2010D0018 — HU — 19.06.2013 — 001.002


Ez a dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű, az intézmények semmiféle felelősséget nem vállalnak a tartalmáért

►B

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2009. november 26.)

a fa padlóburkolatok közösségi ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról

(az értesítés a C(2009) 9427. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2010/18/EK)

(HL L 008, 13.1.2010, p.32)

Módosította:

 

 

Hivatalos Lap

  No

page

date

►M1

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA (2013. június 17.)

  L 167

57

19.6.2013


Helyesbítette:

►C1

Helyesbítés, HL L 070, 14.3.2013, o 11  (18/2010)

►C2

Helyesbítés, HL L 199, 24.7.2013, o 7  (18/2010)




▼B

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2009. november 26.)

a fa padlóburkolatok közösségi ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról

(az értesítés a C(2009) 9427. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2010/18/EK)



AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a közösségi ökocímke módosított odaítélési rendszeréről szóló, 2000. július 17-i 1980/2000/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdésére,

az Európai Unió ökocímke-bizottságával folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1)

Az 1980/2000/EK rendelet előírja, hogy az Európai Unió ökocímke-bizottsága által megfogalmazott kritériumokból kiindulva termékcsoportonként egyedi ökocímke-odaítélési kritériumokat kell megállapítani.

(2)

Az ökológiai kritériumoknak és a kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelményeknek az e határozatról szóló értesítés dátumától számítva négy évig célszerű érvényeseknek lenniük.

(3)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az 1980/2000/EK rendelet 17. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:



1. cikk

A „fa padlóburkolatok” termékcsoport fa- és növényi alapú burkolatokat foglal magában, köztük olyan fa- és faanyag-burkolatokat, laminált burkolatokat, parafaburkolatokat és bambuszburkolatokat, amelyek a késztermék több mint 90 tömegszázalékában fából, fűrészporból és/vagy fa-/növényi alapú anyagból készültek. A termékcsoport nem alkalmazható falburkolatokra, amennyiben azt megfelelően feltüntetik, továbbá kültéri használatra szánt vagy szerkezeti funkciót betöltő burkolatokra.

Ez a termékcsoport nem foglalja magában azokat a burkolatokat sem, amelyeket az előállítás bármely szakaszában biocidokkal kezeltek, hacsak nem olyan biocid termékekről van szó, amelyek szerepelnek a 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv ( 2 ) IA. mellékletében, illetve ha a 98/8/EK irányelv V. melléklete szerint a kérdéses felhasználási módra ilyen hatóanyag alkalmazása megengedett.

2. cikk

Az 1980/2000/EK rendelet szerinti közösségi ökocímke azon fa padlóburkolatoknak ítélhető oda, amelyek az 1. cikkben meghatározott „fa padlóburkolatok” termékcsoportba tartoznak, és megfelelnek az e határozat mellékletében meghatározott ökológiai kritériumoknak.

▼M1

3. cikk

A „fa padlóburkolatok” termékcsoportra vonatkozó ökológiai kritériumok, valamint az ezekhez kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelmények 2015. december 31-ig érvényesek.

▼B

4. cikk

A „fa padlóburkolatok” termékcsoporthoz adminisztratív célból rendelt kódszám: „35”.

5. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.




MELLÉKLET

KERETSZABÁLYOK

A kritériumok célja

E kritériumok célja különösen a következők előmozdítása:

 az élőhelyekre és a kapcsolódó természeti erőforrásokra gyakorolt hatások mérséklése,

 az energiafelhasználás csökkentése,

 a mérgező és az egyéb módon szennyező anyagok környezetbe való kibocsátásának csökkentése,

 az anyagokban és a késztermékben felhasznált veszélyes anyagok mennyiségének csökkentése,

 az élő környezet biztonsága és az egészségi kockázatok kizárása,

 a termék fogyasztók általi hatékony, a teljes környezeti hatás minimális szinten tartásával történő felhasználását lehetővé tévő tájékoztatás.

A követelményszintek megállapításakor az volt a szempont, hogy olyan padlóborítók jussanak ökocímkéhez, amelyek előállítása mérsékelt környezeti hatással jár.

Értékelési és ellenőrzési követelmények

A konkrét értékelési és ellenőrzési követelmények kritériumonként vannak megadva.

Ez a termékcsoport a „fa- és faanyagburkolatokat”, a „laminált burkolatokat”, a „parafaburkolatokat” és a „bambuszburkolatokat” foglalja magában.

A fa- és faanyagburkolat„olyan egyetlen tömör fadarabból készült fapadló vagy falburkolat, amely csaphornyosan kötött oldallal rendelkezik, vagy farétegekből enyv segítségével összeragasztott többrétegű falemez. A faburkolat lehet felületkezelés nélküli, amelyet lerakás után csiszolnak és helyben felületkezelnek, illetve lehet gyárilag előzetesen felületkezelt.”

A fa- és faanyagburkolatokra vonatkozó kritériumok fal- és padlóburkolatok esetében egyaránt alkalmazhatók, ha a gyártási eljárások mind a felhasznált alapanyagokat, mind az előállítás módszereit tekintve azonosak. A kritériumok kizárólag beltéri használat esetére alkalmazandók.

A műszaki besorolást a fa padlóburkolatok gyártói határozzák meg az európai szabványügyi bizottság CEN/TC 112 munkacsoportján belül.

A laminált padlóburkolat„merev padlóburkolat egy vagy két, hőre keményedő aminoplaszt gyantával (általában melaminnal) átitatott rostos anyagú (általában papír) vékony lapból álló felületi réteggel, amelyet valamilyen hordozó rétegre préselnek vagy sajtolnak, majd formatartást biztosító réteggel látnak el.”

A laminált burkolatokra vonatkozó kritériumok kizárólag beltéri használatra szánt padlóburkolatokra alkalmazhatók.

A műszaki besorolást a laminált padlóburkolatok gyártói határozzák meg az európai szabványügyi bizottság CEN/TC 134 munkacsoportján belül.

A parafaburkolat olyan padló- vagy falburkolat, amelynek fő összetevője a parafa. A parafazúzalékot kötőanyaggal vegyítik, majd tartósítják, vagy ragasztó segítségével több réteg (összeragasztott/furnírozott) parafát összepréselnek.

A parafaburkolatok lehetnek természetes parafa burkolólapok (fő összetevő a tömörített vegyes parafa, amelyet bevonattal ellátva kell használni) és minőségi parafalapok (több réteg, köztük préselt rostlemez, amelynek fő összetevője tömörített parafa, vagy technikai megoldásának része parafa, amelyet kopásálló felső réteggel kell ellátni).

A parafaburkolatokra vonatkozó kritériumok fal- és padlóburkolatok esetében egyaránt alkalmazhatók, ha a gyártási eljárások mind a felhasznált alapanyagokat, mind az előállítás módszereit tekintve azonosak. A kritériumok kizárólag beltéri használat esetére alkalmazandók.

A műszaki besorolást a parafa padlóburkolatok európai gyártói határozzák meg az európai szabványügyi bizottság CEN/TC 134 munkacsoportján belül.

A bambusz padlóburkolatok fő összetevőjét a tömör bambuszdarabok vagy a préselt bambusz alkotja.

A bambuszburkolatokra vonatkozó kritériumok kizárólag beltéri használatra szánt padlóburkolatokra alkalmazhatók.

Az a funkcionális egység, amelyre az input és az output mennyiségeknek vonatkozniuk kell, 1 m2 készterméknek felel meg.

Eseti alapon az egyes kritériumokra vonatkozóan megadott vizsgálati módszerektől eltérő módszerek is alkalmazhatók azzal a feltétellel, hogy egyenértékűségüket a kérelmet elbíráló hatáskörrel rendelkező szerv elfogadja.

A vizsgálatokat lehetőség szerint megfelelően akkreditált laboratóriumokban vagy az EN ISO 17025 szabványban előírt általános követelményeket teljesítő laboratóriumokban kell végezni.

A hatáskörrel rendelkező szervek szükség esetén kérhetik a fentieket alátámasztó iratokat, és független ellenőrzéseket is végezhetnek.

FA PADLÓBURKOLATOKRA VONATKOZÓ KRITÉRIUMOK

1.   NYERSANYAGOK

Valamennyi parafának, bambusznak vagy érintetlen erdőből származó fának erdőgazdálkodásból kell származnia a fenntartható erdőgazdálkodás biztosítását célzó alapelvek és intézkedések végrehajtása érdekében.

1.1.    Fenntartható erdőgazdálkodás

A gyártónak fenntartható fabeszerzést biztosító politikával, valamint olyan rendszerrel kell rendelkeznie, amely lehetővé teszi a fa eredetének nyomon követését és ellenőrzését az erdőtől az első átvételi helyig.

Valamennyi faanyag eredetét dokumentálni kell. A gyártónak biztosítania kell, hogy valamennyi faanyag törvényes forrásból származzon. A faanyag nem származhat védett vagy a védetté nyilvánításra irányuló hivatalos eljárás tárgyát képező területekről, őshonos erdőből vagy a nemzeti érdekelt felek által folytatott eljárások során magas természetvédelmi értékűként meghatározott erdőkből, kivéve, ha a beszerzések egyértelműen összhangban vannak a nemzeti természetvédelmi szabályzatokkal.

 2011. június 30-ig az ökocímkével ellátott, forgalomba hozott fatermékek esetében a tömör faanyag legalább 50 %-ának és a faalapú anyagok 20 %-ának fenntartható erdőgazdálkodással összhangban kezelt, az Európai Unió erdészeti stratégiájáról szóló, 1998. december 15-i tanácsi állásfoglalás ( 3 ) (15) bekezdésében és annak módosított változataiban felsorolt kritériumoknak megfelelő független harmadik felek által tanúsított erdőből vagy újrahasznosított anyagokból kell származnia.

 2011. július 1-jétől2012. december 31-ig az ökocímkével ellátott, forgalomba hozott fatermékek esetében a tömör faanyag legalább 60 %-ának és a faalapú anyagok 30 %-ának fenntartható erdőgazdálkodással összhangban kezelt, az Európai Unió erdészeti stratégiájáról szóló, 1998. december 15-i tanácsi állásfoglalás (15) bekezdésében és annak módosított változataiban felsorolt kritériumoknak megfelelő független harmadik felek által tanúsított erdőből vagy újrahasznosított anyagokból kell származnia.

 2013. január 1-jétől az ökocímkével ellátott, forgalomba hozott fatermékek esetében a tömör faanyag legalább 70 %-ának és a faalapú anyagok 40 %-ának fenntartható erdőgazdálkodással összhangban kezelt, az Európai Unió erdészeti stratégiájáról szóló, 1998. december 15-i tanácsi állásfoglalás (15) bekezdésében és annak módosított változataiban felsorolt kritériumoknak megfelelő független harmadik felek által tanúsított erdőből vagy újrahasznosított anyagokból kell származnia.

Értékelés és ellenőrzés: e feltételek teljesítése érdekében a kérelmezőnek hitelt érdemlően bizonyítania kell, hogy a kritériumok között feltüntetett dátumok utáni első forgalomba hozatal pillanatában az ökocímkével ellátott fatermékeinek mindegyike megfelel a tanúsított faanyag megfelelő szintjének. Amennyiben a kérelmező ezt nem tudja igazolni, kizárólag arra az időszakra kap ökocímke-használati engedélyt az illetékes szervtől, amelyre vonatkozóan a megfelelőséget tanúsítani tudja. A kérelmezőnek a fabeszállítótól származó, megfelelő dokumentációt kell benyújtania, amely feltünteti a padlóburkolatok gyártása során használt faanyag típusát, mennyiségét és pontos származási helyét. A kérelmezőnek megfelelő igazolás(oka)t kell benyújtania arról, hogy a tanúsítási rendszer pontosan eleget tesz az Európai Unió erdészeti stratégiájáról szóló, 1998. december 15-i tanácsi állásfoglalás (15) bekezdésében előírt követelményeknek.

Fogalommeghatározás: A faalapú anyagok olyan anyagok, amelyeket a következő anyagok közül egynek vagy többnek kötőanyagokkal és/vagy enyvvel való összeragasztásával állítanak elő: farostok és/vagy háncsolt vagy nyesett falapok és/vagy erdőből, ültetvényekről, fűrészelt faanyagokból, rostpépből/papírgyártásból visszamaradt faanyagok és/vagy újrahasznosított faanyagok. A faalapú anyagok közé tartozik: a kemény farostlemez, a farostlemez, a közepes sűrűségű farostlemez, a forgácslemez, az irányított szálelrendezésű lemez (OSB), a furnérlemez, valamint a tömörfalapok. A „faalapú anyag” meghatározás vonatkozik még a műanyaggal, laminált műanyaggal, fémmel vagy egyéb bevonóanyagokkal bevont, faalapú lapokból készült összetett anyagokra, valamint a kész/félkész faalapú lapokra.

1.2.    Újrahasznosított fa- és növényi anyagok (laminált padlóburkolatban és többrétegű fa burkolatokban)

A faalapú anyagok gyártásához alapanyagként felhasznált, fogyasztói felhasználás után újrahasznosított fának, faforgácsnak vagy farostnak (input) legalább az „EPF Standard for delivery conditions of recycled wood (Az újrahasznosított fa szállítási feltételeinek EPF-szabványa)” című, 2002. október 24-i dokumentum (6) bekezdésében meghatározott EPF ipari szabvány rendelkezéseinek meg kell felelniük.

Az újrahasznosított anyag teljes mennyiségének meg kell felelnie az alábbi táblázatban feltüntetett határértékeknek:



Elemek és vegyületek

Határértékek

(teljes száraz lemez mg/kg-ja)

Arzén

25

Kadmium

50

Króm

25

Réz

40

Ólom

90

Higany

25

Fluor

100

Klór

1 000

Pentaklór-fenol (PCP)

5

Kátrányolaj (benzo(a)pirén)

0,5

Értékelés és ellenőrzés: nyilatkozatot kell benyújtani arról, hogy az újrahasznosított fa és növényi anyagok megfelelnek a meghatározott határértékeknek. Amennyiben a jelzett anyagokat bizonyítható módon semmilyen előző készítménynél vagy kezelés során nem használták, az e követelménynek való megfelelés igazolását célzó vizsgálat elvégzésétől el lehet tekinteni.

1.3.    Impregnáló és faanyagvédő anyagok

A fa padlóburkolatok nem impregnálhatók.

A tömör fa a kitermelés után nem kezelhető a következő jegyzékek bármelyikében szereplő anyagokat tartalmazó anyagokkal vagy készítményekkel:

 a WHO által ajánlott osztályozás szerint az 1a. veszélyességi kategóriába (rendkívül veszélyes) tartozó növényvédő szerek,

 a WHO által ajánlott osztályozás szerint az 1b. veszélyességi kategóriába (fokozottan veszélyes) tartozó növényvédő szerek.

Emellett a fa kezelésének a 79/117/EGK tanácsi irányelv ( 4 ) és a 76/769/EGK tanácsi irányelv ( 5 ) rendelkezéseivel összhangban kell történnie.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek be kell nyújtania az e kritériumnak való megfelelést igazoló nyilatkozatot, a felhasznált anyagok jegyzékét, valamint mindegyikhez egy-egy adatlapot.

1.4.    Géntechnológiával módosított fa

A termék nem tartalmazhat géntechnológiával módosított fát.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező nyilatkozatot nyújt be arra vonatkozóan, hogy nem használt géntechnológiával módosított fát.

2.   VESZÉLYES ANYAGOK ALKALMAZÁSA

2.1.    Veszélyes anyagok a nyersfa és növények kezelésében

a) A fatermékekhez nem adagolható egyetlen olyan anyag vagy készítmény sem, amely a kérelem benyújtásakor a következő figyelmeztető mondatok egyikével (vagy egyidejűleg több mondattal is) jellemzett vagy jellemezhető:

R23 (belélegezve mérgező)

R24 (bőrrel érintkezve mérgező)

R25 (lenyelve mérgező)

R26 (belélegezve nagyon mérgező)

R27 (bőrrel érintkezve nagyon mérgező)

R28 (lenyelve nagyon mérgező)

R39 (nagyon súlyos és maradandó egészségkárosodást okozhat)

R40 (a rákkeltő hatás korlátozott mértékben bizonyított)

R42 (belélegezve túlérzékenységet okozhat [Szenzibilizáló hatású lehet])

R43 (bőrrel érintkezve túlérzékenységet okozhat [Szenzibilizáló hatású lehet])

R45 (rákot okozhat [karcinogén hatású lehet])

R46 (öröklődő genetikai károsodást okozhat [mutagén hatású lehet])

R48 (hosszú időn át hatva súlyos egészségkárosodást okozhat)

R49 (belélegezve rákot okozhat [karcinogén hatású lehet])

R50 (nagyon mérgező a vízi szervezetekre)

R51 (mérgező a vízi szervezetekre)

R52 (ártalmas a vízi szervezetekre)

R53 (a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat)

R60 (a fogamzóképességet vagy nemzőképességet [fertilitást] károsíthatja)

R61 (a születendő gyermekre ártalmas lehet)

R62 (a fogamzóképességre vagy nemzőképességre [fertilitásra] ártalmas lehet)

R63 (a születendő gyermeket károsíthatja)

R68 (maradandó egészségkárosodást okozhat)

a veszélyes anyagok osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló, 1967. június 27-i, többször módosított 67/548/EGK tanácsi irányelv ( 6 ) (veszélyesanyag-irányelv) szerint, figyelemmel az 1999/45/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre ( 7 ) (veszélyeskészítmény-irányelv) is.

Alternatívaképpen a besoroláshoz az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról, a 67/548/EGK és az 1999/45/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1907/2006/EK rendelet módosításáról szóló, 2008. december 16-i 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 8 ) is alapul szolgálhat. Ebben az esetben egyetlen olyan összetevő vagy készítmény sem adható a nyersanyagokhoz, amely a kérelem benyújtásakor a következő figyelmeztető mondatok egyikével (vagy egyidejűleg több mondattal is) jellemzett vagy jellemezhető: H300, H301, H310, H311, H317, H330, H331, H334, H351, H350, H340, H350i, H400, H410, H411, H412, H413, H360F, H360D, H361f, H361d, H360FD, H361fd, H360Fd, H360Df, H341, H370, H372.

b) A termék nem tartalmazhat halogénezett szerves kötőanyagot, aziridint vagy poliaziridint, valamint a következő alapanyagokból álló színezékeket és adalékokat:

 ólom, kadmium, króm (VI), higany és azok vegyületei,

 arzén, bór és réz,

 szerves ón.

2.2.    Veszélyes anyagok a bevonatokban és a felületkezelésben

Általános követelmények

a)  A nyersfa és növény kezelése során alkalmazott veszélyes anyagokra vonatkozó 2.1. pontban meghatározott követelményeket a bevonatokra és felületkezelésekre is alkalmazni kell.

▼C2

b) Az Európai Unió osztályozási rendszere (a 67/548/EGK irányelv 28. módosítása) szerint a vegyi anyag gyártója vagy beszállítója által a környezetre káros anyagként osztályozott vegyi anyagoknak meg kell felelniük a következő két korlátozás egyikének:

 Az 1999/45/EK irányelvvel összhangban a környezetre károsként osztályozott vegyi anyagok nem adagolhatók a felületkezeléshez használt anyagokhoz vagy készítményekhez.

 A termékek ugyanakkor tartalmazhatnak legfeljebb 5 %-nyi, az 1999/13/EK irányelvben ( 9 ) meghatározott illékony szerves vegyületet (illékony szerves vegyület bármely olyan szerves vegyület, amelynek 293,15 K kőmérsékleten 0,01 kPa vagy ennél nagyobb a gőznyomása, vagy ennek megfelelő illékonyságú a mindenkori felhasználás körülményei között). Amennyiben a termék hígítása szükséges, a hígított termék tartalma nem haladhatja meg a fent említett küszöbértékeket.

 A környezetre káros anyagok alkalmazott mennyisége (vízalapú festék/lakk) az 1999/45/EK irányelvvel összhangban nem haladhatja meg a 14 g/felület m2 értéket, és az illékony szerves vegyületek alkalmazott mennyisége (vízalapú festék/lakk) nem haladhatja meg a 35 g/felület m2 értéket.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező nyilatkozatot nyújt be arról, hogy megfelel ennek a kritériumnak, és mellékeli az e nyilatkozatot alátámasztó dokumentumokat, köztük a következőket:

 az összetevő anyagok mennyiségét és CAS-számát tartalmazó teljes recept,

 a 67/548/EGK irányelvnek megfelelően a termékben lévő valamennyi anyag esetében a vizsgálati módszer és a vizsgálati eredmények,

 nyilatkozat arról, hogy valamennyi összetevő anyagot nyilvánosságra hozták,

 a bevonatok száma és az alkalmazott mennyiség bevonat/felület-négyzetméterenként.

Az alkalmazás módja:

A hatékonyság következő állandó arányait használják annak kiszámítására, hogy milyen arányban áll az elhasznált felületkezelő termék és az alkalmazott mennyiség: permetszóró eszköz újrahasznosítás nélkül 50 %, permetszóró eszköz újrahasznosítással 70 %, elektrosztatikus szórás 65 %, kúp/tárcsa 80 %, bevonóhenger 95 %, takaróbevonat 95 %, vákuumos bevonat 95 %, bemártás 95 %, öblítés 95 %.

▼B

c) A lemezekben használt termékek vagy készítmények szabadformaldehid-tartalma nem haladhatja meg a 0,3 tömegszázalékot.

A rétegelt lemezekhez vagy laminált falapokhoz használt kötőanyagok, ragasztószerek és enyvek szabadformaldehid-tartalma nem haladhatja meg a 0,5 tömegszázalékot.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező megfelelő nyilatkozatokat nyújt be annak igazolására, hogy megfelel a fenti követelményeknek. A gyártás során használt vegyi anyagok esetében biztonsági adatlapot vagy azzal egyenértékű dokumentációt kell benyújtani, amely tartalmazza az egészségre való ártalmasság szerinti osztályozásra vonatkozó információkat.

Ragasztóanyagok

a)  A nyersfa és növény kezelése során alkalmazott veszélyes anyagokra vonatkozó 2.1. pontban meghatározott követelményeket a ragasztóanyagokra is alkalmazni kell.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező benyújtja a fenti követelmények teljesítését igazoló megfelelő nyilatkozatokat. A termék összeállításához használt mindegyik vegyi készítmény esetében biztonsági adatlapot vagy ezzel egyenértékű dokumentációt kell bemutatni, amely tartalmazza az egészségre való ártalmasság szerinti osztályozásra vonatkozó információkat. A szabadformaldehid-tartalom tekintetében vizsgálati jelentést vagy a beszállítótól származó nyilatkozatot kell benyújtani.

b) A termék összeszerelésénél használt ragasztóanyagok VOC-tartalma nem haladhatja meg a 10 tömegszázalékot (m/m).

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező nyilatkozatot nyújt be, amelyben feltünteti a termék összeszerelésénél használt valamennyi ragasztóanyagot, és igazolja, hogy megfelel e kritériumnak.

▼C1

Formaldehid

A formaldehid felszabadulásával járó felületkezelés során használt anyagok és készítmények formaldehid-kibocsátása nem érheti el a 0,062 mg/légköbméter értéket.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező és/vagy beszállítója nyilatkozatot nyújt be arról, hogy a fenti követelmény teljesül, valamint feltünteti a felületkezeléshez használt anyagok összetételét (pl. a biztonsági adatlapokon), vagy azon vizsgálati eredményeket, amelyek bizonyítják, hogy a formaldehid-kibocsátás maximális értéke nem haladja meg a megállapított határértéket (az EN 717-1 szabvány alapján).

▼B

Lágyítószerek

A nyersfa és növény kezelésénél használt veszélyes anyagokra vonatkozó 2.1. pontban meghatározott követelményeket a gyártási folyamatban használt ftalátokra is alkalmazni kell.

Ezenfelül a termékben nem megengedett a DNOP (di-n-oktil-ftalát), DINP (diizononil-ftalát) és DIDP (diizodecil-ftalát) használata.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező nyilatkozatot tesz az említett kritériumnak való megfelelésről.

Biocidok

Kizárólag a 98/8/EK irányelv I.A. mellékletében felsorolt biocid hatóanyagot tartalmazó, és a padlóburkolatokban való felhasználáshoz engedélyezett biocid termékek alkalmazhatók.

Értékelés és ellenőrzés: A kérelmező nyilatkozatot nyújt be e kritérium teljesítéséről, amelyben felsorolja a felhasznált biocid termékeket.

3.   GYÁRTÁSI FOLYAMAT

3.1.    Energiafogyasztás

Az energiafogyasztás kiszámításának alapja a padlóburkolatok gyártási energiaszükséglete.

A műszaki függeléknek megfelelően kiszámított gyártási energiaszükséglet nem haladhatja meg az alábbi értékeket (P = eredménypont):



Termékcsalád

Határérték

(P)

Fapadlók és bambuszburkolatok

10,5

Laminált padlóburkolatok

12,5

Parafa burkolatok

9

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező a műszaki függelékben meghatározott utasítások alapján kiszámítja a gyártási folyamat energiafelhasználását, és benyújtja a megfelelő eredményeket és igazolásokat.

3.2.    Hulladékgazdálkodás

A kérelmező megfelelő dokumentációt szolgáltat a folyamat során keletkező melléktermékek újrahasznosítása érdekében alkalmazott eljárásokról. A kérelmezőnek olyan dokumentációt kell szolgáltatnia, amely tartalmazza:

 a hasznosított hulladék jellegét és mennyiségét,

 az ártalmatlanítás módját,

 a hulladék és a másodlagos anyagok új termékekben való, akár a gyártási folyamaton belül, akár azon kívül történő újbóli felhasználására vonatkozó információkat.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek például tömegmérleg és/vagy környezetvédelmi beszámolási rendszer alapján olyan megfelelő dokumentációt kell szolgáltatnia, amely megadja a például újrafeldolgozás, ismételt felhasználás vagy visszanyerés/regeneráció útján a folyamaton belül vagy kívül megvalósított hasznosítás mértékét.

4.   FELHASZNÁLÁSI FÁZIS

▼C1

4.1.    Veszélyes anyagok kibocsátása

Faalapú anyagok csak akkor használhatók fel fa padlóburkolatokban, ha megfelelnek a formaldehid-kibocsátásra vonatkozó alábbi követelményeknek:

a) Forgácslemez: a nyers, azaz a forgácsolás és felületborítás előtti forgácslemez formaldehid-kibocsátása nem haladhatja meg az EN 312 szabvány szerinti E1 minősítés feltételeként szabott küszöbérték 50 %-át.

b) Farostlemez: a nyers, azaz a forgácsolás és felületborítás előtti farostlemez formaldehid-kibocsátása nem haladhatja meg az EN 622-1 szerinti E1 minősítés feltételeként szabott küszöbérték 50 %-át. Mindazonáltal az E1 osztályú minősítést kapott farostlemezek elfogadhatók, amennyiben azok a termékben felhasznált összes fa- és faalapú anyag legfeljebb 50 %-át teszik ki.

c) Parafa és bambusz: a formaldehid-kibocsátás nem haladhatja meg a 0,062 mg/légköbmétert.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező és/vagy beszállítója bizonyítékokat szolgáltat arról, hogy a faalapú anyagok kibocsátása nem haladja meg az abszolút száraz lemezre vonatkozó, az EN 120 szabvány szerinti 4 mg/100 g (perforációs módszer) vagy az EN 717-1 szabvány szerinti 0,062 mg/légköbméter értéket (vizsgálati kamrában alkalmazott módszer). Ezen túlmenően nyilatkozatot kell benyújtani arról, hogy az EN 312 vagy az EN 622-1 szabványnak megfelelően végrehajtott üzemi gyártás-ellenőrzési rendszer került bevezetésre.

▼B

Illékony szerves vegyületek (VOC)

A késztermék esetében a következő kibocsátási értékek túllépése nem megengedett:



Anyag

Követelmény

(3 nap elteltével)

Összes szerves vegyület a

C6–C16 retenciós tartományban (TVOC)

0,25 mg/légköbméter

Összes szerves vegyület a

> C16–C22 retenciós tartományban (TSVOC)

0,03 mg/légköbméter

Összes VOC, az LCI figyelembevétele nélkül (1)

0,05 mg/légköbméter

(1)   LCI = Lowest Concentration of Interest (a releváns legalacsonyabb koncentráció); vö. „Az építési termékek illékony szerves vegyület kibocsátása által az egészségre gyakorolt hatás felmérési eljárása” (Federal Environmental Agency).

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező az EN 15052 szabványtervezet vagy az EN ISO 16000-9 szabvány szerinti kibocsátásvizsgálatok alapján vizsgálati tanúsítványt nyújt be.

5.   CSOMAGOLÁS

A csomagolást a következő anyagok egyikéből kell készíteni:

 könnyen újrahasznosítható anyag,

 megújuló forrásokból származó anyagok,

 többszöri felhasználásra szánt anyagok.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező mellékeli a termék csomagolásának leírását és az ehhez kapcsolódó nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy a termék megfelel e kritériumnak.

6.   HASZNÁLATRA VALÓ ALKALMASSÁG

A terméknek használatra alkalmasnak kell lennie. Ez az ISO, illetőleg a CEN megfelelő vizsgálati módszerével vagy egyenértékű (például országos) vizsgálati eljárással nyert adatokkal igazolható.

Értékelés és ellenőrzés: adatokat kell szolgáltatni a vizsgálati eljárásokról és azok eredményeiről, és nyilatkozni kell arról, hogy a termék – a végfelhasználó általi rendeltetésszerű használattal kapcsolatos minden más információ figyelembevételével – használatra alkalmas. A 89/106/EGK tanácsi irányelv ( 10 ) alapján egy termék használatra alkalmasnak tekintendő, ha megfelel valamely harmonizált szabvány, európai műszaki engedély vagy közösségi szinten elismert nem harmonizált műszaki előírás követelményeinek. Az építési termékek „CE” közösségi megfelelőségi jele könnyen felismerhető módon tanúsítja a gyártók számára az előírt követelmények teljesülését, ezért ebben az összefüggésben elegendőnek tekinthető.

7.   FOGYASZTÓI INFORMÁCIÓK

A termékhez olyan megfelelő fogyasztói tájékoztatót kell mellékelni, amely tanácsokat tartalmaz a termék helyes általános és műszaki felhasználásáról, valamint karbantartásáról. A csomagoláson és/vagy a terméket kísérő dokumentációban:

a) utalni kell arra, hogy a termék megkapta a közösségi ökocímkét, továbbá a logó 2. rovatában szereplő általános tájékoztatáson túlmenően röviden és lényegre törően ismertetni kell, hogy ez mit jelent;

b) ajánlásokat kell megfogalmazni a termék felhasználására és karbantartására vonatkozóan. Ennek keretében célszerű kiemelni minden lényeges utasítást, különösen azokat, amelyek a termék karbantartására és felhasználására vonatkoznak. Szükség szerint utalás tehető a szélsőséges viszonyok közötti felhasználással összefüggő termékjellemzőkre, például a vízfelvételre, a szennyeződésállóságra, a vegyszerekkel szembeni ellenállásra, az aljzat szükséges előkészítésére, a tisztítás módjára, valamint az ajánlott tisztítószerekre és a tisztítás javasolt gyakoriságára. E tájékoztatás keretében jelezhető a termék műszaki értelemben vett várható élettartama, akár átlagértékként, akár intervallum formájában megadva;

c) meg kell jelölni az újrahasznosítás vagy az ártalmatlanítás módjait (annak érdekében, hogy a fogyasztó megismerje a termék kiváló tulajdonságait);

d) információt kell adni a közösségi ökocímkéről és a vonatkozó termékcsoportokról, beleértve az alábbi szöveget (vagy annak megfelelőjét): „további információk az Európai Unió ökocímkével foglalkozó internetes oldalain olvashatók: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/”.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek mintát kell szolgáltatnia a csomagolásról és/vagy az egyes tájékoztatásokról.

8.   AZ ÖKOCÍMKÉN FELTÜNTETENDŐ INFORMÁCIÓK

Az ökocímke 2. rovatába a következő szöveget kell írni:

 fenntartható erdőgazdálkodás alatt álló erdő és mérsékelt hatás az élőhelyekre,

 korlátozott veszélyesanyag-tartalom,

 energiatakarékos gyártási folyamat,

 alacsonyabb kockázat az egészségre és az élő környezetre.




Műszaki függelék fa- és növényi alapanyagból készült burkolatokra

AZ ENERGIAFOGYASZTÁS KISZÁMÍTÁSA

Az energiafogyasztás kiszámításának alapja az ömlesztett nyersanyagokból a kész padlóburkolat előállításáig tartó gyártási folyamat során felhasznált energia éves átlaga (melybe nem számít bele az épületfűtés). Ez azt jelenti, hogy például a fa- és növényi alapanyagból készült termékek esetében az energiafogyasztást a nyersanyag üzembe érkezésétől a csomagolást is magában foglaló befejező műveletekig tartó időszakban kell mérni.

A számítás nem veszi figyelembe a nyersanyag energiaszükségletét (azaz az alapanyag-előállításhoz felhasznált energia mennyiségét).

Az energiafogyasztás kiszámításakor figyelmen kívül kell hagyni a ragasztóanyagok, lakkok vagy bevonatok gyártásának energiaszükségletét.

A számítások mértékegysége a MJ/m2.

A villamosenergia-fogyasztás értéke külső szolgáltatótól vásárolt elektromos áram mennyiségére vonatkozik.

Amennyiben a gyártó energiatöbblettel rendelkezik, amelyet villamos, gőz- vagy hőenergiaként értékesít, az értékesített mennyiséget levonhatja az elfogyasztott energiahordozók mennyiségéből. A számításokban csak a padlóborítók gyártásához ténylegesen felhasznált energiahordozó-mennyiség szerepelhet.

Tömör fa padlók és bambuszburkolatok

Környezeti paraméterek

A

=

Tanúsítvánnyal rendelkező, fenntartható erdőgazdálkodás alatt álló erdőből származó fa (%)

B

=

A megújuló energiahordozók aránya (%)

C

=

Villamosenergia-fogyasztás (MJ/m2)

D

=

Energiahordozó-fogyasztás (MJ/m2)

image

Laminált padlóburkolatok

Környezeti paraméterek

A

=

Tanúsítvánnyal rendelkező, fenntartható erdőgazdálkodás alatt álló erdőből származó parafa, bambusz vagy fa (%)

B

=

Újrahasznosított fa nyersanyagok aránya (%)

C

=

A megújuló energiahordozók aránya (%)

D

=

Villamosenergia-fogyasztás (MJ/m2)

E

=

Energiahordozó-fogyasztás (MJ/m2)

image

Parafa burkolatok

Környezeti paraméterek

A

=

Újrahasznosított parafa aránya (%)

B

=

A megújuló energiahordozók aránya (%)

C

=

Villamosenergia-fogyasztás (MJ/m2)

D

=

Energiahordozó-fogyasztás (MJ/m2)

image

A különböző energiahordozók energiatartalmát az alábbi táblázat részletezi:



Táblázat az elfogyasztott energiahordozó-mennyiség kiszámításához

Energiahordozó

Mennyiség

Mértékegység

Átszámítási tényező

Energia

(MJ)

Szalma (15 tömeg%)

 

kg

14,5

 

Pellet (7 tömeg%)

 

kg

17,5

 

Fahulladék (20 tömeg%)

 

kg

14,7

 

Faforgács (45 tömeg%)

 

kg

9,4

 

Tőzeg

 

kg

20

 

Földgáz

 

kg

54,1

 

Földgáz

 

Nm3

38,8

 

Bután

 

kg

49,3

 

Kerozin

 

kg

46,5

 

Benzin

 

kg

52,7

 

Dízelolaj

 

kg

44,6

 

Gázolaj

 

kg

45,2

 

Nehéz fűtőolaj

 

kg

42,7

 

Száraz összesülő kazánszén

 

kg

30,6

 

Antracit

 

kg

29,7

 

Faszén

 

kg

33,7

 

Ipari koksz

 

kg

27,9

 

Villamos energia (hálózati)

 

kWh

3,6

 

Összes energia (MJ)

 



( 1 ) HL L 237., 2000.9.21., 1. o.

( 2 ) HL L 123., 1998.4.24., 1. o.

( 3 ) HL C 56., 1999.2.26., 1. o.

( 4 ) HL L 33., 1979.2.8., 36. o.

( 5 ) HL L 262., 1976.9.27. 201. o.

( 6 ) HL 196., 1967.8.16., 1. o.

( 7 ) HL L 200., 1999.7.30., 1. o.

( 8 ) HL L 353., 2008.12.31., 1. o.

( 9 ) HL L 85., 1999.3.29., 1. o.

( 10 ) HL L 40., 1989.2.11., 12. o.