EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0364

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Unió által az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, és másrészről a Marokkói Királyság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodás által létrehozott Társulási Tanácsban a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013-2018) meghosszabbításáról szóló ajánlás elfogadása tekintetében képviselendő álláspontról

COM/2019/364 final

Brüsszel, 2019.8.6.

COM(2019) 364 final

2019/0166(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, és másrészről a Marokkói Királyság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodás által létrehozott Társulási Tanácsban a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013-2018) meghosszabbításáról szóló ajánlás elfogadása tekintetében képviselendő álláspontról


INDOKOLÁS

1.A javaslat tárgya

E javaslat tárgya az Unió által az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, és másrészről a Marokkói Királyság közötti társulást létrehozó euromediterrán megállapodás (a továbbiakban: a megállapodás vagy az euromediterrán megállapodás) által létrehozott Társulási Tanácsban a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013–2018) két évvel (2019 és 2020) történő meghosszabbításáról szóló ajánlás tervezett elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozat.

2.A javaslat háttere

2.1.Az euromediterrán megállapodás

Az euromediterrán megállapodás céljai:

·megfelelő keret biztosítása a Felek közötti politikai párbeszédhez, amely szoros kapcsolatok kialakítását teszi lehetővé minden olyan területen, amelyet az ilyen párbeszédhez megfelelőnek tekintenek,

·a feltételek megteremtése az áruk, szolgáltatások és tőke kereskedelmének fokozatos liberalizálásához,

·a Maghreb-országok integrációjának előmozdítása Marokkó és a régió más országai közötti kereskedelem és együttműködés elősegítése révén,

·a Felek között a kereskedelem és a harmonikus gazdasági és társadalmi kapcsolatok bővítésének elősegítése, nevezetesen párbeszéden és együttműködésen keresztül, hogy elősegítse Marokkó és a marokkói nép fejlődését és prosperitását,

·a gazdasági, társadalmi, kulturális és pénzügyi, a tudományos kutatási és innovációs együttműködés elősegítése.

A megállapodás 2000. március 1-jén hatályba lépett.

2.2. A Társulási Tanács

Az euromediterrán megállapodással létrehozott Társulási Tanács egyrészről az Európai Unió Tanácsának tagjaiból és az Európai Bizottság tagjaiból, és másrészről a Marokkói Királyság kormányának tagjaiból áll. A Társulási Tanácsnak a megállapodás céljainak elérése érdekében joga van határozatokat hozni, és megfelelő ajánlásokat is tehet. A Társulási Tanács határozatait és ajánlásait a két Fél egyetértésével hozza.

2.3.A Társulási Tanács tervezett jogi aktusa

A Társulási Tanácsnak levélváltás útján ajánlást kell elfogadnia a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013–2018) meghosszabbításáról (a továbbiakban: a tervezett jogi aktus).

A tervezett jogi aktus célja a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013-2018) érvényességének két évvel (2019 és 2020) történő meghosszabbítása. E meghosszabbítás lehetővé fogja tenni, hogy biztosítani lehessen Marokkó kiemelt státusza végrehajtásának folyamatosságát.

3.Az Unió által képviselendő álláspont

Az Európai Unió által az euromediterrán megállapodással létrehozott Társulási Tanácsban a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013–2018) két évvel (2019–2020) történő meghosszabbításáról szóló ajánlás elfogadása tekintetében képviselendő álláspont az e határozathoz csatolt cselekvési terv szövegén alapul.

A két Fél több ízben is megerősítette az Európai Unió és Marokkó közötti kapcsolatok gazdagságát és életképességét, valamint a kapcsolatok valamennyi közös érdekű területen való folyamatos fejlesztése melletti maradéktalan elkötelezettségét.

A jelenlegi politikai helyzetben a cselekvési terv (2013–2018) meghosszabbítása az EU és Marokkó közötti együttműködés alapját képezi a 2019. és 2020. évre, és lehetővé teszi, hogy az EU és Marokkó közötti kapcsolatok új prioritásainak a következő évekre szóló meghatározása érdekében tárgyalásokat folytassanak.

A cselekvési terv meghosszabbítása tehát az Európai Unió érdeke.

4.Jogalap

4.1.Eljárási jogalap

4.1.1.Általános elvek

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, melyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát 1 .

4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A Társulási Tanácsot megállapodás, nevezetesen az euromediterrán megállapodás hozta létre.

A Társulási Tanács által elfogadandó jogi aktus joghatással bíró jogi aktus.

A tervezett jogi aktus joghatással bíró jogi aktus, mivel két évvel, vagyis 2020 végéig meghosszabbítja a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013-2018) érvényességének időtartamát.

A tervezett jogi aktus nem egészíti ki és nem módosítja a megállapodás intézményi kereteit.

Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

4.2.Anyagi jogalap

4.2.1.Általános elvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt jogalapra kell alapítani.

4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A tervezett jogi aktus elsődleges célkitűzése és tartalma harmadik országgal való társulással kapcsolatos.

Következésképpen a javasolt határozat anyagi jogalapja az EUMSZ 217. cikke.

4.3.Következtetés

A javasolt határozat jogalapja az EUMSZ 217. cikke, összefüggésben az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével.

5.A tervezett jogi aktus kihirdetése

Mivel a Társulási Tanács jogi aktusa módosítani fogja a cselekvési terv alkalmazásának időtartamát, elfogadását követően helyénvaló kihirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

2019/0166 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, és másrészről a Marokkói Királyság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodás által létrehozott Társulási Tanácsban a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013-2018) meghosszabbításáról szóló ajánlás elfogadása tekintetében képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 217. cikkére, összefüggésben annak 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az euromediterrán megállapodás az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, és másrészről a Marokkói Királyság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodás (a továbbiakban: megállapodás), 2000. március 1-jén hatályba lépett.

(2)A megállapodás 80. cikke feljogosítja a Társulási Tanácsot arra, hogy ajánlásokat adjon ki.

(3)A Társulási Tanácsnak levélváltás útján ajánlást kell elfogadnia a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013-2018) meghosszabbításáról.

(4)Helyénvaló meghatározni az Unió nevében a Társulási Tanácsban képviselendő álláspontot, mivel a határozat kötelező érvényű lesz az Unióra nézve.

(5)A cselekvési terv (2013–2018) meghosszabbítása az EU és Marokkó közötti együttműködés alapját képezi a 2019. és 2020. évre, és lehetővé teszi az EU és Marokkó közötti kapcsolatok új prioritásainak a következő évekre szóló meghatározását.

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Európai Unió által az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, és másrészről a Marokkói Királyság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodással létrehozott Társulási Tanácsban a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013-2018) lejáratától számított két évvel (2019 és 2020) történő meghosszabbításáról szóló ajánlás elfogadása tekintetében képviselendő álláspont az e határozathoz csatolt szövegen alapul.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság és az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
Top

Brüsszel, 2019.8.6.

COM(2019) 364 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
a Tanács határozata

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, és másrészről a Marokkói Királyság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodás által létrehozott Társulási Tanácsban a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013-2018) meghosszabbításáról szóló ajánlás elfogadása tekintetében képviselendő álláspontról


MELLÉKLET

AZ EU–MAROKKÓ TÁRSULÁSI TANÁCS 01/2019 AJÁNLÁSA

a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013-2018) két évvel történő meghosszabbításának jóváhagyásáról

AZ EU–MAROKKÓ TÁRSULÁSI TANÁCS,

tekintettel az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, és másrészről a Marokkói Királyság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodásra (a továbbiakban: euromediterrán megállapodás),

mivel:

(1)Az euromediterrán megállapodás 2000. március 1-jén hatályba lépett.

(2)Az euromediterrán megállapodás 80. cikke felhatalmazza a társulási tanácsot arra, hogy megfelelő ajánlásokat tegyen a megállapodás célkitűzéseinek elérésére.

(3)Az euromediterrán megállapodás 90. cikke értelmében a Felek megtesznek minden általános vagy különös intézkedést, amely a megállapodásból eredő kötelezettségeik teljesítéséhez szükséges, és gondoskodnak arról, hogy a megállapodás céljai megvalósuljanak.

(4)A Társulási Tanács belső szabályzatának 10. cikke lehetővé teszi, hogy az ülések között írásbeli eljárással ajánlásokat tegyen.

(5)A 2013–2018-as időszakra vonatkozó cselekvési terv meghosszabbítása az EU–Marokkó kapcsolatok alapját képezi a 2019. és 2020. évre, és lehetővé teszi az EU–Marokkó kapcsolatok új prioritásainak a következő évekre szóló meghatározását.

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Az írásbeli eljárással eljáró Társulási Tanács a kiemelt státuszt végrehajtó EU–Marokkó cselekvési terv (2013–2018) két évvel történő meghosszabbításáról határoz.

Kelt xx-ban/-ben, [2019. ...]-án/-én.

Az EU–Marokkó Társulási Tanács részéről

az elnök

***

Top