Brüsszel, 2018.12.7.

COM(2018) 846 final

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK

A dohánytermékek tiltott kereskedelme elleni küzdelmet célzó második cselekvési terv (2018–2022)


A dohánytermékek tiltott kereskedelme elleni küzdelmet célzó második cselekvési terv (2018–2022)

Bevezetés

A dohánytermékek tiltott kereskedelme adóügyi, egészségügyi és biztonsági okokból egyaránt jó ideje okoz komoly problémát mind az EU, mind pedig a tagállamok számára. A jelenséggel szembeni fellépés érdekében az EU öt évvel ezelőtt átfogó stratégiát fogadott el 1 . Ezzel párhuzamosan a Bizottság előterjesztette az első cselekvési tervet 2 , amelyet a tagállamokkal szoros együttműködésben hajtottak végre.

A Bizottság 2017 májusában jelentésben számolt be 3 a stratégia és a cselekvési terv végrehajtásának előrehaladásáról. A jelentésben megállapította, hogy a 2013 óta hozott számos intézkedés ellenére a dohánytermékek tiltott kereskedelme továbbra is ugyanolyan aggasztó kihívás maradt, mint korábban. Az EU-nak és tagállamainak nincs más választásuk, mint hogy töretlenül folytassák a küzdelmet a tiltott dohánytermékek jelentette fenyegetéssel és annak változó szerkezetével szemben. Ebből a szempontból a 2013. évi stratégia továbbra is releváns, mivel erőteljes jogalkotási válaszlépéseket, határozott jogérvényesítést és hatékonyabb nemzeti, európai és nemzetközi szintű együttműködést biztosít. A Bizottság az ismertetett elemzés és az érdekelt felekkel folytatott további párbeszéd alapján úgy döntött, hogy a jelenlegi stratégia értékelését 2018-ban zárja le, és akkor dönt a megfelelő további lépésekről is.

A jelentést a 2017. december 7-én elfogadott tanácsi következtetések is alátámasztották, amelyek meghatározták a tagállamok által e téren megvalósítandó további feladatok elsőbbséget élvező elemeit is. Ezzel párhuzamosan a Bizottság az illetékes szakértői és tanácsi munkacsoportokban folytatta a technikai megbeszéléseket a tagállamokkal. Ezenkívül 2018. március 23-án konzultációra került sor az érdekelt felekkel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottsággal közösen szervezett „Fighting illicit tobacco trade – The Stakeholder Perspective” („A tiltott dohánytermékek kereskedelme elleni küzdelem – az érdekeltek szempontjai”) címet viselő nyilvános konferencián. A rendezvényen a részt vevő érdekelt feleknek köszönhetően a kormányok, a társadalom, az üzleti élet és a tudomány által képviselt nézőpontok széles skálája jelen volt.

Az Európai Parlament már több alkalommal – legutóbb az EU pénzügyi érdekeinek védelméről és a csalás elleni küzdelemről szóló 2016. évi éves jelentésről szóló 2018. május 3-i európai parlamenti állásfoglalásban 4 –hangsúlyozta a dohánytermékek tiltott kereskedelmével, különösen pedig az "illegális fehérek" jelenségével kapcsolatban felmerülő súlyos aggályokat 5 . Az említett jelentés nagyrészt megerősíti az Európai Parlament korábbi, 2016. márciusi állásfoglalását, amely különösen egy, az ilyen termékekkel folytatott tiltott kereskedelem elleni küzdelemre irányuló cselekvési terv kidolgozását szorgalmazta 6 .

A konzultációk tanúsága szerint a tiltott dohánytermékek elleni küzdelem továbbra is számos érdekelt fél közös problémája, és a Bizottság 2017. évi jelentésében azonosított kérdések összességében relevánsak.

A dohánytermékek tiltott kereskedelme elleni küzdelmet célzó második cselekvési terv (2018–2022)

A Bizottság – figyelembe véve a különböző észrevételeket, valamint a dohánytermékek tiltott kereskedelme által okozott probléma tartós jellegét – új cselekvési terv előterjesztése mellett döntött. E terv a 2013. évi stratégia elemzésére épül, és biztosítja a folytonosságot azáltal, hogy világszinten a dohányzás visszaszorításáról szóló keretegyezményhez csatolt jegyzőkönyvre 7 , uniós szinten pedig a dohánytermékekre vonatkozó új uniós nyomonkövetési rendszer 8 sikeres végrehajtására összpontosít. E két elem hosszú távon továbbra is az EU ezen a területen folytatott szakpolitikai fellépésének fő alkotórésze marad. Elődjéhez hasonlóan a jelenlegi cselekvési terv szakpolitikai és operatív bűnüldözési intézkedéseket egyaránt előirányoz, mivel csak együtt vezethetnek a dohánytermékek tiltott kereskedelmének fenntartható visszaszorulásához.

Ugyanakkor a 2017. évi eredményjelentésben bemutatott elemzés alapján ez a cselekvési terv bizonyos tekintetben tovább kívánja erősíteni az uniós stratégiát. Különösen arra törekszik, hogy piaci szempontból szisztematikusabban kezelje a dohánytermékek tiltott kereskedelmét, mégpedig azon felismerés alapján, hogy például a cigaretta feketepiaca csak azért létezik, mert van, aki eladja, és van, aki megveszi az adott terméket. E tekintetben e cselekvési terv számos olyan kezdeményezést ismertet, amelynek célja a tiltott dohánytermékek kínálatának vagy keresletének csökkentése.

Ezért a második cselekvési terv módszeresebben tesz javaslatot a következőkre:

§a dohányzás visszaszorításáról szóló keretegyezményhez csatolt új jegyzőkönyv mint a dohánytermékek tiltott kereskedelmének visszaszorítását szolgáló globális eszköz és fórum nyújtotta lehetőségek teljes mértékű kihasználása azáltal, hogy a jegyzőkönyv 2018. szeptember 25-i hatálybalépését követően vezető szerepet játszik annak végrehajtásában;

§a legfontosabb származási és tranzitországok bevonása a folyamatba az EU számára rendelkezésre álló különböző együttműködési kereteken keresztül, a határainkra ténylegesen érkező kínálat korlátozása érdekében;

§a dohánytermékek tiltott előállításához szükséges egyes alapanyagok (a nyersdohánytól és a cigarettafilterektől a gyártó- és csomagolóberendezésekig) előtérbe helyezése; valamint

§a kereslet csökkentése érdekében a fogyasztók figyelmének felhívása a tiltott dohánytermékek megvásárlásának veszélyeire, valamint a jelenségnek a szervezett bűnözéssel való közvetlen kapcsolatára.

Végül, de nem utolsósorban, mivel a dohánytermékek tiltott kereskedelme egyszerre átláthatatlan és folyamatosan változó tevékenység, ez a cselekvési terv javasolja továbbá a hatékony és célzott szakpolitikai és operatív intézkedéseket megalapozó hírszerzési adatgyűjtés és -elemzés finanszírozásának folytatását.

Számos, a 2013. évi cselekvési tervben és e dokumentumban javasolt intézkedés közvetlenül – és gyakran elsősorban – az „illegális fehéreket” célozza. E probléma jól illusztrálható a következő példával: számos, az EU-ban „illegális fehérnek” minősülő termék a származási országban jogszerű terméknek számít. Ha ezek az országok valamennyien végrehajtanák a dohányzás visszaszorításáról szóló keretegyezményhez csatolt jegyzőkönyvben előírt szabályokat, konkrétan létrehoznák az árukövetési és nyomonkövetési rendszert, az uniós piacon jelen lévő „illegális fehérek” kínálata jelentősen csökkenne. Emellett az operatív intézkedések és a keresleti oldalra összpontosító intézkedések szintén jelentős hatással lennének az „illegális fehérek” kereskedelmére.

Felülvizsgálat és ellenőrzés

A második cselekvési terv, amelyet a Bizottság öt évvel a dohánytermékek tiltott kereskedelme elleni küzdelemre irányuló erőfeszítések fokozását célzó átfogó stratégia, valamint az azt kísérő cselekvési terv előterjesztése után tesz közzé, az ugyanezen kezdeményezésekre vonatkozó, 2017 májusában közzétett első jelentésen alapul, és hasonló hosszúságú időszakra vonatkozik.

A Bizottság nyomon fogja követni e cselekvési terv végrehajtását, valamint a dohánytermékek tiltott kereskedelmének jövőbeli alakulását, és a továbbiakban is minden évben jelentést tesz a tagállamoknak az elért előrehaladásról.

(1)

   COM(2013) 324 final, 2013. június 6.

(2)

   SWD(2013) 193 final, 2013. június 6.

(3)

   COM(2017) 235 final, 2017. május 12.

(4)

   Az Európai Parlament 2018. május 3-i állásfoglalása (2017/2190(INI)).

(5)

   Ezek olyan „márkák”, amelyek nem állnak kapcsolatban a hagyományos gazdasági szereplőkkel, és jellemzően nem rendelkeznek jogszerű elosztóhálózattal az EU-ban. Az ilyen termékeket többnyire az EU-n kívül állítják elő. Az illegális dohánytermékek főbb kategóriáinak áttekintését lásd az SWD(2016) 44 final bizottsági szolgálati munkadokumentumban, 2016. február 24., 11–12. o.

(6)

   Az Európai Parlament 2016. március 9-i állásfoglalása (2016/2555(RSP)).

(7)

   http://www.who.int/fctc/protocol/en/

(8)

   Az EU nyomonkövetési rendszere – amely az első ilyen jellegű regionális rendszer – az EU-ban előállított valamennyi dohánytermékre, valamint az EU-n kívül előállított és az uniós piacon forgalomba hozott dohánytermékekre is kiterjed. A rendszer lehetővé teszi az ellátási láncon belül a termék jelenlegi helyének meghatározását, minden egyes árumozgás idő- és földrajzi adatainak rögzítését (árukövetés), valamint a termék korábbi előfordulási helyeinek azonosítását a származási hely utólagos meghatározása érdekében (nyomon követés). A dohánytermékekről szóló, 2014. április 3-i 2014/40/EU irányelv felülvizsgálatának áttekintéséhez lásd:

   https://ec.europa.eu/health/tobacco/tracking_tracing_system_en


Brüsszel, 2018.12.7.

COM(2018) 846 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

a Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak

A dohánytermékek tiltott kereskedelme elleni küzdelmet célzó második cselekvési terv (2018–2022)


MELLÉKLET

A dohánytermékek tiltott kereskedelme elleni küzdelmet célzó második cselekvési terv (2018–2022)

Sorszám

Cím

Leírás

Intézkedés

Ütemezés

Felelős szereplő

A

A legfontosabb származási és tranzitországok részvételének biztosítása

A.1.

Többoldalú kapcsolatok – FCTC-jegyzőkönyv

A.1.1.

Annak biztosítása, hogy a dohányzás visszaszorításáról szóló keretegyezményhez (FCTC) csatolt jegyzőkönyv a globális kormányzás hatékony eszközévé váljon

Az FCTC-jegyzőkönyv megerősítésének és végrehajtásának előmozdítása az érintett harmadik országokban, különösen az EU szomszédságában (nevezetesen a tagjelölt és a potenciális tagjelölt országokban, valamint a szomszédságpolitikában részt vevő országokban), többek között az érintett országokkal kialakított uniós intézményi kereteken keresztül

Célzott együttműködés az érintett országokkal

Folyamatos

Bizottság

EKSZ

A.1.2.

Támogatás az FCTC-jegyzőkönyv végrehajtásához

A tagállamok támogatása az FCTC-jegyzőkönyv végrehajtásában a tagállamok számára külön erre a célra létrehozott projektcsoporton keresztül

Útmutató dokumentum

2019

Bizottság

A.1.3.

Globális információmegosztó fókuszpont

Vezető szerep vállalása a Felek 1. ülésén (Genf, 2018. október 8–10.) létrehozott, az árukövetési és nyomonkövetési rendszerekkel foglalkozó munkacsoportban, amely az FCTC titkárságával szorosan együttműködve megvitatja a hatékony és eredményes globális információmegosztó fókuszpont létrehozásának módját (az FCTC-jegyzőkönyv 8. cikke)

Hozzájárulás az FCTC-jegyzőkönyv szerinti Felek 2. ülésén bemutatandó jelentéshez

2020

Bizottság

A.1.4.

Új jogi eszközök alkalmazása a nemzetközi együttműködésben

Aktív hozzájárulás a Felek 1. ülésén (Genf, 2018. október 8–10.) létrehozott együttműködési és segítségnyújtási munkacsoport munkájához, amely az FCTC-jegyzőkönyv V. része szerinti új jogi eszközök (például információmegosztás és kölcsönös segítségnyújtás) alkalmazásának módját fogja vizsgálni

Hozzájárulás az FCTC-jegyzőkönyv szerinti Felek 2. ülésén bemutatandó jelentéshez

2020

Bizottság

Tagállamok

A.1.5.

A dohánygyártó és dohánycsomagoló gépek szállítása

Megvalósíthatósági tanulmány készítése a dohánytermékek gyártása és csomagolása során használt gépek Unión belüli szállításának hatékonyabb ellenőrzésére szolgáló rendszer kifejlesztésére (az FCTC-jegyzőkönyv 6. cikke)

Megvalósíthatósági tanulmány

2019

Bizottság

A.1.6.

A dohánytermékek és a más termékek egyetlen konténerben való együttes tárolásának tilalma az EU szabadkereskedelmi övezeteiben

Javaslat előterjesztése az EU szabadkereskedelmi övezeteiben a dohánytermékek és a más termékek egyetlen konténerben való együttes tárolásának tilalmáról (az FCTC-jegyzőkönyv 12. cikkének (2) bekezdése)

Javaslat előterjesztése

2021

Bizottság

A.1.7.

Az FCTC titkárságának támogatása

Az FCTC titkárságának támogatása szakértelem és anyagi segítségnyújtás révén az FCTC Felek általi végrehajtásának elősegítése érdekében

Technikai segítségnyújtás

Folyamatos

Bizottság

A.2

Kétoldalú kapcsolatok

A.2.1.

Vámügyekkel kapcsolatos információk cseréje harmadik országokkal

Intézkedések meghozatala a vámmal kapcsolatos, harmadik országokkal folytatott megerősített információcseréről szóló 2016. december 19-i tanácsi következtetések, valamint a bolgár elnökség által szervezett 2018. június 7–8-i magas szintű szakmai tanácskozás nyomán

Értékelés és adott esetben további intézkedések

2019

Bizottság

A.2.2.

Stratégiai igazgatási együttműködési megállapodás a Kínai Népköztársaság Vámügyi Főigazgatóságával

A stratégiai igazgatási együttműködési megállapodásban előirányzott tevékenységek hatékony végrehajtása a megállapodás 2018. júliusi aláírását követően

A stratégiai igazgatási együttműködési megállapodás keretében tervezett tevékenységek lezárása

2021

OLAF

A.2.3.

Megállapodás a vámügyi együttműködésről és a kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról Kínával

A Kínával kötött 2004. évi vámügyi együttműködési és kölcsönös igazgatási segítségnyújtási megállapodás felülvizsgálata

Értékelés és adott esetben további intézkedések

2020

Bizottság

A.2.4.

Igazgatási együttműködési megállapodás az Egyesült Arab Emírségekkel

A tárgyalások folytatása az Egyesült Arab Emírségek Szövetségi Vámhatóságával az OLAF-fal létrehozandó igazgatási együttműködési megállapodás megkötése érdekében

Az igazgatási együttműködési megállapodás aláírása

2019

OLAF

A.2.5.

Megállapodás a vámügyi együttműködésről és a kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról az Egyesült Arab Emírségekkel

A vámügyi együttműködésről és a kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról szóló megállapodásnak az Egyesült Arab Emírségekkel való megkötése megvalósíthatóságának vizsgálata

A megvalósíthatóságról szóló megbeszélések lezárása és adott esetben további intézkedések

Folyamatos

Bizottság

EKSZ

A.2.6.

A jövedéki adók közelítése harmadik országokkal

Új kötelezettségvállalások megtárgyalása kulcsfontosságú tagjelölt és potenciális tagjelölt országokkal, valamint az európai szomszédságpolitika egyéb érintett országaival annak érdekében, hogy azok jövedékiadó-mértékeiket az alkalmazandó uniós szinthez közelítsék

Kötelezettségvállalások kieszközlése

Folyamatos

Bizottság

EKSZ

A.2.7.

Vámügyi együttműködés Fehéroroszországgal

A Fehéroroszországgal folytatott vámügyi együttműködés megfelelő keretek közötti megerősítése

A hatékony szerepvállalás és együttműködés megerősítése

Folyamatos

Bizottság

EKSZ

OLAF

A.2.9.

Az OLAF összekötő tisztviselői

A rendelkezésre álló források szabta keretek között a legfontosabb harmadik országokba kiküldött OLAF összekötő tisztviselők számának növelése

Az OLAF összekötő tisztviselőinek megnövelt száma

2022

Bizottság

OLAF

EKSZ



B

A kínálat korlátozása

B.1.

Az ellátási lánc biztonságossá tétele – A dohánytermékek új uniós nyomonkövethetőségi rendszere

B.1.1.

Az új nyomonkövethetőségi rendszer bevezetésének támogatása

Támogatás nyújtása a tagállamoknak a dohánytermékekről szóló 2014. évi irányelvben előirányzott új uniós nyomonkövethetőségi rendszer bevezetésében

Támogatás nyújtása

2019

Bizottság

B.1.2.

Az EU nyomonkövethetőségi rendszerének előmozdítása a szomszédos országokban

Segítség és támogatás felajánlása az EU tágabb szomszédságában található országok (különösen a tagjelölt és a potenciális tagjelölt országok, valamint a szomszédságpolitikában részt vevő országok) számára hasonló és esetleg integrált nyomonkövethetőségi rendszerek bevezetéséhez

Az érintett országokban a nyomonkövethetőségi rendszerek hatékony összehangolása

2022

Bizottság

EKSZ

B.1.3.

Az uniós nyomonkövethetőségi rendszer felülvizsgálata

Az uniós árukövetési és nyomonkövetési rendszer működésének felülvizsgálata, különös tekintettel a független harmadik felek kiválasztására irányuló eljárásokra

Felülvizsgálat

2021

Bizottság

B.2.

Az alapanyag-ellátás korlátozása

B.2.1.

A nyers- és a vágott dohány szállítása

Operatív eszközök kifejlesztése a nyers- és a vágottdohány-szállítmányok Unión belüli, országhatárokat átlépő szállításának és az Unióba történő behozatalának jobb nyomon követése és ellenőrzése érdekében, többek között az érintett nemzeti rendszerek elemzését lehetővé tevő műhelytalálkozó szervezésével

A nyers- és a vágott dohány szállításának nyomon követésére és ellenőrzésére hozott intézkedések

2021

Bizottság

Tagállamok

B.2.2.

A filterekhez való hozzáférés korlátozása

Annak elemzése, hogy az érintett származási országokkal együttműködve hogyan korlátozható a tiltott dohánytermékek előállítói számára a cellulóz-acetát rostokhoz és a cigarettafilterekhez való hozzáférés

Jelentés

2022

Bizottság

B.3.

A vámügyi keretrendszer megerősítése

B.3.1.

Jövedékitermék-szállítási és -felügyeleti rendszer

A 2008/118/EK irányelvvel létrehozott jövedékitermék-szállítási és -felügyeleti rendszer (EMCS) kiterjesztése a vállalkozások közötti adózott szállításokra a szállítás nyomon követésének javítása érdekében az irányelv felülvizsgálatára vonatkozó 2018. május 25-i bizottsági javaslat alapján

Elfogadás

2022

Európai Parlament

Tanács

B.3.2.

Technikai segítségnyújtás a tagállami vámhatóságok vizsgálati szervei számára

A tagállamok támogatása a vámellenőrzési berendezések beszerzése terén a Bizottság 2018. június 12-i javaslata alapján (COM(2018) 474)

A program elfogadása

2019

Európai Parlament

Tanács

B.4.

A jogérvényesítés, a felderítés és a szankciók megerősítése

B.4.1.

Végrehajtási keret

B.4.1.1.

Az Európai Ügyészség létrehozása

Működőképes Európai Ügyészség létrehozása, amely megfelelő kapacitással rendelkezik a dohánytermékek tiltott kereskedelme nagyszabású eseteinek kivizsgálására

Az Európai Ügyészség működőképessé válása

2020 vége

Bizottság

Európai Ügyészség

B.4.1.2.

Az OLAF-ra vonatkozó jogi keret

A Bizottság 2018. május 23-i javaslata a 883/2013/EU rendelet módosításáról az OLAF-vizsgálatok hatékonyságának fokozása érdekében

Elfogadás

2019

Az Európai Parlament és a Tanács

B.4.1.3.

Az (EU) 2017/1371 irányelv végrehajtása

Az Unió pénzügyi érdekeit érintő csalás ellen büntetőjogi eszközökkel folytatott küzdelemről szóló, 2017. július 5-i (EU) 2017/1371 európai parlamenti és tanácsi irányelv teljes körű végrehajtásának nyomon követése a dohánytermékek tiltott kereskedelmével kapcsolatos bűncselekmények tekintetében

A teljes körű végrehajtás nyomon követése

2019 júliusától

Tagállamok

Bizottság

B.4.1.4.

Az OLAF és az Europol közötti együttműködési megállapodások

Az Europol és az OLAF megállapodása a kibővített együttműködésről és ennek nyomán az OLAF részvétele az Europol által kidolgozott, a dohányzásra vonatkozó vizsgálati projektben

Az együttműködési megállapodások elfogadása

2019

Europol

OLAF

B.4.1.5.

A vámjogszabályok érvényesítésére vonatkozó koordináció erősítése

A vámjogszabályok érvényesítése területén megvalósuló európai szintű koordináció megerősítése a dohánytermékek tiltott kereskedelme területén, ideértve különösen az EMPACT (Europol) és az operatív cselekvési terv (vám-együttműködési munkacsoport) szerinti munkaciklusaikat

A jogszabályok érvényesítésének hatékony koordinációja

Folyamatos

Europol

Tagállamok

Bizottság

OLAF

B.4.1.6.

OLAF–WCO egyetértési megállapodás

A cigarettalefoglalási adatokra vonatkozó 2003. évi OLAF–WCO együttműködési megállapodás korszerűsítése és megerősítése

Egyetértési megállapodás elfogadása

2019

OLAF

B.4.1.7.

Igazgatási szankciók

A Bizottság irányelvjavaslata a vámjogszabályok megsértésére és a vámjogi szankciókra vonatkozó uniós jogi keretről (COM(2013) 0884 final)

Elfogadás

2020

Az Európai Parlament és a Tanács

B.4.2.

Operatív tevékenységek

B.4.2.1

Az Európai Unión belüli illegális dohány-előállítás elleni küzdelem

A rendőrség és a vámhatóságok közötti operatív együttműködés megerősítése az EU-n belüli tiltott dohány-előállítási helyszínek felkutatása és felszámolása érdekében

Felderített és bezárt tiltott dohány-előállítási helyszínek

Folyamatos

Tagállamok

Europol

OLAF

B.4.2.2.

Az EU keleti szárazföldi határára irányuló operatív tevékenység

A cigarettacsempészetre összpontosító operatív tevékenységek végrehajtása az EU keleti szárazföldi határain

Lefoglalt mennyiség és becsült pénzügyi hatás

Folyamatos

Tagállamok

OLAF

Frontex

B.4.2.3.

A Földközi-tenger keleti medencéjére, az Adriai- és a Fekete-tengerre irányuló operatív tevékenység

A cigarettacsempészetre összpontosító operatív tevékenységek a Földközi-tenger keleti medencéjében, az Adriai- és a Fekete-tengeren

Lefoglalt mennyiség és becsült pénzügyi hatás

Folyamatos

Tagállamok

OLAF

B.4.2.4.

A vízipipadohányt célzó operatív tevékenységek

A vízipipadohány csempészetére összpontosító operatív tevékenységek végrehajtása

Lefoglalt mennyiség és becsült pénzügyi hatás

Folyamatos

Tagállamok

OLAF

B.4.2.5.

A tiltott dohánytermékek internetes értékesítésére irányuló operatív tevékenység

A tiltott dohánytermékek internetes értékesítésére összpontosító operatív tevékenységek

Lefoglalt mennyiség és becsült pénzügyi hatás

2021

Tagállamok

OLAF

B.4.2.6.

Árutovábbítási eljárások

Közös, megerősített tevékenységek a jövedéki termékekre vonatkozó árutovábbítási eljárásokkal kapcsolatos szabályszegések kezelése érdekében

A feltárt szabályszegések számának növekedése

2020

Tagállamok (a CELBET-en keresztül)

OLAF



C

A kereslet korlátozása

C.1

Tájékoztató tevékenység

C.1.1.

Eurobarométer felmérés a tiltott dohánytermékekről

A 2016. évi 443. sz. Eurobarométer tematikus felmérésből kiindulva objektív adatok gyűjtése tagállami szinten a dohánytermékek tiltott kereskedelmének közmegítéléséről

Az Eurobarométer jelentés közzététele

2019

Bizottság

C.1.2.

Tudatosságnövelő kampányok

Olyan platform kialakítása, amely lehetővé teszi a tagállamok számára a tiltott dohánytermékek vásárlásával kapcsolatos kockázatokra összpontosító tudatosságnövelő kampányokra vonatkozó bevált módszerek cseréjét

Bevált módszerek megosztása a tagállamok között

2020

Bizottság

Tagállamok

C.2.

Az ösztönzők csökkentése

C.2.1.

A dohánytermékekre vonatkozó adók mértéke és szerkezete

A dohánygyártmányokra alkalmazott jövedéki adó szerkezetéről és adókulcsáról szóló 2011/64/EU irányelv alapján alkalmazandó minimális adómértékek felülvizsgálata a Bizottság 2018. január 12-i jelentésének következtetései alapján (COM(2018) 017)

Jelentés a minimális adókulcsok felülvizsgálata terén elért haladásról

2020

Bizottság



D

Elemzés és információgyűjtés

D.1.

Adatgyűjtés és -elemzés

D.1.1.

A jelentéstétel javítása

Rendszeres tagállami jelentéstétel az AFIS alkalmazásban (CIS +) az érintett lefoglalásokról és hírszerzési információkról, az „egy lefoglalás – egy jelentés” megközelítés alkalmazásával és egy, a vámhatóságok számára tartott szakmai műhelytalálkozón megvitatandó iránymutatások alapján

Részletes beszámoló a CIS+-ban

2020

Tagállamok

Bizottság

D.1.2.

A lefoglalási statisztikákra vonatkozó korszerűsített informatikai eszköz

Korszerűsített informatikai eszköz biztosítása a tagállamok számára a lefoglalt cigarettákra vonatkozó jelentéstételre és a dohánytermékek területén gyűjtött hírszerzési információk megosztására (CIS +)

Informatikai alkalmazás rendelkezésre bocsátása

2018-tól

Bizottság

D.1.3.

Adatelemzés

A tiltott szállítmányok felderítésére szolgáló tagállami elemzői kapacitások támogatása, többek között szakértői találkozók és megfelelő informatikai infrastruktúra révén

Technikai segítségnyújtás

A dohánytermékekre vonatkozó, 2019-ben induló specifikus projekt

Bizottság

D.1.4.

Kockázatelemzés a jövedékitermék-szállítási és -felügyeleti rendszerrel kapcsolatban

A jövedékitermék-szállítási és -felügyeleti rendszerből származó adatok jobb felhasználása kockázatelemzés céljából

Jelentés

2020-ig

Bizottság

Tagállamok

D.1.5.

A dohánytermékek uniós nyomonkövethetőségi rendszere által előállított adatok felhasználása adatelemzés céljára

A tagállamok támogatása az árukövető és nyomonkövetési adattároló rendszerben gyűjtött információk felhasználását elősegítő gyakorlati és elemzési eszközök biztosításával

A tagállamoknak nyújtott segítség

2020-tól

Bizottság

D.1.6.

A tiltott dohánytermékek piacának mérése

Megvalósíthatósági tanulmány készítése a tiltott dohánytermékek piacának méréséről a megalapozott operatív és szakpolitikai döntéshozatal alátámasztásaként

Tanulmány közzététele és adott esetben a módszertan tesztelésére szolgáló kísérleti projekt indítása

2020

Bizottság

D.1.7.

Uniós dohánylaboratórium

A lefoglalt dohánytermékekből származó minták kémiai és műszaki elemzése, valamint a laboratóriumi létesítmény szolgáltatásainak tudatosítása a nemzeti vámszolgálatok számára

A felajánlott elemzések száma

Promóciós tevékenységek

Folyamatos

Bizottság

OLAF

D.2.

Megerősített együttműködés és koordináció

D.2.1.

Éves jelentés a dohánytermékek tiltott kereskedelméről

Éves jelentés készítése, amely tájékoztatja a tagállamok vámhatóságait a dohánytermékek tiltott kereskedelméről gyűjtött információkról

Jelentés

2019-től

OLAF

D.2.2.

Információcsere a tagállamok között a dohánytermékek tiltott kereskedelméről

Információcsere a tagállami szakértőkkel a tendenciákról és a lehetséges fellépésről a dohánytermékek tiltott kereskedelme elleni küzdelemmel foglalkozó bizottsági szakértői csoport (FITT) keretében

Évente két ülés

Folyamatos

Bizottság

Tagállamok

D.2.3.

Együttműködés a stratégiai elemzés terén

Stratégiai elemzésekből származó információk megosztása az OLAF és az Europol, valamint adott esetben más érintett közigazgatási intézmények között

Az elemzés megosztása és megvitatása

Folyamatos

OLAF

Europol

Egyéb érintett közigazgatási intézmények

D.2.4.

Konferencia az érdekelt felekkel a dohánytermékek tiltott kereskedelméről

Rendezvény szervezése, melyen az érdekelt felek tájékozódnak a dohánytermékek tiltott kereskedelmének tendenciáiról, és megvitatják e probléma közmegítélését

Az érdekelt felekkel megtartott konferencia szervezése

2022

Bizottság