2004R0794 — HU — 21.11.2006 — 001.001


Ez a dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű és nem vált ki joghatást. Az EU intézményei semmiféle felelősséget nem vállalnak a tartalmáért. A jogi aktusoknak – ideértve azok bevezető hivatkozásait és preambulumbekezdéseit is – az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett és az EUR-Lex portálon megtalálható változatai tekintendők hitelesnek. Az említett hivatalos szövegváltozatok közvetlenül elérhetők az ebben a dokumentumban elhelyezett linkeken keresztül

►B

A BIZOTTSÁG 794/2004/EK RENDELETE

(2004. április 21.)

az EK-Szerződés 93. cikkének alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 659/1999/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról

(HL L 140, 2004.4.30., 1. o)

Módosította:

 

 

Hivatalos Lap

  Szám

Oldal

Dátum

►M1

A BIZOTTSÁG 1627/2006/EK RENDELETE (2006. október 24.)

  L 302

10

1.11.2006




▼B

A BIZOTTSÁG 794/2004/EK RENDELETE

(2004. április 21.)

az EK-Szerződés 93. cikkének alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 659/1999/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról



I. FEJEZET

TÁRGY ÉS HATÁLY

1. cikk

Tárgy és hatály

(1)  Ez a rendelet részletes rendelkezéseket tartalmaz a 659/1999/EK rendeletben említett bejelentések és éves jelentések formájáról, tartalmáról és egyéb részleteiről. Rendelkezéseket tartalmaz továbbá a határidők számításáról, az állami támogatással kapcsolatos eljárásokról és a jogellenes támogatás visszatérítési kamatlábáról.

(2)  Ez a rendelet minden ágazat támogatására vonatkozik.



II. FEJEZET

BEJELENTÉSEK

2. cikk

Bejelentési formanyomtatványok

A tagállamok szénágazat részére nyújtott támogatásainak a 2002/871/EK tanácsi határozat ( 3 ) alapján fennálló bejelentési kötelezettségének sérelme nélkül az új támogatásról szóló bejelentéseket a 659/1999/EK rendelet 2. cikkének (1) bekezdése értelmében – a 4. cikk (2) bekezdésében említett bejelentések kivételével, – az e rendelet I. mellékletének I. részében meghatározott bejelentési formanyomtatványokon kell megtenni.

Az intézkedésnek állami támogatásra vonatkozó rendeletekkel, iránymutatásokkal, keretszabályokkal és egyéb szövegekkel összhangban történő értékeléséhez szükséges kiegészítő információkat az I. melléklet III. részében meghatározott kiegészítő adatlapokon kell szolgáltatni.

A vonatkozó iránymutatások vagy keretszabályok módosításakor vagy más szövegekkel való felváltásakor a Bizottság átdolgozza a megfelelő formanyomtatványokat és adatlapokat.

3. cikk

A bejelentések továbbítása

(1)  A bejelentést az érintett tagállam állandó képviselője továbbítja a Bizottsághoz. Azt a Bizottság főtitkárának kell címezni.

Ha a tagállam az állami támogatásra vonatkozó valamely rendeletben, iránymutatásban, keretszabályban és egyéb szövegben meghatározott külön eljárást kíván alkalmazni, a bejelentés egy példányát el kell küldeni az illetékes főigazgatónak címezve. A főtitkár és a főigazgatók kapcsolati pontokat jelölhetnek ki a bejelentések fogadására.

(2)  Minden további levelezést az illetékes főigazgatónak vagy a főigazgató által kijelölt kapcsolati pontnak kell címezni.

(3)  A Bizottság levelezését az érintett tagállam illetékes képviselőjének vagy az adott tagállam által megadott más címre küldi.

(4)  2005. december 31-éig a tagállam a bejelentéseket papíron juttatja el. Amennyiben lehetséges, a bejelentések másolatát elektronikus formában is továbbítani kell.

2006. január 1-jétől kezdődő hatállyal – ha a Bizottság és a bejelentő tagállam másként nem állapodott meg – a bejelentéseket elektronikus úton kell továbbítani.

A 2006. január 1-je után benyújtott bejelentésekkel kapcsolatos minden levelezést elektronikus úton kell továbbítani.

(5)  A fogadó fél által megadott számra faxra történő elküldés időpontja minősül a papíralapú megküldés időpontjának, amennyiben az aláírt eredeti példány ezt követően legkésőbb tíz napon belül megérkezik.

(6)  A Bizottság – a tagállamokkal folytatott konzultációt követően – legkésőbb 2005. szeptember 30-ig közzéteszi az Európai Unió Hivatalos Lapjában a bejelentések elektronikus formában történő továbbításának szabályait, így a címeket is, a bizalmas információk védelméhez szükséges szabályokkal együtt.

4. cikk

Egyszerűsített bejelentési eljárás a létező támogatás meghatározott módosításaihoz

(1)  A 659/1999 rendelet 1. cikkének c) pontja alkalmazásában létező támogatás módosítása alatt – a tisztán formai vagy adminisztratív jellegű módosítások kivételével – minden olyan változtatás értendő, amely nem befolyásolhatja a támogatási intézkedésnek a közös piaccal való összeegyeztethetőségének értékelését. A létező támogatási program eredeti költségvetésének legfeljebb 20 %-os emelése azonban nem tekinthető a fennálló támogatási program módosításának.

(2)  A létező támogatás következő változásait a II. mellékletben szereplő egyszerűsített bejelentési formanyomtatványon kell bejelenteni:

a) engedélyezett támogatási program költségvetésének 20 %-ot meghaladó emelése;

b) létező engedélyezett támogatási program legfeljebb hat hónappal történő meghosszabbítása a költségvetése emelése mellett vagy anélkül;

c) engedélyezett támogatási program alkalmazására vonatkozó feltételek szigorítása, a támogatási intenzitás csökkentése vagy az elszámolható költségek csökkentése.

A Bizottság a lehető legnagyobb mértékben törekszik arra, hogy egy hónapon belül határozatot hozzon az egyszerűsített bejelentési formanyomtatványon bejelentett támogatásokról.

(3)  Az egyszerűsített bejelentési eljárás nem alkalmazható azon támogatási programok változásainak bejelentésére, amelyekre vonatkozóan a tagállamok nem küldtek éves jelentést az 5., 6. és 7. cikkel összhangban, hacsak nem küldik meg a bejelentéssel egyidejűleg a támogatás nyújtásának éveire szóló éves jelentéseket.



III. FEJEZET

ÉVES JELENTÉSEK

5. cikk

Az éves jelentések formája és tartalma

(1)  A tagállamok – e cikk második és harmadik albekezdésének, valamint a 659/1999/EK rendelet 7. cikkének (4) bekezdése alapján elfogadott, feltételt megállapító határozatban meghatározott bármely külön jelentéstételi kötelezettség vagy az érintett tagállam által továbbított, a támogatást jóváhagyó határozatra a vállalkozások által tett észrevételek sérelme nélkül – a III. A. mellékletben szereplő szabványos bejelentési űrlappal összhangban összeállítják a 659/1999/EK rendelet 21. cikkének (1) bekezdésében említett létező támogatási programokról szóló éves jelentéseket minden egyes teljes naptári év vagy annak azon része tekintetében, amelyre a program vonatkozik.

A III. B. melléklet tartalmazza a Szerződés I. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékek előállítására, feldolgozására és értékesítésére vonatkozó létező támogatási programok érvényben lévő éves bejelentési formanyomtatványát.

A III. C. melléklet tartalmazza a Szerződés I. mellékletében felsorolt halászati termékek előállítására, feldolgozására és értékesítésére vonatkozó létező támogatási programok éves bejelentési formanyomtatványát.

(2)  A Bizottság kérheti a tagállamoktól, hogy szolgáltassanak kiegészítő adatokat a tagállamokkal előzetesen megvitatandó kiválasztott témákhoz.

6. cikk

Az éves jelentések továbbítása és közzététele

(1)  Minden egyes tagállam eljuttatja éves jelentéseit a Bizottságnak elektronikus formában, legkésőbb az azon évet követő év június 30-ig, amelyre a jelentés vonatkozik.

Indokolt esetben a tagállamok becsléseket is benyújthatnak, feltéve, hogy a tényleges számadatokat legkésőbb a következő évi adatokkal együtt megküldik.

(2)  A Bizottság minden évben közzétesz egy összefoglalót az állami támogatásról az előző év folyamán megküldött éves jelentésekben szereplő információk összesítésével.

7. cikk

Az éves jelentések jogállása

Az éves jelentések megküldése nem jelenti a támogatási intézkedésekre a Szerződés 88. cikke (3) bekezdése alapján bevezetésük előtti bejelentéssel kapcsolatos kötelezettségek teljesítést, és semmilyen módon nem érinti az állítólagos jogellenes támogatás 659/1999/EK rendelet III. fejezetében megállapított eljárással összhangban elvégzett vizsgálatának kimenetelét.



IV. FEJEZET

HATÁRIDŐK

8. cikk

A határidők számítása

(1)  A 659/1999/EK rendeletben és az e rendeletben megállapított vagy a Bizottság által a Szerződés 88. cikke alapján rögzített határidőket az 1182/71/EGK, Euratom rendeletnek, valamint az e cikk (2)–(5) bekezdésében meghatározott különleges szabályoknak megfelelően kell számítani. Összeütközés esetén e rendelet rendelkezései alkalmazandók.

(2)  A határidőket hónapokban vagy munkanapokban kell megállapítani.

(3)  A Bizottság cselekményeinek határideje tekintetében az e rendelet 3. cikkének (1) bekezdésével és 3. cikkének (2) bekezdésével összhangban az 1182/71/EGK, Euratom rendelet 3. cikkének (1) bekezdése alkalmazásában a bejelentés vagy az azt követő levelezés kézbesítése irányadó.

A 2005. december 31-e után továbbított bejelentés, valamint az azzal kapcsolatos levelezés tekintetében az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett címre elektronikus formában elküldött bejelentés vagy közlemény kézbesítése irányadó.

(4)  A tagállamok cselekményeinek határideje tekintetében az e rendelet 3. cikkének (3) bekezdésével összhangban az 1182/71/EGK, Euratom rendelet 3. cikkének (1) bekezdés alkalmazásában a vonatkozó bejelentés vagy a Bizottságtól származó levelezés kézbesítése irányadó.

(5)  A 659/1999/EK rendelet 6. cikkének (1) bekezdésében említett hivatalos vizsgálati eljárás kezdeményezése után a harmadik felek és az eljárásban közvetlenül nem érintett tagállamok által tett észrevételek benyújtása határidejének vonatkozásában az 1182/71/EGK, Euratom rendelet 3. cikke (1) bekezdésének alkalmazásában az eljárást kezdeményező közleménynek az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő közzététele irányadó.

(6)  A határidő meghosszabbítására irányuló kérelmeket kellőképpen meg kell indokolni és legalább két nappal a határidő lejárata előtt írásban el kell juttatni a határidőt kitűző fél által megjelölt címre.



V. FEJEZET

A JOGELLENES TÁMOGATÁS VISSZATÉRÍTÉSÉNEK KAMATA

9. cikk

A kamat meghatározásának módszere

(1)  Ha külön határozat ettől eltérően nem rendelkezik, a Szerződés 88. cikkének (3) bekezdése megsértésével nyújtott állami támogatás visszatérítésének kamatlába minden egyes naptári évre meghatározott éves százalékos kamatláb.

Ezt az ötéves bankközi swap-kamatláb előző év szeptemberére, októberére és novemberére vonatkozó átlagának 75 bázisponttal megnövelt mértéke alapján kell kiszámítani. Kellően indokolt esetben egy vagy több tagállam tekintetében a Bizottság 75-nél több bázisponttal is megemelheti a kamatlábat.

(2)  Amennyiben a rendelkezésre álló ötéves bankközi kamatláb utolsó három hónapra vonatkozó átlagának 75 bázisponttal megnövelt mértéke 15 %-nál nagyobb mértékben eltér az érvényben lévő, az állami támogatás visszatérítésére vonatkozó kamatlábtól, a Bizottság ez utóbbit újraszámolja.

Az új kamatlábat a Bizottság által végzett újraszámolást követő hónap első napjától kell alkalmazni. A Bizottság levélben tájékoztatja a tagállamokat az újraszámolásról és arról az időpontról, amelytől ezt a kamatlábat alkalmazni kell.

(3)  A kamatlábat az egyes tagállamokra egyedileg, vagy két vagy több tagállamra együttesen kell meghatározni.

(4)  Megbízható vagy azzal egyenértékű adatok hiányában, illetve kivételes körülmények esetén a Bizottság –az érintett tagállammal (tagállamokkal) szoros együttműködésben – egy vagy több tagállam tekintetében eltérő módszer és a rendelkezésére álló információk alapján határozhatja meg az állami támogatás visszatérítésére vonatkozó kamatlábat.

10. cikk

Közzététel

A Bizottság az állami támogatások visszatérítésére vonatkozóan érvényben lévő és a tárgyra vonatkozó korábbi kamatlábakat az Európai Unió Hivatalos Lapjában és tájékoztatás céljából az interneten teszi közzé.

11. cikk

A kamat felszámításának módszere

(1)  Az alkalmazandó kamat mértéke az azon időpontra vonatkozó kamatlábnak felel meg, amikor a jogellenes támogatást első alkalommal a kedvezményezett rendelkezésére bocsátották.

(2)  A kamatlábat konszolidált alapon a támogatás visszatérítésének időpontjáig kell alkalmazni. Az előző évben felhalmozott kamat a következő években tovább kamatozik.

(3)  Az (1) bekezdésben említett kamatlábat kell a teljes időszakra alkalmazni a visszatérítés időpontjáig. Ha azonban öt évnél hosszabb idő telt el a jogellenes támogatás első alkalommal a kedvezményezett rendelkezésére bocsátása és a támogatás visszatérítésének időpontja között, a kamat mértékét öt éves időszakonként újra kell számolni, az újraszámítás időpontjában hatályos kamatláb alapulvételével.



VI. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

12. cikk

Felülvizsgálat

A Bizottság a tagállamokkal konzultálva e rendelet hatálybalépésétől számított négy éven belül felülvizsgálja a rendelet alkalmazását.

13. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

A II. fejezet csak azon bejelentésekre vonatkozik, amelyeket e rendelet hatálybalépését követő öt hónapnál később továbbítottak a Bizottságnak.

A III. fejezet a 2003. január elsejét követően nyújtott támogatásokról szóló éves jelentésekre vonatkozik.

A IV. fejezet minden olyan határidőre vonatkozik, amelyeket már megállapítottak, azonban e rendelet hatálybalépésének időpontjában még nem jártak le.

A 9. és 11. cikk minden olyan visszatérítési határozatra vonatkozik, amelyet e rendelet hatálybalépése után közöltek.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.




I. MELLÉKLET

SZABVÁNYOS FORMANYOMTATVÁNY AZ EK-SZERZŐDÉS 88. CIKKÉNEK (3) BEKEZDÉSE ALAPJÁN AZ ÁLLAMI TÁMOGATÁSOK BEJELENTÉSÉRE ÉS A JOGELLENES TÁMOGATÁSRA VONATKOZÓ INFORMÁCIÓK SZOLGÁLTATÁSÁRA

Ezt a formanyomtatványt kell a tagállamoknak használniuk az EK-Szerződés 88. cikkének (3) bekezdése szerint az új támogatási programok és az egyedi támogatások bejelentésére. Ezt kell használni akkor is, ha egy támogatásnak nem minősülő intézkedést a jogbiztonság megszerzése miatt jelentenek be.

Kérjük a tagállamokat, hogy akkor is ezt a formanyomtatványt használják, amikor a Bizottság teljes körű tájékoztatást kér az állítólagos jogellenes támogatással kapcsolatban.

Ez a formanyomtatvány három részből áll:

I.  Általános információk: minden esetben ki kell tölteni

II.  Összefoglaló információk a Hivatalos Lapban történő közzétételre

III.  A támogatás fajtájától függő kiegészítő adatlap

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a formanyomtatvány helytelen kitöltése a bejelentés hiányosság miatti visszaküldését vonhatja maga után. A kitöltött formanyomtatványt az érintett tagállam állandó képviselője papírformátumban juttatja el a Bizottsághoz. A bejelentést a Bizottság főtitkárának kell címezni.

Ha a tagállam az állami támogatásra vonatkozó valamely rendeletben, iránymutatásban, keretszabályban és egyéb szövegben meghatározott külön eljárást kíván alkalmazni, akkor a bejelentés egy példányát el kell küldenie a Bizottság illetékes szervezeti egysége főigazgatójának is.

I. RÉSZ

ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK

A BEJELENTÉS STÁTUSA

Mire vonatkoznak formanyomtatványban közölt információk:

  az EK-Szerződés 88. cikkének (3) bekezdése szerinti bejelentésre?

  esetlegesen jogellenes támogatásra ( 4 )?

Ha igen, kérjük megadni a támogatás folyósításának kezdeti időpontját. Kérjük kitölteni e formanyomtatványt, valamint a vonatkozó kiegészítő formanyomtatványokat is.

  olyan támogatásnak nem minősülő intézkedésre, amelyet a jogbiztonság megszerzése érdekében jelentenek be a Bizottságnak?

Kérjük az alábbiakban megjelölni az okot, amiért a bejelentő tagállam az intézkedést az EK-Szerződés 87. cikkének (1) bekezdése értelmezésében nem tartja állami támogatásnak. Kérjük kitölteni e formanyomtatvány megfelelő részeit, és valamint mellékeljenek minden állításaik alátámasztásra szolgáló dokumentumot.

Az intézkedés akkor nem állami támogatás, ha az EK-Szerződés 87. cikkének (1) bekezdésében meghatározott feltételek egyike nem teljesül. Kérjük az alábbi feltételekre tekintettel teljes körű értékelést adni az intézkedésről, különösen azon feltételre helyezve a hangsúlyt, amelyekről úgy vélik, hogy nem teljesültek.

 Nem kerül sor állami források átadására (Például, ha az intézkedést nem az államnak betudhatónak minősítik, vagy álláspontjuk szerint állami források átadásával nem járó szabályozási intézkedés bevezetésére kerül sor)

 Nem jár előnnyel (Például, ha „a szabad piacon tevékenykedő magánbefektető” elvet tiszteletben tartják)

 Nem szelektív/egyedi jellegű (Például ha az intézkedés területi korlátozás és mérlegelés nélkül a gazdaság minden ágazatában, minden vállalkozás rendelkezésére áll)

 Nem torzítja a versenyt/nincs hatása a Közösségen belüli kereskedelemre (Például, ha a tevékenység nem gazdasági jellegű, vagy ha a gazdasági tevékenység tisztán helyi szintű)

1.   A támogatást nyújtó azonosítása

1.1.

Az érintett tagállam

1.2.

Az érintett régió(k) (ha alkalmazható)

1.3.

Felelős kapcsolattartó személy:



Név

: …

Cím

: …

Telefonszám

: …

Faxszám

: …

E-mail

: …

1.4.

Felelős kapcsolattartó az Állandó Képviseleten



Név

: …

Telefonszám

: …

Faxszám

: …

E-mail

: …

1.5.

Ha a Bizottság által a tagállam részére megküldött hivatalos levelezés másolatának más nemzeti hatóságok részére történő továbbítását kérik, kérjük beírni ide azok nevét és címét:



Név

:

Cím

:

1.6.

Kérjük megadni az azon tagállamra történő hivatkozást, amelyet be kívánnak vonni a Bizottság levelezésébe.

2.   A támogatás azonosítása

2.1.

A támogatás jogcíme (vagy egyedi támogatás esetén a kedvezményezett társaság neve)

2.2.

A támogatás céljának rövid leírása.

Kérjük megjelölni az elsődleges célt, és adott esetben a másodlagos cél(oka)t:



 

Elsődleges cél

(csak egyet jelöljön meg)

Másodlagos cél (1)

Regionális fejlesztés

Kutatás és fejlesztés

Környezetvédelem

Megmentési támogatás nehéz helyzetben lévő vállalkozásoknak

Szerkezetátalakítási támogatás nehéz helyzetben lévő vállalkozásoknak

KKV-k

Foglalkoztatás

Képzés

Kockázati tőke tevékenység

Az export és a nemzetközivé válás támogatása

Általános gazdasági érdekű szolgáltatások

Ágazati fejlesztés (2)

Szociális támogatás egyéni fogyasztók részére

Természeti katasztrófák vagy rendkívüli események által okozott károk megtérítése

Közös európai érdekű fontos tervek előmozdítása

A gazdaság jelentős zavarainak kiküszöbölése

Kulturális örökség megőrzése

Kultúra

(1)   Másodlagos azon cél, amelyre – az elsődleges cél mellett – a támogatást kizárólag szánják. Például azon támogatási programok, amelynek elsődleges célja a kutatás és fejlesztés, másodlagos céljai a kis- és középvállalkozások (KKV-k) lehetnek, amennyiben a támogatást kizárólag a KKV-knak szánják. A másodlagos cél lehet ágazati is, például az acéliparban kutatás és fejlesztés esetén.

(2)   Kérjük az ágazatot a 4.2. pontban részletezni

2.3.

Támogatási program – egyedi támogatás ( 5 )

2.3.1.

A bejelentés támogatási programra vonatkozik?



igen

nem

 Ha igen, a program létező támogatási programot módosít?

 



igen

nem

 Ha igen, teljesülnek a (…)-i (…/EK) végrehajtási rendelet 4. cikkének (2) bekezdése szerinti egyszerűsített bejelentési eljárásra meghatározott feltételek?

 



igen

nem

 Ha igen, kérjük használja és töltse ki az egyszerűsített bejelentési formanyomtatványban kért információkat (lásd II. melléklet)

 Ha nem, kérjük ezt a formanyomtatványt folytatni, és közölni, hogy a jelenleg módosítás alatt álló eredeti támogatási programot bejelentették-e a Bizottságnak.

 



igen

nem

 

 Ha igen, kérjük megadni az alábbiakat:

 Támogatás sorszáma:

 

 A Bizottság jóváhagyásának kelte (a Bizottság levelének hivatkozási jele (SG(…)D(…):

 …/…/ …

 Az eredeti támogatási program lejárata: …

 Kérjük részletezni, milyen feltételek módosulnak az eredeti támogatási programmal kapcsolatban, és miért:

 

2.3.2.

A bejelentés egyedi támogatásra vonatkozik?



igen

nem

 Ha igen, kérjük bejelölni a megfelelő négyzetet

 

 támogatási programon alapuló támogatás, amelyet egyedileg kell bejelenteni

 Az engedélyezett támogatási program hivatkozási száma:

 



Elnevezés

: …

Támogatás sorszáma

: …

Bizottsági jóváhagyó levél

: …

 

 Nem támogatási programon alapuló egyedi támogatás

2.3.3.

A bejelentés csoportmentességi rendelet alapján bejelentett egyedi támogatásra vagy támogatási programra vonatkozik? Ha igen, kérjük bejelölni a megfelelő négyzetet:

 Az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásokra való alkalmazásáról szóló 70/2001/EK bizottsági rendelet ( 6 ). Kérjük a III. 1. részben található kiegészítő adatlapot használni.

 Az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a képzési támogatásokra való alkalmazásáról szóló 68/2001/EK bizottsági rendelet ( 7 ). Kérjük a III. 2. részben található kiegészítő adatlapot használni.

 Az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének munkahelyekre nyújtott állami támogatásra történő alkalmazásáról szóló 2204/2002/EK bizottsági rendelet ( 8 ) Kérjük a III. 3. részben található kiegészítő adatlapot használni.

 Az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a mezőgazdasági termékek előállításával, feldolgozásával és értékesítésével foglalkozó kis- és középvállalkozások tevékenységéhez nyújtott állami támogatásokra való alkalmazásáról szóló 1/2004/EK bizottsági rendelet (HL L 1., 2004.1.3.)

3.   Nemzeti jogalap

3.1.

Kérjük felsorolni a nemzeti jogalapot, beleértve a végrehajtási rendelkezéseket és azok hivatkozási forrásait is:

Elnevezés: …

Hivatkozás (ha alkalmazható)?…

3.2.

Kérjük megjelölni az e bejelentéshez mellékelt dokumentumo(ka)t:

 A jogalap végleges szövegéből (szövegeiből) a megfelelő kivonatok másolata (és lehetőség szerint egy weboldal-cím)

 A jogalap szövegtervezetéből (szövegtervezeteiből) a megfelelő kivonatok másolata (és ha van, egy weboldal-cím)

3.3.

Végleges szöveg esetén tartalmaz-e a végleges szöveg olyan felfüggesztő feltételt, mely szerint a támogatást nyújtó szerv csak azt követően nyújthatja a támogatást, miután a Bizottság engedélyezte a támogatást?



igen

nem

4.   Kedvezményezettek

4.1.

A kedvezményezett(ek) elhelyezkedése

 nem támogatott régió(k)ban

 az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének c) pontja alapján támogatásra jogosult régió(k)ban (részletezze NUTS 3. vagy annál alacsonyabb szinten)

 az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) pontja alapján támogatásra jogosult régió(k)ban (részletezze NUTS 2. vagy annál alacsonyabb szinten)

 vegyesen: részletezze …

4.2.

A kedvezményezett(ek) ágazata(i):



Nem ágazatspecifikus

… A

Mezőgazdaság

… B

Halászat

… C

Bányászat és kőfejtés

… 10.1

Feketeszén-bányászat

… D

Feldolgozóipar



… 17

Textília gyártása

… 21

Cellulóz, papír, papírtermék gyártása

… 24

Vegyianyag és gyógyszeripar

… 24.7

Vegyi szál gyártása

… 27.1

Acél (1)

… 29

Ipari gép

… DL

Villamos gép, optikai műszer gyártása

… 34.1

Gépjármű

… 35.1

Hajógyártás

Egyéb feldolgozóipar, kérjük részletezni …

(1)   A Bizottság közleményének B. melléklete:„Multiszektorális keretszabály a nagyberuházási projektekhez nyújtandó regionális támogatásról” (HL C 70., 2002.3.19., 8. o.).



… E

Villamosenergia, gáz- és vízellátás

… F

Építőipar

… 52

Kiskereskedelmi szolgáltatások

… H

Szállodák és éttermek (idegenforgalom)

… I

Szállítás



… 60

Szárazföldön és csővezetéken történő szállítás

… 60.1

Vasút

… 60.2

Egyéb szárazföldi szállítás

… 61.1

Tengeri és partközeli vízi szállítás

… 61.2

Belföldi vízi szállítás

… 62

Légi szállítás



… 64

Posta és távközlés

… J

Pénzügyi közvetítés

… 72

Számítástechnika és kapcsolódó tevékenységek

… 92

Szórakoztatás, kultúra, sport

Egyéb, kérjük részletezni a NACE Rev. 1. besorolás szerint (1)

(1)   NACE Rev 1.1 az Európai Unión belüli gazdasági tevékenységek általános ágazati besorolási rendszere.

4.3.

Egyedi támogatás esetén: …



A kedvezményezett neve

: …

A kedvezményezett jellege

: …

 Kis- és középvállalkozás (KKV)



Foglalkoztatottak száma

: …

Éves árbevétel

: …

Éves mérlegfőösszeg

: …

Függetlenség

: …

(kérünk hivatalos nyilatkozatot mellékelni a KKV-król szóló bizottsági ajánlásnak ( 9 ) megfelelően, vagy bármilyen más bizonyítékot szolgáltatni a fenti ismérvek alátámasztására):

 nagyvállalkozás

 nehéz helyzetben levő vállalkozás ( 10 )

4.4.

Támogatási program esetén:

A kedvezményezettek fajtái

 minden cég (nagyvállalatok, valamint kis- és középvállalkozások)

 csak nagyvállalatok

 kis- és középvállalkozások

 középvállalkozások

 kisvállalkozások

 mikrovállalkozások

 a következő kedvezményezettek: …

A kedvezményezettek becsült száma:

 10 alatt

 11–50

 51–100

 101–500

 501–1 000

 1 000 felett

5.   A támogatás összege/Éves költségvetés

Egyedi támogatás esetén kérjük megjelölni az egyes érintett intézkedések teljes összegét (nemzeti fizetőeszközben):

Támogatási program esetén kérjük megjelölni a tervezett éves költségvetés összegét és a teljes összeget (nemzeti fizetőeszközben):

Adóintézkedések esetén kérjük megjelölni a becsült éves és az adókedvezmények miatti összes bevételkiesést a bejelentés által lefedett időszakra vonatkozóan:

Amennyiben a költségvetés elfogadása nem évenként történik, kérjük közölni, mely időszakra vonatkozik a költségvetés:

Ha a bejelentés létező támogatási programot érint, kérjük megadni a programmal kapcsolatban bejelentett változás költségvetési hatásait:

6.   A támogatás formája és finanszírozási eszközei

Jelölje meg a kedvezményezett rendelkezésére álló támogatás formáját (adott esetben intézkedésenként):

 Vissza nem térítendő támogatás

 Kedvezményes kamatozású kölcsön (a kölcsön biztosítékára vonatkozó részletekkel együtt)

 Kamattámogatás

 Adókedvezmény (pl. adóelengedés, adóalap-csökkentés, adókulcs-csökkentés, adóhalasztás). Kérjük részletezni:

 Társadalombiztosítási hozzájárulások csökkentése

 Kockázati tőke juttatása

 Adósság leírása

 Kezességvállalás (ezen belül többek között a kezességgel fedezett hitelekről vagy egyéb pénzügyi tranzakciókról szóló információk, az igényelt biztosíték és fizetendő kezességvállalási díj)

 Egyéb. Kérjük részletezni: …

Kérjük részletesen megadni az egyes támogatási eszközök szabályainak és alkalmazási feltételeinek részletes leírását, beleértve különösen az odaítélés arányát, annak adózás szempontjából történő kezelését, és azt, hogy a támogatást automatikusan nyújtják-e, amint meghatározott objektív feltételek teljesülnek (ha igen, kérjük e feltételek megemlítését), illetve, hogy van-e az odaítélő hatóságoknak mérlegelési lehetősége.

Részletezze a támogatás finanszírozását: ha a támogatást nem az állami/régió/önkormányzat általános költségvetéséből finanszírozzák, kérjük megmagyarázni a finanszírozás módját:

 Kedvezményezettként nem az államot érintő járulékokon vagy adókon keresztül. Kérjük megadni a járulékok minden adatát, valamint azokat a termékeket/tevékenységeket, amelyekre ezeket kivetik. Különösen azt kell részletezni, hogy a más tagállamokból behozott termékekre fizetni kell-e ezt s járulékot. Mellékelni kell a járulékok kivetésére vonatkozó jogalap másolatát …

 Felhalmozott tartalékok

 Közvállalatok

 Egyéb (kérjük részletezni)…

7.   Időtartam

7.1.

Egyedi támogatás esetén:

Kérjük megadni azt az időpontot, amikortól a támogatást folyósítják (Ha a támogatást részletekben folyósítják, közölni kell az egyes részletfizetések időpontját)

Adja meg azon intézkedés időtartamát, amelyre a támogatást nyújtják, ha ez releváns

7.2.

Támogatási program esetén:

Jelölje meg azt az időpontot, amikortól a támogatás nyújtható

Jelölje meg azt az utolsó időpontot, ameddig a támogatás nyújtható

Ha az időtartam meghaladja a hat évet, kérjük igazolni, hogy a hosszabb időszak elengedhetetlen a program célkitűzésének (célkitűzéseinek) teljesítéséhez:

8.   Különféle támogatásfajták halmozódása

Halmozható a támogatás a más, helyi, regionális, nemzeti vagy közösségi támogatási programokból származó támogatással ugyanazon elszámolható költségek fedezésére?



igen

nem

Ha igen, mutassa be azt a rendszert, amelyet annak érdekében vezettek be, hogy a támogatáshalmozódásra vonatkozó szabályokat betartsák:

9.   Szakmai titoktartás

Tartalmaz-e a bejelentés olyan bizalmas információkat, amelyek nem adhatók ki harmadik felek részére?



igen

nem

Ha igen, kérjük közölni, mely részei bizalmasak, és annak okát megmagyarázni:

Ha nem, a Bizottság a tagállamok megkérdezése nélkül nyilvánosságra hozza határozatát.

10.   A támogatás összeegyeztethetősége

Kérjük azonosítani, melyik fennálló rendelet, keretszabály, iránymutatás vagy más szöveg vonatkozik az állami támogatásra, adja meg a támogatás engedélyezésére vonatkozó egyértelmű jogalapot (adott esetben kérjük részletezni intézkedésenként), és töltse ki a III. részben található megfelelő kiegészítő adatlapot.

 KKV-k támogatása

 Egyedi támogatás bejelentése a 70/2001/EK rendelet 6. cikke alapján

 Bejelentés a jogbiztonság érdekében

 Támogatás a mezőgazdasági ágazatban működő KKV-k részére

 Képzési támogatás

 Egyedi támogatás bejelentése a 68/2001/EK rendelet 5. cikke alapján

 Bejelentés a jogbiztonság érdekében

 Foglalkoztatási támogatás

 Egyedi támogatás bejelentése a 2204/2002/EK rendelet 9. cikke alapján

 A 2204/2002/EK rendelet 9. cikke szerinti program bejelentése

 Bejelentés a jogbiztonság érdekében

 Regionális támogatás

 A nagy beruházási projektekhez nyújtott regionális támogatásokra vonatkozó multiszektorális keretszabály hatálya alá tartozó támogatás

 Kutatási és fejlesztési támogatás

 Megmentési támogatás nehéz helyzetben levő vállalkozásoknak

 Szerkezetátalakítási támogatás nehéz helyzetben levő vállalkozásoknak

 Audio-vizuális alkotásokhoz nyújtott támogatás

 Környezetvédelmi támogatás

 Kockázatitőke-támogatás

 A mezőgazdasági ágazat részére nyújtott támogatás

 A szállítási ágazat részére nyújtott támogatás

 Hajóépítési támogatás

Ha a fennálló rendeletek, keretszabályok, iránymutatások és az állami támogatásokra vonatkozó egyéb szövegek nem biztosítanak egyértelmű alapot az e formanyomtatvány hatálya alá tartozó valamely támogatás engedélyezésére, kérünk megalapozott indokolást adni arra, hogy a támogatás miért tekinthető az EK-Szerződéssel összeegyeztethetőnek, hivatkozva az EK-Szerződés vonatkozó mentességeire [86. cikk (2) bekezdése, 87. cikk (2) bekezdésének a) vagy b) pontja, 87. cikk (3) bekezdésének a), b), c) vagy d) pontja], valamint a mezőgazdaságra és a szállításra vonatkozó más különös rendelkezésekre.

11.   Függőben lévő visszafizettetési határozatok

Egyedi támogatás esetén van-e az intézkedésnek olyan lehetséges kedvezményezettje, amely a Bizottság visszafizettetési határozatának teljesítésével elmaradásban van?



igen

nem

Ha igen, kérünk teljes körű adatokat szolgáltatni: …

12.   Egyéb információk

Kérünk itt minden egyéb olyan információt feltüntetni, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tart az állami támogatásra vonatkozó szabályok alapján.

13.   Függelékek

Kérünk itt felsorolni minden olyan dokumentumot, amelyeket a bejelentéshez csatoltak, és az érintett dokumentumokhoz papíralapú másolatokat vagy közvetlen internet elérhetőséget is biztosítani kell.

14.   Nyilatkozatok

Igazolom, hogy legjobb tudomásom szerint az e formanyomtatványon, annak mellékleteiben és függelékeiben megadott információk pontosak és hiánytalanok.

Az aláírás kelte és helye: …

Aláírás: …

Az aláíró személy neve és beosztása: …

II. RÉSZ

ÖSSZEFOGLALÓ ADATOK A HIVATALOS LAPBAN TÖRTÉNŐ KÖZZÉTÉTELHEZ

image

III. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAPOK

Szükség szerint az érintett támogatásfajtától függően kell kitölteni:

1. KKV-k részére nyújtott támogatás

2. Képzési támogatás

3. Foglalkoztatási támogatás

4. Regionális támogatás

5. A nagyberuházási projektekhez nyújtott regionális támogatásokról szóló multiszektorális keretszabály hatálya alá tartozó támogatások

6. Kutatási és fejlesztési támogatás

a) támogatási program esetén

b) egyedi támogatás esetén

7. Nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentésére nyújtott támogatás

a) támogatási program esetén

b) egyedi támogatás esetén

8. Nehéz helyzetben levő vállalkozások szerkezetátalakítására nyújtott támogatás

a) támogatási program esetén

b) egyedi támogatás esetén

9. Audiovizuális alkotásokhoz nyújtott támogatás

10. Környezetvédelmi támogatás

11. Kockázatitőke-támogatás

12. A mezőgazdasági ágazaton belül nyújtott támogatás

a) A mezőgazdasági ágazat részére nyújtott támogatás

i. A mezőgazdasági üzemekbe történő beruházásokra nyújtott támogatás

ii. A mezőgazdasági termékek feldolgozásával és értékesítésével kapcsolatos beruházásokra nyújtott támogatás

b) Agrár-környezetvédelmi támogatás

c) A hátrányos helyzetű területek hátrányainak kompenzálására nyújtott támogatás

d) Fiatal mezőgazdasági termelők részére vállalkozás-alapítási támogatás

e) Korengedményes nyugdíjba vonulás vagy a gazdálkodói tevékenységek beszüntetése esetén nyújtott támogatás

f) A termelési, feldolgozó és forgalmazási kapacitás megszüntetéséhez nyújtott támogatás

g) Termelői csoportok részére nyújtott támogatás

h) A mezőgazdasági termelésben vagy a mezőgazdasági termelőeszközökben keletkezett károk megtérítéséhez nyújtott támogatás

i) Birtokrendezési támogatás

j) Minőségi mezőgazdasági termékek termeléséhez és értékesítéséhez nyújtott támogatás

k) Műszaki segítségnyújtási támogatás a mezőgazdasági ágazatban

l) Az élőállattartó ágazat részére nyújtott támogatás

m) A legkülső régiók és az Égei-tengeri szigetek részére nyújtott támogatás

n) Támogatott rövidlejáratú hitelek formájában nyújtott támogatás

o) Mezőgazdasági és egyes nem mezőgazdasági termékek eladásösztönzéséhez és reklámozásához nyújtott támogatás

p) Nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentésére és szerkezetátalakításához nyújtott támogatás

q) TSE-tesztek támogatása; elhullott állatok és vágóhídi hulladék

13. A szállítási ágazaton belül nyújtott támogatás

a) Egyedi támogatás a nehéz helyzetben levő vállalkozások szerkezetátalakítására a légiközlekedési ágazatban

b) A szállítási infrastruktúra támogatása

c) Tengeri szállítási támogatás

d) Kombinált szállítási támogatás

14. Hajógyártási támogatás (Még nem készült el)

III.1 RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A KKV-K TÁMOGATÁSÁHOZ

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni minden egyedi támogatás bejelentésére a módosított formájú ( 11 ) 70/2001/EK rendelet 6. cikkének ( 12 ) értelmében. Ezt kell használni minden olyan egyedi támogatásra vagy programra is, amelyet a jogbiztonság érdekében jelentettek be.

1.   Az egyedi támogatás vagy támogatási program fajtája

Vonatkozik-e az egyedi támogatás vagy a támogatási program az alábbiakra:

1.1.

 beruházási támogatás

1.2.

 tanácsadás és egyéb szolgáltatások és tevékenységek, beleértve a vásárokon való részvételt is

1.3.

 Kutatásii és fejlesztési (K + F) ráfordítások

 igen:

 a KKV-k részére nyújtott K + F támogatások bejelentésére

 támogatási programok esetén a K + F támogatásokra vonatkozó 6 a) számú kiegészítő adatlap

 egyedi támogatás esetén a K + F támogatásokra vonatkozó 6 b) számú kiegészítő adatlap

2.   Induló beruházás támogatása

2.1.

Kiterjed-e a támogatás hatálya az alábbiakkal kapcsolatos állóeszköz-beruházásokra:

 új létesítmény alapítása?

 meglévő létesítmény bővítése?

 olyan új tevékenység megkezdése, amely meglévő létesítmény termékének vagy termelési folyamatának alapvető változásával jár együtt (ésszerűsítés, diverzifikáció vagy korszerűsítés révén)?

 olyan létesítmény megvásárlása, amely bezárt, vagy bezárt volna, ha nem vásárolták volna azt meg?

Szinten tartó beruházást támogatása kizárt?



igen

nem

2.2.

Minek a százalékában számítják a támogatást:

 a beruházás elszámolható költségei

 a beruházással teremtett foglalkoztatás bérköltségei (munkahelyteremtési támogatás)

2.3.

a)  tárgyi eszköz beruházás: …

A beruházás százalékban kifejezett értékét az alábbiak közül melyik értéke alapján határozzák meg:

 földterület?

 épületek?

 üzem/gépek (berendezések)?

Kérünk rövid leírást adni:

Ha a vállalkozás fő gazdasági tevékenységeit a szállítási ágazatban végzi, a szállítási eszközök és a szállító berendezések ki vannak zárva az elszámolható költségek köréből? (a vasúti járművek gördülő eszközök kivételével)?



igen

nem

Ha nem, kérjük adja meg azokat a szállítási eszközöket vagy szállító berendezéseket, amelyek elszámolhatóak?

b)

 

 Azon létesítmény átvételének vételára, amelyet már bezártak, vagy bezártak volna, ha azt nem vásárolták volna meg

c)  immateriális javakba történő -beruházás

Az immateriális javakba történő beruházások elszámolható költsége megegyezik az alábbi technológiaszerzési költségekkel:

 szabadalmi jogok

 működő vagy szabadalmazott know-how licenciák

 nem szabadalmazott know-how (műszaki ismeret)

Kérünk rövid leírást adni ( 13 ): …

d)  bérköltségek:

A támogatás összegét a megteremtett munkahelyekre vonatkozó két éves időszak bérköltségének százalékában fejezik ki?



igen

nem

2.4.

A támogatási intenzitás

2.4.1.

A 87. cikk (3) bekezdésének c) pontja alapján, illetve a 87. cikk (3) bekezdésének a) pontja alapján támogatott régiókon kívül fekvő beruházási projektek:



kisvállalkozások

középvállalkozások

2.4.2.

Mekkora a beruházási projektekhez kapcsolódó bruttó támogatási intenzitás?

Kérjük részletezni: …

A 87. cikk (3) bekezdésének c) pontja alapján, illetve a 87. cikk (3) bekezdésének a) pontja alapján támogatott régiókon belül található beruházási projektek:



Kisvállalkozások

középvállalkozások

Mekkora a beruházási projektekhez kapcsolódó bruttó támogatási intenzitás? Kérjük részletezni:

3.   A támogatások halmozódása

3.1.

Mi a támogatáshalmozódás felső határa?

Kérjük részletezni: …

4.   A munkahelyteremtő támogatások különleges feltételei

4.1.

Garantálja-e a támogatás, hogy a munkahelyteremtő támogatás csak tárgyi eszközökben és immateriális javakban megtestesülő induló beruházási projekt megvalósításához kapcsolódhat?



igen

nem

4.2.

Garantálja-e a támogatás, hogy a munkahelyeket a beruházás befejezésétől számított három éven belül meg kell teremteni?



igen

nem

Ha az előző két kérdés valamelyikére nemleges választ adnak, kérjük megmagyarázni, miként szándékoznak a hatóságok megfelelni e követelményeknek?

4.3.

A létrehozott munkahelyek a foglalkoztatottak számának nettó növekedését jelentik az érintett létesítményben az elmúlt 12 hónap átlagával összehasonlítva?



igen

nem

4.4.

Garantálja-e a támogatás, hogy a minősített régióban a foglalkoztatás legalább öt évig fennmarad?



igen

nem

Ha igen, mi erre a garancia? …

4.5.

Garantálja-e a támogatás, hogy a referencia-időszak alatt elvesztett munkahelyeket levonják az azonos időszak alatt megteremtett munkahelyek tényleges számából?



igen

nem

5.   A beruházási projekt különleges feltételei a magasabb regionális támogatással támogatott területeken

5.1.

Tartalmaz a támogatás olyan záradékot, amely szerint a támogatottnak a beruházáshoz a teljes beruházási érték legalább 25 %-ával hozzá kell járulnia és hogy ez a hozzájárulás nem tartalmazhat támogatást?



igen

nem

5.2.

Milyen garanciák vannak arra nézve, hogy az induló beruházásra (tárgyi eszközökre és immateriális javakra vonatkozó beruházásra) nyújtott támogatást a beruházás legalább öt évig történő fenntartásától teszik függővé?

6.   Tanácsadáshoz és egyéb szolgáltató tevékenységekhez nyújtott támogatás

6.1.

Az alábbiak közül melyek az elszámolható költségek:

 külső tanácsadók vagy más szolgáltatók által nyújtott szolgáltatások költségei

Kérjük megadni, ha az ilyen szolgáltatások nem jelentik a vállalat folyamatos vagy rendszeres tevékenységét, és a szokásos működési ráfordításaihoz sem kapcsolódnak, mint például szokásos adótanácsadó szolgáltatás, rendszeres jogi szolgáltatás vagy reklám

 vásárokon és kiállításokon résztvevő vállalkozások költségei. Kérjük megadni, ha a támogatás a stand bérlése, felépítése és működtetése során felmerülő pótlólagos költségekre vonatkozik:

A támogatás a vásáron vagy kiállításon való első részvételre korlátozódik?



igen

nem

 Egyéb költségek (különösen ha a támogatást közvetlenül a szolgáltató(k)nak vagy a tanácsadó(k)nak ítélik oda). Kérjük megadni, milyen feltételekkel: …

6.2.

Kérjük jelezni a maximális bruttó támogatási intenzitást:

Amennyiben a támogatás meghaladja a bruttó 50 %-ot, kérjük részletesen megindokolni, miért szükséges ez a támogatási intenzitás:

6.3.

Kérjük jelezni a támogatáshalmozódás felső határát:

7.   A támogatás szükségessége

7.1.

A támogatás előírja azt, hogy a támogatásra irányuló kérelmeket a projekten végzett munkák megkezdése előtt be kell nyújtani?



igen

nem

7.2.

Ha nem, elfogadott a tagállam a támogatásra jogalapot teremtő jogszabályi rendelkezéseket, objektív feltételek alapján és a tagállam további mérlegelési lehetősége nélkül?



igen

nem

8.   Egyéb információk

Kérünk itt feltüntetni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából a 70/2001/EK rendelet alapján irányadónak tartanak.

III.2. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A KÉPZÉSI TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni minden egyedi támogatás bejelentésére a 68/2001/EK rendelet 5. cikkének ( 14 ) módosított formája ( 15 ) értelmében. Ezt kell használni minden olyan egyedi támogatásra vagy támogatási programra is, amelyet a jogbiztonság érdekében jelentettek be.

1.   Az egyedi támogatás vagy támogatási program hatálya

1.1.

Az intézkedés az EK-Szerződés I. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékek előállítására és/vagy feldolgozására és/vagy értékesítésére vonatkozik?



igen

nem

1.12.

Vonatkozik-e az intézkedés az EK-Szerződés I. mellékletében felsorolt halászati és/vagy akvakultúra-termékek előállítására, feldolgozására és/vagy értékesítésére?



igen

nem

1.13.

A támogatást a tengeri hajózási ágazatnak nyújtják?



igen

nem

Ha igen, kérünk válaszolni a következő kérdésekre:

A gyakornok nem aktív tagja a legénységnek, hanem létszámfeletti a fedélzeten?



igen

nem

A képzést a közösségi nyilvántartásokba bejegyzett hajók fedélzetén tartják meg?



igen

nem

1.4.

Mekkora a bruttó támogatási intenzitás? Kérjük közölni:

2.   A támogatási program vagy egyedi támogatás fajtája

Vonatkozik-e a támogatási program vagy az egyedi támogatás az alábbiakra?

2.1.

Speciális képzés



igen

nem

Amennyiben igen, kérjük leírni a speciális képzésre vonatkozó intézkedést:

2.2.

Általános képzés



igen

nem

Amennyiben igen, kérjük leírni az általános képzésre vonatkozó intézkedést:

2.3.

A hátrányos helyzetű munkavállalók részére nyújtott képzési támogatás



igen

nem

Amennyiben igen, kérjük leírni a hátrányos helyzetű munkavállalókra vonatkozó intézkedést:

2.4.

A támogatási intenzitás

2.4.1.

Általános képzési támogatás

2.4.1.1.

 az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) pontja, illetve 87. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerinti támogatott régión kívül nyújtott támogatás:

Amennyiben igen, kérjük részletezni a következőkre vonatkozó bruttó intenzitást:

 nagyvállalatok: …

 kis- és középvállalkozások: …

Amennyiben igen, kérjük részletezni az intenzitást abban az esetben, ha a képzést a hátrányos helyzetű munkavállalók részére biztosítják:

2.4.1.2.

 az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) pontja, illetve 87. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerinti támogatott régión belül nyújtott támogatás:

Amennyiben igen, kérjük részletezni a következőkre vonatkozó bruttó intenzitást kifejezve:

 nagyvállalatok: …

 kis- és középvállalkozások: …

Amennyiben igen, kérjük részletezni az intenzitás mértékét abban az esetben, ha a képzést a hátrányos helyzetű munkavállalók részére biztosítják:

2.4.2.

Speciális célú képzési támogatás

2.4.2.1.

 az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) pontja, illetve 87. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerinti támogatott régión kívül nyújtott támogatás:



igen

nem

Amennyiben igen, kérjük részletezni a következőkre vonatkozó bruttó támogatási intenzitást:

 nagyvállalatok: …

 kis- és középvállalkozások: …

Amennyiben igen, kérjük részletezni az intenzitást abban az esetben, ha a képzést a hátrányos helyzetű munkavállalók részére biztosítják:

2.4.2.2.

 az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) pontja, illetve 87. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerinti támogatott régión belül nyújtott támogatás:

Amennyiben igen, kérjük részletezni a következőkre vonatkozó bruttó intenzitást:

 nagyvállalatok: …

 kis- és középvállalkozások: …

Amennyiben igen, kérjük részletezni az intenzitást abban az esetben, ha a képzést a hátrányos helyzetű munkavállalók részére biztosítják:

3.   Elszámolható költségek

Melyek a támogatási program illetve az egyedi támogatás alapján az elszámolható költségek?

 az oktatók személyi jellegű ráfordításai

 az oktatók és a képzésben részesülők utazási költségei

 egyéb folyó költségek, például anyagok és áruk

 eszközök és berendezések kizárólag olyan mértékű értékcsökkenése, amilyen mértékben azokat csak a képzési projektre használják

 a képzési projekttel kapcsolatos orientációs és tanácsadási szolgáltatások költségei

 gyakornok személyi jellegű ráfordításai

 közvetett költségek (adminisztratív költség, bérleti díj, általános költségek, a résztvevők szállítási költsége és tandíja)

Program alapján nyújtott eseti egyedi támogatás esetén kérünk minden elszámolható költségre dokumentummal alátámasztott áttekinthető és tételes igazolást szolgáltatni …

4.   Támogatáshalmozódás

A támogatási program vagy egyedi támogatás alapján nyújtott támogatás halmozódhat más támogatásokkal?



igen

nem

Ha igen, az ilyen halmozással túlléphetők a 68/2001 rendeletben szereplő támogatási intenzitások?



igen

nem

5.   Egyéb információk

Kérünk itt feltüntetni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tartanak a 68/2001/EK rendelet alapján.

III.3. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A FOGLALKOZTATÁSI TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni a 2204/2002/EK rendelet 9. cikkének ( 16 ) szerinti minden egyedi támogatás vagy támogatási program bejelentésére. Ezt kell használni minden olyan egyedi támogatásra vagy programra is, amelyet a jogbiztonság érdekében jelentettek be. Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni továbbá a szállítási ágazatban [a KKV-ról szóló rendelet 4. cikkének (6) bekezdése értelmében vagy a regionális iránymutatás értelmében nyújtott] minden foglalkoztatási támogatás bejelentésére.

1.   Az egyedi támogatás vagy a támogatási program hatálya

1.1.

Vonatkozik-e az intézkedés az EK-Szerződés I. mellékletében felsorolt mezőgazdasági termékek előállítására és/vagy feldolgozására és/vagy értékesítésére?



igen

nem

1.2.

Vonatkozik-e az intézkedés az EK-Szerződés I. mellékletében felsorolt halászati és/vagy akvakultúra- termékek előállítására, feldolgozására és/vagy értékesítésére?



igen

nem

2.   Munkahelyteremtés

2.1.

A támogatási intenzitást a megteremtett munkahelyekre vonatkozó kétéves időszak bérköltsége alapján fejezik ki? …



igen

nem

2.2.

A munkahelyteremtés az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) pontja alapján és az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének c) pontja alapján támogatott területen kívül fekvő KKV-ra történik?



igen

nem

Ha igen, kérjük megjelölni a bruttó támogatási intenzitást

A munkahelyteremtés az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) pontja szerinti és az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerinti támogatott területen vagy ágazatokban történik?



igen

nem

2.2.1.

A támogatást az elszámolható költség köréhez viszonyított intenzitás alapján határozzák meg?



igen

nem

Kell adót fizetni a támogatás után?



igen

nem

Mekkora a nettó támogatási intenzitás?

Emelkedik a felső határ azért, mert a programot vagy a támogatást a KKV-kra is alkalmazzák?



igen

nem

Amennyibe igen, kérjük bruttó értékben kifejezve részletezzék, milyen emeléseket irányoztak elő …

2.2.2.

Kell a támogatás címzettjének az elszámolható költségek legalább 25 %-át kitevő minimális, támogatásmentes hozzájárulást teljesítenie?



igen

nem

2.2.3.

A támogatáshoz előírják, hogy a foglalkoztatást nagyvállalatok esetén legalább három évig fenn kell tartani?



igen

nem

A támogatáshoz előírják, hogy a támogatást KKV-k esetén a regionális támogatásra jogosult régiókban vagy ágazatokban legalább két évig fenn kell tartani?



igen

nem

Amennyiben igen, mi garantálja, hogy az induló beruházáshoz kapcsolódó vagy nem kapcsolódó támogatás függ a foglalkoztatás legalább két vagy három évig történő fenntartásától?

2.2.4.

A létrehozott munkahelyek a foglalkoztatottak számának nettó növekedését jelentik az érintett létesítményben az elmúlt 12 hónap átlagával összehasonlítva?



igen

nem

2.2.5

Az alkalmazott új munkavállalóknak soha nem volt állásuk, vagy elvesztették munkahelyüket, vagy pedig ennek veszélye közvetlenül fenyegeti őket?



igen

nem

2.2.6.

Előírja a program, hogy a támogatási kérelmeket az adott munkahely megteremtése előtt be kell nyújtani?



igen

nem

Ha nem, elfogadott a tagállam a támogatásra jogalapot teremtő jogi rendelkezéseket objektív feltételek alapján és a tagállam további mérlegelési lehetősége nélkül?



igen

nem

2.2.7.

A támogatáshoz előírják, hogy amennyiben KKV-k esetén a munkahelyteremtő támogatást tárgyi eszközök és immateriális javak beruházási projektjének megvalósításához kötik, és a munkahelyeket azok legalább három évig történő fenntartásával a beruházás befejezésétől számított három éven belül megteremtik, a támogatási kérelmet a beruházási projekten történő munka megkezdése előtt be kell nyújtani?



igen

nem

2.3.

Az EK-Szerződés I. mellékletében felsorolt termékek előállításában, feldolgozásában és értékesítésében az 1257/1999/EK tanácsi rendelet ( 17 ) alapján hátrányos helyzetű területeken megteremtett munkahelyek esetén a támogatás a 2204/2002/EK rendelet 4. cikke (3) bekezdésének negyedik albekezdésében említett magasabb támogatási plafonig nyújtják, vagy – adott esetben – az 1257/1999/EK rendelet magasabb támogatási plafonjához? Kérjük közölni, mekkora a nyújtott támogatási intenzitás?

3.   Hátrányos helyzetű és megváltozott munkaképességű munkavállalók felvétele

3.1.

A támogatási intenzitást a megteremtett munkahelyekre vonatkozóan két éves időszak bérköltségének figyelembevételével számítják ki?



igen

nem

A hátrányos helyzetű, illetve a csökkent munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos összes támogatás bruttó támogatási intenzitása meghaladja-e az 50 %-ot, illetve a 60 %-ot?



igen

nem

3.2.

A munkaerő-felvétel az alkalmazottak számának nettó növekedését jelenti az érintett létesítményben?



igen

nem

Amennyiben nem, a munkahely vagy munkahelyek megüresedése önkéntes kilépések, időskori nyugdíjba vonulás, önkéntes munkaidő-csökkentés vagy szakmai kötelességszegés miatti jogszerű elbocsátást követően és nem létszámcsökkentés következtében történt?



igen

nem

3.3.

A támogatás a 2. cikk f) pontjának értelmében vett hátrányos helyzetű munkavállalókra korlátozódik-e?



igen

nem

3.4.

A támogatás a 2. cikk g) pontjának értelmében vett csökkent munkaképességű munkavállalókra korlátozódik-e?



igen

nem

Ha a támogatás nem korlátozódik a 2. cikk f) és g) pontjának értelmében hátrányos helyzetű, illetve csökkent munkaképességű munkavállalókra, kérjük részletesen magyarázzák el, miért vélik úgy, hogy a munkavállalók célkategóriái hátrányos helyzetűnek minősülnek?

4.   A csökkent munkaképességű dolgozók foglalkoztatásának többletköltségei

4.1.

A támogatás csökkent munkaképességű dolgozók felvételére és annak kiegészítő költségeire vonatkozik-e?



igen

nem

Ha igen, kérjük igazolni, hogy a 6.2. cikk feltételei teljesültek.

4.2.

A támogatás védett munkahelyre vonatkozik-e?



igen

nem

Amennyiben igen, kérjük igazolni, hogy a támogatás nem haladja meg az érintett létesítmény felépítésének, felszerelésének vagy bővítésének költségeit, valamint a csökkent munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásával összefüggésben keletkezett adminisztrációs és szállítási költségeket: …

5.   Támogatáshalmozódás

5.1.

Tekintet nélkül arra, hogy a támogatást teljes egészében állami forrásból finanszírozzák, vagy azt részben a Közösség finanszírozza, a 4., 5. és 6. cikkben rögzített plafont kell alkalmazni?



igen

nem

5.2.

Új munkahelyek teremtése érdekében lehet a bejelentett támogatást az EK-Szerződés 87. cikke (1) bekezdésének értelmében vett ugyanazon bérköltségekre vonatkozó más állami vagy közösségi támogatásokkal halmozni?



igen

nem

Amennyiben igen, a támogatáshalmozódás eredményezheti-e a 4. cikk (2) és (3) bekezdése szerinti támogatási intenzitás megnövelését (a hátrányos helyzetű és csökkent munkaképességű munkavállalók támogatását kizárva)?



igen

nem

5.3.

Az e rendelet 4. cikke szerint bejelentett munkahelyteremtő támogatás halmozható-e az EK-Szerződés 87. cikke (1) bekezdésének értelmében vett más állami támogatásokkal bármely beruházás tekintetében, amelyhez a megteremtett munkahelyek kapcsolódnak, és amely a munkahelyteremtés időpontjában még nem fejeződött be, vagy amely a munkahelyteremtés előtti három éven belül befejeződött?



igen

nem

Amennyiben igen, a halmozott támogatás eredménye lehet a regionális beruházási támogatásokról szóló iránymutatás és a Bizottság által jóváhagyott térképen az egyes tagállamokra meghatározott regionális beruházási támogatási plafonértéket vagy a 70/2001/EK mentességi rendeletben szereplő plafonértéket meghaladó támogatási intenzitás?



igen

nem

5.4.

Halmozható-e az 5. és 6. cikk alapján a hátrányos helyzetű vagy csökkent munkaképességű munkavállalók felvételéhez nyújtott támogatás a 4. cikk alapján nyújtott munkahelyteremtő támogatással és/vagy közösségi finanszírozással ugyanazon bérköltség tekintetében?



igen

nem

Amennyiben igen, biztosítható-e, hogy az ilyen támogatáshalmozódás ne eredményezzen a bérköltség 100 %-át meghaladó bruttó támogatási intenzitást bármely olyan időszak alatt, amikor a munkavállalót vagy munkavállalókat foglalkoztatják?

5.5.

Halmozható a rendelet 5. és 6. cikke alapján a hátrányos helyzetű vagy csökkent munkaképességű munkavállalók felvételéhez nyújtott támogatás a rendelet 4. cikke szerinti munkahelyteremtéstől eltérő céllal nyújtott bármely más állami támogatással és/vagy közösségi finanszírozással ugyanazon bérköltségek tekintetében?



igen

nem

Amennyiben igen, kérjük megmagyarázni az „eltérő célt”: …

Amennyiben igen, biztosítható, hogy az ilyen támogatáshalmozódás ne eredményezzen a bérköltség 100 %-át meghaladó bruttó támogatási intenzitást bármely olyan időszak alatt, amikor a munkavállalót vagy munkavállalókat foglalkoztatják?



igen

nem

6.   Egyéb információk

Kérünk itt feltüntetni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tartanak a 2204/2002/EK rendelet alapján.

▼M1

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

▼B

III.6.A. RÉSZ

KUTATÁS ÉS FEJLESZTÉSRE VONATKOZÓ KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP: TÁMOGATÁSI PROGRAMOK

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni a kutatásra és fejlesztésre vonatkozó állami támogatásról szóló közösségi keretszabály ( 18 ) hatálya alá tartozó minden támogatási program bejelentésére. Ezt kell használni a KKV-nek nyújtott kutatási és fejlesztési támogatásra vonatkozó azon támogatási programokra, amelyek nem tartoznak a KKV-kra vonatkozó csoportmentességi rendelet ( 19 ) hatálya alá, valamint a mezőgazdasági termékek előállítására, feldolgozására és értékesítésére nyújtani szánt támogatásokra is.

1.   Kutatási szakasz

Támogatható kutatás és fejlesztés

1.1.

Megvalósíthatósági tanulmányok:



igen

nem

Amennyiben igen, melyik kutatási szakaszra vonatkozik a tanulmány?

 alapkutatás

 ipari kutatás

 prekompetitív fejlesztés

Amennyiben igen, említsen példákat a legfontosabb projektekre:

1.2.

Alapkutatás:



igen

nem

Amennyiben igen, említsen példákat a legfontosabb projektekre:

1.3.

Ipari kutatás:



igen

nem

Amennyiben igen, említsen példákat a legfontosabb projektekre:

1.4.

Prekompetitív fejlesztés:



igen

nem

Amennyiben igen, említsen példákat a legfontosabb projektekre:

1.5.

A KKV-k szabadalmi bejelentései és megújításai



igen

nem

Amennyiben igen, a kutatás melyik szakaszát érinti?:

 alapkutatás

 ipari kutatás

 prekompetitív fejlesztés

2.   Kiegészítő információk a támogatás címzettjével kapcsolatban

2.1.

Felsőoktatási vagy kutatási intézmények



igen

nem

Ha igen, kérjük megbecsülni a résztvevő intézmények számát:

Ha igen, kérjük közölni, hogy más vállalkozások kapnak-e támogatást:



igen

nem

A felsőoktatási vagy kutatási intézmények az állami szektorhoz tartoznak?



igen

nem

2.2.

Egyéb (kérjük részletezni) …

3.   Együttműködő kutatás

Annak érdekében, hogy a Bizottság megvizsgálhassa, hogy az állami kutatási intézmények részéről történő hozzájárulások a K + F projektekhez támogatást jelentenek-e, kérjük a következő kérdéseket megválaszolni: ( 20 )

3.1.

Biztosítják a projektek azt, hogy az állami nonprofit kutató vagy felsőoktatási intézmények az ipar megbízásából vagy azzal együttműködve folytassanak kutatásokat?



igen

nem

Ha igen, kérjük kifejteni a következőt:

 Kapnak az állami nonprofit kutató vagy felsőoktatási intézmények piaci szintű ellenszolgáltatást az általuk nyújtott szolgáltatásokért?

 



igen

nem

 vagy

 Az ipari szereplők viselik a projekt teljes költségét?

 



igen

nem

 vagy

 Ha a szellemi tulajdonjogokat nem keletkeztető eredményeket széles körben elterjesztik, vannak olyan szellemi tulajdonjogok, amelyeket teljes egészében az állami nonprofit intézményeknek juttatnak?

 



igen

nem

 vagy

 Kapnak az állami nonprofit intézmények a piaci árnak megfelelő ellenszolgáltatást az ipari szereplőktől (a kutatási projektből származó szellemi tulajdonjogok jogosultjaitól) azon jogokért és eredményekért, amelyek nem keletkeztetnek szellemi tulajdonjogot, de széles körben elterjeszthetők az érdekelt harmadik felek részére?

 



igen

nem

3.2.

Több céggel együttműködve valósítják-e meg a projekteket?



igen

nem

Amennyiben igen, milyen feltételek irányadók az ilyen együttműködésre?

4.   Az állam által megszerzett kutatás

4.1.

Kikötik a projektek, hogy az állami hatóságok megbízást adhatnak vállalkozásoknak kutatás és fejlesztésre?



igen

nem

Amennyiben igen, létezik nyílt beszerzési eljárás?



igen

nem

4.2.

Kikötik a projektek, hogy az állami hatóságok megvásárolhatják a K + F eredményeit a vállalkozásoktól?



igen

nem

Amennyiben igen, létezik nyílt beszerzési eljárás?



igen

nem

5.   A támogatás fajtája

 Az ipari vállalkozásokkal kötött K + F szerződéshez kapcsolt támogatás (kérjük részletezni):

 A projekt sikere esetén visszafizetendő előleg (kérjük megadni a visszafizetés összegét és az arra vonatkozó eljárást; különösen kérjük közölni a „siker” mérésének ismérveit)

 Egyéb (kérjük írja le közelebbről):

6.   Elszámolható költségek

 A kizárólag kutatási tevékenységben foglalkoztatott személyek költségei:

 A kizárólag és folyamatosan kutatási tevékenységhez használt állóeszközök (készülékek és műszerek) költségei:

 A kizárólag és folyamatosan kutatási tevékenységhez használt földterület és telephely költségei (kivéve, ha kereskedelmi céllal adják át):

 A kizárólag a kutatási tevékenységhez használt tanácsadás és azzal egyenértékű szolgáltatás költségei, beleértve a külső forrásokból beszerzett kutatást, műszaki ismereteket és szabadalmakat:

 A kutatási tevékenység eredményeként közvetlenül felmerült pótlólagos általános költségek:

Ha indokolt, adja meg a kutatási költségeket támogatott és nem támogatott K + F szerinti bontásban:

Közölje a költségvetést vállalkozások, kutatási központok és egyetemek szerinti bontásban:

 Egyéb működési költségek (az anyagok, felszerelések és hasonló termékek kutatási tevékenység eredményeként közvetlenül felmerült költségei)

7.   Támogatási intenzitás

7.1.

Bruttó támogatási intenzitás:



Meghatározási szakasz vagy megvalósíthatósági tanulmányok

: …

Alapkutatás

: …

Ipari kutatás

: …

Prekompetitív fejlesztés

: …

7.2.

A KKV-k szabadalmi bejelentéseit és azok megújítását segítő támogatás esetén kérjük részletezze azon kutatási tevékenységeket, amelyek először eredményezték a szóban forgó szabadalmat: …

Tervezett intenzitás: …

7.3.

Ugyanaz a K + F tevékenység több kutatási szakaszra terjed ki?



igen

nem

Ha igen, melyik? …

Írja le az alkalmazott támogatási intenzitást: …

7.4.

Alkalmazandó külön bónuszok, ha vannak ilyenek:

7.4.1.

KKV-k részére nyújtott támogatás esetén adja meg az alkalmazandó bónuszokat, ha vannak ilyenek:

7.4.2.

Összhangban vannak a kutatási tevékenységek egy meghatározott projekttel vagy a Közösség jelenlegi kutatási és technológiai fejlesztési (KTF) keretprogramjának részeként vállalt programmal?



igen

nem

Ha igen, mekkora az alkalmazandó bónusz?…

Kérjük megadni az adott projekt vagy a Közösség jelenlegi KTF keretprogramjának részeként vállalt program pontos címét, lehetőség szerint a „felhívás azonosítója” vagy a CORDIS weboldalának (www.cordis.lu) felhasználásával.

Egy meghatározott projekttel vagy a Közösség jelenlegi KTF keretprogramjának részeként vállalt programmal összhangban együtt jár-e a projekt a vállalkozások és állami kutatási intézmények közötti, vagy két tagállamban legalább két független partner közötti határon átnyúló együttműködéssel, ha annak eredményeit széles körben terjesztik és közzéteszik?



igen

nem

Ha igen, mekkora az alkalmazandó bónusz?…



igen

nem

7.4.3.

A támogatott K + F tevékenységek helyszíne az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) vagy c) pontja alapján támogatható térségben található a nyújtott támogatás időpontjában?



igen

nem

Adja meg az alkalmazandó bónuszt …

7.4.4.

Ha a kutatási tevékenységek nincsenek összhangban egy meghatározott projekttel vagy a Közösség jelenlegi KTF keretprogramjának részeként vállalt programmal, kérünk egyértelmű választ adni arra, hogy a következő feltételek közül legalább egy teljesült-e:

 különösen a koordinálást végző nemzeti KTF-politikák összefüggésében a projekt legalább két tagállamban két független partner közötti hatékony határon átnyúló együttműködéssel jár együtt

 



igen

nem

 különösen a nemzeti KTF-politikák koordinációjának összefüggésében a projekt a vállalkozások és az állami kutatási intézmények közötti hatékony együttműködéssel jár együtt

 



igen

nem

 a projekt eredményeit széles körben elterjesztik és közzéteszik, szabadalmi engedélyeket adnak vagy a közösség KTF-eredmények elterjesztésére alkalmazott intézkedésekhez hasonló más megfelelő lépéseket tesznek

 



igen

nem

 Ha a fenti feltételek közül legalább egy teljesült, kérjük megadni az alkalmazandó bónuszt:

 

7.5.

Ha a bónuszok és intenzitások kombinációja fordul elő, kérjük közölni az egyes kutatási szakaszokra vonatkozó maximális intenzitást: …

8.   A támogatás ösztönző hatása

8.1.

Szolgáltassanak olyan információkat, amelyek alapján felmérhető a támogatás nagyvállalatokra gyakorolt ösztönző hatása:

8.2.

Előírja a program, hogy a végrehajtásról szóló éves jelentésnek nagyvállalatok esetén tartalmaznia kell az ösztönző hatás leírását a program minden egyes egyedi alkalmazására?



igen

nem

9.   Multinacionális szempontok

9.1.

Vannak a projektnek (támogatási programnak) multinacionális szempontjai (pl. Esprit vagy Eureka projektek)?



igen

nem

Ha igen, kérjük részletezzék: …

9.2.

Együtt járnak a K + F projektek a más országbeli partnerekkel folytatott együttműködéssel?

Ha igen, határozzák meg:

a) melyik más tagállam(ok) …

b) melyik más harmadik ország vagy országok …

c) mely más országbeli vállalkozások …

9.3.

Adja meg az összes költséget partnerenkénti bontásban:

10.   Hozzáférés az eredményekhez

10.1.

Kinek a tulajdonát fogják képezni a szóban forgó K + F eredményei?

10.2.

Az eredmények tekintetében szabtak bármilyen feltételt a licenciák megadásához?

10.3.

Léteznek a K + F eredmények közzétételére/terjesztésére irányadó szabályok?



igen

nem

10.4.

Mutassák be a későbbi felhasználásra/az eredmények továbbfejlesztésére tervezett intézkedéseket:

10.5.

Létezik arra vonatkozó rendelkezés, hogy az államilag finanszírozott K + F projektek eredményeit megkülönböztetésmentesen a közösségi ipar rendelkezésére kell bocsátani?



igen

nem

11.   Tájékoztatási és ellenőrzési intézkedések

11.1.

Közöljék, milyen tájékoztatási/ellenőrzési intézkedéseket alkalmaznak annak biztosítására, hogy a támogatott projekt összhangban legyen a megfelelő jogszabályok által meghatározott célkitűzésekkel:

11.2.

Részletezze azon rendelkezéseket, amelyeket a Közösségnek a program végrehajtásáról szóló tájékoztatása érdekében alkalmaznak?

11.3.

Egyéb hasznos információk, beleértve a megteremtett és megőrzött munkahelyek számára vonatkozó becslést:

12.   A mezőgazdasági ágazatra vonatkozó rendelkezések

12.1.

Meg tudja-e erősíteni, hogy a következő négy feltétel teljesült?

 A támogatás az érintett ágazat (vagy alágazat) általános érdeke, anélkül, hogy az a verseny szükségtelen torzulását eredményezné más ágazatokban (alágazatokban).

 Tájékoztatást kell közzétenni a megfelelő újságokban, a legalább országos terjesztésű tudományos folyóiratokban vagy az interneten, nem csak az egyes szervezetek tagjaira korlátozottan annak biztosítása érdekében, hogy a kutatási tevékenységben potenciálisan érdekelt bármely gazdasági szereplő könnyen megállapíthassa, hogy a tevékenységet tervbe vették vagy elkezdték, és hogy az eredményeket kérésre bármely érdekelt félnek eljuttatják, vagy el fogják juttatni. Ezt az információt legkésőbb abban az időpontban nyilvánosságra kell hozni, amikor az egyes szervezetek tagjai közvetlenül tájékoztatást kaptak.

 E kutatási tevékenység eredményeit hasznosítás céljából – mind költség, mind időzítés szempontjából azonos módon – minden érdekelt fél, így a támogatás kedvezményezettjének is rendelkezésére bocsátják.

 A támogatás megfelel a II. melléklet feltételeinek – belső támogatás, azaz mentesítés alapját képezi a mezőgazdasággal kapcsolatos többoldalú kereskedelmi tárgyalásokról szóló Uruguayi Forduló végén létrejött megállapodásban ( 21 ) foglalt állami támogatás csökkentési kötelezettség alól.



igen

nem

Ha a fent említett valamennyi, egymással összefüggő feltétel nem teljesül, az általános szabályok (1–11. kérdés) érvényesülnek.

12.2.

Mekkora a tervezett támogatási intenzitás?

13.   Egyéb információk

Kérünk megadni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tartanak a kutatás és fejlesztésre nyújtott állami támogatásra vonatkozó közösségi keretszabály alapján.

III.6.B. RÉSZ

KUTATÁS ÉS FEJLESZTÉS EGYEDI TÁMOGATÁSÁRA VONATKOZÓ KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni a kutatásra és fejlesztésre vonatkozó állami támogatásról szóló közösségi keretszabály ( 22 ) hatálya alá tartozó minden támogatási program bejelentésére. Ezt kell használni a KKV-knek nyújtott kutatási és fejlesztési támogatásra vonatkozó azon támogatási programokra, amelyek nem tartoznak a KKV-kra vonatkozó csoportmentességi rendelet ( 23 ) hatálya alá, valamint a mezőgazdasági termékek előállítására, feldolgozására és értékesítésére nyújtani kívánt támogatásokra is.

1.   Kutatási szakasz

Támogatható kutatási és fejlesztési szakasz

1.1.

Megvalósíthatósági tanulmányok:



igen

nem

Amennyiben igen, melyik kutatási szakaszra vonatkozik a tanulmány?

 alapkutatás

 ipari kutatás

 prekompetitív fejlesztés

Amennyiben igen, említsen példákat a legfontosabb projektekre:

1.2.

Alapkutatás:



igen

nem

Amennyiben igen, említsen példákat a legfontosabb projektekre:

1.3.

Ipari kutatás:



igen

nem

Amennyiben igen, említsen példákat a legfontosabb projektekre:

1.4.

Prekompetitív fejlesztés:



igen

nem

Amennyiben igen, említsen példákat a legfontosabb projektekre:

1.5.

A KKV-k szabadalmi bejelentései és megújításai



igen

nem

Amennyiben igen, a kutatás melyik szakaszát érinti?:

 alapkutatás

 ipari kutatás

 prekompetitív fejlesztés

2.   Kiegészítő információk a támogatás címzettjével kapcsolatban

2.1.

Felsőoktatási vagy kutatási intézmények



igen

nem

Ha igen, kérjük megbecsülni a résztvevő intézmények számát:

Ha igen, kérjük közölni, hogy más vállalkozások kapnak-e támogatást:



igen

nem

E felsőoktatási vagy kutatási intézmények az állami szektorhoz tartoznak?



igen

nem

2.2.

Egyéb (kérjük részletezni) …

3.   Együttműködő kutatás

Annak érdekében, hogy a Bizottság megvizsgálhassa, hogy az állami kutatási intézmények részéről történő hozzájárulások a K + F projektekhez támogatást jelentenek-e, kérjük megválaszolni a következő kérdéseket ( 24 ):

3.1.

Biztosítják a projektek azt, hogy az állami nonprofit kutatási vagy felsőoktatási intézmények az ipar megbízásából vagy azzal együttműködve folytassanak kutatásokat?



igen

nem

Ha igen, kérjük megadni:

 Kapnak az állami nonprofit kutató vagy felsőoktatási intézmények piaci szintű ellenszolgáltatást az általuk nyújtott szolgáltatásokért?

 



igen

nem

 vagy

 Az ipari szereplők viselik a projekt teljes költségét?

 



igen

nem

 vagy

 Ha széles körben elterjesztik azon eredményeket, amelyek nem keletkeztetnek szellemi tulajdonjogokat, vannak olyan szellemi tulajdonjogok, amelyek teljes egészében az állami nonprofit intézményeket illetik?

 



igen

nem

 vagy

 Kapnak az állami nonprofit intézmények a piaci árnak megfelelő ellenszolgáltatást az ipari szereplőktől (a kutatási projektből származó szellemi tulajdonjogok tulajdonosaitól) azon jogokért és eredményekért, amelyek nem keletkeztetnek szellemi tulajdonjogot, de széles körben elterjeszthetők az érdekelt harmadik felek részére?

 



igen

nem

3.2.

Több céggel együttműködve valósítják meg a projekteket?



igen

nem

Amennyiben igen, milyen feltételek vonatkoznak az ilyen együttműködésre?

4.   Az állam által megszerzett kutatás

4.1.

Kikötik a projektekben, hogy az állami hatóságok megbízást adhatnak vállalkozásoknak kutatásra és fejlesztésre?



igen

nem

Amennyiben igen, létezik nyílt beszerzési eljárás?



igen

nem

4.2.

Kikötik a projektekben, hogy az állami hatóságok megvásárolhatják a K + F eredményeit a vállalkozásoktól?



igen

nem

Amennyiben igen, létezik nyílt beszerzési eljárás?



igen

nem

5.   A támogatás fajtája

 Az ipari vállalkozásokkal kötött K + F szerződéshez kapcsolt támogatás (kérjük részletezni):

 A projekt sikere esetében visszafizetendő előleg (kérjük megadni a visszafizetés összegét és az arra vonatkozó eljárást; különösen kérjük közölni a „siker” mérésének kritériumait)

 Egyéb (kérjük részletezni):

6.   Elszámolható költségek

 Kizárólag kutatási tevékenység céljából foglalkoztatott személyek költségei:

 Kizárólag és folyamatosan kutatási tevékenységhez használt állóeszközök (készülékek és műszerek) költségei: …

 Kizárólag és folyamatosan kutatási tevékenységhez használt földterület és telephely költségei (kivéve, ha kereskedelmi feltételekkel adják át): …

 Kizárólag kutatási tevékenységre alkalmazott tanácsadás és azzal egyenértékű szolgáltatás költségei, beleértve a külső forrásokból finanszírozott kutatást, műszaki ismereteket és szabadalmakat:

 A kutatási tevékenység eredményeként közvetlenül felmerült pótlólagos általános költségek:

Adott esetben adja meg a kutatási költségeket támogatott és nem támogatott K + F szerinti bontásban:

Közölje a költségvetést vállalkozások, kutatási központok és egyetemek szerinti bontásban:

7.   Támogatási intenzitás

7.1.

Bruttó támogatási intenzitás:



Döntési szakasz vagy megvalósíthatósági tanulmányok

: …

Alapkutatás

: …

Ipari kutatás

: …

Prekompetitív fejlesztés

: …

7.2.

A KKV-k szabadalombejelentéseit és azok megújítását segítő támogatás esetén kérjük részletezni azon kutatási tevékenységeket, amelyek elsőként vezettek a szóban forgó szabadalmakhoz: …

Tervezett intenzitás: …

7.3.

Ugyanaz a K + F tevékenység több kutatási szakaszra terjed ki?



igen

nem

Ha igen, melyekre? …

Részletezze az alkalmazott támogatási intenzitást: …

7.4.

Alkalmazandó bónuszok, ha vannak ilyenek:

7.4.1.

KKV-k részére nyújtott támogatás esetén adja meg az alkalmazandó bónuszokat, ha vannak ilyenek:

7.4.2.

Összhangban állnak a kutatási tevékenységek egy meghatározott projekttel vagy a Közösség jelenlegi kutatási és technológiai fejlesztési (KTF) keretprogramjának részeként vállalt programmal?



igen

nem

Ha igen, mekkora az alkalmazandó bónusz?…

Kérjük megadni az adott projekt vagy a Közösség jelenlegi KTF keretprogramjának részeként vállalt program pontos címét, lehetőség szerint a „felhívás azonosítójának” vagy a CORDIS weboldalának (www.cordis.lu) felhasználásával.

Egy meghatározott projekttel vagy a Közösség jelenlegi KTF keretprogramjának részeként vállalt programmal összhangban együtt jár-e a projekt a vállalkozások és állami kutató testületek közötti, vagy két tagállamban legalább két független partner közötti határon átnyúló együttműködéssel, ha annak eredményeit széles körben terjesztik és közzéteszik?



igen

nem

Ha igen, mekkora az alkalmazandó bónusz?…

7.4.3.

A támogatott K + F tevékenységek helyszíne az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) vagy c) pontja alapján támogatható térségben található a támogatás nyújtásának időpontjában?



87. cikk (3) bekezdés a) pont

87. cikk (3) bekezdés c) pont

Adja meg az alkalmazandó bónuszt: …

7.4.4.

Ha a kutatási tevékenységek nincsenek összhangban egy meghatározott projekttel vagy a Közösség jelenlegi KTF keretprogramjának részeként vállalt programmal, kérünk egyértelmű választ adni arra, hogy a következő feltételek közül legalább egy teljesült-e:

 különösen a koordinálást végző nemzeti KTF-politikák összefüggésében a projekt legalább két tagállamban két független partner közötti hatékony határon átnyúló együttműködéssel jár együtt

 



igen

nem

 különösen a nemzeti KTF-politikák koordinációjának összefüggésében a projekt a vállalkozások és az állami kutatási intézmények közötti hatékony együttműködéssel jár együtt

 



igen

nem

 a projekt eredményeit széles körben elterjesztik és közzéteszik, használati engedélyeket (licenciákat) adnak vagy a közösség KTF-eredmények elterjesztésére alkalmazott intézkedésekhez hasonló más megfelelő lépéseket tesznek

 



igen

nem

 Ha a fenti feltételek közül legalább egy teljesült, kérjük megadni az alkalmazandó bónusz összegét:

Ha a bónuszok és a támogatási intenzitás kombinációja áll fenn, kérjük közölni az egyes kutatási szakaszokra vonatkozó maximális támogatási intenzitást:

8.   A támogatás ösztönző hatása

8.1.

Miként nőttek vagy csökkentek a kutatásra és fejlesztésre fordított kiadások?

8.2.

A támogatást a címzett hagyományos tevékenysége mellett használták K + F tevékenységekre?



igen

nem

8.3.

Kialakul a K + F tevékenységhez kapcsolódó tudományos és/vagy technológiai tevékenység is?



igen

nem

8.4.

Hogyan alakult a K + F tevékenységekkel foglalkozó személyek létszáma?

8.5.

Létrehoztak a K + F tevékenységekhez kapcsolódó munkahelyeket?



igen

nem

Ha igen, adja meg a létrehozott munkahelyek becsült számát: …

8.6.

A K + F tevékenységek eredményeként megőriztek munkahelyeket?



igen

nem

8.7.

Mekkora a cég forgalma? …

8.8.

Kapcsolódnak a határon átnyúló együttműködéshez pótlólagos költségek?



igen

nem

8.9.

Ismertessék a kutatás eredményeinek részleges vagy teljes mértékű kiaknázására tervezett intézkedéseket

8.10.

Terveznek intézkedéseket arra, hogy a KKV-k is részt vehessenek a tevékenységben?



igen

nem

Ha igen, jelezze, mik ezek: …

8.11.

Egyéb ösztönző tényezők, például kereskedelmi és technológiai kockázat:

8.12.

Nagyvállalatok által felvállalandó egyéni, piacközeli kutatási projektek esetén milyen tényezőket vettek figyelembe annak biztosítására, hogy a támogatás ösztönző hatással legyen a K + F-re?

8.13.

Igazolja, hogy a támogatási kérelmet még a K + F tevékenységek megkezdése előtt benyújtották:

9.   Multinacionális szempontok

9.1.

Vannak a projektnek (támogatási programnak) multinacionális szempontjai (pl. Esprit-vagy Eureka-projektek)?



igen

nem

Ha igen, kérjük részletezni: …

9.2.

Együtt járnak a K + F projektek a más országbeli partnerekkel folytatott együttműködéssel?

Ha igen, határozzák meg:

a) melyik más tagállam(ok) …

b) melyik más harmadik ország vagy országok …

c) mely más országbeli vállalkozások …

9.3.

Adja meg az összes költséget partnerenkénti bontásban:

10.   Az eredményekhez való hozzáférés

10.1.

Kinek a tulajdonában vannak a szóban forgó K + F eredmények?

10.2.

Az eredmények tekintetében szabtak bármilyen feltételt a licenciák megadásához?

10.3.

Léteznek a K + F eredmények közzétételére/terjesztésére vonatkozó szabályok?



igen

nem

10.4.

Mutassák be a későbbi felhasználásra/az eredmények továbbfejlesztésére tervezett intézkedéseket:

10.5.

Léteznek-e arra vonatkozó rendelkezések, hogy az államilag finanszírozott K + F projektek eredményeit megkülönböztetésmentesen a közösségi ipar rendelkezésére kell bocsátani?



igen

nem

11.   Tájékoztatási és ellenőrzési intézkedések

11.1.

Közöljék, milyen tájékoztatási/ellenőrzési intézkedéseket alkalmaznak annak biztosítására, hogy a támogatott projekt összhangban legyen a megfelelő jogszabályok által meghatározott célkitűzésekkel: …

11.2.

Írja le azon rendelkezéseket, amelyeket a Közösségnek a program végrehajtásáról szóló tájékoztatása érdekében alkalmaznak?

11.3.

Egyéb hasznos információk, beleértve a megteremtett és megőrzött munkahelyek számára vonatkozó becslést:

12.   A mezőgazdasági ágazatra vonatkozó rendelkezések

12.1.

Meg tudja erősíteni, hogy a következő négy feltétel teljesült?

 A támogatás az érintett ágazat (vagy alágazat) általános érdeke, anélkül, hogy az a verseny szükségtelen torzulását eredményezné más ágazatokban (alágazatokban).

 Tájékoztatást kell közzétenni a megfelelő újságokban, a legalább országos terjesztésű tudományos folyóiratokban vagy az interneten, nem az egyes szervezetek tagjaira korlátozottan, annak biztosítása érdekében, hogy a kutatási tevékenységben potenciálisan érdekelt bármely gazdasági szereplő könnyen megállapíthassa, hogy a kutatást tervbe vették vagy elkezdték, és hogy az eredményeket kérésre eljuttatják, vagy el fogják juttatni bármely érdekelt félnek. Ezt az információt legkésőbb abban az időpontban nyilvánosságra kell hozni, amikor az egyes szervezetek tagjai közvetlenül tájékoztatást kaptak.

 E kutatási tevékenység eredményeit hasznosítás céljából – mind költség, mind időzítés szempontjából azonos módon – minden érdekelt félnek, így a támogatás kedvezményezettjének is rendelkezésére bocsátják.

 A támogatás megfelel a II. melléklet feltételeinek – belső támogatás, azaz mentesítés alapját képezi a mezőgazdasággal kapcsolatos, a többoldalú kereskedelmi tárgyalásokról szóló Uruguayi Forduló végén létrejött megállapodásban ( 25 ) foglalt állami támogatás csökkentési kötelezettség alól.



igen

nem

Ha a fent említett valamennyi, egymással összefüggő feltétel nem teljesül, az általános szabályok (1–11. kérdés) érvényesülnek.

12.2.

Mekkora a tervezett támogatási intenzitás? …

13.   Egyéb információk

Kérünk itt megadni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tartanak a kutatásra és fejlesztésre vonatkozó állami támogatás szempontjából a közösségi keretszabály alapján.

III.7.A. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A NEHÉZ HELYZETBEN LEVŐ VÁLLALKOZÁSOK MEGMENTÉSE ÉRDEKÉBEN NYÚJTOTT TÁMOGATÁSRÓL: TÁMOGATÁSI PROGRAMOK

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni a nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott állami támogatásról szóló közösségi iránymutatás ( 26 ) hatálya alá tartozó mentési támogatási programok bejelentésére.

1.   Támogathatóság

1.1

A program azon vállalkozásokra korlátozódik-e, amelyek az alábbi támogathatósági feltételek közül legalább egynek megfelelnek?:

1.1.1.

A program azon vállalkozásokra korlátozódik, amelyeknél a jegyzett tőkének legalább a fele elveszett, és a tőke több mint egynegyede az elmúlt 12 hónap folyamán veszett el?



igen

nem

1.1.2.

A vállalkozások olyan korlátlan felelősséggel rendelkező társaságok, amelyeknél a cég könyv szerinti tőkéjének több mint a fele elveszett, és tőkéjének több mint egynegyede az elmúlt 12 hónap alatt veszett el?



igen

nem

1.1.3.

Teljesítik a vállalkozások a belföldi jog szerinti kollektív fizetésképtelenségi eljárás hatálya alá tartozás kritériumait?



igen

nem

1.2.

A program olyan nehéz helyzetben levő kis- és középvállalatokra vonatkozik, amelyek megfelelnek a KKV-kra vonatkozó közösségi fogalommeghatározásnak?



igen

nem

2.   A támogatás formája

2.1.

A támogatást a program alapján hitelgarancia vagy kölcsön formájában nyújtják?



igen

nem

2.2.

Amennyiben igen, a kölcsönt legalább az egészséges vállalatoknak nyújtott kölcsönök esetén tapasztalt kamathoz hasonló mértékű kamatláb és különösen a Bizottság által elfogadott referencia-kamatláb mellett nyújtják-e?



igen

nem

Kérünk részletes információkat adni.

2.3.

A program alapján nyújtott támogatás olyan kölcsönökhöz kapcsolódik, amelyeket az utolsó részlet cégnek történő kifizetését követően legfeljebb 12 hónapon belül vissza kell fizetni?



igen

nem

3.   Egyéb elemek

3.1.

A program alapján nyújtott támogatást súlyos társadalmi problémák igazolják? Kérjük megindokolni.

3.2.

Nem lesz-e a program alapján nyújtott támogatásnak továbbgyűrűző hátrányos hatása a tagállamokra? Kérjük megindokolni.

3.3.

Kérjük megmagyarázni, miért vélik úgy, hogy a támogatási program a szükséges legkisebb mértékre korlátozódik (vagyis arra az összegre, amely a cég működésének fennmaradásához szükséges arra az időszakra, amelyre a támogatást engedélyezték. Ez nem lehet hosszabb 6 hónapnál).

3.4.

Vállalják, hogy a támogatás megadásától számított hat hónapon belül jóváhagynak egy szerkezetátalakítási vagy egy felszámolási tervet, vagy pedig a kölcsön és a kockázatbiztosítási díjnak megfelelő támogatás visszafizetését követelik meg a kedvezményezettől?



igen

nem

Kérjük megadni azon támogatás maximális összegét, amelyet a megmentési művelet részeként bármely cégnek odaítélhetnek:

3.5.

Adjon meg legalább éves alapon minden lényeges információt a megmentési támogatásra jogosult vállalkozásoknak azonos időben nyújtható mindenfajta támogatásról:

4.   Éves jelentés

4.1.

Vállalják legalább évente jelentések elkészítését a program műveleteiről, amely a Bizottság szabványos bejelentésekről szóló utasításaiban meghatározott információkat tartalmazza?



igen

nem

4.2.

Vállalják, hogy ez a jelentés tartalmazza a kedvezményezett vállalkozások listáját legalább a következő adatokkal:

a) a társaság neve;

b) ágazati kódja, a két számjegyű NACE ( 27 ) ágazati besorolási kódok alkalmazásával;

c) alkalmazottak száma;

d) éves árbevétel és mérlegfőösszeg;

e) a nyújtott támogatás összege;

f) adott esetben minden olyan szerkezetátalakítási támogatás vagy egyéb ilyenként kezelt támogatás, amelyhez a kedvezményezett a múltban hozzájutott;

g) a kedvezményezett társaság felszámolási vagy kollektív fizetésképtelenségi eljárás alá került-e a szerkezetátalakítási időszak vége előtt.



igen

nem

5.   Egyéb információk

Kérünk itt feltüntetni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tartanak a nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott támogatásról szóló iránymutatás alapján.

III.7.B. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A NEHÉZ HELYZETBEN LEVŐ VÁLLALKOZÁSOK MEGMENTÉSE ÉRDEKÉBEN NYÚJTOTT TÁMOGATÁSRÓL: EGYEDI TÁMOGATÁS

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni a nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott állami támogatásról szóló közösségi iránymutatás ( 28 ) hatálya alá tartozó egyedi megmentési támogatások bejelentésére.

1.   Támogathatóság

1.1.

A cég olyan korlátozott felelősséggel rendelkező társaság-e, melynek jegyzett tőkéjének több mint fele elveszett, és e tőkének több mint egynegyede ez elmúlt 12 hónap során veszett el?



igen

nem

1.2.

A cég olyan korlátlan felelősséggel rendelkező társaság-e, melynek könyv szerinti tőkéjének több mint a fele elveszett, és e tőkének több mint egynegyede az előző hónapokban veszett el?



igen

nem

1.3.

Teljesíti-e a cég a hazai jog szerinti kollektív fizetésképtelenségi eljárás hatálya alá tartozás feltételeit?



igen

nem

Amennyiben a fenti kérdések bármelyikére igenlő a válasz, kérjük mellékelni a megfelelő dokumentumokat (a legutolsó eredménykimutatást mérleggel együtt, vagy a nemzeti társasági jog alapján a céggel szembeni vizsgálat megkezdéséről szóló bírósági határozatot).

Amennyiben Önök minden fenti kérdésre nemleges választ adtak, kérjük megküldeni a bizonyítékokat annak alátámasztására, hogy a vállalkozás nehéz helyzetben van, ezért jogosult a megmentésére nyújtható támogatásra.

1.4.

Mikor hozták létre a céget? …

1.5.

Mióta működik a cég? …

1.6.

A társaság egy nagyobb üzleti csoporthoz tartozik?



igen

nem

Amennyiben a fenti kérdésre a válasz igenlő, kérünk teljes körű információt adni a csoportról (szervezeti felépítés, amely bemutatja a csoport tagjai közötti kapcsolatokat, részletes adatokkal a tőkéről és a szavazati jogokról), és mellékelni ehhez annak bizonyítékát, hogy a társaság nehézségei saját tevékenysége eredményeként keletkeztek és nem a költségek csoporton belüli önkényes felosztásának következményei, és hogy a nehézségek túlságosan súlyosak ahhoz, hogy azokat maga a csoport kezelhesse.

1.7.

Kapott-e a cég (vagy a csoport, amelyhez az tartozik) a múltban bármilyen megmentésre szolgáló támogatást?



igen

nem

Ha igen, kérünk minden részletet megadni (dátum, összeg, adott esetben hivatkozás korábbi bizottsági határozatra stb.).

2.   A támogatás formája

2.1.

A támogatást hitelgarancia vagy kölcsön formájában nyújtja? A vonatkozó dokumentumok másolatát kérjük megküldeni.



igen

nem

2.2.

Amennyiben igen, a kölcsönt legalább az egészséges vállalatoknak nyújtott kölcsönök esetén tapasztalt kamatszinthez hasonló mértékű kamatláb és különösen a Bizottság által elfogadott referencia-kamatláb mellett nyújtják?



igen

nem

Kérünk részletes információkat adni.

2.3.

A támogatás olyan kölcsönökhöz kapcsolódik, amelyeket az utolsó részlet cégnek történő kifizetése után legfeljebb 12 hónapon belül vissza kell fizetni?



igen

nem

3.   Egyéb elemek

3.1.

A támogatást súlyos társadalmi problémák igazolják? Kérjük megindokolni.

3.2.

Nincs-e a támogatásnak valamely továbbgyűrűző hátrányos hatása a tagállamokra? Kérjük megindokolni.

3.3.

Kérjük megmagyarázni, miért vélik úgy, hogy a támogatás a szükséges legkisebb mértékre korlátozódik (vagyis arra az összegre, amely a cég működésének fennmaradásához szükséges arra az időszakra, amelyre a támogatást engedélyezték). Ezt a következő 6 hónapra szóló likviditási terv, valamint az előző 12 hónapban felmerült működési és pénzügyi költségekkel történő összehasonlítás alapján kell megtenni.

3.4.

Vállalják-e, hogy a megmentési célú támogatás engedélyezésétől számított hat hónapon belül eljuttatnak a Bizottsághoz egy olyan szerkezetátalakítási tervet vagy felszámolási tervet, illetve annak bizonyítékát, hogy a kölcsönt teljes összegben visszafizették és/vagy a garancia megszűnt?



igen

nem

4.   Egyéb információk

Kérünk itt feltüntetni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tartanak a nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott támogatásról szóló iránymutatás alapján.

III.8.A. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A NEHÉZ HELYZETBEN LEVŐ VÁLLALKOZÁSOK SZERKEZETÁTALAKÍTÁSA ÉRDEKÉBEN NYÚJTOTT TÁMOGATÁSRÓL: TÁMOGATÁSI PROGRAMOK

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni a nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott állami támogatásról szóló közösségi iránymutatás ( 29 ) hatálya alá tartozó szerkezetátalakítási támogatási programok bejelentésére.

1.   Támogathatóság

1.1.

A program azon vállalkozásokra korlátozódik-e, amelyek megfelelnek az alábbi jogosultsági feltételek közül legalább egynek:

1.1.1.

A program azon vállalkozásokra korlátozódik, amelyeknél a jegyzett tőkének legalább a fele elveszett, és a tőke több mint egynegyede az elmúlt 12 hónap folyamán veszett el?



igen

nem

1.1.2.

A vállalkozások olyan korlátlan felelősséggel rendelkező társaságok, amelyeknél a cég könyv szerinti tőkéjének több mint a fele elveszett, és tőkéjének több mint egynegyede az előző hónapokban veszett el?



igen

nem

1.1.3.

Teljesítik a vállalkozások a hazai jog szerinti kollektív fizetésképtelenségi eljárás hatálya alá tarozás kritériumait?



igen

nem

1.2.

A program olyan nehéz helyzetben levő kis- és középvállalatokra vonatkozik, amelyek megfelelnek a KKV-kra vonatkozó közösségi fogalommeghatározásnak?



igen

nem

2.   Az életképesség helyreállítása

Egy olyan szerkezetátalakítási tervet kell végrehajtani, amely biztosítja az életképesség helyreállítását. Ennek legalább a következő információkat kell tartalmaznia:

2.1.

A piaci felmérésből származó különböző piaci feltételezések bemutatása.

2.2.

Azon ok(ok) elemzése, hogy miért keletkeztek a cégnek nehézségei.

2.3.

A cég számára javasolt jövőbeli stratégia és annak bemutatása, hogy ez a stratégia miként eredményezi az életképességet.

2.4.

A különféle tervezett szerkezetátalakítási intézkedések és költségeik teljes körű leírása és áttekintése.

2.5.

A különféle intézkedések végrehajtásának menetrendje és a szerkezetátalakítási terv teljes egészében történő végrehajtásának végső határideje.

2.6.

A cég termelési kapacitására és különösen e kapacitás kihasználására vonatkozó információk, kapacitáscsökkentések.

2.7.

A szerkezetátalakításra vonatkozó pénzügyi szabályok teljes körű leírása, beleértve:

 A még rendelkezésre álló tőke felhasználása,

 Eszközök és leányvállalatok eladása a szerkezetátalakítás finanszírozásának elősegítése érdekében,

 A különböző részvényesek és harmadik felek (például hitelezők, bankok) pénzügyi kötelezettségvállalásai,

 Az állami segítség összege és az ezen összeg iránti szükséglet igazolása.

2.8.

A következő öt évre tervezett eredménykimutatás a becsült tőkemegtérüléssel együtt, és különböző forgatókönyveken alapuló hatástanulmányok;

2.9.

A szerkezetátalakítási terv szerzőjének (szerzőinek) neve és készítésének dátuma.

3.   A verseny szükségtelen torzulásának elkerülése

Előírja a program, hogy a támogatásban részesülő vállalkozások nem növelhetik kapacitásukat a szerkezetátalakítási terv alatt?



igen

nem

4.   A támogatás korlátozása a szükséges minimumra

Írja le, miként biztosítják azt, hogy a program alapján nyújtott támogatást a szükséges minimumra korlátozzák.

5.   Először és utoljára

Kizárt az, hogy a támogatásban részesülő vállalkozások egy tízéves időszak alatt egynél több szerkezetátalakítási támogatást kapjanak?



igen

nem

Minden olyan esetet, amikor ezt azt elvet nem tartják be, egyedileg kell bejelenteni.

6.   A támogatás összege

6.1.

Kérjük ismertetni a támogatásnak azt a maximális összegét, amelyet a szerkezetátalakítás művelet részeként bármely cégnek odaítélnek: …

6.2.

Kérünk megadni minden lényeges információt minden olyan támogatásról, amelyek a szerkezetátalakítási támogatásra jogosult vállalkozásoknak egyidejűleg adhatók.

7.   Éves jelentés

7.1.

Vállalják a program műveleteiről legalább évente olyan jelentés elkészítését a program működéséről, amely a Bizottság szabványos jelentés űrlapjában meghatározott információkat tartalmazza?



igen

nem

7.2.

Vállalják, hogy ez a jelentés tartalmazza a kedvezményezett vállalkozások listáját legalább a következő adatokkal:

a) a társaság neve;

b) ágazati kódja, a két számjegyű NACE ( 30 ) ágazati besorolási kódok alkalmazásával;

c) az alkalmazottak száma;

d) éves árbevétel és mérlegfőösszeg;

e) a nyújtott támogatás összege;

f) adott esetben minden olyan szerkezetátalakítási támogatás vagy egyéb ilyenként kezelt támogatás, amelyhez a kedvezményezett a múltban hozzájutott;

g) a kedvezményezett vállalat felszámolási vagy kollektív fizetésképtelenségi eljárás alá került-e a szerkezetátalakítási időszak vége előtt.



igen

nem

8.   Egyéb információk

Kérünk itt feltüntetni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tartanak a nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott támogatásról szóló iránymutatás alapján.

III.8.B RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A NEHÉZ HELYZETBEN LEVŐ VÁLLALKOZÁSOK SZERKEZETÁTALAKÍTÁSA ÉRDEKÉBEN NYÚJTOTT TÁMOGATÁSRÓL: EGYEDI TÁMOGATÁS

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni a nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott állami támogatásról szóló közösségi iránymutatás ( 31 ) hatálya alá tartozó egyedi megmentési támogatások bejelentésére.

1.   Támogathatóság

1.1.

A cég olyan korlátozott felelősséggel rendelkező társaság, melynek jegyzett tőkéjének több mint a fele elveszett, és e tőkének több mint egynegyede az előző 12 hónap során veszett el?



igen

nem

1.2.

A cég olyan korlátlan felelősséggel rendelkező társaság, melynek könyv szerinti tőkéjének több mint a fele elveszett, és e tőkének több mint egynegyede az előző 12 hónap során veszett el?



igen

nem

1.3.

Teljesíti a cég a hazai jog szerint a kollektív fizetésképtelenségi eljárás hatálya alá tartozás feltételeit?



igen

nem

Amennyiben a fenti kérdések valamelyikére a válasz igenlő, kérjük mellékelni a megfelelő dokumentumokat (a legutolsó eredménykimutatást mérleggel együtt, vagy a nemzeti társasági jog alapján a céggel szembeni vizsgálat megkezdéséről szóló bírósági határozatot).

Amennyiben a fenti minden kérdésre nemleges a válasz, kérjük megküldeni a bizonyítékokat annak alátámasztására, hogy a cég nehézséggel küzd, ezért jogosult a megmentésére nyújtható támogatásra.

1.4.

Mikor hozták létre a céget? …

1.5.

Mióta működik a cég? …

1.6.

A társaság egy nagyobb üzleti csoporthoz tartozik?



igen

nem

Amennyiben a fenti kérdésre a válasz igenlő, kérünk teljes körű információt adni a csoportról (szervezeti felépítés, amely bemutatja a csoport tagjai közötti kapcsolatokat, részletes adatokkal a tőkéről és a szavazati jogokról), és mellékelni ehhez annak bizonyítékát, hogy a társaság nehézségei saját tevékenysége eredményeként keletkeztek és nem a költségek csoporton belüli önkényes felosztásának következményei, és hogy a nehézségek túlságosan súlyosak ahhoz, hogy azokat maga a csoport kezelhesse.

1.7.

Kapott a cég (vagy a csoport, amelyhez az tartozik) a múltban a megmentésére szolgáló bármiféle támogatást?



igen

nem

Ha igen, kérünk minden részletet megadni (dátum, összeg, adott esetben hivatkozás korábbi bizottsági határozatra stb.).

2.   Szerkezetátalakítási terv

2.1.

Kérjük megküldeni a nehéz helyzetben levő cég tevékenységi köre által érintett piac(ok)ról készült felmérés másolatát az azt végző szervezet nevével együtt. A piacfelmérésnek különösen a következő adatokat kell tartalmaznia:

2.1.1.

A termék és a piac(ok) földrajzi helyének pontos meghatározása.

2.1.2.

A cég legnagyobb versenytársainak nevét adott esetben azok világpiaci, közösségi vagy belföldi piaci részesedésével együtt.

2.1.3.

A cég piaci részesedésének alakulása az utóbbi években.

2.1.4.

A teljes piaci szintű kapacitás és kereslet becslése annak megállapításával, hogy van-e többletkapacitás a piacon.

2.1.5.

Az egész Közösségre vonatkozó előrejelzés a piacon érvényesülő kereslet, teljes kapacitás és ár tekintetében a következő öt évre várható trendekkel kapcsolatban.

2.2.

Kérjük mellékelni a szerkezetátalakítási tervet. Ennek legalább a következő adatokat kell tartalmaznia.

2.2.1.

A piaci felmérésből származó különféle piaci feltételezések bemutatása.

2.2.2

Azon ok(ok) elemzése, hogy miért keletkeztek a cégnek nehézségei.

2.2.3.

A cég számára javasolt jövőbeli stratégia és annak bemutatása, hogy ez a stratégia miként eredményezi az életképességet.

2.2.4.

A különféle tervezett szerkezetátalakítási intézkedések és költségeik teljes körű leírása és áttekintése.

2.2.5.

A különféle intézkedések végrehajtásának menetrendje és a szerkezetátalakítási terv teljes egészében történő végrehajtásának végső határideje.

2.2.6.

A cég termelési kapacitásáról és különösen e kapacitás kihasználásáról szóló információk, kapacitáscsökkentések.

2.2.7.

A szerkezetátalakításra vonatkozó pénzügyi szabályok teljes körű leírása, beleértve:

 A még rendelkezésre álló tőke felhasználása,

 Eszközök és leányvállalatok eladása a szerkezetátalakítás finanszírozásának elősegítése érdekében,

 A különböző részvényesek és harmadik felek (például hitelezők, bankok) pénzügyi kötelezettségvállalásai,

 Az állami segítség összege és az ezen összeg iránti szükséglet igazolása.

2.2.8.

A következő öt évre tervezett eredményszámlák a becsült tőkemegtérüléssel együtt, és különböző forgatókönyveken alapuló hatástanulmányok.

2.2.9.

A szerkezetátalakítási terv szerzőjének (szerzőinek) neve és készítésének dátuma.

2.3.

Írja le a versenyt torzító hatás mérséklése érdekében javasolt közösségi szintű kiegyenlítő intézkedéseket.

2.4.

Kérünk megadni minden fontos információt a szerkezetátalakítási támogatásban részesülő vállalkozások részére a szerkezetátalakítási időszak végéig – akár támogatási program keretében is – nyújtott bármely támogatással kapcsolatban.

3.   Egyéb információk

Kérünk itt feltüntetni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tartanak a nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott támogatásról szóló iránymutatás alapján.

III.9. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP AZ AUDIOVIZUÁLIS ALKOTÁSOKHOZ NYÚJTOTT TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni a filmművészeti és audiovizuális alkotásokra vonatkozó egyes jogi szempontokról szóló bizottsági közlemény ( 32 ) hatálya alá tartozó támogatások bejelentésére.

1.   A támogatási program

1.1.

Kérjük a lehető legpontosabban leírni a támogatás célját és hatályát, indokolt esetben intézkedésenként.

1.2.

Közvetlenül segíti-e a támogatás a kulturális alkotások létrehozását (filmre és televízióra):

1.3.

Kérjük közölni a kulturális támogatási célkitűzések garanciáját biztosító rendelkezéseket:

1.4.

Van a támogatásnak az ipari beruházásokat támogató hatása?

2.   A támogathatóság feltételei

Kérjük megjelölni a tervezett támogatásra való jogosultság feltételeit:

2.2.

Kedvezményezettek:

2.2.1.

Különbséget tesz a program a kedvezményezettek meghatározott kategóriái között (pl. természetes/jogi személy, függő/független műsorgyártó/műsorközvetítő stb.)? …

2.2.2.

Tesz a program különbséget nemzetiség vagy lakóhely szerint?

2.2.3.

Valamely tagállam területén lévő létesítmény esetén kötelesek a kedvezményezettek más feltételt teljesíteni, mint egy állandó ügynökség általi képviselet fenntartása? Kérjük figyelembe venni, hogy a létesítmény feltételeit a tagállam egész területére és nem az adott állam valamely kisebb területi egységére való tekintettel kell meghatározni.

2.2.4.

Amennyiben a támogatásnak adózási összetevője is van, kell a kedvezményezettnek más kötelezettségeket vagy feltételeket is teljesítenie, minthogy a tagállam területén adóköteles jövedelemmel rendelkezzen?

3.   Területi lefedettség

3.1.

Kérjük közölni, előírtak-e bármilyen kötelezettséget a tagállam területén vagy annak kisebb területi egységén való tartózkodás idejére.

3.2.

Szükséges valamely minimális mértékű területi lefedettség a támogatásra való jogosultsághoz?

3.3.

Az előírt területi lefedettséget a film teljes költségvetésére vagy a támogatás összegére vetítve számítják?

3.4.

A területi lefedettség feltételei az alkotás költségvetésének egyes meghatározott tételeire vonatkoznak?

3.5.

A támogatás tényleges összege kiigazítható a tagállam területén eszközölt ráfordítások arányában?

3.6.

A támogatási intenzitás közvetlenül arányban áll-e a területi lefedettség valóságos mértékével?

3.7.

Kiigazítható a támogatás a megkövetelt területi lefedettség mértékének arányában?

4.   Elszámolható költségek

4.1.

Kérjük megadni azon költségeket, amelyek figyelembe vehetők a támogatás összegének meghatározásakor.

4.2.

Az elszámolható költségek mindegyike filmművészeti vagy audiovizuális alkotások létrehozásához kapcsolódik?

5.   Támogatási intenzitás

5.1.

Kérjük jelezni, hogy a program rendelkezik-e a „nehéz, alacsony költségvetéssel” rendelkező film koncepciójának alkalmazásáról annak érdekében, hogy az alkotás költségvetésének 50 %-át meghaladó támogatási intenzitást el lehessen érni.

5.2.

Amennyiben igen, kérjük megjelölni az e koncepció hatálya alá tartozó filmkategóriákat.

5.3.

Kérjük közölni, hogy a támogatás együttesen igénybe vehető-e más támogatási programokkal („támogatáshalmozódás”) vagy más támogatásra vonatkozó rendelkezésekkel, és ha igen, hogyan szabályozták az ilyen támogatáshalmozódás korlátozását vagy annak biztosítását, hogy támogatáshalmozódás esetén az alkotás támogatási intenzitás ne haladja meg az adható maximális támogatási intenzitást.

6.   Összeegyeztethetőség

6.1.

Kérjük a támogatások összeegyeztethetősége alátámasztásának megalapozott indokolását a filmművészeti és audiovizuális alkotásokra vonatkozó egyes jogi szempontokról szóló bizottsági közleményben meghatározott elvek figyelembe vételével.

7.   Egyéb információk

Kérünk itt megadni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tartanak a filmművészeti és audiovizuális alkotásokra vonatkozó egyes jogi szempontokról szóló közlemény alapján.

III.10. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A KÖRNYEZETVÉDELMI TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni a környezetvédelem állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás ( 33 ) hatálya alá tartozó minden támogatás bejelentésére.

1.   A támogatás célja

1.1.

Mik a támogatott célok környezetvédelmi értelemben? Kérünk részletes leírást adni a program egyes részeire vonatkozólag.

Ha a szóban forgó intézkedéseket a múltban már alkalmazták, mi volt ezek környezetvédelmi eredménye? …

1.2.

Ha új intézkedésről van szó, milyen környezetvédelmi eredményekre számítanak, és mennyi időn át?

2.   Az új szabványokhoz való alkalmazkodást, valamint a meglévő szabványok meghaladását célzó beruházási támogatás

2.1.

Az új közösségi szabványokhoz való alkalmazkodást célzó támogatás

2.1.1.

Nyújtanak támogatást a bejelentés időpontjában már elfogadott közösségi szabványoknak való megfelelés céljából?



igen

nem

Amennyiben a válasz igen, melyek a szóban forgó közösségi szabványok?

Annak időpontja, amikor az illetékes közösségi intézmények azokat elfogadták?

Kérjük megerősíteni, hogy nagyvállalatok nem kapnak támogatást a már elfogadott, de még nem hatályos közösségi szabványoknak való megfelelésre



igen

nem

Ha a közösségi szabványokat irányelvben állapították meg, milyen határidőt szabtak meg azok átültetésére?

2.1.2.

Melyek az elszámolható költségek?

Kérjük kifejteni, miként fogják biztosítani azt, hogy az elszámolható költségek csak a környezetvédelmi célkitűzés teljesítéséhez szükséges külön költségek legyenek, és hogyan veszik számításba a beruházás élettartamának első öt évében keletkezett költségmegtakarításokat?

Milyen mértékben veszik figyelembe az esetleges kapacitásnövekedésből és a járulékos többlettermelésből származó előnyöket? …

2.1.3.

Mekkora a tervezett támogatás bruttó összegében kifejezett maximális támogatási intenzitás?

2.2.

A közösségi szabványok meghaladását célzó vagy olyan esetre szánt állami támogatás, ha nincsenek közösségi szabványok.

2.2.1.

Ha léteznek közösségi szabványok, írja le azokat:

Ha nem léteznek közösségi szabványok, léteznek nemzeti szabványok?



igen

nem

Ha igen, kérjük mellékelni a vonatkozó szövegek egy példányát.

Kérünk megerősíteni, hogy a vállalatok csak azon nemzeti szabványoknak való megfelelés érdekében kapnak támogatást, amelyek szigorúbbak a közösségi szabványoknál, illetve ha nem léteznek közösségi szabványok, csak akkor, ha azok a nemzeti rendelkezésben megállapított végső határidőre megfelelnek a vonatkozó szabványoknak.

Kérünk példákat említeni a támogatható beruházásokra: …

Ha vannak nemzeti szabványok, azok szigorúbbak a közösségi szabványoknál?



igen

nem

Ha igen, kérjük részletezni: …

2.2.2.

Melyek az elszámolható költségek?

Kérjük kifejteni, miként fogják biztosítani azt, hogy az elszámolható költségek csak a környezetvédelmi célkitűzés teljesítéséhez szükséges külön költségek legyenek, és hogyan veszik számításba a beruházás élettartamának első öt évében keletkezett költségmegtakarításokat?

Milyen mértékben veszik figyelembe az esetleges kapacitásnövekedésből és a járulékos többlettermelésből származó előnyöket?

2.2.3.

Kérjük meghatározni a tervezett intézkedés bruttó támogatási intenzitását

Mekkora a tervezett támogatás maximális bruttó támogatási intenzitása?

Rendelkezik-e a program bónuszról a régió nemzeti regionális támogatásra jogosult vállalkozásai számára?



igen

nem

Ha igen, milyen bónuszokat irányoznak elő?

Biztosít a támogatási program bónuszt a KKV-k részére?



igen

nem

Ha igen, kérjük a részleteket megadni …

Halmozható-e a bónusz a támogatott régióban működő vállalkozásoknak járó bónusszal?



igen

nem

Ha igen, kérjük bemutatni ennek módozatait:

3.   Beruházási támogatás az energiaágazatban

3.1.

Az energiamegtakarítást célzó beruházások támogatása

3.1.1.

Milyen energiamegtakarítás várható az egyedi támogatás vagy támogatási program eredményeként?

A várható megtakarítások összegét független szakértő mérte fel? Kérünk példákat említeni a támogatható beruházásokra

3.1.2.

Milyen széndioxid-megtakarítás várható az eseti támogatás vagy támogatási program eredményeként?

3.1.3.

Melyek az elszámolható költségek?

Kérjük kifejteni, miként fogják biztosítani azt, hogy az elszámolható költségek csak a környezetvédelmi célkitűzés teljesítéséhez szükséges külön költségek legyenek, és hogyan veszik számításba a beruházás élettartamának első öt évében keletkezett költségmegtakarításokat?

Milyen mértékben veszik figyelembe az esetleges kapacitásnövekedésből és a járulékos többlettermelésből származó előnyöket?

Mekkora a tervezett támogatás maximális bruttó támogatási intenzitása?

Biztosít a program bónuszt a régióban működő, nemzeti regionális támogatásra jogosult vállalkozások számára?



igen

nem

Ha igen, milyen bónuszokat irányoznak elő?

Biztosít a támogatási program bónuszt a KKV-k részére?



igen

nem

Ha igen, kérjük a részleteket megadni

Halmozható-e a bónusz a támogatott régióban működő vállalkozásoknak járó bónusszal?



igen

nem

Ha igen, milyen feltételekkel? …

3.2.

Támogatások a kombinált villamosság- és hőelőállítás érdekében

3.2.1.

Milyen elsődleges energiaforrásokat alkalmaznak az előállítás során?

3.2.2.

Mi a szóban forgó intézkedés környezetvédelmi előnye?

Amennyiben a konverzió hatásfoka különösen nagy, adja meg az összehasonlító átlagot.

Mi a minimális konverziós hatásfoka a támogatható, hővel kapcsolt villamos energiának?

Ha az intézkedés az energiafogyasztás csökkenését teszi lehetővé, az milyen arányú?

Független szakértő dolgozta ki a rendelkezéseket?

Milyen vonatkozásban és mértékben kevésbé káros az energiatermelés a környezetre, ha egyáltalán ez fennáll?

3.2.3.

Melyek az elszámolható költségek?

Melyek lennének egy villamosságot (vagy hőt) előállító létesítmény üzembe állításának beruházási költségei ugyanezen kapacitásra a hatékony energiatermelés jegyében?

Milyen mértékben veszik figyelembe a hő értékesítését (ha a létesítményt elsősorban energiatermelésre szánják) vagy az elektromos energia értékesítését (ellenkező esetben) a magasabb beruházási költségek csökkentése érdekében?

A meglévő létesítmény cseréje esetén származik előny a megnövekedett kapacitásból vagy a költségcsökkentésből?

Miként számítják ezeket az előnyöket?

3.2.4.

Mekkora a tervezett támogatás maximális bruttó támogatási intenzitása?

Mekkora a tervezett támogatás előírás szerinti maximális bruttó támogatási intenzitása?

Biztosít a program bónuszt a támogatott területen működő vállalkozások számára?



igen

nem

Ha igen, milyen bónuszokat irányoznak elő? …

Előirányoznak-e bónuszt a KKV-k részére?



igen

nem

Ha igen, kérünk részletes tájékoztatást adni

Halmozható-e a bónusz a támogatott területeken működő vállalkozásoknak járó bónusszal?



igen

nem

Ha igen, milyen feltételekkel?

3.3.

Támogatások a megújuló energia beruházásokra

3.3.1.

Melyek a szóban forgó energia fajtájai? Ezek a 2001. szeptember 27-i 2001/77/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv ( 34 ) 2. cikkében leírt megújuló energia meghatározása alá tartoznak?

Amennyiben a beruházásnak egy teljes közösség számára kell energiát biztosítania, írja le e közösség határait és a korábban e célra felhasznált energia fajtáit.

3.3.2.

Melyek az elszámolható költségek?

Melyek lennének egy elektromos (vagy hő-) energiát termelő létesítmény üzembe állításának beruházási költségei ugyanerre a kapacitásra hatékony energiatermelés tekintetében?

3.3.3.

Mekkora a tervezett támogatás maximális bruttó támogatási intenzitása?

Ha a támogatás az összes elszámolható költséget fedezi, miért szükségszerű az ilyen mértékű támogatás?

Hasonló körülmények között, miként kereskednének az energiával, milyen csatornákon keresztül és milyen díjszabással? …

Biztosít-e a program bónuszt nemzeti regionális támogatásra jogosult régióban működő vállalkozásoknak?



igen

nem

Ha igen, milyen bónuszokat irányoznak elő? …

Előirányoznak-e bónuszt a KKV-k részére?



igen

nem

Ha igen, kérem adja meg a részleteket: …

Halmozható-e ez a bónusz a támogatott régiókban működő vállalkozásoknak nyújtott bónusszal?



igen

nem

Ha igen, milyen feltételekkel? …

Halmozható-e a bejelentett beruházási támogatás a Szerződés 87. cikke (1) bekezdésének értelmében vett más állami támogatással?



igen

nem

Ha igen, kötelezettségvállalást kérünk arra, hogy figyelembe veszik a környezetvédelmi támogatási iránymutatásban előírt maximális támogatási intenzitás, vagy – amennyiben különböző célokat szolgáló és azonos elszámolható költségeket tartalmazható támogatást nyújtanak – a legkedvezőbb támogatási plafont: …

4.   Támogatás a szennyezett ipari területek rehabilitációjára

4.1.

Hol fekszik a szóban forgó terület (a terület leírása) és milyen jellegű a szennyezés?

Alávetették a szennyezés jellegét, mértékét és az emberi egészségre és környezetre gyakorolt kockázatát független szakértői vizsgálatnak?



igen

nem

Milyen vizsgálatoknak? Kérjük mellékelni a jelentések egy példányát.

4.2.

Egyedi támogatás esetén, kérjük a következő kérdéseket megválaszolni:

A terület jelenleg állami vagy magántulajdonban van?

Ha a terület jelenleg állami tulajdonban van, a közigazgatás azért vásárolta-e meg azt, hogy helyreállítási/rehabilitációs tevékenységet végezzen?



igen

nem

Azonosították a terület szennyezéséért felelős személyt?



igen

nem

Ha nem, kérjük röviden leírni azon mentesítő körülményeket, amelyek a szennyezőt felmentik a felelősség alól.

Felbecsülték a szennyezett terület értékét (rehabilitáció előtt) független szakértői elemzések útján?



igen

nem

Mi a terület piaci értéke a rehabilitációs tevékenység előtt?

Mennyi a rehabilitációs munka kalkulált költsége? …

Melyek a földterületek és épületek állami hatóságok által történő eladásának állami támogatási elemeiről szóló bizottsági közlemény értelmében meghatározott elsődleges költségek?

Felbecsülték a terület értékét rehabilitáció után független szakértői elemzésekkel?



igen

nem

Mekkora a rehabilitált terület becsült piaci értéke?

Szándékában áll az állami hatóságoknak a földterület eladása a beszerzés időpontjától számított három éven belül?

Milyen földfelhasználást biztosítanak a szennyezett területnek rehabilitációja után?

Mi az előirányzott támogatás hatóköre?

Mekkora a tervezett támogatás maximális bruttó támogatási intenzitása?

4.3.

Támogatási program esetén kérjük kifejteni a következőket:

Mi az előirányzott támogatás hatóköre?

Mekkora a tervezett támogatás maximális bruttó támogatási intenzitása?

Biztosítottak hasonló támogatási programokat az adott tagállamban más szennyezett területek rehabilitációjának finanszírozására? Kérjük kifejteni, hány területet állítottak helyre hasonló programok alapján, és mekkora összegeket juttattak az ilyen programoknak: …

5.   Támogatás vállalkozás áttelepítése céljából

5.1.

Hol található az a vállalkozás, amely részesülhet az áttelepítési támogatásból?

Ha a vállalkozás helye a Natura 2000 övezetben, melyik jogalkotási szöveg biztosítja a jogosultságot?

5.2.

Miért kerül sor az áttelepítésre?

Kérjük alaposan bemutatni azon környezeti, szociális és közegészségügyi körülményeket, amelyek az áttelepítést szükségessé teszik. Felelős a vállalkozás tulajdonosa (nemzeti vagy közösség jogalkotás alapján) a szennyezésért/környezeti problémáért?

5.3.

Létezik a vállalkozás áttelepülését elrendelő közigazgatási vagy bírósági határozat?



igen

nem

Ha igen, mellékeljék a vonatkozó határozat egy példányát.

Kérjük megerősíteni, hogy a kedvezményezett be fogja tartani az áttelepülés helye szerinti régió legszigorúbb környezetvédelmi előírásait.

5.4.

Mekkora nyereségre számíthat a vállalkozás az elhagyott területek vagy létesítmények értékesítéséből, kisajátításából vagy bérbeadásából?

5.5.

Milyen költségekkel járna az elhagyott létesítménnyel azonos kapacitású új létesítmény létesítése?

Jár az áttelepítés szankcióval az adott terület vagy épületek bérleti szerződésének tervbe vett megszüntetése miatt?

Származik majd előny az áttelepülést követően alkalmazott új technológiából?

Származnak számviteli nyereségek az áttelepülés után a létesítmény jobb felhasználásából?

Mennyi a tervezett támogatás maximális bruttó támogatási intenzitása? …

6.   KKV-k részére a környezetvédelem területén biztosított tanácsadói/szakértői szolgáltatásokra nyújtott támogatás

6.1.

Kik az adott támogatás potenciális kedvezményezettjei?

Megfelelnek ezek az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a KKV-nak nyújtott állami támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2001. január 12-i 70/2001/EK bizottsági rendelet ( 35 ) 1. melléklete feltételeinek?

6.2.

Külső társaságok nyújtják a tanácsadási szolgáltatásokat?



igen

nem

Pénzügyi kapcsolatban állnak a külső társaságok a támogatás kedvezményezett vállalkozásaival?



igen

nem

Kérjük kifejteni a tanácsadó szolgáltatások pontos jellegét: …

7.   Működési támogatás a hulladékgazdálkodás és az energiatakarékosság elősegítésére

7.1.

Melyek tekinthetők termelési többletköltségeknek, és milyen hányadukat fedezi a támogatás?

Ha a támogatás csökkenő mértékű, kérjük kifejteni ennek körülményeit.

7.2.

Milyen hosszú ideig tervezik a bejelentett támogatási programot alkalmazni?

7.3.

Külön kérdések a hulladékgazdálkodás elősegítésére nyújtott támogatás esetén:

Miként biztosítják azt, hogy a kedvezményezett az általa termelt hulladék és/vagy a kezelés költsége arányában finanszírozza a részére nyújtott szolgáltatást?

Ipari hulladékgazdálkodás esetén léteznek alkalmazandó közösségi szabályok?



igen

nem

Ha igen, kérjük ezeket bemutatni: …

Közösségi szabályok hiányában léteznek nemzeti szabályok? …



igen

nem

Ha igen, kérjük bemutatni ezeket: …

Ha vannak ilyen szabályok, szigorúbbak a közösségi szabályoknál?



igen

nem

Ha igen, kérjük bemutatni ezeket: …

8.   Adócsökkentés és adómentesség formájában nyújtott működési támogatások

8.1.

Közösségi kötelezettségvállalás eredményeként új adó bevezetése

8.1.1.

A tagállam olyan mentességeket biztosít, amelyek a legkisebb közösségi adókulcsnál alacsonyabb adókulcshoz vezetnek

Mely adót csökkentik vagy biztosítanak alóla mentességét?

Hogyan járul hozzá az adókivetés a környezetvédelemhez?

Milyen eredményeket értek el, illetve milyen eredmények elérésére számítanak az adó közvetlen következményeként?

Engedélyezte a közösségi adóügyi szabályokat alkalmazó Tanács ezeket a mentességeket?

Miért van szükség a legkisebb közösségi adókulcsnál alacsonyabb adókulcsok alkalmazására?

Származik az ágazatoknak előnyük az adócsökkentésből az erős Közösségen belüli és/vagy nemzetközi versenyre figyelemmel?

Hány vállalkozás részesülhet ezen intézkedések előnyeiből?

Más terhek alá tartoznak az adott vállalkozások a környezetvédelem tekintetében?

8.1.2.

A tagállam a legkisebb közösségi mértéknél alacsonyabb mértékű adócsökkentést biztosít

Mely adót csökkentik vagy biztosítanak alóla mentességet?

Hogyan járul hozzá az adókivetés a környezetvédelemhez?

Milyen eredményeket értek el, illetve milyen eredmények elérésére számítanak az adó közvetlen következményeként?

Az eltéréseknek feltétele-e az adókedvezményben részesülő vállalkozások és a tagállam között a környezetvédelem javítása érdekében megállapodások megkötése?



igen

nem

Milyen jellegűek e megállapodások? …

Ha igen, kérjük bemutatni ezeket: Nyitottak a megállapodások a gazdaság mindazon ágazatai számára, amelyek részesülhetnek az adóintézkedés előnyeiből?

Ha a megállapodásban való részvétel önkéntes és nem feltétele az adókedvezményben való részesedésnek, mekkora a megállapodásokhoz történő csatlakozás (elvárt) aránya az adókedvezmény kedvezményezettjei körében?

Ki biztosítja a vállalkozások által megkötött megállapodások folyamatos ellenőrzését?

Milyen szankciókat irányoztak elő a megállapodásokban vállalat kötelezettségek nem-teljesítése esetén?

Mellékeljék az ilyen megállapodások egy példányát, vagy mutassák be részletesen azok tartalmát.

Ha a nemzeti szabályok ugyanolyan hatásúak, mint a fent említett megállapodások, kérjük mellékelni a szabályok egy példányát.

A vállalkozások és a tagállam közötti megállapodások hiányában milyen mértékű adót fizetnek ténylegesen a vállalkozások az adócsökkentés alkalmazása után, és mekkora lesz a különbség ezen összeg és a legkisebb közösségi adókulcs között?

8.1.3.

Közösségi kötelezettség hiányában új adó bevezetése esetén alkalmazható eltérés

Az eltéréseknek feltétele-e a vállalkozások és a tagállam közötti, a környezet javítását célzó megállapodások önkéntes vagy kötelező megkötése?



igen

nem

Milyen jellegűek a megállapodások?



igen

nem

Nyitottak a megállapodások a gazdaság mindazon ágazatai számára, amelyek részesülhetnek az adóintézkedés előnyeiből?



igen

nem

Ha a megállapodásban való részvétel önkéntes és nem feltétele az adókedvezményben való részesedésnek, mekkora a megállapodásokhoz történő csatlakozás (elvárt) aránya az adókedvezmény kedvezményezettjei között?

Ki biztosítja a vállalkozások által megkötött megállapodások betartását?

Milyen szankciókat irányoznak elő a megállapodásokban vállalat kötelezettségek nem-teljesítése esetén?

Mellékeljék a megállapodás-tervezetek egy példányát, vagy mutassák be részletesen azok tartalmát.

Ha a nemzeti szabályok ugyanolyan hatásúak, mint a fent említett megállapodások, kérjük mellékelni e nemzeti szabályok egy példányát.

A vállalkozások és a tagállam közötti megállapodások hiányában milyen mértékű adót fizetnek ténylegesen a vállalkozások az adócsökkentés alkalmazása után, és mekkora lesz a különbség a szokásos adó mértékéhez viszonyítva?

Kérjük megadni azon számadatokat, amelyek biztosítják a Közösség számára, hogy felmérjék a ténylegesen befizetett adó hányadát.

Milyen időtartamra tervezik a bejelentett támogatási program alkalmazását?

8.1.4.

A meglévő adókra vonatkozó eltérések

Milyen környezeti hatása van az intézkedés által érintett adónak?

Mikor vezették be az adót?

Milyen kedvezményezettek részére?

Jelentős adóemeléssel függött össze az e bejelentés által érintett kedvezményezettek számára nyújtandó adócsökkentésről szóló határozat meghozatala?



igen

nem

Ha igen, kérjük bemutatni a vonatkozó adó mértékének az idő folyamán történő alakulását abszolút értékben.

Az eltérés a gazdasági feltételek jelentős mértékű megváltozását követően vált szükségessé?

Írja le ezt a változást

Ez a változás csak egy tagállamra jellemző, vagy valamennyi tagállamban fennáll?

Melyek azok a terhek, amelyek emelése a gazdasági feltételek megváltozásának eredménye?

Milyen időtartamra tervezik a bejelentett támogatási program alkalmazását?

8.1.5.

Az energiatermelés magasabb energiahatékonyság érdekében történő korszerűsítéséhez szükséges adómentesség.

Milyen hagyományos energiaforrásokat fognak alkalmazni az energia előállításához?

Milyen különbség fog érvényesülni az energia hatékonyságában a hagyományos előállítási módszerekhez képest?

Milyen többletköltségeket fog eredményezni az előirányzott energiatermelés?

9.   Működési támogatások a megújuló energia érdekében

9.1.

Melyek a szóban forgó energiafajták?

A 2001. szeptember 27-i 2001/77/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikkében leírt megújuló energia meghatározása alá tartoznak-e ezek az energiatípusok?

9.2.

A megújuló energia termelési költségei és az ilyen energia piaci ára közötti különbség kiegyenlítésére szolgáló támogatások: …

Új üzemek ezek?



igen

nem

Melyek az energiaelőállítás költségei és mekkora a különbség az összes megújuló energiaforrás átlagos piaci árához viszonyítva? …

Kérjük leírni a pontos támogatási mechanizmust és különösen a támogatás összegének számítási módszerét:

Milyen hosszú az üzemek amortizációjának időtartama?…

Kérjük bemutatni, hogy a támogatás jelenlegi nettó értéke nem fogja meghaladni a támogatásban részesülő erőmű vagy erőmű fajta teljes beruházási költségének jelenlegi nettó értékét.

Ha a támogatást több évre tervezik, milyen módszereket alkalmaznak a termelési költségek és a piaci árak felülvizsgálatára?

A megújuló energiaforrásokat termelő üzemek jogosultak beruházási támogatásra is?



igen

nem

Ha igen, milyen nagyságú támogatásra?

Miként fogják a beruházást figyelembe venni a működési támogatásra vonatkozó igény meghatározásakor?

Tartalmaz a támogatás a tőkemegtérülési elemet?



igen

nem

Ha igen, milyen mértékben?

Kérjük kifejteni, ezt miért tartják szükségesnek.

A biomassza ágazat esetén túllépheti a támogatás a beruházások fedezetét?

9.3.

Támogatások piaci mechanizmusok formájában

Új üzemekről van szó?



igen

nem

Mekkora a megújuló energia előállításának átlagos költsége, és a különbség az energia átlagos piaci árhoz viszonyítva?

Miként fog a mechanizmus működni?

Miként biztosítják, hogy a mechanizmus ne tántorítsa el a megújuló energia előállítóit a versenyképesebbé válástól?

Hogyan veszi számításba a mechanizmus a villamos energia behozatalát és kivitelét?

Zöld bizonyítványok esetén közvetlenül vagy közvetve be fog a tagállam avatkozni az ármegállapításba?

Ha a tagállam úgy kívánja, forgalomba hozhat új bizonyítványokat vagy megvásárolhatja azokat?



igen

nem

Tartalmazni fog a program a kötelezettség nem-teljesítése esetén fizetendő terhet?



igen

nem

Ha igen, miként szedik be, kezelik és használják fel ezt az összeget?

Miként biztosítják az ellenőrzést a résztvevő vállalkozások általános túlkompenzációjának elkerülése érdekében?

9.4.

Működési támogatás a megtakarított externális költségek alapján

Új üzemekről van szó?



igen

nem

Hogyan és ki számította ki a megtakarított externális költségeket? Kérünk bemutatni egy indokolással és számadatokkal ellátott összehasonlító költségelemzést a versenyző energiatermelők által okozott külső költségek becslésével együtt

Mekkora a támogatás legmagasabb összege egy kWh-ra vetítve?

Hogyan biztosítják annak ellenőrzését, hogy az 1. opció szerint keletkezett összeget meghaladó támogatási összegeket újból befektessék a megújuló energia-ágazatba?

10.   Működési támogatás hő és villamos energia kapcsolt előállítására

10.1.

Milyen elsődleges energiaforrást használnak az előállítási eljárásban?

Mi a tervezett intézkedés előnye a környezetre?

Ha a konverzió hatásfoka különösen magas, mi a komparatív átlag?

Mekkora a támogatható kapcsolt hő- és villamosenergia-termelő üzemek minimális konverziós hatásfoka?

Biztosítja és milyen arányban a támogatás az energiafogyasztás csökkentését?

Vizsgálta az intézkedéseket független szakértő?

Kevésbé károsítja, és milyen tekintetben és mértékben a termelés a környezetet?

Melyek a tervezett támogatás módozatai?

Melyek az átlagos előállítási költségek és az előállított energia átlagos piaci árai?

Mi a hagyományos energiaegység átlagos piaci ára?

A kapcsolt hő- és villamosenergia-termelés ipari felhasználása esetén melyek a hőtermelés lehetséges előnyei?

Ha támogatást több évre tervezik, mik a feltételei a termelési költségek és a piaci árak kiigazításának?

11.   Egyéb információk

Kérünk itt feltüntetni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tartanak a környezetvédelmi támogatásról szóló iránymutatás alapján.

III.11. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A KOCKÁZATITŐKE-TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni az állami támogatásról és kockázati tőke-befektetésről szóló közlemény ( 36 ) hatálya alá tartozó támogatási programok bejelentésére. Kérjük figyelembe venni, hogy amennyiben a támogatási program egy másik keretszabály vagy iránymutatás hatálya alá tartozik, akkor helyette az adott keretszabályra vagy iránymutatásra vonatkozó megfelelő szabványos bejelentési formanyomtatványt kell használni.

1.   A támogatás kedvezményezettje

Ki(k) a támogatási program kedvezményezettje(i) (kérünk szükség szerint egy vagy két négyzetet bejelölni):

1.1.

 alapot létrehozó egy vagy több cégben részesedést szerző befektetők. Kérjük ismertetni a kiválasztási szempontokat:

1.2.

 befektetési alap vagy más közvetítő eszköz. Kérjük ismertetni a kiválasztási szempontokat:

1.3.

 olyan vállalkozások, amelyekbe befektetést eszközöltek. Kérjük ismertetni a kiválasztási szempontokat:

2.   A támogatás formája

2.1.

A program a következő intézkedés(eke)t és vagy eszköz(öke)t írja elő (kérünk, szükség szerint egy vagy több négyzetet bejelölni):

 olyan befektetési alap (kockázati tőkealap) létrehozása, amelyben közigazgatási szervek a partnerek, befektetők vagy résztvevők. Kérjük részletezni:

 befektetési alap (kockázatitőke-alap) részére vissza nem térítendő támogatás az igazgatási és irányítási költségek egy részének fedezetére. Kérjük részletezni:

 kockázatitőke-befektetők vagy kockázatitőke-alapok részére a befektetett tőke egy részének elvesztésével szemben nyújtott kezességvállalások, illetve befektetők vagy alapok részére kockázatitőke-befektetéshez adott kölcsönökre nyújtott kezességvállalások:

 egyéb pénzügyi eszközök kockázatitőke befektetők vagy kockázatitőke- alapok javára többlettőke biztosítása céljából. Kérjük részletezni:

 fiskális ösztönzők befektetők részére kockázatitőke-befektetések vállalása céljából. Kérjük részletezni:

2.2.

A fent említett intézkedés(ek) és/vagy eszköz(ök) kombinálása nem eredményez tőkejuttatást olyan vállalkozások számára, amelyek kizárólag kölcsönökbe (így alárendelt kölcsönök és tagi kölcsönök) vagy a befektetőnek/kölcsönadónak rögzített maximális megtérülést biztosító egyéb formájú eszközökbe fektetnek be. Kérjük részletezni:

3.   A piac elégtelen működése

3.1.

 A támogatási program alapján a célvállalatok finanszírozásának felső értéksávja nem lépi túl:

 az 500 000 eurót

 az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének c) pontja alapján támogatásra jogosult térségben működő vállalatok esetén a 750 000 eurót

 az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) pontja alapján támogatásra jogosult térségben működő vállalatok esetén az 1 millió euro.

3.2.

 Amennyiben a támogatási program alapján finanszírozott célvállalatok finanszírozásának felső értéksávja túllépi a fenti küszöbértékeket, a programot a piac – megfelelő beruházási terület(ek)en jelentkező – „elégtelen működésével” kell indokolni. Kérjük részletezni a bizonyítékok mellékelésével:

4.   A támogatás fő jellemzői

4.1.

Az állami finanszírozás kizárólag vagy elsősorban a következőkben történő részesedés megszerzésére korlátozódik:

 Az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) pontja és/vagy az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerint támogatható régiókban működő vállalatok

 mikro- vagy kisvállalkozások

 induló vagy működésük korai szakaszában lévő, illetve támogatott területen működő középvállalkozások

 működésük kezdetén vagy korai szakaszán már túljutott, illetve nem támogatott területen működő középvállalkozások esetén az intézkedés alapján nyújtott teljes finanszírozás egy vállalatra eső összege korlátozás alá esik. Kérjük részletezni:

4.2.

A program elsősorban a kockázatitőke-piaci kudarcokra helyezi a hangsúlyt, és alapvetően részesedés vagy kvázi-részesedés szerzése formájában nyújt finanszírozási támogatást. Kérjük szükség esetén részletezni:

4.3.

A beruházásra vonatkozó döntések haszonszerzés által vezérelt jellegét és a befektetési teljesítmény és a beruházási döntésekért felelős személyek közötti összefüggést a következők igazolják:

 A célvállalatokba fektetett valamennyi tőkét piacgazdasági befektetők biztosítják, vagy

 A piacgazdasági befektetők jelentős befolyással rendelkeznek a célvállalatokban. Kérjük részletezni:

4.3.1.

Befektetési alapok esetén a beruházások haszonszerzés által vezérelt jellegét a következők igazolják (kérjük szükség szerint egy vagy több négyzetet jelöljenek be):

 Az alap tőkéjének legalább 50 %-át magánbefektetők biztosítják

 Az alap tőkéjének legalább 30 %-át magánbefektetők biztosítják az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének a) pontja vagy az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerint támogatható régiókra vonatkozó intézkedések esetén

 Az eltérő szintű magántőkét indokoló egyéb tényezők. Kérjük kifejteni:

 Megállapodás van érvényben egy hivatásos alapkezelő és az alapban résztvevők között, amely biztosítja, hogy az alapkezelő díjazása az alap teljesítményétől függjön, és amely egyértelműen meghatározza az alap célkitűzéseit és a befektetések időzítését

 a magánbefektetők képviseltetik magukat a döntéshozatalban

 az alap kezelésénél a legjobb gyakorlatot alkalmazzák, és szabályozói felügyeletet gyakorolnak.

4.4.

 A befektetők és a befektetési alapok közötti verseny torzulását a minimális mértékre csökkentették, amelyet az alábbiak igazolnak:

 pályázat kiírása, amelyben a magánbefektetőknek nyújtanak kedvezményes feltételeket

 befektetési alap esetén az alap indulásakor nyílt pályázati felhívás befektetők részére

 támogatási program (pl. garancia program) esetén az nyitott marad minden új belépő számára.

4.5.

 Minden egyes befektetés az egyes projektek életképességének megállapítását célzó részletes üzleti terv alapján történik.

4.6.

 A program egyértelmű „kilépési mechanizmust” biztosít. Kérjük részletezzék:

4.7.

 Van lehetőség egy program keretében a finanszírozási eszközök ismételt felhasználására?

4.8.

 Ágazati célok. A célvállalatok csak a gazdaság egyes ágazatában (ágazataiban) működnek. Kérjük bemutatni ezen ágazato(ka)t, és a mögöttes kereskedelempolitikai, valamint közösségi politikai logikát:

5.   A támogatások halmozódása

5.1.

 Ha a program a befektetéssel érintett vállalatoknak nyújt támogatást, kapnak-e már támogatást e vállalatok más keretszabály ( 37 ), így más jóváhagyott programok alapján?

Kérjük részletezni:

5.2.

 Ha a kockázatitőke-program alapján nyújtott tőkejuttatást induló beruházás, kutatási és fejlesztési költségek vagy a más keretszabály alapján elszámolható egyéb költségek finanszírozására használják fel, figyelembe veszik az ennek megfelelő támogatási plafonnál a kockázati tőke-program támogatási elemeit is? Kérjük kifejteni:

6.   Egyéb információk:

Kérünk itt feltüntetni minden egyéb olyan információt, amelyet a vonatkozó intézkedés(ek) értékelése szempontjából irányadónak tartanak az állami támogatásról és kockázati tőkéről szóló közlemény alapján.

III.12.A. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A MEZŐGAZDASÁGRA

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az állami támogatás bejelentéséről szóló III.12. rész csak mezőgazdasági termékek, tehát az EK-Szerződésben szereplő termékek előállítására, feldolgozására és értékesítésére irányuló tevékenységekre vonatkozik. A mezőgazdasági termékek értékesítés-ösztönzése tekintetében azonban kivételesen alkalmazandók a mezőgazdaság állami támogatásra vonatkozó szabályok az 1. mellékletben nem szereplő egyes termékekre is. A mezőgazdaság állami támogatására vonatkozó különös szabályok nem vonatkoznak az 1. melléklet szerinti termékeknek az 1. mellékletben nem szereplő termékekké történő feldolgozásával kapcsolatos intézkedésekre. Ezen intézkedések esetén az általános bejelentési formanyomtatvány megfelelő szakaszát kérjük kitölteni.

1.   Vonatkozó termékek

1.1.

Vonatkozik-e az intézkedés az alábbi, a közös piacszervezés hatálya alá még nem tartozó termékek bármelyikére:

 burgonya, a keményítős burgonya kivételével

 lóhús

 méz

 kávé

 parafa

 Az intézkedés e termékek egyikére sem vonatkozik

2.   Ösztönző hatás

2.1.

Meg tudja erősíteni azt, hogy nem nyújtanak támogatást az előtt elkezdődött munkákra vagy az előtt vállalt tevékenységekre, hogy a támogatási kérelmet megfelelően benyújtották az illetékes hatóságokhoz és ezek a hatóságok a kérelmet kötelező érvénnyel elfogadták?



igen

nem

Ha nem, kérjük annak figyelembe vételét, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 3.5. és 3.6. pontja értelmében a kedvezményezett által már elvállalt tevékenységekre visszamenőlegesen nyújtott támogatás nem vehető figyelembe úgy, mint ami tartalmazza a szükséges ösztönző elemeket, és ezért azokat működési támogatásnak kell tekinteni (amit az állami támogatásra vonatkozó jogszabályok alapjában véve tiltanak).

3.   Támogatás fajtája

3.1.

Milyen fajtájú támogatás(ok)t foglal magában az intézkedés?

3.1.1.

 A mezőgazdasági üzemek beruházási támogatása (a mezőgazdasági iránymutatás ( 38 ) 4.1. pontja. Kérjük e bejelentési formanyomtatvány III.12a.i. részét kitölteni).

3.1.2.

 Mezőgazdasági termékek feldolgozásával és értékesítésével kapcsolatos beruházási támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 4.2. pontja). Kérjük e formanyomtatvány III.12.a.ii.. részének 10. szakasza alapján eljárni.

3.1.3.

 A gazdálkodási tevékenységek diverzifikációjának elősegítéséhez nyújtandó beruházási támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 4.3., 4.1.vagy 4.2. pontja.) Kérjük menjen tovább e bejelentési formanyomtatvány III. 12.a.i. részének 10. szakaszához.

3.1.4

 Támogatás agrár-környezetvédelmi kötelezettség miatti járulékos költségekre vagy bevételkiesésre (a mezőgazdasági iránymutatás 5.3. pontja). Kérjük kitölteni e formanyomtatvány III. 12. b. részét

3.1.5.

 A környezetvédelemmel kapcsolatos működési támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 5.5. pontja). Kérjük a III.12.b. részt kitölteni.

3.1.6.

 A hátrányos helyzetű területeken fennálló hátrányok ellensúlyozása érdekében nyújtandó (nem beruházási) támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 6.7 pontja). Kérjük a III.12.c. részt kitölteni.

3.1.7.

 Fiatal gazdálkodók vállalkozásalapításához nyújtandó támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 7. pontja). Kérjük a III.12.d. részt kitölteni.

3.1.8.

 Gazdálkodási tevékenység beszüntetése miatti vagy korengedményes nyugdíjazásához nyújtott támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 8. pontja). Kérjük a III.12.e. részt kitölteni.

3.1.9.

 Termelési, feldolgozó és értékesítési kapacitás felszámolásához nyújtandó támogatás (a mezőgazdasági 9. pontja). Kérjük a III.12.f. részt kitölteni.

3.1.10.

 Termelő csoportok részére nyújtandó támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 10. pontja). Kérjük a III.12.g. részt kitölteni.

3.1.11.

 A mezőgazdasági termelést vagy a mezőgazdasági termelőeszközöket ért károk megtérítésére nyújtandó támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 11. pontja). Kérjük a III.12.h. részt kitölteni.

3.1.12.

 Birtokrendezési támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 12. pontja). Kérjük a III.12.i. részt kitölteni.

3.1.13.

 A minőségi mezőgazdasági termékek előállításának és értékesítésének ösztönzésére nyújtandó támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 13. pontja). Kérjük a III.12.j. részt kitölteni.

3.1.14.

 Technikai segítségnyújtási támogatás a mezőgazdasági ágazatban (a mezőgazdasági iránymutatás 14. pontja). Kérjük a III.12.k. részt kitölteni.

3.1.15.

 Az állattenyésztési ágazat részére nyújtandó támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 15. pontja). Kérjük a III.12.l. részt kitölteni.

3.1.16.

 A legkülső régiók és az Égei-tengeri szigetek részére nyújtandó támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 16. pontja). Kérjük a III.12.m.. részt kitölteni.

3.1.17.

 Kutatás és fejlesztési támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 17. pontja). Kérjük a III.6.a. részt kitölteni.

3.1.18.

 A mezőgazdasági termékek (eladásösztönzéséhez és) reklámozásához nyújtandó támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 18. pontja). Kérjük a III.12. o. részt kitölteni.

3.1.19.

 Támogatott rövidlejáratú kölcsönök formájában nyújtott támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 19. pontja). Kérjük a III.12.n. részt kitölteni.

3.1.20.

 A nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentésére és szerkezetátalakítására nyújtandó támogatás (a mezőgazdasági iránymutatás 20. pontja). Kérjük a III.12.p. részt kitölteni.

3.1.21.

 Elhullott állatok és vágóhídi hulladék TSE tesztjének elvégzésére nyújtandó támogatás. Kérjük a III.12.q. részt kitölteni.

3.1.22.

 Foglalkoztatási támogatás. Kérjük az általános bejelentési formanyomtatvány megfelelő szakaszát és a III.3. részt kitölteni.

3.1.23.

 Képzési támogatás. Kérjük a III.2. részt kitölteni.

III.12.A.I. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A MEZŐGAZDASÁGI ÜZEMEK BERUHÁZÁSI TÁMOGATÁSÁRÓL

Ez a kiegészítő adatlap a mezőgazdasági üzemekben történt beruházásokra alkalmazandó, amelyeket az iránymutatás 4.1., 4.1.2.2., 4.1.2.3, 4.1.2.4. és 4.3. pontja tárgyal.

Ezt a formanyomtatványt kell használniuk a tagállamoknak a 12,5 millió eurót meghaladó elszámolható kiadással járó egyedi beruházási támogatások azon egyedi beruházási támogatások bejelentésére is, amelyek tényleges összege meghaladja a 6 millió eurót (az 1/2004/EK rendelet 1. cikkének (3) bekezdése).

1.   A támogatás célja

1.1.

Az alábbiak közül mely célokat szolgálja a beruházás:

 a termelési költségek csökkentése

 a termelés javítása és átszervezése

 a minőség javítása

 a természeti környezet, a higiéniai feltételek és az állati jólét színvonalának fenntartása és javítása

 a gazdálkodási tevékenységek diverzifikációjának elősegítése.

Amennyiben a beruházás más célokat szolgál, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.1. pontja nem engedélyezi olyan beruházások támogatását, amelyek nem a felsorolt célok valamelyikét szolgálják.

1.2.

A támogatás egyszerű szintentartó beruházásra vonatkozik-e?



igen

nem

Ha igen, kérjük annak figyelembevételét, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.1. pontja nem nyújt lehetőséget egyszerű szintentartó beruházás támogatására.

2.   Kedvezményezettek

2.1.

Kik a támogatás kedvezményezettjei?

 gazdálkodók

 termelői csoportok

 egyéb (kérjük megjelölni, kik):

3.   Támogatási intenzitás

3.1.

Kérjük meghatározni az állami támogatás legmagasabb arányát az elszámolható költségek mennyiségében kifejezve:

… hátrányos helyzetű területeken (legfeljebb 50 %);

… egyéb területeken (legfeljebb 40 %);

… hátrányos területeken tevékenykedő fiatal gazdálkodók részére (legfeljebb 55 %);

… egyéb területeken tevékenykedő fiatal gazdálkodók részére (legfeljebb 45 %).

Ha a támogatás aránya magasabb, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.2. pontja értelmében a támogatási intenzitás nem haladhatja meg a fentiekben meghatározott plafont.

4.   Jogosultsági feltételek

4.1.

Előírja-e a támogatási intézkedés azt, hogy beruházási támogatás csak a következőknek adható:

 olyan mezőgazdasági üzemeknek, amelyek életképessége kilátásainak értékelésével igazolható?

 



igen

nem

 olyan mezőgazdasági üzemeknek, amelyekben a gazdálkodó megfelelő szaktudással és képzettséggel rendelkezik?

 



igen

nem

 olyan mezőgazdasági üzemeknek, amelyek összhangban vannak a környezetre, a higiéniára és az állati jólétre vonatkozó közösségi minimumszabályokkal?

 



igen

nem

Amennyiben a 4.1. pontban szereplő bármelyik kérdésre a válasz nemleges, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.3. pontja értelmében az intézkedésnek meg kell felelni a fenti jogosultsági feltételeknek.

4.2.

A támogatás célja a környezet, higiénia és az állati jólét vonatkozásában újonnan bevezetett minimumszabályok ( 39 ) teljesítése érdekében végzendő beruházások finanszírozása?



igen

nem

Ha igen, kérjük részletezni, mely szabályok érintettek, és feltüntetni a jogalapot.

4.3.

Fiatal gazdálkodók esetén meghatározza-e az intézkedés azt, hogy a magasabb támogatási intenzitás csak az alapítástól számított öt éven belül alkalmazható?



igen

nem

Nemleges esetben felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.2. pontja megállapítja, hogy a 45 %-os vagy 55 %-os maximális támogatási hányad fiatal gazdálkodók részére csak az alapítástól számított öt éven belül nyújtható.

5.   Piaci értékesítési lehetőségek

5.1.

Eredményezi-e a beruházás a gazdaság termelési kapacitásának növekedését?



igen

nem

5.1.1.

Ha igen, felmérték-e megfelelő szinten a piaci értékesítési lehetőségek meglétét az érintett termék, a beruházások fajtái, valamint a meglévő és várható kapacitások tekintetében?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.4. pontja kimondja, hogy nem nyújtható támogatás olyan beruházásokhoz, amelyek célja olyan termelésnövekedés, amelynek nincs meg a szokásos piaci értékesítési lehetősége.

5.2.

A támogatás termelési korlátozás vagy egyes vállalkozások szintjén közösségi támogatási korlátozások alá eső termékekre vonatkozik-e?



igen

nem

5.2.1.

Ha igen, a beruházás a fent említett termelési vagy közösségi támogatási korlátozások szintjét meghaladó mértékű termelésnövekedést eredményez?



igen

nem

Ha igen, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.4. pontja kimondja, hogy nem nyújtható támogatás olyan beruházásokhoz, amelyek a termelésnek a közös piacszervezés alapján megállapított termelési vagy közösségi támogatási korlátozásokat meghaladó mértékű növekedését eredményezik.

6.   Kiadások

6.1.

Az elszámolható kiadások tartalmazzák a következőket?

 ingatlanok építése, vásárlása vagy felújítása

 új gépek és berendezések, beleértve a számítógépes szoftvereket is

 általános költségek (például építészeti, mérnöki és szaktanácsadási díjak, megvalósíthatósági tanulmányok, szabadalmak és licenciák megvásárlása az elszámolható kiadások 12 %-ának erejéig)

 földvásárlás, beleértve a jogi költségeket, adókat és a földhivatali bejegyzési költségeket is.

Ha az elszámolható kiadások egyéb tételeket is tartalmaznak, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.5. pontja csak olyan támogatásokat engedélyez, amelyek a fenti felsorolásban szereplő kiadásokat fedezik.

6.2.

Az elszámolható kiadások közé tartozik-e a használt berendezések megvásárlása is?



igen

nem

6.2.1.

Amennyiben igen, teljesül-e az alábbiakban felsorolt összes feltétel?

 a berendezés eladója írásos nyilatkozatban igazolta azok pontos eredetét,

 a berendezésre még nem adtak nemzeti vagy közösségi támogatást,

 a berendezés megvásárlása különleges előnyt jelent a program vagy a projekt szempontjából, vagy azt kivételes körülmények tették szükségessé (pl. nem állt időben új berendezés rendelkezésre),

 a beszerzés költségcsökkenést eredményez az ugyanilyen újonnan megvásárolt berendezéssel szemben, ugyanakkor megfelelő költség-haszon arányt biztosít,

 a berendezésnek rendelkeznie kell a projekt követelményeinek megfelelő, szükséges műszaki és/vagy technológiai tulajdonságokkal.



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.5. pontjának 13. lábjegyzete értelmében a Bizottság csak akkor engedélyezi használt berendezésekre támogatás nyújtását, ha a fenti feltételek teljesülnek.

6.3.

Nyújtanak támogatást gyártási jogok megvásárlásához?



igen

nem

Ha igen, kérjük megmagyarázni, miként kívánják teljesíteni a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.6. pontjának követelményeit.

6.4.

Állatok vásárlása tekintetében mit fedez a támogatás?

 állatállomány első alkalommal történő megvásárlása

 az állatállomány genetikai minőségének javítását célzó beruházások jó minőségű, törzskönyvezett (hím- vagy nőivarú) tenyészállatok megvásárlása révén.

Ha a támogatás egyéb kiadásokra is kiterjed, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.7. pontja értelmében támogatás csak a fenti elszámolható költségekre nyújtható.

6.5.

A támogatás maximális elszámolható kiadásai meghaladják a tagállam által a vidékfejlesztési rendelet 7. cikkének megfelelően az összes elszámolható beruházásra meghatározott határértéket?



igen

nem

Ha igen, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.8. pontja a fentiekben említett általános határértéket az elszámolható költségekben állapítja meg.

7.   Támogatás a hagyományos tájkép megóvására

7.1.

A támogatás olyan beruházásokra vagy tőkebefektetésekre vonatkozik, amelyek célja a mezőgazdasági üzemek területén található nem termelő kulturális örökség jellegű jellemzők megőrzése?



igen

nem

7.1.1.

Ha igen, mekkora a támogatás legmagasabb aránya? (kérjük megadni)

A támogatás legmagasabb aránya: …

7.2.

A támogatás olyan beruházásokra vagy tőkebefektetésekre vonatkozik, amelyek célja a gazdaságokban található termelő eszközökben megjelenő kulturális örökség megőrzése?



igen

nem

7.2.1.

Ha igen, a beruházás a gazdaság termelési kapacitásának növekedésével jár-e?



igen

nem

7.2.2.

Mi az ilyen jellegű beruházások legmagasabb támogatási aránya? (kérjük részletezni)

 Kapacitásnövekedés nélküli beruházások:

A legmagasabb támogatási arány (hátrányos helyzetű területek esetén): …

A legmagasabb támogatási arány (egyéb területeken): …

Ha a támogatási arány hátrányos helyzetű területek esetén meghaladja a 75 %-ot, egyéb területeken pedig a 60 %-ot, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az intézkedés nem lesz összhangban a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.1.2. pontjának harmadik bekezdésével.

 Kapacitásnövekedéssel járó beruházások:

A legmagasabb támogatási arány (hátrányos helyzetű területek esetén): …

A legmagasabb támogatási arány (egyéb területeken): …

Ha jelenkori anyagok felhasználására nyújtandó támogatás aránya meghaladja a szokásos támogatási mértékeket (40 % vagy hátrányos helyzetű területek esetén 50 %), felhívjuk a figyelmet arra, hogy az intézkedés nem lesz összhangban a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.2.2. pontjának negyedik bekezdésében megállapított maximális értékekkel.

8.   Gazdasági épületek közérdekből történő áttelepítése

8.1.

Az épület(ek) áttelepítésének szükségessége olyan kisajátítás következménye-e, amely – a nemzeti jogszabályokkal összhangban – kártalanítási igényre ad alapot?



igen

nem

8.2.

Az áttelepítés a meglévő létesítmények egyszerű szétszereléséből, eltávolításából és újbóli felállításából áll-e?



igen

nem

8.2.1.

Ha igen, mekkora a támogatási intenzitás? (legfeljebb 100 %)

8.3.

Az áttelepítés következtében a gazdálkodó modernebb létesítmény hasznát élvezi-e?



igen

nem

8.3.1.

Ha igen, mi a gazdálkodó saját hozzájárulása? (Kérjük részletezni)

 Hátrányos helyzetű területeken (min. 50 %) …

 Egyéb területeken (min. 60 %)…

 Hátrányos helyzetű területeken tevékenykedő fiatal gazdálkodók (min. 45 %) …

 Egyéb területeken tevékenykedő fiatal gazdálkodók (min. 50 %) …

Ha a gazdálkodó saját hozzájárulása alacsonyabb a fenti küszöbértékeknél, felhívjuk a figyelmet arra, hogy ez a rendelkezés nem lesz összhangban a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.2.3. pontjának negyedik bekezdésével.

8.4.

Az áttelepülés eredményez-e a termelési kapacitásnövekedést?

8.4.1.

Ha igen, mekkora a gazdálkodó saját hozzájárulása? (Kérjük részletezni)

 Hátrányos helyzetű területeken (min. 50 %) …

 Egyéb területeken (min. 60 %)…

 Hátrányos helyzetű területeken tevékenykedő fiatal gazdálkodók (min. 45 %) …

 Egyéb területeken tevékenykedő fiatal gazdálkodók (min. 55 %) …

Ha a gazdálkodó saját hozzájárulása alacsonyabb a fenti küszöbértékeknél, felhívjuk a figyelmet arra, hogy ez a rendelkezés nem lesz összhangban a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.2.3. pontjának ötödik bekezdésével.

9.   A környezet védelméhez és javításához, a higiéniai feltételek és az állati jólét javításához kapcsolódó beruházások

9.1.

Eredményez-e a beruházás a környezet védelmével és javításával, az állattenyésztéssel foglalkozó vállalkozások higiéniai feltételeinek vagy a gazdasági állatok jólétének javításával összefüggő többletköltségeket?



igen

nem

9.2.

Túlteljesíti a beruházás a hatályos közösségi minimumkövetelményeket?



igen

nem

Ha igen, kérjük megadni, mely követelményeket teljesíti túl:

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.2.4. pont második bekezdése úgy rendelkezik, hogy magasabb támogatási intenzitás csak olyan beruházásokhoz biztosítható, amelyek túlteljesítik a hatályos közösségi minimumkövetelményeket.

9.3.

A beruházást az újonnan bevezetett minimumkövetelmények betartásának fenntartásával valósítják meg, a 445/2202/EK végrehajtási rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében meghatározott feltételek mellett?



igen

nem

9.4.

A beruházás a termelési kapacitás növekedését eredményezi-e?



igen

nem

Ha igen, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.2.4. pontja úgy rendelkezik, hogy magasabb támogatási intenzitás nem biztosítható olyan beruházások esetén, amelyek a termelési kapacitás növekedését eredményezik.

9.5.

Mekkora a maximális támogatási intenzitás? (Kérjük részletezni)

 Hátrányos helyzetű területeken végzendő beruházások esetén (legfeljebb 75 %)

 Egyéb területeken végzendő beruházások esetén (legfeljebb 60 %)

Ha a maximális támogatási arány meghaladja a fenti küszöbértékeket, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az intézkedés nem lesz összhangban a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.2.4. pontjával.

9.6.

A megnövelt támogatási intenzitás szigorúan azon elszámolható többletköltségekre korlátozódik, amelyek az említett célkitűzések teljesítéséhez szükségesek?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.1.2.4. pontja értelmében a magasabb támogatási intenzitás kizárólag a célkitűzés teljesítéséhez szükséges többletköltségek tekintetében biztosítható.

10.   A gazdálkodási tevékenységek diverzifikációjának elősegítését célzó beruházásokhoz nyújtott támogatások

10.1.

A támogatás gazdálkodási tevékenységek diverzifikációját érinti-e

 az I. melléklet szerinti termékek előállításával, feldolgozásával és értékesítésével össze nem függő tevékenységekre kiterjesztés révén (például: falusi turizmus)?

Ez esetben felhívjuk a figyelmet arra, hogy az I. mellékletben szereplő termékekre vonatkozó különös állami támogatási szabályok nem alkalmazhatók. Kérjük az általános bejelentési formanyomtatvány megfelelő szakaszát alapul venni.

 az I. melléklet szerinti termékek előállításával, feldolgozásával és értékesítésével összefüggő tevékenységekre kiterjesztés révén (például: eladási hely létrehozása a saját gazdaságban előállított termékek eladására)?

10.2.

A támogatás a gazdaságban végzendő feldolgozó és értékesítési tevékenységekre vonatkozik?



igen

nem

Ha nem, kérjük kitölteni (és mellékelni) e bejelentési formanyomtatvány III.12.a.ii. részének (támogatás a feldolgozói és értékesítési tevékenységekkel kapcsolatos beruházásokhoz) egy példányát.

10.3.

Ha a támogatás a gazdaságban végzendő feldolgozó és/vagy értékesítési tevékenységekre vonatkozik, meghaladja-e az összes elszámolható kiadás a tagállam által a vidékfejlesztési rendelet 7. cikkével összhangban meghatározott összes elszámolható költség határértékét?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az intézkedéseket a mezőgazdasági üzemekkel kapcsolatos beruházási támogatásként értékeljük. Kérjük kitölteni és mellékelni e bejelentési formanyomtatvány III.12.a.i. részének egy példányát.

Ha igen, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az intézkedéseket a mezőgazdasági termékek feldolgozásával és értékesítésével kapcsolatos beruházási tevékenységként értékeljük. Kérjük kitölteni és mellékelni e bejelentési formanyomtatvány III.12.a.ii. részének egy példányát.

III.12.A.II. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A MEZŐGAZDASÁGI TERMÉKEK FELDOLGOZÁSÁVAL ÉS ÉRTÉKESÍTÉSÉVEL KAPCSOLATOS BERUHÁZÁSI TÁMOGATÁSRÓL

Ez a bejelentési formanyomtatvány vonatkozik a mezőgazdasági iránymutatás 4.2. és 4.3. pontjában tárgyalt, a mezőgazdasági termékek feldolgozásával és értékesítésével kapcsolatos beruházásokhoz nyújtandó támogatásokra.

Ezt a formanyomtatványt kell használniuk a tagállamoknak a 12,5 millió eurót meghaladó elszámolható kiadással járó vagy egyedi beruházási támogatások, valamint azon támogatások bejelentésére is, amelyek tényleges összege meghaladja a 6 millió eurót (1/2004/EK rendelet 1. cikkének (3) bekezdése).

1.   A támogatás hatálya

1.1.

A mezőgazdasági termékek feldolgozásával és értékesítésével kapcsolatos beruházási támogatást egy regionális támogatási program keretében nyújtják?



igen

nem

Ha igen, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az ilyen támogatások értékelését a nemzeti regionális támogatásról szóló iránymutatás (HL C 74., 1998.3.10, 6. o.) alapján kell elvégezni. Kérjük az általános formanyomtatvány megfelelő részét alapul venni.

1.2.

A támogatás a gazdálkodói tevékenységek diverzifikációját ösztönző beruházásokra vonatkozik?



igen

nem

2.   Kedvezményezettek

2.1

Kik a támogatás kedvezményezettjei?

 mezőgazdasági vállalkozások

 egyéb (kérjük részletezni):

3.   Támogatási intenzitás

3.1

Kérjük kifejteni az állami támogatásnak a támogatható beruházások volumenében kifejezett legmagasabb arányát:

… az 1. célkitűzés szerinti régióban (legfeljebb 50 %);

… más régiókban (legfeljebb 40 %).

Ha a támogatási arány a fenti plafonértékeknél magasabb, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az intézkedés nem lesz összhangban a mezőgazdasági iránymutatás 4.2.3. pontjával.

4.   Jogosultsági feltételek

4.1.

Előírja-e a támogatási intézkedés, hogy az csak a következők részére nyújtható:

 olyan vállalkozásoknak, amelyek gazdasági életképessége a kilátásainak értékelésével igazolható?

 



igen

nem

 olyan vállalkozásoknak, amelyek összhangban vannak a környezetre, a higiéniára és az állati jólétre vonatkozó közösségi minimumszabályokkal?

 



igen

nem

Amennyiben a 4.1. pontban szereplő kérdések bármelyikére a válasz nemleges, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.2.3. pontja értelmében a fenti jogosultsági feltételek mindegyikét be kell tartani.

4.2.

A támogatás célja a környezetre, a higiéniára és az állati jólétre vonatkozóan nemrégiben bevezetett minimumszabályok teljesítése érdekében megvalósítandó beruházások finanszírozása?



igen

nem

5.   Elszámolható kiadások

5.1.

Az elszámolható kiadások tartalmazzák-e a következőket?

 ingatlanok építése, vásárlása vagy felújítása

 új gépek és berendezések, beleértve a számítógépes szoftvereket is

 általános költségek (például építészeti, mérnöki és szaktanácsadási díjak, megvalósíthatósági tanulmányok, szabadalmak és licenciák megvásárlása az elszámolható kiadások 12 %-a erejéig).

Ha az elszámolható kiadások egyéb tételeket is tartalmaznak, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.2.3. pontja csak olyan támogatásokat engedélyez, amelyek a fenti felsorolásban szerepelő kiadásokat fedezik.

6.   Piaci értékesítési lehetőségek

6.1.

Felmérték megfelelő szinten a piaci elhelyezési lehetőségek meglétét az érintett termékek, a beruházások fajtái, valamint a meglévő és várható kapacitások tekintetében?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.2.5. pontja kimondja, hogy nem nyújtható támogatás, amennyiben nem szolgáltatható megfelelő bizonyíték arra, hogy a terméknek van a piacon szokásos értékesítési lehetősége.

6.2.

A támogatás termelési korlátozás vagy az egyes vállalkozások szintjén közösségi támogatási korlátozások alá eső termékekre vonatkozik-e, különös tekintettel a közös piacszervezés elvében meghatározott szabályokra?



igen

nem

6.2.1.

Ha igen, kérjük megmagyarázni, miként vették figyelembe e korlátozásokat.

6.3.

A támogatás a következőkre vonatkozik-e:

6.3.1.

Tejtermékeket utánzó vagy azokat helyettesítő termékek előállítására és értékesítésére?



igen

nem

Ha igen, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 4.2.5. pontja e termékek vonatkozásában nem engedélyezi támogatás nyújtását.

6.3.2.

A cukorágazat termékeinek feldolgozására és értékesítésére?



igen

nem

Ha igen, felhívjuk a figyelmet arra, hogy – a mezőgazdasági iránymutatás 18. lábjegyzete szerint – a cukorágazatban végzett feldolgozó és értékesítési tevékenységekkel kapcsolatos beruházások támogatását a közös piacszervezés rendelkezései általánosságban tiltják.

7. A támogatás 25 millió euro értéket meghaladó elszámolható kiadással járó vagy olyan beruházásokra vonatkozik-e, amelyeknél a támogatás tényleges összege meghaladja a 12 millió eurót?



igen

nem

Ha igen, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a támogatást az EK-Szerződés 88. cikkének (3) bekezdése értelmében külön be kell jelenteni a Bizottságnak.

III.12.B. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP AZ AGRÁR-KÖRNYEZETVÉDELMI TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a formanyomtatványt kell használni a környezet védelmét és a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás ( 40 ) 5. pontjának hatálya alá tartozó vidéki táj megőrzését és a -környezetvédelmet szolgáló mezőgazdasági termelési módszerek állami támogatására vonatkozó minden intézkedés bejelentésére.

 Vonatkozik az intézkedés azon gazdálkodók kárpótlására, akik önként vállalnak agrár-környezetvédelmi kötelezettségeket (az iránymutatás 5.3. pontja)?

 



igen

nem

 Ha igen, kérjük az „agrár-környezetvédelmi kötelezettségvállalásokról” szóló kiegészítő adatlapon folytatni.

 Érint az intézkedés olyan támogatást, amelyet a gazdálkodók részére a közösségi környezetvédelmi szabályok (iránymutatás 5.4. pontja) általi kötelező korlátozások bevezetése következtében a környezetvédelmi korlátozások hatálya alá tartozó területeken a mezőgazdasági célú használat korlátozása eredményeként felmerült költségek és kieső bevételek megtérítésére nyújtanak?

 



igen

nem

 Ha igen, kérjük a „közösségi jogszabályok alapján környezetvédelmi korlátozás alatt álló területeken a gazdálkodók részére nyújtott támogatásról” szóló kiegészítő adatlapon folytatni.

 A támogatás csak környezetvédelmi beruházásokra vonatkozik (iránymutatás 5.2. pontja)?

 



igen

nem

 Ha igen, kérjük a „mezőgazdasági ágazat beruházási támogatásairól” szóló Kiegészítő adatlapon folytatni.

 Az intézkedés olyan működési támogatást jelent, amely mentesíti a vállalkozásokat – így a mezőgazdasági termelőket is – az általuk okozott szennyezés vagy károk eredményeként keletkező költségek megtérítése alól (iránymutatás 5.5. pontja)?

 



igen

nem

 Ha igen, kérjük a „működési támogatásokról” szóló Kiegészítő adatlapon folytatni.

 Szolgál-e egyéb célokat a környezetvédelmi támogatás, például a mezőgazdasági termelők segítését célzó képzési és tanácsadási szolgáltatások (iránymutatás 5.6. pontja)?

 



igen

nem

 Ha igen, kérjük az iránymutatás 13. és 14. pontjára vonatkozó Kiegészítő adatlapon folytatni.

 Egyéb?

Kérjük az intézkedés(eke)t teljes körűen ismertetni …

AGRÁR-KÖRNYEZETVÉDELMI KÖTELEZETTSÉGVÁLLALÁSOK TÁMOGATÁSA (IRÁNYMUTATÁS 5.3. PONTJA)

1.   Az intézkedés célja

1.1.

A támogatási intézkedés az alábbi célkitűzések közül melyeket segíti elő?

 a mezőgazdasági földterület olyan felhasználási módozatai, amelyek összeegyeztethetők a környezet, a táj és annak jellemzői, a természeti erőforrások, a talaj és a genetikai sokféleség védelmével és javításával, csökkentik a termelési költségeket

 a gazdálkodás környezeti szempontból kedvező külterjesítése és alacsony intenzitású legeltetési rendszerekkel való gazdálkodás, a termelés javítása és átalakítása

 azon nagy természeti értékekkel rendelkező megművelt területek megóvása, amelyek minőségének javítását veszély fenyegeti; a mezőgazdasági területeken a táj képének és a történelmi jellemzőknek a fenntartása

 a tervezés alkalmazása a gazdálkodási gyakorlatban.

Amennyiben az intézkedés a fenti célok egyikét sem szolgálja, kérjük jelöljék meg, mire irányulnak a célkitűzések a környezetvédelem tekintetében? (Kérjük részletes ismertetést adni)

1.1.1.

Ha a szóban forgó intézkedést a múltban már alkalmazták, milyen eredményeket értek el a környezetvédelem tekintetében?

2.   Jogosultsági feltételek

2.1.

A támogatást kizárólag azon gazdálkodók részére biztosítják, akik legalább öt évre kötelezettséget vállalnak az agrár-környezetvédelemre?



igen

nem

2.2.

Hosszabb vagy rövidebb időre lesz szükség az összes vagy meghatározott fajtájú kötelezettségvállalásoknál?



igen

nem

2.2.1.

Amennyiben igen, kérjük közölni az adott időszakot alátámasztó okokat:

2.3.

Kérjük megerősíteni azt, hogy nem nyújtanak támogatást olyan agrár-környezetvédelmi kötelezettségvállalásokkal kapcsolatos kárpótlásra, amelyek nem állnak másból, mint a szokásos helyes gazdálkodási gyakorlat alkalmazásából.



igen

nem

Ha ezt nem erősítik meg, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 5.3. pontja nem engedélyezi támogatás nyújtását olyan agrár-környezetvédelmi kötelezettségvállalásokra, amelyek nem állnak másból, mint a szokásos helyes gazdálkodási gyakorlat alkalmazásából.

2.3.1.

Kérjük kifejteni, mi(k) a vonatkozó szokásos helyes gazdálkodási gyakorlat(ok), és magyarázzák el, mennyiben mutatnak túl az agrár-környezetvédelmi kötelezettségvállalások az említett helyes gazdálkodási gyakorlat(ok) alkalmazásán…

3.   A támogatás összege

3.1.

Kérjük megadni a nyújtható legmagasabb támogatási összeget azon gazdaság területnagysága alapján, amelyre az agrár-környezetvédelmi kötelezettségvállalás vonatkozik:

 évelő növények szakosított termesztésére … (maximálisan fizethető: 900 euro/ha)

 egynyári növényekre … (maximálisan fizethető: 600 euro/ha)

 egyéb földhasználatra … (maximálisan fizethető: 450 euro/ha)?

 egyéb? …

3.1.1.

Az „egyéb” esetben kérjük megindokolni annak összeegyeztethetőségét az iránymutatás 5.3.2. pontja és az 1257/1999/EK rendelet ( 41 ) 24. cikkének (2) bekezdése rendelkezéseivel.

3.2.

Évente nyújtják a támogatást?



igen

nem

3.2.1.

Nemleges esetben kérjük megindokolni, miért alkalmaznak más időszakot

3.3.

Az alábbiak közül melyik alapján számítják az éves támogatás összegét:

 elmaradt bevétel,

 a kötelezettségvállalás eredményeként jelentkező többlet költségek,

 az elmaradt bevétel legfeljebb 20 %-ának megfelelő ösztönzés biztosításának szükségessége, és végül

 a kötelezettségvállalás teljesítéséhez szükséges meg nem térülő tőkebefektetések költségei?

3.3.1.

Fejtsék ki a támogatás összege megállapítására alkalmazott számítási módszert

3.4.

Az elmaradt bevételek és a kötelezettségvállalásból származó többletköltségek számítására vonatkozó referenciaszint megfelel a szokásos helyes gazdálkodási gyakorlatnak?



igen

nem

3.4.1.

Ha nem, kérjük megindokolni a figyelembe vett referenciaszintet

3.5.

A támogatások folyósítása termelési egységre vetítetten történik?



igen

nem

3.5.1.

Ha igen, kérjük megmagyarázni, mi indokolja ezt a módszert és az annak biztosítására vonatkozóan kezdeményezett intézkedéseket, hogy betartsák az 1257/1999/EK rendelet mellékletében a közösségi támogatásra való jogosultságra meghatározott maximális éves összeget.

GAZDÁLKODÓK RÉSZÉRE NYÚJTOTT TÁMOGATÁS A KÖZÖSSÉGI JOGSZABÁLYOK ALAPJÁN KÖRNYEZETVÉDELMI KORLÁTOZÁSOK ALATT ÁLLÓ TERÜLETEKEN (AZ IRÁNYMUTATÁS 5.4. PONTJA)

1.   Az intézkedés célja

1.1.

Az intézkedésnek célja a közösségi környezetvédelmi szabályok általi korlátozások bevezetése következtében a környezetvédelmi korlátozások hatálya alá tartozó területeken a mezőgazdasági célú használatának korlátozása eredményeként felmerült költségek és kieső bevételek megtérítése a gazdálkodók részére?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 5.4. pontja nem engedélyezi más költségek térítésére támogatás nyújtását, mint a közösségi környezetvédelmi szabályok alapján kötelező korlátozások eredményeként felmerült költségek.

2.   Jogosultsági feltételek

2.1.

A gazdálkodókra hárítják a közösségi környezetvédelmi szabályok alapján bevezetett korlátozások megvalósítása következtében a környezetvédelmi korlátozások hatálya alá tartozó területeken a mezőgazdasági célú felhasználás korlátozása eredményeként felmerült költségeket és elmaradt bevételeket?



igen

nem

2.1.1.

Ha igen, kérünk megadni minden részletet a vonatkozó közösségi környezetvédelmi szabályokkal kapcsolatban.

2.1.2.

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 5.4. pontja nem engedélyezi más költségek térítésére támogatás nyújtását, mint a közösségi környezetvédelmi szabályok általi bevezetett kötelező korlátozásokból származó költségek.

2.2.

Szükség van a tervezett térítésekre az említett szabályokból adódó sajátos problémák megoldása érdekében?



igen

nem

2.2.1.

Ha igen, kérjük kifejteni, miért van szükség az intézkedésre.

2.2.2.

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az 5.4.1. pont értelmében csak olyan fizetések engedélyezhetők, amelyek az említett szabályokból származó sajátos problémák megoldásához szükségesek.

2.3.

A támogatást csak a helyes gazdálkodási gyakorlaton túlmutató kötelezettségek vállalására nyújtják-e?



igen

nem

2.3.1.

Ha nem, kérjük megindokolni a támogatás összeegyeztethetőségét az iránymutatás 5.4. pontjának a rendelkezéseivel.

2.4.

Ellentétes a támogatás a „szennyező fizet” elvvel?



igen

nem

2.4.1.

Ha igen, kérjük mutassák be mindazokat az elemeket, amelyek indokolhatják a támogatás és azt, hogy az csak átmeneti jellegű és csökkenő mértékű.

3.   A támogatás összege

3.1

Kérjük meghatározni az adható támogatás maximálisösszegét a korlátozás alatt álló gazdaság területe alapján, amelyre a korlátozás vonatkozik:

 …-tól. legfeljebb 200 euro/ha kifizetés?

 … más összeg?

3.1.1.

Ha más összegről van szó, kérjük megindokolni ennek összeegyeztethetőségét az iránymutatás 5.4.1. pontja és az 1257/1999/EK rendelet ( 42 ) rendelkezéseivel.

3.2.

Kérjük kifejteni az annak biztosítására hozott intézkedéseket, hogy a kifizetéseket olyan szinten rögzítsék, amely megakadályozza a túlkompenzálást.

3.3.

Hátrányos helyzetű területekre vonatkoznak a kompenzációs fizetések?



igen

nem

3.3.1.

Ha igen, meghaladja a tagállam területének 10 %-át e területek teljes területe más olyan területekkel együtt, amelyek az 1257/1999/EK rendelet 20. cikke alapján bevonhatók a hátrányos helyzetű területek kategóriájába?



igen

nem

3.3.1.1.

Ha igen, kérjük megindokolni ennek összeegyeztethetőségét az iránymutatás 5.4.1. pontja rendelkezéseivel

MŰKÖDÉSI TÁMOGATÁS (IRÁNYMUTATÁS 5.5. PONTJA)

1.   Az intézkedés célja

1.1.

Milyen célokat tűztek ki a környezetvédelem tekintetében

 a közösségi szabályokat meghaladó új, kötelező nemzeti környezetvédelmi szabványok költségeinek ellentételezése?

 a környezetbarát nyersanyagok felhasználásából adódóan a hagyományos termelési eljárásokhoz viszonyított többletköltségek ellentételezése (például a bio-hajtóanyagok kifejlesztéséhez nyújtott támogatások)?

 a nemzetközi versenyképesség elvesztésének ellensúlyozása?

 egyéb? Kérjük részletezni …

2.   Támogatás az új, kötelező környezetvédelmi követelmények költségeinek ellentételezésére

2.1.

A támogatást az érvényben lévő közösségi szabályokat meghaladó nemzeti környezetvédelmi követelmények eléréséhez nyújtják?



igen

nem

2.1.1.

Ha igen, kérjük leírni, melyek a szóban forgó közösségi szabványok, és hogyan haladják meg azokat a nemzeti szabványok?

2.1.2.

Ha a válasz nemleges, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 5.5.2. pontja értelmében nem nyújtható támogatás.

2.2.

Azért van szükség a támogatásra, hogy a nemzetközi versenyképesség csökkenését ellentételezzék?

Kérjük kifejteni, hogy miért/milyen módon van szükség a támogatásra a fenti cél eléréséhez …

2.3.

A támogatást legfeljebb 5 évre és folyamatosan csökkenő mértékben nyújtják?



igen

nem

2.3.1.

Ha a válasz igenlő, kérjük leírni a támogatás kifizetésének ütemezését.

2.3.2

Ha a válasz nemleges, indokolja meg annak összeegyeztethetőségét az útmutatás 5.5.2. pontjában foglalt rendelkezésekkel.

2.4.

Mekkora az intézkedés keretében tervezett támogatás maximális összege?

2.5.

Milyen garanciákat irányoznak elő annak biztosítására, hogy a kezdeti támogatás összege ne lépje túl azt az összeget, amely termelőknek a megfelelő közösségi szabályok teljesítésének költségeihez képest a megfelelő nemzeti jogszabály teljesítésével kapcsolatban felmerült többletköltségei megtérítéséhez szükséges. Kérjük részletezni

3.   A környezetbarát nyersanyagok felhasználásából adódó többletköltségek ellentételezésére nyújtott támogatás

3.1.

Kérjük leírni és minden olyan elemet megadni, ami alátámasztja azt, hogy a támogatásra a környezetbarát nyersanyagok felhasználásából adódó, a hagyományos termelési eljárásokhoz viszonyított többletköltségek ellentételezése miatt van szükség.

3.2.

Milyen mértékben környezetbarátabbak az új nyersanyagok a hagyományos termelési eljárásokkal összehasonlítva? (Kérjük megindokolni)

3.3.

A támogatás a többletköltségek hatásainak semlegesítésére korlátozódik?

3.3.1.

Kérjük kifejteni, hogyan ellenőrizhető és biztosítható a támogatási összege korlátozása?

3.4.

Garanciát nyújt a program arra, hogy a támogatás összegét legalább öt évenként időszakos felülvizsgálatnak vessék alá, amely során figyelembe veszik a különféle nyersanyagok relatív költségeinek változásait, valamint a környezetbarátabb nyersanyagok felhasználásából adódó üzleti előnyöket?



igen

nem

3.4.1.

Ha igen, kérjük leírni, miként kell alkalmazni ezt a garanciát a gyakorlatban.

3.4.2.

Ha nem, kérjük megindokolni a garancia hiányát és annak összeegyeztethetőségét az iránymutatás 5.5.3. pontjának rendelkezéseivel.

III.12.C. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A HÁTRÁNYOS HELYZETŰ TERÜLETEKEN MEGLÉVŐ HÁTRÁNYOK ELLENTÉTELEZÉSÉRE NYÚJTOTT TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a formanyomtatványt kell használni a hátrányos helyzetű területeken fennálló természeti hátrányok ellensúlyozását célzó támogatás bejelentésére, amelyet a mezőgazdasági iránymutatás 6. pontja tárgyal.

1. Összekapcsolják a támogatási intézkedést a vidékfejlesztési rendelet szerinti támogatással?



igen

nem

2. Meg tudja erősíteni azt, hogy a gazdálkodónak nyújtott összes támogatás nem fogja meghaladni a rendelet 15. cikkével összhangban meghatározott összegeket?



igen

nem

(Kérjük megadni az összeget) …

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 6.2. pontja szerint a kompenzációs kifizetések formájában nyújtott támogatás maximális összege nem haladhatja meg a fenti összeget.

3. Előírja-e az intézkedés azt, hogy a következő jogosultsági feltételek teljesüljenek?

 A gazdálkodóktól megkövetelik, hogy egy meghatározott minimális földterületen gazdálkodjanak (kérjük megadni a minimális területnagyságot)

 A gazdálkodóknak gazdálkodási tevékenységüket a kompenzációs kifizetés első juttatásától számított legalább öt évig hátrányos helyzetű területen kell folytatniuk

 A gazdálkodóknak a környezet védelmének és a vidéki táj megóvásának szükségességével összeegyeztethető szokásos helyes gazdálkodási gyakorlatokat kell alkalmazniuk, elsősorban a fenntartható gazdálkodás útján.



igen

nem

4. Előírja az intézkedés azt, hogy amennyiben a 96/22/EK irányelv szerint tiltott szermaradékokat vagy az irányelv szerint engedélyezett, ám jogellenesen használt szermaradékokat fedeznek fel a 96/23/EK tanácsi irányelv megfelelő rendelkezései alapján valamely termelő szarvasmarha-állományába tartozó állatban, vagy ha engedély nélküli anyagot vagy terméket, illetve a 96/22/EK rendelet szerint ugyan engedélyezett, de jogellenesen tartott anyagot vagy terméket találnak bármilyen formában a termelő gazdaságában, a termelőt kizárják a kompenzációs kifizetés lehetőségéből az eset felfedezésének naptári évére?



igen

nem

5. Előírja azt intézkedés azt, hogy ismétlődő jogsértés esetén a kizárási időszak hossza – a jogsértés súlyosságától függően – akár 5 évre meghosszabbítható attól az évtől számítva, amelyben az ismételt jogsértést felfedezték?



igen

nem

6. Előírja az intézkedés azt, hogy az állatok tulajdonosa vagy tartója részéről a nemzeti maradékellenőrzési tervek alapján végzendő vizsgálatnak és a szükséges mintavételnek, vagy a 96/23/EK irányelv alapján előírt ellenőrzések és vizsgálatok elvégzésének való ellenszegülés esetén a 4. kérdés alatt szereplő büntetéseket alkalmazzák?



igen

nem

III.12.D. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A FIATAL GAZDÁLKODÓK VÁLLALKOZÁS-ALAPÍTÁSÁHOZ NYÚJTANDÓ TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a bejelentési formanyomtatványt kell használni a fiatal gazdálkodók vállalkozásalapításához nyújtott támogatáshoz, amelyet a mezőgazdasági iránymutatás 7. pontja tárgyal.

1.   Jogosultsági feltételek

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a fiatal gazdálkodók vállalkozásalapításához csak akkor nyújtható támogatás, ha a vidékfejlesztési rendeletben a társfinanszírozásra előírt feltételekkel azonos feltételek, és különösen annak 8. cikkében szereplő jogosultsági feltételek teljesülnek.

1.1.

Teljesülnek a következő feltételek?

 a gazdálkodó 40 év alatti,

 a gazdálkodó megfelelő szaktudással és képzettséggel rendelkezik,

 a gazdálkodó első alkalommal alapít mezőgazdasági üzemet,

 a gazdálkodó üzeme bizonyíthatóan életképes,

 a gazdálkodó üzeme összhangban van a környezetre, higiéniára, és az állati jólétre vonatkozó minimumszabályokkal.



igen

nem

Ha a fenti kérdések bármelyikére a válasz nemleges, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az intézkedés nem lesz összhangban a vidékfejlesztési rendelet 8. cikkének követelményeivel, és az az iránymutatás alapján nem engedélyezhető.

1.2.

Előírja az intézkedés, hogy a fenti jogosultsági feltételeket teljesítését a támogatás nyújtásáról szóló egyedi döntés időpontjában kell teljesíteni?



igen

nem

1.3.

Biztosít az intézkedés a vállalkozás megkezdésétől számított három évnél hosszabb időszakot arra, hogy a szaktudásra és képzettségre, a gazdasági életképességről és a környezetről, higiéniáról és az állati jólétről szóló minimumszabályokra vonatkozó követelményeknek megfeleljenek?



igen

nem

1.4.

Előírja az intézkedés azt, hogy a gazdálkodónak kell lennie a gazdaság kinevezett vezetőjének?



igen

nem

1.4.1.

Ha nem, milyen feltételek vonatkoznak arra a helyzetre, ha a fiatal gazdálkodó nem egyedüli kinevezett vezetője a gazdaságnak? (Kérjük leírni).

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a vidékfejlesztési rendelet 8. cikke értelmében – e feltételeknek meg kell egyezniük azokkal a feltételekkel, amelyeket a gazdaság egyedüli vezetőjeként tevékenykedő fiatal gazdálkodótól megkövetelnek.

2.   A megengedhető maximális támogatás

2.1.

Összekapcsolják a támogatást a vidékfejlesztési rendelet alapján nyújtott támogatással?



igen

nem

2.2.

A vállalkozás-alapítási támogatás magában foglalja?

 egy egyszeri bónuszt? (legfeljebb 25 000 euro)

… (kérjük az összeget megadni)

és/vagy

 kamattámogatást a vállalkozásalapítás költségeinek fedezetére felvett kölcsönökre? (legmagasabb tőkésített érték 25 000 euro)

Ha igen, kérünk leírni a kölcsön feltételeit (kamatláb, futamidő, türelmi idő stb.)

2.3.

Meg tudja erősíteni azt, hogy a vidékfejlesztési rendelet alapján nyújtott támogatásból és az állami támogatás formájában nyújtott támogatásból álló együttes támogatás összességében nem fogja meghaladni egyik támogatási forma alapján meghatározott összeget sem (25 000 euro egyszeri juttatás, 25 000 euro támogatott kölcsön)?



igen

nem

2.4.

Tervezik a fenti határértékeket meghaladó kiegészítő állami támogatás nyújtását?



igen

nem

2.4.1.

Ha igen, mekkora a tervezett kiegészítő állami támogatás összege? (legfeljebb 25 000 euro)

2.4.2.

Kérünk bizonyítékot szolgáltatni arra, hogy a kiegészítő támogatást az adott térségben a nagyon magas vállalkozás-alapítási költségek indokolják.

III.12.E. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP KORENGEDMÉNYES NYUGDÍJAZÁSI TÁMOGATÁSRA VAGY A GAZDÁLKODÁSI TEVÉKENYSÉG BESZÜNTETÉSÉRE NYÚJTANDÓ TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a formanyomtatványt kell használni azokra a támogatási programokra, amelyek célja az idősebb gazdálkodók korengedményes nyugdíjazásának ösztönzése a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás ( 43 ) 8. pontja és az 1257/1999/EK tanácsi rendelet ( 44 ) 10–11. cikke alapján.

1.   Az intézkedés célja

1.1.

A következő sajátos célok közül melyiket szolgálja a támogatási az intézkedés:

 jövedelem biztosítása olyan idősebb gazdálkodók részére, akik úgy határoznak, hogy abbahagyják a gazdálkodást?

 az ilyen idősebb gazdálkodók felváltásának ösztönzése olyan gazdálkodókkal, akik adott esetben képesek javítani a fennmaradó mezőgazdasági üzemek gazdasági életképességét?

 mezőgazdasági föld nem mezőgazdasági célú használatba adása, ha a gazdasági életképesség feltételeinek megfelelően nem lehet gazdálkodni?

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy – az iránymutatás 8. pontja és az 1257/1999/EK rendelet 10. pontja értelmében – nem engedélyezhető támogatás korengedményes nyugdíjazáshoz, amennyiben a tervezett intézkedés nem járul hozzá a fenti célok megvalósulásához.

1.2.

A korengedményes nyugdíjazás támogatása magában foglalja jövedelem biztosítását a mezőgazdasági dolgozók számára?



igen

nem

Ha igen, kérjük kifejteni …

2.   Jogosultsági feltételek

2.1.

Kizárólag akkor nyújtják a támogatást, ha a gazdaság átruházója

 beszüntet minden kereskedelmi célú gazdálkodási tevékenységet, folytathatja viszont a nem kereskedelmi célú gazdálkodást, és továbbra is használhatja az épületeket,

 55 évesnél vagy annál idősebb, de még nem érte el a rendes nyugdíjkorhatárt az átruházás időpontjában, és

 az átruházást megelőzően 10 évig folytatott gazdálkodási tevékenységet?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy – az iránymutatás 8. pontja, valamint az 1257/1999 tanácsi rendelet 11. cikke értelmében – nem engedélyezhető támogatás, ha az átruházó nem felel meg az említett összes feltételnek.

2.2.

Kizárólag akkor nyújtják a támogatást, ha a gazdaság átvevője:

 lesz az átruházó utóda a mezőgazdasági üzem vezetőjeként, vagy pedig átveszi a felszabadult földterület egészét vagy annak egy részét. Az átvevő mezőgazdasági üzemének gazdasági életképességét – elsősorban az átruházott szaktudása és képzettsége, valamint a térségnek és a termelés jellegének megfelelően a gazdaság területe és a munka vagy jövedelem nagysága alapján meghatározandó időszakon belül és feltételekkel összhangban – fel kell javítani,

 megfelelő szaktudással és képzettséggel rendelkezik, és

 vállalja, hogy a mezőgazdasági üzemben legalább öt évig gazdálkodási tevékenységet

 folytat?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy – az iránymutatás 8. pontja, valamint az 1257/1999 tanácsi rendelet 11. cikke értelmében – nem engedélyezhető támogatás, ha az átruházó nem teljesíti az említett összes feltételt.

2.3.

Ha korengedményes nyugdíjazási támogatás a mezőgazdasági dolgozók részére jövedelem juttatására vonatkozó intézkedést tartalmaz, kérjük megerősíteni, hogy nem nyújtanak támogatást akkor, ha a dolgozó nem teljesíti az összes alábbi feltételt:

 beszüntet minden gazdálkodási tevékenységet,

 55 évesnél vagy annál idősebb, de még nem érte el a rendes nyugdíjkorhatárt,

 munkaidejének legalább a felét kisegítő családtagként vagy mezőgazdasági dolgozóként a gazdaságban végzett munkára fordította az előző öt évben,

 az átruházó korengedményes nyugdíjazását megelőző négy éves időszakban legalább két év teljes munkaidőnek megfelelő időt ledolgozott az átruházó mezőgazdasági üzemében, és

 a társadalombiztosítási biztonsági rendszer hatálya alá tartozik.



igen

nem

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy – az iránymutatás 8. pontja, valamint az 1257/1999 tanácsi rendelet 11. cikke értelmében – nem engedélyezhető támogatás a mezőgazdasági dolgozók részére juttatandó jövedelemre, ha azok nem teljesítik a fent említett összes feltételt.

2.4.

Kérjük kifejteni, hogy a gazdaság átvevője ténylegesen „nem gazdálkodással foglalkozó személy” abban az értelemben, ahogyan más olyan személyek vagy intézmények is annak minősülnek, amelyek felszabadult földbirtokot nem mezőgazdasági célú tevékenységre vesznek át, például erdőgazdálkodásra vagy ökológiai tartalékok olyan módon történő létrehozására, amely összeegyeztethető a vidéki környezet minőségének védelmével vagy javításával.

2.5.

Biztosítható az, hogy a gazdaság átruházója, a gazdálkodással foglalkozó vagy nem gazdálkodással foglalkozó átvevő és adott esetben a gazdaságban dolgozó számára előírt jogosultsági követelményeket azon egész időszak alatt alkalmazzák, amíg az átruházó a korengedményes nyugdíjazási támogatásban részesül?



igen

nem

Amennyiben nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 8. pontja, valamint az 1257/1999 tanácsi rendelet 11. cikke nem engedélyezi a támogatást, ha az említett időszak alatt nem biztosítják az összes említett feltételt.

3.   Támogatás összege

3.1.

Összekapcsolják a támogatási intézkedést a vidékfejlesztési rendelet szerinti támogatással?



igen

nem

3.1.1.

Ha igen, kérünk rövid leírást adni az ilyen társfinanszírozott támogatás ütemezéséről és összegéről

3.2.

Kérjük részletezni, mekkora az egy átruházónak nyújtható támogatás maximális összege:

 … átruházónként és évente (a maximális éves össze 15 000 euro/átruházó, a maximális teljes összeg 150 000 euro/átruházó)

Ha a maximális összegekre vonatkozó határokat nem tartják be, kérjük megindokolni az intézkedés összeegyeztethetőségét az iránymutatás 8. pontjának és az 1257/1999/EK rendelet 12. cikkének rendelkezéseivel.

3.3.

Kérjük részletezni, mekkora a dolgozónként nyújtható támogatás maximális összege:

 … dolgozónként és évente (a maximális éves össze 3 500 euro/dolgozó, a maximális teljes összeg 35 000 euro/dolgozó)

Ha a maximális összegekre vonatkozó határokat nem tartják be, kérjük megindokolni az intézkedés összeegyeztethetőségét az iránymutatás 8. pontjának és az 1257/1999/EK rendelet 12. cikkének rendelkezéseivel.

3.4.

Az átruházó a tagállam által fizetett rendes öregségi nyugdíjban részesül-e?



igen

nem

3.4.1.

Ha igen, a korengedményes nyugdíjazási támogatást kiegészítésként nyújtják-e, a nemzeti öregségi nyugdíj figyelembevételével?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 8. pontja, valamint az 1257/1999 tanácsi rendelet 11. cikke előírja, hogy a rendes öregségi nyugdíjként kifizetett összeget vegyék figyelembe korengedményes nyugdíjazási rendszerek keretében nyújtandó legmagasabb összeg kiszámításánál.

4.   Időtartam

4.1.

Biztosítható-e az, hogy a korengedményes nyugdíjazási támogatás időtartama ne haladja meg a 15 évet az átruházó esetén és a 10 évet a mezőgazdasági dolgozók esetén, és hogy ugyanakkor ez az időszak ne terjedjen túl az átruházó 75. születésnapján és a dolgozó rendes nyugdíjkorhatárán?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 8. pontja, valamint az 1257/1999 tanácsi rendelet 12. pontja nem engedélyezi a támogatást, ha a fenti összes követelményt nem biztosítják a tervezett program keretében.

III.12.F. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A TERMELÉSI, FELDOLGOZÓ ÉS ÉRTÉKESÍTÉSI KAPACITÁS FELSZÁMOLÁSÁHOZ NYÚJTANDÓ TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a formanyomtatványt kell használni a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló iránymutatás ( 45 ) 9. pontjában leírt kapacitás felszámolása elősegítését célzó állami támogatási programok bejelentésére.

1.   Követelmények

1.1.

Előírja a tervezett támogatási program, hogy

 a támogatásnak az érintett ágazat általános érdekében kell állnia,

 a kedvezményezett részéről ellentételezésnek kell léteznie,

 ki kell zárni annak a lehetőségét, hogy a támogatást megmentésre vagy szerkezetátalakításra használják,

 nem nyújtható tőke vagy jövőbeni bevételek elvesztésének túlkompenzálására?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 9. pontja értelmében nem nyújtható támogatás, ha az említett feltételek nem teljesülnek.

„A TÁMOGATÁSNAK AZ ÉRINTETT ÁGAZAT ÁLTALÁNOS ÉRDEKÉBEN KELL ÁLLNIA”

1.2.

Mely ágazat vagy ágazatok tartoznak a program hatálya alá?

1.3.

Az említett ágazatokra vonatkoznak termelési korlátozások vagy kvóták?



igen

nem

Ha igen, kérjük kifejteni …

1.4.

Az ágazat(ok) akár regionális, akár nemzeti szinten felesleges kapacitásokkal rendelkező(k)nek minősül(nek)?



igen

nem

1.4.1.

Ha igen:

1.4.1.1.

Összhangban áll a tervezett támogatási program a termelési kapacitás csökkentésére irányuló közösségi szabályozással?



igen

nem

Kérjük bemutatni e szabályozásokat és az összhang biztosítása érdekében hozott intézkedéseket.

1.4.1.2.

Részét képezi a támogatási program az ágazat szerkezetátalakítására vonatkozó olyan programnak, amely határozott célokat tűzött ki és külön menetrendet határozott meg?



igen

nem

Ha igen, kérjük bemutatni a programot …

1.4.1.3.

Milyen hosszú a tervezett támogatási program időtartama? …

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 9.2. pontja értelmében a Bizottság csak akkor engedélyezheti ezt a támogatásfajtát, ha rendelkeznek annak korlátozott időtartamáról.

1.4.2.

Ha nem, a kapacitást egészségügyi vagy környezeti okok miatt szüntetik meg?



igen

nem

Ha igen, kérjük leírni …

1.5.

Biztosítható, hogy nem fizethető olyan támogatás, amely megzavarja az érintett piac közös szervezését (KPSz)?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 9.3. pontja alapján az érintett piac közös szervezését megzavaró semmilyen támogatás sem engedélyezhető.

1.6.

Azonos feltételekkel hozzáférhető a támogatási program az érintett ágazatban minden gazdasági szereplő számára?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 9.6. pontja értelmében, a támogatási programnak biztosítani kell e feltétel betartását ahhoz, hogy a Bizottság engedélyezze azt.

„A KEDVEZMÉNYEZETT RÉSZÉRŐL ELLENTÉTELEZÉSNEK KELL LENNIE”

1.7.

Milyen jellegű ellentételezést ír elő a támogatási program a kedvezményezett felé?

1.8.

Tartalmaz olyan határozott és visszavonhatatlan döntést, hogy tegyék használhatatlanná és véglegesen zárják be az érintett termelési kapacitást?



igen

nem

1.8.1.

Ha igen,

 bizonyítható, hogy ez a kötelezettségvállalás jogilag köti a kedvezményezettet?

 



igen

nem

 Kérjük megindokolni …

 biztosítható, hogy e kötelezettségeknek az érintett létesítmény minden későbbi vásárlóját is kötniük kell?

 



igen

nem

 Kérjük megindokolni …

1.8.2.

Ha nem, kérjük leírni a kedvezményezett részéről az ellentételezés jellegét.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 9.4. pontja értelmében, ha a termelési kapacitást már véglegesen megszüntették, vagy ha az ilyen bezárás elkerülhetetlenül megtörténik, nincs a kedvezményezett részéről ellentételezés, és támogatás nem nyújtható.

„KI KELL ZÁRNI ANNAK LEHETŐSÉGÉT, HOGY A TÁMOGATÁST MEGMENTÉSRE VAGY SZERKEZETÁTALAKÍTÁSRA HASZNÁLJÁK”

1.9.

Előírja a tervezett program azt, hogy amennyiben a támogatás kedvezményezettjének pénzügyi nehézségei vannak, a támogatást a nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentéséről és szerkezetátalakításáról szóló közösségi iránymutatással összhangban vizsgálják meg?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 9.5. pontja értelmében nem engedélyezhető támogatás nehéz helyzetben levő cég termelési kapacitásának megszüntetésére, és hogy a támogatást a megmentési és/vagy szerkezetátalakítási támogatás alapján kell értékelni.

„TÁMOGATÁS NEM NYÚJTHATÓ TŐKE VAGY JÖVŐBENI BEVÉTELEK ELVESZTÉSÉNEK TÚLKOMPENZÁLÁSÁRA”

1.10.

Kérjük meghatározni az egy kedvezményezettnek nyújtható támogatás maximális összegét, ha van ilyen.

1.11.

A támogatás összegét az eszközök értékvesztése, az eszközök értékének 20 %-át meg nem haladó ösztönző kifizetés és adott esetben a program végrehajtásából származó kötelező szociális költségek összege alapján számítják ki?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 9.6. pontja értelmében a támogatás összege szigorúan csak a fenti tételek térítésére korlátozódhat.

1.12.

Előírja a tervezett támogatási program azt, hogy amennyiben nem egészségügyi vagy környezeti okból szüntetnek meg kapacitást, e támogatások költségéhez az ágazatnak legalább 50 %-kal hozzá kell járulnia, akár önkéntes hozzájárulással vagy kötelező járulékok útján?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 9.7. pontja értelmében a Bizottság nem engedélyezheti a támogatást.

1.13.

Előírja- a tervezett program a végrehajtásáról szóló éves jelentés megküldését?



igen

nem

III.12.G.

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A TERMELŐI CSOPORTOK RÉSZÉRE NYÚJTANDÓ TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a formanyomtatványt kell használni az olyan állami támogatási intézkedések bejelentésére, amelyek célja a mezőgazdaság állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás ( 46 ) 10. pontjában meghatározott termelői csoportok részére nyújtandó támogatás.

1.   A támogatás fajtája

1.1.

Újonnan létrehozott termelői csoportok alapítási támogatására vonatkozik a támogatás?



igen

nem

1.2.

Újonnan létrehozott termelői társulások alapításának támogatására vonatkozik a támogatás (a termelői egyesület elismert termelői csoportokból áll és ugyanazokat a célokat szolgálja nagy volumenben)?



igen

nem

1.3.

A támogatás kiterjed a termelői csoportok vagy szövetségek alapításához kapcsolódó költségekre, amelyeket a tevékenységek – például új termékekkel vagy új ágazatokkal történő – bővítéséhez nyújtanak?



igen

nem

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a csoport tevékenységének jelentős bővülése a tevékenységek legalább 30 %-os bővítését jelenti.

1.3.1.

Ha a válasz igenlő, az új támogatás elszámolható kiadásai a termelői csoport vagy szövetség által vállalt többletfeladatokból adódó költségekre korlátozódnak?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 10.6. pontja értelmében termelői csoportok vagy szövetségek részére új alapítási támogatás csak a bővülés következtében keletkezett többletfeladatokból származó költségek fedezetére nyújtható, amennyiben a mezőgazdasági iránymutatás 10. szakaszában meghatározott minden más feltétel teljesül.

1.4.

Nyújtanak támogatást olyan termelői társulások alapítási költségeinek fedezetére, amelyek eredet- vagy minőségjelzők használatának felügyeletéért felelősek?



igen

nem

1.5.

Nyújtják a támogatást más olyan termelői csoportoknak vagy szövetségeknek, amelyek mezőgazdasági termelés szintjén vállalnak feladatot – például egymást kölcsönösen támogató, valamint gazdaságokat tehermentesítő vagy irányítási szolgáltatásokat – a tagok mezőgazdasági üzemeiben, anélkül hogy részt vennének tagjaik kínálatának a piaci szükségletekhez való igazításában?



igen

nem

1.5.1.

Ha a válasz igen, a termelési csoportok vagy szövetségek az I. mellékletben felsorolt termékek előállításával, feldolgozásával vagy értékesítésével kapcsolatos tevékenységeket végeznek?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás nem terjednek ki az e csoportoknak vagy szövetségeknek nyújtandó támogatásra, kérjük az általános bejelentési formanyomtatványra utalni.

Ha igen, kérjük a megfelelő jogszabályokat alapul venni.

1.6.

Nyújtanak támogatást termelői csoportok vagy szövetségek részére olyan költségek fedezetére például beruházási vagy eladás-ösztönzési tevékenységekhez kapcsolódóan, amelyek nem kapcsolódnak alapítási költségekhez?



igen

nem

Ha igen, a támogatást az ilyen támogatásra vonatkozó külön szabályokkal összhangban értékelik. Kérjük alapul venni a bejelentési formanyomtatvány megfelelő szakaszát.

1.7.

Nyújtanak támogatást közvetlenül termelőknek a csoportok működtetéséhez való hozzájárulásaik ellentételezésére a csoport vagy szövetség létrehozását követő első években?



igen

nem

1.8.

Részesülnek a termelői csoportok vagy szövetségek támogatásban az érintett ágazatban a közös piacszervezés által támogatott programok alapján?



igen

nem

Ha igen, kérjük részletezni, milyen jellegű támogatást nyújtanak a közös piacszervezési program alapján.

2.   Kedvezményezett

2.1.

Nyújtanak alapítási támogatást olyan termelői csoportok vagy termelői társulások részére, amelyek támogatásra jogosultak az érintett tagállam jogszabályai alapján?



igen

nem

Ha a válasz nem, kérünk utalni a mezőgazdasági iránymutatás 10.2. pontjára.

2.2.

Csak akkor nyújtják a támogatást, ha a következő szabályokat betartják?

 a tagok kötelezettsége arra, hogy a csoport által a piaci kínálatról és forgalomba hozatalról szóló szabályok alapján értékesítik termékeiket (a szabályok engedélyezhetik a termelő számára a termelés meghatározott hányadának közvetlen piaci értékesítését)

 



igen

nem

 a csoporthoz csatlakozó termelők kötelezettsége arra, hogy legalább három évig a csoport tagjai maradnak és legalább 12 havi felmondási időt biztosítsanak kilépés esetén;

 



igen

nem

 a termeléssel – különösen a termékminőséggel vagy a bioeljárások alkalmazásával – kapcsolatos közös szabályok, az áruk forgalomba hozatalával kapcsolatos közös szabályok és a termékinformációkkal kapcsolatos szabályok, különös tekintettel a betakarításra és rendelkezésre állásra.

 



igen

nem

Ha a fenti 2.2. pont alatt szereplő kérdések bármelyikére a válasz nemleges, a termelői csoportok vagy szövetségek támogatási jogosultságot biztosító feltételek listája szempontjából kérjük a 10.3. pontot alapul venni.

2.3.

Egyértelműen kizárja a támogatási intézkedés/program azokat a termelési szervezeteket, mint például azon vállalkozásokat vagy szövetkezeteket, amelyek célja egy vagy több mezőgazdasági üzem irányítása és amelyek emiatt lényegében egyéni termelőnek minősülnek?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 10.3. pontja értelmében a termelőknek továbbra is felelősnek kell maradniuk saját gazdaságaik irányításáért.

2.4.

Betartják a termelői szervezetek a versenyszabályokat?



igen

nem

2.5.

Egyértelműen kizárja a támogatási intézkedés/program minden támogatás biztosítását olyan termelői csoportoknak vagy szövetségeknek, amelyek céljai összeegyeztethetetlenek valamely közös piacszervezést létrehozó tanácsi rendelettel?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 3.2. pontja értelmében a Bizottság semmilyen körülmények között nem engedélyezhet olyan támogatást, amely összeegyeztethetetlen a közös piacszervezésre vonatkozó rendelkezésekkel, vagy amelyek megzavarhatják a közös piacszervezés megfelelő működését.

3.   Támogatási intenzitás és elszámolható költségek

3.1.

A támogatást ideiglenesen és fokozatosan csökkenő mértékben nyújtják-e a csoport vagy szövetség alapításához kapcsolódó adminisztrációs költségek fedezésére:



igen

nem

3.2.

A támogatás az első évben a felmerült költségek 100 %-ára korlátozódik, majd ezt követően a működés minden évében 20 %-kal csökken úgy hogy a támogatás összege az ötödik évben az adott évi tényleges költségek 20 %-ára korlátozódik?



igen

nem

3.3.

Egyértelműen kizárja-e a támogatási intézkedés/program azt, hogy a támogatás az ötödik év után felmerült költségekre is fizethető legyen?



igen

nem

3.4.

Egyértelműen kizárja a támogatási intézkedés/program azt, hogy a termelői szervezet elismerését követő hetedik év után is fizessenek támogatást?



igen

nem

Ha a válasz a fenti 3.3. és 3.4. pontban szereplő kérdés bármelyikére nemleges, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 10.5. pontja egyértelműen kizárja az ötödik év után felmerült költségekre nyújtandó, valamint a termelői szervezet elismerését követő hetedik év után fizetendő támogatást, hacsak nem a csoport vagy szövetség tevékenységeinek jelentős mértékű bővülése esetére nyújtanak támogatást (lásd a fenti 1.3. pontot).

3.5.

Az elszámolható kiadások – mind a termelői csoportok vagy szövetségek részére nyújtott támogatás, mind pedig a közvetlenül a termelők részére nyújtott támogatás esetén –kizárólag a következő költségeket tartalmazzák-e?

 a megfelelő helyiségek bérleti díja,

 a megfelelő helyiségek megvásárlása (az elszámolható kiadásokat a piaci áron számított bérleti költségekre korlátozottak),

 az irodai berendezések beszerzése, beleértve a számítógépes hardvert és szoftvert, az ügyviteli személyzet költségeit, az általános költségeket, valamint a jogi és igazgatási díjakat?



igen

nem

Ha a válasz nemleges, kérjük a mezőgazdasági iránymutatás 10.5. pontjában szereplő elszámolható költségek listáját alapul venni.

III.12.H. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A MEZŐGAZDASÁGI TERMELÉS VAGY A MEZŐGAZDASÁGI TERMELŐESZKÖZÖK KÁROSODÁSÁNAK MEGTÉRÍTÉSÉRE NYÚJTANDÓ TÁMOGATÁSRA

Ezt a formanyomtatványt kell a tagállamoknak használniuk minden olyan állami támogatás bejelentésére, amelynek célja a mezőgazdasági termelés kárainak megtérítése a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás ( 47 ) 11. pontja értelmében.

1.   Támogatás a természeti katasztrófák vagy rendkívüli események által okozott károk jóvátételére (az iránymutatás 11.2. pontja)

1.1.

Milyen katasztrófa vagy rendkívüli esemény okozta azt a kárt, amelynek megtérítését tervezik?

1.2.

Milyen jellegű fizikai kár keletkezett?

1.3.

Milyen szintű kártalanítást terveznek?

1.4.

Bevételkiesést terveznek-e megtéríteni? Ha igen, milyen szintű megtérítést terveznek és hogyan számítják a kiesett bevételt?

1.5.

A kártalanítást minden egyes egyéni kedvezményezettre külön kell kiszámítani?

1.6.

Le kell-e vonni a biztosítási kötvény alapján kapott összegeket a támogatás összegéből? Hogyan kívánják ellenőrizni, hogy a biztosítótársaság kifizette-e az összeget?

2.   A gazdálkodók ( 48 ) rossz időjárás által okozott veszteségeinek megtérítésére szolgáló támogatás (iránymutatás 11.3. pontja)

2.1.

Milyen időjárási esemény indokolja a támogatást?

2.2.

Az esemény kivételes jellegét igazoló időjárási adatok:

2.3.

Mekkora a veszteségnek az érintett termény ( 49 ) egy szokásos évi bruttó termeléséhez viszonyított azon küszöbértéke, amely felett a gazdálkodók támogatást igényelhetnek?

2.4.

Kérjük közölni az időjárási esemény által érintett egyes termények hektáronkénti bruttó termelési adatát egy szokásos évre vonatkozóan. Kérjük megadni azt a módszert, amellyel ezt a számadatot kapták ( 50 ).

2.5.

Termelőeszközök károsodása (pl. fák elpusztulása) esetén kérjük kifejteni, hogy számították a veszteség támogatásra jogosító küszöbértékét.

2.5.1.

Ha több év után derül ki, hogy a fent említett termelőeszközökben keletkezett veszteség nem éri el a támogatásra jogosító küszöbértéket, visszatéríttetik a gazdálkodóknak előre kifizetett összegeket? Fejtsék ki, milyen ellenőrzési rendszert és milyen visszatérítési mechanizmust hoztak létre.

2.6.

A támogatás összegének kiszámítása így történik: (egy adott szokásos időszak közepes termelési szintje és ugyanezen időszak átlagárának szorzata) – (az esemény évében teljesített tényleges termelés és ezen év átlagárának szorzata)?

2.7.

A veszteségeket az egyes egyéni gazdaságokra vagy egy egész területre számítják? Utóbbi esetben kérjük bemutatni, hogy a felhasznált átlag reprezentatív adat, és valószínűleg nem vezet egyes kedvezményezettek jelentős túlkompenzálásához.

2.8.

Levonásra kerülnek a támogatás összegéből a biztosítótól kapott összegek, valamint a közvetlen támogatásként kapott összegek?

2.9.

Figyelembe veszik a támogatás számításánál azokat a szokásos költségeket, amelyekkel a gazdálkodók a jövőben nem szembesülnek (pl. mert az adott évben nem került sor betakarításra)?

2.10.

Ha az ilyen szokásos költségek az időjárási viszonyok hatására emelkednek, szándékukban áll pótlólagos támogatást nyújtani a többletköltségek fedezésére? Ha igen, milyen százalékban fogja a támogatás fedezni ezeket a többletköltségeket?

2.11.

Fizetnek támogatást az időjárás által épületekben és berendezésekben okozott károkért? Ha igen, milyen arányban fogja fedezni a támogatás ezeket a károkat?

2.12.

A támogatást közvetlenül a gazdálkodóknak fizetik, vagy meghatározott körülmények között a támogatást azon termelői szervezeteknek fizetik, amelyekhez az adott gazdálkodó tartozik? Utóbbi esetben milyen mechanizmust kívánnak alkalmazni annak ellenőrzésére, hogy a gazdálkodó által felvett támogatás összege nem nagyobb-e az elszenvedett veszteségeknél?

3.   Az állat- és növénybetegségek leküzdésére nyújtott támogatás (iránymutatás 11.4. pontja)

3.1.

Milyen betegségekre terjed ki a támogatás?

Ha a betegség rossz időjárás következménye

3.2.

Kérjük megválaszolni a fenti 2. pont kérdéseit, az időjárási esemény és a betegség közötti ok-okozati összefüggéssel kapcsolatos minden értékelhető információ közlésével.

Ha a betegség nem a rossz időjárás következménye

3.3.

Mutassák be, hogy léteznek olyan közösségi szintű vagy nemzeti jogszabályok, rendeleti vagy közigazgatási rendelkezések, melyek a betegséggel szembeni fellépés céljából akár a betegséget felszámoló intézkedések elfogadására (különösen olyan kötelező intézkedésekkel, amelyek anyagi ellentételezésre jogosítanak fel), akár – szükség esetén a magánszemélyeknek a megelőzési intézkedésekben történő részvételének ösztönzésével is kombinált – korai figyelmeztető rendszer kialakítására hatalmazzák fel a hatóságokat.

3.4.

Jelölje meg a támogatási programra alkalmazandó célt:

megelőzés, amely magában foglalja a következőket: szűrővizsgálatok és/vagy laboratóriumi vizsgálatok, a kórokozó-átvivők elpusztítása, az állatok vakcinázása/a növények kezelése, valamint prevenciós alapon állatok levágása, illetve növények megsemmisítése

kompenzáció a hatósági rendelkezés vagy ajánlás alapján az állatok levágása, illetve növények megsemmisítése miatt, vagy azért, mert az állatok az oltás vagy az illetékes hatóságok által ajánlott vagy elrendelt egyéb intézkedések következtében elpusztulnak

kombinált megelőzés és kompenzáció amiatt, hogy a megbetegedésből származó veszteségek kezelését célzó programokhoz olyan feltételt támasztanak, hogy a kedvezményezettnek kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy a hivatalos hatóságok rendelkezése alapján a továbbiakban megfelelő megelőző intézkedéseket hoznak.

3.5.

Igazolja, hogy a betegség ellenőrzését célzó támogatás összeegyeztethető az Európai Unió állat- és növény-egészségügyi jogszabályainak sajátos céljaival és rendelkezéseivel.

3.6.

Részletesen írja le a javasolt ellenőrző intézkedéseket.

3.7.

Milyen költségeket vagy veszteségeket, és e költségek vagy veszteségek milyen százalékát fedezi a támogatás?

3.8.

A támogatást az állatállomány megújításával vagy a növények újratelepítésével összefüggő nehézségek vagy az illetékes hatóságok által az állatállomány megújítása, illetve a növények újratelepítése előtt a betegség felszámolásának biztosítása érdekében elrendelt vagy ajánlott karanténban tartási vagy várakozási idő miatti bevételkiesés megtérítésére javasolják? Ha igen, részletezzék mindazon tényezőket, amelyek lehetővé teszik, hogy meggyőződjenek arról, nem áll fenn a bevételkiesés túlkompenzálásának a veszélye.

3.9.

Létezik közösségi támogatás ugyanezen célokra? Ha igen, adja meg az ezt jóváhagyó közösségi határozat dátumát és hivatkozásait.

4.   Támogatás biztosítási díj fizetéséhez (iránymutatás 11.5. pontja)

4.1.

Kiterjed-e a javasolt támogatás a biztosítási kötvény alapján fizetendő olyan biztosítási díj részfinanszírozására, amely a következő károkért térít:

csak olyan veszteségek, amelyek az iránymutatás 11.2. pontjának értelmében vett természeti katasztrófáknak és rendkívüli eseményeknek vagy az iránymutatás 11.3. pontja értelmében vett, természeti katasztrófának minősülő időjárásnak tudhatók be

a fent említett veszteségek, és a rossz időjárási viszonyokból származó más veszteségek?

4.2.

Mekkora a javasolt támogatás szintje (felhívjuk a figyelmet, hogy a fenti 4.1. pont alatti első esetben a megengedett támogatás maximális mértéke 80 %, a második esetben pedig 50 %)?

4.3.

Kiterjed a támogatás egy viszontbiztosítási programra? Ha igen, adjanak meg minden olyan információt, amelynek alapján a Bizottság meg tudja vizsgálni a támogatás különböző összetevőinek mértékét és a javasolt támogatás közös piaccal való összeegyeztethetőségét.

4.4.

A kockázat fedezetének lehetősége csak egy biztosítótársasághoz kötődik, vagy egy társaságok csoportjához?

4.5.

A támogatásnak feltétele-e az érintett tagállamban bejegyzett biztosítótársasággal megkötendő biztosítási szerződés megléte (ha igen, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 11.5.3. pontja értelmében a Bizottság nem engedélyezheti olyan biztosítási díjak támogatását, amelyek a biztosítási szolgáltatások belső piacának működését akadályozzák)?

III.12.I. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A BIRTOKRENDEZÉSI TÁMOGATÁSRA

Ezt a formanyomtatványt kell használni a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás ( 51 ) 12. pontjában leírt birtokrendezés jogi és adminisztrációs költségeinek – beleértve a felmérési költségeket is – fedezésére szánt állami támogatási programok bejelentésére.

1. Része a támogatási intézkedés az érintett tagállam jogszabályaiban megállapított eljárásokkal összhangban vállalt birtokrendezési tevékenységek általános programjának?



igen

nem

2. Tartalmazzák-e az elszámolható költségek

 a birtokrendezés jogi és igazgatási költségeit, beleértve a felmérési költségeket?

 a beruházások költségeit, beleértve a földvásárlási támogatásokat?

Ha az elszámolható költségek egyéb tételeket tartalmaznak, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 12. pontja csak a felsorolt elszámolható költségekre engedélyez támogatást.

3. Kérjük megadni az állami támogatás maximális mértékét az elszámolható költségek értékében kifejezve:

… a birtokrendezés jogi és adminisztrációs költségeire, beleértve a felmérési költségeket (legfeljebb 100 %)

… a beruházások költségeire, beleértve a földvásárlási támogatásokat (legfeljebb 40 % vagy 50 % a hátrányos helyzetű területeken + 5 % a fiatal gazdálkodók részére az iránymutatás 4.1. pontja szerint)?

4. Milyen intézkedéseket tesznek a túlkompenzáció elkerülésére és annak ellenőrzésére, hogy fent említett támogatási intenzitást betartják?

III.12.J. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A MINŐSÉGI MEZŐGAZDASÁGI TERMÉKEK ELŐÁLLÍTÁSÁRA ÉS FORGALOMBA HOZATALÁRA NYÚJTANDÓ TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a formanyomtatványt kell használni azon állami támogatási intézkedések bejelentésére, amelyek célja a minőségi mezőgazdasági termékek előállításának és értékesítésének ösztönzése a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás 13. pontja ( 52 ) értelmében.

1.   Termékfajták

1.1.

Csak minőségi termékekre vonatkozik a támogatás?



igen

nem

Ha igen, kérjük meghatározni, melyek az érintett termékek minőségi elemei, például olyan termékek, amelyek legalább egy szempont tekintetében a kötelező szabványokban megkövetelteknél egyértelműen magasabb minőségűek (ez az egyértelműen magasabb minőség vonatkozhat a termékre vagy az előállítási eljárásra, és azt független külső ellenőrzéssel kell igazolni), vagy amelyek megfelelnek a meghatározott minőségi termékekre vonatkozó közösségi jogszabályokban megállapított minőségi szabványoknak.

Ha a támogatás nem minőségi termékekre vonatkozik, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a támogatás a mezőgazdasági iránymutatás 13. pontja értelmében minőségi mezőgazdasági termékekre korlátozódik.

2.   Támogatási fajták

2.1.

A következő támogatásfajták közül melyek finanszírozhatók a támogatási program/egyedi intézkedés alapján?

 piackutatási tevékenységek, termék- és formatervek

 az eredetmegjelölés elismerésére vonatkozó vagy különleges tulajdonságok tanúsítványa iránti kérelmek elkészítésére nyújtott támogatás a vonatkozó közösségi szabályozással összhangban

 tanácsadás és hasonló támogatás olyan minőségbiztosítási rendszerek bevezetéséhez, mint az ISO 9000-es vagy 14000-es sorozatok, veszélyelemzésen és kritikus ellenőrzési pontokon (HACCP) alapuló rendszerek vagy környezetvédelmi ellenőrzési rendszerek

 az alkalmazottak betanításának költségei a minőségbiztosítási és a HACCP-típusú rendszerek alkalmazására

 az elismert minősítő intézetek által a minőségbiztosítási és hasonló rendszerek induló minősítéséért felszámított díjainak költsége

 a termelési folyamat alatt harmadik felek által végzett nem rendszeres gyártásközi minőség- és termékellenőrzések költségeinek fedezetére nyújtott támogatás

 az eredetmegjelölések vagy a 2081/92/EGK és 2082/92/EGK tanácsi rendelet keretében különleges tulajdonságok tanúsítványai hitelességének biztosítására vállalt ellenőrzési intézkedések költségeinek fedezetére nyújtott támogatás

 elismert minőségbiztosítási rendszerek alapján a minőségjelzők és címkék használatának felügyeletéért felelős egyéb szervek által végzett ellenőrzések költségeinek fedezetére nyújtott támogatás

 az ökológiai termelési módszerekkel kapcsolatban a 2092/91/EGK tanácsi rendelet keretében végzett ellenőrzések költségeinek fedezetére nyújtott támogatás.

2.2.

Kiterjed a támogatási intézkedés olyan beruházásokra, amelyek a termelőlétesítmények korszerűsítéséhez szükségesek?



igen

nem

Ha igen, kérünk utalni a mezőgazdasági iránymutatás 4.1. és/vagy 4.2. pontjára.

2.3.

Előírja a közösségi jog, hogy az ellenőrzés költségeit a termelőknek kell viselniük?



igen

nem

Ha igen, a támogatást parafiskális adókból finanszírozott program formájában kívánják kifizetni?



igen

nem

Ha nem, kérünk utalni a mezőgazdasági iránymutatás 13.4. pontjára.

2.4.

Az ellenőrzéseket harmadik felek végzik vagy végeztetik-e, mint például:

 az illetékes szabályozó hatóságok vagy a nevükben eljáró testületek

 az eredetmegjelölés, az ökológiai vagy minőségjelölő címkék ellenőrzéséért és felügyeletéért illetékes független szervezetek

 egyéb (kérjük részletezni, megjelölve, hogy miként biztosított az ellenőrző szervek függetlensége)

3.   Kedvezményezettek

3.1.

Kik a támogatás kedvezményezettjei?

 gazdálkodók

 termelői csoportok

 egyéb (kérjük részletezzék)

3.2.

Ha nem a gazdálkodók a támogatás közvetlen kedvezményezettjei:

3.2.1.

A támogatás az érintett területen objektíven megállapított feltételek alapján valamennyi arra jogosult gazdálkodónak rendelkezésére áll?



igen

nem

3.2.2.

Kizárja a támogatási intézkedés a támogatás kedvezményezettjei közül a támogatást kezelő termelői csoportban/szervezetben vagy közvetítő intézményben kötelezően tagsággal rendelkezőket?



igen

nem

3.2.3.

Az érintett csoport vagy szervezet adminisztrációs költségeihez való hozzájárulás a szolgáltatás nyújtásának költségeire korlátozódik?



igen

nem

3.2.4.

A gazdálkodók szabadon választhatják meg a szolgáltatót?



igen

nem

3.2.4.1.

Ha nem, a szolgáltató kiválasztása és díjazása piaci elvek alapján, megkülönböztetés-mentesen történik-e, olyan mértékű reklámozással, amely mellett a szolgáltatási piac a verseny számára nyitott, és a beszerzési szabályok pártatlansága ellenőrizhető?



igen

nem

Ha a 3.2. szakaszban szereplő kérdések közül legalább egyre nemleges választ adtak, felhívjuk a figyelmet arra, hogy – tekintettel arra, hogy a támogatás végkedvezményezettje a gazdálkodó – támogatás csak akkor nyújtható közvetítő intézményen keresztül, ha a korlátlan hozzáférés és a szolgáltató kiválasztási eljárásának átláthatósága minden támogatásra jogosult gazdálkodó számára biztosított.

4.   Támogatási intenzitás

4.1.

Kérjük meghatározni a következő intézkedések állami támogatásának maximális mértékét:

a) … ; piackutatási tevékenységek, termék- és formatervek (legfeljebb 100 %);

b) … ; az eredetmegjelölések vagy a megfelelő közösségi szabályzatokkal összhangban különleges tulajdonságok tanúsítványai elismerésére vonatkozó kérelmek elkészítésére nyújtott támogatás (legfeljebb 100 %);

c) … ; tanácsadás és hasonló segítségnyújtás olyan minőségbiztosítási rendszerek bevezetéséhez, mint az ISO 9000-es vagy 14000-es sorozatok, veszélyelemzéseken és kritikus ellenőrzési pontokon (HACCP) alapuló rendszerek vagy környezetvédelmi ellenőrzési rendszerek (legfeljebb 100 %);

d) … ; az alkalmazottak betanításának költségei a minőségbiztosítási és a HACCP-típusú rendszerek alkalmazására (legfeljebb 100 %);

e) … ; az elismert minősítő intézetek által a minőségbiztosítási és hasonló rendszerek induló minősítéséért felszámított díjainak költsége (legfeljebb 100 %).

4.2.

A 4.1. szakasz fenti a)–e) pontja szerint nyújtható támogatás végösszege:

 bármely hároméves időszak alatt kedvezményezettenként 100 000 euróra korlátozott?

 



igen

nem

 vagy a Közösség kis- és középvállalkozásokra vonatkozó meghatározásának körébe tartozó vállalkozások esetén az elszámolható költségek legfeljebb 50 %-a, amennyiben ez a kedvezőbb?

 



igen

nem

Ha a válasz mindkét kérdésre nemleges, kérjük a mezőgazdasági iránymutatás 13.2. szakaszában előírt maximális támogatási határértéket alapul venni.

4.3.

Kaphat ugyanaz a kedvezményezett a 4.1. szakasz a)–e) pontjában felsorolt intézkedések közül több alapján is támogatást?



igen

nem

Ha igen, kérjük közölni, miként garantálható hároméves időszakra kedvezményezettenként a 100 000 euro összeg megtartása?

4.4.

Egyértelműen kizárt a gyártók által folyamatosan végzett gyártásközi minőségellenőrzések és rendszeres termékellenőrzések költségeinek fedezetére nyújtott támogatás?



igen

nem

Ha nem, kérjük, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 13.3. pontjára hivatkozzanak.

4.5.

A támogatás célja az eredetmegjelölés költségeinek vagy a 2081/92/EGK és 2082/92/EGK tanácsi rendelet keretében különleges tulajdonságok tanúsítványai hitelesítési költségeinek a biztosítása, mely támogatás ideiglenes és folyamatosan csökkenő mértékű-e az ellenőrzési rendszer megállapítását követő hat év folyamán?



igen

nem

4.6.

A támogatások célja elismert minőségbiztosítási rendszerek alapján a minőségjelzők és címkék használatának felügyeletéért felelős egyéb szervek által végzett ellenőrzések költségeinek fedezete folyamatosan csökkenően, úgy, hogy a megállapítást követő hetedik évre teljesen megszűnjenek?



igen

nem

4.7.

A támogatást az ökológiai termelési módszerek ellenőrzésére, a felmerült költségek legfeljebb 100 %-a erejéig nyújtják-e, kizárólag a 2092/91/EGK tanácsi rendelet keretében végzett termelési módszerekre?



igen

nem

III.12.K. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A MEZŐGAZDASÁGI ÁGAZATBAN NYÚJTANDÓ MŰSZAKI SEGÍTSÉG NYÚJTÁSÁRA

Ezt a formanyomtatványt kell használni azon állami támogatási intézkedések bejelentésére, amelyek célja műszaki segítségnyújtás a mezőgazdasági ágazatban a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás 14. pontja ( 53 ) szerint.

1.   Támogatásfajták

1.1.

Az alábbiak közül melyik támogatásfajta finanszírozható a támogatási program/egyedi intézkedés alapján:

 oktatás és képzés

 igazgatási szolgáltatások gazdaságoknak és helyettesítési szolgáltatás

 tanácsadói díjak

 versenyek, kiállítások és vásárok szervezése, beleértve az ilyen eseményeken való részvétellel kapcsolatban felmerült költségeket

 az új technológiai ismeretek elterjesztésével kapcsolatos egyéb tevékenységek (kérjük részletezni).

2.   Elszámolható költségek

2.1.

A képzési programmal kapcsolatban kiterjednek az elszámolható költségek más költségekre is, mint a képzési program tényleges költségei, az utazási és tartózkodási költségek, valamint a gazdálkodó vagy a mezőgazdasági dolgozó távolléte idejére biztosított helyettesítési szolgáltatások költségei?



igen

nem

Ha igen, kérünk az elszámolható költségek listájához a 14.1. pontra utalni.

2.2.

Az ismeretek elterjesztésével kapcsolatos tevékenységek esetén csak kisebb jelentőségű kísérleti projektek vagy bemutató projektekről van szó?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a 14.1. pont értelmében csak kisebb jelentőségű kísérleti projektek vagy bemutató projektek finanszírozhatók.

2.3.

Egyértelműen kizártak a támogatási intézkedésből a vállalkozás által folyamatosan vagy rendszeresen ismétlődően igénybe vett azon tanácsadási szolgáltatások díjai, amelyek szokásos működési ráfordításnak tekinthetők?



igen

nem

Ha nem, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági iránymutatás 3.5. pontja úgy rendelkezik, hogy – hacsak a közösségi jog vagy az iránymutatás kifejezetten nem rendelkeznek kivételekről – azon egyoldalú állami támogatási intézkedések, amelyek csupán a termelő pénzügyi helyzetének javítását célozzák, de semmiféle módon nem járulnak hozzá az ágazat fejlesztéséhez, olyan működési támogatást képeznek, amelyek nem egyeztethetők össze a közös piaccal.

2.4.

Vásárokon való részvétel esetén az elszámolható költségek csak részvételi díjakat, utazási költségeket, kiadványok költségeit, a kiállítási helyiségek bérleti díjait tartalmazzák?



igen

nem

Ha nem, kérjük felsorolni az összes egyéb elszámolható költséget, az ilyen költségek alapos indokolásával.

3.   Kedvezményezettek

3.1.

Kik a támogatás kedvezményezettjei?

 gazdálkodók

 termelői csoportok

 egyéb (kérjük részletezzék)

3.2.

Ha a gazdálkodók nem a támogatás közvetlen kedvezményezettjei:

3.2.1.

A támogatás objektíven megállapított feltételek alapján az érintett területen valamennyi arra jogosult gazdálkodónak rendelkezésére áll?



igen

nem

3.2.2.

Kizárja a támogatási intézkedés a támogatás kedvezményezettjei közül a támogatást kezelő termelői csoport/szervezet vagy közvetítő intézmény kötelező tagságával rendelkezőket?



igen

nem

3.2.3.

Az érintett csoport vagy szervezet adminisztrációs költségeihez való hozzájárulás a szolgáltatás nyújtásának költségeire korlátozódik?



igen

nem

3.2.4.

A gazdálkodók szabadon választhatják meg a szolgáltatót?



igen

nem

3.2.4.1.

Ha nem, a szolgáltató kiválasztása és díjazása piaci elvek alapján, megkülönböztetés-mentesen történik-e, olyan mértékű reklámozással, amely mellett a szolgáltatási piac a verseny számára nyitott, és a beszerzési szabályok pártatlansága ellenőrizhető?



igen

nem

Ha a fenti kérdések közül legalább egyre a válasz nemleges, felhívjuk a figyelmet arra, hogy – tekintettel arra, hogy a támogatás végkedvezményezettje a gazdálkodó – támogatás csak akkor nyújtható közvetítő intézményen keresztül, ha a korlátlan hozzáférés és a szolgáltató kiválasztási eljárásának átláthatósága minden támogatásra jogosult gazdálkodó számára biztosított.

4.   Támogatási intenzitás

4.1.

Az e szakasz alapján nyújtható halmozott támogatás teljes összege:

 bármely hároméves időszak alatt kedvezményezettenként 100 000 euróra korlátozott?

 



igen

nem

 vagy a Közösség kis- és középvállalkozásokra vonatkozó meghatározásának körébe tartozó vállalkozások esetén az elszámolható költségek legfeljebb az 50 %-a,amennyiben ez a kedvezőbb?

 



igen

nem

Ha a válasz mindkét kérdésre nemleges, kérjük a mezőgazdasági iránymutatás 14.3. szakaszában előírt maximális támogatási határértéket alapul venni.

4.2.

Kaphat ugyanaz a kedvezményezett a mezőgazdasági iránymutatás 14. pontjában szereplő különböző intézkedések alapján is támogatást?



igen

nem

Ha igen, kérjük közölni, miként garantálható hároméves időszakra a kedvezményezettenként 100 000 euro összeg betartása?

4.3.

A támogatási határértéket a kedvezményezett szintjén számítják, amely kedvezményezett a szolgáltatás fogadója?



igen

nem

Ha nem, kérjük utalni a mezőgazdasági iránymutatás 14.3. pontjára.

III.12.I. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP AZ ÁLLATTENYÉSZTÉSI ÁGAZAT RÉSZÉRE NYÚJTOTT TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a formanyomtatványt kell használni azon állami támogatási programok bejelentésére, amelyek célja a közösségi állatállomány genetikai minősége fenntartásának és javításának elősegítése a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás ( 54 ) 15. pontja és az 1257/1999/EK rendelet ( 55 ) 10–12. cikke alapján.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 15. pontja értelmében a veszélyeztetett fajok vagy fajták megőrzésére nyújtott támogatások vizsgálata a vidékfejlesztési rendelet VI. fejezetének az agrár-környezetvédelmi intézkedésekkel foglalkozó II. címe alapján történik. Ezért kérjük, hogy ezen intézkedések esetében hivatkozzanak az agrár-környezetvédelmi támogatások SIS-űrlapjára.

1.   Elszámolható költségek

1.1.

Az alábbiak közül mely elszámolható költségekre terjed ki a támogatás:

 a törzskönyvek létrehozásának és vezetésének igazgatási költségei?

 az állatállomány genetikai minőségének és hozamának meghatározására szolgáló vizsgálatok?

 a szaporító központok beruházásainak és az innovatív állattenyésztési technikáknak és módszereknek a gazdaságok szintjén történő bevezetésének elszámolható költségei?

 a törzskönyvekbe bejegyzett kiváló minőségű egyedi hím tenyészállatok tartásának költségei?

Ha a tervezett intézkedés más elszámolható költségekre is kiterjed, felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iránymutatás 15. pontja csak a fentiekben felsorolt elszámolható költségekre vonatkozó támogatást engedélyezi.

2.   Támogatás összege

2.1.

Kérjük meghatározni az állami támogatás maximális arányát az elszámolható költségek arányában kifejezve:

 … a törzskönyvek létrehozásának és vezetésének igazgatási költségei fedezésére (legfeljebb 100 %),

 … az állatállomány genetikai minőségének és hozamának meghatározására szolgáló vizsgálatok költségeire (legfeljebb 70 %),

 … a szaporító központok beruházásainak és az innovatív állattenyésztési technikák és módszereknek a gazdaságok szintjén történő bevezetése költségeinek fedezésére (legfeljebb 40 %),

 … a törzskönyvekbe bejegyzett kiváló minőségű egyedi hím tenyészállatok tartási költségeinek fedezetére (legfeljebb 30 %).

2.2.

Melyek azok az intézkedések, amelyeket a túlkompenzálás elkerülésére és annak ellenőrzésére hoztak, hogy a fenti támogatási intenzitást betartják?

III.12.M. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A LEGKÜLSŐ RÉGIÓK ÉS AZ ÉGEI-TENGERI SZIGETEK RÉSZÉRE NYÚJTANDÓ TÁMOGATÁSRÓL

Ezt a formanyomtatványt kell a tagállamoknak használniuk a legkülső régiók és az égei-tengeri szigetek részére a mezőgazdasági iránymutatás 16. pontja alapján nyújtandó támogatások bejelentésére.

1.

Eltér a legkülső régiók és az égei-tengeri szigetek részére javasolt támogatás az iránymutatás rendelkezéseitől?



igen

nem

 ha nem, kérjük töltsék ki a megfelelő támogatási fajtára vonatkozó bejelentési formanyomtatványt (beruházási támogatás, műszaki támogatás stb.).

 ha igen, kérjük e formanyomtatvány kitöltésének folytatását.

2.

Kiterjed az intézkedés működési támogatás nyújtására is?



igen

nem

3.

Melyek azok a szerkezeti hátrányok, amelyeket a működési támogatás ellensúlyozni kíván?

4.

Mi a garanciája annak, hogy a támogatás jellege és szintje arányban áll azokkal a hátrányokkal, amelyeket a támogatás ellensúlyozni kíván?

5.

Célja-e ennek a támogatásnak a szállítási többletköltségek részleges ellentételezése?



igen

nem

5.1.

Ha igen, kérünk bizonyítékot szolgáltatni e többletköltségek létezésére, és közölni az azok összegének meghatározására alkalmazott számítási módszert ( 56 ):

5.2.

Ha igen, kérjük megjelölni a támogatás maximális összegét (támogatás/kilométer arány alapján, vagy támogatás/kilométer és támogatás/egység-súly arány alapján), valamint a támogatással fedezett többletköltségek százalékos arányát:

6.

A támogatás célja a gazdasági tevékenység végzése során az EK-Szerződés 299. cikke (2) bekezdésében azonosított tényezők következtében felmerült többletköltségek (távoli fekvés, szigetjelleg, kis méret, kedvezőtlen domborzati és éghajlati viszonyok és néhány terméktől való gazdasági függés)?



igen

nem

Kérjük meghatározni a többletköltségek összegét és a számítás módszerét:

Hogyan tudják a hatóságok megállapítani a többletköltségek és az EK-Szerződés 299. cikke (2) bekezdésében azonosított tényezők közötti kapcsolatot?

III.12.N. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A TÁMOGATOTT RÖVIDLEJÁRATÚ MEZŐGAZDASÁGI KÖLCSÖNÖKRŐL (CREDITS DE GESTION)

Ezt a formanyomtatványt kell használni a támogatott rövidlejáratú mezőgazdasági kölcsönökkel kapcsolatos állami támogatási program bejelentésére az állami támogatásokról: támogatott rövidlejáratú mezőgazdasági kölcsönökről (Credits de gestion) szóló bizottsági közlemény ( 57 ) szerint.

1. Kérjük megjelölni a támogatás kedvezményezettjeit (a közlemény B. és D. pontja):

a) az EK-Szerződés I. mellékletében meghatározott mezőgazdasági termékek elsődleges termelői;

b) a kizárólag az EK-Szerződés I. mellékletében meghatározott mezőgazdasági termékeket forgalmazó gazdasági szereplők;

c) a kizárólag az EK-Szerződés I. mellékletében meghatározott mezőgazdasági termékek feldolgozásával foglalkozó gazdasági szereplők.

2. Kérjük közölni, hogy a kedvezményezettek egyéni gazdasági szereplők, vállalatok, szövetkezetek, termelői társulások vagy egyéb egységek-e.

3. A fenti 1. és 2. pontban feltüntetett kedvezményezettek minden egyes fajtájára kérjük kifejteni, hogy miért van hátrányban a támogatás kedvezményezettje a gazdaság más területeinek szereplőivel szemben mind a rövidlejáratú kölcsönök iránti igénye, mind pedig azok finanszírozásának képessége tekintetében (a közlemény A. pontja).

4. A támogatott kölcsönöket az egyes mezőgazdasági ágazatok vagy gazdasági szereplők szelektív támogatására kívánják felhasználni olyan indokokkal, amelyek nem kizárólag a rövidlejáratú kölcsönök finanszírozásának azon nehézségeivel vannak összefüggésben, melyek a gazdálkodás és az ahhoz kötődő tevékenységek természetéből adódó okokhoz, elsősorban a termelés szezonjellegéhez és a mezőgazdasági vállalkozás szerkezetéhez kapcsolódnak? (a közlemény A. és B. pontja).



igen

nem

Ha az Önök válasza igen, kérjük kifejteni: …

5. Kérjük megjelölni azt a közigazgatási régiót, amelyre a támogatási intézkedés vonatkozik.

6. A támogatást nyújtó hatóság a közigazgatási területén a mezõgazdaság valamennyi gazdasági szereplője számára megkülönböztetés-mentesen hozzáférhető lesz-e a támogatás, függetlenül attól, hogy milyen mezőgazdasági tevékenység(ek)hez van szüksége a gazdasági szereplőnek rövidlejáratú kölcsönre? (Közlemény B. pontja).



igen

nem

Ha a válasz nemleges, kérjük kifejteni: …

7. Ha a támogatást nyújtó hatóság közigazgatási területén belül ki kívánnak zárni egyes tevékenységeket és/vagy egyes gazdasági szereplőket a támogatási intézkedésből, kérjük igazolni, hogy minden olyan kizárási eset indokolt azon az alapon, hogy a támogatásból kizártak számára a rövidlejáratú kölcsönök megszerzésének problémái egyértelműen kevésbé jelentősek, mint az agrárgazdálkodás többi területén fennálló problémák. (a közlemény B. pontja)

8. A támogatott rövidlejáratú kölcsönök futamideje legfeljebb egy év (a közlemény D. pontja)?



igen

nem

9. Szándékukban áll az illetékes hatóságoknak az egyéves támogatott rövidlejáratú kölcsönöket megújítani?



igen

nem

Ha a válasz igen, kérjük jelezni, hány évre …

10. Kérjük jelezni, hogy mely mezőgazdasági kampány(ok)hoz tervezik a támogatási intézkedést alkalmazni.

11. Kapcsolódik a támogatás meghatározott forgalmazási vagy termelési tevékenységekhez?



igen

nem

Ha a válasz igen, kérjük részletezni …

12. A támogatás meghatározott termékekre korlátozódik?



igen

nem

Ha a válasz igen, kérjük részletezni …

13. Kérjük bemutatni, hogy e program szerint a támogatási elem olyan mértékűre korlátozódik, ami feltétlenül szükséges a bizottsági közlemény A. pontjában említett hátrányok kompenzálásához. A fenti 1. és 2. pontban megjelölt kedvezményezettek egyes fajtái tekintetében kérjük számadatokban kifejezni az említett A. pontban megjelölt finanszírozási hátrányokat az álláspontjuk szerint alkalmas módszer felhasználásával, de mindig a tipikus mezőgazdasági szereplő által és az érintett tagállam gazdaságának többi részében az egy gazdasági szereplőre vetítetten hasonló összegű rövidlejáratú, beruházáshoz nem kapcsolódó kölcsönökre kifizetett kamatláb közötti kamatrés keretein belül maradva (a közlemény C. pontja). Kérjük megjelölni az Önök által elért mennyiségi adatot, és az alkalmazott módszertant. Kérünk hivatalos dokumentációt (pl. statisztikákat stb.) mellékelni az állítások alátámasztására.

14. A fenti 1. és 2. pontban szereplő kedvezményezettek minden egyes fajtájára kérjük közölni, hogy az egyes kedvezményezettek részére nyújtott támogatott kölcsönök összege meghaladhatja az abból adódó pénzforgalmi igényeket, hogy a termelési költségek még az előtt merülnek fel, mielőtt az értékesítésből származó bevételek beérkeznek? Ha igen, kérjük megmagyarázni.

15. Kérjük megjelölni az e támogatási intézkedésre évente biztosított teljes költségvetés összegét.

III.12.O. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A MEZŐGAZDASÁGI ÉS EGYES NEM MEZŐGAZDASÁGI TERMÉKEK ELADÁSÖSZTÖNZÉSÉRŐL ÉS REKLÁMOZÁSÁRÓL

Ezt a bejelentési formanyomtatványt kell a tagállamoknak használniuk az EK-Szerződés 1. mellékletében felsorolt termékek reklámozására nyújtott állami támogatásra.

Felhívjuk figyelmüket, hogy a tudományos ismeretek nyilvánosság részére történő eljuttatása, a kereskedelmi vásárok vagy kiállítások szervezése, ezeken és más hasonló nyilvános rendezvényeken – beleértve a felméréseket és piackutatást – való részvétel fogalmával meghatározott eladásösztönzési tevékenységek nem tekinthetők reklámozásnak. Az ilyen szélesebb ételemben vett eladásösztönzésre vonatkozó állami támogatás a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás ( 58 ) 13. és 14. pontjának, illetve, ha halászati termékeket érint a halászati termékekre vonatkozó állami támogatás vizsgálatáról szóló iránymutatás ( 59 ) 2.1.4. pontjának hatálya alá tartozik.

Az egyéb fogalmak és meghatározások tisztázása céljából lásd az EK-Szerződés 1. mellékletében felsorolt termékek és egyes, az 1. mellékletben nem szereplő termékek reklámozására vonatkozó állami támogatásról szóló közösségi iránymutatás (2001/C 252/03) 2. fejezetét.

1.   Érintett termékek

1.1.

A következő termékekre vonatkozik az intézkedés (kérjük bejelölni)?

 a Szerződés 1. mellékletében felsorolt termékek

 az 1. mellékletben nem szereplő termékek, amelyek túlnyomóan az 1. mellékletben felsorolt termékekből állnak (elsősorban a tejtermékek, a gabonafélék, a cukor és az etilalkohol), feldolgozott formában (pl. gyümölcsjoghurt, kakaós tejporkészítmények, vaj/növényi zsír keveréke, tésztafélék, cukrászati termékek és szeszesitalok)

 halászati termékek

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági és egyes nem mezőgazdasági termékek reklámozására nyújtott állami támogatás kizárólag a fent említett termékekre vonatkozik. Ha az intézkedés más termékeket érint, kérjük utalni az általános bejelentési formanyomtatvány megfelelő szakaszára.

1.2.

Az intézkedés a következő termékekre/termékkategóriákra (pl. zöldségek és gyümölcsök, sertéshús, bor …) vonatkozik:

2.   Általános információk

2.1.

Hol hajtják végre az intézkedést?

 Harmadik országok piacán

 Egy másik tagállam piacán

 A hazai piacon

 Azon tagállamon vagy régión kívül, amelyben a mezőgazdasági és más termékeket előállítják

 Azon tagállamon vagy régión belül, amelyben a mezőgazdasági és más termékeket előállítják.

2.2.

Az intézkedés a következő célcsoportokra irányul:

 A fogyasztókra általában

 Azon tagállam vagy régió látogatóira, amelyben a mezőgazdasági és más termékeket előállítják

 Gazdasági szereplőkre (pl. élelmiszer-feldolgozók, nagykereskedelmi vagy kiskereskedelmi forgalmazók, éttermek, szállodák és vendéglátó létesítmények)

 Egyéb célcsoportok (meg kell adni).

2.3.

Milyen médiát/kommunikációs eszközöket alkalmaznak?

 A tömegmédia közvetítésével történő kommunikáció (mint például sajtó, rádió, televízió vagy plakátok)

 Eladás helyén folytatott tevékenység (mint például szórólapok, poszterek, ingyenes minták, kóstolók)

 Egyéb eszközök (kérjük részletezni):

2.4.

Rendelkezik-e az intézkedés a címkék és logók reklámozásáról?



igen

nem

2.5.

Hatóságaik a Bizottság rendelkezésére tudnak bocsátani mintákat és mintadarabokat?



igen

nem

Ha nem, kérjük megmagyarázni, hogy miért nem?

3.   Elszámolható költségek

3.1.

Kérjük adja meg az elszámolható költségek teljes listáját

4.   Kedvezményezettek

4.1.

Kik a támogatás kedvezményezettjei?

 gazdálkodók

 termelői csoportok és/vagy termelői szervezetek

 a mezőgazdasági termékek feldolgozásával és értékesítésével foglalkozó vállalkozások

 egyéb (kérjük részletezni).

4.2.

Tudják-e hatóságaik garantálni, hogy az érintett termékek minden termelője azonos módon tudja igénybe venni a támogatást (hivatkozással a reklámozásról szóló iránymutatás 53. és 56. pontjaira)



igen

nem

4.3.

Magán vállalkozásokat vagy más harmadik feleket kívánnak megbízni a reklámozással?



igen

nem

4.4.

Ha igen, garantálni tudják-e hatóságaik, hogy az érintett magánvállalkozások/harmadik felek kiválasztása piaci elvek alapján, megkülönböztetés-mentesen, adott esetben pályáztatás útján a közösségi joggal és különösen az esetjoggal összhangban történik, olyan fokú reklámozással, amely mellett a szolgáltatási piac a verseny számára nyitott, és a beszerzési eljárás pártatlansága ellenőrizhető?



igen

nem

Ha nem, kérjük figyelembe venni a reklámozási iránymutatás 30. pontját.

5.   Negatív feltételek

5.1

Az olyan reklámkampányokra nyújtott nemzeti támogatás, amely sérti a Szerződésnek a tagállamok között a behozatal mennyiségi korlátozásáról és minden ezzel egyenértékű intézkedés tilalmáról szóló 28. cikkét, semmilyen körülmények között nem tekinthető a közös piaccal összeegyeztethetőnek. Ezért tudnak-e hatóságaik garanciát adni arra, hogy a reklámozási iránymutatás 19. pontjában leírt és az Európai Közösség Bíróságának joggyakorlatából származtatott elveket betartják?



igen

nem

5.2.

Utal az intézkedés az érintett termékek nemzeti származására?



igen

nem

5.3.

Ha igen, tudnak hatóságaik garanciát adni arra, hogy a nemzeti származásra utalás alárendelt azon fő üzenethez képest, amelyet a kampány a fogyasztókhoz eljuttat, és nem képezi annak alapvető indokát, amiért a fogyasztóknak a termék megvásárlását javasolják?



igen

nem

5.4.

Ha az intézkedést azon tagállamon vagy régión belül foganatosítják, amelyben a termékeket előállították, tudnak hatóságaik garanciát adni arra, hogy ezek az intézkedések kizárólag a tagállam vagy régió látogatóira irányulnak azzal a céllal, hogy helyi termékek kipróbálására és/vagy helyi termelő létesítmények meglátogatására ösztönözzék őket?



igen

nem

5.5.

Tudnak hatóságaik biztosítékot adni arra, hogy az intézkedés nem áll ellentétben a másodlagos közösségi joggal és különösen

 azon különös címkézési szabályokkal, amelyeket a bor, a tejtermékek, a tojás és a baromfi ágazatára megállapítottak,

 az élelmiszerek címkézésére, kiszerelésére és reklámozására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 2000. március 20-i 2000/13/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikkének rendelkezéseivel,

 összeegyeztethetők azokkal a társfinanszírozott reklámkampányokkal, amelyeket közösségi szinten folytatnak?



igen

nem

5.6.

Közvetlenül kapcsolódik az intézkedés egy vagy több meghatározott cég termékeihez?



igen

nem

6.   Pozitív feltételek

6.1.

Az alábbiak közül melyik ok esetén tekinthető úgy, hogy az intézkedés az EK-Szerződés 87. cikke (3) bekezdésének c) pontja értelmezése szerint közös érdeket jelent?

Az intézkedés a következőket érinti:

 mezőgazdasági termékfeleslegek vagy nem kellően hasznosított fajok

 még nem többletben levő új termékek vagy helyettesítő termékek

 kiemelkedő minőségű termékek, beleértve a környezetbarát előállítási vagy begyűjtési módszerek alkalmazásával, például biogazdálkodással előállított vagy kinyert termékeket

 egyes térségek fejlesztése

 az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2001. január 12-i 70/2001/EK bizottsági rendeletben meghatározott kis- és középvállalkozások (KKV-k) fejlesztése

 A halászati és akvakultúra-termékek piacának közös szervezéséről szóló, 1999. december 17-i 104/2000/EK tanácsi rendelet értelmében hivatalosan elismert szervezetek által megvalósított projektek

 a nemzeti hatóságok által elismert termelői szervezetek vagy a halászati ágazat más szervezetei által közösen megvalósított projektek.

7.   Minőségi termékek

7.1.

Rendelkezik az intézkedés az alábbi rendeletek/rendelkezések valamelyikének hatálya alá tartozó termékek reklámozásáról (kérjük bejelölni)?

 A Tanács 1992. július 14-i 2081/92/EGK rendelete a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi árujelzőinek és eredet-megjelöléseinek oltalmáról

 A Tanács 1992. július 14-i 2082/92/EGK rendelete a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek különleges tulajdonságaira vonatkozó tanúsítványokról

 A Tanács 1991. június 24-i 2092/91/EGK rendelete a mezőgazdasági termékek ökológiai termeléséről, valamint a mezőgazdasági termékeken és élelmiszereken erre utaló jelölésekről

 A borpiac közös szervezéséről szóló, 1999. május 17-i 1493/1999/EK tanácsi rendelet 54–58. cikke (meghatározott régiókban termelt borokra vonatkozóan)

 Az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapból (EMOGA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló 1257/1999/EK rendelet módosításáról szóló, 2003. szeptember 29-i 1783/2003/EK tanácsi rendelet 24. cikkének (3) bekezdése.

7.2.

Rendelkezik az intézkedés más, különös minőségi követelményeknek megfelelő termékek reklámozásáról?



igen

nem

Ha igen, kérjük világosan és részletesen fejtsék ki, miért felelnek meg az érintett termékek azon szabványoknak és előírásoknak, amelyek egyértelműen magasabb minőséget jelentenek és részletesebbek, mint a vonatkozó közösségi vagy nemzeti jogszabályokban megállapított szabványok és előírások (hivatkozással a reklámozási iránymutatás 47. pontjára). Tanácsolható pl. egy olyan táblázat eljuttatása a Bizottságnak, amely tartalmazza a különféle termékkategóriákat, az e termékekre vonatkozó megfelelő közösségi és/vagy nemzeti szabványokat vagy előírásokat, valamint a minőségi szempontokat.

7.3.

Hogyan tartják fenn a sajátos minőségi szempontokkal való összhang folyamatos ellenőrzését (hivatkozással a reklámozási iránymutatás 47. pontjára)?

7.4.

Tudnak hatóságaik biztosítékot adni arra, hogy a minőségellenőrzési programhoz való hozzáférést a Közösségben előállított minden termék számára biztosítják, függetlenül azok származásától, feltéve, hogy azok teljesítik a megállapított feltételeket?



igen

nem

7.5.

Tudnak hatóságaik garanciát adni arra, hogy az intézkedés megvalósítása során figyelembe veszik-e a tagállamokban elvégzett összehasonlító ellenőrzések eredményeit?



igen

nem

8.   Támogatási intenzitás

8.1.

Kérjük meghatározni a közvetlen támogatás maximális arányát, az általános költségvetés és az elszámolható költségek arányában kifejezve:

… %

Ha a mezőgazdasági és egyes nem mezőgazdasági termékekre vonatkozó támogatási arány 50 %-nál magasabb, kérjük a reklámozási iránymutatás 60. pontjára utalni. Ha a halászati termékekre vonatkozó támogatás mértéke meghaladja a 2792/1999/EK rendelet III. és IV. mellékletében szereplő támogatási mértékeket és arányokat, kérjük e rendelkezésekre utalni.

8.2.

Kérjük meghatározni az ágazat hozzájárulását az elszámolható költségek volumenében kifejezve:

… %

8.3.

Az ágazatban működő vállalkozások a következő módokon teljesítik a hozzájárulást:

 önkéntes hozzájárulások

 parafiskális illetékek vagy kötelező hozzájárulások beszedése.

Utóbbi esetben kérjük megmagyarázni, hogyan szervezik meg a begyűjtést.

III.12.P. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A NEHÉZ HELYZETBEN LÉVŐ VÁLLALKOZÁSOK SZERKEZETÁTALAKÍTÁSI TÁMOGATÁSÁRÓL: A MEZŐGAZDASÁGI ÁGAZATBAN MŰKÖDŐ GAZDASÁGI SZEREPLŐK

Ezt a formanyomtatványt kell használni a mezőgazdasági ágazat szerkezetátalakítási támogatására, a Szerződés 1. mellékletében felsorolt termékek előállításában és értékesítésében résztvevő minden szereplő esetében, beleértve a halászatban és az akvakultúrában tevékenykedő szereplőket is, de kellő figyelmet fordítva az ágazat sajátos jellemzőire és az azzal kapcsolatos szabályokra. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági ágazatra a nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentéséről és szerkezetátalakításáról szóló közösségi iránymutatás ( 60 ) vonatkozik.

1.   Támogathatóság

1.1

A program azokra a vállalkozásokra korlátozódik, amelyek az alábbi jogosultsági feltételek közül legalább egynek megfelelnek:

1.1.1.

A program azokra a vállalkozásokra korlátozódik-e, amelyek a jegyzett tőkéjüknek legalább a felét elvesztették, és a tőke több mint egynegyede az elmúlt 12 hónap folyamán veszett el?



igen

nem

1.1.2.

A vállalkozások olyan korlátlan felelősséggel rendelkező társaságok, amelyeknél a cég könyv szerinti tőkéjének több mint a fele elveszett, és tőkéjének több mint egynegyede az előző hónapokban veszett el?



igen

nem

1.1.3.

Megfelelnek a vállalkozások a hazai jog szerinti kollektív fizetésképtelenségi eljárás hatálya alá tartozás feltételeinek?



igen

nem

1.2.

A program olyan nehéz helyzetben levő kis- és középvállalatokra vonatkozik-e, amelyek megfelelnek a KKV-kra vonatkozó közösségi meghatározásnak?



igen

nem

1.3.

Kérjük megjelölni, ha az intézkedés a következő területeken működő vállalatokra vonatkozik:

 elsődleges termelés és/vagy

 feldolgozás és/vagy

 az I. mellékletben szereplő termékek forgalmazása, vagy a

 halászati ágazat?

1.4.

Jelöljék meg, ha az intézkedés 76. pontja értelmében vett mezőgazdasági kisvállalatokra vonatkozik (legfeljebb évi 10 munkaegységgel rendelkező vállalatok)



igen

nem

1.5.

Kérjük jelöljék meg, ha az intézkedés az alábbi területeken működő vállalatokra vonatkozik:

 a szerkezetátalakítási iránymutatás 54. pontjában meghatározott támogatott területek, vagy

 Az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapból (EMOGA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról, valamint egyes rendeletek módosításáról illetve hatályon kívül helyezéséről szóló 1257/1999/EK tanácsi rendelet ( 61 ) értelmében vett hátrányos helyzetű területek.

2.   Az életképesség helyreállítása

Meg kell valósítani egy olyan szerkezetátalakítási tervet, amelynek biztosítania kell az életképesség helyreállítását. Ennek legalább a következő információkat kell tartalmaznia:

2.1.

A piaci felmérésből származó különböző piaci feltételezések bemutatása.

2.2.

Az ok(ok) elemzése, hogy miért keletkeztek a cég nehézségei.

2.3.

A cég számára javasolt jövőbeli stratégia és annak a bemutatása, hogy ez a stratégia miként eredményezi a cég életképességét.

2.4.

A különféle tervezett szerkezetátalakítási intézkedések és azok költségének teljes körű leírása és áttekintése.

2.5.

A különféle intézkedések végrehajtásának menetrendje és a szerkezetátalakítási terv teljes egészében történő végrehajtásának végső határideje.

2.6.

A cég termelési kapacitása és különösen e kapacitás kihasználására vonatkozó információk.

2.7.

Kérünk információkat adni az érintett termékkategória mértékéről és trendjéről tekintetében a piaci stabilizációs intézkedés elmúlt három évére vonatkozóan, különösen az export-visszatérítésekről és a piacról történt kivonásokról, a világpiaci árak alakulásáról és az ágazati korlátozások közösségi jogszabályokban való megjelenéséről. A termelési kvóta alá tartozó elsődleges termékeket úgy kell tekinteni, mint amelyekből nincs felesleges kapacitás. A halászat és az akvakultúra tekintetében kérünk tájékoztatást adni az ágazatokról és a rájuk vonatkozó közösségi szabályokról, különösen a halászatra és akvakultúrára vonatkozó állami támogatások vizsgálatáról szóló iránymutatás ( 62 ), valamint a 2792/99/EK tanácsi rendelet ( 63 ) sajátos jellemzőiről.

2.8.

A szerkezetátalakítás pénzügyi előírásainak teljes körű leírása, beleértve:

 a még rendelkezésre álló tőke felhasználása,

 az eszközök és leányvállalatok eladása a szerkezetátalakítás finanszírozhatóságának elősegítése érdekében,

 a különböző részvényesek és harmadik felek (például hitelezők, bankok) pénzügyi kötelezettségvállalása,

 állami segítség összege és ezen összeg iránti szükséglet igazolása.

2.9.

A következő öt évre tervezett eredmény-kimutatás becsült tőkemegtérüléssel és a különböző forgatókönyvek alapján készült hatástanulmányok.

2.10.

A szerkezetátalakítási terv szerzőjének (szerzőinek) neve és készítésének dátuma.

3.   A verseny szükségtelen torzulásának elkerülése

3.1.

Kérjük a szerkezetátalakítási iránymutatás 35–39. pontjaira utalni, és leírni, milyen kompenzációs intézkedést hoznak a verseny indokolatlan torzulásának elkerülése érdekében.

3.2.

A szerkezetátalakítási iránymutatás 70. pontja alapján alternatív alapon a 73–82. pontjaiban meghatározott különleges szabályok alkalmazhatók. (a 35–39. pontok alternatívájaként). Kérik-e hatóságaik e különleges szabályok alkalmazását a mezőgazdaságra?



igen

nem

3.2.1.

Ha igen, kérjük megjelölni, hogy az alábbi feltételek teljesíthetők-e:

 Termékek vagy gazdasági szereplők meghatározott kategóriájára irányuló intézkedések esetén: Az összes kedvezményezett javára bármely egymást követő tizenkét hónapos időszak alatt hozott döntések összessége nem fed le olyan termékmennyiséget, amely meghaladja e termékek adott országbeli teljes éves termelésének 3 %-át

 Más célú intézkedések esetén: Az összes kedvezményezett javára bármely egymást követő tizenkét hónapos időszak alatt hozott döntések összessége nem fed le olyan termékértéket, amely meghaladja az adott országbeli mezőgazdasági termelés teljes éves értékének 1,5 %-át. Kérjük megadni a statisztikai információkat, különösen a fent meghatározott feltételek értékeléséhez szükséges az éves termelésre és a mezőgazdasági termelés értékére vonatkozó számadatokat.

A szerkezetátalakítási iránymutatás 80. pontja értelmében nemzeti szinten lehet meghatározni a földrajzi hivatkozásokat. Egy ország (vagy egy térség) termelése mérésének mindenképpen a szokásos termelési szinten (általában az előző 3 év átlagán) kell alapulnia, és a kedvezményezettek termelési mennyisége vagy értéke mérése tekintetében pedig a vállalatoknak a támogatásról szóló döntés meghozatala előtt reprezentatívnak kell lennie.

3.2.2.

Ha az intézkedés nem teljesíti a 3.2.1. pontban említett feltételek legalább egyikét, kérjük a szerkezetátalakítási iránymutatás 74–76. pontjaira hivatkozni, és leírni, hogy milyen kompenzációs intézkedéseket tesznek annak érdekében, hogy elkerüljék a verseny szükségtelen torzulását.

3.3.

Rendelkezik az intézkedés arról, hogy a fogadó cég nem növelheti kapacitását a szerkezetátalakítási terv során?



igen

nem

4.   A szükséges legkisebb mértékre korlátozott támogatás

Írja le, miként biztosítják, hogy a nyújtott támogatás mértéke a szükséges legkisebb mértékre korlátozott legyen.

5.   Először és utoljára

Kizárt-e az, hogy a támogatásban részesülő vállalkozások egy tízéves időszak alatt egynél több szerkezetátalakítási támogatást kapjanak?



igen

nem

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy minden olyan esetet, amikor ezt az elvet nem tartják be, egyedileg kell bejelenteni (támogatási program esetén). A szerkezetátalakítási iránymutatás 83. pontja értelmében a támogatások és az elsődleges mezőgazdasági termeléssel kapcsolatos támogatási és szerkezetátalakítási program egyedi odaítélése tekintetében az az időszak, amely alatt további támogatás nem nyújtható, öt évre csökken, az olyan kivételes és előre nem látható körülmények kivételével, amelyekért a cég nem felelős.

6.   Támogatás összege

Kérjük meghatározni azon támogatás maximális összegét, amely szerkezetátalakítási művelet részeként bármely cégnek odaítélhető:

Adjanak meg minden fontos információt bármely olyan támogatásról, amely azon vállalkozásoknak nyújtható, amelyek szerkezetátalakítási támogatásra jogosultak.

7.   Éves jelentés

7.1.

Vállalják-e, hogy az intézkedés működéséről legalább évente jelentést küldenek, amely tartalmazza a Bizottság szabványos bejelentéseiről szóló utasításaiban meghatározott információkat?



igen

nem

7.2.

Vállalják-e, hogy ez a jelentés tartalmazza a kedvezményezett vállalkozások listáját legalább a következő adatokkal:

a) a cég neve;

b) ágazati kódja, a két számjegyű NACE ( 64 ) ágazati besorolási kódszám alkalmazásával;

c) az alkalmazottak száma;

d) éves árbevétel és mérlegfőösszeg;

e) a nyújtott támogatás összege;

f) adott esetben minden olyan szerkezetátalakítási vagy ilyenként kezelt egyéb támogatás, amelyet a cég a múltban kapott;

g) az, hogy a kedvezményezett céget a szerkezetátalakítási időszak vége előtt felszámolták vagy kollektív fizetésképtelenségi eljárás alá került-e.



igen

nem

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a 7.2. pont nem vonatkozik kis mezőgazdasági vállalkozásokra.

Amennyiben a szerkezetátalakítási iránymutatás 73–82. pontjának rendelkezéseit alkalmazták, a jelentésnek az alábbiakat bemutató adatokat is tartalmaznia kell:

a) a termelés azon mennyisége (vagy értéke), amely ténylegesen hasznot húzott a szerkezetátalakítási támogatásból és az említett pontok alapján elért kapacitáscsökkenésre vonatkozó adatok; vagy

b) azt, hogy a kapacitáscsökkentés kötelezettsége alól történő mentesítésre vonatkozólag a szerkezetátalakítási iránymutatás 79., 80. és 81. pontjában meghatározott feltételek teljesültek.

III.12.Q. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A TSE-TESZTEKKEL KAPCSOLATOS TÁMOGATÁSRÓL: ELHULLOTT ÁLLATOK ÉS VÁGÓHÍDI HULLADÉK

Ezt a bejelentési formanyomtatványt kell használni a TSE-tesztek, elhullott állatok és vágóhídi hulladékok költségeihez a Szerződés I. mellékletének és – amennyiben e termékekre vonatkoznak – a Szerződés 87., 88. és 89 cikkének hatálya alá tartozó állatok és állati termékek előállításával, feldolgozásával és értékesítésével foglalkozó gazdasági szereplők részére nyújtott állami támogatásokra.

A fogalmak és meghatározások tisztázása érdekében lásd a TSE-tesztekre, elhullott állatokra és vágóhídi hulladékokra vonatkozó állami támogatásokról szóló közösségi iránymutatás II. fejezetét (2002/C 324/02).

1.   TSE-tesztek

1.1.

Része az intézkedés a megbetegedés megelőzésére, ellenőrzésére vagy felszámolására vonatkozó megfelelő közösségi, nemzeti vagy regionális szintű programnak?



igen

nem

Ha nem, kérjük a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás 11.4.2. pontjára utalni.

1.2.

Kérjük közölni, milyen közösségi vagy nemzeti rendelkezés van érvényben azzal a céllal, hogy az illetékes nemzeti hatóságok foglalkozzanak a megbetegedéssel akár az annak felszámolására tett intézkedéssel, különösen olyan kötelező intézkedésekkel, amelyek kártérítésre adnak lehetőséget, akár kezdetben – a szükség esetén a magánszemélyeknek a megelőzési intézkedésekben történő részvételének ösztönzésével is kombinált – korai figyelmeztető rendszer kialakításának támogatásával. Kérjük mellékeljék a vonatkozó nemzeti rendelkezések másolatát.

1.3.

Kérünk a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló iránymutatás 11.4.3. pontjára utalni és kifejteni, hogy az intézkedés

 megelőző

 kompenzációs jellegű, vagy

 a kettő kombinációja.

1.4.

Összeegyeztethető az intézkedés mindkét célkitűzéssel és a közösségi állategészségügyi jogszabályokban foglalt megfelelő rendelkezésekkel?



igen

nem

Ha nem, kérjük a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás 11.4. pontjára utalni.

1.5.

Kérjük megadni az elszámolható költségek teljes listáját (pl. a tesztkészlet, a mintavétel, a szállítás, a vizsgálat, a tárolás és a minta megsemmisítésének… költségeit).

1.6.

Kérjük meghatározni a maximális támogatási intenzitást az elszámolható költségek százalékában kifejezve. A mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás 11.4.5. pontja szerint a támogatási intenzitás mértéke a felmerült költségek legfeljebb 100 %-a lehet. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a TSE-tesztekre teljesített minden közösségi kifizetést számításba kell venni.

…%

1.7.

Vonatkozik az intézkedés az emberi fogyasztásra levágott szarvasmarhák kötelező BSE-tesztjére is?



igen

nem

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a tesztelési kötelezettség alapulhat közösségi vagy nemzeti jogszabályokon is.

1.8.

Ha igen, meghaladja-e az ilyen tesztek elvégzésére nyújtott közvetlen és közvetett támogatások összege a tesztenkénti 40 eurót (beleértve a közösségi kifizetést is)?



igen

nem

Ha igen, kérjük a TSE-iránymutatás 24. pontjára hivatkozni.

1.9.

A támogatást annak a gazdasági szereplőnek fizetik ki, amelynél a vizsgálathoz a mintát levették?



igen

nem

1.10.

Ha nem, a támogatást a laboratóriumok részére fizetik ki?



igen

nem

Ha nem, kérjük a TSE-iránymutatás 25. pontjára utalni.

1.11.

Ha igen, részletesen magyarázzák el, miként juttatják el az állami támogatás teljes összegét annak a gazdasági szereplőnek, amelynél a vizsgálathoz a mintát le kell venni.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a laboratóriumok kiválasztását rendes körülmények között a piaci alapon, megkülönböztetés-mentesen, adott esetben pályáztatás útján, a közösségi joggal és különösen az esetjoggal összhangban kell elvégezni, olyan mértékű reklámozással, amely mellett a szolgáltatási piac a verseny számára nyitott, és a beszerzési eljárás pártatlansága ellenőrizhető.

1.12.

A tesztkészlet szolgáltatójának kiválasztása piaci alapon, megkülönböztetés-mentesen, adott esetben pályáztatás útján, a közösségi joggal és különösen az esetjoggal összhangban történt-e, olyan mértékű reklámozással, amely mellett a szolgáltatási piac a verseny számára nyitott, és a beszerzési eljárás pártatlansága ellenőrizhető?



igen

nem

Ha nem, kérjük kifejteni, miként juttatják el az állami támogatás teljes összegét annak a gazdasági szereplőnek, amelynél a vizsgálathoz a mintát le kell venni, és hogyan lehet kizárni, hogy a tesztkészlet szolgáltatója javára támogatási elem lehetősége jelenjen meg.

2.   Elhullott állatok

2.1.

Kapcsolódik az intézkedés a tagállamban elhullott minden állat biztonságos ártalmatlanítását ellenőrző és biztosító egységes programhoz?



igen

nem

Ha nem, kérjük utalni a TSE-iránymutatás 32. pontjára.

2.2.

Kizárólag gazdálkodóknak nyújtják a támogatást?



igen

nem

2.3.

Ha nem, teljesítik a kifizetést olyan gazdasági szereplőknek, akik a gazdálkodó munkáját kiegészítve az elhullott állatok eltávolításával és megsemmisítésével kapcsolatos szolgáltatásokat nyújtanak?



igen

nem

Ha nem, kérjük utalni a TSE-iránymutatás 32. pontjára.

2.4.

Ha igen, kérjük megfelelően igazolni, hogy a kifizetett támogatás teljes összegét a gazdálkodóhoz továbbítják.

2.5.

A gazdálkodó szabadon választhatja meg a 2.3. pontban említett szolgáltatót?



igen

nem

2.6.

Ha nem, a szolgáltató kiválasztása és díjazási piaci alapon, megkülönböztetés-mentesen történik-e, olyan mértékű reklámozással, amely mellett a szolgáltatási piac a verseny számára nyitott, és a beszerzési eljárás pártatlansága ellenőrizhető?



igen

nem

2.7.

Ha nem, igazolja hitelt érdemlően, hogy az adott szolgáltatás jellege és jogi alapja következtében csak egy lehetséges szolgáltató létezik.

2.8.

Kérjük megadni a maximális támogatási intenzitást az elszámolható költségek százalékában kifejezve.

az eltávolítás (begyűjtés és elszállítás) költségeinek …%-a

a megsemmisítés (tárolás, átalakítás, megsemmisítés és végleges ártalmatlanítás) költségeinek …%-a

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy 2003. december 31-ig az elhullott állatok eltávolítása és megsemmisítése költségeire 100 %-ig nyújtható az állami támogatás. 2004. január 1-jétől kezdve a tagállamok az eltávolítandó elhullott állatok eltávolítása költségeire 100 %-ig, és az ilyen tetemek megsemmisítése költségeire 75 %-ig nyújthatnak állami támogatást. (A kivételeket lásd a 2.10. és 2.11. pontban).

2.9.

A TSE-iránymutatás 28. és 29. pontjai értelmében ugyanilyen összeg erejéig alternatív alapon a gazdálkodó által az elhullott állatok eltávolításának és megsemmisítésének költségeit fedező biztosításra kifizetett biztosítási díjra is nyújtani lehet támogatást. Rendelkezik a bejelentett intézkedés ilyen kifizetésről?



igen

nem

2.10.

A TSE-iránymutatás 30. pontja értelmében a tagállamok alternatív alapon 100 %-ig nyújthatnak támogatást az állattetemek eltávolításának és megsemmisítésének a költségeire, amennyiben a támogatást díjakból vagy az ilyen állattetemek megsemmisítésének finanszírozására szánt kötelező hozzájárulásokból finanszírozzák, feltéve, hogy az ilyen díjakat vagy hozzájárulásokat közvetlenül a húságazatra korlátozzák, illetve terhelik. Rendelkezik a bejelentett intézkedés az ilyen kifizetésről?



igen

nem

2.11.

A tagállamok 100 %-os állami támogatást nyújthatnak az eltávolítás és megsemmisítés költségeire, ha kötelező elvégezni a TSE-teszteket az érintett elhullott állatokon. Létezik ilyen kötelezettség?



igen

nem

2.12.

Közvetlen összefüggésben áll az intézkedés a fajtamegőrzési intézkedésekkel, például amikor a veszélyeztetett vagy védett dögevő madarak etetése elhullott állatokkal a közösségi szabályokkal összhangban megengedett?



igen

nem

2.13.

Ha igen, rendelkezett a tagállam annak biztosításáról, hogy a fajtamegőrzési célt továbbra is teljesítse?



igen

nem

Ha nem, kérjük a TSE-iránymutatás 35. pontjára hivatkozni.

3.   Vágóhídi hulladék

A TSE-iránymutatás 38. pontja értelmében a Bizottság nem engedélyezi az állami támogatást az ezen iránymutatás hatálybalépése (2003. január 1.) után keletkezett vágóhídi hulladék ártalmatlanítási költségeire.

3.1.

Kivételesen és annak érdekében, hogy a húságazat fokozatosan beépíthesse a TSE-vel kapcsolatos jogszabályok bevezetéséből adódó magasabb költségeket, a Bizottság 50 %-ig fog állami támogatást engedélyezni a 2003. évben keletkezett, meghatározott kockázatos anyagok, valamint a további kereskedelmi felhasználásra alkalmatlan hús- és csontliszt biztonságos ártalmatlanítása következtében felmerült költségekre. Ha a bejelentett intézkedés rendelkezik ilyen kifizetésekről, kérjük megadni

 Milyen intézkedéseket hoztak annak biztosítása érdekében, hogy az intézkedés kizárólag a fent leírt hús- és csontlisztet érintse?

 

 Melyek az elszámolható költségek?

 

 Mekkora a maximális támogatási intenzitás az elszámolható költségek százalékában kifejezve?

 

3.2.

A TSE-iránymutatás 40. pontja értelmében a Bizottság 100 %-os állami támogatást engedélyez az iránymutatás alkalmazásának időpontja előtt keletkezett, meghatározott kockázatos anyagok, valamint a további kereskedelmi felhasználásra alkalmatlan hús- és csontliszt ártalmatlanítására. Ha a bejelentett intézkedés rendelkezik ilyen kifizetésekről, kérjük jelezni.

 Milyen intézkedéseket hoztak annak biztosítása érdekében, hogy az intézkedés kizárólag a fent leírt hús- és csontlisztet érintse?

 

 Melyek az elszámolható költségek?

 

 Mekkora a maximális támogatási intenzitás az elszámolható költségek százalékában kifejezve?

 …%

3.3.

A TSE-iránymutatás 41. pontja értelmében a Bizottság 2004 végéig 100 %-ig fogja az állami támogatást engedélyezni a biztonságos ártalmatlanításra váró, meghatározott kockázatú anyagok, valamint hús- és csontliszt biztonságos és megfelelő tárolásának költségeire. Ha a bejelentett intézkedés rendelkezik ilyen kifizetésekről, kérjük megadni

 Milyen intézkedéseket hoztak annak biztosítása érdekében, hogy az intézkedés kizárólag a fent leírt hús- és csontlisztet érintse?

 

 Melyek az elszámolható költségek?

 

 Mekkora a maximális támogatási intenzitás az elszámolható költségek százalékában kifejezve?

 …%

III.13.A RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A NEHÉZ HELYZETBEN LEVŐ VÁLLALKOZÁSOK SZERKEZETÁTALAKÍTÁSÁRA NYÚJTOTT TÁMOGATÁSRÓL A LÉGIKÖZLEKEDÉSI ÁGAZATBAN

Ezt a mellékletet kell használni a nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentésére és szerkezetátalakítására nyújtott állami támogatásról szóló közösségi iránymutatás ( 65 ) és a légiközlekedési ágazat állami támogatásairól szóló közösségi iránymutatás ( 66 ) hatálya alá tartozó, légitársaságok részére nyújtandó egyedi szerkezetátalakítási támogatás bejelentésére.

1.   Támogathatóság

1.1.

A cég olyan korlátozott felelősséggel rendelkező társaság, melynek jegyzett tőkéjének több mint a fele elveszett, és ennek a tőkének több mint egynegyede ez elmúlt 12 hónap során veszett el?



igen

nem

1.2.

A cég olyan korlátlan felelősséggel rendelkező társaság, amelynek könyv szerinti tőkéjének több mint a fele elveszett, és ennek a tőkének több mint egynegyede az előző hónapokban veszett el?



igen

nem

1.3.

Teljesíti a cég a hazai jog szerinti kollektív fizetésképtelenségi eljárás hatálya alá tartozás feltételeit?



igen

nem

Amennyiben a fenti kérdések valamelyikére a válasz igenlő, kérjük mellékelni a megfelelő dokumentumokat (a legutolsó eredménykimutatást mérleggel együtt, vagy a nemzeti társasági jog alapján a céggel szembeni vizsgálat megnyitásáról szóló bírósági határozatot).

Amennyiben Önök a fenti minden kérdésre nemleges választ adtak, kérjük csatolni a bizonyítékokat annak alátámasztására, hogy a cég nehéz helyzetben van, ezért jogosult a megmentési támogatásra.

1.4.

Mikor alapították a céget? …

1.5.

Mióta működik a cég? …

1.6.

A társaság egy nagyobb üzleti csoporthoz tartozik-e?



igen

nem

Amennyiben a fenti kérdésre a válasz igenlő, kérünk teljes körű információt adni a csoportról (szervezeti felépítés, amely bemutatja a csoport tagjai közötti kapcsolatokat, részletes adatokkal a tőkéről és a szavazati jogokról), és mellékelni ehhez annak bizonyítékát, hogy a társaság nehézségei saját tevékenysége eredményeként keletkeztek és nem a költségek csoporton belüli önkényes felosztásának következményei, és hogy a nehézségek túlságosan súlyosak ahhoz, hogy azokat maga a csoport kezelhesse.

1.7.

Kapott a cég (vagy a csoport, amelyhez az tartozik) a múltban bármilyen szerkezetátalakítási támogatást?



igen

nem

Ha igen, kérünk teljes körű információt adni (dátum, összeg, adott esetben hivatkozás korábbi bizottsági határozatra stb.).

2.   Szerkezetátalakítási terv

2.1.

Kérjük biztosítani a nehéz helyzetben levő vállalkozás tevékenysége által érintett tartozó piac(ok)ról készült felmérés másolatát, az azt elvégző szervezet nevével együtt. A piaci felmérésnek különösen az alábbiakat kell tartalmaznia:

2.1.1.

A termék és a földrajzi piac(ok) pontos meghatározása.

2.1.2.

A cég legfontosabb versenytársainak neve, adott esetben azok világpiaci, közösségi és belföldi piaci részesedésével.

2.1.3.

A cég piaci részesedésének alakulása az utóbbi években.

2.1.4.

A közösségi szintű teljes termelési kapacitás és kereslet felmérése, annak értékelésével, hogy van-e felesleges kapacitás a piacon.

2.1.5.

Az egész Közösségre vonatkozó keresleti trendek, teljes kapacitás és árak előrejelzése a következő öt évre.

2.2.

Kérjük mellékelni a szerkezetátalakítási tervet. Mivel a támogatásnak egy átfogó szerkezetátalakítási program részét kell képezni, és legalább a következő információkat kell tartalmaznia:

2.2.1.

A piaci felmérésből származó különféle piaci feltételezések bemutatása.

2.2.2.

Azon ok(ok) elemzése, hogy a cég miért került nehéz helyzetbe.

2.2.3.

A cég számára javasolt jövőbeni stratégia és annak bemutatása, hogy miként eredményezi ez a cég életképességét.

2.2.4.

A különböző tervezett szerkezetátalakítási intézkedések és költségeik teljes körű leírása és áttekintése.

2.2.5.

A különféle intézkedések végrehajtásának menetrendje és a szerkezetátalakítási terv egészében történő végrehajtásának végső határideje.

2.2.6.

Információk a cég termelési kapacitásáról és különösen e kapacitás kihasználásáról, valamint a kapacitás csökkentéséről, különösen, ha azt a cég pénzügyi életképességének helyreállítása és/vagy a piaci helyzet szükségessé teszi.

2.2.7.

A szerkezetátalakításra vonatkozó pénzügyi intézkedések teljes körű leírása, az alábbi tartalommal:

 A még rendelkezésre álló tőke felhasználása,

 Eszközök és leányvállalatok eladása a szerkezetátalakítás finanszírozásának elősegítése érdekében,

 A különféle részvényesek és harmadik felek (például hitelezők, bankok) pénzügyi kötelezettségvállalásai,

 Az állami segítségnyújtás összege és az ezen összeg iránti szükséglet igazolása.

2.2.8.

A következő öt évre tervezett eredményszámlák a becsült tőkemegtérüléssel, és különböző forgatókönyveken alapuló hatástanulmányok.

2.2.9.

A tagállam hatóságainak kötelezettségvállalása arra, hogy nem nyújt további támogatást a cégnek.

2.2.10.

A tagállam hatóságainak kötelezettségvállalása arra, hogy kizárólag tulajdonosi alapon avatkozik be a cég irányításába, ezzel lehetővé téve, hogy az kereskedelmi alapon működjék.

2.2.11.

A tagállam hatóságai által vállalt kötelezettség arra, hogy a támogatást a szerkezetátalakítási program céljaira korlátozza és megakadályozza, hogy a szerkezetátalakítási időszakban a cég részvényeket szerezzen más légitársaságokban.

2.2.12.

A szerkezetátalakítási terv szerzőjének (szerzőinek) neve(i) és készítésének dátuma.

2.3.

Írja le azon javasolt kompenzációs intézkedéseket, amelyekkel csökkenteni kívánják a közösségi szintű versenytorzító hatásokat és különösen a cég szerkezetátalakítási tervében szereplő kapacitás- és kínálatcsökkentés versenytársakra gyakorolt hatásait.

2.4.

Közöljenek minden fontos információt a szerkezetátalakítási támogatásban részesülő cég részére a szerkezetátalakítási időszak végéig – akár támogatási program alapján is – nyújtott különböző támogatásfajtákra vonatkozóan.

2.5.

Adjanak meg minden fontos információt az átláthatóság módozataival és a bejelentett intézkedésre beütemezett ellenőrzésekkel kapcsolatban.

III.13.B. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A SZÁLLÍTÁSI INFRASTRUKTÚRA TÁMOGATÁSÁRÓL

Ezt a kiegészítő adatlapot kell használni a szállítási infrastruktúra érdekében nyújtandó minden egyedi támogatás vagy támogatási program bejelentésére. Ezt kell használni minden olyan egyedi támogatás vagy program esetén is, amelyet a jogbiztonság érdekében jelentenek be a Bizottságnak.

1.   Az infrastruktúra fajtája

1.1.

Kérjük részletezni az intézkedés alapján támogatható infrastruktúra fajtáját.

1.2.

Az infrastruktúra megkülönböztetésmentesen nyitott és hozzáférhető-e minden potenciális felhasználó számára, vagy azt egy vagy több meghatározott vállalkozás számára tartják fenn?

1.3.

Az infrastruktúra köztulajdon részét képezi-e és ilyen formában is működik, vagy azt a közigazgatástól független jogalany működteti (kezeli)?

1.4.

Kérjük részletezni azon feltételeket, amelyek alapján az infrastruktúra működni fog.

1.5.

A program vagy az egyedi intézkedés új infrastruktúrára vagy meglévő infrastruktúra bővítésére/korszerűsítésére vonatkozik?

2.   Elszámolható költségek és támogatási intenzitás

2.1.

Vonatkozik-e a program vagy az egyedi intézkedés az alábbiakra:

 beruházási költségek

 működési költségek

 egyéb (kérjük részletezni).

2.2.

Mekkora a szóban forgó projekt teljes költsége, és mennyivel fog a kedvezményezett hozzájárulni e költségekhez.

2.3.

Milyen eszközökkel teremtették elő a támogatás összegét, pl. pályáztatási eljárás, piaci tanulmányok, stb.?

2.4.

Kérjük megindokolni az állami hozzájárulás szükségességét, és fejtsék ki, hogyan biztosították, hogy az állami részvétel a szükséges minimumra korlátozódik?

3.   Kedvezményezett

3.1.

Milyen eszközökkel választották ki a kedvezményezettet?

3.2.

A kedvezményezett fogja üzemeltetni az infrastruktúrát is?



igen

nem

Ha nem, kérjük kifejteni, miként választották ki az üzemeltetőt.

III.13.C.

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A TENGERHAJÓZÁSRÓL

Ezt az adatlapot kell használni a tengerhajózás állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás ( 67 ) hatálya alá tartozó támogatási programok bejelentésére.

1.   A támogatási program fajtája

A programot az alábbiak alkotják vagy az tartalmazza-e az alábbiakat:

a)  súlyadó

b)  társadalombiztosítási járulék csökkentés

c)  tengerészekre vonatkozó jövedelemadó-csökkentés

d)  helyi adó csökkentés

e)  regisztrációs díj csökkentés

f)  képzési támogatások

g)  támogatás teherautók közútról tengerhez történő eljuttatásához

h)  közszolgáltatási szerződés vagy annak odaítélési eljárása

i)  szociális jellegű támogatások

j)  egyéb, kérjük leírni

2.   Támogathatóság

Az a), b), c), d), e), f) és g) pontokban szereplő elemekre

2.1.

Melyek a vállalatok támogathatósági feltételei?

2.2.

Melyek a hajók támogathatósági feltételei, különösen vannak a zászlóra vonatkozó kötelezettségek?

2.3.

Ha indokolt, melyek a támogathatósági feltételek a tengerészek esetén?

2.4.

Írja le a támogatható tevékenységek listáját. Különösen: vonatkozik a támogatás



vontatási tevékenységekre?

kotrási tevékenységekre?

2.5.

Melyek azok az intézkedések, amelyek megakadályozzák a továbbgyűrűző hatásokat az ugyanazon cég tevékenységei után?

2.6.

A h) pont esetén: Melyek a közszolgálati kötelezettségek, a kompenzáció számítási módszerei, a pályázaton benyújtott különféle ajánlatok, és a kijelölt cég kiválasztásának okai?

2.7.

Az i) pont esetén: Melyek az érintett útvonalak, az érintett felhasználók száma és az egyéni juttatások odaítélésének feltételei?

3.   Támogatási intenzitás

Az a) pont esetén:

3.1.

Mekkora a 100 NT-re eső adózás előtti jövedelem számításához alkalmazott arány?

1 000 NT-ig

1 001 10 000 NT

10 001 20 000 NT

Több mint 20 001 NT

3.2.

Kötelesek a vállalkozások külön könyvelést vezetni, ha támogatható és nem támogatható tevékenységeket is folytatnak?

3.3.

Hogyan kell kezelni a cégcsoportokat és a csoporton belüli tranzakciókat?

A b), c), d) és e) pont esetén:

3.4.

Mekkora a támogatási intenzitás olyan szociális/fiskális, vagy adók, illetve illetékek tekintetében, amelyek hatálya alá a tengerésznek vagy a hajó tulajdonosának rendes körülmények között tartoznia kellett volna? … %

3.5.

Vagy abszolút értékben milyen szintre korlátozták ezeket a hozzájárulásokat, díjakat vagy adókat?

3.6.

Az f) pont esetén: Mekkora a támogatási intenzitás a képzés költsége vagy a képzésben résztvevők fizetése tekintetében?

3.7.

A g) pont esetén: Mekkora az átutalt támogatás összege tonna-kilométerenként?

3.8.

Az i) pont esetén: Mekkora az egyedi juttatások összege?

III.13.D. RÉSZ

KIEGÉSZÍTŐ ADATLAP A KOMBINÁLT SZÁLLÍTÁS TÁMOGATÁSÁRÓL

Ezt az adatlapot kell használnia kombinált szállítás céljára nyújtott minden egyedi támogatás vagy támogatási program bejelentésére. Ezt kell használni olyan egyedi támogatás vagy támogatási program esetén is amelyet a jogbiztonság érdekében jelentenek be a Bizottságnak.

1.   A program vagy intézkedés fajtája

A program vagy az egyedi intézkedés az alábbiakra vonatkozik-e: Kombinált szállítóberendezés beszerzése



igen

nem

Ha igen, kérjük leírni a támogatható eszközöket:

A kombinált szállításhoz kapcsolódó infrastruktúra építése



igen

nem

Ha igen, kérjük leírni az intézkedést:

Vissza nem térítendő támogatások nyújtása a kombinált szállítási szolgáltatások hozzáférési költségeinek csökkentésére



igen

nem

Ha igen, kérünk egy tanulmányt szolgáltatni ezen intézkedés indokolására …

Egyéb

2.   Elszámolható költségek

Nyújtható program szerinti támogatás tengeri konténerekre (ISO 1)?



igen

nem

Nyújtható program szerinti támogatás vasúti vagonokra vagy mozdonyokra?



igen

nem

Ha igen, kérjük meghatározni a kedvezményezetteket:

Az elszámolható tételeket kizárólag kombinált szállítási tevékenységekhez fogják használni



igen

nem

Az egyedi támogatás vagy a program alapján egyéb elszámolható költségek:

3.   Támogatási intenzitás

A kombinált szállítóberendezésekre vonatkozó támogatási intenzitás nagyobb-e, mint az elszámolható költségek 30 %-a?



igen

nem

A kombinált szállítási infrastruktúrára vonatkozó támogatási intenzitás nagyobb-e, mint az elszámolható költségek 50 %-a?



igen

nem

Ha igen, kérünk bemutatni okirati bizonyítékokat a közöltek alátámasztására:

A kombinált szállítási szolgáltatásokhoz való hozzáférés költségeinek csökkentésére nyújtott támogatás esetén kérünk a tervezett támogatási intenzitás alátámasztására egy tanulmányt szolgáltatni.




II. MELLÉKLET

EGYSZERŰSÍTETT BEJELENTÉSI FORMANYOMTATVÁNY

Ezt a formanyomtatványt lehet használni egyszerűsített bejelentésre a 659/1999/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról szóló …/…/EK (.…) bizottsági rendelet ( 68 ) 4. cikkének (2) bekezdése szerint.

1.   Előre jóváhagyott támogatási program ( 69 )

1.1.

A Bizottság által kiadott támogatási sorszám:

1.2.

Elnevezés:

1.3.

A jóváhagyás kelte (hivatkozással a Bizottság levelére SG(..)D/…):

1.4.

Az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő közzététel:

1.5.

Elsődleges célkitűzés (kérünk egyet meghatározni):

1.6.

Jogi alap:

1.7.

Teljes költségvetés:

1.8.

Futamidő:

2.   Bejelentési kötelezettség alá tartozó instrumentumok

 új költségvetés (kérünk megadni a teljes, valamint az éves költségvetést a megfelelő nemzeti fizetőeszközben):

 új futamidő (kérjük megadni azt a kezdő időpontot, amelytől kezdve a támogatás nyújtható, és az utolsó időpontot, ameddig a támogatás nyújtható):

 a feltételek szigorítása (kérjük jelezni, ha a módosítás a támogatási intenzitás vagy az elszámolható költségek csökkentését érinti):

Kérjük mellékelni a jogi alap végleges szövege (szövegei) megfelelő kivonatainak másolatát (vagy egy weblinket).




III A. MELLÉKLET

SZABVÁNYOS BEJELENTÉSI ŰRLAP LÉTEZŐ ÁLLAMI TÁMOGATÁSHOZ

(Ez az űrlap vonatkozik a mezőgazdaság kivételével az összes ágazatra)

Az állami támogatás teljes körű jelentési rendszerének egyszerűsítése, korszerűsítése és javítása érdekében az érvényben lévő szabványos jelentési eljárás helyébe egy évenkénti frissítési gyakorlat lép. A Bizottság minden év március 1-jéig megküldi a tagállamoknak az előre elkészített jelentési táblázatot, amely részletes információkat tartalmaz valamennyi létező támogatási programról és egyedi támogatásról. A tagállamok a szóban forgó év június 30-ig elektronikus formában visszaküldik a táblázatot a Bizottságnak. Ez lehetővé teszi, hogy a Bizottság közzétegye a „t” évi állami támogatást a „t-1” bejelentési időszakra vonatkozóan ( 70 ).

Az információk zömét a Bizottság a támogatás jóváhagyásának időpontjában szolgáltatott adatok alapján az előre elkészített jelentési táblázatban kitölti. A tagállamokat felkérjük arra, hogy az adatokat minden támogatási programra, illetve egyedi támogatásra vonatkozóan ellenőrizzék, és szükség szerint módosítsák és egészítsék ki az utolsó évre („t-1”) vonatkozó éves költségvetési adatokkal. Ezen túlmenően a tagállamoknak meg kell jelölniük, mely programok jártak le, vagy melyeknél szűnt meg minden kifizetés, és hogy a programot közösségi alapokból társfinanszírozzák-e vagy sem.

Az információk, mint például a támogatás célja, az ágazat, amelyre a támogatás irányul stb. arra az időpontra utalnak, amikor a támogatást jóváhagyták, és nem a támogatás végső kedvezményezettjére. Annak a programnak a célja például, amelyet a jóváhagyás időpontjában kizárólag kis- és középvállalkozásokra jelöltek ki, támogatás nyújtása kis és középvállalkozások részére. Egy másik program viszont, amelyből végül minden támogatást a kis- és középvállalkozásoknak ítélnek oda, nem tekinthető ilyennek, ha a program a támogatás jóváhagyásának időpontjában minden vállalkozás számára nyitott.

A táblázat a következő paramétereket tartalmazza. Az 1–3. és a 6–12.paramétert a Bizottság előre kitölti, és a tagállamok ellenőrzik, a 4., 5., és 13. paramétert a tagállamok töltik ki.

1. Elnevezés

2. Támogatás sorszáma

3. Az összes korábbi támogatási sorszám (pl. egy program megújítása után)

4. Lejárat

A tagállamoknak meg kell jelölniük azon programokat, amelyek lejártak, vagy amelyekre a fizetés megszűnt.

5. Társfinanszírozás

Bár maga a Bizottság részéről a finanszírozás kizárt, az egyes tagállamokra vonatkozó állami támogatás teljes összege azokat a támogatási intézkedéseket is magában foglalja, amelyet közösségi alapokból társfinanszíroznak. Annak megállapítása érdekében, hogy mely programok társfinanszírozottak, és annak felmérésére, hogy milyen számban vannak az összes állami támogatás viszonylatában, kérjük a tagállamokat, jelezzék, hogy a program társfinanszírozott-e vagy sem. Amennyiben ez nem lehetséges, a társfinanszírozott támogatás teljes összegét becsléssel kell megállapítani.

6. Ágazat

Az ágazati besorolás főképp a NACE ( 71 ) alapján három számjegyre történik.

7. Elsődleges célkitűzés

8. Másodlagos célkitűzés

A másodlagos célkitűzés az a célkitűzés, amelyre – az elsődleges célkitűzés kiegészítéseként – a támogatást (vagy annak elkülöníthető részét) a támogatás jóváhagyásának időpontjában kizárólagosan kijelölték. Azon támogatásnak például, amelynek elsődleges célkitűzése a kutatás-fejlesztés, másodlagos célkitűzését képezhetik a kis- és középvállalkozások (KKV-k), amennyiben a támogatást kizárólag kis- és középvállalkozásokra irányozták elő. Egy másik programnak, amelynek elsődleges célkitűzését a KKV-k jelentik, másodlagos célkitűzése lehet a képzés és foglalkoztatás, amennyiben a támogatást kizárólag x %-ban képzésre és y %-ban foglalkoztatásra irányozták elő.

9. Régiók

A támogatás – jóváhagyásának időpontjában – kizárólagosan előirányozható egy meghatározott régióra vagy régiócsoportra. Indokolt esetben különbséget kell tenni a 87. cikk (3) bekezdésének a) pontja szerinti régió és a 87. cikk (3) bekezdésének c) pontja szerinti régió között. Amennyiben egy támogatást egy meghatározott régióra irányoznak elő, ezt a NUTS ( 72 ) II. szintjén kell meghatározni.

10. A támogatási eszköz(ök) kategóriája

Hat kategóriát kell megkülönböztetni (vissza nem térítendő támogatás, adókedvezmény, adómentesség, tőkerészesedés, kedvezményes kamatozású kölcsön, adóhalasztás, kezességvállalás).

11. A támogatási eszköz leírása a nemzeti nyelven

12. Támogatási fajta

Három kategóriát kell megkülönböztetni: program, program egyedi alkalmazása, programon kívül odaítélt egyedi támogatás (eseti támogatás).

13. Kiadások

Főszabályként a számadatokat a tényleges ráfordítás (vagy adókiadások esetében tényleges elmaradt jövedelem) alapján kell kifejezni. Ha a kifizetésről nem áll rendelkezésre adat, a, kötelezettségvállalást vagy költségvetési előirányzatot kell rendelkezésre bocsátani és megfelelően megjelölni. Külön számadatot kell meghatározni egy programon vagy egyedi támogatáson belül minden támogatási eszközre (pl. vissza nem térítendő támogatás, kedvezményes kamatozású kölcsön stb.). A számadatokat nemzeti fizetőeszközben kell kifejezni a beszámolási időszak idején. A költségvetési adatokat a t-1, t-2, t-3, t-4, t-5 időszakra kell megadni.




III.B. MELLÉKLET

SZABVÁNYOS BEJELENTÉSI ŰRLAP LÉTEZŐ ÁLLAMI TÁMOGATÁSHOZ

(Ez az űrlap vonatkozik a mezőgazdaságra)

Az állami támogatás teljes körű bejelentési rendszerének egyszerűsítése, korszerűsítése és javítása érdekében az érvényben lévő szabványos bejelentési eljárás helyébe egy évenkénti frissítési gyakorlat lép. A Bizottság minden év március 1-jéig megküldi a tagállamoknak az előre elkészített jelentési táblázatot, amely részletes információt tartalmaz valamennyi létező támogatási programról és egyedi támogatásról. A tagállamok a szóban forgó év június 30-ig elektronikus formában visszaküldik a táblázatot a Bizottságnak. Ez lehetővé teszi, hogy a Bizottság közzétegye a „t” évi állami támogatás a „t-1” bejelentési időszakra vonatkozóan ( 73 ).

Az információk zömét a Bizottság a támogatás jóváhagyásának időpontjában szolgáltatott adatok alapján az előre elkészített jelentési táblázatban kitölti. A tagállamokat felkérjük arra, hogy az adatokat minden támogatási programra, illetve egyedi támogatásra vonatkozóan ellenőrizzék, és szükség szerint módosítsák és egészítsék ki az utolsó évre („t-1”) vonatkozó éves költségvetési adatokkal. Ezen túlmenően a tagállamoknak meg kell jelölniük, mely programok jártak le, vagy melyeknél szűnt meg minden kifizetés, és hogy a programot közösségi alapokból társfinanszírozzák-e vagy sem.

Az információk, mint például a támogatás célja, az ágazat, amelyre a támogatás irányul stb. arra az időpontra utalnak, amikor a támogatást jóváhagyták, és nem a támogatás végső kedvezményezettjére. Annak a programnak a célja például, amelyet a jóváhagyás időpontjában kizárólag kis- és középvállalkozásokra jelöltek ki, támogatás nyújtása kis és középvállalkozások részére. Egy másik program viszont, amelyből végül minden támogatást kis- és középvállalkozásoknak ítélnek oda, nem tekinthető ilyennek, ha a program a támogatás jóváhagyásának időpontjában minden vállalkozás számára nyitott.

A táblázat a következő paramétereket tartalmazza. Az 1–3. és a 6–12. paramétert a Bizottság előre kitölti és a tagállamok ellenőrzik, a 4., 5., 13. és 14. paramétert a tagállamok töltik ki.

1. Elnevezés

2. Támogatás sorszáma

3. Az összes korábbi támogatási sorszám (pl. egy program megújítása után)

4. Lejárat

A tagállamoknak meg kell jelölniük azon programokat, amelyek lejártak, vagy amelyekre a fizetés megszűnt.

5. Társfinanszírozás

Bár maga a Bizottság részéről történő finanszírozás kizárt, az egyes tagállamokra vonatkozó állami támogatás teljes összege azokat a támogatási intézkedéseket is magában foglalja, amelyet közösségi alapból társfinanszíroznak. Annak megállapítása érdekében, hogy mely programok társfinanszírozottak, és annak felmérésére, hogy milyen számban vannak az összes állami támogatás viszonylatában, kérjük a tagállamokat, jelezzék, hogy a program társfinanszírozott-e vagy sem. Amennyiben ez nem lehetséges, a társfinanszírozott támogatás teljes összegét becsléssel kell megállapítani.

6. Ágazat

Az ágazati besorolás főképp a NACE ( 74 ) alapján három számjegyre történik.

7. Elsődleges célkitűzés

8. Másodlagos célkitűzés

A másodlagos célkitűzés az a célkitűzés, amelyre – az elsődleges célkitűzés kiegészítéseként – a támogatást (vagy annak külön részét) a támogatás jóváhagyásának időpontjában kizárólagosan kijelölték. Azon támogatásnak például, amelynek elsődleges célkitűzése a kutatás és fejlesztés, a másodlagos célkitűzését képezhetik a kis- és középvállalkozások (KKV-k), amennyiben a támogatást kizárólag kis- és középvállalkozásokra irányozták elő. Egy másik programnak, amelynek elsődleges célkitűzését a KKV-k jelentik, másodlagos célkitűzése lehet a képzés és foglalkoztatás, amennyiben a támogatást kizárólag x%-ban képzésre és y%-ban foglalkoztatásra irányozták elő.

9. Régiók

A támogatás – jóváhagyásának időpontjában – kizárólagosan egy meghatározott régióra vagy régiócsoportra irányozható elő. Indokolt esetben különbséget kell tenni a 87. cikk (3) bekezdésének a) pontja szerinti régió és a 87. cikk (3) bekezdésének c) pontja szerinti régió között. Amennyiben a támogatást egy meghatározott régióra irányozzák elő, ezt a NUTS ( 75 ) II. szintjén kell meghatározni.

10. A támogatási eszköz(ök) kategóriája

Hat kategóriát kell megkülönböztetni (vissza nem térítendő támogatás, adókedvezmény, adómentesség, tőkerészesedés, kedvezményes kamatozású kölcsön, adóhalasztás, kezességvállalás).

11. A támogatási eszköz leírása a nemzeti nyelven

12. Támogatási fajta

Három kategóriát kell megkülönböztetni: program, program egyedi alkalmazása, programon kívül odaítélt egyedi támogatás (eseti támogatás).

13. Kiadások

A számadatokat általában a tényleges ráfordítás (vagy adóköltség esetében tényleges elmaradt jövedelem) alapján kell kifejezni. Ha a kifizetésről nem áll rendelkezésre adat, a, kötelezettségvállalást vagy költségvetési előirányzatot kell rendelkezésre bocsátani és megfelelően megjelölni. Külön számadatot kell meghatározni egy programon vagy egyedi támogatáson belül minden támogatási eszközre (pl. vissza nem térítendő támogatás, kedvezményes kamatozású kölcsön stb.). A számadatokat nemzeti fizetőeszközben kell kifejezni a beszámolási időszak idején. A költségvetési adatokat a t-1, t-2, t-3, t-4, t-5 időszakra kell megadni.

14. Támogatási intenzitás és kedvezményezettek

A tagállamoknak jelezniük kell:

 a tényleges támogatási intenzitást támogatásfajtánként és régiónként

 a kedvezményezettek számát

 az egy kedvezményezettre eső támogatás átlagos összegét.




III. C. MELLÉKLET

A BIZOTTSÁG RÉSZÉRE MEGKÜLDENDŐ ÉVES JELENTÉSBEN ADANDÓ INFORMÁCIÓK

A jelentést számítógépes formában kell eljuttatni. A következő információkat kell tartalmaznia:

1.

A program címe, bizottsági támogatás sorszám és a bizottsági határozat hivatkozási száma

2.

Ráfordítások: A számadatokat euróban, vagy indokolt esetben nemzeti fizetőeszközben kell kifejezni. Adóráfordítás esetén az éves adóveszteségeket be kell jelenteni. Amennyiben pontos adatok nem állnak rendelkezése, az ilyen veszteségek becsléssel is megállapíthatók. Ezt a vizsgált évre vonatkozóan a programon belüli minden támogatási eszközre külön kell megadni (pl. vissza nem térítendő támogatás, kedvezményes kamatozású kölcsön stb.):

2.1.

Vállalt összegek, (becsült) adóveszteségek vagy más elveszett jövedelmek, kezességvállalási adatok stb. új támogatott projektekhez. Kezességvállalási program esetén a kiadott új kezességvállalások teljes összegét kell megadni;

2.2.

tényleges kifizetések, (becsült) adóveszteségek vagy más elveszett jövedelmek, kezességvállalási adatok stb. új támogatott projektekhez. Kezességvállalási program esetén a következőket kell megadni: teljes hátralékos kezességvállalási díj, pótlékbevétel, visszafizetések, kifizetett kárpótlások, a program működési eredménye a vizsgálat évében;

2.3.

a támogatott projekt és/vagy vállalat száma;

2.4.

A következők becsült teljes összege:

 halászhajók folyamatos kivonására nyújtott támogatás azok harmadik országokba történő átvitele következtében,

 a halászati tevékenység ideiglenes beszüntetésére nyújtott támogatás,

 a halászhajók felújítására nyújtott támogatás,

 halászhajók korszerűsítésére nyújtott támogatás,

 használt halászhajók megvásárlásához nyújtott támogatás,

 társadalmi-gazdasági intézkedésekhez nyújtott támogatás,

 természeti katasztrófák vagy rendkívüli esemény által okozott károkra nyújtott támogatás,

 legkülső régiók részére nyújtott támogatás,

 parafiskális terhek révén nyújtott támogatás;

2.5.

a 2.1. pont alatt összegek regionális bontása az 1. célkitűzésként meghatározott régiónként és más területek szerint;

3.

Egyéb információk és megjegyzések.



( 1 ) HL L 83., 1999.3.27., 1. o. A legutóbb a 2003. évi csatlakozási okmánnyal módosított rendelet.

( 2 ) HL L 124., 1971.6.8., 1. o.

( 3 ) HL L 300., 2002.11.5., 42. o.

( 4 ) Az EK-Szerződés 93. cikkének alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 1999. március 22-i 659/1999/EK tanácsi rendelet (HL L 83., 1999.3.27., 1. o.) (a továbbiakban „eljárási rendelet”) szerint a jogellenes támogatás alatt olyan új támogatást kell érteni, amelyet az EK-Szerződés 88. cikkének (3) bekezdésének megsértésével vezettek be.

( 5 ) Az EK-Szerződés 93. cikkének alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 1999. március 22-i 659/1999/EK tanácsi rendelet (HL L 83., 1999.3.27., 1. o.) az egyedi támogatás olyan támogatást jelent, amely támogatási program keretében nem áll rendelkezésre, és a program alapján bejelentendő támogatás.

( 6 ) Az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2001. január 12-i 70/2001/EK bizottsági rendelet (HL L 10., 2001.1.13., 33. o).

( 7 ) Az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a képzési támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2001. január 12-i 68/2001/EK bizottsági rendelet (HL L 10., 2001.1.13., 20. o.).

( 8 ) Az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének foglalkoztatásra nyújtott állami támogatásra történő alkalmazásáról szóló, 2002. december 5-i 2204/2002/EK bizottsági rendelet (HL L 337., 2002.12.13., 3. o. és HL L 349., 2002.12.24., 126. o.)

( 9 ) A mikro-, kis és középvállalkozásokról szóló, 2003. május 6-i bizottsági ajánlás, (HL L 124., 2003.5.20., 36. o.), valamint a 70/2001/EK rendeletet hatályának a kutatási és fejlesztési támogatással történő kiterjesztése tekintetében módosító…/…/EK bizottsági. rendelet tervezete.

( 10 ) A nehéz helyzetben lévő vállalkozások megmentésére és szerkezetátalakítására vonatkozó bizottsági iránymutatás meghatározása szerint.

( 11 ) HL L 63., 2004.2.28., 22. o.

( 12 ) Az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2001. január 12-i 70/2001/EK bizottsági rendelet (HL L 10., 2001.1.13., 33. o.).

( 13 ) A leírásnak tükröznie kell azt, hogy a hatóságok miként szándékoznak biztosítani a nehéz helyzetben levő cégek megmentésére és szerkezetátalakítására nyújtott állami támogatásokról szóló közösségi iránymutatással (HL C 288., 1999.10.9., 2. o.) módosított nemzeti regionális támogatási iránymutatás (HL 74., 1998.3.10., 9. o.) 4.6. pontjának és a nemzeti regionális támogatási iránymutatás későbbi módosításainak (HL C 258., 2000.9.9., 5. o.) megfelelően.

( 14 ) Az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a képzési támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2001. január 12-i 68/2001/EK bizottsági rendelet (HL L 10., 2001.1.13., 20. o.).

( 15 ) HL L 63., 2004.2.28., 20. o.

( 16 ) Az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a foglalkoztatásra nyújtott állami támogatásokra történő alkalmazásáról szóló, 2002. december 12-i 2204/2002/EK bizottsági rendelet (HL L 10., 2001.1.13., 33. o.)

( 17 ) Az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapból (EMOGA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról, valamint egyes rendeletek módosításáról illetve hatályon kívül helyezéséről szóló 1257/1999/EK rendelete (HL L 160., 1999.6.26., 80. o.).

( 18 ) Közösségi keretszabály a kutatásra és fejlesztésre vonatkozó állami támogatásról (HL C 45., 1996.2.17., 5. o.) és annak későbbi módosításai (HL C 48., 1998.2.13., 2. o.), valamint a keretszabály meghosszabbításáról szóló bizottsági közlemény (HL C 111., 2002.5.8., 3. o.).

( 19 ) A módosított 70/2000 rendelet (HL L 63., 2004.2.28., 22. o.)

( 20 ) Lásd a kutatásra és fejlesztésre vonatkozó állami támogatásról közösségi keretszabály 5.8. bekezdését. (HL C 45., 1996.2.17., 5. o.)

( 21 ) A többoldalú kereskedelmi tárgyalásokról szóló Uruguayi Forduló végén létrejött megállapodás (HL L 336., 1994.12.23., 31. o.).

( 22 ) Közösségi keretszabály a kutatásra és fejlesztésre vonatkozó állami támogatásról (HL C 45., 1996.2.17., 5. o.) és annak későbbi módosításai (HL C 48., 1998.2.13., 2. o.), valamint a keretszabály meghosszabbításáról szóló bizottsági közlemény (HL C 111., 2002.5.8., 3. o.).

( 23 ) A módosított 70/2001/EK rendelet (HL L 63., 2004.2.28., 22. o.).

( 24 ) Lásd a kutatásra és fejlesztésre vonatkozó állami támogatásról közösségi keretszabály 5.8. bekezdését (HL C 45., 1996.2.17., 5. o.).

( 25 ) A többoldalú kereskedelmi tárgyalásokról szóló Uruguayi Forduló végén létrejött megállapodás (HL L 336., 1994.12.23., 31. o.).

( 26 ) A nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott állami támogatásról szóló közösségi iránymutatás (HL C 288., 1999.10.9., 2. o.).

( 27 ) A gazdasági tevékenységek statisztikai besorolása az Európai Közösségben, melyet az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala adott ki.

( 28 ) A nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott állami támogatásról szóló közösségi iránymutatás (HL C 288., 1999.10.9., 2. o.).

( 29 ) A nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott állami támogatásról szóló közösségi iránymutatás (HL C 288., 1999.10.9., 2. o.).

( 30 ) A gazdasági tevékenységek statisztikai besorolása az Európai Közösségben, melyet az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala adott ki.

( 31 ) A nehéz helyzetben levő vállalkozások megmentése és szerkezetátalakítása érdekében nyújtott állami támogatásról szóló közösségi iránymutatás (HL C 288., 1999.10.9., 2. o.). Felhívjuk a figyelmet, hogy egy külön formanyomtatványt kell használni a légiközlekedési ágazatban (III.13.a. rész), valamint a mezőgazdasági ágazatban (III.12.p. rész) működő cégek szerkezetátalakítására szolgáló támogatások esetben.

( 32 ) A Tanács, az Európai Parlament, a Gazdasági és Szociális Bizottság, valamint a Régiók Bizottsága részére címzett bizottsági közlemény a filmművészeti és audiovizuális alkotásokra vonatkozó egyes jogi szempontokról.

( 33 ) A környezetvédelem állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás (HL C 37., 2000.2.3., 3. o.).

( 34 ) A 2001. szeptember 27-i 2001/77/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (HL L 283., 2001.10.27., 3. o.).

( 35 ) Az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2001. január 12-i 70/2001/EK bizottsági rendelet (HL L 10., 2001.10.13., 33. o.).

( 36 ) A Bizottság közleménye az állami támogatásról és a kockázati tőkebefektetésről, (HL C 235., 2001.8.21., 3. o.).

( 37 ) A szolgáltatandó információk nem terjednek ki az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a de minimis támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2001. január 12-i 69/2001/EK bizottsági rendelet (HL L 10., 2001.1.13., 30. o.) alapján ugyanezen vállatok részére nyújtott de minimis támogatásokra, amelyeket nem kell bejelenteni.

( 38 ) Közösségi iránymutatás a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról (HL C 232., 2000.8.12., 17. o.).

( 39 ) Újonnan bevezetett minimumszabályok alatt azon szabályokat kell érteni, amelyeket – ha a jogszabályok nem biztosítanak átmeneti időszakot – a beruházás tényleges megkezdése előtt legfeljebb 2 évvel kötelezővé kell tenni a gazdasági szereplők számára, vagy amelyek a beruházás tényleges végrehajtása után válnak kötelezővé az egyes szabályokat bevezető jogszabályokban foglalt átmeneti időszak alapján.

( 40 ) A mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról szóló közösségi iránymutatás (HL C 232., 2000.8.12., 17. o.).

( 41 ) Az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapból (EMOGA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról, valamint egyes rendeletek módosításáról illetve hatályon kívül helyezéséről szóló, 1999. május 17-i 1257/1999/EK tanácsi rendelet (HL L 160., 1999.6.26., 80. o.).

( 42 ) Az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapból (EMOGA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló, 1999. május 17-i 1257/1999/EK tanácsi rendelet, (HL 124., 1999.8.13., 31. o.).

( 43 ) Közösségi iránymutatás a mezőgazdaság állami támogatásáról (HL C 232., 2000.08.12., 17. o.).

( 44 ) Az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapból (EMOGA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról, valamint egyes rendeletek módosításáról, illetve hatályon kívül helyezéséről szóló, 1999. május 17-i 1257/1999/EK tanácsi rendelet (HL L 160., 1999.6.26., 80. o.)

( 45 ) Közösségi iránymutatás a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról (HL C 232., 2000.8.12., 17. o.).

( 46 ) Közösségi iránymutatás a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról (HL C 232., 2000.8.12., 17. o.).

( 47 ) Közösségi iránymutatás a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról (HL C 232., 2000.8.12., 17. o.).

( 48 ) Más szóval gazdálkodók a feldolgozó és értékesítési vállalkozások kizárásával.

( 49 ) A terményre való hivatkozás nem jelenti azt, hogy állatok kizártak a támogatásból. Az iránymutatás 11.3. pontjában szereplő elveket értelemszerűen alkalmazni kell a rossz időjárási viszonyok miatt az állatállományt ért veszteségek megtérítésére szánt támogatásokra is.

( 50 ) A szokásos évre vonatkozó bruttó termelési értéket az előző három év átlagos bruttó termelési értéke alapján kell számítani, azon év nélkül, amelyben a rossz időjárás miatti kártérítést kifizették. A szokásos termelési adatra vonatkozó más számítási módszerek is elfogadhatók azonban akkor, ha azok reprezentatív adatok, és nem irreálisan magas termelési adatokon alapulnak.

( 51 ) Közösségi iránymutatás a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról (HL C 232., 2000.8.12., 17. o.).

( 52 ) Közösségi iránymutatás a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról (HL C 232., 2000.8.12., 17. o.).

( 53 ) Közösségi iránymutatás a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról (HL C 232., 2000.8.12., 17. o.)

( 54 ) Közösségi iránymutatás a mezőgazdasági ágazat állami támogatásáról (HL C 232., 2000.8.12., 17. o.).

( 55 ) Az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapból (EMOGA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról, valamint egyes rendeletek módosításáról illetve hatályon kívül helyezéséről szóló, 1257/1999/EK tanácsi rendelet (HL L 160., 1999.6.26., 80. o.).

( 56 ) A leírásnak tükröznie kell azt, hogy a hatóságok miként kívánják biztosítani, hogy a támogatást az áruk nemzeti határokon belüli szállítási többletköltségei tekintetében nyújtsák, hogy a támogatást a leggazdaságosabb szállítási mód és az előállítási vagy feldolgozási hely és a kereskedelmi árusítóhely közötti legrövidebb útvonal alapján számítsák, és hogy ne lehessen alternatív tárolási hely nélküli vállalkozások termékeinek szállítására megadni.

( 57 ) HL C 44., 1996.2.16., 2. o.

( 58 ) HL C 232., 2000.8.12., 17. o.

( 59 ) HL C 19., 2000.1.20., 7. o.

( 60 ) HL C 288., 1999.10.9., 2. o.

( 61 ) HL L 160., 1999.6.26., 80. o.

( 62 ) HL C 19., 2000.1.20., 7. o.

( 63 ) HL L 337., 1999.12.30., 10. o.

( 64 ) Az Európai Közösségen belül végzett gazdasági tevékenységek statisztikai besorolása, melyet az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala ad ki.

( 65 ) Közösségi iránymutatás a nehéz helyzetben lévő vállalkozások megmentésére és szerkezetátalakítására nyújtandó állami támogatásról (HL C 288., 1999.10.9., 2. o.).

( 66 ) Közösségi iránymutatás az EK-Szerződés 92. és 93. cikkének és a légiközlekedési ágazat állami támogatására vonatkozó EGT-megállapodás 61. cikkének alkalmazásáról.

( 67 ) Közösségi iránymutatás a tengerhajózás állami támogatásról (HL C 205., 1997.7.5., 5. o.).

( 68 ) az EK-Szerződés 93. cikkének alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 659/1999/EK tanácsi rendelete (HL L 83., 1999.3.27., 1. o.).

( 69 ) Ha a támogatási programot egynél több alkalommal jelentették be a Bizottságnak, kérjük közölni az első olyan hiánytalan bejelentés részleteit, amelyet a Bizottság jóváhagyott.

( 70 ) A „t” az az év, amelyben az adatokat kérik.

( 71 ) A NACE 1.1. módosítása az Európai Közösségbeli gazdasági tevékenységek statisztikai besorolása.

( 72 ) A NUTS a statisztikai célú területi egységek nómenklatúrája a Közösségen belül.

( 73 ) A „t” az az év, amelyben az adatokat kérik.

( 74 ) A NACE 1.1. módosítása az Európai Közösségbeli gazdasági tevékenységek statisztikai besorolása.

( 75 ) A NUTS a statisztikai célú területi egységek nómenklatúrája a Közösségen belül.