2021.6.11.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 207/19


A TANÁCS (EU) 2021/929 HATÁROZATA

(2021. május 6.)

a Tanács Főtitkársága és az érdekképviselők közötti kapcsolattartás szabályozásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 240. cikkére,

mivel:

(1)

Az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 11. cikke előírja az uniós intézmények számára annak a megfelelő eszközökkel történő biztosítását, hogy a polgárok és az érdekképviseleti szervezetek az Unió bármely tevékenységéről véleményt nyilváníthassanak, és azokat nyilvánosan megvitathassák. Ezenfelül a 11. cikk (2) bekezdése azt is előírja az uniós intézmények számára, hogy az érdekképviseleti szervezetekkel és a civil társadalommal nyílt, átlátható és rendszeres párbeszédet tartsanak fenn.

(2)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 15. cikkének (1) bekezdése értelmében a jó kormányzás előmozdítása és a civil társadalom részvételének biztosítása céljából az Unió intézményei, szervei, hivatalai és ügynökségei munkájuk során a nyitottság elvének lehető legnagyobb mértékű tiszteletben tartásával járnak el.

(3)

Az EUMSZ 298. cikkével összhangban, feladataik ellátása során az Unió intézményei, szervei, hivatalai és ügynökségei egy nyitott, hatékony és független európai igazgatásra támaszkodnak.

(4)

Annak érdekében, hogy az uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek (a továbbiakban: az uniós intézmények) a lehető legnyitottabb módon működhessenek, lehetővé kell tenni az érdekelt felek számára, hogy a döntéshozatali folyamat során hangot adjanak véleményüknek és szakértelmüknek a meghozandó döntések minőségének és támogatottságának javítása céljából.

(5)

Az uniós politikai, jogalkotási és igazgatási folyamatokba vetett bizalom fenntartása érdekében az érdekképviselőkkel való kapcsolattartást átlátható és etikus módon kell folytatni.

(6)

E célból az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság intézményközi megállapodást kötött a kötelező átláthatósági nyilvántartásról (1) (a továbbiakban: intézményközi megállapodás).

(7)

A Tanács elkötelezett amellett, hogy a feltételesség elvének bevezetésével létrehozza az érdekképviselők és a Főtitkárság tisztviselői és alkalmazottai (a továbbiakban: a személyzet) közötti átlátható és etikus kapcsolattartás keretét. Az említett elv szerint az átláthatósági nyilvántartásban való regisztráció szükséges előfeltétele annak, hogy az érdekképviselők az intézményközi megállapodás hatálya alá tartozó bizonyos tevékenységeket végezhessenek.

(8)

A Tanács úgy véli, hogy az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közös és más uniós intézmények számára is hozzáférhető átláthatósági nyilvántartása a leghatékonyabb módja a feltételességi elv végrehajtásának. Az átláthatósági nyilvántartásban való regisztráció előfeltétele kell hogy legyen az intézményközi megállapodáshoz csatolt magatartási kódex betartása.

(9)

Az átláthatósági nyilvántartást vezető szerveket fel kell hatalmazni arra, hogy az intézményközi megállapodással összhangban a Tanács nevében is egyedi határozatokat fogadjanak el a kérelmezőkre és a regisztráltakra vonatkozóan.

(10)

E határozat egyetlen rendelkezése sem értelmezhető úgy, hogy az átláthatósági nyilvántartásba bejegyzett érdekképviselők számára kiváltságos hozzáférési jogot biztosítana a Tanács birtokában lévő dokumentumokhoz,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A feltételesség elve

Az e határozatban előírt esetekben és a kötelező átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodással összhangban az átláthatósági nyilvántartásban való regisztráció szükséges előfeltétele annak, hogy az érdekképviselők bizonyos tevékenységeket végezhessenek.

2. cikk

Átláthatósági nyilvántartás

(1)   Az intézményközi megállapodás meghatározza az érdekképviselők regisztrációs kötelezettség alá eső tevékenységeinek körét, valamint az érdekképviselők átláthatósági nyilvántartásban való részvételének és regisztrációjának feltételeit.

(2)   A Tanácsot az átláthatósági nyilvántartás igazgatótanácsában a Tanács főtitkára képviseli. Az igazgatótanács konszenzussal határoz, és munkáját az intézményközi megállapodásban meghatározott feltételek szerint egy közös titkárság segíti.

(3)   Az igazgatótanácsot és a titkárságot fel kell hatalmazni arra, hogy az intézményközi megállapodással összhangban a Tanács nevében egyedi határozatokat fogadjanak el a kérelmezőkre és a regisztráltakra vonatkozóan.

3. cikk

Megbeszélések a Tanács Főtitkárságának személyzetével

(1)   Az érdekképviselők, valamint a Tanács főtitkára és a Főtitkárság főigazgatói részvételével szervezett megbeszélések feltétele, hogy az érdekképviselők előzetesen regisztráltassák magukat az átláthatósági nyilvántartásban.

(2)   Az érdekképviselőkkel való kapcsolattartás során a Tanács Főtitkárságának személyzete betartja a 259/68/EGK, Euratom, ESZAK tanácsi rendeletben (2) meghatározott, az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzatában és az Unió egyéb alkalmazottaira vonatkozó alkalmazási feltételekben és a Tanács egyéb vonatkozó belső szabályzataiban meghatározott szabályokat és magatartási normákat. A Tanács főtitkára az e határozatban foglalt elvekkel összhangban elfogadja a személyzet számára az említett szabályoknak és előírásoknak a végrehajtásához szükséges további utasításokat.

(3)   A Tanács főtitkára intézkedéseket hoz annak érdekében, hogy felhívja a személyzet figyelmét az érdekképviselőkkel való kapcsolattartásra alkalmazandó szabályokra.

4. cikk

Tematikus tájékoztatók

Az érdekképviselők számára a Tanács Főtitkársága által – adott esetben és a Tanács elnökségével folytatott konzultációt követően – szervezett tematikus tájékoztatókon való részvétel feltétele, hogy előzetesen regisztráltassák magukat az átláthatósági nyilvántartásban.

5. cikk

Nyilvános események

A Tanács Főtitkársága által szervezett nyilvános eseményeken az érdekképviselők szakmai minőségükben felszólalóként való részvételének feltétele, hogy regisztráltassák magukat az átláthatósági nyilvántartásban.

6. cikk

Belépés a Tanács épületeibe

(1)   A 3., a 4. és az 5. cikkben említett tevékenységek elvégzése érdekében a Tanács Főtitkársága olyan névre szóló belépőkártyát ad az érdekképviselőknek, amely ideiglenes belépést biztosít a Tanács épületeibe, amennyiben az érdekképviselők előzetesen regisztráltatják magukat az átláthatósági nyilvántartásban, és tiszteletben tartják a Tanács biztonsági szabályait. Az érdekképviselők nem vesznek részt a Tanács vagy annak előkészítő szervei ülésein, kivéve, ha jelenlétük a 2009/937/EU tanácsi határozattal (3) (a továbbiakban: a Tanács eljárási szabályzata) összhangban engedélyezett.

(2)   A Tanács Főtitkársága meghatározza az érdekképviseletek belépőkártyáinak kiadására vonatkozó biztonsági és személyazonosítási követelményeket.

7. cikk

Hozzáférés a dokumentumokhoz

Az érdekképviselőknek a tanácsi dokumentumokhoz való hozzáférését az 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) szabályozza.

8. cikk

Végrehajtás

A Tanács Főtitkársága meghozza az e határozat végrehajtásához szükséges intézkedéseket.

9. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2021. május 6-án.

a Tanács részéről

az elnök

J. BORRELL FONTELLES


(1)  Intézményközi megállapodás az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság között a kötelező átláthatósági nyilvántartásról (lásd e Hivatalos Lap 1 oldalát).

(2)  HL L 56., 1968.3.4., 1. o.

(3)  A Tanács 2009/937/EU határozata (2009. december 1.) a Tanács eljárási szabályzatának elfogadásáról (HL L 325., 2009.12.11., 35. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 1049/2001/EK rendelete (2001. május 30.) az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről (HL L 145., 2001.5.31., 43. o.).