem merül fel kétség a benyújtott számlák hiánytalansága, pontossága és hitelessége tekintetében/vonatkozásában.

(3)  A Bizottság további tájékoztatást kérhet akkor, ha a nyújtott tájékoztatás nem teljes körű vagy nem világos, értelmezési különbségek vagy egyéb következetlenségek mutatkoznak a kifizetés iránti kérelemmel kapcsolatosan.

(4)  Az érintett tagállam a Bizottság kérésére további tájékoztatást nyújt a kérelemben megállapított határidőig. Indokolt esetekben a tagállam határidő lejárta előtti kérésére a Bizottság elfogadhatja az információk későbbi benyújtása iráni kérést, és új határidőt tűzhet ki.

Amennyiben az érintett tagállam a határidőig nem szolgáltat további adatokat vagy a válasz nem kielégítő, a Bizottság a rendelkezésére álló adatok alapján hozhatja meg a záróelszámolási határozatot.

(5)  A Bizottság tájékoztatja a tagállamot az éves egyenleg kifizetésére vonatkozó határozatáról, így annak indokairól is, hogy miért nem fizetett ki valamely számlát vagy a számlán szereplő összeget.

Amennyiben a Bizottság nem fizetett ki számlákat vagy számlákon szereplő összegeket, a tagállamok további tájékoztatást nyújthatnak annak érdekében, hogy a soron következő pénzügyi években újból megvizsgálják a számlákat vagy összegeket.

▼M1

(6)  Amennyiben a Bizottság N pénzügyi évvel kapcsolatos éves záróelszámolásra vonatkozó határozatában elfogadott összeg alacsonyabb az N pénzügyi évre vonatkozó éves előfinanszírozás összegénél, az utóbbit összeget az előbbivel szemben kell elszámolni. Bármely fennmaradó előfinanszírozási összeget a következő záróelszámolás során kell elszámolni.

Az első albekezdés alkalmazandó abban az esetében, ha egy tagállam nulla összegű kifizetésről beszámoló éves elszámolást nyújt be.

▼M1 —————

▼B

(8)  E cikk (1)–(5) bekezdése értelemszerűen alkalmazandó a visszafizettetett összegekre.

2. cikk

A Bizottság által végzett szabályszerűségi záróelszámolás és pénzügyi korrekciók

(1)  Amennyiben a Bizottság úgy véli, hogy egy kiadás nem felelt meg az uniós szabályoknak, megállapításairól értesíti az érintett tagállamot, és meghatározza a jövőbeni megfelelést biztosító korrekciós intézkedéseket, továbbá közli, hogy milyen szintű pénzügyi korrekciót tart a megállapításaival arányosnak.

Az említett értesítést az 514/2014/EU rendelet 47. cikke (5) bekezdésének megfelelően kell megtenni, és hivatkozni kell erre a cikkre.

(2)  A tagállam az értesítés kézhezvételét követő két hónapon belül köteles választ adni. Válaszában a tagállamnak lehetőséget kell kapnia, hogy:

a) igazolja a Bizottság felé, hogy a projekt(ek) elszámolható(k);

b) igazolja a Bizottság felé, hogy a nem megfelelés, illetve a nemzeti programokhoz történő uniós hozzájárulásra jelentett kockázat mértéke kisebb volt a Bizottság által megállapítottnál;

c) tájékoztassa a Bizottságot az uniós és a nemzeti szabályoknak való megfelelés érdekében tett korrekciós intézkedésekről és végrehajtásuk időpontjáról; továbbá

d) tájékoztassa a Bizottságot, hogy hasznosnak tartana-e egy kétoldalú találkozót.

Indokolt esetben a Bizottság a tagállam kellően megalapozott kérésére a két hónapos időszakot legfeljebb további két hónappal meghosszabbíthatja. A kérelmet a Bizottságnak kell benyújtani a kezdeti két hónapos időszak lejárta előtt.

(3)  A Bizottsága szabályszerűségi záróelszámolási eljárás keretében összegyűjtött információk alapján hivatalosan közli megállapításait a tagállammal.

(4)  Miután közölte megállapításait a tagállammal, a Bizottság adott esetben egy vagy több határozatban rendelkezik az 514/2014/EU rendelet 47. cikke szerint az uniós szabályok nem teljesítése által bármely érintett kiadási tétel uniós finanszírozásból történő kizárásáról.

A Bizottság további szabályszerűségi záróelszámolási eljárásokat folytathat mindaddig, amíg a tagállam végre nem hajtja a korrekciós intézkedéseket.

3. cikk

A szabályszerűségi záróelszámolási eljárás megindításának vagy lefolytatásának elvetésére vonatkozó határozat

A Bizottság úgy határozhat, hogy nem kezdeményezi, illetve nem folytatja le az 514/2014/EU rendelet 47. cikke szerinti szabályszerűségi záróelszámolási eljárást, amennyiben úgy ítéli meg, hogy az azonosított nem megfelelés miatti esetleges pénzügyi korrekció összege nem haladná meg az 50 000 EUR-t vagy a nem megfelelőnek tekintett konkrét kiadások 2 %-át.

▼M1

3a. cikk

Az irányítási és kontrollrendszer eredményes működését érintő hiányosságok megállapításának kritériumai

(1)  A Bizottság az irányítási és kontrollrendszer eredményes működésére vonatkozó értékelését a tagállamok, a bizottsági szolgálatok és a Számvevőszék által végzett valamennyi rendelkezésre álló ellenőrzés eredményeire, az Európai Csalás Elleni Hivatal által végzett vizsgálatok eredményeire, vagy a 1042/2014/EU bizottsági felhatalmazási rendelet ( 2 ) 2. cikkének (1) bekezdésében hivatkozott kijelölési kritériumoknak való megfelelésre vonatkozó bármely egyéb információra alapozza.

A Bizottság értékelése kiterjed a nemzeti program belsőkontroll-környezetére, a felelős hatóság irányítási és kontrolltevékenységeire, az ellenőrző hatóság kontroll és ellenőrzési tevékenységeire, az értékelést pedig a melléklet 1. táblázatában meghatározott kulcsfontosságú követelményeknek való megfelelés ellenőrzésére kell alapozni.

(2)  Az (1) bekezdésben említett kulcsfontosságú követelményeknek való megfelelést a melléklet 2. táblázatába foglalt kategóriák szerint kell alkalmazni az egyes illetékes hatóságok hatékony működésének értékelésére, valamint az irányítási és kontrollrendszerre vonatkozó átfogó következtetés levonására. Az irányítási és kontrollrendszerre vonatkozó átfogó következtetésben valamennyi enyhítő vagy súlyosító tényezőt figyelembe kell venni.

(3)  Amennyiben az értékelés szerint a melléklet 1. táblázatában szereplő 2., 4., 5., 8., 11., 12. vagy 14. kulcsfontosságú követelmény bármelyike, vagy az említett táblázatban szereplő legalább két kulcsfontosságú követelmény a melléklet 2. táblázatában szereplő 3. vagy 4. kategóriába tartozik, azt az irányítási és kontrollrendszer hatékony működésével kapcsolatos súlyos hiányosság egy típusának kell tekinteni.

3b. cikk

A pénzügyi korrekciók meghatározásának és alkalmazásának kritériumai

(1)  A Bizottság pénzügyi korrekciókat alkalmaz, amennyiben az irányítási és kontrollrendszer hatékony működését érintő legalább egy egyedi vagy rendszerszintű szabálytalanságot vagy legalább egy hiányosságot állapít meg („rendszerhiányosságok”).

E rendelet alkalmazásában, szabálytalanság: az uniós jog bármely megsértése, vagy a nemzeti szabályok bármely megsértése a kedvezményezett vagy kedvezményezettek olyan cselekvése vagy mulasztása, amelynek eredményeként az Európai Unió általános költségvetése kárt szenved vagy kárt szenvedhet azáltal, hogy indokolatlan kiadási tétel terheli.

A pénzügyi korrekció összegét lehetőség szerint eseti alapon kell megállapítani, és meg kell egyeznie az Unió általános költségvetésére tévesen terhelt kiadás pontos összegével.

Amennyiben a Bizottság szabálytalanságokat állapít meg a nemzeti program egészében vagy annak egy részében szerepelő kiadások reprezentatív mintája tekintetében, azonban a többi kiadás szabályosságának ellenőrzése nem volna költséghatékony, a korrekció úgy is meg lehet határozni, hogy a reprezentatív minta vizsgálatának eredményeit kiterjesztik a mintavétel alapjául szolgáló alapsokaság fennmaradó részére, amelyből a mintát vették.

Amennyiben a Bizottság rendszerszintű szabálytalanságokat vagy rendszerhiányosságokat állapít meg, azonban még kiterjesztésre sincs lehetőség, átalány pénzügyi korrekciót kell alkalmazni a rendszer érintett része tekintetében bejelentett kiadásokra, a (2) és (3) bekezdésben megállapított, indikatív kritériumoknak és értékhatároknak megfelelően.

Átalány pénzügyi korrekció alkalmazható az egyedi szabálytalanságok tekintetében is.

(2)  Az átalány pénzügyi korrekciót az alábbi tényezők figyelembevételével kell meghatározni:

a) a szabálytalanság vagy rendszerhiányosság súlyosságának mértéke a teljes rendszerhez vagy annak egy részéhez, vagy a bejelentett kiadástípusokhoz képest;

b) a szabálytalanság vagy rendszerhiányosság következtében az uniós költségvetést érő veszteség kockázatának mértéke;

c) a kiadás csalás általi sebezhetősége a szabálytalanság vagy rendszerhiányosság miatt;

d) valamennyi enyhítő vagy súlyosító tényező.

(3)  A korrekció mértékét az alábbiak szerint kell meghatározni:

a) amennyiben a szabálytalanság(ok) vagy rendszerhiányosság(ok) annyira alapvető(ek), gyakori(ak) vagy kiterjedt(ek), hogy a rendszert teljesen ellehetetlenítve az összes érintett kiadás jogszerűségét és szabályszerűségét kockáztatja/kockáztatják, 100 %-os átalányt kell alkalmazni;

b) amennyiben a szabálytalanság(ok) vagy rendszerhiányosság(ok) annyira gyakori(ak) vagy kiterjedt(ek), hogy a rendszer rendszert érintő rendkívül súlyos hibát eredményezve az érintett kiadások nagyon nagy arányának jogszerűségét és szabályszerűségét kockáztatja/kockáztatják, 25 %-os átalányt kell alkalmazni;

c) amennyiben az irányítási és kontrollrendszert érintő súlyos hiányosságok a rendszer részleges, rossz vagy ritka működésének tudhatók be úgy, hogy az az érintett kiadások magas arányának jogszerűségét és szabályszerűségét kockáztatja, 10 %-os átalányt kell alkalmazni;

d) amennyiben az irányítási és kontrollrendszert érintő súlyos hiányosságok a rendszer következetlen működésének tudhatók be úgy, hogy az az érintett kiadások jelentős arányának jogszerűségét és szabályszerűségét kockáztatja, 5 %-os átalányt kell alkalmazni.

Az arányosság elvének megfelelően az átalány 2 %-ra csökkenthető, ha úgy tekinthető, hogy a szabálytalanság vagy rendszerhiányosság jellege vagy súlyossága nem indokolja az 5 %-os korrekciós átalányt.

(4)  Amennyiben pénzügyi korrekció alkalmazását követően az illetékes hatóságok az adott pénzügyi évben nem hoznak megfelelő korrekciós intézkedést, és ugyanazon szabálytalanságot vagy szabálytalanságokat, illetve hiányosságot vagy hiányosságokat a következő pénzügyi évben is megállapítják, a szabálytalanság vagy szabálytalanságok, illetve hiányosság vagy hiányosságok tartós fennállta miatt az átalány korrekció mértéke legfeljebb a (3) bekezdésben meghatározott értékhatárok következő szintjének megfelelő mértékig megnövelhető.

▼B

4. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet a Szerződéseknek megfelelően teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó a tagállamokban.

▼M1




MELLÉKLET

Az irányítási és kontrollrendszerek kulcsfontosságú követelményei és azoknak a rendszerek eredményes működése szerinti osztályozása

(az (EU) 2015/378 végrehajtási rendelet 3a. cikke szerint)



1. táblázat

Kulcsfontosságú követelmények

 

Az irányítási és kontrollrendszerek kulcsfontosságú követelményei

Érintett szervek/hatóságok

Alkalmazási kör

1.

A feladatkörök megfelelő leírása és szétválasztása, valamint megfelelő jelentéstételi és monitoringrendszerek, amennyiben a felelős hatóság egy másik szervezetet bíz meg a feladatok elvégzésével

Felelős hatóság/Felhatalmazott hatóság

Belső környezet

2.

A projektek megfelelő kiválasztása

Felelős hatóság/Felhatalmazott hatóság

Ellenőrzési tevékenységek

3.

Megfelelő tájékoztatás a kedvezményezettek, potenciális kedvezményezettek és a közvélemény számára

Felelős hatóság/Felhatalmazott hatóság

Belső tájékoztatás és kommunikáció

4.

Megfelelő ellenőrzések

Felelős hatóság/Felhatalmazott hatóság

Ellenőrzési tevékenységek

5.

Hatékony rendszerek és eljárások a kiadásokra és ellenőrzésekre vonatkozó valamennyi dokumentum tárolásához, amely által biztosítható a megfelelő auditnyomvonal

Felelős hatóság/Felhatalmazott hatóság

Ellenőrzési tevékenységek

6.

Az elszámolást, a pénzügyi adatokra és a mutatókra vonatkozó adatok tárolását és továbbítását, a monitoringot és a jelentéstételt szolgáló megbízható számítógépes rendszerek

Felelős hatóság/Felhatalmazott hatóság

Ellenőrzési tevékenységek/Belső tájékoztatás és kommunikáció

7.

A szabálytalanságok megelőzésére, felderítésére és korrekciójára szolgáló eljárások, köztük arányos csalás elleni intézkedések hatékony végrehajtása

Felelős hatóság/Felhatalmazott hatóság

Ellenőrzési tevékenységek

8.

Az éves elszámolások, a vezetői nyilatkozatok és a végső ellenőrzési jelentések és az elvégzett ellenőrzések éves összefoglalójának kidolgozásához szükséges megfelelő eljárások

Felelős hatóság/Felhatalmazott hatóság

Ellenőrzési tevékenységek

9.

A visszafizettetendő, visszafizettetett, valamint törölt összegekre vonatkozó megfelelő és teljes elszámolása

Felelős hatóság/Felhatalmazott hatóság

Ellenőrzési tevékenységek

10.

A feladatkörök megfelelő leírása és szétválasztása, a felelős hatóság működési függetlensége és megfelelő rendszer annak biztosítására, hogy bármely más ellenőrzéseket végző szervezet rendelkezzen a szükséges működési függetlenséggel, és figyelembe vegye a nemzetközileg elfogadott auditstandardokat

Ellenőrző hatóság

Belső környezet

11.

Megfelelő rendszerauditok

Ellenőrző hatóság

Ellenőrzési tevékenységek

12.

A kiadások megfelelő auditálása

Ellenőrző hatóság

Ellenőrzési tevékenységek

13.

Az elszámolások megfelelő auditálása

Ellenőrző hatóság

Ellenőrzési tevékenységek

14.

Megfelelő eljárások megbízható auditvélemények és auditjelentések elkészítéséhez

Ellenőrző hatóság

Ellenőrzési tevékenységek



2. táblázat

Az irányítási és kontrollrendszerek kulcsfontosságú követelményeinek a rendszerek működése szerinti osztályozása

1. kategória

Jól működik. Semmilyen vagy csak kisebb javításra van szükség

2. kategória

Működik. Egyes területeken szükség van javításra

3. kategória

Részben működik. Jelentős javulásra van szükség

4. kategória

Lényegében nem működik



( 1 ) A Bizottság 2015. március 2-i (EU) 2015/377 végrehajtási rendelete a Menekültügyi, a Migrációs és az Integrációs alapra, valamint a rendőrségi együttműködés, a bűnmegelőzés és a bűnözés elleni küzdelem, valamint a válságkezelés pénzügyi támogatására szolgáló eszközre vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról szóló 514/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti éves egyenleg fizetéshez szükséges dokumentumok mintáinak meghatározásáról (Lásd e Hivatalos Lap 17. oldalát.)

( 2 ) A Bizottság 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. július 25.) az 514/2014/EU rendeletnek a felelős hatóságok kijelölése, azoknak az irányítás és kontroll területére vonatkozó feladatai, valamint az ellenőrző hatóságok jogállása és kötelezettségei tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 289., 2014.10.3., 3. o.).