Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0100

A Bizottság (EU) 2022/100 végrehajtási határozata (2022. január 24.) a Holland Királyságnak az 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 45. cikkével összhangban bejelentett, a kisgyermekeknek szánt italokról és a kisgyermekeknek szánt tejről szóló rendelettervezetéről (az értesítés a C(2022) 312. számú dokumentummal történt) (Csak a holland nyelvű szöveg hiteles) (EGT-vonatkozású szöveg)

C/2022/312

HL L 17., 2022.1.26, p. 52–55 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/100/oj

2022.1.26.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 17/52


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/100 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2022. január 24.)

a Holland Királyságnak az 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 45. cikkével összhangban bejelentett, a kisgyermekeknek szánt italokról és a kisgyermekeknek szánt tejről szóló rendelettervezetéről

(az értesítés a C(2022) 312. számú dokumentummal történt)

(Csak a holland nyelvű szöveg hiteles)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról, az 1924/2006/EK és az 1925/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról és a 87/250/EGK bizottsági irányelv, a 90/496/EGK tanácsi irányelv, az 1999/10/EK bizottsági irányelv, a 2000/13/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, a 2002/67/EK és a 2008/5/EK bizottsági irányelv és a 608/2004/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2011. október 25-i 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 45. cikke (4) bekezdésére,

mivel:

(1)

A holland hatóságok 2020. július 28-án az 1169/2011/EU rendelet 45. cikke (1) bekezdésének megfelelően értesítették a Bizottságot az egy és három év közötti kisgyermekeknek italként való fogyasztásra szánt, legalább egy vagy több hozzáadott vitamint, ásványi anyagot vagy egyéb anyagot tartalmazó, (tehén- vagy kecsketej-)fehérjealapú élelmiszerekről szóló rendelettervezetről (a kisgyermekeknek szánt italokról és a kisgyermekeknek szánt tejről szóló termékrendelet) (a továbbiakban: bejelentett tervezet).

(2)

Az 1169/2011/EU rendelet az élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásra, különösen az élelmiszerek jelölésére irányadó általános elveket, követelményeket és kötelezettségeket állapít meg. Az 1169/2011/EU rendelet 9. cikkének (1) bekezdése felsorolja azokat az adatokat, amelyeket az említett rendelet 10–35. cikkének megfelelően és az azokban foglalt kivételek figyelembevételével fel kell tüntetni az élelmiszereken.

(3)

Az 1169/2011/EU rendelet 39. cikkének (1) bekezdése értelmében a tagállamok a 9. cikk (1) bekezdésében és a 10. cikkben említett kötelező adatok mellett a 45. cikkben meghatározott eljárással összhangban további kötelező adatokat előíró intézkedéseket fogadhatnak el egyes meghatározott élelmiszerfajták- vagy -csoportok esetében a népegészség védelme, a fogyasztók védelme, a csalás megelőzése vagy az ipari és kereskedelmi tulajdonjogok, származásmegjelölés, bejegyzett eredetmegjelölés védelme és a tisztességtelen verseny megelőzése érdekében.

(4)

A bejelentett tervezet egyes élelmiszer-csoportokra vonatkozóan többek között további kötelező adatokat határoz meg, amelyeket nyilatkozatok formájában kell a fogyasztók rendelkezésére bocsátani a „kisgyermekeknek szánt italok” és a „kisgyermekeknek szánt tej” Hollandiában történő forgalomba hozatalakor. Ezért a Bizottságnak meg kell vizsgálnia, hogy a szóban forgó nemzeti intézkedés összeegyeztethető-e az említett rendelet követelményeivel és az Európai Unió működéséről szóló szerződés rendelkezéseivel.

(5)

A bejelentett tervezet egyedi összetételi, dúsítási, címkézési és forgalmazási követelményeket állapít meg az egy és három év közötti kisgyermekeknek italként való fogyasztásra szánt, tehén- vagy kecsketejfehérje-alapú élelmiszerekre vonatkozóan. A bejelentett tervezet 2. szakasza a „kisgyermekeknek szánt italok” és a „kisgyermekeknek szánt tej” vitamin-, ásványianyag- és egyébanyag-összetételére, valamint a vitaminok, ásványi anyagok és egyéb anyagok hozzáadására vonatkozóan állapít meg követelményeket. A bejelentett intézkedés 3. szakasza bizonyos követelményeket állapít meg a megnevezésekkel, a nyilatkozatokkal és a fogyasztók tájékoztatásával kapcsolatban.

(6)

A bejelentett tervezet 7. cikke előírja, hogy a „kisgyermekeknek szánt italok” és a „kisgyermekeknek szánt tej” forgalmazása esetén a következő nyilatkozatokat kell alkalmazni: „a) az egy és három év közötti korosztály, akiknek a terméket szánták; b) nyilatkozat arról, hogy a termék nem helyettesíti a kiegyensúlyozott étrendet; c) nyilatkozat arról, hogy a termék nem helyettesíti a D-vitamin-pótlást; és d) nyilatkozat arról, hogy a termék nem helyettesíti az anyatejet”.

(7)

A holland hatóságok azzal érvelnek, hogy a bejelentett tervezetben szereplő e kötelező adatok előírását a népegészség védelme és a fogyasztók védelme indokolja.

(8)

A holland hatóságok nem nyújtottak be bizonyítékot annak igazolására, hogy az intézkedést a népegészség védelme indokolja. Éppen ellenkezőleg, a bejelentett tervezet indokolásában a holland hatóságok azzal érvelnek, hogy a kisgyermekek táplálkozási igényeinek kielégítéséhez nem szükségesek a „kisgyermekeknek szánt italok” és a „kisgyermekeknek szánt tej”.

(9)

Az 1169/2011/EU rendelet 7. cikke (1) bekezdésének a) pontja előírja, hogy az élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatás nem lehet megtévesztő az élelmiszer jellemzői és különösen annak jellege, azonossága, tulajdonságai, összetétele, mennyisége, eltarthatósága, származási országa vagy eredetének helye, előállításának vagy termelésének módja tekintetében.

(10)

A kisgyermekeknek szánt tejalapú italok a különleges táplálkozási célú élelmiszerekről szóló 2009/39/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (2) hatálya alá tartoztak, de az utóbbit a 609/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3)2016. július 19-i hatállyal hatályon kívül helyezte.

(11)

E hatályon kívül helyezésre tekintettel a 609/2013/EU rendelet 12. cikke előírja a Bizottság számára, hogy jelentésben elemezze, szükséges-e különös rendelkezéseket hozni a(z) – egy és három éves kor közötti – kisgyermekeknek szánt tejalapú italokra és hasonló termékekre vonatkozóan. A Bizottság 2016. március 31-én jelentést fogadott el e termékekről (a továbbiakban: 2016. évi jelentés) (4).

(12)

A 2016. évi jelentés arra a következtetésre jutott, hogy nincs szükség különös rendelkezésekre ezen élelmiszercsoportra vonatkozóan, mivel az uniós élelmiszerjog általános kereteinek helyes és teljes alkalmazása megfelelően képes szabályozni a kisgyermekeknek szánt tejalapú italok összetételét és az e termékek jellemzőiről szóló közléseket.

(13)

E következtetések az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (a továbbiakban: Hatóság) tudományos szakvéleményén alapultak. 2013-as véleményében (5) a Hatóság megjegyezte, hogy e termékek „nem töltenek be egyedi szerepet”, és „nem tekinthetők a kisgyermekek táplálkozási igényeinek kielégítéséhez szükségesebbnek” más olyan élelmiszereknél, amelyek a normál étrendjük részét képezhetik.

(14)

Következésképpen a Bizottság nem csatolt a 2016. évi jelentéshez a kisgyermekeknek szánt tejalapú italokra és hasonló termékekre vonatkozó szabályok megállapítására irányuló jogalkotási javaslatot. Ezért 2016. július 20-tól a kisgyermekeknek szánt tejalapú italok bizonyos tápanyagokkal dúsított és a lakosság egy meghatározott alcsoportját célzó normál élelmiszernek minősülnek, és kizárólag az uniós élelmiszerjog horizontális szabályainak hatálya alá tartoznak.

(15)

A fenti észrevételek alapján a bejelentett intézkedéstervezet eltér a normál élelmiszerekre alkalmazandó szabályoktól, és helyette új jogi keretet vezet be Hollandiában a kisgyermekeknek szánt italokra és a kisgyermekeknek szánt tejekre vonatkozóan. Ebben az értelemben de facto olyan új kisgyermekeknek szánt termékcsoportot hoz létre, amelyre különleges összetételi, dúsítási, címkézési és forgalmazási követelmények vonatkoznak. Ez nem felel meg a jelenlegi uniós jogi keretnek.

(16)

Nevezetesen, a kisgyermekeknek szánt italok és a kisgyermekeknek szánt tej a vitaminok, ásványi anyagok és bizonyos egyéb anyagok élelmiszerekhez történő hozzáadásáról szóló 1925/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) hatálya alá tartoznak, és a vitaminok és ásványi anyagok hozzáadásának feltételeit, valamint a címkézést, kiszerelést és reklámozást illetően meg kell felelniük az említett rendeletben foglalt szabályoknak. A kisgyermekeknek szánt tejalapú italokon az 1169/2011/EU rendeletben foglalt szabályoknak megfelelően kell feltüntetni az élelmiszerekre vonatkozó tájékoztatást, beleértve a tápértékjelölést is, és kizárólag az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokról szóló 1924/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) értelmében uniós szinten engedélyezett, a tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állítások szerepelhetnek rajtuk.

(17)

A 609/2013/EU rendelet és az (EU) 2016/127 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (8) rendelkezései nem vonatkoznak a kisgyermekeknek szánt italokra és a kisgyermekeknek szánt tejre.

(18)

A bejelentett tervezet 7. cikkében javasolt, a kisgyermekeknek szánt italokra és a kisgyermekeknek szánt tejre vonatkozó, az 1169/2011/EU rendeletben meghatározott kötelező címkézési követelményeken felüli kötelező címkézési követelmények megerősítik a fogyasztók azon benyomását, hogy a kisgyermekeknek szánt italok és a kisgyermekeknek szánt tej az anyatej-helyettesítő és az anyatej-kiegészítő tápszerekhez hasonlóan olyan külön termékcsoportot alkotnak, amely a normál étrendjük részét képező más élelmiszerekhez képest különösen alkalmas az egy és három év közötti kisgyermekek táplálására.

(19)

Az 1169/2011/EU rendelet 45. cikke (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseknek megfelelően a Bizottság 2020. október 5-én konzultációt folytatott az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottsággal.

(20)

A fentiek fényében a Bizottság álláspontja szerint a bejelentett tervezet 7. cikke megtévesztő a kisgyermekeknek szánt italok és a kisgyermekeknek szánt tej jellegét illetően, ezért ellentétes az 1169/2011/EU rendelet 7. cikke (1) bekezdésének a) pontjával, és nem indokolható fogyasztóvédelmi okokra hivatkozva. A 7. cikk népegészségügyi okokkal sem indokolható, mivel a holland hatóságok nem nyújtottak be indokolást erre vonatkozóan.

(21)

Ezen észrevételek fényében a Bizottság az 1169/2011/EU rendelet 45. cikkének (3) bekezdése értelmében 2020. október 27-én kedvezőtlen véleményt nyilvánított a bejelentett tervezetről. A Bizottság erről 2020. október 28-án értesítette a holland hatóságokat.

(22)

Ennek megfelelően a holland hatóságokat arra kell felkérni, hogy ne fogadják el a bejelentett rendelettervezetet.

(23)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Holland Királyság – a Bizottság kedvezőtlen véleményében kifejtett és e határozatban foglalt észrevételek alapján – nem fogadhatja el az 1169/2011/EU rendelet 45. cikke alapján a Bizottságnak bejelentett, a kisgyermekeknek szánt italokról és a kisgyermekeknek szánt tejről szóló termékrendelet-tervezet 7. cikkét, amelyre vonatkozóan a Bizottság 2020. július 28-án kedvezőtlen véleményt közölt a holland hatóságokkal.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Holland Királyság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, 2022. január 24-én.

a Bizottság részéről

Stella KYRIAKIDES

a Bizottság tagja


(1)   HL L 304., 2011.11.22., 18. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2009/39/EK irányelve (2009. május 6.) a különleges táplálkozási célú élelmiszerekről (HL L 124., 2009.5.20., 21. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 609/2013/EU rendelete (2013. június 12.) a csecsemők és kisgyermekek számára készült, a speciális gyógyászati célra szánt, valamint a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, teljes napi étrendet helyettesítő élelmiszerekről, továbbá a 92/52/EGK tanácsi irányelv, a 96/8/EK, az 1999/21/EK, a 2006/125/EK és a 2006/141/EK bizottsági irányelv, a 2009/39/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 41/2009/EK és a 953/2009/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 181., 2013.6.29., 35. o.).

(4)  A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a kisgyermekeknek szánt tápszerekről, COM(2016) 0169 final.

(5)  EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies, 2013, Scientific Opinion on nutrient requirements and dietary intake of infants and young children in the European Union (EFSA – diétás termékek, táplálkozás és allergiák tudományos testülete, 2013., Tudományos szakvélemény a csecsemők és kisgyermekek tápanyagigényeiről és étrendi bevitelükről az Európai Unióban), EFSA Journal 2013;11(10):3408.

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács 1925/2006/EK rendelete (2006. december 20.) a vitaminok, ásványi anyagok és bizonyos egyéb anyagok élelmiszerekhez történő hozzáadásáról (HL L 404., 2006.12.30., 26. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 1924/2006/EK rendelete (2006. december 20.) az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokról (HL L 404., 2006.12.30., 9. o.).

(8)  A Bizottság (EU) 2016/127 felhatalmazáson alapuló rendelete (2015. szeptember 25.) a 609/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az anyatej-helyettesítő és az anyatej-kiegészítő tápszerekre vonatkozó különös összetételi és tájékoztatási követelmények, valamint a csecsemők és kisgyermekek táplálásával kapcsolatos információkra vonatkozó követelmények tekintetében való kiegészítéséről. HL L 25., 2016.2.2., 1. o.


Top