Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A távközlési hálózatok és digitális szolgáltatási infrastruktúrák támogatása Európa-szerte

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

283/2014/EU rendelet – a távközlési infrastruktúrák területén működő transzeurópai hálózatokra vonatkozó iránymutatások

MI A RENDELET CÉLJA?

E rendelet közös érdekeket képviselő projekteket határoz meg a távközlési infrastruktúrák területén működő transzeurópai hálózatok terén. E közös érdekeket képviselő projektek általános célját a 2014–2020-as időszakra vonatkozó Európai Hálózatfinanszírozási Eszközről (CEF) szóló 1316/2013/EU rendelet tartalmazza.

Az iránymutatásokra a távközlési hálózatok időben történő bevezetésének és interoperábilitásának biztosításához van szükség.

A rendelet 2013. december 31-i hatállyal hatályon kívül helyezte az 1336/97/EK határozatot.

A rendeletet 2017-ben módosította az (EU) 2017/1953 rendelet, amely bevezette a Wifi4EU kezdeményezést. Ez az új rendelet lehetővé teszi az EU számára, hogy finanszírozást biztosítson az ingyenes és diszkriminatív feltételektől mentes, kiváló minőségű, helyi vezeték nélküli internetkapcsolat nyújtásának támogatásához a nyilvános területeken (pl. könyvtárak és kórházak, és szabadtéri terek, pl. parkok).

FŐBB PONTOK

A rendelet hatálya

A rendelet közös európai érdekeket képviselő projekteket tartalmaz a távközlési infrastruktúrák területén működő transzeurópai hálózatok terén, amelyek célja a gazdasági növekedéshez való hozzájárulás és a polgárok, vállalkozások és hatóságok mindennapi életének javítása az EU digitális belső piacán.

A rendelet meghatározza azokat a kritériumokat, amelyek alapján eldöntik, hogy mely közös érdekű projektek jogosultak uniós finanszírozásra, valamint meghatározza a finanszírozás prioritásait is.

A projektek három kategóriája szerepel e rendeletben, amelyek a következők:

  • digitális szolgáltatási infrastruktúrák;
  • széles sávú hálózatok (a nagy sebességű internet-hozzáféréshez); és
  • ingyenes helyi vezeték nélküli internetkapcsolat a nyilvános területeken.

A digitális szolgáltatási infrastruktúrákra vonatkozó támogathatósági feltételek

Ahhoz, hogy a digitális szolgáltatási infrastruktúrák területén az intézkedések támogathatók legyenek, az alábbi feltételeknek kell megfelelniük:

  • eléggé kiforrottak a megvalósításhoz;
  • hozzájárulnak a belső piacot támogató uniós szakpolitikákhoz;
  • európai hozzáadott értéket teremtenek (vagyis az uniós finanszírozás többletértéket teremt azon értékhez képes, amelyet az önállóan fellépő uniós országok érnének el);
  • hosszú távú fenntarthatóságra vonatkozó stratégiát tartalmaznak;
  • megfelelnek az átjárhatóságra vonatkozó nemzetközi és/vagy európai követelményeknek vagy nyílt specifikációknak.

A digitális szolgáltatási infrastruktúrák azon uniós szintű alapvető szolgáltatási platformja (központi platform), amely megfelel a támogathatósági feltételeknek, jogosult az Európai Bizottság általi támogatásra. A nemzeti érdekelt felek támogatásban részesülhetnek az alapvető szolgáltatási platformmal történő összeköttetéshez, amennyiben megfelelnek a támogathatósági feltételeknek.

A széles sávú hálózatokra vonatkozó támogathatósági feltételek

A támogatható projekteknek

  • hozzá kell járulniuk az Európai digitális menetrendben, azaz az Európa 2020 stratégia kiemelt kezdeményezésében szereplő célkitűzések megvalósításához;
  • kellően kiforrottnak kell lenniük;
  • kezelniük kell a piaci hiányosságokat, illetve az optimálistól elmaradó befektetési helyzeteket;
  • nem vezethetnek a piac torzulásához vagy a magánbefektetések kiszorításához;
  • a legmegfelelőbb és legkorszerűbb technológiákat kell alkalmazniuk a szóban forgó földrajzi terület szükségleteinek kielégítése céljából, költséghatékonyság szempontjából a legjobb egyensúlyt kell teremteniük, és tiszteletben kell tartaniuk a technológiasemlegességet*;
  • nagy elterjedési potenciállal kell rendelkezniük és/vagy innovatív üzleti modellekre kell épülniük.

A széles sávú projekek finanszírozása a következőkön keresztül történhet:

  • pénzügyi eszközök, amelyek az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF)
    • más ágazataiból,
    • az uniós költségvetés más eszközeivel vagy programjaival,
    • uniós országokból (beleértve a regionális és helyi hatóságokat) és
    • bármely más befektetőktől (beleértve a magánszektorbeli befektetőket) származó hozzájárulásokkal kombinálhatók; vagy
  • állami forrásokból – kivéve CEF – származó pénzügyi eszközök és vissza nem térítendő támogatások ötvözésével, függetlenül attól, hogy azok uniós vagy nemzetik források.

A nyilvános területek ingyenes helyi, vezeték nélküli internetkapcsolatára vonatkozó projektek támogathatósági feltételei

A projekt abban az esetben támogatható, amennyiben megfelel a következő feltételeknek:

  • olyan közszférabeli szervezetnek kell megvalósítania, amely biztosítja annak üzemeltetését legalább három éven keresztül;
  • a helyi vezeték nélküli hozzáférési pontokat helyi nyilvános helyeken telepítik;
  • nagy sebességű széles sávú kapcsolatra és a legkorszerűbb berendezésekre épül, amelyek képesek magas színvonalú, ingyenes, diszkriminatív feltételektől mentes, könnyen hozzáférhető és biztonságos, nagy sebességű internetkapcsolatot biztosítani a felhasználóknak, és támogatják az innovatív digitális szolgáltatásokhoz való hozzáférést;
  • a hozzáférést az érintett uniós ország nemzeti nyelvén, valamint – amennyiben lehetséges – más hivatalos uniós nyelveken biztosítják;
  • közös képi azonosítót és a kapcsolódó online eszközökre mutató linket használnak;
  • tiszteletben tartják a technológiasemlegességet, hatékonyan hasznosítják az állami finanszírozást, és képesek a legjobb technológiai kínálathoz igazodni;
  • nem duplázzák meg ugyanazon a nyilvános helyen meglévő hasonló ingyenes állami vagy magánszolgáltatást.

Az ingyenes helyi vezeték nélküli internetkapcsolat biztosítására irányuló intézkedések finanszíorzása vissza nem térítendő támogatások vagy más pénzügyi támogatások formájában történik, bele nem értve a pénzügyi eszközöket. A rendelkezésre álló költségvetést földrajzi szempontból kiegyensúlyozott módon osztják fel az uniós országok között, figyelemmel a benyújtott pályázatok számára, beérkezési sorrend alapján.

A digitális szolgáltatási infrastruktúrák finanszírozásának prioritásai

A digitális szolgáltatási infrastruktúrák azon „építőelemei” élvezhetnek finanszírozási prioritást, amelyek elengedhetetlenek és amelyeket valószínűleg felhasználnak az egyéb digitális szolgáltatási infrastruktúrák telepítéséhez és működéséhez. A digitális szolgáltatási infrastruktúrák építőelemei újrafelhasználható digitális szolgáltatási infrastruktúrák formáját öltik, amelyek számos digitális szolgáltatás létrehozásának és működésének létfontosságú elemét biztosítják.

Néhány példa:

  • elektronikus azonosítás és hitelesítés;
  • a dokumentumok biztonságos, nyomon követhető elektronikus továbbítása;
  • automatizált fordítás a digitális szolgáltatások tekintetében Európa-szerte; és
  • biztonságos elektronikus számlázás.

A támogathatósági feltételek és a finanszírozási prioritások további részletei a rendelet 6. cikkében és mellékletében találhatók.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2014. január 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Technológiasemlegesség: az egyének és szervezetek szabadsága, hogy az igényeik szempontjából legmegfelelőbb és legalkalmasabb technológiát használják. A technológiasemlegességet figyelembe vevő termékek, szolgáltatások vagy szabályozói keretek se nem írják elő egy adott típusú technológia használatát, se nem különböztetnek meg hátrányosan annak használata miatt.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 283/2014/EU rendelete (2014. március 11.) a távközlési infrastruktúrák területén működő transzeurópai hálózatokra vonatkozó iránymutatásokról és az 1336/97/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 86., 2014.3.21., 14–26. o.)

A 283/2014/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1953 rendelete (2017. október 25.) az 1316/2013/EU és a 283/2014/EU rendeletnek az internetkapcsolat helyi közösségekben történő előmozdítása tekintetében történő módosításáról (HL L 286., 2017.11.1., 1–8. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 1316/2013/EU rendelete (2013. december 11.) az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz létrehozásáról, a 913/2010/EU rendelet módosításáról és a 680/2007/EK és 67/2010/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 348., 2013.12.20., 129–171. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 18.01.2019

Top