EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Átlátható értékpapír-finanszírozási ügyletek

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az (EU) 2015/2365 rendelet az értékpapír-finanszírozási ügyletek és az újrafelhasználás átláthatóságáról

MI A RENDELET CÉLJA?

Növeli az olyan pénzügyi piaci tevékenységek átláthatóságát, mint például az értékpapír-finanszírozási ügyletek* használata és a biztosítékok* újrafelhasználása*, hogy nyomon követhetők legyenek, és meg lehessen állapítani a kockázatokat.

FŐBB PONTOK

A rendelet meghatározza az uniós szabályokat az értékpapír-finanszírozási ügyletekkel kapcsolatos, a kereskedési adattárak számára történő adatszolgáltatásra, az értékpapír-finanszírozási ügyletekkel és teljeshozam-csereügyletekkel* kapcsolatos, a kollektív befektetési vállalkozásokban lévő befektetők számára nyújtandó tájékoztatásra és a biztosítékokat újrafelhasználó felek által teljesítendő minimális átláthatósági feltételekre vonatkozóan.

Adatszolgáltatás

  • Az értékpapír-finanszírozási ügyletek szerződő felei kötelesek az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) által nyilvántartásba vett vagy e rendelettel összhangban elismert központi adatbázis („kereskedési adattár”) felé bármely értékpapír-finanszírozási ügylet, illetve az ügyletek módosításainak és lezárásának adatait bejelenteni.
  • Ezen adatszolgáltatást legkésőbb az ügylet megkötését, módosítását, illetve lezárását követő munkanapon kell teljesíteni.
  • A szerződő felek kötelesek nyilvántartást vezetni az általuk megkötött, módosított vagy lezárt valamennyi értékpapír-finanszírozási ügyletről az ügylet lezárást követően legalább 5 évig.

E tekintetben az ESMA köteles kidolgozni a következőket:

  • szabályozástechnikai standardtervezetek, amelyek az értékpapír-finanszírozási ügyletek különféle típusaira vonatkozó jelentések adatait határozzák meg;
  • végrehajtás-technikai standardtervezetek, amelyek az értékpapír-finanszírozási ügyletek különféle típusaira vonatkozó jelentések formátumát és gyakoriságát határozzák meg.

Az Európai Bizottság utólag, felhatalmazáson alapuló vagy végrehajtási rendeletekként vizsgálja meg és fogadja el ezeket a technikai standardokat.

Átláthatóság a befektetők számára

  • A kollektív befektetési formák kezelői rendszeres jelentések keretében részletes információkat nyújtanak az értékpapír-finanszírozási ügyletek és teljeshozam-csereügyletek alkalmazásáról annak lehetővé tétele érdekében, hogy a befektetők megismerhessék az azok használatával összefüggő kockázatokat.
  • A kollektív befektetési vállalkozások értékpapír-finanszírozási ügyletekre és teljeshozam-csereügyletekre vonatkozó befektetési politikáját egyértelműen nyilvánosságra kell hozni a szerződéskötést megelőző dokumentumokban.

Az újrafelhasználással kapcsolatos átláthatóság

  • A biztosítékként nyújtott pénzügyi eszközök újrafelhasználásának, és például csőd esetén a kapcsolódó kockázatoknak és következményeknek a mértékével kapcsolatos átláthatóság növelése érdekében a rendelet a tájékoztatásra vonatkozóan minimumkövetelményeket határoz meg.
  • Az újrafelhasználás kizárólag a következő feltételek teljesülése esetén történhet meg:
    • a biztosítékot nyújtó fél kifejezett tájékoztatását követően ahhoz előzetes hozzájárulását adta egy értékpapírokból álló biztosítékról szóló megállapodáshoz, vagy kifejezetten beleegyezett abba, hogy biztosítékokat nyújtson tulajdonjog-átruházás útján; és
    • a biztosítéknak a biztosítékot nyújtó szerződő fél számlájáról történő áthelyezésével.

Illetékes hatóságok közötti együttműködés

  • Az illetékes nemzeti hatóságoknak és az ESMA-nak szorosan együtt kell működniük és információt kell cserélniük egymással, különösen e rendelet megsértésének azonosítása és orvoslása érdekében. A kereskedési adattárakban tárolt adatokhoz hozzáféréssel rendelkező szervezetek (pl. felügyeleti hatóságok), valamint a Központi Bankok Európai Rendszerének érintett tagjai is – bizonyos feltételeknek megfelelően – szorosan együttműködnek.
  • Az illetékes hatóságok kivételes esetekben elutasíthatják, hogy az együttműködés, illetve információcsere iránti megkeresés alapján eljárjanak.

Szakmai titoktartás

Bármely, e rendelet értelmében kapott, kicserélt vagy továbbított bizalmas információ a szakmai titoktartás szabályainak hatálya alá tartozik.

Az EU-n kívüli országokkal ápolt kapcsolat

  • A rendelet hatásköröket ruház a Bizottságra az EU-n kívüli országok szabályainak az értékelésére az EU-n kívüli országok kereskedési adattárainak elismerése céljából, valamint az esetleges párhuzamos vagy egymásnak ellentmondó követelmények elkerülése érdekében.
  • Egy harmadik országban létrehozott kereskedési adattár kizárólag az ESMA általi elismerést követően nyújthat szolgáltatást uniós szervezetek részére. Az ESMA honlapján közzéteszi az e rendelettel összhangban elismert kereskedési adattárak jegyzékét.

Szankciók

Az uniós országoknak biztosítaniuk kell, hogy az illetékes hatóságok hatáskörrel rendelkezzenek a hatékony, arányos és visszatartó erejű közigazgatási szankciók és egyéb közigazgatási intézkedések kiszabására.

Bizonyos alapvető követelmények alkalmazandók a következőkkel kapcsolatban:

  • a szankció vagy intézkedés alkalmazásakor figyelembe veendő kritériumok;
  • szankciók vagy intézkedések közzététele;
  • a szankciók és intézkedések jellege és típusai;
  • a közigazgatási bírságok mértéke.

Felhatalmazáson alapuló jogi aktusok

A Bizottság több olyan felhatalmazáson alapuló jogi aktust is elfogadott, amelyek kiegészítik, illetve módosítják a rendeletet. Ezek a rendeletek kiegészítik az (EU) 2015/2365 rendeletet a következőkre vonatkozó szabályozástechnikai standardokkal kapcsolatban:

A többi felhatalmazáson alapuló rendelet a következőket érinti:

Végrehajtási jogi aktusok

A Bizottság továbbá elfogadott három végrehajtási jogi aktust:

  • Az (EU) 2019/363 rendelet meghatározza a technikai standardokat az értékpapír-finanszírozási ügyletek részleteivel kapcsolatos, a kereskedési adattárak számára történő adatszolgáltatás formátumára és gyakoriságára vonatkozóan. Továbbá módosítja az 1247/2012/EU rendeletet a bejelentési kódok használatára vonatkozóan a származtatott ügyletekkel kapcsolatos adatszolgáltatás esetén.
  • Az (EU) 2019/364 rendelet meghatározza a technikai standardokat a kereskedési adattárak nyilvántartásba vétele és a nyilvántartásba vétel kiterjesztése iránti kérelem formátuma tekintetében;
  • Az (EU) 2019/365 rendelet meghatározza a végrehajtás-technikai standardokat a szankciókra, intézkedésekre és vizsgálatokra vonatkozó információcsere eljárásai és formátuma tekintetében.

Eredmények

A Bizottság az általa elfogadott szabályozástechnikai standardok hatálybalépésétől számított 36 hónapon belül jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak. E jelentés a rendeletben meghatározott kötelezettségek eredményességére, hatékonyságára és arányosságára terjed ki, valamint azt megfelelő javaslatokkal egészítheti ki.

A Bizottság 2017. október 19-én jelentést nyújtott be az értékpapír-finanszírozási ügyletekhez kapcsolódó kockázatok csökkentésére irányuló nemzetközi erőfeszítések tekintetében elért eredményekről is.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2016. január 12. óta hatályos, azonban a következő, szakaszos bevezetési folyamatról rendelkezik:

  • A kereskedési adattárak felé történő adatszolgáltatás: a kereskedési adattárak felé történő adatszolgáltatás a szervezet típusától függően (bank, befektetési vállalkozás, központi szerződő fél) a fent említett szabályozási-technikai standardok hatályba lépését követő 12–21 hónapban szakaszosan történik.
  • Az alapok a rendszeres beszámolókra vonatkozó nyilvánosságra hozatali követelményeket 2017. január 13. óta alkalmazzák. Ami a szerződéskötést megelőző dokumentumokat illeti: a 2016. január 12. előtt létrehozott befektetési alapoknak 2017. július 13. óta kell nyilvánosságra hozniuk az értékpapír-finanszírozási ügyletek és a teljeshozam-csereügyletek igénybe vételét a szerződéskötést megelőző dokumentumokban, míg az újabban létrehozott alapoknak ezt 2016. január 12. óta kell megtenniük.
  • A biztosítékok újrafelhasználására vonatkozó átláthatósági szabályok: az újrafelhasználásra vonatkozó szabályokat 2016. július 13. óta kell alkalmazni.

A felhatalmazáson alapuló és végrehajtási rendeletek 2019. április 11. óta hatályosak. Az egyesült királyságbeli (1) szervezetekkel kapcsolatos felhatalmazáson alapuló rendelet akkor lép hatályba, amikor a fő rendelet a Brexitet követően az Egyesült Királyságban (1) már lesz nem alkalmazható.

HÁTTÉR

További információkért lásd:

KULCSFOGALMAK

Értékpapír-finanszírozási ügyletek: e fogalom számos ügyletre utalhat, többek között a következőkre:
  • repoügylet (amikor a szerződő fél értékpapírt, azaz részvényekhez vagy államkötvényekhez hasonló pénzügyi eszközt ad el, és beleegyezik, hogy azt a jövőben az eredeti ár megfizetésével, plusz az eredeti pénzösszeg használatából eredő hozamokkal visszavásárolja);
  • az az eset, amikor a kölcsönt nyújtó szerződő fél az ügyfelek, illetve szerződő felek által biztosított pénzügyi eszközök vagy készpénz formáját öltő garancia fejében értékpapírokat kölcsönöz egy bizonyos díjért;
  • „vétel-eladás ügylet” (buy-sell back) vagy „eladás-visszavásárlás ügylet” (sell-buy back); valamint
  • értékpapírügylethez kapcsolódó hitel (olyan ügylet, amelyben egy szerződő fél értékpapírok vásárlásával, eladásával, tartásával, illetve kereskedésével kapcsolatban hitelt nyújt; nem tartoznak ide az egyéb, értékpapír-fedezet mellett nyújtott kölcsönök).
Biztosítékok: a kölcsönbe vevő eszközöket (pl. értékpapírok) ad a kölcsönbe adó számára, hogy biztosítsa egy kötelezettség végrehajtását a következők által:
  • a tulajdonjog teljes átruházása a biztosítéknyújtó által a biztosítékot elfogadó részére (tulajdonjog-átruházás); vagy
  • a birtoklás átruházása a biztosítéknyújtó által a biztosítékot elfogadó részére azon értékpapírjog értelmében, mely szerint az eszközök teljes tulajdonjoga a biztosítéknyújtónál marad (értékpapírokból álló biztosítékról szóló megállapodás).
Újrafelhasználás: biztosítéki megállapodás keretében kapott pénzügyi eszköznek a biztosítékot átvevő szerződő fél által saját nevében és saját számlára, illetve egy másik szerződő fél számlájára való felhasználása.
Teljeshozam-csereügylet: olyan pénzügyi szerződés, amelynek értelmében valamely mögöttes eszköz (azaz derivatíva árát képező pénzügyi eszköz, például részvény vagy áru) hitelkockázata (a kölcsönbe vevőnek a hitel visszafizetésére vonatkozó képessége) és piaci kockázata is átruházásra kerül.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/2365 rendelete (2015. november 25.) az értékpapír-finanszírozási ügyletek és az újrafelhasználás átláthatóságáról, valamint a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 337., 2015.12.23., 1–34. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2019/463 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. január 30.) az (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a mentesített szervezetek jegyzéke tekintetében történő módosításáról (HL L 80., 2019.3.22., 16–17. o.)

A Bizottság (EU) 2019/363 végrehajtási rendelete (2018. december 13.) az (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően az értékpapír-finanszírozási ügyletekkel kapcsolatban a kereskedési adattárak felé teljesítendő adatszolgáltatás formátumára és gyakoriságára vonatkozó végrehajtás-technikai standardok megállapításáról, valamint az 1247/2012/EU bizottsági végrehajtási rendeletnek a származtatott ügyletekre vonatkozó adatszolgáltatáshoz használandó kódok tekintetében történő módosításáról (HL L 81., 2019.3.22., 85–124. o.)

A Bizottság (EU) 2019/364 végrehajtási rendelete (2018. december 13.) az (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően a kereskedési adattárak nyilvántartásba vétele és a nyilvántartásba vétel kiterjesztése iránti kérelem formátuma tekintetében végrehajtás-technikai standardok meghatározásáról (HL L 81., 2019.3.22., 125–127. o.)

A Bizottság (EU) 2019/365 végrehajtási rendelete (2018. december 13.) az (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően a szankciókra, intézkedésekre és vizsgálatokra vonatkozó információcsere eljárásai és formátuma tekintetében végrehajtás-technikai standardok meghatározásáról (HL L 81., 2019.3.22., 128–133. o.)

A Bizottság (EU) 2019/356 felhatalmazáson alapuló rendelete (2018. december 13.) az (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az értékpapír-finanszírozási ügyletekkel kapcsolatos, kereskedési adattárak számára szolgáltatandó adatok meghatározására vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 81., 2019.3.22., 1–21. o.)

A Bizottság (EU) 2019/357 felhatalmazáson alapuló rendelete (2018. december 13.) az (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az értékpapír-finanszírozási ügyletek kereskedési adattárakban tárolt adataihoz való hozzáférésre vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 81., 2019.3.22., 22–29. o.)

A Bizottság (EU) 2019/358 felhatalmazáson alapuló rendelete (2018. december 13.) az (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az értékpapír-finanszírozási ügyletekre vonatkozó adatok kereskedési adattárak általi gyűjtésére, ellenőrzésére, összesítésére, összehasonlítására és közzétételére vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 81., 2019.3.22., 30–44. o.)

A Bizottság (EU) 2019/359 felhatalmazáson alapuló rendelete (2018. december 13.) az (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kereskedési adattárként való nyilvántartásba vétel, és a nyilvántartásba vétel kiterjesztése iránti kérelem részleteit meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 81., 2019.3.22., 45–57. o.)

A Bizottság (EU) 2019/360 felhatalmazáson alapuló rendelete (2018. december 13.) az (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az Európai Értékpapírpiaci Hatóság által a kereskedési adattáraknak felszámított díjak tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 81., 2019.3.22., 58–68. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 648/2012/EU rendelete (2012. július 4.) a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról (HL L 201., 2012.7.27., 1–59. o.)

A 648/2012/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az értékpapír-finanszírozási ügyletek és az újrafelhasználás átláthatóságáról, valamint a 648/2012/EU rendelet módosításáról szóló 2015. november 25-i (EU) 2015/2365 rendelet 29. cikkének (3) bekezdése alapján (COM(2017) 604 végleges, 2017.10.19.)

utolsó frissítés 05.06.2019



(1) Az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból, ezért 2020. február 1-jétől harmadik országnak (nem uniós országnak) minősül.

Top