EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az egészség és a környezet védelme a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokkal szemben

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2019/1021 rendelet a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról

MI A RENDELET CÉLJA?

FŐBB PONTOK

A POP-ok veszélyes vegyi anyagok, amelyek átléphetik a nemzetközi határokat, gyakran a kibocsátási forrásaiktól távol találhatók, fennmaradnak a környezetben, biológiailag felhalmozódnak*, és következésképpen veszélyt jelentenek az emberi egészségre és a környezetre.

A gyártás, a forgalomba hozatal* , és a felhasználás ellenőrzése

  • Az I. mellékletben felsorolt POP-ok előállítása, forgalomba hozatala és felhasználása önmagában, keverékekben vagy árucikkekben* tilos, kivéve ha a mellékletben szereplő bizonyos mentességek alkalmazandók. Az I. mellékletet az Európai Bizottság által elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén számos alkalommal módosították. A II. mellékletben felsorolt POP-ok előállítása, forgalomba hozatala és felhasználása azokra a felhasználásokra korlátozódik, ahol a szóban forgó uniós tagállamban nem állnak rendelkezésre helyileg biztonságos, hatékony és megfizethető alternatívák.
  • A tagállamoknak és a Bizottságnak megfelelő ellenőrzéseket kell alkalmazniuk a meglévő anyagokra (például jegyzékbe vétel útján), és meg kell akadályozniuk minden olyan új anyag előállítását, forgalomba hozatalát és felhasználását, amelyek a POP-ok tulajdonságaival rendelkeznek.
  • A tagállamok továbbíthatják a jegyzékbe vételre irányuló javaslataikat a Bizottságnak, amely az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) támogatásával dönt arról, hogy javaslatot tesz-e további anyagok jegyzékbe vételére. Az ECHA műszaki és tudományos segítséget, illetve adatokat nyújt a rendeletben meghatározott folyamatok számára.

Mentességek

  • Az ellenőrzések alóli mentességek megengedettek olyan anyagok esetében, amelyeket laboratóriumi szintű kutatáshoz vagy referenciaszabványként használnak, vagy amelyek nem szándékos, nyomnyi mennyiségű szennyezőként vannak jelen a keverékekben vagy termékekben.
  • Egyéb mentességek vonatkoznak azon POP-okat tartalmazó termékekre, amelyeket a rendelet hatálybalépése előtt gyártottak, külön garanciák és feltételek mellett, ideértve a Bizottságnak és a Stockholmi Egyezmény titkárságának történő értesítésére vonatkozó követelményeket is.

A kibocsátás csökkentése, minimalizálása és kiküszöbölése

A tagállamok kötelesek:

  • nyilvántartást vezetni a III. mellékletben felsorolt, és a levegőbe, vízbe és talajba engedett anyagokról;
  • közölni az anyagok kibocsátásának azonosítását, jellemzését és minimalizálását – többek között a helyettesítő vagy módosított anyagok felhasználását célzó – intézkedésekről szóló cselekvési terveiket;
  • előnyben részesíteni azokat az alternatív folyamatokat, amelyek elkerülik a POP-ok képződését és kibocsátását létesítmények építése vagy módosítása során.

Hulladék

  • A hulladék termelője vagy birtokosa köteles – amennyiben lehetséges – megelőzni a hulladéknak a IV. mellékletben felsorolt anyagokkal való szennyezését.
  • A legtöbb esetben szükséges a szennyezett hulladék gyors ártalmatlanítása vagy újrahasznosítása* annak biztosítása érdekében, hogy a POP-tartalom megsemmisüljön vagy átalakuljon.
  • A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a szennyezett hulladék előállítása, gyűjtése és szállítása, valamint tárolása és kezelése nyomon követhető legyen, továbbá a környezet és az emberi egészség védelmét biztosító körülmények között történjen.
  • Az (EU) 2022/2400 módosító rendelet naprakésszé teszi a IV. és V. mellékletet, amelyek meghatározzák a POP-okat tartalmazó hulladék kezelésének módját, különösen pedig azt, hogy e hulladék újrafeldolgozható-e, vagy le kell bontani vagy visszafordíthatatlan módon át kell alakítani. A módosított IV. és V. mellékletek tartalmazzák a pentaklór-fenolt is, amely a 850/2004/EK rendelet hatályon kívül helyezésekor és átdolgozásakor véletlenül kimaradt.
  • A módosító rendelet további anyagokat ad hozzá a IV. melléklethez, továbbá frissíti a IV. és V. mellékletekben szereplő, egyes anyagokra vonatkozó koncentrációs határértékeket:
    • perfluoroktán-szulfonsav, valamint annak sói és rokonvegyületei – amelyeket vízálló textíliákban és tűzoltó habokban használnak;
    • polibróm-difenil-éterek – elektromos és elektronikus berendezésekben, járművekben és bútorokban használt műanyagokban és textíliákban található égésgátlók;
    • hexabróm-bifenil – bizonyos műanyag- és textilhulladékban, különösen a polisztirol szigetelésben található égésgátló;
    • rövid láncú klórozott paraffinok – bizonyos gumi- és műanyaghulladékban található égésgátlók;
    • poliklórozott dibenzo-p-dioxinok és dibenzofuránok – olyan anyagok, amelyek bizonyos hamufajtákban és egyéb ipari hulladékban szennyeződésként vannak jelen;
    • dioxin jellegű poliklórozott bifenilek – bizonyos hamufajtákban és ipari olajokban szennyeződésként jelen lévő anyagok;
    • perfluorhexán-szulfonsav, valamint sói és rokonvegyületei – textíliákban, tapadásmentes edényekben és tűzoltó habokban található anyagok;
    • dikofol – korábban a mezőgazdaságban használt növényvédő szer.

Tervezés, monitoring és jelentéstétel

  • A tagállamoknak lehetőséget kell biztosítaniuk a nyilvánosság számára a végrehajtási terveik előkészítésében történő részvételre, amelyeket nyilvánosan hozzáférhetővé kell tenni, és meg kell osztani a Bizottsággal és az ECHA-val, ideértve a POP-okkal szennyezett területek azonosításához és értékeléséhez nemzeti szinten hozott intézkedésekről szóló információkat. A Bizottságnak fenn kell tartania egy végrehajtási tervet is az EU számára, amelyet adott esetben felül kell vizsgálni és aktualizálni kell.
  • Monitoring mechanizmust kell létrehozni a rendelet III. mellékletének A. részében felsorolt anyagok környezetben megtalálható mennyiségével kapcsolatos, összehasonlítható megfigyelési adatok összegyűjtése érdekében. A tagállamoknak továbbá jelentést kell tenniük a rendelet végrehajtásáról.
  • A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a jelen rendelet I., II. és III. mellékletében felsorolt anyagok listájának módosítására annak érdekében, hogy azokat hozzáigazítsák a Stockholmi Egyezmény vagy az 1979. évi jegyzőkönyv mellékleteiben szereplő anyagok listájához.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

  • Az (EU) 2019/1021 rendelet 2019. július 15. óta hatályos.
  • Az (EU) 2022/2400 módosító rendelet 2023. június 10. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Biológiailag felhalmozódik. Az élőlények testében koncentrálódik.
Forgalomba hozatal. Fizetés ellenében vagy térítésmentesen harmadik fél számára történő szállítás vagy rendelkezésre bocsátás. Az import is forgalomba hozatalnak tekintendő.
Árucikk. Olyan tárgy, amely a gyártás során olyan speciális alakot, felületet vagy formát kap, amely a funkcióját nagyobb mértékben meghatározza, mint a kémiai összetétele.
Hulladékhasznosítás. A hulladékokról szóló keretirányelvben meghatározottak szerint bármely művelet, amelynek fő eredménye az, hogy a hulladék hasznos célt szolgál annak révén, hogy olyan más anyagok helyébe lép, amelyeket egyébként valamely konkrét funkció betöltésére használtak volna, vagy amelynek eredményeként a hulladékot oly módon készítik elő, hogy az ezt a funkciót akár az üzemben, akár a szélesebb körű gazdaságban betölthesse.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1021 rendelete (2019. június 20.) a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról (HL L 169., 2019.6.25., 45–77. o.)

Az (EU) 2019/1021 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2400 rendelete (2022. november 23.) a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló (EU) 2019/1021 rendelet IV. és V. mellékletének módosításáról (HL L 317., 2022.12.9., 24–31. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 2008/98/EK irányelve (2008. november 19.) a hulladékokról és egyes irányelvek hatályon kívül helyezéséről (HL L 312., 2008.11.22., 3–30. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 1907/2006/EK rendelete (2006. december 18.) a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 396., 2006.12.30., 1–849. o.) Újbóli közzététel helyesbítésekkel (HL L 136., 2007.05.29., 3–280. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság közleménye az elővigyázatosság elvéről (COM(2000) 1 final, 2000.2.2.)

Jegyzőkönyv a nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezésről szóló 1979. évi egyezményhez kapcsolódóan a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról (HL L 81., 2004.3.19., 37–71. o.)

utolsó frissítés 24.04.2023

Top