EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A méltányos munkavégzési feltételek valóra váltása a háztartási alkalmazottak számára

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) keretében a háztartási alkalmazottak méltányos módon történő foglalkoztatása tárgyában elfogadott 189. sz. egyezmény világszerte érvényesítendő minimumkövetelményeket határoz meg a háztartási alkalmazottakat érő visszaélések és kihasználások számának csökkentése érdekében, továbbá arra kötelezi a szerződő feleket, hogy tisztességes és méltányos munkavégzési feltételeket biztosítsanak ezen alkalmazottak számára.

JOGI AKTUS

A Tanács 2014. január 28-i 2014/51/EU határozata a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet keretében a háztartási alkalmazottak méltányos módon történő foglalkoztatása tárgyában 2011-ben elfogadott 189. sz. egyezménynek az Európai Unió érdekében történő megerősítésével összefüggésben a tagállamoknak adott felhatalmazásról.

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Unió (EU) 2014 elején olyan határozatot hozott, amely az uniós országokat az ILO háztartási alkalmazottak méltányos munkavégzéséről szóló 2011. évi egyezményének (189. sz. egyezmény) ratifikálására hatalmazza fel. A határozatra azért van szükség, mert az egyezmény egyes részei uniós hatáskörbe tartoznak. Az EU maga nem ratifikálhatja az ILO egyezményeit, mert azoknak kizárólag államok lehetnek részes felei.

Meghatározás

Háztartási alkalmazott - meghatározás szerint - bármely olyan személy, aki munkaviszony keretében háztartási munkát végez (háztartásban vagy háztartásokban, illetve annak vagy azok számára).

Főbb rendelkezések

Az egyezmény a ratifikáló államok számára a következőket írja elő:

  • alsó korhatár meghatározása a háztartási munkavégzés tekintetében, valamint garanciák megállapítása a 18 év alatti munkavállalók számára;
  • a visszaélések és erőszakos cselekmények megakadályozása;
  • a munkavégzés tisztességes feltételeinek és méltányos körülményeinek biztosítása;
  • annak biztosítása, hogy a munkavállalók tájékoztatást kapnak a munkavégzés feltételeiről és részleteiről;
  • a külföldi toborzás szabályozása és a mozgás szabadságának biztosítása;
  • egyenlő bánásmód elrendelése a háztartási alkalmazottak és más munkavállalók között a díjazás és juttatások tekintetében, például anyaság esetén; valamint
  • egyedi panasztételi eljárás kialakítása.

Hasonló megközelítés az ILO és az EU részéről

Az uniós jog már foglalkozik az ILO egyezményében lefedett egyes szempontokkal. Az egyezmény rendelkezései ugyanazt a megközelítést alkalmazzák, mint e jogszabály. Egyes kérdésekben az uniós jog védelmezőbb, mint az egyezmény, az egyezmény pedig pontosabb az uniós jognál a háztartási alkalmazottaknak a jogalkotás általi lefedettsége, valamint a háztartási munka egyéb különös szempontjai tekintetében.

Háttér

A Bizottság 2012 júniusában az emberkereskedelem felszámolására irányuló európai uniós stratégiájában a tagállamokat valamennyi olyan vonatkozó nemzetközi jogi aktus, megállapodás és jogi kötelezettség - köztük a háztartási alkalmazottakról szóló egyezmény - ratifikálására hívta fel, amelyek hozzájárulnak majd az emberkereskedelem problémájának hatékonyabb, összehangoltabb és koherensebb kezeléséhez.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

2014/51/EUtanácsi határozat

2014.1.31.

-

HL L 32., 2014.2.1.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

C189 - a háztartási alkalmazottakról szóló egyezmény, 2011 (189. sz.): Egyezmény a háztartási alkalmazottak méltányos módon történő foglalkoztatásáról

Utolsó frissítés: 07.07.2014

Top