This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Az Egyesült Nemzetek Éghajlatváltozási Keretegyezményéhez (UNFCCC) kapcsolódó Kiotói Jegyzőkönyvet 1997. december 11-én fogadták el. A jegyzőkönyv 2005-ben lépett hatályba.
A Kiotói Jegyzőkönyv első kötelezettségvállalási időszakában (2008–2012) a részt vevő országok vállalták, hogy az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásait átlagosan 5%-kal csökkentik az 1990-es szintekhez képest. Az EU és tagállamai – akkoriban 15 volt – 8%-os csökkenés elérését vállalták az EU egészének tekintetében.
Az első kiotói időszak 2012-es vége és az új globális megállapodás (a Párizsi Megállapodás) 2020-as kezdete közötti szakadék áthidalása érdekében a 2012 decemberében megrendezett dohai (Katar) éghajlatváltozásról szóló konferencián módosítást fogadtak el a Kiotói Jegyzőkönyvhöz.
A második kötelezettségvállalási időszakban (2013–2020) a részt vevő országok megállapodtak abban, hogy ÜHG-kibocsátásukat legalább 18%-kal csökkentik az 1990-es szintek alá. Az EU, annak tagállamai és Izland vállalták, hogy 20%-os csökkentési célt teljesítenek együtt.
A Jegyzőkönyv szerint a feleknek elsődlegesen nemzeti intézkedések révén kell a célokat teljesíteni. A Jegyzőkönyv azonban felkínált nekik 3 piacalapú mechanizmust is, mint további módokat céljaik elérésére.
A kiotói mechanizmusok a következők:
A Jegyzőkönyv értelmében a felek tényleges kibocsátásait nyomon követik, a kibocsátás-kereskedelemről pedig pontos nyilvántartást vezetnek.
A Bizottság éves Eredményjelentést tesz közzé, amely tájékoztatást nyújt az ÜHG kibocsátási céljainak terén az EU és tagállamai által elért haladásról.
LÁSD MÉG